IdESTEM Blazen voor een anti-rookcontract East 17 wil respect John de Wolf signeert 'eigen' tattoo-portret Als het pijpje vijftien aangeeft, ben je nat Fotowedstrijd over vrijheid Laatste kansen voor De Vierkante Decimeter GEEN wouwaj Als PRIESTER,1 W/WT2E SW4W WIET STEVIG x IW HUW SCHCZHtu] O O te Sluis ING SECRETARIE nte Sluis m. V x 77 afdelingen en de buitendienst nte Sluis zijn maandagmiddag 13 juni gesloten. er en wethouders van Sluis, emeester, M.L. Everaers, etaris, C.M. Reinhoudt. TANDPROTHETISCHE PRAKTIJK H.H.M. SCHELSTRAETE vari Nederlandse TandprotheWl, e kunstgebitten en tgebittenreparatie 3 HULST S 01140-121-42 L-^!TuilïllllllHIIII'm4"i van de raadscommissies van Sluis d dat de volgende openbare com* sringen zullen plaatsvinden in d Tier van het stadskantoor, Groo uis: commissie, Volkshuisvesting, rdening en Milieubeheer, ,4 stuurlijke Coördinatie; dinsdag 9.30 uur. ilijke Zorg: juni a.s. om 19.30 uur; 994 oorzitters, burgemeester. Door Wimke Overbeek ven de adem in houden.... en bla zen. Ze proesten iS van het lachen. Een tweede keer lukt het wel om te bla zen. De leerlingen van vbo-school Petrus Canisius in Bergen op Zoom leggen de blaasproef af om te laten zien of ze zich aan de af spraak met de GGD hebben ge houden om niet te roken. Breken ze hun belofte, dan geeft de uit slag van het apparaat dat genade loos aan: met een score van vijf tien ben je 'nat'. Omdat het roken onder jongeren flink toenam, startte de GGD Westelijk Noord-Brabant drie jaar geleden met het project ■Niet-gaan-roken'. Op acht mavo- en vbo-scholen in West-Brabant tekenden de brugklassers aan het begin van het schooljaar een con tract om niet te gaan roken. In middels zitten de deelnemers in de derde klas en hebben zij hun afspraak aan het begin van dit schooljaar verlengd. Suzanne Ho- gendoorn en Marij Klasen van de GGD gingen (onverwacht) op school kijken wie zich aan de af spraak gehouden hebben. De vol houders krijgen aan het eind van het schooljaar een cadeaubon van 75 gulden. Rook je? Dat is de vraag waar het allemaal om draait. De mede werksters van de GGD geven de leerlingen een ehquêteformulier waarop zij het antwoord op die vraag moeten invullen. Daarna controleren zij met behulp van de blaasproef of het formulier naar waarheid is ingevuld. Wie rookt, blaast meer koolmonoxide uit. De hoeveelheid koolmonoxide wordt gemeten met de blaastest, die 24 tot 48 uur na het roken nog kool- monoxyde kan registreren. De ro kers vallen dus onmiddellijk door de mand. „Je zet mijn naam er toch niet bij De leerlingen van Petrus Canisius in Bergen op Zoom doen de blaastest. hè, want mijn ouders weten niet dat ik rook," klinkt het uit de klas. Zes van de zeventien leerlin gen roken. Verslaafd zijn ze be slist niet, zeggen ze, want ze kun nen morgen stoppen: „Maar als ik jullie vraag om je pakje shag voor een week bij mij in te leveren, doet niemand dat. Waarom lukt dat dan niet?," vraagt lerares ge- zondheidskunde Aagje Pel. David komt er rond voor uit: „Omdat ik het lekker vind." „Roken is gezel lig! Lekker met een koppie thee," vindt Esther. Brenda: „Als je wil roken, rook je toch. Ben je met een groepje, dan vinden ze je flauw als je niet rookt en steek je er toch maar weer eentje op." In de klas zijn duidelijk twee kampen te onderscheiden. Rechts vooraan zit een groepje meisjes van Marokkaanse en Turkse af komst. In hun cultuur is het abso luut taboe dat meisjes roken. Fau- zia vindt dat je aan je gezondheid moet denken: „Als je later long kanker krijgt, heb je wel spijt." Het blijkt dat er voor Turkse en Marokkaanse meisjes een extra stok achter de deur is om niet te roken. Er zijn er dan ook maar heel weinig die roken en als ze ro ken, doen ze dat heel stiekem: „Want als ze daar thuis achter ko men, krijg je klappen van je vader en word je uitgemaakt voor Ne derlandse..." „Nou zeg!" De verontwaardiging bij haar Nederlandse klasgenoten is groot. Gezondheid is voor hen geen reden om niet te roken: „Ik ken genoeg mensen die roken en die honderd zijn geworden!," wordt er geroepen. FOTO DE STEM BEN STEFFEN Je hoeft toch geën reden te heb ben om te gaan roken. Je doet het gewoon een keer. Juist als je ou ders er tegen zijn: „Als het niet mag, dan doe je het uit nijdig heid," zegt een leerling. De opvoeding speelt een belang rijke ról bij het wel of niet roken. Ouders die zelf roken en het hun kinderen verbieden, genieten wei nig ontzag. De meeste leerlingen vinden dat het het beste werkt als ouders toestaan dat hun kinderen thuis roken: „Want als het niet mag, dan ga je stiekem een hele boel sigaretten achter elkaar ro ken. Veel meer dan je thuis zou doen." Fauzia reageert fel: „Als ouders het goed vinden dat hun kinderen roken, werken die eraan mee dat hun kind verslaafd raakt." Waar ze het wel allemaal over eens zijn, is dat rokers rekening moeten houden met niet-rokers. Bij Esther wordt thuis niet of nauwelijks gerookt, omdat haar vader astma heeft: „Je gaat toch zeker niet roken als je ziet dat hij het er hartstikke benauwd van krijgt." Jose heeft zelf astma en rookt. Ze is al eens gestopt, maar toch weer begonnen. En dat terwijl ze er veel last van heeft. Als ze het over kon doen, zou ze er nooit meer aan beginnen, zegt ze. Wat vinden ze nou van het niet roken project? Helpt het? Dominique denkt dat het project niet werkt. „Je kan in de vakan ties zoveel paffen als je wil, dat merken ze toch niet." Maar door het project denk je wel na over wel of niet roken, erkennen de leerlingen. „Het is je eigen risico. Het scheelt wel of je een pakje per dag rookt of een paar sigaret ten." „Als je uitgaat, rook je toch gauw twee pakjes sigaretten in een weekend," vertelt een leerlinge die niet met haar naam in de krant wil. Iedereen vindt dat je het formu lier eerlijk moet invullen: Fauzia: „Ik vind het gemeen als je rookt en je zegt dat je het niet doet. Ik zou me diep schamen als het ap paraat later vijftien aan zou ge ven." Volgens Marij Klasen zijn er ook maar weinig leerlingen die het formulier niet naar waarheid invullen. Maar in de klas heerst toch het gevoel dat er een paar stiekeme rokers bij zijn die 'het om het geld doen'. „Jij rookt toch? Of ben je weer gestopt? Jij weet ook niet wat je wilt," zegt een leerlinge als zij ziet hoe haar buurvrouw de lijst invult. Door Marjolein Rotsteeg is het beestje maar een naam heeft, moeten East 17 hebben gedacht. De vier leden wo nen in het Londen- se East End en hun postcode is E17, East 17 dus. Hun woon wijk heet Walthamstow en die naam hebben ze stante pede tot cd-titel verheven. „Je eerste plaat is je visite kaartje," zegt zanger/danser Brian Harvey. „Onze platen maatschappij heet London Re cords, waardoor het geheel net een adres lijkt: Walthamstow, East 17, London." Rest nog de naam van het echte beestje; dat heet Levi. Ze is een Steffords- hire bull terrier en fungeert als mascotte. Op de cd-inlay is ze als puppy te zien. Een karika tuur van Levi siert de uiterst complete merchandise-lijn be staand uit onder meer T-shirts, sweatshirts en baseballcaps. Brian windt er geen doekjes °m; East 17 wil graag, heel °faag, (mega - jsucces. In En geland kregen ze met de single House Of Love' al twee voe ten tussen de deur, in ons land tukt het ze nu met 'It's Al- nghtStevige stappen in de ge wenste richting dus. Ook de eerste nevenverschijnselen die- uen zich aan: groupies. e jaren van knokken van met uame songschrijver/rapper nthony Mortimer beginnen us in alle opzichten hun nichten af te werpen. „Hij was al zeven jaar bezig, vertelt raPper/danser Terry Coldwell. „Toen ik gevraagd werd, werk te Tony al met John Hendy, onze danser/toetsenist. Brian was mijn beste vriend en zo is hij erbij gekomen. We hebben geld gelapt om een de mo - tape te kunnen opnemen. Onze manager Tom Watkins heeft die naar platenmaat schappijen gestuurd. London Records gaf ons geld om een goede demo te maken. Die le verde ons een contract op." Tom Watkins hielp eerder Pet Shop Boys en Bros in het za del. Na hun doorbraak werd hij prompt gedumpt op be schuldiging van zogeheten 'wurgcontracten', waardoor de enige zakken die echt gevuld werden de zijne waren. Brian haalt z'n schouders op: „Die man weet wat hij doet. Hij kent iedereen in de busi ness en heeft veel macht. Zon der zo'n man bereik je nooit wat." Over geldzaken weet Brian slechts te melden dat zij zelf het grote geld (nog) niet in handen hebben. „We staan op een soort weekloon." Vanwege hun gemiddelde leef tijd van 21, vergelijkt de Britse pers East 17 geregeld met Ta ke That. Een schop tegen het zere been van Brian: „Ik snap daar niks van. Wij zijn bijvoor beeld met z'n vieren, zij met z'n vijven. Onze muziek is ook totaal verschillend. Verder wil len wij serieus genomen wor den. Ik wil niet alleen kleine meisjes ais fan; ik wil gerespec teerd worden door de zwarte jongens uit mijn straat." 16 juni geeft de groep een con cert in ons land. FOTO PHONOGRAM Door Liesbeth Oeseburg oensdag deelde Feyenoorder John de Wolf in Rotter dam een wel heel bijzondere handte kening uit. De 'pen' waarmee hij die neerzette, was een tatoeëermachine en het papiertje maakte dit keer plaats voor de rug van de Damiën De- greef.Even werd De Wolf uit zijn voorbereidingen gehaald voor het WK. In de salon van Tattoo Bob Body- Art in Rotterdam tatoeëerde hij zijn handtekening op de rug van de negentienjarige Damiën uit Zoetermeer, die een levensechte, beeltenis van De Wolf op zijn schouder heeft staan.De tatoeage was het idee van de eigenaar van de salon en werd gratis door hem aangebracht. De bedoeling is om foto's van de tatoeage te maken er hiervan T-shirts te laten drukken. De opbrengst zal naar het St. Cla ra Kinderbos in Barendrecht gaan. Een angstig lachje tekende het ge zicht van John de Wolf toen hij de tatoeëermachine aan de rug van Vijftig scholen in Midden- en West-Brabant zijn uitgenodigd om mee te doen aan een fotowed strijd over de bevrijding. Maar zelf kun je ook inzenden. In het najaar is het vijftig jaar ge leden dat de provincie Noord- Brabant werd bevrijd van de Duitse bezetters. De herdenking staat in het teken van vrijheid, to lerantie en anti-discriminatie. Wie op 1 september - de uiterste inzenddatum - tussen de 14 en 21 jaar oud is, kan foto's onder het motto '50 jaar vrijheid en toleran tie in Brabant' insturen. De af drukken mogen minimaal 18x24 en maximaal 24x30 mm zijn. De jury wijst in september drie winnende foto's aan. De prijswin naars strijken respectievelijk 250, 150 en 100 gulden op. Een selec tie van het werk wordt later in De Nobelaer in Etten Leur geëxpo seerd. Informatie: Nederlandse Foto- bond, De Reusel 14, 5051 DA Goirle. John de Wolf signeert zijn eigen portret. Damiën zette. Poseer- en lach-in- structies van fotografen sloeg de eigenzinnige voetballer in de wind. „Ik concentreer me, straks zit ik opeens aan de voorkant bij hem," liet De Wolf weten. Het gezicht van Damiën vertrok af en toe toch een beetje. „Het is e Vierkante Deci meter stópt er mee. Na drie sei zoenen blijkt de inspiratie op. Toch willen we je vra gen om nog één keertje extra je best te doen. Dat moet gebeuren met het oog op de laatste Vierkante Decimeter die op zaterdag 25 juni verschijnt. Dat moet een echte knaller worden. De bes te inzender wordt beloond met een dubbele portie cd's. De Vierkante Decimeter is de ze week gevuld door Jack van Aert uit Rijsbergen. Hij krijgt zo spoedig mogelijk een cd thuisgestuurd. Voor volgende week kun je nog een 'gewone' Vierkante Decimeter insturen. Het adres: redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. ZATERDAG 11 JUNI 1994 DEEL D natuurlijk een onervaren hand die aan het tatoeëeren was, en dat voel je," aldus 'het slachtoffer'. Maar die pijn nam Damiën voor lief. Tenslotte kan John de Wolf in de ogen van een rasechte Fey- enoord-supporter weinig ver keerds doen. „Het voelt net alsof ik een kunst werk van Picasso op mijn rug heb," riep Damiën achteraf trots. Afgelopen week hoorde De Wolf van een bekende dat er iemand met een tatoeage van hem rond liep. „Het zal wel een geintje zijn," dacht hij. Totdat Bob hem belde met het vriendelijke ver zoek deze te signeren. Niet voor niets natuurlijk, maar voor een goed doel. Onder de voorwaarde dat de opbrengst naar het St.Clara Kinderbos zou gaan, ging de voet baller snel accoord. De Wolf:„Als iemand zo'n grote fan van je is dat hij je hoofd als tatoeage laat zet ten, dan zal ik het ondertekenen ook." Terwijl Damiën nog druk aan het poseren was voor de fotografen en cameramannen, ging John er weer vandoor. „Sterkte in Amerika," riep Damiën de Feyenoorder nog snel toe. O 2) The real thing - 2 Unlimi ted 1) The most beautiful girl - Symbol 4) One - Metallica 3) I like to move it - Reel 2 Real 5) Mmm mmm mmm mmrn - Crash Test Dummies (25) As Dick me hullep nodig heb - Johan de Groothandel (19) Sweets for my sweet - C.J. Lewis 7) Without you - Mariah Ca rey (11) Give me all your love - Ma gic Affair (10) Where is the love - Time less 6) Doelpunt - André Duin het nationale pizza elftal (12) Streetbeats - Hans Dulfer (18) The rhythm of the night - Corona 8) Strani amori - Laura Pau- sini (16) 100% pure love - Crystal Waters 9) Liefde in de nacht - Nico Landers (17) Saturday night - Whigfield (20) Ik heb u lief mijn Neder land - André Hazes (15) Jessie - Joshua Kadison (30) Bombtrack - Rage Against the Machine (14) Doe effen normaal - Nor maal (13) Waterfall - Atlantic Ocean Dissident - Pearl Jam (21) Doo wop sh'bob - T.O.C. feat. Rocca (29) Girls boys - Blur (35) Crash! boom! bang! - Roxette (24) Inside your dreams - U96 7 seconds - Youssou N'Dour Neneh Cherry (33) I'll stand by you - Preten ders (28) Celebration generation - Westbam (32) Demagogue - Urban Dance Squad (31) Door jou ga ik leven - Dries Roelvink (43) The real thing - Tony di- Bart (39) Ole in the usa/go west - C'est Tout (44) Hold on - C.B. Milton Take it back - Pink Floyd (40) High on a happy vibe - Ur ban Cookie Collective (46) Crazy - Aerosmith (42) If you go - Jon Secada (48) Prayer for the dying - Seal (26) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen (27) Omen III - Magic Affair Tudeletutu - Clau-dya's Big time sensuality - Björk (22) Don't turn around - Ace of Base Bandolero - Han Weiler- dieek Rockin' for myself - Motiv 8 Son of a gun - Jx (23) Don't give up - Sonic Sur fers (45) Run baby run - Sheryl Crow Stichting Mega Top 50 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236361

de Stem | 1994 | | pagina 25