Weekend LAG OVE RICHTING De komende maanden wordt in de weekend-bijlage van Stem uitgebreid aandacht besteed aan de gebeurtenissen van vijftig jaar geleden die uiteindelijk leidden tot het einde van de Tweede Wereldoorlog. Vandaag kijken we rond in de Vercors, in de Franse Alpen. Terwijl de geallieerde invasiemacht zich uiterst moeizaam een weg baande vanaf de Normandische kust, bond het Franse verzet in de Vercors de strijd aan met de daar gelegerde Duitse troepen. Uiteindelijk sloegen de Duitsers de opstand neer, maar dat tweede 'front' in Frankrijk belette de Nazi's wel om hun troepenmacht louter op Normandië te concentreren. DE STEM Een kruisweg bi Villard-de-Lans herinnert nog altijd aan de slachting in 194 Het verzet vocht in de Vercors acht weken lang een ongelijke strijd Door Rein van der Helm De Alpengemsen sprin gen.' Dit codebericht moest 4000 verzetsstrijders, op en en om het vrij ontoegankelijke grote plateau van de Vercors, vlakbij Grenoble, op de been brengen. Tussen de honderden codeberich ten voor Franse verzetsgroepen die op 5 juni - de vooravond van D- Day - de ether ingingen, ontbraken de Alpengemsen. Toch interpre teerde een commandant van de Maquis de berichtenstroom als een opdracht de wapens op te nemen. Een reusachtige tricolore werd ge hesen en de Vrije Republiek van de Vercors uitgeroepen. Acht weken later likte de Vercors zijn wonden. 639 Verzetsstrijders sneuvelden in de strijd tegen een oppermachtige bezetter. 203 Bur gers, voornamelijk bejaarden, vrouwen en kinderen werden gena deloos afgeslacht tijdens Duitse wraakoefeningen. Dorpjes en ge huchten veranderden in rokende puinhopen. De strijd om het plateau eindigde op 23 juli 1944 met de vernietiging van het gehucht Valchevrières, op acht kilometer van Villard-de- Lans, hoofdstad van de Vercors. Een kruisweg met twaalf staties over die acht kilometer herinnert de argeloze zomer- en wintertoerist aan dit drama van vijftig jaar gele den. Al vanaf het begin van de oorlog bood de Vercors - bijna 900 vier kante kilometer - een veilige schuilplaats. Het moeilijk bereik bare plateau, met daarop een van de grootste wouden van West-Eu ropa waarin zelfs nog wilde beren voorkwamen, was hiervoor ideaal. Het gebied lag in het onbezette deel van Frankrijk, geregeerd van uit Vichy. Parijse joden, gevluchte Fransen uit het bezette deel van het land, Belgen, zij allen bleven vrij ongemoeid tot de geallieerde landingen in Noord-Afrika. De Duitsers besloten toen Vichy- Frankrijk alsnog in te lijven. Het Franse Alpenleger, het enige dat in 1940 niet was verslagen, werd door de Vichy-regering ontbonden. Dat leverde de eerste bewapende illega len op. Al tijdens het Vichy-bewind had zich een kleine verzetsbeweging geformeerd in de Dauphiné onder de naam Franc-Tireur. In 1942 stichtte die een eerste illegaal kam pement in het beboste gebied, waarschijnlijk tevens de eerste Ma quis van Frankrijk. Bezetting van Vichy-Frankrijk be tekende ook verplichte tewerkstel ling in Duitsland voor veel jonge mannen. Veel van hen verkozen de illegaliteit en het verzet groeide in omvang. Een ongeregelde zaak in het begin, die ook nu nog veel tongen in Villard-de-Lans en omgeving los maakt. „Het waren niet allemaal idealisten. Er zaten echte bandie ten tussen," briest een hoteleigena res. „Ze roofden alles wat los en vast zat. Mijn vader moest regel matig voedsel en tabak afstaan. Ze pikten later zelfs zijn paard. En wat heeft het uiteindelijk opgele verd? Veel rampspoed over onze streek. Die kruisweg staat er niet voor niets." Uit dit ongeregelde legertje groeide uiteindelijk, zoals elders in Frank rijk, een vanuit Londen en later Algiers, gestuurde grote verzetsbe weging. Dit was vooral de verdien ste van de legendarische Jean Mou lin (Max), speciaal afgezant van De Gaulle. De Vercors ligt strategisch. Wie zich vanaf de Cote d'Azur een weg wil banen naar boven, moet erlangs. Als de geallieerden in zuid-Frank rijk zouden landen, kon een sterke verzetsbeweging in de Vercors een factor van doorslaggevende beteke nis zijn. Dat zagen ook de strategen in Londen in, dus werd het Plan Montagnards (bergbewoners) gebo ren. De verzetsbeweging in Vercors werd onderdeel van Regio 1 (Rho- ne-Alpes) van het totale verzetsle ger. 'De Alpengemsen springen' was de hen toegewezen code om in actie te komen. De verwachtingen waren medio 1944 hooggespannen. Ook al omdat de communicatie met het hoofd kwartier van De Gaulle niet opti maal was en een aantal berichten verkeerd werd begrepen. Zo leefde men in de verwachting dat een heuse luchtlandingsdivisie de ver zetstrijders kwam helpen. „We kre gen te horen dat De Gaulle in eigen persoon daarbij zou zijn. Wij ge loofden er zo heilig in dat we bovenop het plateau alvast een lan dingsbaan in de bossen hadden gemaakt," zegt een 69-jarige oud- strijder in Grenoble die zijn naam zelfs niet in een Nederlandse krant vermeld wil zien. Gids en speoloog Jacques van het Bureau van Tourisme van Villard- de-Lans laat ons zien waarom de verzetsstrijders toendertijd zo'n groot vertrouwen hadden. „Het plateau is uitgestrekt en moeilijk toegankelijk. Omgeven door tal van bergen en zwaar bebost. Je moet er goed de weg weten. Je kunt er nu toeristische trektochten maken, maar dan nog dien je water en een kompas bij je te hebben. Anders red je een doorsteek niet. Boven dien leende het terrein zich niet voor tanks of andere gevechtswa gens. Het was alleen bereikbaar via nauwe, goed te verdedigen passen." Hij leidt ons naar een steile af grond. Hier kan echt geen mens naar boven. Het gaat wel langs de andere kant, blijkt even later. Maar dat vereist toch de nodige klauter en evenwichtskunst. De gids laat ons ook de talloze grotten zien, nu een paradijs voor speologen. Toen - soms - een veilige schuilplaats. 6 juni landden inderdaad de gealli eerden op Franse bodem. Niet in het zuiden, maar op de ver van de Dauphiné liggende Normandische stranden. De in de bergen boven Saint Nazier wapperende Franse vlag van de Vrije Republiek van Vercors werkte op generaal Karl Pflaum, commandant van de daar gelegerde Duitse 157e reservedivi sie, als een rode lap op een stier. Met drie compagnieën trok hij richting Saint Nazier, maar werd na heftige tegenstand teruggesla gen. Drie dagen later ging een compleet bataljon Duitsers de aan val aan. Drie kleine groepen ver zetsstrijders, lichtbewapend, boden langdurig tegenstand, maar konden het uiteindelijk niet redden. Saint Nazier werd ingenomen. Ondertus sen gingen dringende radiobood schappen van het verzet richting hoofdkwartier met verzoeken om steun. Gealarmeerd door deze be richten werden vanuit Algiers vijf tien man gedropped op het plateau om de maquis te bewegen geen strijd te leveren, die diende op dat moment geen enkel strategisch doel. Na de inname van Saint Nazier gingen de Duitsers zich bezighou den met het verzet elders in de regio, zoals in Dröme en Isère. Voor de Vercors kwam er een lange rustpauze. De geallieerden zaten in de problemen in Normandië en het inzicht won veld dat wanneer Elke statie van de kruisweg staat voor een bepaalde groep of gebeurtenis. Tussen de kruizen één met een afwijkende vorm. Het is gewijd aan Poolse leraren en leerlingen van een lyceum in Villard. foto de stem ZATERDACa 18 JUNI 1994 De val van een Dinsdag is het er w kraslot. Na twee we te hebben gesta Nederland weer op naar de sigarenboe miljoen loten klaar bloot gekrast te worj een knaak kans o piek. Geweldig toe een geweldig probl over het kraslot: het beveiliging, de ver: werking, het buiten randverschijn; Door Hans van Al< De resten van het door de Di sers vernietigde gehucht Valt! vri'eres. foto lydiaoei» doodgemarteld. De artsen pater werden afgevoerd noble en vervolgens terechtgeste De verpleegsters gedeporteerd. Ook vonden de Duitsers elders het plateau vijftig verzetsstrijée die zich hadden verscholen werden een voor een doodgeslij Van oudsher werd in deze streef 8 september een kruisweg Valchevrière gehouden, waan alle gemeenten uit het kantonli deelnemen. „Na het vertrek van de Dnil werd besloten dat deze kruis voortaan als voornaamste doel hebben de herinnering aai helden en martelaren van cors levend te houden", zei Breyton, p.r.-medewerkster van VW in Villard-de-Lans. Elke statie van de kruisweg voor een bepaalde groep of tenis. Tussen de kruizen tt een afwijkende vorm. Het is aan Poolse leraren en van een lyceum in Villard. werd in 1940 gesticht na de vloed van Poolse vluchtelingen: hun in 1939 verslagen vaderla hadden verlaten. De statie is maakt in de vorm van de k tjes, zoals die voorkomen Poolse Karpaten. 'Mort pon patrie', staat er op te lezen. De laatste statie staat in het Bourbu. Van daaruit heeft uitzicht op het verwoeste 7a vrière. Het gehuchtje ziet er nog: zoals na die droevige z 1944. Alleen de kapel is reerd. De discussies over c in de Vercors duren n| steeds voort. Was c of niet nodig? En was J codebericht, dat de Vercors raatheid bracht, nu wel oi uitgezonden? Terwijl wij, 'opl zonnig terras in Villard anno t| het verslag van generaal Alajl Ray - zelf oud-strijder van de cors - hardop in het Ned®; proberen te vertalen, klinkt w ons een minachtend gesnuit- bejaard echtpaar beluistert j luidop gesproken Franse t'1'" door Belgische reisgenoten" vertaald. „Een totaal overbodige strijd zaten hier met 4000 man tegen1 Duitse overmacht, terwijl deo- gevechten in Normandie F vonden. Wij hadden geen van kans tegen de Duitsers n.=j zegt de man, nadat zijn vrouw f haar plaats heeft verlaten, vrouw wil er nooit óver L« haar vader is in die periode do® I Duitsers gefusilleerd." E® Mj boden drankje weigert hij ®'j bits 'Danke schön' en e® gezicht. Het Nederlands wert] hem kennelijk voor Duits Na onze uitleg verandert nj 1 zichtsuitdrukking niet. »N«1 ders, hè? Die hebben de W dèche opgekocht, een schande Voor veel Fransen is de strijd®] Vercors een militair echec, tegelijkertijd een glorieuze® dë uit de eigen geschieden1; vendien," zo zegt Le Bah- deze strijd werden de 1 sterk afgezwakt. Dat ble® landingen van de gealn® de kust van Zuid-FranM zij de inspanningen van d kon Grenoble al zes landingen worden ing' dat, terwijl de leiding ha», dat dit pas op zijn "rn maanden daarna zou Met deze slag om de ,„J zeker bijgedragen aan lijke overwinning en van de Franse de het 3D new vrije republiek Duitsers elders in Frankrijk wer den beziggehouden, die troepen niet richting Normandië konden. Dus werden voedsel en wapens gedropt in het verzetsgebied. Met als klap op de vuurpijl op 14 juli 1944, de Franse nationale feestdag, een reusachtige dropping door 72 Vliegende Forten (B-26) van 860 containers. De parachutes waar mee de containers naar beneden kwamen waren uitgevoerd in de Franse driekleur. In de containers, lichte wapens, munitie en kleding. Zware wapens ontbraken. 'Helaas voor de Fransen was de formatie gevolgd door een Duitse jager, die na de laatste dropping schoot op alles wat op de grond bewoog. Later bijgestaan door meer jagers en tenslotte werden bovendien twee dorpen gebombar deerd. Voor generaal Pflaum was de maat nu echt vol. De drop ping op de nationale feest dag was voor hem de ultieme uitdaging. Hij groepeerde al zijn troepen rond het plateau en op 18 juli begon de grote aanval. 15.000 Duitsers, onder wie SS-parachutis- ten, gingen op weg om 4000 ver zetsstrijders een lesje te Ieren. Wanhopige radioboodschappen om hulp gingen richting Algiers, waar De Gaulle zijn hoofdkwartier had. Pflaum splitste zijn strijdmacht en trok van diverse kanten op in de richting van het plateau. Het ene na het andere dorp werd ingeno men. Sommige, zoals Villard-de- Lans onverdedigd om burgers niet de dupe van wraaknemingen te laten worden. De eigenlijke strijd zou zich in hogere gebieden afspe len. En daar hadden de Fransen een deel van hun eigen graf gegraven. Want op de landingsplaats, die zij in het bos hadden uitgehakt voor geallieerde Dakota's, landden op 21 juli 's avonds om half tien Duitse zweefvliegtuigen met SS- parachutisten, rechtstreeks overge vlogen uit Straatsburg. Gelijktijdig gingen Duitse infanterie en artille rie langs twee kanten in de aanval. De situatie was hopeloos. Hoe moe dig ook werd gestreden, de gewe ren en mitrailleurs legden het af tegen het zwaardere Duitse ge schut. Een wanhopige commandant van het Vercors-leger zond nog een laatste bericht richting geallieer den. „Het moreel is nog uitstekend, maar onze mensen zullen zich te gen jullie keren als niet onmiddel lijk wordt geholpen. U begrijpt niets van de situatie hier en wij beschouwen u als criminelen en lafaards," luidde het, vrij vertaald. Verschillende verzetsgroepen hiel den nog even stand op enkele plaatsen. Ten koste van veel doden in gehuchten als Valchevrières en La Chapelle-en-Vercors. De over winnende Duitsers begonnen een slachting onder de burgerbevol king. Zoals in Vassieux waar 150 burgers werden afgemaakt. Noch weerzinwekkender was de moord op gewonde verzetsstrijders. Die waren, samen met vier gewon de Duitsers, twee getroffen vrou wen en een Amerikaanse luitenant - een van de groep die in juni was gedropt - op 21 juli geëvacueerd uit ziekenhuizen naar de grot van La Luire. Zij werden vergezeld van drie dokters, negen verpleegsters en een pater-jezuiet. Tijdens een patrouille op 27 juli werd het noodhospitaal ontdekt door de Duitsers. De verpleegde Duitse ge wonden probeerden nog tussenbei de te komen. Zij werden tegen de grond gesmeten. De zwaargewonde Fransen werden meteen doodge schoten, zij die konden lopen wer den geslagen tot het dichtsbijzijnde dorp was bereikt. Daar werden ze

de Stem | 1994 | | pagina 38