DE STEM Toch samenwerking gemeenten Colleg Bei Isr Oostburgse basisschool vierde bij landelijk schaakkampioenschap Akkoord Kin Veel publiek bij Dorpsfeest in Sint-Jansteen Tienduizend bezoekers bij herdenking zeeslag Colleges Zeeuws-Vlaanderen bespreken nog deze week model-overeenkomst B en W willen m Dode witsnuitdolfijn op strand bij Cadzand Bad Ruim 160 scouts bijeen o districtsweekend in Hulst Drijvende bok licht duw FIETSEN i BROMMERS SCOOTERS DE STEM Zweefvliegtuig maakt noodlanding Fast-food in Eede Druk afscheid pastor Leij graaf Nep-ontvoering Zwemmer overlijdt na hartstilstand geeft keiharde garanties dat t niet goedkoper kan. NIEUWE EN GEBRI 'IK CE PEUGEOT - TOMOS Zeeland INRUIL- REPARATIEl MAANDAG 13 JUNI 1994 Van onze correspondent Oostburg - De openbare ba sisschool Oostburg heeft tij dens de finale om het Neder lands kampioenschap scha ken voor basisschoolteams een vierde plaats weten te bemachtigen. Behalve deze mooie prestatie le verde de school ook nog de tops corer van het toernooi, namelijk Koen Leenhouts. Hij liet slechts in de halve finale van vorige week in Leusden een half puntje liggen. Nederlands kampioen werd de Driebond uit Gronin gen. Tijdens de finale zaterdag, we derom in Leusden, wist Koen Leenhouts alle vijf de partijen op zijn naam te schrijven. In totaal kwam zijn score op 14,5 punten uit 15 schaakpartijen. Voor zijn prestatie kreeg hij een fraaie beker. Leerkracht Jan Cruson vertelde dat alleen de huidige grootmeester Jeroen Pi ket ooit eenzelfde score had neergezet. Cruson was over de verrichtin gen van zijn team uitermate te vreden. „Het verliep heel bevre digend want we wonnen nu twee keer van scholen waarvan we in de voorrondes verloren hadden." Zo werd gewonnen van de Godf ried Bomansschool met 2,5 - 1,5 en van de Nutsschool met de ruime cijfers 3,5 - 0,5. Deze school werd daardoor uitgescha keld voor de titel. De obs Oost burg speelde wel gelijk tegen De Korf met 2 -2 en verloor van de Rehowothschool en de Driebond. In de top was het spannend want drie scholen scoorden 7 wedstrij den. De strijd werd beslist op bordpunten. De Driebond werd zoals gezegd kampioen. De Nutsschool uit Wassenaar werd tweede op een half bordpunt en de Korf uit Apeldoorn derde met eveneens half bordpunt achter stand. Aangezien zij de onderlin ge wedstrijd verloren tegen de Nutsschool, werden zij derde. Bij aankomst in Oostburg had den de ouders en leerkrachten van de obs Oostburg een feest voorbereid in de school voor Peter van de Linde, Koen Leen houts, Jonathan Andeweg, An- newil Stroo en Jackie Bron. Door wethouder A. Rosendaal werden zij nog in de bloemetjes gezet voor hun prestatie en kre gen zij een geschenkenbon. Het feest werd tot in de late uurtjes voortgezet. De schakertjes deden dat geheel in eigen stijl, met schaken tegen hun vriend jes. Eindstand: 1. Driebond, Groningen 7wp - 13 bpt 2. Nutsschool, Wasse naar 7 wp - 12,5 bpt 3. De Korf, Apeldoorn 7 wp - 12,5 bpt 4. obs Oostburg 5 wp - 10,5 bpt 5. Re howothschool, Naaldwijk 3 wp - 5,5 bpt 6. Godfried Bomansschool, Ros malen 1 wp - 6 bpt. Persoonlijke score: Peter van de Linde 3-5, Koen Leenhouts 5-5, Jonathan Andeweg 1,5 - 5, Annewil Stroo 1-3, Jackie Bron 0-2. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws- Vlaamse gemeenten sturen nog voor de zomer aan op een lichte vorm van sa menwerking, vastgelegd in overeenkomst. Een samenwerkingsmodel daar voor, van de hand van de ge meentesecretarissen, staat don derdag 16 juni, hoog op de agen da van het gezamenlijk B en W-overleg in Terneuzen. Het voorstel van de gemeentese cretarissen is in hoge mate vrij blijvend van karakter. Het be oogt niet meer en niet minder dan het bevorderen van een 'ef fectieve en evenwichtige' be sluitvorming over zaken die een regionaal karakter hebben. De gemeentelijke zelfstandigheid blijft onaangetast. In de overeenkomst komt vast te liggen dat de colleges elkaar vier keer per jaar achter gesloten deuren zullen spreken. Inzet is om een gezamenlijk standpunt in te nemen over onderwerpen die in het belang zijn van alle ge meenten. De meerderheid be paalt het gezamenlijk standpunt. Elke gemeente heeft een stem. De 'zondagse' naam voor het gezelschap wordt Intergemeen telijk Samenwerkingsorgaan voor de regio Zeeuws-Vlaande- ren. B en W van Aardenburg, zo blijkt uit een mededeling aan de raad over de samenwerking zijn daar al lang blij mee. „Dit is de meest haalbare vorm van samen werking. Wij waarderen dat de gemeenten omtrent zaken met een regionaal karakter op deze wijze tenminste met elkaar in overleg zijn." Een poging om er meer uit te halen door burgemeester A. Kes- sen van Hulst strandde vorig jaar tijdens het laatste B en W-overleg. Kessen wilde naar een intensief samenwerkingsver band op basis van een gemeen schappelijke regeling. Hij wilde daarmee het dreigende gevaar van een door de provincie opge legde gemeentelijke herindeling afwenden. „Door het blijvend ontbreken van een gestructu reerde integrale regionale sa menwerking verwachten wij dat gemeentelijke herindeling over een aantal jaren onontkoombaar is," reageerde het Hulster college toen bitter op de uitkomst. In die vergadering besloten de colleges de gemeentesecretarissen op een licht samenwerkingsmodel te la ten studeren. Voorlopig is een herindeling in Zeeuws-Vlaanderen van de baan. De provincie wil die dis cussie pas in 1995 opnieuw ope nen. Van onze correspondent Terneuzen - Piloot Karei Kok en zijn passagier Erik Hansen, bei de Nederlanders, hebben gister middag om vier uur met hun zweefvliegtuig een noodlanding moeten maken bij Gent. Zij landden heelhuids op een maïs veld in het dorpje Nazareth. De twee waren om 12.45 uur opgestegen van het vliegveld van de Eerste Zeeuws-Vlaamse Ae- roclub (EZAC) in Axel, om een driehoeksvlucht te maken via Doornik en Kortrijk. De vereniging is overigens verze kerd tegen schade, die wordt veroorzaakt aan landbouwge wassen. Ook een toestel van de West Brabantse Aeroclub (WBAC) uit Woensdrecht raakte gistermid dag boven Oost-Zeeuws-Vlaan- deren in moeilijkheden, door het wegvallen van de termiek. De piloot, een inwoner uit Zaamslag slaagde erin het toestel veilig aan de grond te zetten in een bouwland met uien in de omge ving van Nieuw-Namen. De zeephelling was weer een berucht onderdeel van de zeskamp. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Sint-Jansteen - Het Dorpsfeest 1994 in Sint-Jansteen werd door het publiek afgelopen weekend niet vergeten. Vele bezoekers kwamen een kijkje nemen op het terrein van de gebroeders Dobbe- laer. Niet alleen de inwoners van Sint- Jansteen, maar ook uit overig' Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Penningmeester P Morcus was vol lof over de vijftig vrijwilligers. Het bestuur, bestaan de uit vijf personen, kan dit evenement niet alleen organiseren. „Vrijwilligers zijn onmis baar," aldus Morcus. „Wat zij in dit week end verzetten, is niet te betalen. Anders kan het niet op deze wijze georganiseerd wor den." Nadat vrijdagmiddag de ouderen en de jeugd aan hun activiteiten hadden deelgeno men, was het zaterdagmiddag de beurt aan de deelnemers aan de zeskamp. Negentien ploegen hadden zich hiervoor aangemeld. De algemene leider Ad van Beek had met met zijn scheidsrechters en helpers weer een drukke middag. Er werd op de verschillende onderdelen hard voor de punten gestreden. Vooral de zeephelling was weer een moeilijk onderdeel. De ploeg van de Bosuilen slaagde er weer in de eerste prijs in de wacht te slepen. Dit jaar kwamen zij dan ook definitief in het bezit van"de wisselbeker. De verdere uitslag was 2. 't Klooster, 66 punten 3. de Doogies, 60 punten. Tijdens de zeskamp werd in de loods de feeststemming muzikaal opgeluisterd door Windkracht 9. Zaterdagavond konden 600 mensen genieten van een goed verzorgde dansavond en het grandioze slot van het St'eense Dorpsfeest 1994. Van onze correspondent Breskens - De herdenking van de zeeslag op Schoneveld trok zaterdag in Breskens ruim tienduizend bezoekers. De zeeslag vond in 1673 plaats in de Noordzee voor de kust van Zeeuws-Vlaanderen. Zaterdag had de organiserende Stichting Herdenking Zeeslag op Schone veld, mede door het prima weer over belangstelling niet te kla gen. Vooral de nagebootste zee slag op zaterdagavond in de ha ven van Breskens tussen tien platbodems vormde een aantrek kelijk kijkspel. De herdenking begon zaterdag morgen met het beschilderen van een houten wand aan de haven, uitgevoerd door vertegenwoordi gers van de scholen, gevolgd door zeilwedstrijden. Rond het middaguur klonken enkele ka nonschoten tijdens de herden- kingsspeech door de comman dant van de marinekazerne Vlis- singen, kapitein-luitenant ter zee R. Meijer. Daarna konden de overige activiteiten van start gaan. De echte publiekstrekkers waren ongetwijfeld het Orion-vliegtuig dat vijf maal laag kwam over vliegen en de demonstratie met de helikopter van de Koninklijke Marine. Ook de tentoonstellin gen trokken veel bezoekers. Het visserijmuseum kon ongeveer 200 belangstellenden verwelko men. In de vismijn was de voor lichtingsstand van de Koninklij ke Marine in trek en gaven de scheepsmodelbouwers een mooie demonstratie. Het naspelen van de zeeslag op Schoneveld ging met vuurwerk gepaard, hetgeen een aantrekkelijk schouwspel opleverde. Velen waren naar Breskens ge komen op een bezoek te brengen aan het afgemeerde marineschip of om de vijftien platbodems te bewonderen. Tien van hen waren zaterdagavond actief in de nage speelde zeeslag in de haven, wat mede dankzij het vuurwerk een aantrekkelijk schouwspel ople verde. Gisteren brachten even eens nog velen een bezoek aan het marineschip of maakten een vaartocht met een van de plat bodems. Het stichtingsbestuur was dan ook tevreden. „Deze dag heeft aan de ver wachtingen voldaan," aldus A. Peters van de Stichting Herden king Zeeslag op Schoneveld. „Vooral het maritiem historische is voor ons belangrijk. We willen er geen circus van maken. Diege nen die de tentoonstellingen be zoeken, zijn geïnteresseerden. We hebben een prima medewer- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE king van de Koninklijke Marine. Er is trouwens geen enkele zee slag die herdacht wordt, dus op hun medewerking kunnen we wellicht blijven rekenen. Het is de bedoeling om ieder jaar op de tweede zaterdag in juni de her denking te houden. Volgend jaar zullen er zeker vijftig platbo dems, waaronder enkele Engelse, naar Breskens afreizen zodat we opnieuw kunnen spreken van een grote zeeslag." Van onze verslaggever Eede - Het ontbreken van een 'fast-food-zaak' in Eede doen B en W van Aardenburg ertoe beslui ten wat soepeler om te gaan met. het bestem mingsplan aan de Rijks weg. M. Boekhout wil een semi- mobiele frietkraam begin nen op een lapje grond tus sen nummer 19 en 21, maar het bestemmingsplan laat die bedrijvigheid niet toe. B en W zien de friettent 'als een welkome aanvulling op het aanwezige voorzienin- genstelsel' en stellen de raad voor alle medewerking te verlenen. Het consultatief overleg van raadsleden be kijkt donderdag 16 juni of de wens van Boekhout in vervulling kan gaan. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. Van onze verslaggever Aardenburg - Het Kinder clubwerk Eede en B en W van Aardenburg zijn het eens ge worden over de overname van de speeltoestellen op het terrein bij het Hof van Eede. nen ff gaan akkoord met de voorw clubw zoeker zo sne kelen, terreir detor Er ko terreir Van onze verslaggever Axel - B en W van Axel zijn bereid de huur van het café in de Axélse sporthal met maximaal 10 mille te verlagen om de uitbaters, het echtpaar Verpoorte, te stimuleren de tent open te houden. Van onze correspondente Ossenisse - De parochiekerk van Ossenisse zat vol, zater dag tijdens de afscheids- dienst voor pastor Leijgraaf. Alle zeven parochies van de Kring Noord werkten mee aan de dienst. In de preek bedankte pastor Le ijgraaf de mensen voor de jaren lange prettige samenwerking. Hij blijft nog enkele weken hel pen. in Kring Noord, maar ver trekt dan naar Noord-Brabant waar hij geboren is. Hij gaat wonen temidden van zijn fami lie- en vriendenkring in Teterin- gen. Tijdens de dienst, waarbij de familie van pastor Leijgraaf en de vertegenwoordiger van het bisdom, vicaris-generaal L. Aer- den aanwezig waren, hadden al le vertegenwoordigingen van de zeven parochies een taak. Daarna vond een receptie plaats in het Hof ter Nesse. Deze werd druk bezocht door besturen en werkgroepen, collega's en paro chianen. Hier sprak burgemees ter Th. Steenkamp een dank woord uit. Goës - Vier jeugdigen uit Zoe- termeer en Zwaag hebben zater dag in Goes voor opschudding gezorgd en de politie enige tijd op scherp gezet. Rond drie uur die middag be reikten de politie verschillende telefoontjes over een ontvoering in de Zusterstraat. De politie ontdekte na het nodige speur werk dat het om een geintje ging van vier jongens die verbleven op een camping op Noord-Beve land. Ze werden aangehouden en nog dezelfde dag weer op vrije voeten gesteld. Van onze correspondent Domburg - Een 38-jarige inwo ner uit het Duitse Düsseldorf is zaterdagmiddag op het strand nabij Domburg aan een hartstil stand overleden. De man was aan het zwemmen in de Noordzee en raakte op een gegeven moment onwel. Op zijn hulpgeroep snelden familieleden toe die hem op het stand brach ten. Reanimatiepogingen hielpen niet meer. De aangespoelde dolfijn had een lengte van 2,5 meter. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Cadzand Bad - Zaterdag werd op het strand bij Cadzaii Bad een dode witsnuitdolfijn (Lagenorhynchus rostris) gevonden. Het dier was al in verregaande staü van ontbinding. Omdat een gedeelte van het dier toch 1115 onderzoekswaardig was is het door een medewerker het Nationaal Historisch museum in Leiden voor onderzoek meegenomen. Het betrof een volwassen mannelijke witsnuitdolfijn. Het zoog dier had een lengte van 2,5 meter en woog 300 kilogram, ft doodsoorzaak kon niet meer worden achterhaald. De witsnuifdolfijn is na de bruinvis de meest algemeen voorko mende walvisachtigen in de Noordzee. Hij leeft vooral indiepi water en komt oorspronkelijk voor in het noorden van li Atlantische Oceaan en in het noordelijk deel van de Noordzee. Sedert de jaren zestig is de soort verder naar het zuida doorgedrongen en is nu een regelmatige verschijning in M Nederlandse deel van de Noordzee. Witsnuitdolfijnen word» gezien in groepjes van tien, maar soms ook in formaties va tientallen tot enkele honderden. Van onze correspondente Hulst - Welpen, Kabouters en Esta's uit heel Zeeuws-tt deren waren het afgelopen weekend bijeen op het terrein de scouting 't Jagertje in Hulst. Zo'n 165 kinderen speelt het verhaal van Peter Pan. Het was de vijftiende maal dat de jeugdige scouts bijeen waren. Op het terrein stonden grote ten ten en een indrukwekkende boot. waarom heen de spelen plaats vonden. Het schip van kapitein Haak stond centraal in het ver haal. De groepen vertegenwoor digden steeds een land. Hulst nam Nederland en China voor zijn rekening, Sas van Gent ging op de Franse toer, Westdorpe Spaans, Kloosterzande Mexi caans, Sluiskil Arabisch, Oost burg Amerikaans en Terneuzen Surinaams. De kinderen waren uitgenodigd door Peter Pan om te komen spelen op Preteiland. Zij moes ten een route volgen die Peter Pan in een fles had gedaan. Omdat Peter gevangen werd door kapitein Haak liep er iets mis en kwamen de deelnemers op Duivelseiland terecht. De be vrijding van Peter Pan en de weg terug naar Preteiland is het doel van de spelen. De scheepsbel luidde verschil lende keren als start vaiH postenspel of een tocht wil behendigheid en creativiteit' eist waren. De verklede- enj schminkte deelnemers haé dolle pret en kregen tussen] steeds een stevige hap the' zorgd werd door de keukensï Zaterdagavond rustten de; gestreden .deelnemers uit b!1 machtig vuurwerk waar P® Haak nog een robbertje voce Het hoorde allemaal biju dat zondag werd voortge Het Preteiland bleek te lig!® het domein de Ster in Sint klaas. Met busjes werd® deelnemers daarheen ge® Op preteiland mocht lekke: speeld worden en rond 13-® was iedereen weer terug -j Jagertje waar het weekend- sloten werd. Iedere welp, kabouter of kreeg van Rinkelbel, Pet® en kapitein Haak een aan® mee in de vorm van een M» de en een foto die tijdens het spel. Van onze verslaggever Terneuzen - Na enkele vergeefse pogingen is gistermorgen vrc behulp van de drijvende bok Rotterdam de duwbak Breskens I De duwbak, geladen met 2000 ton zand, zonk vrijdagmidda; Oostbuitenhaven van Terneuzen en blokkeerde sedertdien nenvaartsluis. Bij de berging waren (sleep)boten betrokken van de bergings ven Multraship en Van den Akker. Aanvankelijk werd ge® het karwei zaterdagmorgen vroeg al zou zijn geklaard. mislukte. Bij onderzoek bleek dat de duwbak vast in de hav® zat 'gekleefd'. Daarop werd in de nacht van vrijdag op besloten om een drijvende bok in te zetten. Nadat stroppen waren aangebracht kon de duwbak talud van de haven worden gezet. Met veel moeite sl bergers er uiteindelijk in om de bak boven water en dri]v' krijgen. Met toestemming van rijkswaterstaat is de duwbak zo. reparatie naar de scheepswerf De Schroef in Sluiskil g® Volgens een woordvoerder van rijkswaterstaat is voor de sffl nauwelijks vertraging opgetreden. Die vaart kon de twee andere sluizen in Terneuzen. Het café in 't Sportuus draait slecht. Verpoorte acht het niet langer levensvatbaar om de ex ploitatie op de huidige voet voort te zetten en wil gunstigere huurvoorwaarden. Omdat B en W het café niet willen missen, voelen ze er veel voor om aan de huurovereenkomst te sleutelen. Een en ander blijkt uit een voor stel aan de raad. Het horecagedeelte wordt voor 30 mille per jaar gehuurd door Brouwerij Haacht NV die op haar beurt het café onderver huurt aan de familie Verpoorte. De huurovereenkomst tussen Haacht en de gemeente loopt nog tot 1996 maar de brouwer heeft al laten weten geen zin te hebben in het verlengen van de huurovereenkomst. Haacht NV heeft B en W voorge steld met ingang van 1 januari 1997 een rechtstreekse huurovereenkomst met Verpoor te aan te gaan. De brouwer zelf is al met de huur omlaag gegaan. Verpoorte betaalt tot 1996 vijf tien procent van zijn netto-om zet. Haacht pakt dat huurverlies omdat Verpoorte heeft toegezegd voor zeven jaar alle drankvoor raad van, drankenhandel Pluym BV (distributeur van Haacht) af te nemen. B en W hebben wel oren naar het voorstel van de brouwer en zijn ook gevoelig voor de argumenten van Verpoorte. Concreet stelt het college voor om vanaf 1997 voor zeven jaar een huurovereen komst met Verpoorte aan te gaan. Hij moet vijftien procent van zijn netto-omzet aan huur betalen met een minimum Van 20.000 gulden per jaar en een maximum van 30.000 gulden. Het ondernemersvriendelijke ge baar van B en W (een beetje café betaalt al gauw 25.000 gulden huur per jaar) wordt donderdag 16 juni besproken tijdens een vergadering van de commissie financiën. Deze begint om 20.00 uur. van Wei naa dag zetl ve Na 10.C VOO dro kw£ de was van Vele hein vroe tussi iets Naa, hadc ging Daa: aant zien was moa die het 1 Zaal vin gevo waa: koel Het ke d Hela kaar verd laag ste r voor eiere Naa: uitei Voor sprir derc, beur kind Van on Ternei gend t de zat staan rondg; de op videoc voor d Aan het eind van de week is het druk bij Mandemakers. Verschrikkelijk druk. Jar dat we op die dagen niet iedereen op timaal van dienst kunnen Met koelkast, combl- maqnetronoven, gas- kookplaat. geinte- rde afzuigkap, ibiad. spoelbak lengkraan. licht en kranslijst, metalen iaden en metalen ciipschamieren Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, telefo°n 0-4167-72677. Vr'jdag koopavond. Vo'g de borden.

de Stem | 1994 | | pagina 8