Een topmodel leeft als monnik 'Radwan' belicht problemen buitenlandse jongeren DE STEM 0 0 De Vierkante Decimeter en ntenkwestie, Wie wil in het ragAzzi-panel? Daphne Deckers schreef boek vol praktische adviezen ering van het soorden", w.o. design smede de exclusieve loorons geleverd O O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 jelwaarde, tel. 01147-1212 vrijdag koopavond Ike maand je me ning in de krant. Over actuele on derwerpen, maar ook over algeme ne jongerenzaken. Van de paarse coalitie tot veilig vrijen op vakantie. RagAzzi wil graag de mening weten van onze eigen jonge le zers. Omdat we natuurlijk niet iedereen aan het woord kunnen laten en we het overzichtelijk willen houden, zoeken we een vast clubje jongeren dat elke maand bijeen komt om te praten over bepaalde onderwerpen. Na de zomervakantie moet het ragAzzi-panel - ongeveer vijf mensen - voor het eerst bijeen komen. Ben je tussen de 12 en 20 jaar, woon je in het versprei dingsgebied van De Stem en heb je iets te vertellen? Dan kom je in aanmerking voor een plaatsje in het panel. Heb je interesse? Schrijf dan een brief naar ragAz- zi. Vertel iets over jezelf (leef tijd, woonplaats, beroep/school, interesses etc.) en motiveer waarom je in het panel wil plaatsnemen. Door Jan Koesen e veroverde Parijs, Milaan, New York en Tokio. Ze werkte op de stranden van Miami, ze leerde duiken op de Malediven, ze sprak Sylvester Stallone en Ar nold Schwarzenegger, ze ver dient tonnen per jaar, haar ge zicht staat op de sjiekste mode bladen. Daphne Deckers is 25 en zoekt nu naar een prettige oude dag, want ze heeft al twee rim pels geconstateerd. Ze schreef een boek: 'Mijn leven als fotomodel(Uitgeverij BZ- ZTöH) bedoeld voor al die hun kerende meisjes en die prettig uitgevoerde jonge mannen. Even de feiten: 1 meter 78,57 kilo, maat 36, ogen blauw, har snagels (de echte slijten te snel), elke dag na het opstaan ander half uur voor de spiegel, eten en drinken als een vogeltje. Geen drugs, alcohol, rookwaar. Een Item, 076-236911 e Vierkante De-, cimeter is deze week gevuld ËM door Denise van Jfr Roon uit Hoe ven. War is over schrijft ze optimistisch. Maar het is meer hoop dan werke lijkheid want in tal van plaat sen in de wereld is het nog steeds goed mis. Denise krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Na vandaag verschijnt de Vierkante Decimeter nog één keer. Een dubbel portie cd's ligt te wachten op de degene die volgende week een mooie slotbijdrage levert aan deze rubriek. Stuur je bijdrage naar Redac tie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. monnik leeft niet soberder. De telefoon laat ze ratelen in haar Amsterdamse woning op de morgen van het interview. Daar gaat Daphne: „Je kunt tot je dertigste door werken als je je zelf een beetje conserveert. De beroemde top modellen van nu zijn allemaal ongeveer 27,28 jaar. De gemid delde modellencarrière is tussen de vijf en de tien jaar. Ik heb het allemaal meegemaakt. Alle doe len die ik mezelf heb gesteld, heb ik gehaald. Ik denk dat ik nog een jaar model ben. Dan doe ik iets anders." „Mijn enige droom nu is tekst schrijver worden, een script voor een film of de televisie maken. Hollywood?... er zijn nog één miljoen wachtenden voor u. Een goed model moet wel kunnen acteren. Modellenwerk nu is niet meer als vroeger alteen maar standjes. Je doet tegenwoordig juist geen posities en poses. De bedoeling is zo natuurlijk moge lijk te doen. Maar die stap, je uitdrukken zonder woorden naar je uitdrukken met woorden, is heel moeilijk. Het enige wat mo dellen echt mee hebben, is hun uiterlijk. Vooral in Amerika is voor een acteur of actrice uiter lijk nog steeds erg belangrijk." „Redactiewerk of produktie bij een tv-programma lijkt me ook wat. Ieder denkt dat het vreselijk moeilijk is over te stappen van een plaats in de spotlights naar een plaats achter de schermen. Maar toen ik lachend door het Atheneum stoof, had ik ook nooit gedacht model te worden. Ik had me altijd een andere car rière gedacht. Op mijn vijftiende werkte ik al bij Club Veronica, ik ben omroepster geweest voor jeugdprogramma's, ik heb pop programma's gepresenteerd, ik was eigenlijk met een heel ande re richting bezig en door toeval ben ik het modellenwerk ingeko men." „Ik ben een mens van doelen. Dat doel is nu hef script. Maar voorlopig blijf ik nog modellen, ik moet afbouwen. Je'kunt niet zomaar van de ene dag op de andere ophouden, het keldertje ingaan. Ik heb ook mijn huur, mijn belasting. Kijk, het is een zeer lucratief vak. De top, dat begint met 10.000 dollar per dag, je hebt beautycontracten van miljoenen per jaar, maar dat zijn de Van Bastens en de Gullits in de mode. De subtop...als zestien jarige begin je met 850 gulden per dag en dat gaat naar 1000, 2000, 3000. Ik denk dat de mees te modellen een paar duizend per dag verdienen. Als je een goed succesvol model bent, kun je een paar ton per jaar halen." „Maar de kans is ook groot dat je het niet haalt, dat je aan de drank en de drugs gaat. Per jaar zullen van de duizenden meisjes die zich in aanmelden bij een bureau, er drie, vier, een goed bestaan krijgen." „Ik heb nooit één glas alcohol in mijn leven gedronken, nooit een sigaret gerookt, nooit drugs ge bruikt. Ik geloof in de clean machine. Krijg ik champagne aangeboden, dan hou ik het te- gen mijn mond en zet het glas neer waarna het per ongeluk omvalt." „Wij zijn net als topvoetballers. Je begint heel jong, juist in je opbouwjaren. Je moetje lompe loopje afleren, je moet je leren verzorgen, die snoopy trui en die spijkerbroek moeten eens uit, het bureau gaat echt aan je scha ven voor ze je naar Parijs of Milaan sturen, tenminste een- goed bureau. Je hebt een paar jaar nodig eer je professioneel model bent." „Ja, en er goed uitzien. In een paar jaar moet je zorgen voor een leuke bankrekening, your face is your fortune, je bent je eigen firma, het heeft niet veel zin om te stappen, te slikken, te snuiven en door te gaan, wantje verdient je geld met je uiterlijk. Daarom hebben buitenlandse bureaus graag Nederlanders. Om te beginnen zijn die lang en mooi om te zien, en Nederlanders zijn zo nuchter. 'Dat is wel leuk, die Ferrari van jou, maar ik heb een fiets thuis en die doet het ook prima.'" „Model zijn, is de hogeschool van het leven. Het beste model van de wereld, Linda Evange- lista, begon toen ze veertien was. Hetzelfde geldt voor Cindy Cra wford, voor Claudia Schiffer, die zijn al tien. vijftien jaar bezig. Na je dertigste begint het op te hou den. Vervolgens lijk je vijf kilo dikker en vijf jaar ouder op een foto. Je weet al die tijd dat het eens gebeurd is." „Ik hoor het zo vaak, niemand ziet er zo uit als de modellen. Nou, de modellen zien er zelf -ook niet zo uit als modellen. Ik ga 's ochtends anderhalf uur in de verbouwing. Er worden krul len in je haar gedraaid, je krijgt makeup opgesmeerd, je kleren worden in vorm gespeld. Ik ben er zo aan gewend. Net als een dieet. De mensen vragen, mis je dat niet, dat lekkere slempen, een taartje? Nee, ik mis het niet meer. Niets is zo vervelend als je een broek niet dichtkrijgt. „Een model moet zich kunnen inleven. Je bent eigenlijk een stuk klei dat men naar behoefte kan modelleren. Je eigen per soonlijkheid doet er niet toe, je moet die kleding uitstralen, dat is je vak. Veel knappe, jonge vrouwen gaan naar Parijs of Mil aan en in één keer wordt al hun zelfvertrouwen onder de grond geschoffeld. Want daar zijn nog vele knappere modellen dan zij zelf." Theaterstuk gebaseerd op persoonlijke ervaringen van acteurs Door Samir Saudi e vijftienjarige Ha- vo-scholiere Ma- rieken van der MM Grinten speelt in het stuk 'Radwan' van de Bredase theatergroep Meridiaan een Meisje dat verliefd wordt op een Marokkaanse jongen. Haar ge voelens voor de jongen zijn s'erk, maar toch heeft ze haar tijfels„Straks wil hij nog dat 20 n ntoslimpakje ga dragen," vertrouwt ze een vriendin in het toneelstuk toe. Marieken heeft het zinnetje zelf m de tekst van het theaterstuk ingebracht. „Want sommige Ne- erlandse jongeren denken in- erdaad zo," legt ze uit. „Maar Mms overdrijven we sommige •ngen in het stuk met opzet een eetje," voegt ze er aan toe. et theaterstuk 'Radwan' gaat ver de gelijknamige Marok- aanse jongen die als tiener naar ederland komt om zijn studie atuurkunde af te maken. Het Kesvolle leven waar hij van toomde, blijkt in Nederland aar tegen te vallen. In plaats neen interessante baan als *7,n,schapper vindt hij slechts de h j vverk aan de lopen- den Radwan mist de vrien- en familieleden uit zijn va- teerH 6n Wordt bier geconfron- met een maatschappij vol la roorde'en en misverstanden. to TZamerhand vindt hij echter De t,u'n P'aats in Nederland. WerH a Van ^.et theaterstuk regisseuse Yvonne e'mans geschreven op basis van de persoonlijke ervaringen van de leden van de groep Meri diaan. De theatergroep bestaat uit Nederlandse, Turkse en Ma rokkaanse jongeren. 'Het toneelstuk maakt duidelijk dat iedereen met iedereen kan omgaan, ongeacht z'n afkomst of nationaliteit', verduidelijkte de regisseuse tijdens de eerste repe tities. Marieken: „Maar dat klonk mij en mijn vriendin An na, die ook meespeelt, zo vreemd in de oren. Voor ons is dat eigenlijk al vanzelfspre kend." Marieken stelt met nadruk dat ze nooit zou kunnen omgaan met vrienden die racistische denk beelden hebben. Op de Bredase Nassau-scholengemeenschap waarop ze zit, valt het met racis me gelukkig wel mee. „Het is een gemengde school, maar nie mand wordt er uitgescholden. De leerlingen gaan er goed met elkaar om," verduidelijkt Marie ken. Op de basisschool had ze ooit een minder prettige erva ring. Ze kwam er achter dat een vriendin erg vervelende dingen zei over buitenlanders. Marie ken, die toen zelf ook buiten landse vrienden had, maakte een eind aan de vriendschap met het meisje. „Van toen af aan maakte ze me uit voor Turkengek," her innert Marieken zich met spijt. Of het acteren ooit meer wordt dan een hobby betwijfelt ze. „Ik weet niet of ik er echt talent voor heb: ik ben misschien ook te ongeduldig en te gauw afgeleid." In het theaterstuk zingt Marie- Marieken van der Grinten en Radouane Lahrech repeteren voor het theaterstuk 'Radwan'. FOTO WILLEM BLAUW ken ook en op dat gebied lijkt ze meer zelfvertrouwen te hebben: „Ik dacht dat ik er weinig van kon, maar ik heb gemerkt dat ik eigenlijk best wel kan zingen." Voor haar tegenspeler in het stuk, Radouane Lahrech (20), ligt dat duidelijker. „Sinds ik Yvonne Heselmans heb ont moet, hou ik echt van acteren. Ze zegt dat ik talent heb. maar ik heb zelf het gevoel dat ik nog veel moet leren." Radouane leverde samen met zijn vriend Hassan het basisidee voor het theaterstuk. Veel van de frustrerende ervaringen van de hoofdpersoon had hij zelf na melijk ook. Ruim drie jaar gele den liet zijn vader hem vanuit Marokko naar Nederland ko men. Hij kwam via de schakelklas te recht op het Baronie van Breda College en wilde versneld Mavo doen, om daarna de Havo te volgen. In zijn achterhoofd had hij het plan om ooit naar de universiteit te gaan. Radouane: „Ik haalde echt goede cijfers, ook voor Nederlandse grammati ca, maar ik had problemen met de uitspraak. Mijn onderwijzers hamerden er steeds op clat ik het Nederlands ook goed moest kun nen uitspreken." Na een jaar of drie onderwijs aan het college was het geduld van Radouane op. „Ik wist zeker dat ik de Havo kon halen, maar ze zeiden dat ik eerst nog meer onderwijs moest volgen. Toen heb ik ze gezegd dat ik er mee stopte." Radouane lijkt nu zijn roeping te hebben gevonden met acteren. „Het is net een soort medicijn voor me. Ik worstel met vragen en vindt antwoorden bij mezelf. Het acteren geeft me een manier om die naar buiten te brengen, op een andere wijze zou dat niet lukken. Als het publiek goed naar een acteur luistert, denken ze vaak bij zichzelf 'dat gevoel heb ik ook'. Het acteren maakt bepaalde problemen en gevoe lens bespreekbaar. Het is belang rijk dat mensen zo te horen krij gen over de problemen waarmee buitenlandse jongeren worste len." 'Radwan' wordt vanavond ge speeld in centrum Merhaba, v. Coothplein 41, Breda. Aanvang 20.00 uur. SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236361 ZATERDAG 18 JUNI 1994 DEEL O O O O O O O O 0 0 0 0 0 1) The real thing - 2 Unlimited 6) As dick me hullep nodig heb - Johan de Groothandel 2) The most beautiful girl - Symbol 7) Sweets for my sweet - Lewis, c.j. 4) I like to move it - Reel 2 Real 3) One - Metallica 5) Mmm mmm mmm mmm - Crash Test Dummies (28) 7 seconds - Youssou N'Dour Neneh Cherry (13) The rhythm of the night - Corona 9) Give me all your love - Magic Affair (10) Where is the love - Timeless (20) Bombtrack - Rage Against The Machine 8) Without you - Mariah .Carey (12) Streetbeats - Hans Dulfer (19) Jessie - Joshua Kadison (14) Strani amori - Laura Pausini (23) Dissident - Pearl Jam (15) 100% pure love - Crystal Waters (17) Saturday night - Whigfield (18) Ik heb u lief mijn Nederland - Andre Hazes (11) Doelpunt - Andre van Duin -) U me - Cappella (26) Crash! boom! bang! - Roxette (25) Girls Boys - Blur (16) Liefde in de nacht - Nico Landers (36) Take it back - Pink Floyd -) No more (I can't stand it) - Maxx (44) Big time sensuality - Björk (24) Doo wop sh'bob - T.O.C. Rocca (38) Crazy - Aerosmith (34) Ole in the USA/Go West - C'est Tout (33) The real thing - Tony Di'Bart -) Dreams - 2 Bros on the 4th Floor -) Around the world - East 17 (30) Celebration Generation - Westbam (29) I'll stand by you - Pretenders (31) Demagogue - Urban Dance Squad (43) Tudeletutu - Clau-dya's (37) High on a happy vibe - Urban Cookie Collective (46) Bandolero - Han Wellerdieck (35) Hold on - C.B. Milton (48) Son of a gun - Jx (47) Rockin' for myself - Motiv 8 (40) Prayer for the dying - Seal -) Summer in the city - Joê Cocker -) I can see clearly now - Jimmy Cliff -) No turning back - Robbie Valentine (39) If you go - Jon Secada -) Hard - Tom Robinson (21) Doe effen normaal - Normaal

de Stem | 1994 | | pagina 29