6Koreaanse crisis is voorbij' Franse socialisten in diepe crisis Oil (1(1 Franse troepen naar grensstreek Ruanda Vee partic Vroegere VS-president Carter optimistisch na gesprek met Kim il-Sung tractor kantel erneuzensest Vrees voor geweld bij komst PLO naar Jericho Noord-Jemen doet mee aan vredesoverleg Caïro Aanslag Noord-Ierlaii ,Bedrijf zonder Nederland - Saoedi-Arabië Nederland - Japan Nederland-1I.S. Nederland - Peru Nederland - Engeland Nederland - Kameroen Nederland - Australië Nederland - Italië Nederland - Argentinië DE STEM BUITENLAND Partijleider Rocard treedt af Relatieve rust in Bosnië BUITENLAND |(0|| Waterbedeling uit Vlaanderen wil met Deltan samenwerken 1 klaagde Ur<^e* W*St sree' z^n e MAANDAG 20 JUNI igg4 Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Nog deze week hoopt Frankrijk tussen de 1000 en 2000 soldaten in Ruanda in te kunnen zetten om de burger bevolking te beschermen. Dinsdag doet de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een uit spraak over het Franse verzoek, zodat de soldaten onder VN-vlag kunnen opereren. In afwachting van de goedkeuring door de Vei ligheidsraad stuurt Frankrijk zijn troepen alvast naar de gren zen van Ruanda. De Franse regering stuurt de soldaten naar Ruanda, onder druk van de publieke opinie een eind te maken aan de slachting in het Middenafrikaanse land. President Mitterrand zei afgelo pen zaterdag in een toespraak tot de Unesco dat het de Fransen bittere ernst is. Volgens hem is het nog een kwestie van 'uren en dagen' voor de troepen het handjevol VN-troepen dat nu in Ruanda is, te hulp gaan schieten. Volgens Mitterrand heeft zijn initiatief steun gekregen van en kele Afrikaanse landen en zou ook Italië bereid zijn mee te werken. „Ik wacht nog op antwoorden van Europese landen. Maar hoe dan ook, wij doen het. Ieder uur telt." Maar niet iedereen in het Afri kaanse land is even blij met het Franse initiatief. De rebellen van de FPR beschouwen het sturen van de troepenmacht als een 'oorlogsverklaring'. De opstan delingen - veelal Tutsi's - ver wijten de Fransen dat het land sinds 1990 het bewind van de in- april vermoorde Hutu-president Habyarimana heeft gesteund. Vanuit Brussel heeft de FPR de bevolking in Ruanda opgeroepen tot een harde gewapende actie tegen de Fransen. Om te bemid delen heeft Frankrijk gistera vond de naar Parijs teruggeroe pen ambassadeur Marlaud naar Kigali gestuurd. In afwachting van de eerste troepen moet hij nu de plooien rechtstrijken. De Franse publieke opinie raak te maandag ontroerd door het verhaal van twee geestelijken, die Ruanda hadden verlaten. Hun 400 pupillen - vooral vrou- wen en kinderen - waren zonder pardon afgemaakt. De druk op de politiek - om vooral iets te doen - nam daarop heel snel toe. Gisteren woedden in de Ruande- se hoofdstad Kigali felle gevech ten tussen de rebellen en eenhe den van het regeringsleger, mel den de internationale persbu-' reaus. Drie mortiergranaten van het RPF sloegen in bij de gebou wen van het Rode Kruis. Daarbij kwam een plaatselijke medewer ker van de hulporganisatie om het leven. De Verenigde Naties evacueer den zaterdag 300 burgers uit Kigali. De evacuatie was eerder deze week opgeschort wegens de aanhoudende strijd. FOTO AP Een inwoner van Jericho schildert een portret van PLO-leider Arafat op een muur. Door onze correspondente Willy Werkman Jeruzalem - Een politieke moord. Niets minder dan dat is de vrees, die de Israëlische veiligheidsdienst nu meer dan ooit bezig houdt. Want de kans dat een extreem rechtse joodse kolonist zijn protest tegen de komst van PLO-leider Yassir Arafat naar Jericho met geweld zal uiten, is reëel. Israëls premier Yitschak Rabin heeft zelfs al vanuit gematige kolonistenkringen waarschuwingen gekregen. Over plannen zelfs om hem of een van zijn eigen minis ters te vermoorden. Want politiek rechts in Israël - en de meeste kolonisten in de bezette gebieden behoren tot dit kamp - voelt zich door zijn eigen leiders verraden. Er is een gevoel van angst, wanhoop en vooral bitterheid om de zelfbestuur-overeenkomsten, die Israël met de PLO getekend heeft. Eretz Israël, zo zeggen de kolonisten, het door God aan de joden gegeven Land van Israël, is in gevaar. En het toelaten van de man, die nog maar zo kort geleden in Israëlische termen de 'terroristenleider' was, zal in hun ogen een pure misdaad zijn. Met de niet alleen in Jericho en Gaza, maar ook in Israël stijgende spanning rondom het spoedige bezoek van Yassir Arafat, heeft de Israëlische veiligheids dienst al besloten Israëli's de toegang tot Jericho te ontzeggen, zolang de PLO-leider zich daar zal bevinden. En niet voor niets. Want er worden onder de kolonisten geheime plannen gesmeed. Onder het motto 'de supermoordenaar is in aantocht' is er bijvoorbeeld in de afgelopen weken gespeeld met het idee een groep gewapende kolonisten in Jericho te infil treren, die 'uit zelfverdediging' het vuur op de Palestijnse politie zal openen, zodra deze zal proberen hen te evacueren. „We zijn bang voor gewelddadige confron taties tussen de Palestijnen en Israëli's, die Arafat willen aanvallen", zei vorige week de Israëlische militaire commandant van de westelijke Jordaan-oever. Een ander plan: honderdduizenden joden verzamelen zich in Jeruzalem om de toe gangswegen naar het bureau van premier Rabin te blokkeren om daarmee de rege- ringstaken te bemoeilijken. Nissan Smoliansky, hoofd van de protestcommis sie van de kolonistenbeweging, zegt zelfs al een budget van één miljoen Shekel te hebben vergaard voor een campagne, die Yassir Arafat moet verhinderen in de El Aksa-moskee op de Tempelberg te komen bidden. „We zijn geen geweld van plan", zegt Smoliansky zelf, „maar in de sfeer, die dan ontstaat, moet Arafat wel bang zijn voor zijn leven." Ehud Olmert, de nieuwe bur gemeester van Jeruzalem, heeft trouwens zijn stadhuis aangeboden als campagne centrum, als het zover is. Honderden kopiën zijn inmiddels al ver kocht van een videofilm met instructies voor een 'burgeropstand', die moet uitbre ken „zodra wij het onvermijdelijke mo ment van wanhoop bereikt hebben", zegt Elyakim Ha-Etzni. Ha-Etzni, advocaat van beroep en een zeer extreem denkende be woner van Kyriat Arba, vlakbij Hebron, wil niet alleen Yassir Arafat berechten voor vermeende oorlogsmisdaden, maar ook de Israëlische leiders. De aarzelingen van Yassir Arafat om een datum vast te stellen voor zijn feestelijke intocht in Jericho en Gaza is, zegt hij zelf, hef resultaat van financiële problemen voor zijn twee autonome gebieden. Maar achter de schermen wordt ook de vrees voor zijn leven genoemd. En niet zonder reden. Baruch Goldstein, de joodse kolo nist uit Kyriat Arba, die afgelopen februa ri tientallen biddende Palestijnen dood schoot in Hebron, is nog niet vergeten. „Een politieke moord door een extreme joodse kolonist is een reële mogelijkheid," is de waarschuwing aan het adres van premier Rabin. Door onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Michel Rocard is gis teravond afgetreden als par tijleider van de Franse socia listische partij. Tijdens de nationale raad heeft hij de afgevaardigden van de partij, die vorige week bij de verkiezingen voor het Europees parlement een historisch verlies leed, niet kunnen overtuigen met zijn reddingsplan. Het 'partij- parlement' besloot Rocard, die het vertrouwen van de partij vroeg, niet te volgen. Met het aftreden van Rocard gaat de socialistische partij een nieuwe moeilijke periode in. Daarbij is het zeker niet on waarschijnlijk, dat de door hem zo verfoeide 'bloedgroepen' in de formatie elkaar opnieuw te lijf gaan. Volgens een deel van de socialisten is daar geen tijd voor. Nu Rocard partijleider-af is, mag de vraag ook worden ge steld of hij nog altijd de 'natuur lijke presidentskandidaat' is. Wanneer dat niet het geval blijkt, moeten de socialisten snel op zoek naar een voor alle stro mingen acceptabele kandidaat voor de opvolging van president Rocard Mitterrand. De tijd dringt. Want het tweede mandaat van Mitter rand eindigt volgend jaar mei. Eind april en begin mei 1995 zijn de nieuwe presidentsverkiezin gen in Frankrijk. De crisis in de socialistische par tij begon na de Europese verkie zingen. De socialistische lijst, die werd aangevoerd door Rocard, haalde 14,5 procent van de stem men. In 1989 haalde de partij bijna 24 procent van de stem men. De socialisten werden FOTO AP vooral in de wielen gereden door de MRG, een kleine splinter, die onder leiding van de omstreden zakenman Bernard Tapie ruim twaalf procent van de stemmen trok. Vooral jongeren en arbei ders - de traditionele achterban van de socialisten - brachten hun stem uit op de linksliberale MRG. Direct na het verkiezingsdebacle erkende Rocard dat er veel za-- ken binnen de socialistische par tij moesten veranderen. Hij kon-' Washington (rtr/afp/dpa) - De vroegere Amerikaanse president Jimmy Carter meent dat de Noordkoreaanse crisis voorbij is. Hij zei dat gisteren na een ontmoeting met Anthony Lake, de nationale-veiligheidsadviseur van president Clinton. Carter bracht na zijn besprekin gen met de Noordkoreaanse lei der Kim il-Sung in Washington .het Witte Huis op de hoogte. Onderminister Galluci van bui tenlandse zaken verklaarde een mogelijke 'opening' te zien. De oud-president heeft een Noordkoreaans voorstel doorge geven dat zou kunnen leiden tot vermindering van de spanning in de nucleaire crisis op het Kore aanse schiereiland. Het Witte Huis had signalen afgegeven over bereidheid van de regering voor een derde onderhandelings ronde met Noord-Korea op hoog niveau. Als de voorstellen van Pyongyang aan Carter tenminste serieus zijn gemeend. Na zijn besprekingen zei Carter te menen dat de 'crisis voorbij is, en ik denk ook dat Kim il-Sung zeker wil zijn dat de crisis voor bij is'. Hij zei met de Noordkore aanse leider 'een volledig ak koord' te hebben gesloten 'over de belangrijkste problemen en de volgende fase zal dit officieel bevestigen'. Het Westen eist dat Noord-Ko- rea toestemming aan het Inter nationale Atoombureau in We nen geeft tot inspectie van zijn nucleaire reactors. De verden king is dat daar een kernwapen wordt ontwikkeld. Onderminister Robert Galluci sprak van een mogelijke 'opening' en zei dat Carter mo gelijk 'iets heeft mee terugge bracht waar we verder op kun nen bouwen' om de spanning tussen de Korea's te verminde ren. Maar hij zei dat de Verenig de Staten, die doorgaan met hun bondgenoten te overleggen over mogelijke sancties, verdere di plomatieke stappen willen. Gal luci bedankte president Carter voor zijn inspanningen. De missie van Carter heeft ken nelijk ook geleid tot toenadering tussen beide rivaliserende Kore aanse staten. De Zuidkoreaanse president Kim young-Sam nam het door Carter overgebrachte aanbod van zijn Noordkoreaanse rivaal aan voor een topconferen tie tussen beide Korea's. In regeringskringen in Seoul heerste gisteren ondanks scepsis over de oprechtheid van de 82-jarige Noordkoreaanse leider, hoop op meer ontspanning tus sen beide landen. De onverwach te bereidheid van de twee presi denten tot topbesprekingen is, zeiden regeringsfunctionarissen in Seoul, een volledige omme keer in de verscherpte crisis op het Koreaanse schiereiland. Sarajevo (rtr/dpa) - Op het slag veld in Bosnië-Herzegowina is het gisteren 'relatief rustig' ge bleven. De Verenigde Naties meldden dat de gevechten die een negen dagen oud bestand dreigden te ondergraven, in in tensiteit afnamen. Het bleef onrustig in de westelij ke enclave Bihac, waar moslims onderling strijd leverden. In het midden van Bosnië vochten de moslims met Servische troepen om de controle over een weg tussen de steden Tuzla en Zeni- ca, twee bolwerken van de mos lims. Het huidige bestand moet de weg bereiden voor een vredes plan waaraan internationale be middelaars momenteel de laatste hand leggen. De Kroatische pre sident Franjo Tudjman sprak zich zaterdag uit voor de voorge stelde opdeling van Bosnië, waarbij de Serviërs 49 procent van het grondgebied krijgen en de federatie van moslims en Kroaten 51 procent. Sana (afp/rtr/dpa) - De regering van Noord-Jemen heeft gisteren ingestemd met deelname aan het vredesoverleg in de Egyptische hoofdstad Caïro. digde aan het begin van de week al aan dat hij een 'toekomstpro ject' zou presenteren aan de 302 leden tellende 'Conseil National', het partijparlement. Gisteren presenteerde hij aan dat parlement zijn plannen: Ro card wilde het partijbestuur ver der openstellen voor 'a-typische' socialisten, als de zeer populaire Martine Aubry of Elisabeth Gui- gou. Verder wilde hij een com missie de hele zomer laten wer ken aan een vernieuwd partij programma, dat in de herfst zou moeten worden besproken. Ro card meende verder dat de bloedgroepen moesten worden opgeheven. Vooral de aanhangers van Ro- card's grote tegenstrever Lau rent Fabius waren tegen de plannen. „We hebben nog nooit zo'n verschrikkelijk pak slaag gehad als vorige week. Het wordt tijd voor een nieuwe man. Ik stel dan ook voor dat we ons als een man opstellen achter Jac ques Delors," zei Laurent Fa bius. Maar ook andere bloed groepen, zoals die van Lionel Jospin en de groepering 'Het linkse socialisme' meenden even eens dat er meer nodig was dan alleen maar het aanbrengen van wat pleisterwerk. Na aanvankelijke weigering ver trok een delegatie uit Sana om met vertegenwoordigers van het zuiden te spreken over de voor waarden voor een bestand. Ze doen dat onder bemiddeling van VN-gezant Lakhdar Brahimi en de secretaris-generaal van de Arabische Liga. Ondanks de vredespogingen in Caïro zetten de noordelijke troe pen de zware artillerie- en lucht aanvallen voort op de door hen belegerde zuidelijke havenstad Aden. Bij bombardementen op woonwijken kwamen gistera vond zestien burgers om het le ven en werden 62 gewond. Verscheidene salvo's raketten kwamen neer in de wijken sheik Osman en al-Qahira. Bewoners raakten bedolven onder het puin van hun huizen. Volgens de au toriteiten in de zuidelijke stad zijn de afgelopen dagen meer dan tachtig burgers omgekomen. De ziekenhuizen kunnen met moeite de aantallen gewonden aan. De bijeenkomst in Caïro onder leiding van Brahimi moet een einde maken aan de burgeroor log in het land, dat is verdeeld in een noordelijk en zuidelijk kamp. Omdat Noord-Jemen lang aarzelde met het sturen van een delegatie, wilde Brahimi al terug naar New York. De VN-gezant sprak afzonder lijk met beide afvaardigingen, die hij verzocht bijeen te komen voor gezamenlijk overleg. De zuidelijke delegatieleider riep het noorden op de besprekingen direct te beginnen als twee soe vereine landen. De Zuidjemenie- ten stapten op 21 mei uit de unie die hen vier jaar verbond met het noorden. De noordelijke regering in Sana eist dat het zuiden de afschei- 'Stilte rond opvolging Delors' Ede - Eurocommissaris Van den IW maakt zich zorgen over de strijd die brand tussen Nederland en België voorzitterschap van de Europese (V Hij vindt dat de procedure voor c veel zorgvuldiger en stiller moet gaan' De Nederlandse Eurocommissaris sprei zaterdag tijdens een CDA-bijeenkomsti>t - uit voor Lubbers, ofschoon hij DeheaJ fl 'een overtuigd Europeaan en goed noemde. Maar Lubbers heeft tien jaar ervaring als regeringsleider en draait I 1 door ook al tien jaar langer mee in d 1 de Europese Unie. 1 Gevraagd naar de strategie die de Neder! se regering de komende week moet volgen, zei Van den B „Een beetje stil zijn. Dat betekent niet dat er louter worden afgewacht. Je kunt natuurlijk even goed je gest houden en daar zo min mogelijk uitspraken over doen." Kopstuk van Lichtend Pad opgepakt Lima - In de Peruaanse hoofdstad Lima is Moises Limaco opgepakt, een van de leiders van de maoisi guerrilla-organisatie Lichtend Pad. President Alberto Fujimori noemde Limaco de rechterhaii Oscar Ramirez Durand, die de leiding over Lichtend Pad. overgenomen nadat de oprichter van de organisatie, At Guzman, in september 1992 gevangen werd genomen. Fujimori maakte ook de aanhouding bekend van Mario V® Rojas, hoofd van een burgerorganisatie die de guerrillaberi van voedsel, kleding en medicamenten zou voorzien. Examenfeest wordt bloedbad in KroatiJ Zagreb - Een examenfeest in het Kroatische Osijek is weekeinde uitgelopen op een bloedbad. Een soldaat Kroatische leger vuurde met zijn automatische geweer döö raam van een restaurant waar op dat moment dertig scho hun diploma vierden. De 41-jarige soldaat ging daaro gebouw binnen en schoot zijn geweer leeg. Vier fi waren op slag dood. Vijf mensen raakten gewond. De gaf zich over aan de politie. Zijn motief was niet duidelijk. Mensenrechten-activist Algerije vermoo Algiers - De voorzitter van de Algerijnse Liga voor de rechten, Yousef Fathallah, is zaterdagochtend vermoord 64-jarige Fathallah werd om het leven gebracht in zijn ka e aan het Emir Abdelkader-plein in het centrum van ">et Stom-lezer» en -leze week in week uit in c ,,Kleintjes"-rubrieker dag vele tienduizend Het moet dan wel he als juist uw ..kleintje' j worden gelezen. t een proef, die samen met ider andere het ministerie van •om en de provincie Zeeland is nomen, blijkt dat de milieu- iendelijke verwerking van af- is de vierde advocaat die sinds begin vorige maand in vermoord. Fathallahs Algerijnse Liga voor de mensenrecli een van de twee van dergelijke groeperingen in het Noon kaanse land. Ze werd beschouwd dichter bij de regering te staan dan de Algerijnse Liga voor de verds van de mensenrechten. Tien jaar geëist tegen ex-leider Albanii Tirana - De openbare anaklager in het proces tegen ei-] dent Ramiz Alia van Albanië heeft zaterdag tien jaar ga; nisstrtaf geëist tegen het laatste communistische van het land op de Balkan. Alia (67), wiens proces een geleden begon, stond terecht op verdenking van het sd van de rechten van de Albanese burgers tijdens zijn pres: schap. Ook werd hij berecht voor een incident aan de waarbij verscheidene doden vielen en voor het verkwiste staatseigendom. Israël valt Hezbollah-bases aan Nabatiyeh - Israëlische gevechtsvliegtuigen hebben bases aangevallen van de pro-Iraanse Hezbollah-' ging in Zuid-Libanon. Het was de zestiende luchtaanval Israël dit jaar op Libanees gebied. Twee vliegtuigen sd®Voeren op 8 juli bespre- minstens vier raketten af op een bergketen ten zuiden - - Beiroet. Hezbollah-aanhangers beschieten van daaruit rege; tig een door Israël ingestelde veligheidszone en nederzettingen. ding ongedaan maakt. Ze zei zaterdag dat de definitieve aan val op Aden alleen nog kan wor den verhinderd indien er spoedig een politieke regeling komt op basis van de eenheid van het land. Al in de nacht van zaterdag op zondag schoten noordelijk troe pen raketten af op Aden. Bij de beschietingen kwam minstens een persoon om het leven, ver scheidene inwoners raakten ge wond. VERVOLG VAN VOORPAGINA Kranten in Dublin combineer den gisteren op hun voorpagina's de feestelijke voetbalkaders met zwarte rouwranden rond het nieuws van de aanslag. De zesvoudige moord besloot een zeer bloedige week in Noord-Ierland waar in vier da gen tijd tien mensen zijn dood geschoten. De jongste geweldsuitbarsting begon donderdag, toen de repu blikeinse splintergroep INLA een aanval uitvoerde op de pro testantse Shankill Road, in het hart van Belfast. Daarbij vielen twee doden en twee gewonden. De volgende dag werd een katholieke taxichauffer geëxecu teerd door de UVF. Het slachtof fer woonde samen met een pro testantse vrouw. Enige uren la ter volgde een bizarre eenmans- aanval met een tot vlammenwer per omgebouwd brandblusap- klaring, er niet maakt. Londen en ten al een half woord van de IRA. Naar' willen de katholieke!® vooralsnog geen conci voor vrede. onze verslaggeefster ljemwliet - Twee particuliere par kwachters zijn gistermiddag, op Le verschillende locaties in de Irt van de Zeeweg in Nieuwvliet, let slachtoffer geweorden van over- allen door een met een bivakmuts naskerde man. in onze verslaggever oes - Een nieuw bedrijf zonder v| izighoudt met de milieuvriende 'gedankte kantoorapparatuur lev ;ertig en honderd nieuwe arbeids| ffZ (Demontage Werkplaats eland) is een samenwerking ssen de drie grootste distribu- urs van kopieerapparaten in iderland en de vijf sociale ïkvoorzieningsbedrijven in de ovincie. Van onze verslaggever Gent (B) - De Tussenge- meentelijke Maatschap pij van Vlaanderen voor Waterbedeling (TMVW) zoekt samenwerking met het Zeeuwse nutsbedrijf Deltan. TMVW en Deltan kingen over wederzijdse waterleveringen. Dat is bekendgemaakt op de algemene vergadering van het Vlaamse watervoorzie- ungsbedrijf. TMVW voorziet ongeveer een miljoen inwoners van Oost- en West Vlaanderen van drinkwater. De maat schappij betrekt het over grote deel van haar water tdt Wallonië. En omdat Wallonië de belasting op dat water met ruim een dubbeltje per kubieke meter verhoogt, zoekt TMVW naar alternatieve waterwinnings- methoden. Zo wil het bedrijf meer ac- lent leggen op de eigen wa- •erwmning door investerin gen te doen in éigen pro- duktiecentra. Andere manieren zijn een >eel van het drinkwater te wekken vanuit Antwer- parraat op eindexamen! ten van een school in bf Holywood, een noordelijk stad van Belfast. Drie ld raakten ernstig gewond,! tief van de ontvluchte I onbekend. Zaterdag kwam een straatmaker om. toen den het vuur groep werklieden. Lisburn dezelfde a gezin van vijf katholiek® moord. Onbekenden nan huis onder vuur, niemand. De aanhoudende schietp en vergeldingen hebbel sen op succes voor hel voorstel! de (ADVERTENTIE) Als je naar het buitenland belt, kies dan geen 09 meer,!*13*' samenwerking met Deltan. gedai haalb, king het v kantocl Het ex| kopiee derdei! I gedem vijfeni onderc Op dit te koj kantoqj len' er| leidt de, ma spillin vendie gevolg lieuwe ren vei Ook a zoals in prrr delijke in aan lange t of her; haalba nog de viserer tenm klant v Er sta een ki| chines men e vijftig' op de dried dit mi rancie: king. mende Non-] Afhanl omvan veertig het bu: ment uitgeg: capacit zend project profit 1 Met d kopiee: man eh overleg menlijl onderz haije5neuzensestraat in Terneuzei Ptsinn v 7 8 een tractor en en persi fksaf J° 9e™ een ooggetuige wild Whaald d P°lderweg inslaan op het ■to raakto°u een Personenauto. Het vo rctorcomh' voorwiel van de tract tractorh -De personenauto reec rermie Pyn in zijn nek. Eén fjp tr-j" /c-c^rv. ±j^ii ferde y.rnaa:r et ziekenhuis gebrach n„ ndweer had geruimdid nenen schoon te spuiten. r^ime

de Stem | 1994 | | pagina 4