Terneuzen bezint zich op taken ƒ39,95 ffliïEfè BEVEILIGING Zwemweek in Sas van Gent van start Lt Milieuplan gemeente Terneuzen krijgt steun GOED VOER VOOR ÉCHTE HONDEN Gebakjes voor 'Village Scaldia' POLITIE RAPPORT UITSLAGEN j Gemeente moet korting van drie miljoen in 1997 zien op te vangen Officier verbijsterd over mishandelen politieman Boete voor schipper die AID niet inschakelde Le jonge lapper DE STEM ZEELAND IdëSTEM Oudejaarsnacht in Yerseke 25 kg voor s JPiltah lechts Verkrijgbaar bij de vakhandel Maxi 100 uur werkstraf voor diefstal en opzetheling I Bromfietsster gewond Meisje gewond Botsing in Terhole Dronken automobilist EXAMENS Pastoor Opname dronken automobilist ongewenst bezoek... het veiligste adres Zwoegers in Aardenburg? ZATERDAG 18 JUNI 1994 Q| Van onze verslaggever Terneuzen - Een haalbaar en realistisch verslag. Zo ziet de meerderheid van de raads commissie Financiën het con cept-milieubeleidsplan 1994-1998 van de gemeente Terneuzen. In dit plan staan actiepunten op het gebied van onder andere bo demonderzoek, luchtverontreini- ging, groenbeheer en afvalinza meling. De commissie beseft dat niet alle taken kunnen worden uitge voerd. Niet alleen vanwege de krappe financiële positie van de gemeente, maar ook omdat an ders het personeel fors zou moe ten worden uitgebreid. En daar is nu eenmaal geen geld voor. „Een realistisch verslag. Als ik het in rapportcijfers vertaal is het meest optimale een tien. Maar een zeven is ook een vol doende," aldus J. Schrier (CDA). A. van Himme (Groen Links) geeft het milieubeleidsplan een ruime onvoldoende. „Waar blij ven we met de uitvoering. Veel zaken zijn blijven liggen. Het is nu zaak de gestelde doelen uit te voeren. Ons zelf de vraag stellen hoe serieus we milieubeleid ne men." P. Hamelink (SGP) is nog geen enkel landelijk, provinciaal of gemeentelijk milieuplan tegen gekomen dat de doelstelling heeft gehaald. „Dit plan is niet anders. Het zou ook organisato risch en financieel niet te behap pen zijn." Van Himme bespeurt een ver slapping van het gemeentelijk milieubeleid. „Dit is een gezapi ge discussie. Tijdens de vorige raadsperiode was milieu een van de hoogste prioriteiten. Dat is nu niet meer zo. Moet ik de conclu sie trekken dat het met het mi lieu wat minder kan en dat fi nanciën zwaarder wegen?" Wethouder K. van der Hoofd beaamt dat het plan niet opti maal is. „In het plan staan zaken die haalbaar zijn. Dat is de reali teit. Kijk, er zijn veel projecten en veel wensen. Dit plan wordt gepresenteerd tegen de achter grond van wat financieel haal baar is. Anders moeten we het vertalen naar de burger en het bedrijfsleven." Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen gaat er van alles aan doen om de korting op het gemeentefonds van zo'n drie miljoen gulden in 1997 op te vangen. De raad ziet binnenkort een aantal voorstellen tegemoet die moeten leiden tot bedrijfsmatiger werken. De bedrijfsmatiger aanpak wordt vertaald in drie elemen ten. Het college bekijkt of er intern efficiënter gewerkt kan worden, of er via privatiseren bepaalde taken afgestoten kun nen worden en of er meer meer gebruik gemaakt kan worden van vrijwüligers. Wethouder K. van der Hoofd deelde deze maatregelen mee tij dens de vergadering van de raadscommissie Financiën waar de financiële kadernota werd be sproken. Deze nota is de voorlo per van de begroting van vol gend jaar. Bezinning „De korting op het gemeente fonds vraagt nu een'echte bezin ning op de taken van de gemeen te", aldus Van der Hoofd. Het college wil ook een deel van de krappe financiële positie op vangen door het trendmatig-ver hogen van de gemeentelijke be lastingen. Zoals een verhoging van de onroerend-zaakbelasting (OZB) met vier procent. Dat brengt drie ton extra in het la tje. In reserve „Dat bedrag willen we nog in reserve houden om eerst te kij ken wat de voorstellen opleve ren. Daarnaast weten we nog niet of er tegenvallers te ver wachten zijn van de grote pro jecten." Hierbij gaat het om projecten zoals de sloop van de buurt schappen in de Kanaalzone, het plan Steenen Beer en het plan Othene. De meerderheid van de commissie is het met het 'parke ren' van de drie ton eens. Het college legt zich overigens niet neer bij de aangekondigde korting op het gemeentefonds. Samen met een aantal gelijk soortige gemeenten wordt Den Haag benaderd om iets van die korting af te halen. Zware belasting „Die korting is een te zware belasting voor onze gemeente. Die korting staat ook haaks op he't beleid van de rijksoverheid. De overheid wil immers de col lectieve lastendruk niet laten stijgen." De commissie vindt het bestoken van Den Haag een pri ma initiatief. A. van Himme (Groen Links) zoejct het dichter bij huis. Vol gens hem krijgt de burger de rekening gepresenteerd van alle grote projecten die de begroting niet kan dragen. Hij pleit daar om voor hogere parkeertarieven, een snellere verhoging van de toeristenbelasting en het niet in voeren van de rioolheffing om dat het bedrijfsleven hier niet aan meebetaald. Hij ziet de op lossing in een verdere verhoging van de ozb, want deze rekening wordt ook aan het bedrijfsleven gepresenteerd. Tevens denken Van Himme en J. van Mil (D66) dat de gemeente toch iets ruimer in haar jasje zit door het wegvallen van de jaar lijkse reservering voor het nieu we stadskantoor. „Die investe ring is van de baan en dat schept financiële ruimte," aldus Van Mil. Van onze correspondente Middelburg - Officier van justitie mr. Groen zei vrijdag voor de Middelburgse rechtbank 'verbijsterd' te zijn over de gebeurtenissen in de afgelopen oudejaarsnacht in Yerseke, waar een groep jongelui een politieman hadden afgetuigd. Het slachtoffer liep daarbij zwa re kneuzingen en een hersen schudding op. „Griezelig", vond de officier het vooral dat geen van de toekijkende volwassenen de moed had gehad om in te grijpen. „Volwassenen rekenen het blijkbaar niet meer tot hun taak jongeren normen bij te brengen en zo nodig tot de orde te roepen", zo haalde mr. Groen fel uit in de richting van de publieke tribune waar een groot aantal volwassenen de zaak te gen vier raddraaiers volgde. Het oudejaarsfeest ontaardde die nacht al snel in een orgie van vernielingen waarbij ook politie- busjes werden bekogeld met bierflesjes. Om de zaak niet te laten escaleren trok de politie macht zich terug, met achterla ting van twee wachtmeesters in uniform die de opdracht kregen de zaak te observeren. Een van de politiemannen had enkele uren tevoren problemen gekregen met een groep jongeren die het niet eens waren met de (ADVERTENTIE) Bakker Verdonk met zijn gebakjes. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE bekeuring die een bromfietser aan zijn broek kreeg. „We zien je vannacht nog wel", zo zou er zijn geroepen. En plotseling zag de wachtmeester hoe de groep (na het vertrek van de politie- busjes) op hem en zijn collega afkwam. De collega werd hard handig weggeduwd, waarna een aantal jongeren zich op de poli tieman stortten. Zelfs toen hij al op de grond lag werd de politie man („Hij is nu eenmaal niet populair in het dorp", aldus een van de verdachten) nog geschopt en geslagen, waarop tenslotte enkele volwassenen ingrepen en de man ontzetten. Tegen drie raddraaiers (J.K., T.L. en M.L., negentien en twintg jaar oud) eiste de officier tenslotte een gevangenisstraf van zesmaanden, O.K. (21) hoor de drie maanden tegen zich eisen en een vijfde verd achte zal later terecht moeten staan. De recht bank doet over veertien dagen uitspraak. Van onze verslaggever Hoofdplaat - Het recreatieproject plan Vosse- kaai in Hoofdplaat is overgenomen door pro jectontwikkelaar R. Coltof en omgedoopt tot Village Scaldia. De bouw start in oktober en de eerste zestig van in totaal honderddertig woningen zijn juli volgend jaar gereed. De woningen komen te staan rond een binnénmeer en hebben een eigen strand. Er zijn achttien verschillende woningtypes, waar van een deel uitzicht biedt op de Westerschelde en een deel op een nabijgelegen natuurgebied. De plaatselijke bakker Verdonk, kreeg ter gelegen heid van de start van de voorverkoop van de vakantiewoningen in Village Scaldia opdracht een speciaal gebakje te ontwerpen. De bakker leverde gistermiddag zestig Vossekaaigebakjes af aan het verkoopkantoor. De voorverkoop begint vandaag. „We zijn vorige week begonnen met adverteren en hebben al meer dan vijfhonderd reacties binnen. We denken dat het morgen stormloopt", zegt A. Sinke van de verkooporganisatie. De eerste vijftig kopers krijgen bij hun vakantieverblijf een auto gratis bij geleverd. Middelburg - De economi sche politierechter in Middel burg heeft gisteren de rederij Fenijn Breskens BV uit die zelfde plaats conform de eis veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden waarvan 7.500 gulden voorwaardelijk. De schipper van de BR-57 was op 28 oktober van het vorige jaar vergeten de AID te bel len dat hij wilde lossen. Een fors bedrag, maar er waren volgens zowel de officier als de rechter in haar vonnis meer dan genoeg redenen om de rederij er met 'een koopje' vanaf te laten komen. Voor de volledigheid: het standaardtarief bedraagt 10.000 gulden! Dat de schipper de AID ■moest bellen en dan na toestem ming mocht lossen, dat wist-ie wel. Hij had zelfs van te voren een fax verstuurd met daarop de verwachte aankomsttijd. Maar wie er stond: geen AID en het te plegen telefoontje schoot er even bij in. Wie er wel stond was een douaneman en die zou die AID wel 'oppiepen' en wat hem be trof mocht de schipper alvast lossen. „Er is domweg niet ge beld", concludeerde officier van justitie mr T. de Jong.' Terneuzen - Diefstal en opzethe ling werd de 46-jarige J.B.H. uit Hengstdijk door justitie verwe ten. Hij stond daarvoor terecht bij de politierechter in Terneu zen. In november vorig jaar stal J.B.H. een aanhangwagen in Axel die hij in Friesland ver kocht. In december van datzelf de jaar verkocht hij in dezelfde provincie de televisie, een aan hangwagen, cassettedeck en tun erversterker die zijn vriend in Hontenisse gestolen had. Ook werd een caravan, gestolen op recreatiecentrum 'De Braak man', verkocht in Friesland. J.B.H., die in het verleden al eerder veroordeeld was wegens heling, gaf aan zo gehandeld te hebben om zijn schulden af te kunnen lossen. Nu hij met zijn vrouw onlangs een café geopend had, was er verbetering in de financiële positie gekomen. Politierechter H. van Breda ver oordeelde de Hengstdijkenaar tot 100 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast moet de man 1500 gulden vergoeding aan de eigenaar van de gestolen caravan betalen. Sas van Gent - De commis sie die de organisatie op zich neemt voor de jaarlijk se zwemweek in Sas van Gent heeft weer een aan trekkelijk programma sa mengesteld. Zowel op spor tief, recreatief als ludiek ge bied kan jong en oud aan zijn trekken komen. De zwemweek wordt, zoals ge bruikelijk, op zaterdag 18 en zondag 19 juni geopend met het internationale waterpolotoer- nooi. „Ons toernooi heeft een sportief, maar ook een recrea tief karakter", zegt toernooilei- der Marc Remery, die samen met Charles Rammeloo en Toi- ne van Broekhoven voor de or ganisatie zorgt. Het sportieve karakter wordt gekenmerkt door de wedstrij den die zaterdag om 11.30 en zondag om 09.00 uur beginnen. Het recreatieve gedeelte schuilt hem in de grootste barbecue, zaterdagavond aan het zwem bad en het overnachten door de teams in tenten in de aangren zende weide. Er wordt gespeeld om de Cerestar-wisseltrofee. Zaterdag zijn de wedstrijden omstreeks 18.30 uur klaar en zondag om 15.00 uur. De finale zondagmiddag is om 14.30 uur. Het is overigens het laatste jaar dat Mare Remery de toernooi- leiding in handen heeft. Door zijn beslommeringen als trainer van de waterpoloteams van De Bruinvis geeft hij volgend sei zoen het roer over aan Jean- Pierre de Vriend. Met dit waterpolotoernooi (gra tis toegang) heeft de Sasse zwemweek een uitstekende aanloopperiode naar de andere activiteiten. Maandag start de bekende zwemvierdaagse. „Een aantal jaren geleden was die vierdaagse nauwelijks in trek. Er namen nog hooguit twintig geïnteresseerden deel. Dat was voor ons het sein om die vier daagse en ook de Sasse zwem week nieuw leven in te blazen", zegt Peter van Steenberge, die samen met nog zeven bestuurs leden de zwemweekcommissie vormt. „Daar zijn we in geslaagd, want vorig seizoen kon men zo'n tachtig personen begroe ten. Dat komt zeker ook door het 'omlijstend programma dat wij in elkaar hebben gezet." Als de zwemvierdaags maan dag 20 juni om 17.00 uur start kunnen de liefhebbers daar naast deelnemen aan de record pogingen plankhangen. Vooral de jeugd maakt daar gretig ge bruik van. Dat geldt ook voor de recordpogingen luchtbedra ce, die een dag later (dinsdag 21 juni) op het programma staan. Woensdag zijn er weer recordpogingen plankhangen en dan wordt ook het ludieke waterpolotoernooi afgewerkt voor verenigingen, families en kennissen. Voor dit gebeuren, waaraan ploegen van zes perso nen deelnemen, kan men tot dinsdag 21 juni inschrijven bij Peter van Steenberge. Dat geldt overigens ook voor de verenigingsestafette om de Bo de-wisseltrofee die vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur gehouden wordt. Aan dit hindernis-cir cuit, met opnieuw een komisch karakter, namen vorig jaar zo'n 22 ploegen uit de gemeente Groot Sas deel. Donderdag 23 juni is de laatste dag van de zwemvierdaagse, die dagelijks van 17.00 tot 19.00 uur gehouden wordt. Op die dag zijn ook de laatste recordpogingen luchtbedrace. Daarna worden de medailles en prijzen uitgereikt van de zwemvierdaagse en de record pogingen. Zaterdag 25 juni staat van 10.00 tot 14.00 uur het jeugd- toernooi waterpolo, onder lei ding van Matty Allonsius, op de rol. Zondag 26 juni wordt de zwemweek afgesloten met de zwemwedstrijden, die van 10.15 tot 14.00 uur gehouden worden. „Aan onze jaarlijkse zwemwedstrijden nemen op De Stormvogel na alle Zeeuwse zwemverenigingen deel," zegt Freddy Schauwvliege. „In voorgaande jaren waren er ook Belgische clubs van de partij, maar door examens, niet zo verwonderlijk in deze tijd van het jaar, vormde het voor veel verenigingen een probleem om een acceptabele zwemploeg sa men te stellen. Maar ondanks die absentie zijn wij er van overtuigd dat er nog veel kwa liteit aan de start verschijnt." Goes - Op de kruising Arend straat/Nieuwe rijksweg in Goes werd donderdagavond een 16-jarige bromfietsster uit 's-Heer Arendskerke bij een aanrijding gewond. Het meisje verleende daarbij geen voor rang aan een personenauto be stuurd door een 29-jarige vrouw uit Wilhelminadorp. Ze moest met letsel aan haar be nen per ambulance worden overgebracht naar het Ooster- schelde ziekenhuis in Goes. Oostburg - Een 17-jarig meis je uit Nieuwvliet liep gister morgen bij een verkeersonge val in Oostburg zware kneu zingen op aan het linkeron derbeen. Ze reed met haar bromfiets over de Zuidzand- sestraat en wilde de kruising met de Oude Kerkstraat recht door oversteken. Op dat mo ment werd ze ingehaald door een personenauto bestuurd door een 42-jarige man uit Sluis, die in dezelfde richting rijdend op de kruising rechts af de Oude Kerkstraat wilde inrijden. Hij zag daarbij de bromfietsster over het hoofd Terhole - Bij een verkeer» I geval op de kruising RijfcJ N60-Rijksweg N61 te Terhokl werden donderdagavond J een aanrijding drie perso auto's zwaar beschadigd, mand liep daarbij enig op. Het ongeval doordat een 19-jarige vrêiijl uit Borsele geen voorrang vg.l leende aan een personenauJ bestuurd door een 49-jamJ vrouw uit Kloosterzandtl Door de aanrijding die kwam ze vervolgens in 1 met een personenauto bel stuurd door een 47-jarige m uit het Belgische Kemzeke, IJzendijke - De politie West-Zeeuws-Vlaanderen heeft gisternacht omstrei kwart voor één een 44-jn man uit het Belgische Ski Laureins aangehouden, man reed met zijn personei auto over de Turkeijeweg u bleek onder invloed te zijil Een ademanalysetest gaf als| uitslag 230 microgram alcohol aan per uitgeademde literl lucht. De nian kreeg een boete! tot betaling van 400 gulden. KAARTINGEN K0ERSBAL Oostburg - Hotel Du Commerce, Oostburgse Bridgeclub, vrije wedstrijd. Groep A: 1. Christi- aansen/Van der Hooft, 2. Ariëns/ Schuur, 3. echtpaar Peters. Groep B: 1. echtpaar Otte,'2. echtpaar De Wispelaere, 3. Langedijk/Her- mans. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1:1 IJ L. Kegels, 2. J. de Smet/G. SmetH 3. S. Govaert/C, Kegels. Mat 2: lllj] M. van Vlierbergen-De Windt, M. Baeyens/S. Govaert, 3. G. C. Baeyens. |g( Middelburg - MTRO Delta college: Josephine Bakker, Patty Boogerd, Cynthia de Bruijne, Ilona de Bruijne, Claudia Butteweg, Hja Crins, Ingrid Donker, Sylvia van den donker, Sarina van Exter, Marloes Haest, Jacqueline Ha genaar, Deborah van Heemst, Yvonne Hooiveld, Dunja van der Horst, Mariëlle Houtzager, Therese Jobse, Marlies vel Kampen, Marcel de Konii= Jörgen van der Leeuw, 1 Meeuwse, Petra Minnek Alexandra de Moor, Chris» Paauwe, Jylka van der Paf Cynthia Polfliet, Ferrie va[ Renssen, Tamara de Smit,Ii grid Sparreboom, Angeliqi van Tilburg, Davine Walhout Astrid Weps, Nancy Willem I Donderdag 16 juni verscheen in uw editie Zeeland een arti kel 'Biervlietse pastoor De Nijs met emeritaat'. Graag wil ik een paar onjuistheden uit het artikel rechtzetten: Mijn afscheid met eucharis tieviering is niet op zaterdag, maar wel op zondag 19 juni om 10.00 uur te Biervliet. Over afschaffing van het celi baat heb ik niets gezegd. Ik hoop wel dat er in de toe komst de mogelijkheid komt dat getrouwde mannen pries ter mogen worden, m.a.w. ce- libataire en getrouwde prie- ters naast en met elkaar. Vervolgens wil ik nog enkele onjuiste indrukken wegwer ken. Het is voor mij nog steeds een eer om priester te mogen zijn in de kerk van deze tijd. Ik heb niet de eer gezocht, maar wel het heil en welzijn van de evenmens. Mijn geloof is (was) levens bron en inspiratie om het ver haal van Jezus - ook van God en mensen - te beleven en LU O. CC O O cc onTS rea£,eren °P De stem te korten en te bewerken. brieven op rijm aut t'e ketelcent niet a"tomatisch dat de redactie het met uw standpunt eens is. verder te vertellen. Een kapelaan was ook jeugdleider. De i deden maatschappelijk >1 cultureel werk. Gelukkig z:;» er deskundig opgeleide v» mensen gekomen. In de die®l| aan de samenleving zie W> als waardevolle bondgenote! met name in diakonale weik-| groepen. Pastoor A. de Nijs, Biervliet Terneuzen - Verplichte opname, drie weken voorwaardelijke ge» genisstraf en een onvoorwaardelijke rijontzegging van twee f luidde het vonnis van politierechter H. van Breda tegen de 34-J® M.V. uit Terneuzen. Op 5 november vorig jaar was de aan alcohol verslaafde M.V. het stuur gekropen en even later tot stilstand gekomen tegi tegemoetkomende auto. Vervolgens was hij op de vlucht gegaan^ de politie, die hem even later toch in de kraag kon pakken. (ADVERTENTIE) INBRAAK BW1 Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 .627'° nAT er in Aardenburg, Kikker- ad hard wordt gewerkt, daar waarschijnlijk iedereen het Iwel over eens. Dat dit door lwimmigen ook wel zwoe8en wordt genoemd, dat leverde donderdagavond tijdens het Consultatief overleg van raads leden wat gespreksstof op. pt ben blij dat de milieu-in- Lecteur ons tot de categorie woegers heeft benoemd," zei iKeijmel-Cambier tijdens de ,ehandeling van het milieujaar- rerslag over 1993, waarin wordt resteld dat er best hard is ge kerkt, maar wellicht uitbrei- ling van personeel voor de mi- uieu-aanpak toch wenselijk is. Zwoegen is ook een ziekte, dus k weet wel niet of we met deze jenaming wel blij moeten zijn," jpperde WD-er J. Dees. Voor f Wijffels van het CDA was het jjemaal twijfelachtig, want zo jei hij: „Zwoegers zijn meestal het de slimsten," terwijl zijn •oliegaraadsleden hem wat jreemd, maar toch met een >limlach aankeken. Wethouder R. van de Wijnckel ileef het positief benaderen en iad de milieu-inspecteur wat rjjn opmerking betreft hoog in jet vaandel. „Je hebt natuurlijk ook nog zwoegende slimmerikken," nerkte hij nuchter op en daar conden de raadsleden, maar 10k de rest van het college zich lelemaal in vinden. TIJDEN van nood en ramp- joed is de mens, zo heeft de Geschiedenis al bewezen, het eest vindingrijk. Dan Ook ont- ;aat er spontane humor over ;et eigen leed. Want in de emo- ;ie zijn lach en traan eikaars luurman. l'In Terneuzen is er voorshands le reden om ongerust te zijn', kopte deze krant donderdag- norgen. De aanslagen, waar koor volgens een woordvoerder van de politie in principe nie- hand gevrijwaard is, levert por veel inwoners de nodige panning op. In veel huizen tond er, als eerste preventieve fen misschien ook wel primitieve naatregel, een emmer water on der de brievenbus, liet echter in het huis van Japper. Ruim twaalf jaar oud ilweer en van het ras poes. ïoewel over dat laatste te dis- ssiëren is. Het beest, bevreesd koor alles wat beweegt en niet beweegt, heeft dus niet voor liets die naam gekregen. Japper dus. Deze poes heeft oog een karaktereigenschap. Hij pst. Niet zozeer op de daar- oor geëigende plaats (de bak of Be tuin van de buren), maar op fUe mogelijke en onmogelijke plaatsen in huis. De matten bij nor- en achterdeur evenwel Pormen zijn meest favoriete plaatsen, vooral als daar zich bok nog een stoffelijk voorwerp pp bevindt. De mensen bij wie Dapper on derdak geniet, kopen deurmat en dan ook per dozijn in. Want Mms ligt een exemplaar alweer P1] de vuilnisbak nog voordat Ret prijskaartje is verwijderd. rapPer dus. Normaal om zijn paterende eigenschap niet erg i! meer, mag het dier zich ™ugen in een sterk gestegen aibaarheidsfactor; sedert on- 'aten in Terneuzense brie enbussen brandend materiaal pponeren. pant de onverwoestbare karak- ffi, vpn Dapper komt nu fat m i -,van Pas- "Met zo'n Lm me abslouut geen IrJk' de eigenaresse, {■«ben nog nooit zo blij met gapper geweest. Hij plast elk "amTiet]e uit." (PO) N°]| dins Hujf om dich had niksl Tevtl

de Stem | 1994 | | pagina 22