EN IZeeuws-Vlamingen naar concours van De Sasruiters Nieuw toernooi én clublied 'voewachts tennisduo verrast favorieten +•011 kAC, Willem II en RBC tegen Baronie in Spanjaardsgat-toernooi Uric de Vries kwart finalist Vogelwaarde WlELER SPATTEN SPORT ZEELAND Beste passes: wereldkampioen (Wen («elspel SPORTNIEUWS KORT i—s\vn \i\ BRIDGERUBRIEK SCHAAKRUBRIEK 8 a A A PI s a A A A W ZATERDAG 18 JUNI 1994 Jaardêsportmedewerker I Bruinisse - Bij hippisch cen- I,mm De Grevelingen in Brui- Lsse wordt vandaag een Iflflot concours hippique ge- I ouden voor paarden en po- „os door de landelijke rijver- lejieing en ponyclub De Sas- I 'liters uit Dirksland. De Sas- Ifljws behoort tot het gewest 'iek, 20.00 uur S SYMFONISCH ORKEST ie bariton ïdrijven k. kerk, 20.00 uur Benjamin Britten, Kinder- ar/ 10.- ïnderen t/m 12 jaar 6.- heater, Zeeland van de Koninlijke Federatie van Landelijke Rij- verenigingen. PAARDESPORT Niet minder dan 35 rijverenigin- gen en ponyclubs hebben inge schreven. „Momenteel staan er zo'n vijftig combinaties op de wachtlijsten. Of er zoveel afval len, zodat ik die vijftig bij kan schrijven, betwijfel ik. Wij heb ben maar twaalf ringen. Het ter rein is niet groter," laat secreta resse G. Rosmolen-Korteweg weten. Van de 35 ruiterclubs komen er zes uit Zeeuws-Vlaan- deren met een behoorlijk aantal combinaties. Dit zijn Graeve Jan uit Sas van Gent, Honteruiters uit Hontenis- se, Hulst, Luctor et Emergo uit Zaamslag, Oranjeruiters uit Axel en De Zwinruiters uit Nieuw- vliet. De deelnemers aan de dressuurwedstrijden krijgen de gelegenheid een tweede proef te rijden. De springruiters krijgten echter maar één klassiek par cours af te werken. In de Z-klasse dressuur komen er 25 combinaties in de ring bij de eerste proef, 18 in de Z1-klas se en zeven in de Z2-klasse. Van die 18 komen onder anderen aan de start: Viviana Thijs met Vene- tia en Chrtistian de Feyter met Aimee van Luctor et Emergo, Anja van Vuuren met Cindy, Carla Haak met Zsuzsa en Nico le Vaes met Bagatelle van De Oranjeruiters uit Axel, Natasja Hertogh met Wagner, Danielle Buyck met Bonvivant en Ingrid Faes met Kadaphi JH van De* Zwinruiters. Bij het springen in de hoogste klasse komen maar zes deelne mers in het parcours, waarvan de helft Zeeuws-Vlamingen. Dit zijn Ellen Briquet-De Kok met Queen van Hulst, Anouska Bevin met Terranee en Bart Bomeré met Kadahpi JH van De Zwin- ruiters. De wedstrijden, dressuur zowel als springen, beginnen om 09.00 uur. leze bijzondere aanbiedingen^ stelformulier op deze pagina het Festival van Zeeuwscn- aalcheque of girobetaalkaart te jtaal door u verschuldigde D ag over te maken op rekening iemeente Terneuzen en o. Bis 179035. |Van onze verslaggever |dE FIN Pekka Luhtanen weet het nu al zeker: het voetbal team waarvan de spelers elkaar de bal het meest succesvol jnnen toespelen, zal over enkele weken in Amerika tot [wereldkampioen worden gekroond. ■Luhtanen baseert zich daarbij op een door hem ontwikkeld compu- •amma dat de wedstrijdresultaten van Wereld- en Europese kampioenschappen sinds 1982 heeft geanalyseerd, le Fin heeft uitgerekend dat een team dat tijdens een wedstrijd ïinimaal 500 goede passes weet te versturen, de meeste kans maakt ■op de overwinning. Volgens Luhtanen kunnen de vruchten van zijn wetenschappelijke arbeid trainers onschatbare diensten bewijzen bij liet coachen van hun elftal. Ei heeft de voetbalprofessor uit Jyvaskyla uitgerekend dat in de ■wedstrijden die tussen 1986 en 1992 voor WK of EK werden ■gespeeld, 39.6 procent van de doelpunten viel bij een snelle uitbraak. Kit stilstaande' situaties (corners, vrije trappen) viel 31,6 procent ■van het aantal treffers. De rest van de doelpunten was het resultaat |a zorgvuldig opgezette en breed uitgesponnen aanvallen, felatief weinig doelpunten werden van korte afstand (vijf tot tien hiervan de goal) gescoord: 37,5 procent. Ook is Luhtanen gebleken lat scoren met rechts blijkbaar gemakkelijker is dan met links: 59,3 procent van de doelpunten kwam van een rechtervoet. Dpvallend is verder dat steeds meer doelpunten met het hoofd (orden gescoord. Voor 1990 was slechts een op de tien doelpunten Ikt resultaat van een kopbal. Bij het WK in Italië bedroeg dat rcentage 25,2 en bij het EK in Denemarken twee jaar later 21,9. Ilion: New Scientist fë onze tennismedewerker feitvaarde - In het Vierdorpen-tennistoernooi waarvan TV felvlucht uit Vogelwaarde dit jaar gastheer is, bereikte Eric kVries de kwartfinale op het Dl-schema. De als tweede ieplaatste speler van de organiserende vereniging versloeg Frans Hamelink van TV Zaamslag met 8-5. Ir de vrouwen C/B waarin vijf peelsters elkaar in een poule fcmpen is de eindstrijd in- pWels bekend. De finale gaat pan Daniëlla de Schepper en plher Geus. Laatstgenoemde Patste zich door een 8-3-zege 1 Wendy de Schepper, ja ie D2-klasse bij de mannen jwikte Dennis van Driessche italve finale. Op het dubbel feema werd de combinatie rBruvn/Michielsen halve fina- r' Bij de vrouwen van gelijke lme mogen Tilly de Kort en Pemarie Morcus zich finalist pen na een forse 12-1-score pen Netty Deij/Janny Michiel- Psugen 7 lafvalschema): Erwin Oties-Arjan raasen 7-3. P-Mfite ronde: Gerard van de Berg- I» van den Akker 9-4; Bram Bie- TW-tons Ysebaert 10-1, tweede ron- r^vandeBüt-Erik Cobben walk le Bilt; Meivin van Amers- rwt Wmte 11-2, Huib Haar- KHteÜT56"5;EnCdeVrieS- te,r™de: Mark van Water- K™ Maas 8-7; Piet de Kort- li iH 8"3' C Cupido-R. 't fe' 7 i r Martin Elderson-Karel Va- r Uerard Nieuwdorp-Dick Die- Erv cdl! ronde: Piet Kort- ÊJ, "aayenhove 9-2; J. Maar- iteo. n ",9- CuP'd° 11-3; Martin ÏiIimÏb ,n Vereggen 11-3; Johnny Pur in nler van Laere walk over Sïï 7 's rnis van Uriessche-Frank i van de Staal-Gerard kwartfinale: Dennis ^he-Johnny Taalman 9-4. Vorig jaar speelden Baronie en NAC op sportpark De Blauwe Kei ook tegen elkaar ter voorbereiding op het nieuwe seizoen. DUBBEL- A-schema: eerste ronde: Hamelink/Van Kerkvoort-De Cock/De Vries 11-5; Bax/Kraak-Kersten/Taalman 8-4; Ge- ijsels/De Putter-Van de Griek/Nijsten 10-2; tweede ronde: De Reght/Schuit- vlot-Bax/Kraak 11-2; Van Dam/Vink- Freijser/Freijser 10-7; Jongsma/Van de Sande-Van Sonderen/Verschoor 8-5; De Bruyn/Michielsen-Van Dijk/Pies- sens 8-6; kwartfinale: De Bruyn/ Michielsen-Jongsma/Van de Sande 7-6. B-schema: eerste ronde: Maas/Strob- be-Otjes/Otjes 6-4; Cupido/Maa- sschalkerweerd-Maas/Valent 12-2; Jonkman/Kaars-J ansen/V erdurme 13-1; tweede ronde: Segers/De Vries- Roose/Roose 8-6; De Schepper/Strij- donk-Maas/Strobbe 10-3; Koreman/ Kuyper-Strobbe/Vink 8-5; Scheele/ Sijnesael-Dhert/Van Hurck 7-6; Jonk- man/Kaars-'t Gilde/Haak 8-5; Van- hijfte/Vervaet-Van Drongelen/De Raaff 7-5; Faas/Rekkers-Kusters/Van de Starre 8-4; kwartfinale: De Schep- per/Strijdonk-Segers/De Vries walk Schepper/Strijdonk; Kr jzper-Scheele/Sijnesael 8-6. over De oreman/Kuyper-5 VROUWEN ENKELSPEL C/B (poule): Esther Geus-Wendy de Schepper 8-3. DUBBEL A-schema: eerste ronde: De Kort/Mor- cus-De Jonge/Nouwen 8-5; halve fina le: De Kort/Morcus-Deij/Michielsen 12-1. B-schema: eerste ronde: Strobbe/ Vonk-Taalman/Dhert 13-6; Vink/ Vink-Van de Griek/Van de Griek 7-6; Kint/Lambert-Vervaet/Herrebout 8-6; tweede ronde: De Rijk/De Rijk-De Raaff/Vereggen 7-6; Van Hurck/Ver- meire-De Cock/De Cock 8-6; Van de Starre/Van de Starre-Strobbe/Vonk 8- 5V ink/Vink-U ij terlinde/Frei j ser 7-6; Kint/Lambert-Nijsten/Nijsten 11-3; Sponselee/Strobbe-Dhert/Taal- man 9-5; kwartfinale: Van Hurck/Ver- meirre-Van de Starre/Van de Starre 7-5; Vink/Vink-Naerebout/Naerebout 10-4. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Breda - Baronie, de trotse Bredase hoofdklasser, start deze zomer met het Spanjaardsgat-toernooi, dat ver deeld over drie avonden in sportpark De Blauwe Kei gehouden zal wor den. Tegenstanders van de Baronnen zijn achter eenvolgens de eerste elftallen van RBC (dins dag 9 augustus), Willem II (vrijdag 12 augus tus) en tenslotte NAC (dinsdag 16 augustus). De ploeg die tegen Baronie het beste resul taat haalt, is winnaar van de reeks, die geen 'nederlaag-toernooi' mag heten omdat een van de hoofsponsors, Holland Casino Breda, met zo'n negatieve naam natuurlijk niet blij zou zijn. Na elke wedstrijd worden vijf strafschoppen genomen, die in geval van identieke resultaten na 90 minuten beslis send zullen zijn. De tweede hoofdgeldschieter, die mede ga rant staat voor een sluitende begroting van het 50.000 gulden kostende initiatief, is Baronie's shirtsponsor Wanzl. Deze bedrij ven, plus een aantal subsponsors, hebben nu al toegezegd ook de komende twee jaren het toernooi financieel te steunen. Binnen de muren van de Oranjeboom-brou werij (ook een sponsor) maakte Baronie gistermiddag een heel circus van de perscon ferentie, waarin de plannen van het toernooi wereldkundig gemaakt werden. De trots was dan ook van de gezichten af te lezen bij de leiding van de hoofdklasser, die jongstleden woensdag doordrong tot de eerste ronde van het toernooi om de KNVB-beker. „Twee jaar geleden, toen we met het nieuwe bestuur aantraden, besloten we het imago van Baro nie te verbeteren," aldus voorzitter Paul Kools. „We zochten, iets om de club te promoten. Vroeger hadden we bij Baronie het grote Pinksterjeugdtoernooi, ook nu wil den we een dergelijk exclusief evenement. De oefenwedstrijd Baronie-NAC van vorig seizoen, die 5.000 mensen trok, was een impuls, vandaaruit zijn we bij dit toernooi gekomen." „En daar zijn we best trots op, want eerdere pogingen van Brabantse profclubs om een dergelijk regionaal toernooi te organiseren, zijn niet gelukt," merkte commerciële man Ad Elissen fijntjes op. Replica Het toernooi krijgt de naam van het Span jaardsgat vanwege de wisseltrofee, een zilve ren replica van het historische gebouw in de Bredase binnenstad, dat de eregaste van gisteren, de weduwe van de legendarische oud-voorzitter Sjef Seegers, beschikbaar heeft gesteld. Het kleinood ter waarde van 40.000 gulden was in het verleden ook de hoofdprijs bij het jeugdtoernooi. Dit maal ontvangt de winnaar tevens 10.000 gulden, nummer twee 5.000 gulden en nummer drie 3.000 piek, meldde Elissen. Een heuse goochelaar verzorgde gistermid dag de 'loting' van het toernooi. Aangezien de affiches al klaar waren, wekte het geen verbazing dat hij met de hulp van mevrouw Seegers voor het perfecte, qua amusements waarde namelijk oplopende schema zorgde: eerst RBC, dan Willem II en tenslotte NAC. De kans bestaat overigens dat vier dagen na deze wedstrijd de Bredase kemphanen el kaar weer ontmoeten, maar dan in het kader van het KNVB-bekertoernooi. In de nieuwe opzet van de voetbalbond komen immers in de eerste ronde vier clubs uit dezelfde regio bij elkaar in één poule. „Als we al op 20 augustus tegen NAC moeten, dan regelen we wel dat die wedstrijd in de Beatrixstraat gespeeld wordt. Hebben we meteen een uit en een thuiswedstrijd," lachte Ad Elissen. Financieel ook gunstiger natuurlijk omdat de recettes gedeeld worden en NAC normaal gesproken thuis meer volk trekt dan Baro nie. De drie wedstrijden in augustus beginnen telkens om 19.00 uur, en worden omlijst met optredens van vaderlandse coryfeeën. Na Baronie-RBC is dat Corry Konings, na Baro nie-Willem II Vader Abraham en na Baro nie-NAC wordt het kijkdoosje kijken met Hannie. Voorafgaand aan dit duel komen oud-NAC en oud-Baronie in het veld. Bredanaar Pierre Kartner, alias vader Abra ham, is verder bezig met het componeren van een gloednieuw clublied voor Baronie. Of hij daarvoor zijn smurfen 'Baronie-groen'^ zal verven, kon de leiding van de voetbal club bevestigen noch ontkennen... ^a(*san(' u't Overslag eindigde in de eerste rit van ""'e van België voor amateurs, die gereden werd van naar Beyne Heusay, op een twintigste plaats. Vital Timmermans wint Goes - Vital Timmermans was in de Goese wielercompetitie net iets sneller dan Dennis Mesu en Tonny Moonen. De renner uit Yerseke trok daarmee aan het langste eind bij de A-amateurs. UITSLAGEN A-amateurs: 1 V. Timmermans, 2. D. Mesu, 3. T. Moonen, 4. A. Duijnhouwer, 5.A. Knuijt, 6. T. Vermeulen, 7. P. Kant, 8. S. Aarts, 9. R. Wielders, 10. J. Luteijn. B-amateurs: 1. E. Oostdijk, 2. P. Kraak, 3.C. Vroonland. Junioren: 1. S. Dagevos, 2.P. Bauwer, 3. R. Kuijlen, 4. E. de Dreu, 5. E. Tichem, 6. A. Klaasse, 7. E. de Schipper, 8. J. Meerman, 9. V. Villerius, 10. B. de Dekkeren. Nieuwelingen: D. de Dreu. Trimmers: 1. H. Slabbekoorn, 2. C. Veerhoek, 3. L. Beijer, 4. M. Wagenaar, 5. E. Franse, 6. G. van Antwerpen, 7.R. Sanderse, 8. C. Hoogerland, 9. R. de Klerk, 10. C. Beenhakker. Meisjes: 1Carola Beenhakker. Jongens 8-11 jaar: 1. J. Hoogerland, 2. B. Dronkers, 3. S. Keijmel, 4. A. Hensen, 5.P. Beijer. 12-14 jaar: 1. R. Slabbekoorn, 2. R. Ligtenneige, 3. D. Langenberg, 4. L. Meeuwse, 5. F. Vermeulen, 6. L. Luteijn, 7. A. Kruijs Voorberghe. Mare Willaert wint Coopertest Hulst Hulst - Mare Willaert won op de Hulsterse sintelbaan aan de Zandstraat de door RKHAV georganiseerde Coopertest bij de senioren. Willaert bereikte in de voorgeschreven twaalf minuten een afstand van 3636 meter. Dat waren er 136 meer dan nummer twee Jo David. Bij de jongens eindigden Wouter Verdurmen en Eimert-Jan Goossens gelijk. Hun winnende afstand bedroeg 3015 meter. Jessica Lernhout was het snelste meisje met 2638 meter. De belangstelling was ook voor deze twaalf minuten durende conditietest slecht. Slechts een dertigtal, voor het merendeel jeugdigen, kwam het startnummer afhalen. UITSLAGEN Jongens t/m 14 jaar: 1. Wouter Verdurmen (Hulst) en Eimert-Jan Goossens (Axel) 3015 meter, 3. Domenique de Wit 2825, 4. Marino Rodrigo 2800, 5. Jeroen Schelfhout 2795 (allen Hulst). Meisjes t/m 14 jaar: 1. Jessica Lernhout (Clinge) 2638, 2. Sabine van Veldhuyzen 2615, 3. Linda Wouterse 2558, 4. Tara Wouterse 2550, 5. Rieneke Schelfhout (allen Hulst) 2209. Mannen: 1. Mare Willaert (Hulst) 3636, 2. Jo David (Koewacht) 3500, 3. Patrick van Remortel 3435, 4. Arno Herrewegh 3425 (beiden Hulst), 5. Jan Goossens (Axel) 3315, 6. Carlo van Immerseel 3256, 7. Jack Rodrigo 3225, 8. Paul de Waal 2600 (allen Hulst). i I onzé tennismedewerker """■Opnieuw was het biil- J voor de Zeeuws-Vla- L» dte Stnid om de «nniskampioen- L en-bij 't Halve Maan- éormden t?eSj Uitzondering Sett <5, y Martens en Kfe vanJv De Ei- j ue Koewacht. (fea!°P het dUbbel C2" "fonatio r S eerste SePlaatste taft3bertmeT0ndBarten/Fa- "HW-R^"«wedieer N de'hah'Jf3, ®~°- Zodoende r:atlSen Rart 6 bereikt. De Barten en probert, van TC Souburg respectievelijk MLTC, speelden in een hoog tempo, maar het klasseverschil werd niet alleen gestalte gegeven door de routine van het Koe- wachts duo doch tevens door het flitsende netspel van Martens/ Saman. De combinatie Peter Bauer/Tom Gunter van TV Yer seke bereikte in de onderste helft van het schema eveneens de hal ve finale door een vrij eenvoudi ge zege op Ron Scholten/Ward de Meulemeester van 't Halve Maantje. In de Bl-klasse zijn inmiddels drie halve finalisten bekend en komen allen van de organise rende vereniging. Toch hadden Harold Schipper en Dennis van 't Westeinde heel wat te stellen met achtereenvolgens Lennard van den Boom van het Vlissingse De Schelde en Kim Langeraert uit Sas van Gent die voor Ador Sport uitkomt. Alleen Marcel Schouw had tegen Guido Tol- hoek slechts twee sets nodig. De als eerste geplaatste regerend Zeeuws kampioen Arno Jongsma zal zich vermoedelijk bij dit rij tje voegen via winst op Joost Grevink. Robin Morel uit Breskens ver loor in de Cl-categorie in de tweede ronde van de gerouti neerde Max de Rave van 't Halve Maantje. Morel speelde aanval lender dan zijn tegenstander, maar De Rave ontregelde het spel van Morel en bleek vaster te zijn. In de tweede set veranderde Robin Morel een 4-1-achterstand knap in een 5-4- en 6-5-voorsprong, maar De Rave won de noodzakelijk geworden tie-break met 7-2. Eindstand: 6-2, 7-6. Op het C2-schema riep Alex van Eenennaam van TV Kapelle Jur- gen de Bakker een halt toe. De jeugdige Axelaar hield het tem po hoog, maar zijn opponent bracht alles terug. Bij een 6-3 en 5-2-achterstand gaf De Bakker uiteindelijk op wegens een bo venbeen-blessure. UITSLAGEN MANNEN ENKELSPEL BI: eerste ronde: Joost Grevink-Pieter Potter 7-5, 6-4; kwartfinale: Harold Schipper-Lennard van den Boom 6-3, 2-6, 6-3; Dennis van 't Westeinde-Kim Langeraert 6-0, 3-6, 6-3. Cl: kwartfinale: Max de Rave-Robin Morel 6-2, 7-6; Camiel Folmer-Ramon de Jong 5-7, 6-1, 7-5. C2: tweede ronde: Aart-Jan de Looff- Michel Kokelaar 6-2, 6-2; derde ronde: Aart-Jan de Looff-Micha Bernard 6-0, 6-3; Alex van Eenennaam-Jurgen de Bakker 6-3, 5-2, opgave. Dl: kwartfinale: Gert Gosselink-Isaac van de Hooft 6-3, 7-5. D2: kwartfinale: Jeroen van Klinken- berg-Ron de Bondt 6-1, 6-0; Johan Helmich-Bram Kot 7-5, 6-2. DUBBEL Cl: Van Driel/Jongsma-Versteeg/De Rave 6-2, 7-6; Folmer/Otte-Versteeg/ De Rave 6-2, 6-1. C2: tweede ronde: Barten/Probert- Meulblok/Jacobs 6-3, 7-6; Proos/Van Trigt-Ouwehan/Roos 6-3, 6-2; kwartfi nale: Martens/Saman-Barten/Probert 6-3, 6-0; Bauer/Gunter-Scholten/De Meulemeester 6-4, 6-1. Dl: tweede ronde: Eckhardt/Hoff- Moerdijk/Van Sabben 6-3, 6-1; kwart finale: Ten Hacken/Out-Baart/Leen- dertse 6-4, 6-2. VROUWEN ENKELSPEL BI: eerste ronde: Marjan Ganseman- Marjolein Meulenberg 6-2, 6-4. DUBBEL C2: tweede ronde: Blankenburgh/Van den Dries-Schouw/Westerweel 6-2, 4-6, 6-0. Dl: halve finale: Van Damme/Van El- zelingen-Kerkhove/'t Mannetje 6-4, 7-6; Rinsema/De Vrieze-Van de He- mel/Jongsma 6-4, 6-3. In het internationale toernooi van Marienbad (Tsjechië) vielen de meeste spellen dit jaar minder op door het goede bridge dan om andere redenen. Wie dacht dat op dit soorl toer nooien foutloos wordt ge speeld, kwam hier zeker be drogen uit. Het was niet beter (of slechter) dan op een ge wone clubavond. Maar het is soms moeilijk de schuldige(n) van een misser aan te wijzen. Als je bijgelovig bent, zou je misschien aan de uitkomst met hartendrie een betekenis kunnen geven. Door Ruud van den Bergh Z gever 108 5 3 2 OW kw. Y B 8 5 4 A74 5 VB Y H A H 7 Y V2 N H V B 3 W O 865 H V B 6 Z A1087 43 2 964 Y A 10 9 7 6 3 1092 9 West opende 1 KI, Oost bood 3SA waarop West naar 6SA verhoogde; jawel, twee azen buiten boord. Zuid kwam uit met hartendrie voor de heer en de leider speelde klaveren naar het aas. Een ruiten volg de via de boer voor Noords aas die nu zonder de minste aarzeling een schoppen speel de. Contract precies gemaakt in plaats van vijf down. Als West azen had gevraagd, was ook Noord over de verdeling beter ingelicht maar laat dit spel geen bewijs zijn dat de Blackwood-conventie beter op de schroothoop kan. In het volgend spel opende Zuid ISA, Noord verhoogde naar 3SA en weer werd met hartendrie uitgekomen. moesten vier kaarten over houden en West besloot h'ar- tenaas weg te doen en hield ruitenaas en schoppenvrouw derde over. Om ruitenheer en -vrouw vast te kunnen hou den, deed Oost twee schop pens weg. Na de klaveren kwam schoppenheer en schoppenboer was voor het aas waarna Zuid hartenboer op tafel legde. West moest toen opnieuw een kaart vin- Missers den om weg te doen en koos voor schoppenvrouw. Dertien slagen voor Zuid in een con tract waarin OW de eerste zes slagen hadden kunnen op rapen. Zweden zijn op dit soort toer nooien onnavolgbare drinkers en daardoor ook onnavolg baar in bieden en spelen maar toch kun je je in hen soms vergissen. Uit een viertallen- wedstrijd komt dit spel waar een Duitser veel punten op verloor. O qi All ever H B kw. Y 2 10 5 H 10987642 V42 Y A 1098 73 A64 *3 N W O Z 10873 Y 6 5 4 - H V B 9 3 B A965 Y H VB 872 A V 5 O gever 7 2 N2 kw. Y 7 HV107542 H 96 5 Y HV986 53 A3 1032 N W O Z A H V 10 4 Y B 2 986 V 7 5 B9863 Y A 104 B AB84 De eerste slag was een prooi voor hartenheer waarna de klaveroptocht kwam. De lei der deed uit zijn hand drie ruitens, een kleine schoppen en een misleidende harten vrouw weg. De tegenspelers De Zweed op de Ooststoel opende 2Sch. De Duitse Zuid dacht dat Oost last had van overmatig drankgebruik; hij paste. Dat deed West ook maar Noord bood 3Rui. De Duitser rook nu zijn kans en legde het kaartje 3SA gniffe lend op tafel. West doubleer de en de uitkomst was harten drie. Toen alle rook was op getrokken, had OW tien sla gen en 1700 punten. Hun ne- venpaar had aan de andere tafel moeiteloos 4Rui ge maakt. Jeroen Piket wordt voor de vierde maal Neder lands kampioen, dat lag op het moment van schrijven van deze rubriek (donderdag avond) wel vast. In de negen de ronde maakte Piket eigen handig korte metten met de aspiraties van concurrent Fri- so Nijboer. Voor het eerst in dit toernooi keek hij aanvan kelijk tegen een wat mindere stelling aan. Piket verdedigde zich echter solide en toen Nij boer, zoals altijd in tijdnood, even mistastte sloeg Piket toe op een manier waarvan een schorpioen nog wat kan op steken. Friso Nijboer - Jeroen Piket I. e2-e4 e7-e5; 2. Pgl-f3 Pg8 - f6; 3. Pbl - c3 Het vier- paardenspel verheugt zich in een toenemende populariteit. Piket vermijdt 3. Pc6; en offert tijdelijk een pion. 3. Lf8-b4; 4. PBxe5 O-O; 5. Lfl-e2 Tf8-e8; 6. Pe5-d3 Lb4xc3; 7. d2xc3 Pf6xe4; Op het bord staat een variant van de Berlijnse verdediging van het Spaans met verwisselde kleuren. Wit heeft daarom een extra tempo, maar dat is niet genoeg om een als verde diging bedoeld systeem tot een aanvalswapen om te sme den 8. Pd3-f4 Voorkomt 8. d5; waarmee zwart vaste voet in het centrum zou krij gen. 8. d7-d6; 9. O-O Pb8 d7; 10. c3-c4 Pd7-f6; II. f2 - B Pe4 - cS; 12. b2 - b3 Dd8-e7; 13. TH-f2 De7-e5; 14. Tal-bl Lc8-d7; 15. Le2-fl Pc5-e6; 16. Pf4-d3 De5 - h5; 17. Lel - b2 ♦~iïi Door Theo Hommeles Ld7 - c6; 19. Lb2xf6 g7xf6; 20. Dd2 - c3 Dh5-h6; 21. Tbl-el b7 - b6; 22. B-f4?! Een verdachte zet die de ac tieradius van de zwarte loper verlengt. Zonder risico te ne men had Nijboer zich kunnen inlaten op 22. Tfe2 Pf4; 23. Piket weer kampioen Txe8+ Txe8; 24. Txe8+ Lxe8; 25. Pf2 waarna zwart zorgen heeft om zijn zwakke pion op f6. 22.f6-f5; De eerste van een serie sterke zetten waar mee Piket weer terug in de wedstrijd komt. 23. Tel-e3 Pe6 f8; 24. Tf2-e2 Te8-e6; 25. Te3-g3+ Pf8-g6; 26. Tg3-g5 Ta8-e8; 27. Dc3-d2 1 i i 5 A fMMY i «1 A Wit heeft een prettige stelling bereikt en dreigt nu 18. Lxf6 gevolgd door de manoeuvre Pd3-b4-d5. Zwart's volgende zet is gedwongen. 17. a7-a5; 18. Ddl-d2 Natuur lijk kan wit nu ook 18. Lxf6 spelen om de zwarte konings stelling te verminken, maar dat heeft nog geen haast. Het paard op f6 kan immers niet spelen en op 18. Dg6; had Nijboer 19. c5! Pxc5; 20. Pxc5 dxc5; 21. Lxf6 Dxf6; 22. Dxd7 met stukwinst klaarliggen. 18. Wit heeft dan toch de zwakke pion te pakken gekregen maar tegen een te hoge prijs. Alle zwarte stukken staan ac tief en Nijboer heeft nog maar een minuut te besteden tot de veertigste zet. Zover komt het ook niet meer. Piket maakt het bliksemsnel uit met een fraaie combinatie. 28. Te6xe2; 29. Lflxe2 Dg7-d4+; 30. Kgl-fl Lc6xg2+!; 31. Kflxg2 Pg6 - h4+; En Nijboer gaf het op nog juist voordat zijn vlag viel. Piket is een verdiende kam pioen. Hij is sterk in de ope ning, heeft veel techniek in huis en is een bekwaam tacti cus. Het wordt tijd dat hij zijn eerste schreden zet op het lange en smalle pad naar het wereldkampioenschap.

de Stem | 1994 | | pagina 15