een actie tegen motorcrossers 6.9519? WIJN PAK HUIS ling CO egenheid Huurverlaging sporthal Axel van de baan De behouden terugkeer van onze jongens POLITIE rapport GROENEVELD OPTICIENS n bloemenha' Inwoners Heille vinden milieumaatregelen wat te ver doorgevoerd DE STEM Beker twirlwedstrijden naar Djessica Goossens bril dichtbij en IdeStem ZEELAND C2 irticulieren Axelse wethouder: 4 RES houdt zich redelijk aan vergunningsvoorwaarden' KWIJNEN! Vierdaagse Graauw Veteranen HW '24 verslaan Veronica isia show onderdag 23 juni is het zover. De familie Pen- zet dan de deuren van lowtuin open voor het |iek. Dan kunnen bezoe- van dichtbij al die soor- „bloemen met een rokje len bewonderen. Met in- sse en hartstocht beant- irden Bert en Sjaan Pen- j alle vragen. En onder ne ot van een kopje koffie erveerd op het gloed- iwe terras, kan men bijk i van al die bloemen- :ht. Tot en met zondag is de tuin voor belangst Jen gratis te bezichtigen- Toegang gratis. Tel. 01154 ewonderenp s; ,- Tweede lustrum Sloeberfeesten Drugs in beslag Brand Snorfiets weg Controle DAG KLAPPER EHBO-diploma's L. de Beleir Zeeuws-Vlaams kampioen handboogschieten IVIet 394 WOENSDAG 22 JUNI 1994 I»*" l yar onze verslaggever - De door B en W van I ijel voorgestelde huurverla- 100 van het sporthalcafé 't I Iportuus is voorlopig van de i taan. Het Axelse college heeft het om itted® voorstel van de agenda tW)r de komende raadsvergade- iaald omdat de kwestie te ligt en er te veel op de Gefeliciteerd Saskia Verboven in Dongén.] jujsoon (de uitbater, red) wordt I eespeeld. Wethouder A. van I Les zegt nog dit jaar met een I aangepast voorstel te zullen ko men. Aanleiding om het voorstel in te trekken is de kritiek van vier ondernemers en de kanttekenin gen die de raadscommissie Wel zijn vorige week, tijdens een be sloten vergadering, bij. de aan passing van de huurovereen komst had. De zaken in café 't Sportuus gaan slecht. Uitbater P. Ver pootte zegt niet in staat te zijn om de hoge huur, zo'n 30 mille per jaar, op te brengen en heeft bij B en W een verzoek tot verlaging van de huur ingediend. B en W hebben daar wel oren naar omdat zij het café onmis baar achten en op die manier de continuïteit willen waarborgen. Vier Axelse ondernemers hebben grote bezwaren tegen deze 'voor keursbehandeling'. Zij vinden het geen taak van de gemeente om ondernemers die in moeilijk heden komen, op die manier te gemoet te komen. Het verlies aan huurinkomsten dat de ge meente daardoor lijdt, moet door de burgers worden opgebracht. Zij vinden dat de uitbater maar een stapje harder moet lopen om de teruggang in zijn zaak op te vangen. Ook de commissie had achter gesloten deuren opmerkingen over de huuraanpassing. Wet houder A. van Waes wilde er gisteren niet al te diep op in gaan. Hil wil voorkomen dat er te veel op de man wordt ge speeld. „De commissie heeft ge vraagd om er nog eens naar te kijken. Dat zullen we doen. Maar iedereen is ervan overtuigd dat de huur te hoog is. We komen er zeker mee terug". Het kan ook nog even wachten. De noodzaak voor de gemeente om naar een nieuwe huurder voor het café uit te zien speelt pas tegen 1997. Tot dan heeft de gemeente een huurovereenkomst met Haacht nv, die het café onderverhuurt aan Verpoorte. Haacht nv wil de huurovereen komst echter niet verlengen en schuift Verpoorte naar voren als nieuwe contractpartner. Verpoorte is inmiddels met Haacht een lagere huurprijs (vijftien procent van de netto omzet) overeengekomen en wil nu dat de gemeente dezelfde condities hanteert met een bene den- en een bovengrens van 20.000 en 30.000 gulden. 1'inome verslaggever tal - B en W van Axel zijn niet van plan op te treden tegen de de geluids- en stankoverlast van het motorcros sterrein op het Smitschorreterrein. hkes citroen- Hankey Bannist brandewijn Schotse whiskj f 'n hele liter fles 0,70 liter ^tn 17.95 nu: van 21.45 n lïolgens wethouder A. van Waes houdt de stichting RES, die het [nossterrein beheert, zich 'rede lijk' aan de vergunningsvoor- iwaarden. Bovendien is niet de jemeente maar de provincie toe- tóhouder. die richting wil wethouder A. ra Waes reageren op een nieuw it van mevrouw J. Rinn- to. De familie heeft de afgelo- jaren regelmatig bezwaar takt tegen de activiteiten op motorcross-terrein. Enkele geleden kwam het echter een compromis waarbij dras- :h werd gesneden in het aan- wedstrijden en oefendagen RES. rrouw Rinn werd op tweede Knauw t- Van 27 juni tot en met I juli wordt in Graauw de lltond-wandelvierdaagse gehou- llt kan gekozen worden uit af- litaden van vijf of tien kilome- |lfr. De routes voeren langs de ooiste plekjes van Graauw en Deelnemers kunnen Ifè laten inschrijven in het ge- Kttschapshuis, maandag en vanaf 18.30 uur. Het drek is om 19.00 uur. Van onze correspondent fa - Het veteranenelftal 1 de Hulster voetbalvereni ging HW '24 heeft op het Mster sportpark aan de Zandstraat voor naar schat tig tweehonderd toe- khowuers in een aantrekke- I'll oefenduel nipt met 6-5 (wonnen van het artieste- elftal van Veronica. Biedingen geldig Pm zaterdag 2 juli 19. 'plang de voorraad strekt, wijzigingen voorbehouden. Dek 1468 pinksterdag echter opnieuw on aangenaam gestoord. Om acht uur al hoorde ze motoren rijden terwijl de stichting pas om negen uur mocht beginnen. „Een fijn begin van een mooie dag", schrijft ze verbitterd. Haar stem ming verbeterde er niet op toen 'ze met de stichting belde die vervolgens, 'zoals zo vaak' de hoorn op de haak gooide. Mevrouw Rinn maakt ook be zwaar tegen het gebruik van het motorcrossterein als camping. „Wij vermoeden dat de gemeente Axel toch wel puur goud moet verdienen aan het crossgebeu- ren, want anders is er echt geen verklaring voor het feit dat u burgers van uw gemeente bloot durft te stellen aan deze geluids- en stankoverlast. Is de pro cross-lobby zo sterk dat u hier niet tegenop- kunt", schrijft me vrouw Rinn. Klachten Wethouder A. van Waes zegt zeker te zullen optreden tegen de wildkampeerders. „Er is geen kampeervergunning, dus dat mag gewoon niet". Anders ligt het bij de klachten over geluids overlast. Hij is ervan overtuigd dat het bestuur van RES er alles aan doet om de overlast tot een minimum te beperken. Maar ook Van onze correspondent Heille - De Heillenaren vinden dat de milieumaatregelen wel wat te ver zijn doorgevoerd. Dit kwam gisteren in deze Sltiise kern tijdens de jaarlijkse hoorzitting aan de orde aan de hand van de vraag van een van de aanwezigen of er geen ontheffing mogelijk is om grote hoeveelheden snoeihout te verbranden. Motorcrossers op het gewraakte terrein, foto camile schelstraete het bestuur van RES kan volgens hem weinig uitrichten tegen in dividuele motorcrossers die de regels aan hun laars lappen. „We hebben de indruk dat de stichting zich goed aan het com promis houdt. Van ons hoef je geen actie te verwachten". Volgens de huidige regels dient dat versnipperd te worden. Wet houder J. du Fosse die samen met burgemeester M. Everaers het college vertegenwoordigde toonde begrip voor de vraag maar voegde er gelijk aan toe dat regels ingesteld zijn om uit gevoerd te worden. „Anders moeten er geen regels gemaakt worden", was zijn korte ant woord. Het was de laatste hoorzitting van de zelfstandige gemeente Sluis want 'donderdag valt in Den Haag de beslissing betref fende onze fusie met Aarden burg', gaf de burgemeester de aanwezigen mee. Een fusie die volgens de eerste burger van Sluis met vertrouwen tegemoet kan worden gezien. Om er al wat aan te wennen was naast een aantal Sluise raadsleden ook het Aardenburgse raadslid A. Key- mel-Cambier aanwezig. Aan de reconstructie van de Ho- geweg wordt, als alles naar wens verloopt, komend najaar begon nen. Er komt een geheel nieuw wegdek met ernaast indien de provincie de subsidiekraan opent ook een fietspad. Tijdens deze werkzaamheden zal de weg voor verkeer worden afgesloten. Iets waarmee een aantal aanwe zige agrariërs, mede gezien de drukte van de bietencampagne, in dit deel van het jaar niet echt gelukkig was. De gemeente Sluis wil de bevrij ding 50 jaar geleden niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Dit ®jl Veronica speelden bekende "innen zoals André van de Ley '•Go Ahead-speler), ex-inter- ntional Pierre Vermeulen, Ned «ovic (ex-KV Mechelen-trai- 1 Gerard 'Pummy' Bergholtz Nr i5'15'0' van oncler meer An- wisdonk, acteur Peter Lusse, Draaisma (Pino uit Se traat) en coach Frans Riet- Hij speelde mee. «verdediging van HW '24 Is tons van Bunder met zijn 53 1 de oudste speler bij de Hul- ®en. Na de wedstrijd stond voor heide teams met hun ;?w.en n°g een broodmaaltijd Ün tuurs'5amer °P het pro- StMTlÉ ZEELAND idartie i^uzen: Zuidlandstraat 32, i5jj '8924, fax 01150- Jdscteuren: Frank van (3 Ffank Deij, Rein van stem Ton Zoomen (sport), Up °99el (editiechef), Harold iVeieijr. ïj* Wokstraat 1, tel. 01100- S 00-21928. ie,.dfur: Gees Maas (provin- fflaggever). %l Kwraat 14'tel' wa„ 3751' fax °1140-19698. orur; Eu9ène Verstraeten editiechef). ^tentieverkoop !(0l'5oT792OdlandStraat 32' i>eil9eJWoord'9ers: Martin E'i!ans immers. ""0-U75iStraat 14',el' jdywnrf0ordi9ers: SaeteiT Brande' Mar'an ^te|e076,:236^4Muur- ^ivan n'TlnnerS en °Peniri9s' t.ifl.cai Emericus De Kerf werd in 1914 als pastoor benoemd in Hengstdijk. Hij nam zijn in trek in de pastorie, bekend onder de naam 't Hoog Ei land. Die was toen 39 jaar oud, want ze was in 1875 gebouwd naar een ontwerp van P. Soffers, de architect die veel voor het bisdom Bre da werkte. De pastorie heette niet alleen 't Hoog Eiland, ze stond ook op een klein eiland. Dat werd om sloten door een vrij diepe ring gracht, waarover drie rustieke, ijzeren bruggetjes lagen. Aan de oost- en noordzijde lag zelfs nog een tweede gracht, de Wal, die aansloot op een moerassig stukje riet- en weiland, bekend als De Wieg. Dat prachtige buiten werd om ringd door een park, waarin gro te beuken, kastanjes en acacia's stonden, die toen al een respec tabele leeftijd hadden, want voor de pastorie had er al een ander huis gestaan. Dit parkje, bekend als 'D'n Dool'of' werd door pas toor De Kerf veranderd in een tuin met slingerende paadjes en grote cementen herten op een met klimop Overgroeid heuveltje. Sint-Jozef Tweeëndertig jaar lang bleef De Kerf pastoor in Hengstdijk en na zijn dood op 2 april 1946 werd hij al op 6 april daaraanvolgend opgevolgd door Gerard J.G. Bongenaar. Die was een groot vereerder van Sint-Jozef, de pa troon van de kuisheid, het huis- inut KAPEL IS GEPLAATST UIT DANKBAARHEID T.G. V. DE BEHOUDEN TERUGKEER VAN ONZE JONGENS UIT NEB. IND1Ë •mm,. Bet kapelletje voor de teruggekeerde Indië-gangers. FOTO WIM KOOYMAN gezin, de timmerlieden en nog wel het een en ander. 'Sint-Jo zef, Zorg' was het meest geliefde en meest gebruikte schietgebied van de pastoor. Het was alsof hij een zelfde probleem had als de apostel Paulus, die in zijn Tweede brief aan de Corinthiërs schrijft: „En omdat ik mij door de uitnemend heid der openbaringen niet zou de verheffen, zoo is mij gegeven een scherpe doorn in het vleesch, namelijk een engel des satans, dat hij mij met vuisten slaan zoude, opdat ik mij niet zoude verheffen." Alleen was de doorn van Paulus ongetwijfeld anders dan die van pastoor Bongenaar. Wie Bongenaar ook in de zorg van de heilige Jozef aanbeval, waren 'onze jongens' die uitge zonden werden naar Neder- lands-Indië: Piet van Deursen, Fons en Miel Dophemont, Theo van Esbroeck, Fons van Heese, Theo de Kort, Alouis van Leme- put, Eugène Maas en Piet de Waal, Kapelletje Toen allen veilig terugkeerden, rees de gedachte de dankbaar heid van de parochie te tonen door het oprichten van een veld- kapelletje. Dat kreeg zijn beslag tegen het eind van 1950. Het werd opgetrokken in 'D'n Dool'of' niet ver van 'D'n Oöst- dijk'. Een stenen plaat vermeldt daarom: „Deze kapel is geplaatst uit dankbaarheid t.g.v. de be houden terugkeer van onze jon gens uit Ned. Indië Pastoor Bongenaar ging echter met emeritaat, een nieuwe pas toor zat er voor Hengstdijk niet meer in en in 1969 werden de op een vraag uit de zaal, „Er zijn voorbereidende gesprekken gaande met Aardenburg, Knok- ke en onze Canadese bevrijders. Voorts is het de bedoeling dat er een tentoonstelling uit deze pe riode op poten wordt gezet maar concreet kan ik in dit stadium nog niets zeggen", aldus Everae rs. Heillenaar R. Rabout vroeg of het niet mogelijk was aan de ingang van de kern een informa tiebord te plaatsen omdat vele mensen vaak het spoor bijster raken. pastorie en de tuin verkocht aan de gemeente Vogelwaarde. Die verkocht het huis door aan een particulier en de tuin werd tot gemeentelijk plantsoen verhe ven. Het kapelletje stond nu op gemeentegrond en gelijktijdig, maar niet oorzakelijk, zette het verval in. Zo was op zeker ogen blik het Jozef-beeldje verdwe nen. Dat alles verdroot de Hengst- dijkse dorpsraad zeer en men richtte zich tot de gemeente met de vraag wat men daar van res tauratie dacht. De gemeente, dat was inmiddels, sedert 1970, Hontenisse geworden. Omdat die in de omgeving van de kapel al een stukje grond verkocht had en een kaalslag van de fraaie, oude bomen had getolereerd, was de kapel wat los van haar omgeving gekomen. Het leek be ter iets nieuws te bouwen op een andere plaats. Die werd gevon den op het grasveldje bij de pomp aan de Sint-Josephstraat. De plaat met de tekst, die vroe ger naast de nis zat, is nu onder aan gemetseld. De Hengstdijkse gemeenschap, hoe klein ook, heeft gezamenlijk de verplaatsing en restauratie ter hand genomen, maar al het werk is verzet door Indië-ganger Miel Dophemont en wijlen Piet de Munck. Dat heeft allemaal zijn beslag gekregen in de winter van 1990 op 1991. Herindeling Pastoor Bongenaar heeft de nieuwe kapel niet meer gezien, al had dat best gekund, want hij is pas onlangs op 96-jarige leef tijd in zijn woonplaats Ulven- hout overleden. Een straatnaam heeft hij niet gekregen in Hengstdijk, maar de naam Sint- Josephstraat zal aan hem blijven herinneren, want door zijn toe doen werd de eeuwenoude naam 'Oostdijk' weggeveegd ter wille van Sint-Jozef. Nu is ook de gemeentelijke her indeling van 1970 daar wel wat debet aan, want een tijdlang had Hontenisse een Oostdijk-I en een Oostdijk-II. Dat zijn ook namen die nergens op trekken natuur- kijk, maar Oostdijk-I had Oost- dijk moeten blijven. Oostdijk-II had dan de naam kunnen krijgen waaronder iedereen in de streek - behalve het gemeentebestuur kennelijk - hem kende, namelijk 'd'n Blauwendijk'. Van onze correspondent Clinge - Het Sloeberco mité houdt zaterdag en zondag voor de tiende keer de Sloeberfeesten in Clinge. Die spelen zich af rondom het Sloeberbeeld aan de St.-Bernardus- school en in café De Landbouw. Zaterdag start het feest om 14.00 uur met een Sloeber- kaarting met twee Zaanse klokken als inzet. Om 20.30 uur kunnen liefhebbers meedoen aan planksken gooien. Zondag 26 juni brengen De Deurtrappers om 11.30 uur een serenade aan het Sloeberbeeld en om 14.30 uur is er voor de jeugd een wedstrijd mastklimmen. De Sloeberfeesten worden zondag om 20.00 uur afge sloten met een Sloeberbin- Terneuzen - De politie in Ter- neuzen heeft maandagmiddag 300 gram softdrugs in beslag genomen, die werd gevonden tijdens een huiszoeking in een woning aan de Nieuwed- diepstraat in Terneuzen. Te gen de eigenaar van het pand, een 23-jarige inwoner uit Ter neuzen is proces-verbaal op gemaakt. Terneuzen Door onbekende oorzaak ontstond maandaga vond brand in een schuur aan Ongeval de Herbert Dowweg in Hoek. De schuur, eigendom van een inwoner uit Terneuzen, ver keerde in vervallen staat en was niet meer in gebruik. De brandweer van Terneuzen werd gealarmeerd en bluste het vuur. Gecontroleerd werden 451 voertuigen en de hoogst geme ten snelheid bedroeg 109 kilo meter per uur, terwijl maxi maal 70 is toegestaan. Oostburg - Vanaf een parkeer plaats aan het Ledelplein in Oostburg is gisternacht een groene Peugeot snorfiets ont vreemd. De gedupeerde, een 18-jarige inwoonster uit Oost burg deed hiervan aangifte bij de politie in haar woonplaats. Terneuzen - Bij een door de politie maandagavond op de Rooseveltlaan in Terneuzen gehouden snelheidscontrole zijn 73 automobilisten be keurd wegens het overtreden van de maximum-snelheid. Veere - Een 19-jarige inwoner uit Nieuwdorp werd gister morgen bij een eenzijdig onge val licht gewond. De man reed met een tractor over de Vrou- wenpoldersedijk en door een defect aan de stuurinrichting van het voertuig raakte hij van de dijk en kwam op een achttal meters lager gelegen stuk grasland terecht. De vier ton wegende tractor, die slechts licht schade had opge lopen, moest met een zware kraan worden getakeld. Een karwei dat enkele uren in be slag nam. WOENSDAG HULST -Café De Kroon, 14 uur, kaar- kËoosterzande -Café De Reizende Man, 19.30 uur, vleeskaarting. CLINGE - Malpertuus, ANBO, 13.30 uur, koersbal. - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, handwerken, pergamano, bil jarten en kaarten. I ST.-JANSTEEN - De Warande, 13.30 uur, schieting. I SAS VAN GENT - Zaal Engelenroos, 14 uur, kaarting. Van onze correspondent Clinge - Uit handen van dokter K. Kerckhaert mochten de cur sisten voor het diploma jeugd- EHBO A dit papier in ontvangst nemen. De geslaagden zijn Thijs Drumont, Rutger Jansen, Dennis Kindt, Stijn de Loos, Remco Mangnus, Alexan der Peeter, Wesley Rottier, Joey Schutten, Cedric Stevens, Jessica de Belie, Marjolein Bogaart, Jolan- da Boonman, Marianne Dhönt, Jeantien de Houck, Annemiek Kouijzer, Jètta Jansen, Srijfani Mortier, Sophie van Mullem en Lesly de Witte. In samenwerking met de EHBO- verenigingn van St.-Jansteen, Graauw en Nieuw-Namen werd ook een cursus eenheidsdiploma gegeven. De volgende personen ontvingen hiervoor een diploma uit handen van wethouder Paul Wee- maes: Danelle Stienen, Jaime Seg- hers, Gerda de Wit, Lidfta de<5ock, Tamara de Rijek, Aafje van Re- moortere, Reggy Weèmaes, Jean- Pierre Neve, F. de Keyzer, K. Van den Branden, echtpaar Vohek, C. de Brouwer-de Booy, D. vafi Bun der, A. d'Hooghe, H. van Rompfcey, J. de Koek en R. Biesbroeck. Van onze correspondent Axel - Op het terrein van schuttersvereniging Ons Vermaak in Axef heeft L. de Beleir zich tijdens het Zeeuws-Vlaams kampioenschap handboogschieten op de staande wip tot kampioen geschoten. Voor deze persoonHjke strijd hadden zich via de voorronden vier schutters geplaatst. Met 19 punten bleef L. de Bleir duidelijk zijni naast achtervolger G. Savooy uit St.-Jansteen, met 13 punten, voor, Op de derde plaats eindigde J. Vermeire uit Koewacht met 9 punten en vierde werd N. van Daele uit Aardenburg met 7 punten. Tevens werd het kampioenschap viertallen verschoten, waarvooij zich negen viertallen hadden gekwalificeerd. Het verloop van deza wedstrijd was spannend. De titel kwam uitteindelijk bij Koewacht m tercht met 40 punten. Dit viertal bestond uit E. Vermandei, Ai Martinet, P. Martens en A. van Cluathem. De tweede plaats was voor Graauw I met 39 punten en op de derde plaats eindigde Westdorpe If met 38 punten. Ten slotte werd nog geschoten door de jeugd. Die streed voor de persoonlijke titel Zeeuws-Vlaams kampioen. Winnaar hier werd A. Laureijns uit Aardenburg met 25 punten voor E. Joosse uit Axel, die 19 punten behaalde. De derde en vierde plaats waren voor P. dej Wispelaere en K. van Sprundel met elk tien punten. De kampioenen strijden zaterdag 9 juli in 's-Heerenhoek voor d< Nederlandse titel. Voor het zover is, wordt zaterdag 25 juni de strij* voor de koningstitel van de Nederlandse Bond gehouden. Doordal schuttersvereniging St.-Jan nog steeds niet over een nieuw terrein beschikt, is het strijdtoneel nu op het terrein van De Batavierne in Hulst. De wedstrijden beginnen om 13.45 uur. Van onze correspondent Kloosterzande - Djessica Goossens van Showband Kloortje kreeg zondag tijdens de twirlwedstrijden in Ridderkerk de wisselbeker uitgereikt. De jury vond haar dance-twirl de meest originele van de gehele dag. Haar routine werd beloond met 5,8 punten, wat goed was voor een derde plaats in de ein drangschikking en bovendien plaatsing voor de Nederlandse kampioenschappen. De wissel trofee nam zij over van haar clubgenote Daphne Bussens, die hem vorig jaar had gewonnen. Daphne kreeg nog een herinne ringsbeker en keerde met nog twee medailles huiswaarts: een zilveren voor haar twirl-routine (5,8 punten) en een gouden voor haar dance-twirl, waarvoor ze met grote voorsprong 6,4 punten scoorde. Zij had zich reeds bij een vorige wedstrijd geplaatst voor de Nederlandse kampioen schappen. Ook het duo-" Wendy van Goethem/Karen Sey wist eern eerste plaats te behalen. Zij scoorden in de categorie duo dance-twirl met hun nieuwe' routine 5,8 punten, wat tevens^ plaatsing voor het Nederlands kampioenschap betekent. De teams van Kloortje sloten het rijtje met successen op deze laat ste wedstrijddag voor de vakan tie. Het team New Generation senioren behaalde bij de senio ren-beginners de tweede plaats (met 45,55 punten), dus zilver. New Generation junioren volgde hun voorbeeld door ook tweede te worden bij de juvenille-begin- ners met 42,3 punten. (ADVERTENTIE) Ontspiegelde VARIVISION® glazen, de ideale oplossing voor bril dragers die steeds meer moeite krijgen met lezen. Bij VARTVISION' glazen gaat het "leesgedeelte" onmerkbaar en onzicht baar over in het "veraf gedeelte.* Tijdelijk 'n hele scherpe prijs. Per paar Leveringsbereik: -5 t/m +4, cilinder +4, additie 1 t/m 3. MIDDELBURG - - OOSTBURG - VLTSSINGFN - TERNEUZEN (Meinhardt Groeneveld)

de Stem | 1994 | | pagina 15