Pearle [Export naar Duitsland stijgt weer Anderhalf jaar geëist voor zwendel met namaakhorloges IqESTEM Lensvelt in Breda verdubbelt in omvang door overname Hieselaar Beurskoersen verder omlaag 'Begemann is meest serieuze overname-kandidaat voor DWA' Belastingen kan lampen van Far East verkopen ECONOMIE A5 Pearle Is Kijkplezier. Topman van Deutsche Waggonbau relativeert verwarring: staat de ou- - triL t kaanse TrimtyIndus" 5tsrtellen'omdat het ECONOMIE KORT JSDAG 22 JUNI 1994 A4 WOENSDAG 22 JUNI 1994 INLAND KORT J regering Zimbabwe Ite Etiopische dictator Mengistu Tring van Zimbabwe over wapen en de inlichtingendiensten. DaJ Daily Gazette gisteren gemeld ■ving politiek asiel in Zimbabwe Keur werd, aldus de krant, p» I profiteren van de ervaring van (eerser. ekenhuis: 4 doden 1 in een ziekenhuis in de Belgische fan maandag op dinsdag aan vier ten vijfde raakte zwaar gewond •i volgens de politie geëvacueerd. tije steeds slechter hsituatie in Turkije verslechtert I I noodzakelijk dat de Conferentie king in Europa (CVSE) direct een ■stelt Amnesty International. Vol- fiisatie worden elke week meer propaganda zouden verspreiden ['Moorden in de stijl van doodses- Ir, het aantal 'verdwijningen' stijgt over marteling, soms met dodelij- lan gearresteerd danese premier Sadiq al-Mahdi en Irissen van de Umma-partij zijn fcsteerd. hebben de door de staat Ji meegedeeld. De veiligheidsdienst bwering hebben ontdekt van de lartij, waarvan Sadiq al-Mahdi in [partijleden zouden hebben bekend •troffen om belangrijke personen te Installaties in Khartum te verwoes- Bande politici werd al-Mahdi bij de por fundamentalistische militairen nar Hassan al-Beshir gearresteerd. ^ns over status Javo hebben gisteren in Brussel Ier een informeel protocol, waarin itus van Rusland als grootmacht tot nt. Het onderhandelingsresultaat 1 minister van Buitenlandse Zaken het militaire samenwerkingspro- (Irede met de Navo te ondertekenen, brotocol zijn geen bijzonderheden fiien in hongerstaking lin Israël gevangen zittende Pales- prstaking gegaan. Zij ondersteunen vaardelijke invrijheidstelling, mel- laël heeft zich bij het akkoord over J Jericho verplicht ongeveer 5.000 Ite laten. De Israëlische autoriteiten pneerde een schriftelijke verklaring eder geweld jegens het vredesproces fee gevangenen behoren tot extremis- Tedesproces afwijzen. president Rusland een van de bekendste hervormings- prmalige Sovjetunie, zal zich kandi- ntsverkiezingen in Rusland in juni li volgens het Russsische persbureau |mijnwerkers in het steenkolengebied het westen van Siberië. Javlinski, na grootste partij in de Russische |kandidaat die zich aanmeldt. Eerder ooliticus Vladimir Zjirinovksi en de [Aleksandr Roetskoj weten de post ;n. drie weekbladen vel tot sluiting van drie veelgelezen lesische regering gisteren de nieuwe |luid. Waarnemers zien in de harde nde van de recente ontwikkeling tot liidoost-Aziatische land.Als een don-' j kregen de redacties van 'Tempo', te horen dat hun tijdschriften niet De drie bladen waren volgens Indo- onafhankelijk en hadden dankbaar Iten gebruik gemaakt om meer dan |bliceren. Volgens een redacteur van I Ijdschriften is geen reden voor de r algemeen wordt aangenomen dat Irse rondom de aankoop van oorlogs- ge .DDR door de Indonesische marine S ligt. van f 475,- voor f237,50 van f539,- voor f269,50 succes verlengd tot uiterlijk 3 iu' koop van een complete bril krijgt u maa 0% korting op alle monturen. Kom sn Niet in combinatie met andere aCtl OPTICIENS (Voor Pearle-Adressen Zie De Gouden Gids greda - Lensvelt BV te Bre- jj, handelsbedrijf en fabri- I j,a5t van kantoor-meubilair, 1 .eeft de metaalwarenfabriek .3 poederspuiterij Hieselaar jY te Schoonhoven overge- «omen- heeft het bedrijf gisteren I bekendgemaakt. De overname betekent nagenoeg een verdub- as van de activiteiten van Lensvelt, dat 38 mensen in dienst heeft. Bij Hieselaar zullen veertig mensen komen te wer ken. Hieselaar verkeert in staat van faillissement. Het bedrijf is toe leverancier voor producenten van uiteenlopende zaken als kof fiezet-apparaten en douche-ka- bines voor cruiseschepen. Bij Hieselaar werkten 63 mensen. Het bedrijf kwam medio 1993 in de problemen, onder meer omdat de grote Amerikaanse afnemer Sara Lee reclame- en promotie budgetten terugschroefde. De omzet viel in totaal met veer tig procent terug. Omdat ener zijds onvoldoende nieuwe orders werden binnengehaald en ander zijds de kosten niet snel genoeg konden worden verlaagd, volgde faillissement. Lensvelt heeft het failliete be drijf voor 4,3 miljoen gulden opgekocht en zegt veertig men sen aan het werk te kunnen houden. Orders die niet het be nodigde rendement opleveren, zullen vervallen. De omzet van het bedrijf zal na de overname zijn gedaald van negen naar ze ven miljoen gulden. Volgens directeur H. Lensvelt heeft zijn bedrijf een groot stra tegisch belang bij de acquisitie. Hieselaar is toeleverancier van kasten voor Lensvelt. Omdat het aantal bedrijven in die sector is uitgedund en omdat de economie aantrekt, verwacht Lensvelt dat de prijzen behoorlijk zullen stij gen. Met de overname kunnen die kostenstijgingen worden be perkt. Een ander belang is dat Lensvelt :door het faillissement van Hiese laar geen kasten meer ontving voor orders, die snel moeten worden uitgeleverd. Door de overname is de orderafwikkeling veilig gesteld, zet directeur Lensvelt. Het Bredase Lensvelt draait zelf een omzet van twintig miljoen gulden. Het bedrijf dat in een hoger segment in de markt voor kantoormeubilair opereert, le vert in Nederland vooral aan (semi-)overheidsinstanties. Lensvelt haalde onlangs een or der van negen miljoen gulden binnen voor levering aan het. Energiebedrijf Groningen-Dren- the. I Van onze redactie economie Sèeveningen - Dankzij de oplevende economie kunnen Nederlandse bedrijven dit jaar een betere export verwachten I «sn Duitsland, voornamelijk naar de nieuwe deelstaten. Yet name in de industriële bouw, wegenbouw, doe-het-zelf «tor, landbouwapparatuur, bo- iemtechniek en bepaalde com puterdiensten liggen groeikan sen voor het Nederlandse be drijfsleven, dat ondanks de re cessie Duitsland nog steeds als voornaamste exportland heeft. Dat zei voorzitter G. Doeksen van de Nederlands-Duitse Ka- I sier van Koophandel gistermor- i in Scheveningen tijdens de j presentatie van de cijfers over 1S93. De economische inzinking I leidde vorig jaar tot een flink gekrompen handel tussen beide I landen. Registratie Nederland exporteerde vorig jaar voor 45,5 miljard D-mark «aar Duitsland en importeerde I voor' 44,4 miljard mark. In 1992 de cijfers respectieve- lijk 61,1 miljard en 55,7 miljard mark. Doeksen maande tot grote j voorzichtigheid bij de interpre- e van deze getallen. Sinds de louaneformaliteiten per 1 ja- I r.uan 1993 zijn afgeschaft is het voor de exportregistratie i vlhankelijk van opgaven van de I «drijven zelf. Transacties onder de f 175.000 hoeven niet te wor- d. De verschillende re- I Jistratiesystemen van Duitsland en Nederland maken elk onder- iigvergelijk onmogelijk. I Tweede plaats Nederland heroverde de tweede s als voornaamste handels van Duitsland (na Frankrijk) door Italië te verdrin- j gen. Derde en vierde zijn respec- I 'ievelijk de Verenigde Staten en Groot Brittannië. Als afzetmarkt voor het Duitse bedrijfsleven neemt Nederland de derde plaats in. De Nederlandse exporteurs van industriële halffabrikaten kre gen het vorig jaar het zwaarst te verduren vanwege de crisis in de Duitse auto-industrie. Deze, des ondanks toch nog grootste, tak van export zag zijn aandeel met 8 procent kelderen tot 42 pro cent. De kaas-export groeide met twee procent. „Frau Antje is misschien dan wel in de over gangsjaren; ze bewijst toch nog een uiterst aantrekkelijke dame te zijn", aldus Doeksen. Tomaten Ofschoon de export van snijbloe men en potplanten groeide, nam het aandeel van landbouwpro- dukten met twee procent af tot 25 procent. Dat komt vooral door de massaal door de Duitse bekritiseerde Hollandse tomaat waarvan de export met 17 pro cent terugliep. De Nederlands- Duitse kamer meent dat de to- matentelers bezig zijn het verlo ren terrein te herwinnen. De conjuctuurgevoelige machi nebouw verloor eveneens terrein en daalde met twee procent naar vijf procent. Het aandeel van chemische en elektrotechnische produkten in de export bleef met respectievelijk 16 en 5 proeent gelijk. De groeiende vraag naar aardgas in de nieuwe Duitse deelstaten schroefde de gasex- port met zes procent omhoog. Mede dankzij de gestegen olie export nam de export van ener giedragers met negen procent toe tot 24 procent. Ook gisteren daalden de aandelenkoersen weer op de meeste internationale beurzen. In Frankrijk (foto) gingen de koersen gemiddeld met 0,6 procent naar beneden. In Amsterdam sloot de AEX-index gisteren 6,15 punten lager op 376,69. foto epa Van onze verslagqever Willem Reijn Berlijn - Begemann is de meest serieuze kandidaat voor de overname van de Deutsche Waggonbau AG. Het bedrijf is het meest con creet in zijn plannen en zorgt er bovendien voor dat DWA tot een aanbieder van complete openbaar-ver voerssystemen kan uit roeien. Dat zegt W. Witt, de voorzitter van de Raad van Bestuur van e Deutsche Waggonbau AG tegenover De Stem. Vorige week rees in de Nederlandse media twijfel over de kansen, rmt,Begemann daadwerkelijk "WA zaj overnemen. ja is een van de weinige wrijven uit het voormalige uost-Duitsland die voor Wes- erse bedrijven werkelijk inte- TmnlnVz^n om over te nemen. "WA behoort tot het kleine sroepje ex-Oostduitse bedrijven "«winst boekt. DWA maakte ng jaar een winst van 15 loen op een omzet van 1,8 DWA werken nu !J0g 7300 mensen. e Treuhand verkoopt gasbedrijven. Voor DWA heb- tnnnA f concerns interesse ge- uit M- u Duitse Siemens AG Munchen werkt samen JïTi enige liJd °verna- Berbn Sfn uit' Het bedrijf loemrT lektro Holding is ge- nw maar zou inmiddels niet «mts delen u,t DWA zou wil- «ffl overnemen Wd6rde 13 daar de Bege- Slk uit Breda' dat in" Treuha jnderhalf jaar met de ««Band en DWA om de tafel aangebo- namens oud-over- 2it b oi o: di Begemann heeft 7a o °""6™u Pfocent van de aandelen DWA over te nemen en de resterende 25,1 procent bij de Treuhand te laten. Die zou daarmee voldoende juridi sche mogelijkheden behouden om mee te praten over belang rijke ontwikkelingen in het be drijf. Begemann berichtte vorige week een heads of agreement te hebben getekend met de Treu hand over de overname van DWA. Dat is vertaald als een overeenkomst op hoofdlijnen. De overname zou een verdub beling betekenen van de om vang van Begemann, dat net als DWA een omzet van 1,8 mil jard draait. De bekendmaking vanuit het Bredase hoofdkantoor werd de volgende dag gevolgd door een zekere ontkenning uit Berlijn. De Treuhand zei dat heads of agreement niet mocht worden vertaald als een akkoord op hoofdlijnen, maar meer als een kader, waarbinnen onderhan delingen zullen worden ge voerd. Waarna de verwarring uitbrak. Begemann-topman J. van den Nieuwenhuyzen zei niet beter te weten dan dat er een ak koord op hoofdlijnen ligt, maar verontschuldigde de houding van de Treuhand met de mede deling, dat die nog niet gerech tigd was om naar buiten te brengen dat er feitelijk nog maar met één partij werd on derhandeld. In de Nederlandse media werd vervolgens gesuggereerd dat Van den Nieuwenhuyzen pro beerde om het blazoen van het beursfonds Begemann, waarvan Van den Nieuwenhuyzen voor circa vijftig procent eigenaar is, weer wat op te poetsen. Het concern staat op het punt om vers kapitaal (150 miljoen gul den) aan te trekken en daarvoor zou de markt warm moeten worden gemaakt. Van den Nieuwenhuyzen verdedigde zich door te zeggen dat zijn advocaten het voorlopige ak koord als koersgevoelige infor matie kwalificeerden, die naar buiten zou moeten. In de Duitse kranten werd ge schreven dat de Treuhand er belang bij heeft om er in elk geval naast Begemann ook an dere gesprekspartners op na te houden. Daarmee kan de Treu hand Begemann onder druk houden om zo goed mogelijke voorwaarden te bedingen. Bij de Deutsche Waggonbau AG is men zeer te spreken over Begemann. „Begemann en DWA zullen samen een eerste klas combinatie vormen," zegt de Vorstandsvorsitzende W. Witt. „DWA is een fabrikant van mechanische produkten en slechts een kleine producent van elektro-motoren. De Rail- groep van Begemann is juist op het vlak van elektro-aandrij- ving sterk. Dat zorgt ervoor dat we samen totale systemen kun nen aanbieden." Witt meent dat over het heads of agreement weinig misver stand kan bestaan. „Dat zijn de zaken waar je het over eens bent en waar je dus niet meer over hoeft te praten. Bijvoor beeld: hoe zie je samen de toe komst. Met hoeveel mensen ga je verder. Dat soort dingen." Begemann zal bij een definitie ve overname de eigen Railgroep inbrengen onder de paraplu van DWA. Tot de divisie (omzet 300 min, winst 8 min) beho ren bedrijven als Holec Machi nes Apparaten, Holec België en Techno Assistance et Service (B). Belangrijkste troef is wel licht het bedrijf Vevey Techno logies in Villeneuve in Zwitser land. Op termijn is het de bedoeling van Van den Nieuwenhuyzen om DWA naar de beurs te bren gen. Dat is in het verleden ook Begemann-topman J. van den Nieuwenhuyzen wil Deutsche Waggonbau AG op termijn naar de beurs brengen. foto de stem/johan van gurp zijn bedoeling geweest met an dere divisies van de Begemann- groep. Begemann zou zo als eep soort holding boven verschil lende beursfondsen moeten fungeren. De eerste poging strandde ech ter op de koers-orkestratie rond het aandeel HCS. De verden kingen tegen Van den Nieuwen huyzen, die door de rechter is vrijgesproken van handel met voorkennis, zorgden ervoor dat een poging om Bredero Price in ^Singapore naar de beurs te brengen, mislukte. Later ver kocht Van den Nieuwenhuyzen dit kroonjuweel aan een groep van investeerders. Witt zegt dat de mogelijkheid dat DWA naar de beurs gaat van groot belang is voor zijn bedrijf. Hij meent dat de even tueel beursgang een zwaarwe gende factor bij de afweging zal zijn. Voordeel boven alle andere plannen is dat DWA in de Be- gemann-optie zijn zelfstandig heid behoudt en zelfs vergroot, terwijl het bedrijf in andere scenario's een vestiging binnen een gelijkwaardige divisie wordt. De voorstellen van Be gemann noemt Witt bovendien konkret und greifbar. De DWA-topman denkt dat dit jaar de definitieve beslissing over de toekomst zal vallen. „Ik hoop ook op een besluit om trent de privatisering van de DWA. We wachten daar nu al drie jaren op." Van onze rechtbankverslaggever Breda - De belastingdienst in Roosendaal kan de openbare verkoop van een partij lam pen van Far East Trading Europa BV uit Rijsbergen als zij wil laten doorgaan. Met de opbrengst van de verkoop kan (een deel van) de schuld van Far Eest worden betaald. Dit geldt niet voor de schul den van directeur Anton Lo- huis en van Lohuis Lampen BV omdat zij geen eigenaar zijn van de lampen. Dat blijkt uit het kort geding- vonnis van vice-president mr. F. van den Emster van de Bredase rechtbank. De belastingdienst moet zijn executoriaal beslag op de inven taris van het pand Mon Plaisir 10 in Etten-Leur opheffen. In dit pand, dat de Franse firma Lam- pes Lohuis heeft gehuurd, lagen de lampen opgeslagen. De belastingdienst legde het be slag omdat Far East, Lohuis Lampen BV en Anton Lohuis in privé grote belastingschulden hebben. Tegen de aanslagen is geen bezwaar aangetekend. Tij dens het kort geding meldde de belastingdienst dat Lohuis en zijn BV's 5,5 miljoen belasting schuld hebben. Op 8 juni j.l. heeft de belasting dienst de lampen elders laten opslaan omdat er ondanks het beslag mee gehandeld zou zijn. Daardoor kon het pand weer voor gebruik worden vrijgege ven. Volgens de rechter heeft de be lastingdienst ten onrechte beslag laten leggen op de inventaris, omdat het pand geen 'fiscale bodem' vormt van Far East. International Lamp Service BV, de andere eisende partij, heeft onvoldoende belang bij het op heffen van het beslag op de voorraad, zegt mr. van den Em ster. Omdat de twee eisende partijen in overwegende mate in het on gelijk zijn gesteld, moeten zij van de rechter de kosten (1775 gulden) betalen. Bovag: sloopsubsidie oude auto's Den Haag - De autobranche-organisatie Bovag wil dat de Nederlandse overheid een sloopsubsidie invoert van ongeveer 1500 gulden voor auto's die ouder zijn dan tien jaar. Bezitters van oude wagens moeten het geld krijgen bij de aankoop van een nieuwe auto, onder de voorwaarde dat ze hun oude exemplaar voor de sloop aanbieden. Dat heeft de Bovag dinsdag meegedeeld. Volgens R. Boon van de Bovag zou de subsidierege ling er toe kunnen leiden dat er binnen anderhalf jaar 120.000 nieuwe auto's op de wegen komen. Tekort handelsbalans VS veel groter Washington - Het tekort op de handelsbalans van de Verenigde Staten is in april uitgekomen op 8,4 miljard dollar. Dat is 22,1 procent meer dan in maart en daarmee veel meer dan was verwacht. Over het algemeen was er een handelstekort voorzien van 7,3 miljard dolar. In maart liepen de VS in hun handel met het buitenland een tekort op van 6,9 miljard dollar. Dit is een herzien bedrag, want in eerste instantie was er een tekort van 7,46 miljard dollar opgegeven. Bijna 18 miljard in Shell Pensioenfonds Den Haag - Het Shell Pensioenfonds heeft een uitstekend beleggingsjaar achter de rug. Het beleggingsresultaat bedroeg 27,3 procent op het gemiddeld geïnvesteerd vermogen, vergele ken met 3,8 procent in 1992. Het vermogen steeg met bijna f 4 miljard tot f 17,7 miljard, zo is gebleken uit het jaarverslag. Het bestuur van het fonds heeft een relatief hoog percentage van het vermogen in aandelen belegd, die het in 1993 goed deden. Daarbij waren de beleggingen breed geografisch gespreid. De goede resultaten zijn vooral te danken aan de dalende rente in West-Europa, Japan en de Verenigde Staten, de relatief lage inflatieniveaus en het zich aandienende herstel van de bedrijvig heid en daardoor betere winstverwachtingen van bedrijven. Het fonds keerde f 806 miljoen uit aan pensioenen. In 1992 was dit f 735 miljoen. Meer groei economie Japan Tokyo - Het lijkt de goede kant op te gaan met de economie van Japan. Gisteren maakte het economische planbureau in Tokyo bekend dat in de eerste drie maanden dit jaar het bruto binnenlands produkt (bbp) is gegroeid met 3,9 procent op jaarbasis. In de drie maanden ervoor slonk het bbp nog met 2,1 procent. Het planbureau wil nog niet spreken van een definitief herstel van de economie, maar het gaat er wel vanuit dat het tweede kwartaal in tegenstelling tot vorig jaar geen inzinking zal laten zien. Analisten houden het erop dat het na drie jaar van economisch kwakkelen wel beter gaat, maar dat pas in het najaar duidelijk wordt of het herstel zal aanhouden. Conflict Microsoft en Stae opgelost New York - Het Amerikaanse concern Microsoft, de grootse producent van computersoftware ter wereld, heeft het slepende conflict met de veel kleinere branchegenoot Stac Electronics opgelost. Het gaat om een zaak waarin de rechter Microsoft wegens schending van patentrechten heeft veroordeeld tot een schadevergoeding van 120 miljoen dollar en het uit de handel nemen van alle pakketten met de jongste versies van het besturingssysteem DOS. De twee partijen lieten gisteren weten een overeenkomst te hebben gesloten, die wederzijds gebruik toelaat van eikaars patenten op het gebied van vergroting van de opslagcapaciteit van personal computers. Voor software op dit gebied die Stac al jaren op de markt brengt onder de naam 'Stacker' wilde Microsoft tot nu toe geen licentierechten betalen. Volgens de overeenkomst zal Microsoft nu alsnog een miljoen dollar per maand betalen over een periode van 43 maanden, dus in totaal 43 miljoen dollar. Oce-Van der Grinten schaft de vut af Den Haag - Er komt een einde aan de collectieve vut-regeling bij het kopieerconcern Oce-Van der Grinten (3500 werknemers). Per 31 december volgend jaar wordt de huidige regeling vervangen door een pre-pensioen. Een overgangsregeling moet de financiële consequenties opvangen. Oce is een van de eerste concerns die daadwerkelijk breekt met de zwaar onder vuur liggende vut-praktijk, waarin de huidige werknemers de uitkering betalen voor de huidige vutters. Met ingang van 1996 stapt men over op een systeem van pre-pensio- nering. Daarin sparen werknemers voor hun eigen vervroegde uittreding. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. H. Bolhaar heeft gisteren tegen de twee hoofdverdach ten in een omvangrijke zwen del met imitatiehorloges van exclusieve merken achttien maanden celstraf geëist. De in het Belgische Ravels wo nende S. D. (47) wilde voor de Bredase rechtbank niets zeggen. De 39-jarige J. de G. uit Kalm- thout (B) ontkende dat hij iets strafbaars heeft gedaan. Beide verdachten hebben de Neder landse nationaliteit. Uit een onderzoek door de Eco nomische Controle Dienst is ge bleken dat er vorig jaar op grote schaal namaakhorloges van mer ken als Breitling, Raymond Weil, Cartier en Rolex aan de man werden gebracht. Dat gebeurde onder meer in ons land, in Frankrijk, Duitsland en België. De verdenking viel op De G. en D. Het bleek dat zij naar Hong Kong geweest zijn en daar de horloge-onderdelen inkochten. De spullen kwamen via Schiphol ons land binnen. Zij gingen naar Rosenberg Partners aan de Karnemelkstraat in Breda, een naam waarachter de Tam Tam Trading B.V. van D. schuil ging. Op 8 juni vorig jaar deed de ECD een inval in het pand. Zij trof daar naast D. en zijn zoon duizenden horlogekasten met al lemaal hetzelfde nummer, dui zenden beeldmerktekens van de beroemde horlogemerken, diver se andere onderdelen en certifi caten aan. Even later kon De G. buiten worden aangehouden. In zijn Mercedes cabriolet vond de politie soortgelijke onderdelen en een tas met meer dan 150.000 gulden. Een deskundige van de Zwitserse fabrikanten noemde de imitaties 'zeer behoorlijk'. Vader D. heeft tegenover de po litie en de rechter-commissaris een volledige bekentenis afge legd. De G. liet in zijn verklarin gen tegenover hen ook een grote re betrokkenheid blijken dan gisteren tijdens de zitting. Daar zei hij dat iedereen heeft gelo gen. „Ik ben zeker het gemakke lijkste slachtoffer. De werkelijke daders zijn voor anderen kenne lijk banger dan voor mij," veron derstelde hij. Volgens D. is hij in 1993 met De G. naar Hong Kong geweest, fungeerde de ander daar als tolk tussen hem en een Chinees en is afgesproken dat hij en De G. in Nederland de assemblage en de verkoop van de namaak-horlo- ges zouden regelen. Daarvoor trokken zij o.a. de 56-jarige J. K. in Tilburg aan. Deze gaf toe dat hij in opdracht van D. en De G. werkte. Later zijn nog meer mannen aangehouden. De officier achtte gisteren bewe zen dat De G. en D. de leiding hadden over een criminele orga nisatie. Die had merkenbedrog en valsheid in geschrifte tot doel, aldus de dagvaarding. Mr. Bol haar sprak over een vrij grote organisatie met internationale contacten, een bestendige sa menwerking over een langere periode en een omvangrijke schade. De raadslieden U. Santi en K. van der Dussen vonden de dag vaarding op onderdelen zo moei lijk geformuleerd, dat daaruit nietigheid zou moeten voort vloeien. Voor de criminele orga nisatie en wat er verder op de dagvaarding nog over bleef, za gen zij te weinig bewijs. Zij vonden dat de Auteurswet bui ten deze rechtszaak moet blij ven. Zij pleitten voor vrijspraak. Mr. Santi wees er namens D. op dat in het Midden-Oosten het namaken van dure voorwerpen een belangrijke industrietak is waartegen niets wordt onderno men. Hij vond dat de bestrijding in Nederland 'dweilen met de kraan open is zolang dit niet internationaal wordt aange pakt'. Net als mr. Van der Dussen wees hij er op dat de verdachten voor hun handel financieel zwaar zijn aangepakt. In kort geding is vo rige week bepaald dat de twee de merk-eigenaren een voorschot van 50.000 gulden op de schade moeten geven. Bovendien staan hen nog meer civiele procedures te wachten voor schadevergoe ding en omzetbelasting. Van der Dussen had geen goed woord over voor de ambtenaren van de ECD die al jaren het vooroordeel hebben dat De G. met de handel in vervalste merk- horloges te maken zou hebben en dat hoe dan ook bewezen wil hebben. Hij verweet de ECD dat zij met D. een handeltje heeft opgezet om bewijs tegen De G. te krijgen. Hij noemde het onbestaanbaar dat D. in zijn cel 8000 gulden en Italiaanse cheques voor 30.000 gulden heeft teruggehad en dat De G. nog altijd zit te wachten op de 150.000 gulden die hij voor een Antwerpse relatie in Neder land moest wisselen. „D. at uit de hand van de ECD," aldus Van der Dussen. Hij vroeg zich af of de ECD een van de getuigen beloften heeft gedaan om tegen De G. te ver klaren. Hij vond het ook uiterst verdacht dat weken nadat de politie de Mercedes na uitvoerig onderzoek had vrijgegeven, de leasemaatschappij in Brussel plots 877 horloges in de kap van de Cabriolet vond. Vonnissen op 4 juli.

de Stem | 1994 | | pagina 5