land met lerdag. ichelin in Den Bosch toch dicht We lenalle vaders strikken voor het WK Voor 'Fokker verdwijnt niet, maar krimpt wel in' Mestakkoord van Rijk met landbouw wankelt .AND KORT IDEN ECONOMIE KORT Brinta half juli terug, maar 10 cent duurder ECONOMIE A5 iaxi )irectie verwerpt overlevingsplan OR, 400 mensen verliezen baan L Bosch - Het is bijna zeker dat de Ljenfabriek van Michelin in Den Bosch r, dichtgaat. De directie heeft gisteren een Itrievingsplan van de ondernemingsraad :lide hand gewezen. 'echiney lijdt root verlies Scheidend voorzitter van OR Elmo: Fokker verkeert permanent in reorganisatie Als je de kosten inde hand wilt houden... Bredase Autoshop Namakers moeten schade vergoeden lAG 18 JUNI 1994 AJIESTEM ZATERDAG 18 JUNI 1994 tclie brug op In de voormalige Oostdujw Eerwacht de historische brus b plaats ontmoetten de leger! Ir in de laatste fase van d» I ]rst. Het ging om een korte h de inwoners te voorkomen' de instandhouding van de fengen. [schap voor Vrede bek woensdag zijn handteke- voor Vrede-overeenkomst tijdens een bezoek van de Jse Zaken Andrej Kozyrev aan zijn bezoek ook de Amen- Zaken, Warren Christopher. Jleze week uit om onmiddellijk n. Het bondgenootschap is et Irtnerschapsovereenkomst snel |n met de Navo aangaat. lit Noord-Europa' meer dan 5000 jaar oude I Ie jaar geleden werd gevonden Ihijnlijk afkomstig uit Noord- fior wetenschappers van vier JNA-onderzoek. De onderzee-1 van de Ijsman het meest I Imoderne mens in Duitsland, ïse neo-nazi s Ise hooggerechtshof heeft giste-1 1 dood veroordeeld wegens de legale wegblokkade, vorig jaar hten' van de Afrikaner Weer- larige Martin en de 40-jarige pk nog 20 jaar cel wegens een I een van de slachtoffers van de gesneden en een 13 jaar oude fhoten, dwars door zijn handen rming had opgeheven. iffeur dood uffeur is gisteren in zijn wagen Iplaats Carrickfergus, ten noor- fd gepleegd door leden van de I heeft de verantwoordelijkheid Iteren met een vlammenwerper I 17- en 18-jarige scholieren die [legden moesten wegens ernstige worden behandeld. De dader sekte Waco |n de 'Davidians' van wijlen i de Texaanse stad San Antonio Ir cel, waarvan tien jaar wegens rade op vier politieagenten en lenbezit. Drie andere sekteleden lar wegens illegaal wapenbezit. Is vijf sekteleden, op 28 februari I razzia op het landgoed van de I plaats Waco. De agenten wilden fegen Koresh wegens schending een bloedbad. cijfers na 23 jaar uit de rode cijfers, ■uitgaven had het Vaticaan vong Jt heeft kardinaal Edmund Szoka, afdeling voor economische aange- i 1991 was er nog een tekort van j positieve ontwikkeling is ener- dragen van de bissehoppenconfe- congregaties en van individuele cuimgingsmaatregelen. fENTIE) j j („onze redactie economie Lug van de fabriek is onvermijdelijk, zo meent fc directie. De kosten zijn te hoog en de situatie I.get Michelin-concern is zorgelijk. De onderne- igsraad had geprobeerd de sluiting te voorko- u door de Stichting Onderzoek Multinationale Lmemingen (SOMO) een overlevingsplan te |m opstellen. i de directie klopt het plan van SOMO op twee belangrijke punten niet. SOMO had becijferd dat de fabriek kan voortbestaan als de produktie wordt opgevoerd tot 350.000 banden en als vijftig van de honderd indirecte banen verdwijnen. Vol gens een woordvoerder is SOMO ervan uitgegaan dat de Bossche fabriek exclusief de markt in de Benelux en Scandinavië zou kunnen bedienen. Maar ook andere Michelin-fabrieken zijn op die markt actief, zodat het produktieniveau te hoog is, aldus de woordvoerder. Evenmin is het reëel om vijftig indirecte banen te schrappen, zo stelde de woordvoerder. Het perso neelsbestand is in 1992 en 1993 met zo'n 20 procent verminderd, waarbij de nadruk lag op de indirecte banen. Bij nog meer banenverlies daarin komt het werk niet meer af. Verder achtte de woordvoerder het onmogelijk om met evenveel produktiemedewerkers de produktie op te voeren. De produktie ligt nu op 200.000 banden per jaar. Er is een technische produktiecapaciteit voor een kleine 400.000 banden, maar na het inklappen van de markt in 1992 is de produktie sterk verminderd. De ondernemingsraad vindt het 'jammer dat de directie niet ingaat op het voorstel'. De raad is niet overtuigd van de argumentatie van de directie, aldus secretaris De Vaan. Niet wat betreft het benodigde produktiepersoneel en ook niet waar het de afzetmarkt betreft. „Het moet mogelijk zi'jn afspraken te maken over de verdeling van de afzet in Europa." Die mening kan hij niet publiekelijk onderbouwen, omdat de informatie die eraan ten grondslag ligt vertrouwelijk is. Bij de fabriek in Den Bosch werken 400 mensen. In 1992, vóór de reorganisatie, waren dat er nog 585. Toen de reorganisatie begin dit jaar was afgerond waren er nog 435 medewerkers over. Sindsdien zijn er nog 35 vertrokken. De komende week wordt het overleg voortgezet. De ondernemingsraad overlegt maandag met FNV, SOMO en een jurist. De directie hoopt snel een formeel OR-advies te krijgen. „Een positief advies kun je nauwelijks vragen," aldus de Michelin- woordvoerder. Hij is optimistisch over de kans dat de ondernemingsraad neutraal adviseert, waarna de directie het overleg kan openen met de vakbon den over een sociaal plan. De verantwoordelijke bestuurder van de Industriebond FNV was vrijdag niet bereikbaar voor commentaar. Pechiney Nederland [Vlissingen heeft 1993 afgeslo- met een verlies van 71,3 „joen. Dit is tweemaal zoveel fin 1992 en tevens het grootste irlies dat de aluminiumfabriek ps de vestiging 25 jaar gele- i in Nederland boekte, omzet van Pechiney daalde Jet 9 procent. Na verliezen van §2,7 miljoen in 1992 en 15,6 iljoen in 1991 is 1993 het derde htereenvolgende jaar dat het ssingse bedrijf de boeken met jnegatief resultaat afsluit. Als «rijkste oorzaken worden Sing van de aluminiumprijs ingegeven, produktieverminde- hg en voor 1993 in het bijzon- 1 1992 betaalde Pechiney 480 pijoen aan energiekosten, vorig bedroeg deze post 498 oen. (ADVERTENTIE) 30% korting. Deze korting g' het buitenland. Dit geldt ook et als u naar aangevraagd. eldt op voof en met 17 juli gaan alle lerlandse vaders weer uit 1Un Van 't WK. En dus staan ons de grootbeeld-Ws op- Steld, zodat ze geen doelpunt te missen. Bovendien hebben we, zo- het WK duurt, 'n extra spel in :ttedraai', mdereen kans maakt P Parties voor de voorrondes het EK- dar zo'n beetje be- 1 ^eer het WK is afge- 0peö-leest er alles over in een leaflet, dat bij de recep- °°r u klaarligt Op vaderdag 19 ,UJ" bereikt de WK-koorts *UeWe hoogtepunt, want dan mannelijke bezoeker eike cadeau mee, 15 de voorraad strekt moeten wel 18 jaar of rz'i"- n geldig legitimatie- tJ'IS meei>mnen en correct ge daan de receptie verschijnen. koolland Casino's je ogen tekort. Van onze verslaggever Willem Reijn Bergen op Zoom - „Ach, dat gedoe met de Raad van Be stuur, Nederkoorn en Dasa. Het zal de man op de werk vloer worst zijn wat er bo ven gebeurt, als ie maar brood op de plank heeft." Na 38 jaar neemt Piet Stander, voorzitter van de Onderne mingsraad van kabelboompro- ducent Elmo en lid van de cen trale ondernemingsraad van Fokker, afscheid. Hij zat 24 jaar in de ondernemingsraad, was voorzitter van de Indus triebond FNV in Bergen op Zoom, zit voor een alternatieve sociaal-democratische partij als schaduwraadslid in de commis sies. „Want de PvdA is te ver van de vakbond afgedreven." Of we het maar even goed wil len noteren: „Ik val nog onder de vorige reorganisatie, niet on der de laatste." Piet Stander lacht er een beetje scheef bij. Na 38 jaar weet hij eigenlijk niet beter dan dat Fokker in een constante reorganisatie ver keert, maar drie saneringen op rij is wat veel van het goede. Kas leeg Piet Stander gaat met de spe ciale 55+ regeling. Vorige week bereikte hij die leeftijd. Dat hij onder de vorige regeling valt, heeft nog wel een voordeeltje, vertelt hij. „Ik haal mijn veertig jaar niet meer, maar ik krijg nog wel 38/40e van de jubi leumpremie." Omdat De Fok ker-kas leeg was, is die regel uit het nieuwste sociaal plan ge schrapt. Van de week had hij zijn laatste grote OR-dag op Schiphol. Alle ondernemingsraden bespraken met de Raad van Commissaris sen en de Raad van Bestuur het financieel en het sociaal jaar verslag. Uit München was fi nancieel topman Mehdorn over gekomen. En, onderstreept Stander nog maar even, er is niks mis met die Duitsers. „Zo'n Schrempp is erg duide lijk. Als je een vraag stelt, geeft hij een to the point antwoord." De vorige topbazen van Fokker kunnen bij Stander ook weinig kwaad doen. „Zo'n Swarttouw en een Nederkoorn zijn bepaald geen kleine jongens." Swarttouw geniet zijn voor keur. „Die was erg joviaal. De COR hield hem trouwens ook de hand boven het hoofd, toen ie bij de VPRO met een zatte kop voor de radio kwam. De COR redde hem, Nederkoorn is veel afstandelijker." Sentimenten Het verwijt dat Nederkoorn de zaak verkwanselde om een Piet Stander, scheidend voorzitter van de ondernemingsraad van het Fokker-bedrijf Elmo in Woensdrecht. foto de stem/ben steffen mooie baan in de Raad van Bestuur van Dasa te veroveren, vindt Stander onzin. „Ik heb het hem een paar keer ge vraagd, maar hij ontkende dat met klem. Dat geloofde ik, ja." Een andere ontkenning werd later door de feiten geloochend. „Wij hebben Nederkoorn ge vraagd of de Raad van Bestuur nog effectief samenwerkte. Ja, zei hij. Maar ze bleken toch niet meer met zijn drieën door één deur te kunnen." „Dat Dasa Fokker leegzuigt, is niet waar. Zonder Dasa hadden we misschien al niet meer be staan. Natuurlijk spelen er sen timenten rond Dasa. Vooral ook bij mensen die de oorlog nog hebben meegemaakt. En oudere werknemers denken terug aan de eerdere samenwerking met VFW, die later weer moest wor den ontvlochten. Daar hebben ze geen tweede keer zin in." Zelf is Stander een voorstander van de overname door Dasa. „Van de week was Niki Lauda nog op televisie. Lauda, eige naar van Lauda Air, zei het ook: er blijven straks vijf of zes luchtvaartmaatschappijen over. Zo'n concentratie zet zich ook bij de vliegtuigbouwers door. We moeten in Europa samen werken," verdedigt hij het Fok- ker-beleid. Stander vindt dat er weinig toe doet onder welke vlag het be drijf dan vaart. Zelf kwam hij in 1956 in dienst van AvioLan- da, dat zich kort daarvoor op de vliegbasis Woensdrecht vestig de. Stander was op zijn veer tiende ('recht van de lagere school, daar heb ik wat lang over gedaan en ook veel op mijn sodemieter gehad') meteen aan het werk gegaan. Bij AvioLan- da betaalden ze meer dan bij zijn eerste werkgever. Aangenaam Bovendien was het werk heel aangenaam vergeleken met an dere baantjes voor ongeschool de jongeren in Bergen op Zoom. „Aan de Lindebaan stond een van de zes ijzergieterijen, die Bergen op Zoom toen telde. Die mensen zag je wel eens buiten als ze een kar moesten duwen. Die zagen eruit als kool," her innert Stander zich de slechte werkomstandigheden in die oude fabrieken. Bij AvioLanda kan Stander meteen naar school. Twee jaar later kondigde zich al de eerste reorganisatie aan. „Ik ontsnap te aan ontslag, omdat ik in dienst moest." De eerste keer kwam daardoor niet zo hard aan. Stander was nog niet ge trouwd, had nog geen verant woordelijkheid voor een gezin. „Toen dat eenmaal zo ver was, kreeg je het er wel moeilijker mee. Ik kan me nog herinneren rond 1970, toen moesten er ook zoveel uit. Dan ben je er toch meer bij betrokken." Stander is de tel kwijt geraakt. In 38 jaren maakte hij elke vier, vijf jaar een reorganisatie mee. „Het moeten er zeven of acht zijn geweest." Zo snel als het de laatste paar jaar is gegaan, ging het echter nooit. „Ik kan gelukkig goed slapen," zegt Stander. „Ik lig er wel eens wakker van, maar geen slapelo ze nachten. Op een gegeven mo ment moet je zeggen: nu laat ik die luiken vallen, nou is het genoeg geweest." Bovendien blijken veel mensen na verloop van tijd weer gewoon bij Fok ker aan de slag te kunnen. „En wat het frappante is: ze kwa men heel vaak weer terug in betere functies. Ik dacht wel eens: ik had misschien beter ook in die 38 jaar een paar keer weg kunnen gaan en terug kun nen komen." Fokker is bepaald geen slechte werkgever, vindt Stander. „Je mocht veel. Ik zit in de commis sie ontslagzaken van het ar beidsbureau. Mocht ik doen in de baas zijn tijd. Ik loste ie mand af die. vond dat het het hem teveel snipperdagen ging kosten. Fokker vond het ge woon belangrijk werk." Hij zag veel van de wereld, van Ierland tot Ivoorkust en van Zweden tot de Seychellen. Hij werkte aan een bijzonder pro- dukt. „Een vliegtuig is toch wat anders dan een auto, hè". Maar, zo moet hij tot zijn eigen verba zing bekennen, 'ik heb nog nooit in een Fokker 50 gevlo gen. En in een Fokker 100 trou wens ook nog niet, nou je het vraagt.' Het werk in de ondernemings raad was zwaar, maar leuk. „Je hebt mensen die om half acht beginnen en om vier uur thuis willen zitten. Zo ben ik niet. Piet, je bent gek, zegt mijn vrouw als ik 's avonds weer twee uur aan de telefoon hang om iets te regelen. Maar ja, mijn opa richtte hier in Bergen op Zoom al de plaatselijke voorloper van de NKV op. Mijn vader had bestuursfuncties, maar dan meer als voorzitter van de duivenclub. Dus ik heb het niet van een vreemde." Afgeslankt Heeft Fokker nog toekomst, is de vraag. Stander aarzelt. „Ik wou dat ik daar ja op kon zeggen." Denkt even. „Neen, ik kan daar geen volmondig ja op zeggen. Fokker zal niet ver dwijnen. Maar zal wel in een andere vorm voortbestaan. Mis schien wel in een zeer afge slankte vorm. Want als er één Europese vliegtuigindustrie is zal er minder werk zijn. Er zal trouwens zonder meer minder werk blijven. Fokker zal lei dend blijven in het marktseg ment van toestellen met 70 tot 130 stoelen. Maar verder zal Fokker vooral een deelneming zijn van de Europese vliegtuig industrie." ,^iffi>1Sww:HE,ENiNGEN" Door Hans van den Broek Den Haag - Het mestakkoord tussen het landbouw-be- drijfsleven en de ministers Bukman (Landbouw) en Al ders (Milieu) wankelt. Een gesprek over de gerezen pro blemen rond het mestbeleid bleef gisteren zonder resul taat. De demissionaire bewindslieden hebben het Landbouwschap tien dagen de tijd gegeven om met een uitgewerkt voorstel over een vrijwillige mineralenboekhou- ding te komen. Vorig jaar mei sloten het Land bouwschap en de ministers na moeizaam overleg een akkoord over het mestbeleid voor de pe riode 1995-2000. Uiterlijk in 2000 moet sprake zijn van 'even- wichtsbemesting'. Een verplichte mineralenboekhouding - in te voeren op 1 januari 1996 - vormt het hart van deze overeenkomst. De veehouder houdt bij hoeveel mineralen zijn bedrijf in- en uit gaan. Hij moet een heffing beta len over de mineralen die in het milieu verdwijnen. Maar volgens een ambtelijke werkgroep kan die boekhouding op z'n vroegst in 1998 ingevoerd worden omdat er nog teveel ha ken en ogen aanzitten. Zo is dit systeem zeer fraudegevoelig. Als alternatief voor de mineralen- boekhouding geldt het mest-af- zetscenario (mas). Daarbij moe ten de veehouders een zeer hoge heffing van enkele tientjes per kilo mestoverschot gaan betalen. Vanwege die hoge kosten leidt dit systeem tot een gedwongen inkrimping van de veestapel. Daarom staat dit scenario ook bekend als de 'wurgheffing'. In het mestakkoord is een kop peling aangebracht tussen beide systemen. De wurgheffing treedt alleen in werking als een ver plichte mineralenboekhouding niet uitvoerbaar blijkt. De amb telijke werkgroep heeft Alders en Bukman geadviseerd om af te zien van invoering van de mine ralenboekhouding vanwege de problemen rond controle en handhaving. Maar het Land bouwschap wil daar niets van weten. Voorzitter Varekamp houdt onverkort vast aan de koppeling. Hij wil dat veehou- Minister Bukman foto de stem/johan vam gurp ders in 1996 zelf kunnen kiezen tussen de mineralenboekhouding en het mas. „Ontkoppeling is voor het Landbouwschap onaan vaardbaar. Zonder koppeling wordt er met vuur gespeeld ten aanzien van het mestakkoord," waarschuwde Varekamp giste- Landbouwschap-voorzitter Varekamp foto dijkstra Het Landbouwschap heeft een compromis voorgesteld in de vorm van een vrijwillige minera lenboekhouding voor individuele boeren. Daarvoor bestaat onder de veehouders veel steun. Enkele tienduizenden veehouders zou den ai met zo'n boekhouding werken. Alders en Bukman heb- Prestatieloon bij verzekeraar Amev Den Haag - De loonsverhoging van de circa 2500 werknemers in de binnendienst van verzekeraar Amev zal vanaf september dit jaar goeddeels worden bepaald aan de hand van de geleverde prestaties. Amev en de vakbonden hebben daarover gisteren overeenstemming bereikt. Werknemers die 'uitstekend' functio neren kunnen bovenop de normale cao-loonsverhoging een prestatietoeslag verdienen van maximaal 15 procent. Niet goed presterende werknemers krijgen alleen de 'gewone' loonsverho ging- Topman van Mannesmann in opspraak Hamburg - De raad van commissarissen van het Duitse machinebouwconcern Mannesmann heeft opdracht gegeven voor een onderzoek naar beschuldigingen dat president-direc teur Werner Dieter zijn positie heeft misbruikt om zich persoon lijk te verrijken. Mannesmann, een van de grootste en meest prestigieuze industriële ondernemingen in Duitsland, zou een schade hebben geleden van miljoenen marken. Volgens Der Spiegel heeft Dieter het dochterbedrijf Mannes mann Rexroth gedwongen orders te plaatsen bij het toele veringsbedrijf Hydac dat eigendom is van zijn familie. Dat zou in veel gevallen zijn gebeurd tegen prijzen die veel hoger waren dan concurrenten van Hydac hadden aangeboden. Uitzendbureaus Vendex gaan samen Amsterdam - De uitzendgroep Vedior International, onderdeel van het Vendex-concern, voegt de uitzendorganisaties ASB en Vedior samen. Ook gespecialiseerde uitzenddiensten als Project Partners en Mail Profs komen bij de fusie-onderneming, die 750 vaste werknemers gaat tellen. Vendex wil hiermee zijn krachten op uitzend-gebied bundelen. ASB en Vedior richten zich meer op grote concerns. Dactylo, ook een uitzendbureau van Vendex met 150 vaste werknemers, bedient het midden- en kleinbedrijf. De uitzendactiviteiten van Vendex in Nederland komen onder een nieuwe houdstermaat schappij Vedior Nederland, die weer verantwoording schuldig is aan Vedior International. 'Meer investeren in groeilanden Azië' Wassenaar - Het Nederlandse bedrijfsleven moet veel actiever zijn met investeren in Oost-Azië als het een graantje wil meepikken van de enorme economische expansie. Het opvoeren van de export biedt in dat verband veel minder soelaas, omdat er allerlei lokale export-belemmeringen zijn. Dat was gisteren de conclusie op het Wassenaarse Kasteel de Wittenburg, waar een groot aantal directeuren en leden van raden van bestuur uit het Nederlandse bedrijfsleven op uitnodi ging van het ministerie van economische zaken met elkaar discussieerde. Het thema was de uitdaging die de Aziatische groeilanden voor het Nederlandse bedrijfsleven vormen. Rabobank heeft Satconi in de tang Waddinxveen - De Rabobank heeft Satcom, een onderzoeksbe- drijf op telecommunicatiegebied, compleet in de tang. De bank heeft gisteren met onmiddellijke ingang de financiering opge zegd. Als de bank die beslissing niet terugdraait, koerst Satcom richting faillissement. Directeur Alberda van Ekenstein van Satcom is verbluft. Hij is razendsnel aan het proberen, elders geld los te peuteren. De hoge verwachtingen voor Satcom zijn nooit ingelost. Bij de beursintroduktie vorig jaar voorspelde Satcom een winst van 2,5 miljoen, maar het werd 1,9 miljoen verlies. De verkoop van ultramoderne elektronische apparatuur werd afgestoten en het bedrijf legde zich toe op onderzoek en ontwikkeling. Van onze redactie economie Koog a/d Zaan - Brinta keert op 12 juli terug in de winkel. Honig in Koog aan de Zaan hoopt de komende tijd een kleine achtduizend winkels te bevoorraden met een miljoen pakken ontbijtpap. Als gevolg van kostbare verbeteringen aan de produktielijn is het produkt een dubbeltje duurder geworden. De traditionele ontbijtpap werd in maart uit de schappen ge haald nadat in een aantal pak ken de salmonella-bacterie was gevonden. Tot dat moment wer den per jaar zo'n acht miljoen pakken Brinta verkocht. Hoe de besmetting ontstond, is nooit duidelijk geworden. Wel staat vast dat het mis ging bij het aardappelzetmeelconcem Avebe in Foxhol, dat Brinta voor Honig produceert. Avebe heeft de produktielijn nu voor vijf miljoen gulden gerenoveerd. „Het toezicht op de inname van grondstoffen, de temperatuurbe- heersing rond de produktielijn en het afzuigsysteem voor het droogproces zijn verbeterd," al dus woordvoerder W. Van Prooijen van Honig. „Daarmee hopen wij herhaling van inci denten volledig uit te sluiten." Het produkt komt ongewijzigd op de markt. Op het vertrouwde (ADVERTENTIE) ben het schap tien dagen de tijd gegeven om aan te tonen dat dit vrijwillige systeem fraudebe stendig is en geen rechtsonge lijkheid in de hand werkt. Bo vendien moeten boeren een ac countantsverklaring af willen geven. Bij Alders en Bukman bestaat de vrees dat de voorwaarden voor deelname aan een vrijwillige mi neralenboekhouding zo ruim ge formuleerd worden dat elke vee houder mee kan doen. Daarmee zou de controle op de naleving weer problematisch worden. Mi lieuminister Alders zou het liefst zo snel mogelijk willen ontkop pelen om het probleem van het mestoverschot op te lossen. Maar Bukman opereert veel voorzich tiger. De demissionair CDA-mi- nister wil niet de geschiedenis ingaan als de bewindsman die de veehouders hun laatste strohalm (de mineralenboekhouding) uit de handen heeft geslagen. Maandag 27 juni overleggen bei de partijen opnieuw over de in vulling van het mestakkoord. Het kabinet zal naar verwach ting op 1 juli knopen doorhak ken. INBOUWSPECIALIST Breda: Haagdijk 117-119 Tel: 0176- 141800 Oosterhout: Zuiderhout 64 Tel: 01620-31064 pak komt een balkje met 'Brinta is terug'; een serie van vijf ver schillende Ster-spotjes op televi sie begeleidt de herintroductie. Vertrouwen Honig hoopt binnen een jaar weer de oude omzet te halen. Van Prooijen: „Onderzoeken hebben uitgewezen dat we het vertrouwen hebben van 98 pro cent van de winkeliers, en 88 procent van de voormalige ge bruikers. Plezierig is daarbij dat anderen op 4e markt niet op een agressieve manier gebruik heb ben gemaakt van de afwezigheid van Brinta." Wie opdraait voor de miljoenen- schade als gevolg van de besmet ting, hebben de verzekerings maatschappijen nog niet uitge vochten. „Daar is nog niets over te zeggen. Maar we pakken met Avebe in volstrekte harmonie de draad weer op." Van onze verslaggever Breda - De vier Zwiterse horlo gefabrikanten die voor de Bre dase rechtbank een kort geding hadden aangespannen tegen twee Belgische zakenlieden, zijn in het gelijk gesteld Voor wat betreft de merk-inbreuk. Raymond Weil en Breitling krij gen ieder een schadevergoeding van 25.000 gulden. De Neder landse Stichting Namaakbestrij- ding werd niet-ontvankelijk ver klaard in haar vordering. Vorig jaar juni deed de Econo mische Controle Dienst een inval bij het Bredase bedrijf van de twee Belgische zakenlieden. Er werd een grote partij nagemaak te merk-horloges aangetroffen. In verband daarmee moeten de Belgen J. De G. en S.D. maandag aanstaande voor de Bredase rechtbank verschijnen. De G. en D. zouden vooral ge handeld hebben in nagemaakte Breitling- horloges. Deze horlo ges kosten normaal gesproken tussen de vier- en vijfduizend gulden per stuk. De bijna niet van echt te onderscheiden na maaksels gingen al voor twee- h driehonderd gulden van de hand.

de Stem | 1994 | | pagina 5