Scheiding der geesten binnen Oranje |0r anj e et stip aar DE STEM De Bruin tevreden en blij met beslissing IAAF MOTORVERHUUR Sex geen taboe meer Einde van slechte periode Banneling Hitte eerste tegenstander voor Oranje, in Florida NAC aast op Louis Laros TV Toer- en choppermodellen; bijtigchelaar Breda B Ronald Koeman en Ed de Goey distantiëren zich van boycot ran Himst tekent lier jaar bij ree zeilers Mronken in fer Van Genève Ee" Z0CkaCtie &trrsomsta*- BSSti 13 JUNI 1994 Tel.: 076-281481 Sport MAANDAG 13 JUNI 1994 DEEL vinkei. Een beeld uit een Irin het verdwijnen van I Jicht Nederland 1, 22.37 foto ncrv i Regie: Helke Misselwitz. Ir Lamprecht en Nino San-1 |n Johanna ziet er hopeloos ze geconfronteerd met de lig wordt ze op de rails in een behulpzame vriendin, pl, op wie ze smoorverliefd liets van die 'buitenlander' ffilm uit 1989. Regie: David 3eck, Catherine Colvey en loint vindt een serie gruwel- Liney ontdekt dat een duister fcrbindt. Ook een onopgeloste |ft ermee te maken. Toen koppel en pleegde daarna 190. Regie: Ricky Tognazzi. Icky Memphis en Gianmarco 1 |lzo zijn drie vrienden die de fanatieke supporters van (irijn willen afreizen voor de us, wordt hun oude leider In. Red heeft zich ondertussen ppgeworpen, hij heeft ook het Vertikaal: 1. Blessuretijd; 2. onder ede staan; 3. deelname; 4. kleur- spoeling; 5. ongemeen; 6. zeil; 8. vanzelfsprekend; 12. vensterglas; 16. gips; 17. afmakers. DE VERSCHILLEN Ronald Koeman: niet van de fartij bij media-boycot. FOTO de stem/johan van gurp Door Henk Mees Toronto - De voetbal-inter nationals van de Nederlandse WK-selectie zijn boos. Zo heet het althans in twee pers communiqués, die afgelopen weekeinde duidelijk moesten maken dat Oranje zich ergert aan de berichtgeving over on dermeer de geldstromen - naar Curagao - bij grote voet baltransfers. De affaire veroorzaakt zelfs een scheiding der geesten binnen Oranje, omdat Ronald Koeman en Ed de Goey zich hebben ge distantieerd van de actie tot een boycot van het weekblad Voet bal International. Vrijwel elke Nederlandse krant heeft de afge lopen maanden bericht over de geldstromen bij transfers. Na de uitlatingen van Jimmy Jansen van Raay, voormalig voorzitter van de spelersvakbond WCS, van vorige week is voor de spe lers de maat vol. Vandaar dat zaterdagmorgen vroeg, om zeven uur al, de nog soezende ANP-verslaggever in Toronto uit bed werd gebeld en KNVB-perschef Ger Stolk een krampachtig geformuleerd com muniqué dicteerde. „De spelers van het Nederlands elftal, die lid zijn van de WCS cq verbonden aan het bureau Sport Promotion, hebben zich geërgerd aan de suggestieve berichtgeving en zullen terughoudendheid be trachten en een selectief beleid gaan voeren ten aanzien van interviews met de desbetreffende media", zo las Stolk voor. Om welke media het ging, kon Stolk op zaterdagmorgen zo vroeg nog niet zeggen. Pas 's avonds volgde nadere uitleg en bleek de boycot alleen het week blad Voetbal Intérnational (kort weg VI) te betreffen, mede van wege de berichtgeving in dat weekblad over het Nederlands elftal gedurende de laatste twee jaar. Jan Wouters trok daarom zijn toezegging in een dagboek voor VI bij te houden. Wouters is in de affaire bovendien aange steld als woordvoerder, maar veel uitleg is van hem nog niet vernomen. De PSV-voetballer is een van de spelers, die zich aangesproken voelt. Met adviezen en begelei ding van de WCS en het daar aan verbonden Sport Promotion heeft hij de afgelopen jaren twee lucratieve transfers afgewikkeld: eerst van Ajax naar Bayern Mü- nchen, daarna van Beieren naar PSV dat zo dicht bij de grens voetbalt dat Wouters het aange namer vond domicilie in het Bel gische Overpelt te kiezen. Toelichting wilde Wouters niet geven. Evenmin was dat het ge val bij Dennis Bergkamp en Ro nald de Boer van wie wordt gezegd dat ze de initiatiefnemers zijn. Ronald de Boer verdient na een .tussentijds overstapje naar Twente als aanvaller bij Ajax nu meer dan het dubbele van zijn tweelingbroer Frank die, als ver dediger, vijftien interlands meer heeft gespeeld. Bergkamp heeft vorig jaar een mooie slag gesla gen met een vet betaalde baan bij Inter Milaan en vrijwel tegej lijkertijd een miljoenencontract versierd voor het dragen van Reebok-schoenen. Schoenen van dat merk zijn in middels in de mode bij Oranje en bij zulke contracten stippelt Rob Jansen namens Sport Promotion de belastingvrije route uit naar een postbusrekening op de An tillen. Er is dus nogal wat geld in het geding voor de voetballers die na de onthullingen schrik krijgen voor fiscale pottekijkers. Geen enkel Oranje-speler heeft gedurende de eerste drie weken van de WK-voorbereiding laten merken dat hij zich stoort aan de onthullingen over de geldstro men. Pissig daarentegen, aange slagen en nerveus, laat KNVB- bestuurslid Karei Jansen zich in Toronto uit over de WCS-peri- kelen. VERVOLG SPORT - B2 film uit 1984. Regie: pngerfield, Joe Pesci en Geral-1 is de schoonzoon van In warenhuis. Het geld dat hij spendeert hij aan sigaretten, houdt van dit buitensporige I |bder om bij een vliegtuigonge-1 stijlvol warenhuis. leelfilm uit 1989. Regie: Martin Idy Allen. Hoofdrollen: Woody plte, Mia Farrow en Giancarlo Lionel Dobie is een artiest ftreerde vriendin Paulette, die 1 bij hem weg; 2. 'Life without |it in een hotel in New York, ndreizen; 3. 'Oedipus Wrecks': fcijn zeurende moeder. WK boor Henk Mees loratito - Met drie overwinningen, bij elkaar geschoten Ingekopt met dertien doelpunten, heeft het Nederlands loetbalelftal een stipnotering gekregen op de hitparade looi het WK. Temidden van de wolkenkrabbers van loronto gaf Oranje tegen Canada ook de derde oefenin- Irland een score die indruk maakt bij de bookmakers: Jtlangrijker zo'n grote fee vind ik dat1 [t opnieuw heb- o kunnen con- fcton dat ie pen zijn taken Pt in het elftal, ft het in de feede helft min- schrijf son de om- pdigheden Ttoe," conclu- WorldCup fe t: bonds- USA 94 ■ch Dick Advocaat in Toronto fï duizenden Nederlandse Egranten voor een oranje- frtje zorgden op de volle tri ps (20.144 toeschouwers) van PVarsity-stadion. 'gemaakte, vlak voordat het |™pen nacht nog in de WK- P Orlando neerstreek, als ltste van vijf WK-deelnemers T tussenstop in Canada in een IPaytona Beach - Paul van st heeft zijn contract als •ondscoach van de Bei- Mie selectie met vier jaar iri%d. Dat heeft de voor- 1 -«van de Belgische voet- 'bond Michel d'Hooghe n,leren ln het trainings- ltr>. V^n de Belgen in Day- I 1 Beach bekend ge it!! ^ms' vo4?de ongeveer "Daar geleden Guv Thys brij ™e§ere speler van necht en het Belgische begeleidde de Rode «J P weg naar de ein- te W Verenigde Sta- Vv!t tkfwe contract fonWn6" met het WK van Pwnjkm 1998 tijdsbestek van twaalf dagen. Geen enkele ploeg was in staat zo'n machtsvertoon te etaleren als de Nederlandse ploeg. Ma rokko, de derde groepstegen- stander van Oranje, en Brazilië (met de scorende Romario) ble ven op 1-1 staken. Duitsland en Spanje kwamen veel moeizamer aan hun zeges (beide keren 0-2). Of de inspanningen zo zwaar wogen dat de hulpeloze Canade zen gisteren geen moment de kracht konden opbrengen om het Oranje lastig te maken, bleef vaag. „Die Canadezen waren doodmoe. Daarom moeten we niet veel conclusies aan deze uitslag verbinden," meende aan voerder Ronald Koeman. In de fase dat de Canadeze reservoirs nog lang niet volledig aange sproken konden zijn, lag de thuisploeg al kansloos uit de rails. Dennis Bergkamp scoorde reeds in de 7e minuut met een slap tikje nadat Overmars en Roy hun beurt voorbij hadden laten gaan. Zeven minuten later snelde Mare Overmars door de open liggende linies (0-2) en acht minuten voor de hervatting joeg Frank Rijk aard de bal achter doelman For rest, die bij het Engelse Ipswich Town op de loonlijst staat. Canada, waarin de van Fortuna Sittard scheidende verdediger Randy Samuel nog de beste spe ler was, kon daar niets tegenover stellen. De spaarzame momenten dat doelman Ed de Goey in ver legenheid raakte, waren het ge volg van slordigheden in de Ne derlandse verdediging waarin met name de halverwege gewis- Met Randy Samuel op z'n hielen scoort Mare Overmars 2-0 voor het Nederlands elftal tegen Canada. selde Stan Valckx een zwakke indruk maakte. Zonder Valckx bleef Oranje in de tweede helft nog simpeler overeind, maar bleek het, bij gebrek aan de stuwende kracht van Rijkaard, niet meer in staat zijn tanden te laten zien voor het Canadese doel. Voor rust sloeg Nederland uit negen opgelegde kansen drie keer munt, daarna wist vooral invaller Van Vossen geen raad met de drie kansen van de tweede helft. Oranje hield ook in Toronto vast aan de aanvallende speelwijze met vier offensief ingestelde spe lers, die opnieuw steeds konden rekenen op de aanvoer van Wim Jonk. Daarachter zorgden Frank Rijkaard en Jan Wouters in de eerste helft voor het evenwicht aan de zijkanten. Uiteindelijk was Rijkaard door Advocaat toch in de middenlinie gepos teerd waardoor Wouters naar links switchte en Rob Witschge zijn plaats bij de eerste elf ver speelde. Ook de andermaal veelal mach teloze Ronald de Boer moest tij dens de pauze in de kleedkamer achter blijven. Mede op eigen verzoek omdat zijn linkerknie weer begon te zeuren. Zijn Ajax- collega Peter van Vossen kreeg daardoor een nieuwe kans. Op de vleugels was Oranje daar entegen snediger. Mare Over mars etaleerde, pittig spelend, dat hij de concurrentie van Gaston Taument serieus moet nemen. De Feyenoord-rechtsbui- ten zou gisteren de voorkeur foto anp hebben gekregen wanneer hij in Toronto geen koortsaanval had gekregen. „Ik vermoed het ge volg van vliegtuigdroogte op de heenreis en aircodroogte in zijn hotelkamer. Met veel drinken en de keel goed smeren, moet hij er in een paar dagen vanaf zijn," zei KNVB-arts Frits Kessel. CANADA-NEDERLAND 0-3 (0-3) 7. Bergkamp 0-1, 13. Overmars 0- 2, 37. Rijkaard 0-3. Scheidsrechter: Reed (Eng). Toeschouwers: 18.000. Gele kaart: Aunger (Can). CANADA: Forrest; Fraser, Samuel, Yallop en Carter; Dasovic, Aunger, Hooper (46. Norman) en Miller (66. Fenwick); Berdusco (78. Limniatis) en Corazzin (46. Catliff). NEDERLAND: De Goey; Valckx (46. Witschge), Koeman en Frank de bock; Rijkaard (68. Van Gobbel), Jonk en Wouters; Overmars. Berg kamp, Ronald de Boer (46. Van Vossen) en Roy (78. Bosman). Van onze verslaggever Toronto - Ook de missie-Toronto is succesvol verlopen voor Oran je. Vanaf vandaag kan het Ne derlands voetbalelftal in de hitte van Florida wennen aan de tro pische omstandigheden, die het op het WK zal treffen. Een, oe fenwedstrijdje tegen Fort Lau derdale Strikers, komende woensdag op het heetst van de dag, moet nieuwe gezichtspun ten opleveren. „Vooral voor spelers als Jan Wouters wordt het nog afwach ten hQe hij op de hitte reageert," zei bondscoach Dick Advocaat gisteren in Toronto waar de winst (0-3) in de interland tegen Canada bij een temperatuur van 26 graden en onder veel regen gestalte kreeg. Als linkshalf pen delde en corrigeerde Wouters te gen Canada vlijtig als vanouds. Na de rust koos Wouters positie op rechts en kwam Rob Witschge weer aan bod. „Ik vond het maar gek dat ik er niet in stond. Ik had vast gere kend op een plaats in de basis, maar ik zal er geen probleem van maken," zei Witschge na afloop. Advocaat gaf hem in de tweede helft zijn plaats terug door Stan Valckx van het veld te roepen en Frank Rijkaard weer in de defensie te posteren. Met die mutatie ging veel kracht en drang op het middenveld verlo ren, maar Advocaat rechtvaar digde zijn keuze door te wijzen op te riskante acties van Rijk aard in de eerste helft. „Gebleken is weer dat Frank Rijkaard als middenvelder op bepaalde momenten de diepte induikt en dan gaten laat vallen. Door dergelijke situaties loop je het risico de slag op het midden veld te verliezen in wedstrijden van zwaarder kaliber dan deze," zei Advocaat in Toronto waar Rijkaard voor de rust veruit de meest dynamische middenvelder was. Advocaat wekte daarmee de in druk opnieuw Rijkaard naar een rol in de verdediging te willen dringen. Ronald Koeman dacht daar anders over. „Ik heb met Frank Rijkaard zowel als voor stopper als middenvelder ge speeld. Ik denk dat zijn kwalitei ten toch het beste tot hun recht komen op het middenveld," meende Koeman. Tijdens de tradi- in„ egatta Bol d'Or zijn .„„unpuePB™ slechti 'S>|U!I ua>||OM 01 ?s}pJj Er stn HèvM hd Meer van ïerrirnl ltserse deelne- sleS°nt weta Betroffen j stond een WaQ B|q 'l 'smoaJ tapnoips ge golva een harde wind. 'siuoaj miom 'daqas Z S1U 4o' twee meter h> totaal 170 emers staakten Erik de Bruin: dopingzaak doorverwezen naar arbitrage commissie. foto ap Den Haag - Erik de Bruin was zaterdagmiddag opgeto gen, nadat hij had vernomen dat het voltallig bestuur (de council) van de Internationa le Amateur Atletiek Federa tie (IAAF) in Monaco zijn dopingzaak had doorverwe zen naar de arbitragecom missie. „Ik ben bijzonder tevreden en blij. Ik hoop dat de IAAF de verdere gang van zaken ook zorgvuldig zal bekijken. Net zo zorgvuldig als de tuehtcommis- sie van de KNAU dat vorig na jaar heeft gedaan." Tevreden heid en blijdschap waren ook de eerste reacties van mr. Wilfred Veldstra, de Rotterdamse advo caat die de juridische belangen van de Nederlandse recordhou der discuswerpen en kogelstoten behartigt. „De IAAF heeft de zaak De Bruin aangepakt zoals ik ge hoopt had. Men heeft professio neel gehandeld door de zaak voor te leggen aan de arbitrage commissie, waarvan juristen deel uitmaken. Ik heb het volste vertrouwen in een professionele afwikkeling van een zaak, die voor discussie vatbaar is," aldus Veldstra. „Voor het publiek heeft het toch vraagtekens opge roepen dat door een dergelijk dopingonderzoek een atleet van zijn carrière beroofd kan wor den." Volgens De Bruins juridisch ad viseur is door de beslissing van de council duidelijk geworden 'dat de IAAF op juridisch vlak de verantwoordelijkheid neemt en door haar ten dienste staande specialisten de zaak wil laten onderzoeken'. „Mijn primaire doel was dat Erik de Bruin dit seizoen normaal gerechtigd is aan wedstrijden deel te nemen. Dat doel hebben wij met de verwijzing naar de arbitrage commissie bereikt. Daar ben ik werkelijk heel blij mee." Korte termijn De Bruin en zijn advocaat ver wachten niet dat de arbitrage commissie op korte termijn bij eenkomt. „Zulke zaken duren bij de IAAF altijd redelijk lang. Ik kan dus het hele seizoen wer pen," aldus De Bruin wiens heupblessure geneest. „Het gaat gelukkig al een stuk beter. Door ontstekingsremmers is het vocht uit mijn heup verdwenen. Ik word nu intensief behandeld door de fysiotherapeut. Ik kan nog niet voluit trainen maar dat zal over veertien dagen onge twijfeld wel het geval zijn. Over anderhalve week moet ik mij weer bij mijn arts John IJzerman melden." „Dit seizoen gaat in elk geval niet verloren voor De Bruin," stelde Veldstra. „Ik verwacht dat de arbitragecommissie de win terperiode gebruikt om in rela tieve rust recht te doen aan de zaak De Bruin." Sex tijdens het WK is geen taboe meer. Bij de meeste deelnemende landen althans. De Duitse voetbalbond heeft voor de vrouwen van de spe lers in Chicago een hotel gear rangeerd in de buurt van het onderkomen van de interna tionals. „Een vrije dag tijdens het toernooi is ook echt een vrije dag. Iedereen mag doen en laten wat hij wil. Het is goed voor de spelers als ze hun vrije tijd met vrouw, vriendin of partner kunnen doorbren gen," zegt bondscoach Berti Vogts. Is de tekst van Berti Vogts tamelijk neu traal als het over sex gaat, de Braziliaanse cqach Carlos Alberto Parrei-^ ra reageert fri voler: „Als we geen wereld kampioen wor den heeft het /d met aan het gebrek aan sex gelegen." Teamarts Ligio To ledo voegt toe: „Een goed ge trainde sportman zal weinig last ondervinden van de liefde. Sex is in ieder geva'l beter dan een hele nacht jn de disco theek hangen." De Argentijnse president Carlos Menem bemoeit zich ook al met de nationale voet balploeg. Het staatshoofd heeft met hame Diego Mara- donna hevig onder vuur geno men. „Maradona is niet in vorm. Het beste is dat hij niet speelt. Zijn gedrag en optre den hebben een averechts ef fect op het elftal. Over het veld wandelen en af en toe een pass geven, kan ik ook," zou de presideht volgens het dag blad La Nation hebben ge zegd. Geschrokken van zijn kritische woorden, beweerde Menem vervolgens dat de bui tenlandse media, waarmee hij een ontmoeting had gehad, hem verkeerd hadden geci teerd. De ambassadeur van de Verenigde Staten in Bulgarije heeft laten weten dat tenmin ste 2000 uitreisvisa beschik baar zijn voor Bulgaarse voet balfans die de eindronde om de wereldtitel willen bijwo nen. De supporters moeten wel entreekaarten en hotelre serveringen kunnen overleg gen. In Bulgarije was hevige kritiek geleverd op de Ameri kanen omdat ze aanvankelijk slechts een handjevol visa wil den verstrekken. De WK-koorts heeft ook toegeslagen in Vietnam. Hevig zelfs. Koortsachtig zijn de me dia op zoek gegaan naar ex clusieve verhalen en primeurs, daarbij fictie en realiteit met elkaar verwarrend. Een jonge renblad presenteerde een 'ex clusief interview met Lev Yas hin. De legendarische Russi sche doelman, die vier jaar geleden, drie maanden voor het begin van het vorige we reldkampioenschap, is overle den. In een speciale WK-editie laat het blad Yashin zijn me ning geven over de 24 doel mannen. De dode vertelt dat hij het WK in de Verenigde Staten zal volgen. „Iedereen neemt mij als voorbeeld. Dus ik moet een rustig leven lei den." Met dat laatste heeft Yashin geen moeite meer. Het Vietnamese dagblad 'pikte' het vraaggesprek uit het Rus- sische blad Sport in Rusland Van onze verslaggever Tilburg/Breda - NAC aast op linkerspits Louis Laros. De Bredase club wil de door Willem II tijdens de twee afgelopen seizoenen aan het Venlose WV verhuurde 21-jarige aanvaller op huurbasis aantrekken. Voorwaarde is echter wel dat komende week Ton van Bremen aan het Rotterdamse Excelsior wordt verhuurd. Dan ontstaat er op de linkerflank van NAC in de breedte ruimte en zou Laros een welkome aanvulling van de se lectie zijn. Zeker omdat NAC dan 'eindelijk' aan die zijde met ■Laros over een echte linkspoot kan beschikken. De kans dat de overkomst van Laros, die dus eigendom van Willem II is, nog deze week door NAC geregeld zal kunnen wor den, is echter klein. De verant woordelijke man voor de trans fers bij Willem II is namelijk op vakantie. .Toch ziet NAC-voor- zitter John Peek wel op korte termijn mogelijkheden. „Eerst wilden we Van Bronkhorst, afge lopen seizoen door Feyenoord op huurbasis overgeheveld naar RKC, aantrekken, maar dat' bleek een moeilijke zaak. Van daar dat we bij Laros terecht zijn gekomen. Zijn komst hangt en staat echter wat ons betreft met de verhuur van Van Bremen. Krijgen we dat met Excelsior rond, dan hebben we de ruimte om met Laros te gaan praten," aldus Peek. In Tilburg zal de NAC-voorzitter echter merken dat 'door Willem II louter over verkoop zal wor den gesproken. Het is bekend dat Willem Il-trainer Jan Rekr van mening is dat zijn selectie te veel mankracht op links her bergt en dat Laros wat hem betreft in de verkoop mag wor den gestopt. Dat was afgelopen Louis Laros: graag naar NAC. foto vnu vrijdagavond bijna gebeurd, toen Laros vrijwel een akkoord bereikte met YW. Bij thuis komst bleek echter dat NAC hem telefonisch had benaderd en daarom schortte hij de gesprek ken met WV voorlopig op. Vol gens Laros deed NAC hem een aanbieding voor de komende twee seizoenen. „En daar heb ik wel oren naar," aldus oorspron kelijk uit Dordrecht afkomstige aanvaller. „Dat aanbod is'finan cieel dik in orde en daarnaast krijg ik bij NAC de kans om in de eredivisie op een redelijk sub topniveau te gaan voetballen. Dus wat mij betreft komt de zaak snel voor de bakker." Van onze verslaggever Diekirch - Het is weinig Nederlandse renners gegeven» om in de sprint een overwinninglie behalen tegen de Duitser Olaf Ludwig. Rob Harmeling klopte de snelle kopman van Telekom zaterdag morgen in het eerste gedeelte van de 'derde etappe van de Ronde van Luxemburg echter in de sprint. Het was de eerste seizoenze- .ge van Harmeling, die daarmee een moeilijke periode afsloot, na zijn zware val in de Ronde van Spanje. „Sprinten is een kwestie van vertrouwen," zei Harmeling. „In de Vuelta had Di Basco bij de tussensprints vier ploegmaats nodig om mij te kloppen. Ik had geen angst voor Ludwig." Rob Harmeling ging drie dagen voor de etappekoers al naar Luxemburg om te trainen, want hij had 20 dagen niet meer gefietst. In de Ronde van Midden-Zeeland behoorde hij tot de deelnemers, maar hij reed de wedstrijd niet uit. „De overwinning is een kleine bevestiging dat de conditie er aan komt," vertelde Harmeling. „Maar ik zal nog hard moeten werken. Ik wil best naar de Tour, maar alleen als ik mij goed voel." Zie verder Sport B-5

de Stem | 1994 | | pagina 13