Bedreigingen in Ternenzen m 'Stropers grijpen de macht op het platteland' Personeel NS met tegenzin weer aan de slag PvdA doet water bij de wijn Kinderen op weg naar vluchtelingenkamp 06-0226116 Europa pakt corruptie aan WK EN VADERDAG Koninck 'I xC Voetbal '5: Zeeland krijgt leigen hortus üoegoslaven (over grens net Macedonië Nederland telt Njna 100 bendes NS vergoeden schade reizigers Telefoontjes en brieven voor slachtoffers racistische aanslagen Kettingzagen bij TT in Assen aan de ketting 0 DE STEM GRATIS BEREIKBAAR Hardhouten luxe WK-KADO VOOR VADER DE NATIONALE HORECABON INFO: 023 - 27.30.40 FORMATIE, TIP VOOR HET -jsmna] JUNI 1994 -X 51 finnen nnenmix bermuda iet riem. 38-46 Print T-shirts. 86-122 2 voor: Short met borduur. 86-122 15.- tl even tijd OM TE LEZEN? Verge®' dan niet de Kleintjes i. Er staat vast iets uw gading bij. Ook vandaag DE STEM Cl MISSCHIEN DAT HET toch nog goed komt met het voet bal hier bij mij in Amerika. Dat het WK '94 de Amerika nen toch nog warm zal doen lopen voor het aloude Engelse Warm zijn ze al. Washington is nu dagelijks met zo'n 39 vochtige graden een koortsig lijf dat gauw gaat gutsen. En lopen, hard nog wel, doen ze niettemin ook nog. Acht jongens rennen door de bekende kooi die in Ameri kaanse binnensteden de bal van de straat houdt. De bas ketbal dan. Ze spelen in de schaduw van E.F. Kennedy Stadium, waar maandag het Nederlands 'soccer'-elftal zal aantreden. 'You guys like soccer?', on derbreek ik hun kunsten. ■Ja', zegt Mike, 'maar ik heb het nog nooit gespeeld. Rickie veel. Hij is de deskundige'. 'Wat weet je van voetbal, Rickie?' 'Yeah, man! Ik heb 't één keer gedaan. Je mag je handen niet gebruiken. Dat is 't ei genlijk. En 't gaat om de taktiek. Je moet je hoofd erbij houden. It's a mind thing'. 'Misschien' gaat Rickie op fv 'een stukje' bekijken van Amerika-Zwitserland. 'Weet je, het is iets nieuws, soccer. EnAmerikanen zijn nieuws- i gierig'. Noem dat maar geen bemoe digend geluid. Misschien dus dat er toch een profvoetbal competitie in- de VS geboren zal worden uit dat vreemde evenement dat hier morgen aanvangt en dat de lokale cultuur van home runs en j alleyoops moet verrijken met hoekschoppen en omhalen. De basiskennis is er al. It's a j mind thing. En... geen han- I fed Dat is het eigenlijk. Marc de Koninck Tricot jurkje met print. 128-152 Zeeland krijgt een (gen heemtuin. De Hortus Ze- e komt in Domburg, in de asteeltuin van het Zeeuws Bio tech Museum. In de tuin zul- p in het klein Zeeuwse land- kchappen te bewonderen zijn. bezeeland - Cl Popje - Volgens Macedonië leeit het Joegoslavische leger pieren loopgraven aangelegd JP het grondgebied van deze ■jormalige Joegoslavische repu- Pek. In Bosnië meldden de VN ■teen bestandsschendingen Por Serviërs bij Sarajevo. OOK PAGINA - A2 ftt Haag - Het aantal criminele fcvJnttlSa,ties 'n Nederland groeit i Piosief. Waren er in 1992 nog aJ:le'' v°dg jaar is dat aantal gestegon Drie jaar gele- de politie nog slechts 3 vergelijke organisaties in gebracht, staat in het jaar- 'g van de Centrale Recher- «formatie CRI 'E B|NNENLAND - A3 Herenslips, uni en print. Breda/Den Haag - De politie faalt volledig bij de controle van milieu- en natuurwetten. Gevolg: op het platteland nemen de stropers de macht over en in de Brabantse bossen wordt mas saal illegaal afval gestort. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau AEF heeft uitgevoerd in opdracht van de ministeries van Justitie en van Binnenlandse Zaken. Tot voor kort kende de rijkspoli tie zeven regionale groepen veld politie die in het buitengebied controleerden op zaken als stro perij en afvaldumpingen. De gespecialiseerde agenten kenden de weg buiten de be bouwde kom. Bovendien waren ze op de hoogte van de wetten en regels die gelden voor jagers, sportvissers en boeren. Bij de reorganisatie van de poli tiekorpsen is de veldpolitie op geheven. De taken maken nu onderdeel uit van de normale werkzaamheden van de politie. In de praktijk blijkt dat het milieu een ondergeschoven poli- tiekindje is geworden. Bestrij ding van de zware milieu-crimi- naliteit is amper tot ontwikke ling gekomen, constateren de onderzoekers. Ook voor de kleinere vergrijpen bestaat minder aandacht. In 1992 constateerde de politie 4089 milieu-delicten. In 1993 waren dat er nog slechts 3665. Woordvoerder Niek Waterschoot van de Vereniging Politie Die ren- en Milieubescherming, de club van groene opsporingsamb tenaren, zegt dat de kennis van de veldpolitie is weggevallen. „Dat heeft niet alleen gevolgen voor de gewone veldtaken, zoals het opsporen van stropers en het tegengaan van afvalstortingen. Het algemene toezicht in de bui tengebieden is ook afgenomen. De hoeveelheden wapens en mu nitie die de veldpolitie in het verleden in beslag heeft geno men, waren gigantisch." Volgens Waterschoot neemt het aantal meldingen van milieu overtredingen in het buitenge bied sinds de reorganisatie schrikbarend toe. De meldingen lopen uiteen van loslopende hon den die schapen verscheuren tot het illegaal storten van afval in een afgelegen sloot. Zijn vereniging heeft de eerste ervaringen met de nieuwe werk wijze geïnventariseerd. De be vindingen, die binnenkort wor den gepubliceerd, zijn ontmoedi gend: 'De stropers hebben op het platteland de macht gegrepen.' De illegale jacht op wild blijkt het afgelopen jaar aanzienlijk te zijn toegenomen. In de Brabant se bossen slaan stropers 's nachts hun slag. Vooral hazen en reeën moeten het ontgelden. En dan zijn daar nog de afval dumpingen langs verlaten weg getjes en in natuurgebieden. Sinds de tarieven voor verwer king van chemisch afval zijn verhoogd, blijkt er veelvuldig il legaal chemisch afval te worden gedumpt. Zo zijn de afgelopen tijd in ver schillende Brabantse bossen ille gale stortingen van industrieel waspoeder aangetroffen. 8 710311 000218 I I I I I DONDERDAG 16 JUNI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: ƒ1,75- ZATERDAG: 2,00 Vanri Wo|king Steenkoude &geda9 met veel enke! buitje mH mogelijk. Vanaf n meer zon en temperaturen. De politie kan beter de mouwen opstropen Van onze verslaggevers Terneuzen - Verschillende in stellingen en slachtoffers van de racistische aanslagen in Terneuzen zijn gisteren tele fonisch of schriftelijk be dreigd. De dreigementen houden ver band met de brandstichtingen vorige en deze week in de Schel- destad. De telefoontjes kwamen onder meer binnen bij het kantoor van de VW Terneuzen, op het ge meentehuis en bij de stedelijke scholengemeenschap voor voort gezet onderwijs Petrus Hondius. De school waarschijnlijk omdat zij vanaf het eerste moment dat in Terneuzen racistische leuzen werden geklad een krachtig pro test liet horen. Alle bedreigde instellingen kre gen telefonisch te horen dat ze wel eens het volgende slachtoffer van een aanslag zouden kunnen zijn. Volgens een woordvoerder van de gemeente werd door de tele foon verteld dat het gemeente huis wel eens in brand zou kun nen vliegen. Een informatrice van de VW schrok flink van de telefonische bedreiging. „Als, het een jaar geleden was gebeurd, zou ik het als een grapje hebben gezien. Maar nu is deze zaak behoorlijk in de publiciteit en dan schrik je," zegt ze ontdaan. „De man, die zei namens de verzetsbeweging tegen buiten landers te spreken, vertelde dat als de politie nog één Nederlan der mishandelt er maatregelen zouden volgen. Die boodschap moest ik aan de politie doorge ven. Zo niet, dan zou de VW wel eens gepakt kunnen worden." Ook op de redactie van De Stem kwam gistermiddag een tele foontje binnen. De man maakte zich bekend als Brouwer van de organisatie Pimpernel. Hij verweet een verslaggever naar aanleiding van de bericht geving over de racistische aan slagen onder meer 'hoogverraad te plegen aan de Nederlandse bevolking'. „Als er een Nederlander wordt aangehouden in verband met de ze acties weten we u te vinden en kunt u maar beter verhuizen." Op de vraag waar de man van daan kwam, antwoordde hij: 'Ik ben hier op vakantie in een ho tel'. .De eerdere slachtoffers van brandstichtingen kregen een brief 'namens de bevolking' waarin ze te verstaan kregen dat ze op moeten houden met hun activiteiten voor vluchtelingen werk en dat zij nu genoeg ge waarschuwd zijn. Het gaat om directeur Snelders van de Stichting Welzijn en voorzitter H. van der Haar van de Vereniging Vluchtelingen werk. Ze hebben samen een co mité opgericht om de bevolking te mobiliseren. De politie houdt zich nog altijd intensief bezig met de opsporing van de daders van de brand stichtingen en betrekt daar ui teraard de gisteren geuite drei gementen bij. Gisteren kwamen enkele tips binnen, maar de poli tie doet nog geen mededelingen of daar ook de 'gouden tip' bij zit. <t MY r -fjt 7^ ---7 •W-' JV v 1 Twee Ruandese vluchtelingetjes zijn op weg naar een vluchtelingenkamp in Benaco in Tanzania. I ZIE OOK BUITENLAND - A4 FOTO EPA Van onze verslaggever Assen - Motorsportfans kunnen voor en tijdens de komende TT van Assen (25 juni) hun al dan niet aangetaste gehoor nog slechts laven aan het geronk van de snelle racemachines. Burgemeester Van As heeft im mers verordonneerd dat de toe schouwers niet langer motorza- gen bij zich mogen dragen. Met die apparaten werd in het verleden op' de talloze tijdelijke campings rond het circuit hout gezaagd voor de in motorsport kringen populaire kampvuren. „Een dergelijke aantasting van het groene milieu kunnen we niet langer tolereren," vindt Van As. De politie zal streng optre den tegen lieden die 'kapmessen, kettingzagen en andere werktui gen om bomen te lijf te gaan' bij zich dragen. (ADVERTENTIES) Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, jat. 8.00-12.00 uur. - Bezorgklachten - Vragen óver uw abonnement t Wat te doon mot vakantie VANDAAG IN DEZE KRANT De ontwerpers hebben zich nu ook op tuinmeu belen gestort. De design meubels voor buiten zijn bijna steevast van tro pisch hardhout. Wie zich deze pittig geprijsde luxe kan veroorloven, moet even stilstaan bij het ecologische aspect van hardhout-gebruik. ZIE CONSUMENT - DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een voorstel van PvdA-leider Kok om bijna 20 miljard gulden te bezuinigen in 1998 - het einde van de voorziene kabinetsperiode - heeft de onderhandelingen voor een paarse coalitie ver sneld. WD-fractieleider Bolkestein is ingenomen met het plan, maar hij verzet zich nog tegen ingre pen in Defensie en Verkeer en Waterstaat die het gevolg kun nen zijn van dat pakket. Bolkestein bevalt het totaalbe drag wel, maar de invulling nog niet. „Die is te wazig," aldus Bolkestein. Van Mierlo (D66) kan zich in grote lijnen achter zijn PvdA-collega scharen. De 'paarse' onderhandelaars staan vlak voor een akkoord over de wao. De bestaande (aan gepaste) arbeidsongeschikt heidsregeling blijft waarschijn lijk in ieder geval twee jaar ongemoeid.'In 1996 moet blijken of het aantal arbeidsongeschik ten echt afneemt. Als dat niet het geval is zullen werkgevers langer verantwoor delijk blijven voor arbeidsonge schikte werknemers. Daarover volgt een nadere studie. Kok was begin deze week nog niet bereid om meer dan 14 miljard gulden te bezuinigen. Volgens Bolkestein heeft Kok 'water bij de wijn gedaan' om de onderhandelingen uit een drei gende impasse te trekken. Kok verwacht dat zijn 'welwil lendheid' leidt tot een spoedige concessie van Bolkestein op het vlak van de sociale zekerheid. De WD zou moeten afzien van de wens te snijden in hoogte en duur van de uitkeringen. Het vinden van bezuinigingen Van onze verslaggevers Breda/Roosendaal/TJtrecht - Het treinverkeer is gisteren na twee dagen van staking moeizaam op gang gekomen, nadat de vakbondsleden 's morgens met pijn in het hart instemden met het akkoord dat de bonden en NS in de nacht van dinsdag op woensdag overeenkwamen. Vandaag rijden de treinen weer normaal. De NS hebben inmiddels toege zegd gedupeerde reizigers op de zelfde manier tegemoet te komen als in 1992, toen twee dagen werd gestaakt en de Spoorwegen een .miljoen gulden kwijtraakten aan ingewilligde schadeclaims. Dit keer gaat het om vier dagen, want ook de acties van vorige week wegen mee. Wie ongebruikte treinkaartjes kan tonen aan het loket, krijgt geld terug. Houders van week of maandabonnementen krijgen een bedrag naar rato terug. Hou ders van jaarkaarten kunnen of een bedrag naar rato terugvor deren of een vergoeding krijgen voor kosten van taxi's of huur auto's, als zij tenminste nota's kunnen overleggen. Overigens geldt de schadever goeding alleen voor vervoerskos ten en niet voor hotelkosten en dergelijke. De staking draaide om 47-2 ma chinisten en conducteurs voor wie op termijn ontslag dreigde. In de onderhandelingen is dat aantal teruggebracht tot 126. Daar staat tegenover dat 27.000 personeelsleden van NS de ko mende twee jaar geen enkele loonsverhoging krijgen. Wel krijgen alle werknemers dit jaar en volgend jaar een extra vrije dag. Werknemers van 50 jaar en ouder krijgen er de komende twee jaar nog eens drie extra vrije dagen bij. Dit kost de NS 25 miljoen gulden. De maatregelen die de bonden in eerste instantie eisten om ont slag voor alle 472 machinisten en conducteurs te voorkomen, werden door NS becijferd op 75 miljoen gulden. De files op de snelwegen vielen gisteren mee. De verkeersdienst in Driebergen meldde een avondspits met een lengte aan files van ruim 120 kilometer. Daarbij speelde mee, dat verkeer wordt omgeleid wegens werk zaamheden aan de brug bij Gor- kum. In de avonduren ondervonden de treinreizigers nog steeds hinder van de acties. Op alle trajecten werd weer gereden, maar op de routes Nijmegen-Rotterdam, Arnhem-Den Haag, Eindhoven- Zwolle, Amsterdam-Lelystad een Utrecht-Hilversum was de dienstregeling gisteravond nog steeds flink 'uitgedund'. De NS werken ook met man en macht aan het wegwerken van de vertragingen die zijn opgetre den in het goederenvervoer. Valetta (anp) - De Europese ministers van Justitie hebben gisteren een actieplan aangenomen om de 'kanker van de corruptie' in Europa uit te roeien. Er wordt een speciale instelling van deskundigen opgericht die gedragscodes, modellen van wetgeving en een internationale conven tie voor de strijd tegen corruptie zal opstellen. De plannen werden goedgekeurd door de ministers van de 32 lidstaten van de Raad van Europa, tezamen met hun collega's uit Albanië, Kroatië, het Vaticaan, Litouwen, Rusland, Oekraïne en de Verenigde Staten. De op te richten instelling gaat op internationaal niveau de corruptie bestrijden-. De experts zullen zich met alle aspecten van corruptie bezighouden, waaronder corruptie binnen de overheid, de particulie re sector en het strafrecht. (ADVERTENTIES) ging de laatste weken moeizaam. Vooral de PvdA verzette zich sterk tegen stevige ingrepen in de rijksbegroting en de sociale zekerheid. Het plan van Kok - waarover nog geen volledige overeenstem ming bestaat - behelst een las tenverlichting van 7 miljard gul den naast een bedrag van 2 mil jard voor hetzelfde doel, dat het huidige demissionaire kabinet al inboekte. Daarbij komt nog eens een be drag van 7 miljard gulden aan bezuinigingen op diverse depar tementen. Verder wil Kok minis teries geen compensatie meer ge ven voor gestegen prijzen: 1,3 miljard. Een bedrag van 2,4 miljard haalt Kok uit een oud idee van het nog zittende kabinet. De rijksover heid moet interen op 'ambtena ren- en apparaatskosten'. Dat betekent dat er of minder amb tenaren moeten komen of de ambtenaren goedkoper moeten gaan werken. Het totaal komt daarmee op 19,7 miljard. (OME Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:,Plaats:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. ANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1