DE STEM Feyenoorder s in Oranje-c aroussel elgië blijft in sauna met geluk overeind Een vliegtuig en twaalf stewardessen voor John de Wolf MOTORVERHUUR pelers Saudi-Arabië kijken niet op paar zeges meer of minder Dick Advocaat: 'Gevolgen hitte lijken mee te vallen' Toer- en choppermodeller bij tigchelaar Breda WorldCup USA 94 B I Washington - In een loopbaan met IL-eel tegenslagen heeft John de 1 wolf nooit zielig gedaan. Zo ook ■Ljsteren niet, nadat hij hoorde dat 1 iet WK voor hem voorbij was. I Er staat een vliegtuig op mij te wach- |L Op de weg terug ben ik de enige I nassagier. Er zijn twaalf stewardessen boord. Met mij hoeft niemand ])e Wolf naar huis, Van Gobbel in basis, Witschge reserve I John de Wolf nog volop in actie tijdens de training van het Nederlands elftal in het prachtige John de telert F. Kennedy Stadium in Washington. foto anp Nederland. Boetepot loopt op Slechts de 'Boeren' gebruiken lenzen jWuwen van de Atlas' verdienen geen nederlaag tegen 4Rode Duivels' EL' ,et sPelbeeld verdiende Marokko to eder'aag. „Een gelijk spel was to P Z1ln plaats geweest," stelde Wan i Blinda. De onvermoeibare ksp]i,?n e§en voldoende kansen op totma?er' Aanvaller Chaouch was toj C|® van het veld. Met een spet- itk iL m de eerste helft en een P tan j na rust' via de vingertop- li tie lat an Preud'homme, raakte Veertien arrestaties FIFA maakt einde aan verwarring TELEVISIE Tel.: 076-281481 Sport MAANDAG 20 JUNI 1994 DEEL medelijden te hebben." Professonieel als altijd verwerkte De Wolf de spierscheuring in de rechter kuit, die hem bij de eerste training in het JFK Stadium van Washington vel de. „Er was niets aan de hand. Ik wandelde terug naar de middenlijn. Opeens voelde Sr iets knappen. Ik wist gelijk dat het voorbij was. Liggend aan de zijlijn besefte ik dat er voor mij geen WK meer inzat." Bij terugkomst in het spelershotel had hij nog even met 'thuis' gebeld. „Ik heb gezegd dat ze er vanuit konden gaan dat ik met twee dagen weer terug zou zijn. Natuurlijk had ik kunnen blijven. Leek me niet zinvol, een paar weken bij de spelersvrouwen in het hotel te gaan zitten. Ik was tijdens dit trai ningskamp al een week geblesseerd. Dat is heel vervelend, steeds te moeten toekijken. Maar toen wist ik dat ik terug zou komen. Die hoop had ik nu niet meer. Dan is het zinloos hier te blijven rondhangen." Niet de eerste tegenslag. „Toen ik bij Feyenoord kwam had ik al een blessu re aan de knie, die me uiteindelijk een jaar uit de roulatie hield. Ik heb al eens een bekerfinale moeten missen, scheurde een keer m'n enkelbanden vlak voor de halve finale van de Euro pa Cup. Ik heb geleerd te relativeren." Het WK? „Het was voor mij tot nu toe heel mooi om er bij te zijn. En het gaat nog veel mooier worden. Ik had me er echt op verheugd. Ik voelde me weer helemaal fit." Washington (anp) - De Pele's van de woestijn hebben hun heiligdom verlaten, de sjeiks hun paleizen vaarwel gezegd. De Amerikaanse organisatoren zijn er na twee dagen al bijna dol WorldCup USA 94 Wolf geveld door een spierscheuring. Vandaag keert de Feyenoorder terug naar FOTO ANP Washington - Bij hun eerste kennismaking met het prachtige piert F. Kennedy Stadium in Washington vormden voetbal- Éis van Feyenoord de caroussel van Oranje. John de Wolf leleefde de grootste teleurstelling van zijn voetbalcarrière. De T-jarige verdediger van Feyenoord werd zaterdagavond- proffen door een zweepslag, op een karretje weggereden. [Tegelijkertijd stond zijn clubge- 'i Ulrich van Gobbel zich stil- ftjes te verkneukelen over de vanavond (half twee 's pruts Nederlandse tijd) in aije te starten tijdens het eer- 1-fWK-duel met Saudi-Arabië ^tegenstander. Rob Witschge, al van Feyenoord, moet vermoedelijk wijken. Wolf kon niet eens meer het veld verlaten. Het ™t sloeg voor hem toe in onderling oefenpartijtje noij Van Gobbel wel en Rob schge niet bij de eerste keus |is ingedeeld. Terwijl geen te- IMander in de buurt was, ging wolf plotseling neer. „Ik "de iets knappen, ik wist met- fi. dat het goed fout zat,", zei f °k zwaar aangeslagen, ft duel met Saudi-Arabië ■ratte hij niet eens af. Gistera- BJdal nam de Feyenoorder het rgtuig naar huis. Bondscoach F Advocaat zei niet van plan pit nog een vervanger op te roepen, hoewel de reglementen hem tot vanavond die mogelijk heid bieden. „Alle kandidaten zijn op vakan tie. Het heeft weinig zin nu nog iemand op te roepen, met 21 man komen we er ook," zei Ad vocaat voor wie De Wolf, met rugnummer 21, een van de reser ve-verdedigers was. De Feye noorder had al eerder last van een kuitbeenspierblessure. Na een felle tik tegen het opnieuw geblesseerde rechter-kuitbeen in het laatste oefenwedstrijdje in Nederland, op zaterdag 4 juni, werd hij door een spierblessure uitgeschakeld tijdens de eerste training van Oranje in Canada. Washington - Dick Advocaat gebruikte de spaarzame vrije tijd van het weekeinde met het bekijken van de eerste wedstrijden op de wereldtitelstrijd. Het maakte de bondscoach er zowaar wat vrolijker van. „Het is me allemaal erg meegevallen. Er is in een aanmerkelijk hoger tempo gespeeld dat ik voor mogelijk hield. Voorlopig ziet het er niet slecht uit. Als je België-Marokko zag, was het allemaal heel verzorgd. Conclusies trok Advocaat nog niet. „De warmte bleek sommige landen er niet van te weerhouden de aanval te zoeken. Ik weet niet in hoeverre de omstandigheden die wij treffen in Washing ton en Orlonda zwaarder zijn. Dat wil ik afwachten. Nu lijkt het er op dat het voor ons toch enigszins mogelijk zal zijn ons eigen, aanvallende spel te spelen. Dat is zonder meer een voordeel." Het soms behoorlijke spel van landen als Bolivia, Verenigde Staten en Zuid-Korea verraste de bondscoach minder. „Er is hier geen land waar je zomaar even over heen loopt. Ze beschikken tegenwoordig allemaal over een goede defensieve organisatie. In dat opzicht hoef je niemand meer iets te leren. Hoge uitslagen zullen we niet veel tegenkomen." Na een tijdje rust en vier dagen voorzichtige individuele begelei ding onder toezicht van fysiothe rapeut Rob Ouderland sloot De Wolf vorige week vrijdag weer bij de groep aan. In Washington bleek het herstel van korte duur. „Achteraf kun je zeggen dat we te vroeg met hem zijn begonnen, al had hij na die vier dagen met Rob Ouderland nergens meer last van," ver klaarde KNVB-arts Frits Kessel. Van Gobbel Op de dag dat De Wolf afgelo pen vrijdag weer aansloot, moest Van Gobbel opnieuw rust nemen met een knieblessure. Bij hem was vocht in het gewricht gecon stateerd. Bij de training van za terdag was Van Gobbel ineens gepromoveerd naar de A-ploeg. Daardoor ontstond de indruk dat Van Gobbel vandaag tegen Saudi-Arabië in de verdediging speelt en Frank Rijkaard op het middenveld wordt geposteerd. „Frank Rijkaard is geselecteerd als middenvelder met de moge lijkheid hem ook in de verdedi ging op te stellen," stelde Advo caat slechts vast. Met de keuze voor Van Gobbel moet Rob Wit schge wijken omdat Jan Wouters op het middenveld door Rijkaard van rechts naar links wordt ver drongen. Aan de opstelling zal verder vermoedelijk niets veran deren. Tenzij de uitslag van het oefenpartijtje Advocaat tot wij zingen aanzet. Want door doel punten van Van Vossen en de meespelende reserve-keeper Van der Sar won de B-ploeg met 2-0. Opstelling De vermoedelijke opstelling van Ne derland (met tussen haakjes respec tievelijk club, leeftijd en aantal in terlands) luidt: doel: De Goey (Feyenoord, 27/14); verdediging: Van Gobbel (Feye noord, 23/6), Ronald Koeman (31,/73), Frank de Boer (24/25); middenlinie: Rijkaard (Ajax, 31/69), Jonk (Inter Milaan, 27/15), Wouters Washington - In het trai ningskamp van Oranje wor den strikte regels gehan teerd. Iedereen dient zijn afspraken na te komen. Zo niet, dan volgt de onvermij delijke boete. In de jackpot zit inmiddels ruim 800 dollar. Niet op tijd op een persconferentie is toch al gauw een dollartje of vijftig, op te laat komen voor de lunch staat dezelfde straf. In de wandelgangen worden in de voorlopige ba lans Bergkamp en Numan genoemd als grootste zon daars. Onduidelijkheid bestaat nog over wat straks met het be drag te doen. „Waarschijn lijk wenden we het aan voor een zeer goed doel," zei een woordvoerder van de KN VB. Waar de party plaats vindt is nog niet bekend. (PSV, 33/66); aanval: Overmars (Ajax, 21/13), Bergkamp (Inter Milaan, 25/31), Ro nald de Boer (Ajax, 24/9), Roy (Fog- gia, 24/21). van. Saudi-Arabië, komende nacht tegenstander van Nederland op de wereldtitelstrijd voetbal, is geland in Washington. De vedet ten van de zandvlaktes hebben zich meteen als zodanig gepre senteerd. Het hotel wezen ze af, het trainingsveld deugde niet, de buitenwereld gunden ze geen blik waardig. De debutant, die enkele maanden geleden Leo Beenhakker zon der aanwijsbare redénen buiten de deur zette, bleek bij de eer ste dagen in de Verenigde Staten zo zijn gebruiks-1 aanwijzingen te hebben. Van eni ge openheid was geen sprake. Werd er getraind, dat ging de tent hermetisch dicht, kwam er een vraag, dan gingen de mon den dicht. Pas op krachtig aan dringen van de FIFA waren de Arabieren bereid tot het geven van enige openheid. Het moet gezegd, bij zijn eerste publiekelijke optreden in Was hington deed bondscoach Jorge Solari onmiddellijk van zich spreken. De Argentijn, die ooit bij Newell's Old Boys Maradona onder zijn hoede had, maakte duidelijk dat Saudi-Arabië niet was gekomen om met zich te laten sollen. „We zijn hier om een paar wedstrijden te win nen." Kwalificatie Een paar wedstrijden winnen betekent toch al gauw soepele kwalificatie in een poule met Nederland, België en Marokko. „Ik weet dat de mensen ons niet helemaal serieus nemen, zei So lari. „Dat sterkt ons. We hebben ons goed voorbereid en willen bewijzen er echt bij te horen. Een plaats in de kwartfinales sluit ik zeker niet uit. Natuur lijk, gezien ons gebrek aan erva- Washington - Het ziet er naar uit dat komende nacht (Neder landse tijd) in de wedstrijd tegen Saudi-Arabië slechts twee spe lers van Oranje de speciale zon- nelenzen gebruiken; Ronald en Frank de Boer. Acht spelers hadden plannen om de lenzen, ter bescherming tegen de brandende zon, in te doen. Dat leverde vooralsnog grote problemen op. De Goey kon ze niet inkrijgen, Rijkaard kon ze niet meer uitkrijgen. De betreffende spelers waren ge tipt door waterpoloërs. Bij hen zijn de lenzen in gebruik tegen de schitteringen in het water. „Ze werken prima, wij gaan er mee door," spraken Boer en Boer eensgezind. ld 7™ ,7.In een sauna is leuk voetbal llf iï'k mo8elijk- Dat hebben België Tirokko gisteren tijdens de ouverture tot? F Va,n bet aangetoond. De I Uuivels', voor deze gelegenheid in Kitte gestoken, trotseerden de ■t),ae moedige 'Leeuwen van de Klant) kokende Citrus Bowl van biU»yon concurrent van Neder- fcrim t Fortuinlijk, dat wel. tova? nZmi' ^ie k'i het vroege doel- K slotfS® niet vrljuit gin§' kwam k. ""f.® d°°r eigen schuld hard in Warrl ol:)er. Confuus moest hij per <lm-'n 4iMr be kleedkamer. Reserve- een ma a°U' sPee'de als derde inval- 'taUenH !?eUrbii het WK- het duel uit. botsino n,°®g kreeg alleen Weber na tobiaann §ele kaart van de Nament/ arbiter Torres Cadena. De in- dan had al voor buitenspel afgefloten toen beide kemphanen in volle vaart met elkaar in aanraking kwamen. Blinda gaf na afloop de hoop op de tweede ronde niet op. „Het WK biedt voor ons nog voldoende mogelijkheden. Technisch gezien doen we niet onder voor de andere ploegen in onze groep. We hebben alles nog in eigen hand. Het leven houdt echt niet op na deze nederlaag." Van een gezapige pot zomeravond-voet bal was in het puffende Florida geen sprake. Het tempo was relatief hoog, de aanvalsdrang groot. Alsof de temperatuur (36 graden) en de luchtvochtigheid (72 procent) Westeuropese waarden hadden en de zon niet meedogenloos brandde. Het was zondag in Orlando overigens minder benauwd dan in de voorgaande dagen, een bemoedigende gedachte voor het Nederlands elftal dat zaterdag voor de wedstrijd tegen België de broeikas in Orlando induikt. Plezierige week „We gaan dank zij deze overwinning een plezierige week tegemoet," verklaarde een tevreden bondscoach Van Himst. „We hebben zwaar afgezien. Marokko speelde veel beter dan ik had verwacht. Onze verdediging heeft het in de tweede helft, toen we de slag om het middenveld verloren, goed gedaan. De redding van Preud'homme op de kopbal van Chaouch was van cruciaal belang. De komende wedstrijd tegen Nederland is een heel ander verhaal. Daar wil ik nog even niet aan denken." Marokko toonde in de beginfase weinig ontzag en respect voor de gerenommeerde tegenstander. Het weerwerk van de Afri kaanse formatie was fel, soms op het agressieve af. Het team van bondscoach Blinda schakelde snel over van verdedi ging naar aanval. Het meer ervaren Bel gië zocht met veel spelers achter de bal omzichtig naar openingen. Scifo was veelvuldig aan de bal, Degryse liep zich in het zweet en Nilis zocht de diepte. Aanvalsleider Weber, voor wie heel Ma rokko vreesde, kwam nauwelijks In het spel voor. De voormalige Kroaat kreeg geen meter ruimte van Triki, die zich volledig op de nieuwe aanwinst van An- derlecht had ingesteld. Degryse veroorzaakte in de zevende mi nuut het eerste doelgevaar van België. Na goed voorbereidend werk van Scifo trachtte hij de onzekere doelman Azmi van buiten het strafschopgebied te passe ren. De bekeken draaibal verdween een meter naast het doel. Vier minuten later had Degryse wel succes. Azmi reageerde te laat op een voorzet van Nilis, waardoor de Belg simpel raak kon koppen, 1-0. België legde zich daarna voornamelijk toe op het favoriete spelletje: tegenstander laten komen, snel uitbreken. Zwaar Na rust kreeg België, met Emmers in de 54e minuut voor de ontstemde Nilis, het zwaar te verduren. Marokko, gewend aan tropische omstandigheden, drong massaal aan, maar ontbeerde overzicht en geluk om langszij te komen. Preud'homme ver richtte in alle drukte twintig minuten voor tijd zijn beste en meest curieuze redding. Een kopbal van Chaouch duwde hij tegen de onderkant van de lat waarna de bal precies in zijn handen terugstuiter- de. Het naar adem happende België kwam in de tweede helft niet veel verder dan een vliegend afstandschot van Grun (naast). BELGIË-MAROKKO l-ö (1-0) - 10. Dogrysc 1-0. Scheidsrechter: Torres Cadena (Col). Toe schouwers: 50.000. Gele kaarten: Naybet, Daoudi, Azzouzi (Mar), Grun, Weber (België). BELGIË: Preud'homme; Staelens, De Wolf Grun en Schmidts; Boffin (85. Borkelmans)' Scifo, Degryse en Van der Eist; Weber en Nilis (54. Emmers). MAROKKO: Azmi (87 Alaoui); Abdellah, El Hadrioui, Triki en Naybet; Hadji, Azzouzi, Hababi en Daoudi; Chaouch (80. Samadi) en El Hadaoui (69. Bahja). ring op dit niveau zijn we niet vergelijkbaar met een land als Nederland. Maar voor deelne mers als Marokko of Zuid-Korea doen we zeker niet onder. Ame rika gaat nog van ons horen." Ondanks wat tegenvallende re sultaten zegt Solari een goede voorbereiding achter de rug te hebben. „Mijn grootste probleem was de spelers te laten wennen aan voetballen op noppen. In eigen land gebruiken ze die din gen niet. De velden zijn daar nooit glad door de regen. Want het regent èr nooit." Warme kant Het klimaat in Saudi-Arabië is, als bekend, aan de warme kant. „Daarom zijn de omstandighe den hier in ons voordeel," ver klaarde Solari. „Als enige' deel nemer zijn wij deze extreme hit te gewend. Het kan ons hier niet warm genoeg zijn." De technische staf van Oranje heeft Saudi-Arabië vier keer aan het werk gezien. De laatste da gen nam hij samen met de selec tie videobanden van wedstrijden van het land door. „Het was leuk om te zien," zei Bergkamp. „Ik heb redelijk gevarieerd en snel spel gezien. Geen tegenstander om te onderschatten." Saudi-Arabië rekende in de kwalificatie ondermeer af met Macau, Maleisië, Kuwayt, Irak, Iran, Noord-Korea en Japan. Bondscoach Advocaat heeft ook geconcludeerd dat de tegenstan der serieus moet worden geno men. „Zwakke landen zijn er niet op dit toernooi. Ook de Saudi's hebben een behoorlijk niveau." Chicago - Rond het openings duel van de strijd om de wereld titel voetbal heeft de politie van Chicago veertien arrestaties ver richt. De fans werden opgepakt wegens ordeverstoring. Volgens een woordvoerder van de politie komt het aantal arrestaties over een met het aantal aanhoudin gen bij wedstrijden van de Chi cago Bears in het American Football. Ruim 63.000 kijkers waren bij het duel Duitsland-Bolivia (1-0) in het Soldier Field-stadion aan wezig. Het duel werd onder tro pische omstandigheden afge werkt, 45 mensen moesten zich met uitputtingsverschijnselen la ten behandelen. Dallas - De gewraakte overtre ding van achteren op de benen, waarvoor een speler op last van de FIFA meteen rood dien de te krijgen, blijft de gemoe deren bij het WK in Amerika bezighouden. Na de eerste serie wedstrijden bleek nogal wat onzekerheid te bestaan over de interpretatie van de nieuwe maatregel. Hoewel de veelbesproken tack le meer dan eens te zien was, stuurde niet één arbiter de boosdoener weg. „Terecht," sprak Sepp Blatter, de secreta ris-generaal van de FIFA, gis teren tijdens een persconferen tie in Dallas. „Het gaat uitsluitend om over tredingen waarbij de verdedi ger opzettelijk zijn tegenstan der van achteren probeert te raken, zonder de bal te willen of kunnen spelen. Voor zover wij hebben beoordeeld, heeft zo'n vergrijp gelukkig nog niet plaatsgevonden. Dus voor alle duidelijkheid: als een speler de bal weggetikt, is er normaal gesproken niets aan de hand." Feest bij België rond doelpuntenmaker Mare Degryse. foto WorldCup USA 94 MAANDAG 20 JUNI 07.00-14.00: BRT I/II: Ochtendiournaal (elk half uur). 07.00: Eurosport: WK-nieuws. 09.00: Eurosport: WK-nieuws. 12.30: Eurosport: WK-nieuws. 18.00: Eurosport: Hoogtepunten WK. 20.00: Eurosport: WK-nieuws. 12.40: Nederland I België-Marokko (herhaling). 14.20: Nederland I: Kameroen-Zweden (herhaling). 21.30: Nederland III: WK-journaal. 21.55: alle zenders: Brazilië-Rusland, 22.55: BRT I: Good Morning Belgium. 01.00: Nederland III: Voorbeschouwing Nederland-Saudi-Arabië. 01.30: alle zenders: Nederland-Saudi- I Arabië.

de Stem | 1994 | | pagina 11