Top 5 Travelers Cheques Reis verzekering. biedingen. Post bewaren I tijdens de vakantie. A Buiten lands geld. Een beurs in mineur let niet op positief nieuws Rente voor hypotheken stijgt weer Rechtbank voorziet vlucht directeur Advideo ECONOMIE A5 I De nieuwe tarieven gaan overi gs pas op 27 juni in. Tot die I tijd wil de maatschappij de tus senpersonen nog de gelegenheid i nieuwe hypotheekaan- i binnen te brengen tegen uc „Je tarieven, zei een woord- I voerder van de maatschappij. :eweek. 139 1.69 1.291 Stichting doet belang in Berghuizer over aan Enso 1.65 i'39l LAND kort DE STEM I Het is nog niet bekend wat ande- I re (hypotheek)banken gaan I doen. In financiële kringen I wordt het niet onmogelijk geacht t ook daar tariefsaanpassin- e„n zullen worden doorgevoerd. I Zeker gezien de nog steeds op- I lopende kapitaalmarktrente, wat I gisteren werd weerspiegeld in I fors lagere obligatiekoersen. Kwaliteitsgarantie voor rijscholen in Biliac ppel-, pinda- qQ os 200 g -köir iter, koolzuur- <1 n(\ a 1 liter®® -2r5üT n of 0 gram -W89" Yifruit, dun of dik 100 gram Postbank klanten betalen geen provisie bij aankoop in Europese valuta. es, diverse soorten idenier letten. - KOP MUNT Domme pech ECONOMIE KORT rʱi VG 21 JUNI 1994 iropol torbeck is gisteren door de Justitie en Binnenland^ nator van Europol. Volgens benoeming voor onbepaalde niet in de knoop door te ree adjunct-coördinatoren a Naties om een staakt-het-' ?eds zeven weken durende mislukt. De delegatie van r protest het overleg niet I toch niet werkelijk in een lijn. Ook een poging van de Lakhdar Brahimi, later op r tot elkaar te brengen, leed it Colombia Ernesto Samper heeft de >en zondag gewonnen. Hij president wil hij in grote resident Gaviria voortzetten, van de hervormingen moet 0.000 man leger en politie olitiek geweld de kop in te ipagne vier jaar geleden liep presidentskandidaten door er zelf heeft nog altijd vier ring aan een aanslag in 1989. Pablo Escobar afgelopen in het traditioneel geweldda- welijks incidenten gemeld. t honger bedreigd ;n in vijftien landen in Afrika ;d. Dat meldt de Voedsel- en inigde Naties FAO. Vooral in rotschalige ramp af die. 22 zegt Jacques Diouf, algemeen kt van een dramatische ver- de landen en beklemtoont dat ondervoeding sterven'. In de zijn visie speciaal op aan met en op milieuvriendelijke wijze li getekend ië ondertekenen 30 juni een rerking tussen de marines van e in Den Helder zullen de ek (Nederland) en Delcroix il werden de Nederlands-Bel- marinesamenwerking bekend, greerd operationeel commando sche oppervlakteschepen. De- van het akkoord uitgesloten :s beschikt. remier is van Buitenlandse Zaken is >weest om daar de kandidatuur torzitterschap van de Europese g reist hij met eenzelfde doel ichtingsdienst weerspreekt be- liaanse regering zich inmiddels e Belg Dehaene hebben gesteld. de Europese Unie, komend, de nieuwe voorzitter van de DINSDAG 21 JUNI 1994 I pen Haag (anp) - De hypo- .heekrente blijft oplopen. Ge zien de sterk stijgende rente brieven op de kapitaalmarkt verhoogt Zürich Leven de rente voor de standaard le- I venhypotheek met 0,3 pro- I cent. Dit betekent dat voor de vijfjarige hypotheek een ta- r6f van 7,8 procent gaat gel- jen en voor de tienjarige van jiprocent. I Het is voor de tweede keer bin- n veertien dagen dat Zürich Kn aantal tarieven verhoogt. Op 113 juni werden de hypotheken 1procent duurder. Overigens I blijft Zürich voor de een- en I driejarige hypotheken onveran- I jerde tarieven van 7,3 procent I hanteren. I Den Haag (anp) - Mogelijk t er al per 1 januari vol- 1 jaar één landelijke, vrij- I willige kwaliteitsgarantie I voor auto- en motorrijscho- Dit plan is uitgewerkt door de I Aban en de Bovag, als vertegen woordigers van de rijschoolb- I ranche, en de ANWB en KNVM I als consumentenorganisaties die I actief zijn in de rijschoolwereld. I De organisaties hebben dit giste- I ren bekendgemaakt. Deze kwaliteitsgarantie heeft tot 1 de kwaliteit van de rijin- studie en de financiële zeker- 1 voor de consument op een ler niveau te brengen. De di- Iveise organisaties in de rij- I schoolwereld krijgen dan één I overkoepelende kwaliteitsgaran- I tie die herkenbaar is voor de le enclave Bihac, Fikret Abdic, onderden mensen laten arreste- ms woordvoerders van interna- op 10 juni, de dag dat het énsief inzette tegen de moslim- ipen dagen voerden aanhangers Bosnische leger felle strijd met nclave in het noordwesten van i schattingen tussen de vier- en sluiten. Het gaat om politieke i en om mensen die weigeren ;er van 'het parlement van de ridar Sicel, heeft verklaard dat rouden. De arrestanten zouden verspreiden van desinformatie Een overkoepelende en onafhan- ke stichting begeleidt en I controleert deze kwaliteitsga rantie. Als zij voldoen aan de r de stichting gestelde crite- ha kunnen rijscholen zich onder vlag van deze stichting aan i (potentiële) leerlingen pre- I senteren. Ook elders in Europa gingen de beurskoersen fors omlaag. In Londen stond de toonaangevende FTSE-index op een verlies van bijna vijftig punten. Op de foto: Engelse handelaren volgen gespannen de ontwikkeling van de koersen. foto ap Door Louis van de Geijn Toen Wim Dik, voorman van Koninklijke PTT Nederland, in januari zijn grootaandeelhou der Wim Kok ontmoette op de nieuwjaarsreceptie van Hare Majesteit, wreef die laatste zich in de handen: de beurs had zojuist een recordjaar afgeslo ten en daar kon de Staat bij de plaatsing van de eerste dertig procent KPN-aandelen mooi zijn voordeel mee doen. Dik was er niet kapot van: „Een krachje voor juni zou mij wel kom zijn". Als ondernemer kun je nu eenmaal beter met een gematigde koers uit de start blokken gaan dan op de top van de markt de beurs binnenstap pen. Het was daarom zo gek nog niet dat de beurs in februari bij zinnen kwam en de koersen de al langer verwachte correctie begonnen te ondergaan. Toen begin juni de KPN-prijs geprikt moest worden, was er inder daad de slagroom vanaf. Van een hoogste punt van ruim 440 punten (op 1 februari) voor de Amsterdam EOE-index vielen de koersen in de maanden voor afgaand aan Diks grote dag gemiddeld een kleine tien pro cent terug. Achteraf was aandeelhouder Kok de ondernemer Dik toch wat te snel af geweest: van de 406 punten op de dag van de eerste notering is de AEX-in- dex inmiddels teruggevallen naar ongeveer 380 punten. Zelfs voor het aandeel KPN, met de ABN Amro als machtige be schermengel op de achtergrond, is er dan geen redden meer aan. De 50,50 die Dik maandag de 13e op het koersbord zag op lichten, is inmiddels verbleekt tot rond de 48. Op papier hebben al die beleggers die el kaar twee weken geleden nog verdrongen om KPN, dus sa men al een kleine kwart miljard gulden verspeeld. Voor degenen die nieuw zijn op Beursplein 5 moet dat een har de leerschool zijn. De risico's van het aandelenbezit, alleen met kleine lettertjes aangeduid in de overheidscampagne voor KPN, zijn onmiddellijk actueel geworden. Of zoals een beurs handelaar dat gisteren plastisch uitdrukte: „De laatste goedge lovige particulier is nu inmid dels ook doodgeknuppeld." Over de verklaring van de voortdurende afkalving van de aandelenkoersen zijn de experts het goeddeels eens. Vaste ele menten in hun analyse zijn de (stijgende) rente en de (dalende) dollar. Het op zichzelf goede nieuws over de economische groei in de Verenigde Staten en nu ook in Europa geeft beleg gers te denken over de geldont waarding. Die inflatievrees wordt verder aangewakkerd door de ontwikkelingen op de grondstoffenmarkten. Veel grondstoffen, van aluminium tot oud papier en van koffie tot olie, zijn na een dieptepunt in 1993 ras in prijs aan het stijgen. Voor inflatie beduchte beleg gers doen afstand van hun obli gaties. Dalende koersen voor die papieren vertalen zich in stijgende rente. Toen enkele maanden geleden de rente na een lange periode van daling een keer nam, sprak menig expert nog van een 'hob bel', een overdreven reactie van de financiële markten die wel weer zou wegebben. In dezelfde lijn redeneerden analisten dat de beurs een 'midcycle' correc tie onderging: een onderbreking van de opgaande lijn die na verloop van tijd weer zou wor den voortgezet. Economisch onderzoeker J.P. van Ba vel van Van Lanschot Bankiers volhardt in die lezing. Voor de wat langere termijn is hij niet somber. De markten zijn momenteel wat paniekerig, drukken de rente verder om hoog en de aandelenkoersen verder omlaag dan een funda mentele kijk op economie en bedrijfsleven rechtvaardigt. Hetzelfde geldt wat hem betreft voor de grondstoffenmarkten. Van Bavel over de (kapitaal- merkt-)rente: „Het is niet waar- gers de toen nog sterke positie van president Clinton en de schijnlijk dat we renteniveaus van onder de zes proeent snel terug zullen zien. Maar bij een rentepeil van 7,5 procent bij een zo matige inflatie als op dit moment is toch wel sprake van een overreactie." Dat de rente pleegt te stijgen als de economie aantrekt, kan de gemiddelde havo-eindexa menkandidaat nog wel vatten. Maar verklaren dat tegelijk met een krachtig herstel van de Amerikaanse economie de dol lar zwaar in mineur verkeert, is zelfs voor research manager Bernard Walschots, specialist in financiële markten van Ra bobank Nederland, nog een he le opgave. De afgelopen maanden, rede neert hij, is een hele reeks voor de dollar belangrijke seinen omgezet. Begin 1994 zag het er naar uit dat de Verenigde Sta ten qua economische groei snel uit zouden lopen op Europa en in het bijzonder Duitsland. Va lutahandelaren rekenden er op dat in de VS in de tweede helft van het jaar het rentewapen uit de kast zou komen om de infla tie in bedwang te houden. De Duitse Bundesbank zou intus sen, nog in de neergaande fase, met renteverlagingen moeten werken om de economie op te starten. Tegelijk namen beleg- wankele toekomst van bonds kanselier Kohl in aanmerking. Gevolg van dit alles: een hoge dollar en een verzwakkende D- mark. Inmiddels is het sentiment om geslagen: Clintons imago is aangetast, Kohl is aan een co meback begonnen, de Duitse economie is eerder en sterker uit de startblokken gekomen 'dan voorzien, zodat het rente- verhaal van enkele maanden geleden niet meer op lijkt te gaan. Beleggers die zich de af gelopen maanden volgeladen hebben met dollars, zijn aan het twijfelen geraakt. En het is twijfel die momenteel zorgt voor grote uitslagen in koersen en stemmingen zorgt. In die atmosfeer is er even geen aan dacht voor het goede nieuws: het voorspoedige herstel van de rendementen in het bedrijfsle ven, bijvoorbeeld. Nu KPN-topman Dik inmiddels wat het 'beurskrachje' betreft op zijn wenken is bediend, zou het voor de grote beleggers - in de veronderstelling dat de koer sen binnenkort de opgaande lijn wel weer zullen vinden - tijd kunnen zijn om op grote schaal bij te kopen. Maar zelfs voor beleggers die enkel oog hebben voor de lange termijn is het momenteel te onstabiel. Walschots: „Er moet eerst meer rust komen." 17an onze redactie economie [Wapenveld - De Stichting tot Instandhouding van de Berg- 1 huizer Papierfabriek heeft het hoofd in de schoot gelegd. Ze [heeft gisteren besloten haar belang van 3,2 procent in de [papierfabriek in het Veluwse Wapenveld aan te bieden aan de Finse grootaandeelhouder Enso-Gutzeit. I Secretaris J. Jansen liet vrijdag |a doorschemeren dat het die out op ging. De overweging van [«bestuur was dat de stichting, Wijds opgericht om de fabriek ®t een faillissement te redden, IWi rol van betekenis meer zou [tanen spelen gezien de over- Itacht van de Finnen. Enso mag jaa de 59.914 aandelen overne- I rn,- ra'son van 50 per stuk. Je bijna drie miljoen gulden die I oplevert, gaan in een fonds Jf)66 de werkgelegenheid in ""agio zal worden bevorderd. ,en was gisteren druk doende Je aandeelhouders te bellen I e bun beslissing over het ver- I h?917an 'lun belang hadden I afhangen van de opstelling iaa de stichting. 550 krijgt nu iets meer dan 80 I iLr'van de aan(Jelen in han- I fw ?,rder boden de Gelderse I "TOkkelingsmaatschappij en (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) participatiemaatschappij Alpin- vest hun stukken aan. Enso kwam daardoor al op 77,1 pro cent. De Stichting tot Instandhouding heeft vergeefs geprobeerd het 13-procentsbelang van Alpinvest over te nemen om zo een sleutel rol te kunnen spelen. Ze bood een rijksdaalder meer dan de 50 die Enso wilde neertellen. Alpinvest voelde daar wel voor maar wilde volgens Jansen van de transactie af als de Finnen hoger zouden bieden. Daarop trokken volgens hem zijn finan ciers zich terug. Volgens Alpin vest had de stichting echter eerst zelf een vergelijkbaar hoger bod mogen uitbrengen. Een woord voerder van Alpinvest stelt ver der dat de stichting uiteindelijk zelf de zaak niet rond kreeg, waarna Alpinvest op de valreep voor Enso koos. Alles voor de vakantie regel je op 't ^postkantoo Alles voor de vakantie regel je op 't [Postkantoor] Rechtszaak oplichten PDM aangehouden (ADVERTENTIE) 15 Juni a.s~ Verkrijgbaar vanaf dondert i K Al|es voor de vakantie regel je op 't postkantoor Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase rechtbank houdt er rekening mee dat de 49-jarige directeur R. W. van de failliete Advideo Groep in Raamsdonksveer zich aan zijn berech ting wil onttrekken door naar Spanje te vluchten. Daarom ging zij gisteren niet in op het verzoek van raadsman mr. M. Vladimoroff om het voorarrest van W. op te heffen of te schorsen. W. wordt verdacht van een miljoe nenoplichting ten nadele van het toenmalige Oosterhoutse PD Magnetics. De verdachte laat zich bijstaan door drie advocaten. W. heeft sinds november van het vorig jaar een verblijfsvergunning voor Spanje. De rechtbank zag daarin een belangrijk argu ment voor W. om te proberen Nederland te verlaten. De aanbiedingen van W. een borg som van 25.000 gulden te betalen en zijn paspoort bij justitie achter te laten, konden de rechtbank niet overtuigen. Volgens W. ziet de rechtbank spoken: „Bin nen twee weken wordt mijn vakantiehuis in Spanje in het kader van mijn faillissement verkocht. Ik heb mijn gezin en mijn maat schappelijke en sociale contacten in Neder land." De rechtbank: „Die kunnen gemakke lijk naar Spanje overkomen." De rechtszaak tegen W. en mede-hoofdver dachte mr. H. J. uit Amsterdam werd giste ren aangehouden. Dezelfde J., die al wel op vrije voeten is, liet het als getuige van officier van justitie mr. H. Bolhaar afweten. Via zijn advocaat had hij gemeld dat hij naar de begrafenis van 'een familielid' moest. Om de behandeling van de zaak tegen W. te kunnen voortzetten, zag mr. Bolhaar alsnog af van deze getuige. Vreemd genoeg stond W. er daarna op dat J. toch als getuige gehoord zou worden. In het vooronderzoek van vijf maanden is daarom nooit gevraagd. Volgens de officier is deze opvallende stap alleen te verklaren uit het feit dat nu de inhoud van de tenlastegging tegen W. be kend is. Hij houdt de mogelijkheid open dat hij J. in de zaak tegen W. toch nog als getuige zal horen. Overigens liet de nu van getuige a charge plots tot getuige a décharge gebombardeerde J. via zijn advocaat ook weten dat hij als getuige niets zal zeggen, omdat hij daarmee zijn eigen positie als verdachte kan verslech teren. De rechtbank bij monde van president mr. P. Paalvast: „We zullen van vraag tot vraag beslissen of J. antwoord moet geven. De zaak tegen J. kon gisteren niet behandeld worden omdat het gerechtelijk vooronder zoek tegen hem nog niet onherroepelijk gesloten is. Er moeten nog drie getuigen en een ficaal deskundige worden gehoord. De rechtbank besloot dat de rechter-commissa- ris de laatste ook in de zaak tegen W. moet horen. Uit de gisteren openbaar gemaakte dagvaar ding blijkt dat mr. Bolhaar de verdachte beschuldigt van oplichting van PD Magne tics voor een onbekend bedrag en deelname aan een criminele organisatie. Zijn handelen in die organisatie is in de dagvaarding opgesplitst in een aantal punten. Die komen er op neer dat W. als bestuurder van de Advideo Groep en als privé persoon zich schuldig heeft gemaakt of leiding heeft gegeven aan valsheid in geschrifte, bedrieg lijke bankbreuk, oplichting en verduistering. Zo zou hij onder meer bij hem opeisbare schulden voor een bedrag van 12 miljoen gulden verrekend hebben met een niet opeis bare vordering van Advideo en dit bedrag door deze 'kwijtschelding' onttrokken heb ben aan de activa in het faillissement van de Advideo Groep. Overmacht is wel licht een te groot woord. Want hele maal toeval kun je de spoor wegstaking en de kelderende beurs niet noemen. Anderzijds mag je toch ook constateren dat de voormalige overheidsdiensten PTT en Nederlandse Spoorwegen be hoorlijk met pech kampen bij hun verzelfstandiging. Dat het aandeel KPN wordt geïntroduceerd op een mo ment dat de beurs keihard onderuit gaat, is een kwestie van domme pech. Het moment van het krachje is nauwelijks aangekondigd. Sterker nog: we mochten ei genlijk koersstijgingen ver wachten, gezien de economi sche opklaringen. Maar ja. Wie naar de beurs gaat, weet dat hij risico's loopt. Die weet dat mooie koers winsten kunnen omslaan in pijnlijke verliezen. Die weet dat zijn koers niet alleen af hangt van de performance van zijn bedrijf, maar ook van het algeheel overheersende sentiment. Die weet dat eco nomie psychologie is. En dat het aantal gekken wel eens groter kan zijn dan het aantal geestelijk gezonden. De intelligente lezer snapt dat in zo'n situatie de werkelijk heid wordt dat de gek de norm en de gezonde de uit zondering is. Ofwel: de gek is gezond en de gezonde gek. 'De beurs heeft altijd gelijk,' hoor je dan journalisten roe pen tijdens persconferenties. 'Het aandeel KPN wil je niet missen', heeft de voormalige PTT ons net iets te intensief bericht. Op televisie, op de radio, in de kranten: koopt KPN, koopt KPN. Alleen de particulieren hebben nog niet verloren, maar het aandeel is al onder de openingskoers ge zakt. Beursspecialisten en de Vere niging voor Effectenbezitters hebben de burger nog ge waarschuwd, dat de KPN de zaken te zonning voorstelde. Waarschijnlijk hebben ze niet geweten, dat ze hun gelijk zó snel zouden halen. En dat kun je KPN dus wel verwijten. Natuurlijk moet je optimistisch zijn in een derge lijke campagne en natuurlijk is bij KPN niets veranderd dat een lagere koers rechtvaar digt. Door Willem Reijn Maar KPN Is in de campagne vergeten zich in te dekken tegen tegenvallers. En daar mee staat de PTT, dan wel KPN, nu gewoon lelijk in zijn hemd. De campagne van de Neder landse Spoorwegen had wel een ingebouwd voorbehoud. U kent die adelaar nog die uit zijn nest valt? Zoals u heeft gezien duurde het een hele tijd voor die kon vliegen. Daarna kreeg de consument een hele reeks fraai gefilmde en inhoudelijk sterke com mercials te verwerken, waarin goed gemotiveerde NS-mede- werkers vertelden hoe zij een klantvriendelijke, efficiënte manier van werken nastreef den. De treinstaking heeft de ge middelde spoorreiziger helaas eerder van het tegenoverge stelde overtuigd. Dat het per soneel vecht voor de banen, die ze nog zo kort geleden met veel moeite (namelijk stakingen) hadden binnenge haald ter wille van hun veilig heid, vermocht de gemiddelde reiziger niet vermurwen tot veel sympathie. De NS-campagne valt onge lukkig, gezien de stakingen. De claim van een klantvrien delijk bedrijf wordt door de praktijk althans op dit mo ment hard weerlegd. Maar in tegenstelling tot de KPN-cam- pagne heeft de NS in elk ge val gezorgd voor een vangnet- je. De vogel kan altijd nog net op tijd leren vliegen. De NS zit in een leerproces, zou een manager na een schriftelijke avondcursus kun- nen zeggen. Dat geldt trouwens ook voor de kreet 'We gaan ervoor'. Dat kunnen die te schrappen machinisten in elk geval niet meer volhouden. Een kwestie van ongepaste turbotaal. Aanvoer Japanse auto's gehalveerd Voorburg - De aanvoer van Japanse personenauto's in de Nederlandse havens is vorig jaar meer dan gehalveerd. Het aantal liep terug tot 230.000, 52 procent minder dan het jaar daarvoor. In totaal daalde de overslag van personenauto's (aanvoer en afvoer samen) in de Nederlandse havens vorig jaar met 35 procent ten opzichte van een jaar eerder. Deze gegevens, die het Centraal Bureau voor de Statistiek maandag bekendmaakte, liggen in lijn met de sterke terugval van de autoverkopen vorig jaar in een groot aantal Europese landen. In Nederland daalde de verkoop van nieuwe auto's vorig jaar met 20 procent. Het aantal auto's dat via Nederlandse havens werd afgevoerd, daalde met 35 procent tot 160.000. Europese topfunctie DSM-baas De Bree Como - Simon de Bree, voorzitter van de Raad van Bestuur van DSM, is gisteren in het Italiaanse Como gekozen tot voorzitter van de Europese chemie-organisatie Cefic. Cefic (Conseil Européen de l'Industrie Chimique) is een invloed rijke organisatie waarbij alle grote chemie-bedrijven uit Europa direct zijn aangesloten. Zo'n 10.000 kleinere ondernemingen zijn via hun branche-organisaties bij Cefic aangesloten. VNU neemt Amerikaanse Ibes over Haarlem - Uitgever VNU heeft via zijn dochteronderneming Disclosure de Amerikaanse informatie-onderneming Institutio nal Brokers Estimate System (Ibes) overgenomen. Disclosure is een onderdeel van VNU Business Information Services in de Verenigde Staten. De verkopende partij is het bankconcern Citicorp. Disclosure handelt in financiële informatié via documenten en databanken. De gegevens die Ibes nu gaat aanleveren moeten dat produkt verrijken. De nieuwe aanwinst is de grootste leverancier in de wereld van winstprognoses van ondernemingen. Die ramingen worden ge vraagd aan circa 6000 analisten, verbonden aan meer dan 600 banken en beleggingsinstellingen. Het gaat om informatie over meer dan 14.00 bedrijven in 42 landen in Noord- en Zuid-Ame- rika, Europa, Azië en Australië. British Steel stapt naar Europees Hof Londen (anp) - British Steel gaat juridische stappen onderne men tegen de Europese Commissie naar aanleiding van de staatssteun aan de concurrenten Ilva (Italië) en CSI (Spanje). De Britse staalproducent zal het Europese Hof vragen het steunbesluit ongedaan te maken, zo heeft de onderneming gisteren laten weten. Volgens British Steel is steunverlening in strijd met de afspra ken die zijn gemaakt in het kader van de sanering van de sector in Europa. Bovendien worden hierdoor particuliere, niet-gesub- sidieerde staalfabrieken gediscrimineerd, zo stelt het bedrijf. (ADVERTENTIE) Alles voor de vakantie regel je op 't ^postkantoor)

de Stem | 1994 | | pagina 5