Romario wijst Brazilië de weg Droo Alan Rothenberg een tevreden man Felle kritiek Cruijff op maatregelen FIFA 'Milla-shuffle' zonder Milla Rusland kansloos tegen favoriet voor wereldtitel KNVB leurt met kaartjes K0RT%£Ü Bengalese WK-fans woest door stroomonderbreking kers Chinese WK-1 moeten in stilte juichen -ki.il Krajicek en Hi Ivaartjes tennis zwarte markt MS WORLD CUP USA 1994 DE STEM DINSDAG 21 JUNI 1994 tyll PESTEM Van onze verslaggever Barcelona - De maatregel van de FIFA om een winnend team tijdens het wereldkampioen schap in Amerika met drie punten te belonen, komt het aanvallend voetbal niet ten goede. Dat zegt Johan Cruijff als columnist van de Spaanse krant El Periodico. „Hoe kan men nu drie punten aan een ploeg toekennen die met 1-0 heeft gewonnen en defensief heeft gespeeld," haalt Cruijff de openingswedstrijd Duitsland- Bolivia aan. De trainer van FC Barcelona laakt de aanpak van de FIFA om tijdens het wereldkampioen schap aanvallend voetbal te pro moten. De FIFA had er volgens Cruijff beter aan gedaan de tra ditionele regels te verbeteren of aan te passen, in plaats van een overwinning met drie punten te belonen. „Persoonlijk heb ik er geen moei te mee dat een winnend elftal drie punten krijgt. Maar dan moet wel aan een aantal voor waarden worden voldaan. De overwinning zou bijvoorbeeld met een verschil van twee doel punten moeten worden behaald en er zal minstens drie keer ge scoord moeten worden. Alleen op die manier krijg je offensief voet bal. De nieuwe regel zal het kijk spel niet ten goede komen, en speelt in de kaart van de defen sief ingestelde ploegen." Volgens Cruijff zijn voor een aan trekkelijke wedstrijd slechts drie belangrijke zaken nodig: goede spelers, een goede bal en een pri ma grasmat. „De goede spelers zijn er. Dat mag je op een wereldkampioen schap toch wel aannemen," zo schrijft Cruijff. „De grasmat in de meeste stadions is beneden al le peil. Het gras is veel te hoog, waardoor de vaart van de bal wordt geremd. Snelle combina ties worden daardoor geremd. Bovendien is de bal geplastifi ceerd. Ook dat is niet bevorder lijk voor aanvallende ploegen. De defensief ingestelde landen wor den dus opnieuw bevoordeeld. Om het spel aantrekkelijker te maken, zal voor elke wedstrijd het gras gemaaid moeten worden en vlak voor het beginsignaal en tijdens de rust zal gesproeid moe ten worden. Het is een geluk dat de finale in de Rose Bowl in Los Angeles wordt gespeeld. Want daar ver keert de grasmat in perfecte staat." De enige positieve maatregel vindt Cruijff dat een aanval van een verdediger van achter op een aanvaller met rood wordt be straft. „Maar er zal nog meer ge let moeten worden op de kleine, geniepige overtredingen," vindt Cruijff. Johan Cruijff. Van onze verslaggever San Francisco - Brazilië heeft gisteren op een overtuigen de manier de leiding genomen in groep B van het wereld kampioenschap voetbal in de Verenigde Staten. De 2-0 zege op Rusland was slechts een zwakke afspiegeling van de krachtsverhoudingen, maar leverde de Brazilianen wel het maximum aantal van drie punten op. Zweden en Ka meroen volgen in groep B op een achterstand van twee punten. KARAKTERISTIEKEN GROEP B BRAZILIË-RUSLAND 2-0 (1-0) - 27. Romario 1-0, 53. Rai 2-0 (straf schop), Scheidsrechter: Lim Kee Chong (Mau). Toeschouwers: 81.000 (uitverkocht). Gele kaarten: Chle- stov, Nikiforov, Koeznetsov (Rus land). BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Ri- cardo Rocha (73. Aldair), Marcio Santos en Leonardo; Dunga (83. Ma- zinho), Mauro Silva, Rai en Zinho; Romario en Bebeto. RUSLAND: Charin; Nikiforov, Koe znetsov, Gorloekovitsj en Ternavski; Chlestov, Karpin, Pjatnitski en Tsymbalar; Ratsjenko (75. Borod- joek) en Joeran (55. Salenko). ZWEDEN - KAMEROEN 2-2 (1-1). 8. Ljung 1-0, 31. Embe 1-1, 47. Om- am-Biyik 1-2, 75. Dahlin 2-2. Scheidsrechter: Tejada Noriega (Per). Toeschouwers: 83.959. Gele kaarten: Dahlin (Zwe), Mbouh- Mbouh (Kam). ZWEDEN: Ravelli; Roland Nilsson, Björklund, Patrick Andersson en Ljung; Ingesson (76. Kennet Anders son), Thern, Schwarz en Blomqvist (60. Larsson); Dahlin en Brolin. KAMEROEN: Bell; Agbo, Kalla, Song en Tataw; Libih, Mbouh, Foe en Embe (81. Mouyeme); Mfede (87. Mabouang) en Oman-Biyik. WorldCup USA 94 Op het veld in San Francisco, dat enkele we ken geleden nog door hon derden studen ten van de Stanford Uni versity tijdens een afscheids feest vertrapt was, dansten de Brazilianen gisteren de STAND Brazilië Kameroen Zweden Rusland 1 1 0 0 3 2-0 10 10 12-2 10 10 12-2 1 0 0 1 0 0-2 PROGRAMMA Vrijdag 24 juni: Brazilië - Kameroen, Zweden - Rusland. De Amerikaanse media verweet hij zondag op een persconferentie in de aanloop naar het toernooi te veel aandacht te hebben besteed aan supportersrellen. „Een com plete misvatting. Er zijn nog geen relletjes geweest. De sfeer in de stadions had niet beter kunnen zijn." De Spaanse bondscoach Javier Clemente is door de voorzitter van de Spaanse voetbalbond, An gel Maria Villar Llona, op de vin gers getikt. Clemente, die bekend staat om zijn pittige uitspraken, mag voor de wedstrijd tegen Duitsland (vandaag) geen inter views geven buiten het Spaanse trainingskamp. Voor het WK had de Bask een soortgelijke waar schuwing gekregen toen hij een verbale strijd uitvocht met Johan Cruijff. Zubizarreta neemt weer plaats onder de lat van het Spaanse doel. Hij was voor het duel tegen Zuid-Korea geschorst en werd vervangen door Canizares. Tegen Duitsland is 'Zubi' van de partij. Rudi Voller krijgt zijn kans op dit WK. Alleen weet bondscoach Vogts nog niet in welke wed strijd. De 34-jarige Voller heeft begrip voor het standpunt van zijn baas, maar kan niet goed overweg met de situatie. „Ik heb nooit op de bank gezeten. Het is moeilijker dan ik dacht." Drievoudig Olympisch schaatskampioen Johann Olav Koss heeft zich gevoegd bij het Noorse supporterslegioen op het WK voetbal in Amerika en be leefde in Washington de eerste overwinning tegen Mexico van nabij mee. „Ik heb altijd van voetbal gehouden en dit leek me een aardige afleiding voor ik me weer helemaal op de studie medi cijnen werp," aldus Koss. Circa 300 Ierse supporters blij ken te zijn opgelicht door het WorldCup USA 94 samba. De huizenhoge favoriet voor de wereldtitel overvleugelde Rusland op alle fronten, maar verzuimde alleen het overwicht ook daadwerkelijk te verzilveren. Bij een prettige temperatuur van 23 graden en de luidruchtige steun van maar liefst 45.000 Bra ziliaanse supporters (die in het met 81.000 toeschouwers uitver kochte stadion voor een Zuid- amerikaanse sfeer zorgden) kwa men de Braziliaanse voetballers hand in hand het veld op. Na het beginsignaal van de onbekende scheidsrechter Lim Kee Chong uit Mauritius liepen ze los, maar wisten ze elkaar nog steeds te vinden. Als in de beste tijden schakelden de beide vleugelverdedigers Leo nardo en Jorginho zich in bij elke aanval. Na een kwartier combi- Brazilië viert feest na de openingstreffer van wie anders dan Romario (rechts). Alan Rothenberg, voorzitter van het organisatiecomité, is tot dusver zeer tevreden over het verloop van 'zijn' WK. „Het loopt perfect. 'So far, so good'. Slechts de hitte vormt een minpuntje. De lieve God had het een paar graden minder warm kunnen maken." Londense reis agentschap Sportex. Voor de fans bleek bij aankomst in de Verenig de Staten of geen toegangs kaartje of geen hotelkamer geregeld te zijn. De politie onderzoekt de zaak. De Amerikaanse ziener Fran Baskerville, ook actief als spo- kenjaagster en zingende psychia ter, heeft voorspeld dat een land met oranje-rode kleuren op de te nues wereldkampioen gaat wor den. Volgens de schrijfster van de bestsellers 'Heb je een geest in je kamer?' en 'De ruimteschepen zijn geland' wordt de voor haar onbekende Dennis Bergkamp dé ster van het toernooi. „Hij kan fantastisch voetballen, maar heeft dat de laatste tijd niet kun nen tonen." Twee leden van de Roemeense groep, die vorige week vrijdag deelnam aan de openingsceremo nie van het WK, zijn bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Vijf anderen raakten gewond. Het ongeluk gebeurde zaterdag op de snelweg tussen Chicago en Detroit. De bus, die de groep ver voerde, kreeg een klapband en raakte van de weg. De slachtof fers waren de chef van de cultu rele afdeling van het ministerie van binnenlandse zaken en diens tolk. De Zwitserse spits Adrian Knup is hersteld van zijn knie blessure en kan woensdag in het duel met Roemenië gewoon mee doen. De speler van Vfb Stuttgart miste de eerste wedstrijd van zijn land tegen de Verenigde Staten (1-1). neerde de laatste fabelachtige techniek (bal door benen bij Ni kiforov) met doorzettingsvermo gen (bloktackle op Koeznetzov), maar in het vervolg knalde Bebe to hoog over. Het was na 28 minuten Romario, die de ban brak voor de Brazilia nen. Na een hoekschop van Bebe to, kroop de aanvaller van Barce lona gluiperig voor z'n vaste be waker Ternavski en tikte de bal in een beweging met buitenkant rechts langs de kansloze Charin. Twee minuten later had Lim Kee Chong de bal op de stip kunnen leggen toen Ternavski z'n Brazi liaanse plaaggeest binnen de lij nen innig en langdurig omarmde, maar het fluitje voor de straf schop bleef uit. Kennelijk vroeg Kee Chong zich in de tweede helft nog af of hij zich niet vergist had, want bij de eerste de beste vrijwillige buite ling van Romario in het Russi sche strafschopgebied wees de arbiter wel onverbiddelijk naar de stip. Rai schoot de bal onbe rispelijk binnen: 2-0. Voorbij Hoewel er bijna nog een hele helft gespeeld moest worden, was daarmee de wedstrijd eigenlijk voorbij. Brazilië stelde het resul taat voorop en gelaste een verde re voorstelling van het hoge school voetbal af. En de Russen hadden daar vrede mee. Zonder de in het buitenland spelende toppers Kirjakov, Sjalimov, Ko- lyvanov en Kantsjelsjkis, die weigerden onder de huidge bond scoach Sadyrin te spelen, ont beert de ploeg de kwaliteit om in Amerika echt potten te kunnen breken. Het was jammer voor de wed strijd die zo mooi begonnen was. De Russen waren na rust veel meer aan de bal dan voorheen, maar bleken tot weinig mooie dingen in staat. Pas na een kwartier in de tweede helft dwong Ratsjenko de Brazi liaanse doelman Taffarel met een zwak schot tot een duikje, maar toen Sadyrin kort achter elkaar zijn beide aanvallers wisselde om ze te sparen voor de wedstrijden tegen Kameroen en Zweden, werd duidelijk dat ook de bank niet meer geloofde in een goede afloop. Met een minimum aan inspan ningen verscheen de Braziliaanse spitsen Romario en Bebeto des ondanks nog drie keer in kansrij ke positie voor het Russische doel. Na 63 minuten dwong Be beto Charin tot een katachtige reactie onder de lat, waarna de Russische doelman twintig minu ten later opnieuw als overwin naar tevoorschijn kwam. Nu na een schot van Romario dat hij in twee keer onschadelijk maakte. Het slotakkoord zette Bebeto in de allerlaatste minuut, maar ook nu was de vallende kopbal een prooi voor Charin. ZWEDEN - KAMEROEN 2-2 (1-1). 8. Ljung 1-0, 31, Embe 1-1, 47. Om- am-Biyik 1-2, 75. Dahlin 2-2. Scheidsrechter: Tejada Noriega (Per). Toeschouwers: 60.000. Gele kaarten: Dahlin (Zwe), Mbouh- Mbouh (Kam). ZWEDEN: Ravelli; Roland Nilsson, Björklund, Patrick Andersson en Ljung; Ingesson (76. Kennet Anders son), Thern, Schwarz en Blomqvist (60. Larsson); Dahlin en Brolin. KAMEROEN: Bell; Agbo, Kalla, Song en Tataw; Libih, Mbouh, Foe en Embe (81. Mouyeme); Mfede (87. Mabouang) en Oman-Biyik. Roger Milla deed nog niet eens mee, maar het was zondagnacht toch al genieten blazen na de beide treffers van Kameroen tegen Zwe den (2-2). De oude meester keek op de bank toe hoe zijn jongere teamgenoten voortreffelijk de 'Milla-shuffle' imiteerden, het ritmisch met de heupen wiegen in de buurt van de comervlag. Agbo (15, links) neemt hier het voortouw na de tweede treffer, terwijl doelpunten maker Oman Bijick bedolven wordt onder zijn overige medespelers. foto ap Washington (anp) - De KNVB heeft enkele uren voor de af. trap van Nederland - Saudi-Arabië nog enkele honderden kaartjes kunnen slijten. De voetbalbond had de toegangs. bewijzen over omdat een paar grote sponsors de kaarten retourneerden. Zij konden hun kaarten aan de straatstenen niet kwijt. Na een oproep op lokale radio stations in Washington vlogen de kaartjes, die voor de norma le prijs van de hand gingen, als broodjes over de toonbank. De belangstelling van Nederlandse kant was daarbij gering. Vrij wel alle Oranje-supporters wa ren al in het bezit van een gel dig toegangsbewijs. Veel Amerikanen reageerden echter enthousiast op de onver wachte mogelijkheid die de KNVB bood om alsnog Neder land - Saudi-Arabië te kunnen zien. You save my life,zei een Amerikaanse voetbalfan tegen Cees Buringa, die namens de KNVB kaarten verkocht in Arlington Renaissance Hotel. De man vertelde dat hij al vaB de loting in Las Vegas had ge probeerd een kaartje te be. machtigen voor een wedstrijd van het Nederlands elftal „Ik heb echt alles geprobeerd, Ik had me er al bij neergelegd dat ik voor de televisie moest gaan zitten. Dit is echt een ge schenk uit de hemel. Ik heb er meteen twee gekocht. Ook een tje voor mijn zoon. Die gelooft zijn ogen niet als hij ziet dat ik kaartjes heb voor een wedstrijd van het beroemde Nederlandse team." WorldCup USA 94 Hersenschudding Khalil Azmi Orlando - De Marokkaanse keeper Khalil Azmi, die zondag twee minuten voor het einde van de wedstrijd tegen België van het veld móest na een botsing met Weber, blijkt een lichte hersenschud ding te hebben. De 29-jarige Marokkaan kan zaterdag tegen Sau di-Arabië gewoon meespelen. Rust voor Josip Weber Orlando - Josip Weber, Joske voor de Belgen, moet twee da gen rust houden. De Kroaat met Belgisch paspoort liep in de wedstrijd tegen Marokko (1-0) een knieblessure op, nadat hij diep in de tweede helft, in bui tenspelpositie, onderuitgehaald werd door de Marokkaanse doelman Chalil Azmi. De doel man moest per brancard het veld verlaten. Mare Degryse zal voorlopig aangepast trainen. De aanvoerder liep een lichte liesblessure op. Ierse fans bedrogen door touroperator la re Josip Weber. FOTO VNU - Saugus - Bijna 400 Ierse voetbal fans zijn bedrogen door een reisbureau en moeten nu maar zien wat zij nog van hun WK-trip maken. De Ieren hadden geboekt bij het Londense reisbureau Sportex. De directeuren Paul Mills en Roy Price hielpen 78 Ieren in Saugus, Massachusetts, aan hotelkamers. Kort daarna verdwenen Mills ei Price, zonder de supporters de beloofde toegangskaarten te schaffen. Verderop in Florida hadden 300 Ieren die met Sportex op reis waren, eveneens geen kaartjes, maar ook geen hotel. Na een onderzoek van de politie kon Mills worden in een hotel in New York. Voetbalfan bezwijkt aan hartaanval Macao - De 37-jarige eigenaar van een koffieshop in de Portugest kolonie Macao is aan een hartaanval bezweken, die vermoed# het gevolg was van het feit dat de man dodelijk vermoeid wasus twee nachten te zijn opgebleven om naar het WK voetbal te kun nen kijken. Volgens zijn echtgenote stortte de man zondag in elkaar, klanten hielp in zijn koffieshop. Hij had toen twee dagen 'i televisie gekeken en overdag in zijn koffieshop gewerkt, het tijdsverschil vinden in Macao de wedstrijden tussen twaalf 's avonds en half acht 's morgens plaats. 3,5 Miljoen Nederlanders keken naar openingsduel Hilversum - Het toernooi om het wereldkampioenschap zal de kijkcijfers de komende vier weken beheersen. De openings wedstrijd van het toernooi in de Verenigde Staten trok in Neder land 3,5 miljoen televisiekijkers. Duitsland won dpt duel vrijdag in Chicago tegen Bolivia met 1-0. Het hoogst gewaardeerd was de tweede helft van Italië-Ierland (0-1): 7,6. De vijf best bekeken programma's van de vorige week hadden be trekking op het WK voetbal. Afgezien van Duitsland-Bolivia en de openingsplechtigheid die daaraan vooraf ging, zagen meer dan twee miljoen kijkers via het scherm België - Marokko, Italië-Ier land en Noorwegen - Mexico. Verenigde Staten - Zwitserland, dal na de openingswedstrijd in de nachtelijke uren werd uitgezonden, trok 1,49 miljoen kijkers. Dhaka - In Bangladesh is voetbal de populairste sport als door een stroomonderbreking de televisie uitvalt, is een ramp. Zaterdagavond viel het beeld plotseling weg tijdens de WK-wd' strijd VS-Zwitserland. In Patuakhali, 120 kilometer ten zuid® van de hoofdstad Dhaka, togen honderd inwoners naar heta®- triciteitsstation om verhaal te halen. Het kwam tot ernstige ong^ regeldheden, waarbij twee werknemers vap de centrale g raakten. In het nabijgelegen Barisal was de stroom ook uil len en koelden 200 voetbalfans hun woede op twee verdeelstations. Talloze ruiten sneuvelden. In veel plaatsen heeft de politie de bewaking van de elektn®0' scentrales inmiddels verscherpt. Peking - Chinese voetballiefhebbers mogen best naar WK kijken, als zij hun televisie maar zacht zetten en luidkeels 'Goal!' roepen. Het Volksdagblad, de krant van de communistische partij,^', advies gisteren op de voorpagina. Miljoenen Chinezen gelijks naar de WK-wedstrijden, die door het tijdsverschil B VS meestal 's nachts worden uitgezonden. „Zet het geluid m hard. Als u een mooi doelpunt ziet, beheers uw gevoelens dan «uai uc Ytll-WCUOUiJUCll, UJ.C UUUI liet UJUOVV1"-" VS meestal 's nachts worden uitgezonden. „Zet het geluid i hard. Als u een mooi doelpunt ziet, beheers uw gevoelens da gin niet luid te schreeuwen of te klappen," aldus de krant' commentaar tegen burengerucht. De Chinese overheid is bang dat veel Chinezen door 's naj- kijken slaap te kort komen en daardoor hun werk niet gop doen. „U moet extra waakzaam zijn dat er geen ongel" beuren door slaapgebrek," zei het Volksdagblad, Van onze verslaggever Ad Pertijs c Breda - De vijf oud-profs Goense, Zuijderwijk, Boog- aard, Vink en Dekker stap pen naar de rechter, wanneer het hoofdbestuur van de KN- WU vanavond het verbod om te starten in het Nederlands kampioenschap voor" ama teurs handhaaft. pat kort geding dient dan don derdag voor de rechtbank in Utrecht en niet in Maastricht, zoals eerst de bedoeling was. De Vo Londen - Een geslaagde gener is geen garantie voor een succ den. Vraag maar aan Richar Hagenaar, vanwege zwaarweg redenen Monegask, won een g achtertuin van Autotron voor illustere carrière een grastoerno Gisteren stond hij aan Church Road in de eerste ronde van een iets belangrijker toernooi: Wim bledon. Om er, eerst tot zijn stomme verbazing, later uit vloeiend inluidkeelse geuite frustratie, achter te komen dat de bal zich op de Londense zo den heel anders gedroeg dan op de Brabantse sprieten. Met zijn tegenstander had 'Kraai' het ook al niet getroffen. Tegenover hem stond een man die aan een ge denkwaardige come-back bezig is: Darren Cahill. Een Australiër die bijna twee jaar lang van het toneel verdwenen was, die in januari nummer duizendzoveel op de wereldranglijst stond, inaar sindsdien als Lazarus aan liet herrijzen is. Een handvol kijkoperaties aan zijn knieën moesten er aan te pas komen, voordat Cahill weer aan lopen denken kon, maar daarna ging' het snel. In januari kreeg hij voor het eerste weer een racket in handen, waarna de snelste stijging in de geschiede nis van de professionele ranglijst een feit werd: in drie maanden van duizend-en-nog-wat naar tweehonderd-en-nog-wat. En die gisteren, zo besefte hijzelf na afloop, van geluk mocht spreken dat Krajicek zijn draai niet vin den kon. Die weliswaar zestien aces produceerde, en die toch ook ruim zestig procent van zijn eerste opslagen in het juiste vak wist te plaatsen, maar verder, vooral vollerend en op zijn back hand, volledig faalde. Hij pleit voor Krajicek dat hij het na 2-6 en 3-6 niet liet afwe ten, door bleef knokken en nog een vierde set uit het vuur sleep te. „Maar meer heeft er vandaag echt niet in gezeten," zei hij berustend, nadat hij op match point tot overmaat van ramp een noodlottige uitglijder had ge maakt. „Ik had een machteloos gevoel over me, ik stond er ge woon niet." Resulterend in 6-3, 5-7 en 7-6 (7-5) voor Cahill, die in de volgende ronde zijn landgenoot Stoltenberg ontmoet, hi plaats van een Hollands on deronsje dus eentje uit 'Down Under' in de tweede ronde, want Stoltenberg knipte en schoor Haarhuis op baan zes sneller dan een kapper een marinier. Binnen vijf kwartier werd de om dezelfde reden als Krajicek naar Monaco verkaste Eindhovenaar ™or de bebrilde 'Sydney-sider' uit het toernooi gemept. Een -1-voorsprong in de eerste set, dat was alles waar Haarhuis met enige tevredenheid op terug kon ijken Nadat hij de eerste set in e e-break verloren had, raakte mj vervolgens ook de kluts ™ijt, kankerde op zichzelf, kan- rde tegen de scheidsrechter en sing kansloos onderuit: 7-6 (7-2), 6;4- HiJ zat er niet bepaald Noh ",Het,ls Belangrijker dat het Nederlands elftal vanavond goed P steert, aldus Haarhuis enke- ,e uren voor de aftrap in Was- „en verder hoop ik het ex bi v" Presteert," ie uren i jüugton, ,2 de dubbel met Jacco nog ™>g uit te houden." die inSb is de man genoemd ae eer van het trio Neder- L°"de" - Tennisliefhebbers die bemaohtart^e hebben weten te naS nn uPenuVoor de ruannenfi- ruirn 9onn ijdon' kunnen voor de zwart guWen een ticket op delaren^8 m k°Pen. De han- druk in a ZWarte kaartjes zijn al de weer hun waren aan Wimbtedon'94 /SSSSx TELEVISIE fiP 00- 8 45 r?tc ^wimbledon ^•5°-l9:00BRn OO-17.30 rrp i: Wimbledon T8.55-21,3o rr^ Wimbledon 23.25-00 25 rrp Wimbledon ty®don BBC 1: Today at Wim-

de Stem | 1994 | | pagina 8