Gevaarlijk uranium-transport' Navo worstelt met post-communistische Rusland irgentijnse journalisten ontdekken nazi-schuilplaats in bergen Ireenpeace: België van plan nucleair afval naar Schotland te brengen lerlusconi zet aanval in |op staats-tv Israël en Jordanië bereiden verdrag voor BUITENLAND A4 BUITENLAND KORT )ESTEM DONDERDAG 9 JUNI 1994 ns con- )onbare L paulo - Het Argentijnse Lgstadje Bariloche aan de fJ van het majestueuze Lo Nahuel Huapi is niet Ler het idyllische rustoord loalsl het toeristengidsen het ifschilderen. Vorige maand In'dekte het Amerikaanse te levisiestation ABC hier de ILtse oorlogsmisdadiger L'h Priebke. Nu blijkt dat Ij „iet alleen geweest is. L ABC reisden Argentijnse Lrnalisten recent naar het tadje en trokken Priebkes Vriendenkring na. Zij kwamen tot een schokkende conclusie. Bariloche is een broeinest van mensen met een fout verleden. Naast de 81-jarige Priebke stuit te de pers op niet minder dan zes hoogbejaarde oorlogsmisdadi gers. Allen op een na bekleedden tijdens de oorlog vooraanstaan de functies binnen de gemilitari seerde Duitse politie SS. Twee zijn inmiddels overleden, te we ten Wolf Schroppe en Frederich Lantschner. De laatste was 'gauleiter' (gouverneur) van Ti- rol. Vier anderen zijn nog in leven. Hun namen luiden Ernest Ha- mann, Oskar Otto Berger (waar schijnlijk een pseudoniem), Max Christoph Naumann en Rein- hard Kopps. Naumann reist met enige regel maat zelfs nog naar Zwitserland. Kopps, die zich bedient van de schuilnaam Juan Maler, was een topman van Hitiers militaire in lichtingendienst. Hij is na de ontmaskering van Priebke op de vlucht geslagen. Volgens de laatste berichten zou hij de Andes zijn overgetrokken naar de Chileense stad Osorno. Daar is hij ondergedoken in de Duitse gemeenschap, die zich in het midden van de vorige eeuw in Zuid-Chili vestigde. Priebke en zijn vier nog in leven zijnde kornuiten leidden tot vo rige maand een rustig leventje in Bariloche. Allen maken deel uit van de lokale elite en zijn of waren gerespecteerde onderne mers. Met hun komst naar Ar gentinië eind jaren veertig begin jaren vijftig droegen zij sterk bij aan het huidige hoge welvaarts peil van het toeristenstadje. De nazi's voelen zich er thuis: Bari loche ademt een onvervalste Al pensfeer uit. Dat na een halve eeuw de leugen alsnog achterhaald is door de waarheid hebben de nazi's gro tendeels aan zichzelf te wijten. Hun ontmaskering is het indi recte gevolg van het ontslag van Karl Ugel, een Argentijn van Duitse afkomst. De man werkte begin 1989 kort stondig als onderwijzer aan de inmiddels ter ziele gegane 'Deutsche Schule', die onderdeel uitmaakt van het lyceum Primo Capraro waar de dochter van wijlen oorlogsmisdadiger Wolf Schroppe conrector is. Zij stuur de Ugel destijds de laan uit om dat hij weigerde leugens uit te dragen. Haar vader en zijn nazi-vriend jes dwongen de onderwijzer een valse versie over de Tweede We reldoorlog en de Holocaust aan de leerlingen te vertellen. Daar verzette Ugel zich met hand en tand tegen. „Vertrokken wegens de verkondiging van een ver draaide versie van de Duitse ge schiedenis en connecties met links politieke bewegingen," luidde de reden voor zijn ont slag. Ugel was woest. Tegenover ie dereen die het maar wilde horen spuwde hij zijn gal. Vijf jaar na dit voorval besloot ABC een kijkje te gaan nemen. Rome heeft inmiddels een offici eel uitleveringsverzoek inge diend bij de Argentijnse rege ring. Ex-SS-kapitein Priebke wordt verantwoordelijk gehou den voor de executie in 1944 van 335 Italiaanse gevangenen nabij Rome. lanonze correspondente Ellen Frugte ntwerpen - Volgens Greenpeace en de socialistische Belgische vakbonden ABW en ACOD is er een zeer, gevaarlijk transport van hoog-verrijkt uranium op lomst van het Studiecentrum voor Kernenergie in Mol, bij Turnhout, naar de opwerkingsfabriek van Dounreay i Schotland. lie leider van nucleaire campag- ies voor Greenpeace-Belgie Eloi plorieux zegt dat te weten via jcumenten en 'het feit dat men Van onze correspondent Tiart Heering jome - Omdat de journalis- ien van de Italiaanse staats- ïroep RAI weigeren om als [preekbuis van de regering te ingeren, dreigt premier Ber- isconi -eigenaar van alle jommerciële stations in Ita lië - de subsidie aan de om- poep in te trekken. ens Berlusconi 'is er geen ind waar een openbare instel- jng als de RAI een beleid voert fat niet in overeenstemming is it dat van de regering'. De RAI zich volgens de premier in opruiing en ge- de informatie: „Je hoeft het iws maar aan te zetten om te n dat ze oppositie voeren. rlusconi dreigde dat het de- t waarmee het begrotingste- t van de staatstelevisie wordt icierd, mogelijk niet zal lorden verlengd. Verder wil hij 1 de RAI verbieden om reclame uit te zenden, waardoor zij van een elangnjke bron van inkomsten poken zou raken, idewerkers van de RAI de- fonstreerden gisteren voor het Wiaanse parlementsgebouw lassaal tegen 'de aanval op een Fibare instelling ten gunste n het persoonlijk eigendom 11 de premier'. (ADVERTENTIES) bij vragen hierover ontwijkende antwoorden geeft'. Rond de jaarwisseling heeft al een dergelijk transport plaatsge vonden van 144 bestraalde sta ven met hoog-verrijkt uranium. Weer volgens Glorieux is dat achteraf toegegeven in een ant woord op een kamervraag. Nu zou het gaan om een trans port van 96 staven in twee con tainers. Over het tijdstip, de rou te, de vervoermiddelen over land en zee en de haven is de milieu organisatie en de vakbonden niets bekend. Men denkt dat het SCK de kernafval-transporten verzwijgt uit veiligheidsoverwe gingen. Veilig is het vervoer allerminst. De Belgische overheid hanteert de normen zoals die geformu leerd zijn door het Internatio naal Atoom Energie Agentschap (IAEA). „De overheid gebruikt altijd de laagst mogelijke nor men," vindt Glorieux. Deze veiligheidsnormen schrij ven voor dat hoog-verrijkt ura nium in zogenaamde B-contai- ners worden vervoerd, die een brand van 800 graden celcius gedurende dertig minuten en een vrije val van negen meter kun nen weerstaan. Maar een zeebrand duurt in de praktijk ruim twintig uur en over land zal de trein of vracht wagen over bruggen en viaduc ten moeten rijden die hoger zijn dan negen meter. Greenpeace en de vakbonden zijn er zeker van tijdig op de hoogte te zijn van het transport 'via onze informatiekanalen'. Greenpeace wil geweldloze ac ties voeren om het transport te verhinderen, terwijl de vakbon den zorg dragen dat er in de haven zoveel mogelijk controle plaats vindt, onder andere door de milieupolitie in kennis te stel len. Een Arabische man passeert een brandende barricade die was opgeworpen tijdens de demonstra tie van Palestijnse jongeren in Bethlehem. Nieuwe beschietingen tussen Harnas en Israël fl I Bel voor informatie: 03462-64244 WAARSCHUWING Waarschuwing voor diegenen die tussen 17 mei jl. en heden bij een Gamma Bouwmarkt een actieladder gekocht hebben voor de prijs van f 279,-. Het gaat om de driedelige reformladder met 3x8 sporten, met uitgebo gen bomen, uitgevoerd met één zwarte spreidbeveiligings- band (zie pijl 1) en één verstevigingsstrip (zie pijl 2). Deze ladders hebben de streepjescode 87.11563.10494.5. Bij enkele van deze driedelige reformladders is geconsta teerd dat de glijhaakconstructie ruimte vertoont, waar door de afzonderlijke delen niet goed verbonden zijn. Dit kan leiden tot een gevaarlijke situatie voor de gebrui ker. De verantwoordelijkheid voor deze produktiefout ligt bij de fabrikant. Van het laddertype treft u hiernaast een tekening aan met een dwarsdoorsnede van het profiel. Wanneer u denkt een dergelijke ladder gekocht te hebben tussen 17 mei jl. en heden, kunt u als volgt handelen: 1. U kunt telefonisch contact opnemen met 06-300025 (gratis). Dit nummer is bereikbaar tussen 08.00 en 24.00 uur. U verneemt dan hoe u verder kunt handelen. 2. U kunt contact opnemen met de Gamma Bouwmarkt bij u in de buurt. Bij inlevering van de ladder kunt u óf het aankoopbedrag retour krijgen óf de ladder omruilen voor een goedgekeurd exemplaar. 3. Ook is het mogelijk, hetzij via het 06-nummer, hetzij via uw Gamma Bouwmarkt, uw naam en adres kenbaar te maken. De door u gekochte ladder wordt dan zo spoedig mogelijk bij u thuis vervangen. Bijstede Holland biedt Gamma en haar afnemers zijn excuses aan voor het ontstane ongerief. Bijstede Holland: 06-300025. Jeruzalem - Israël en Jordanië, officieel nog in staat van oorlog sinds 1948, bereiden een vredesverdrag voor. Zij hebben gisteren de grootste hinderpaal uit de weg geruimd door de instelling van een commissie voor de vaststelling van hun gezamenlijke grens. In Zuid-Libanon voerden Israëlische troepen na raket-beschietingen opnieuw een aanval uit op stellingen van de Hamas-beweging. Delegaties van Israël en Jordanië hebben gisteren in Washington drie teksten ondertekend, die een gedetailleerde agenda bieden voor de besprekingen die tot een verdrag moeten leiden. Zij betreffen de kwesties water, energie en milieu, veiligheid en grens- en territoriale kwesties. De grenscommissie vergadert beurtelings in Jordanië en Israël. Van de Arabische landen heeft alleen Egypte een vredesverdrag met Israël. Dat dateert uit 1979. Behalve Jordanië zijn ook Syrië en Libanon in 1991 bilaterale onderhandelingen met de joodse staat begonnen. Tot dusverre weigerde Jordanië samenwerkingsprojecten met Israël als niet eerst de grenskwestie wordt geregeld. Israëlische vliegtuigen hebben gisteren een aanval uitgevoerd op stellingen van de pro-Iraanse Hez- bollah-beweging in de heuvels van Zuid-Libanon. Twee toestellen vuurden vier raketten af op stel lingen van de Hezbollah-strijders in Mlita en Jabal Safi, juist ten noorden van de door Israël ingestel de veiligheidszone in het zuiden van Libanon. Enkele uren voor de luchtaanval hadden guerril lastrijders vanuit dat gebied Katjoesja-raketten en mortieren afgeschoten op de zone. Israëlische troe pen en hun Zuidlibanese bondgenoten vuurden terug met artillerie. Over slachtoffers werd niets gemeld. In Bethlehem vond gisteren een grote Palestijnse demonstratie plaats uit protest tegen de gevangen houding van zo'n 8000 Palestijnen in Israëlische cellen. Twaalfde lijk gevonden in Gloucester Gloucester - De Britse politie heeft de stoffelijke resten ontdekt van een twaalfde slachtoffer in de zaak van het 'griezelhuis' in Gloucester. De eigenaar van het huis, de 52-jarige bouwvakker Frederick West, is al wegens elf moorden in staat van beschuldi ging gesteld. De resten - weinig meer dan beenderen en tanden - werden gevonden in een afgelegen akker nabij de Westengelse stad Gloucester. De politie denkt dat het nu gevonden slachtoffer Anna McFall is, die als kindermeisje voor de Wests werkte, en in 1971 op 22-jarige leeftijd voor het laatst werd gezien. Een politiewoord voerster bevestigde dat in nabijgelegen velden verder wordt gegraven op zoek naar meer slachtoffers. Aardbeving treft zuidkust van Sumatra Jakarta - De zuidkust van Sumatra is gisterochtend getroffen door een aardbeving met een voorlopige magnitude van 5,4. Meldingen van ernstige schade of slachtoffers zijn tot nog toe uitgebleven. Het epicentrum lag ongeveer 160 kilometer ten zuidwesten van Kotabumi en 300 kilometer ten noordwesten van Jakarta, zei een woordvoerder van de Indonesische meteo rologische dienst. Vorige week kwamen aan de kust van Oost-Java door vloedgolven ten gevolge van een aardbeving 218 mensen om het leven. Skinheads verwonden imam in Italië Latina - Italiaanse skinheads hebben de geestelijke leider van de moslims in de Italiaanse provincie Latium aangevallen en verwond. De politie slaagde er kort na de aanval in enkele verdachten te arresteren. Het slachtoffer is een 39-jarige Egyptenaar. Behalve als geestelijke is hijook als ingenieur werkzaam in de stad Latina. Pistool boven water in zaak-Cools Brussel - Belgische rijkswachters hebben een 7.65 mm pistool opgevist uit een kanaal tussen Bergen en La Louvière. Het gaat misschien om het moordwapen, waarmee drie jaar geleden de burgemeester van Luik en prominente Waalse socialist en oud-minister André Cools werd doodgeschoten. Het pistool werd gevonden op aanwijzingen van getuigen die een verband leggen tussen een zwendel met gestolen aandelen en de moord op de politicus. Het kaliber van het pistool komt in elk geval overeen met dat van het moordwapen. Rusland verhoogt defensiebudget Moskou - De Russische regering heeft het voorstel van de begrotingscommissie van de Staatsdoema overgenomen om de uitgaven voor defensie dit jaar te verhogen tot 40,6 miljard gulden. De Doema, de Russische tweede kamer, keurde daarna zonder amendementen de begroting voor 1994 goed. De Russische militairen krijgen daarmee maar gedeeltelijk hun zin, want vice-minister van Defensie, Andrej Kokosjin, blijft herhalen dat het defensie-budget tenminste 55 miljard moet bedragen. Tijdens de eerste ronde van de begrotingsbehandeling werd voor defensie ruim 37 miljard gulden uitgetrokken. Partijen Bosnië tekenen nieuw bestand Genève - De strijdende partijen in Bosnië hebben gisteren een akkoord ondertekend, waardoor vanaf morgen voor heel het grondgebied van de republiek een wapenstilstand van een maand van kracht wordt. De drie partijen, moslims, Kroaten en Bosnische Serviërs, hebben zich verplicht gedurende deze perio de verder te onderhandelen over een permanent staakt-het-vu- ren. De wapenstilstand, een soort adempauze voor de strijdende partijen, voorziet in de vrijlating van alle mensen die worden vastgehouden, met inbegrip van de krijgsgevangenen. Het Internationale Rode Kruis moet erop toe zien dat dat ook gebeurt. Nederlands echtpaar dood langs weg Eichstatt - De Duitse politie heeft gisteren in de deelstaat Beieren een Nederlands echtpaar dood aangetroffen in him camper. De wagen stond langs de kant van de weg van München naar Berlijn bij een wegrestaurant. Het echtpaar is vermoedelijk enkele dagen geleden al omgekomen. Doodsoorzaak is waar schijnlijk een defect aan een koelkast die door gas wordt gevoed. Volgens de identiteitspapieren gaat het om een 55-jarige inwo ner uit Rotterdam en diens 50-jarige vrouw. Dodental door hitte India al 370 New Delhi (DPA) - Het aantal mensen dat in India als gevolg van de aanhoudende hitte is omgekomen, is gisteren gestegen tot boven de 370. Medewerkers van het meteorologisch instituut in New Delhi zeiden dat het einde van de hittegolf nog niet in zicht is. Vooral het noorden van de staat Rajasthan wordt geteisterd door de schroeiende zon, waar een temperatuur van 49,5 graden Celsius werd gemeten. In de hoofdstad New Delhi steeg het kwik tot recordhoogte: 46,6 graden. De Navo-ministers van Buitenlandse Zaken beginnen vandaag in Istanbul aan een tweedaagse worsteling met als doel Rusland op afstand te houden zonder de relatie te verstoren. De grote vraag daarbij is welke grenzen de Navo kan trekken in de verhouding met Moskou. Door Aad Jongbloed Rusland mag niet voor het hoofd gestoten worden, maar om verscheidene redenen kan het post-communistische Rus land ook niet als een verloren zoon omhelsd worden. Begin van dit jaar werd door de Navo het Partnerschap voor Vrede gelanceerd in een poging de stabiliteit in Europa te ver groten zonder dat daarvoor het bondgenootschap uitgebreid zou moeten worden. Met een zich uitdijende Europe se Unie voor de boeg met nieu we lidstaten als Oostenrijk, Zweden, Finland en Noorwegen - waarbij de eerste drie landen (Noorwegen is al lid) zonder meer welkom dienden te zijn bij de Navo - zou verdere uitbrei ding tot ongewenste problemen leiden. Bovendien, zo vonden de rege ringsleiders tijdens de Navo- Top op 11 en 12 januari, hebben de meeste Oostbloklanden eco nomisch en politiek nog niet het niveau bereikt dat wenselijk ge acht wordt voor Navo-lidmaat- schap. De oplossing voor het probleem, zij het tijdelijk, was om Europe se landen het Partnerschap aan te bieden wat onder meer in-, houdt dat gezamenlijk geoefend wordt, dat een uitwisseling van militaire kennis plaatsvindt en een gezamenlijke vredesmacht georganiseerd kan worden. Op den duur zou het Partner schap voor Vrede kunnen uit monden in een volwaardig Na- vo-lidmaatschap. Hoewel som mige staten als Polen, Hongarije en Tsjechië liever een direct, volwaardig lidmaatschap had den gewenst, slikten zij de te leurstelling in en schaarden zich in de lange rij van landen, die zich in Brussel meldden voor het Partnerschap. Rusland behoorde daar aanvan kelijk niet toe. Het liet de Navo ruim vijf maanden wachten op de beloofde uitleg over de nieu we Russische militaire doctrine en iets langer zelfs nog op de beslissing of het al dan niet het Partnerschapsverdrag zou on dertekenen. Wel werd in die periode duide lijk dat Rusland een aantal ei sen zou verbinden aan deelna me aan het Partnerschap, eisen die de Russische minister van Defensie, generaal Pavel Gratsjov, op tafel legde, toen hij zich vorige maand in Brussel dan eindelijk meldde voor het Partnerschap. Rusland en het Westen zouden, meldde Gratsjov, nieuwe vor men van overleg moeten ont wikkelen öf een nieuwe bewa peningswedloop riskeren. Er bestond in Navo-kringen geen enkele misvatting over Gratsjovs bedoelingen: Rusland dient een van de hoofdrolspe lers te worden in het systeem van collectieve Europese veilig heid. Het Partnerschap voor Vrede- programma is slechts een eerste stap, die volstrekt ontoereikend is voor het aangaan van een duurzame samenwerkingsrela tie met een grote mogendheid als Rusland, aldus Gratsjov. De bilaterale verdragen tussen de aspirant-Partnerschapleden en de Navo zullen dus zonder meer een bijzondere rol voor Rusland moeten opleveren. Voor die bijzondere rol valt veel te zeggen. Rusland is nog steeds een grootmacht (al was het al leen maar vanwege de omvang van het militaire apparaat en het bezit van atoomwapens) en internationale problemen (ex- Joegoslavië) kunnen nauwelijks of niet opgelost worden zonder medewerking van Moskou. Bij de overwegingen moet de Navo echter ook rekening hou den met de mogelijkheid van een adder onder het gras. Want bij zijn uiteenzetting over de Russische militaire doctrine stelde Gratsjov ook dat de rol van de Conferentie over Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (CVSE) moet worden opge waardeerd. De uitleg hiervan kan zijn, al dus de Navo-overwegingen, dat Rusland de CVSE een grotere betekenis wil toekennen om daarmee de Navo en haar Part nerschap naar de achtergrond te duwen. Welk doel dient een Navo zon der potentiële vijand nog als de rol van bemiddelende organisa tie - met de mogelijkheid te die nen als vredesmacht- overge dragen wordt aan een CVSE? In ieder geval zou een volledig Na- vo-lidmaatschap van voormali ge Warschau-Pactlanden, onge wenst door Rusland, nauwelijks meer een functie hebben. Bij dat alles is in het Westen nog steeds niet duidelijk wat Rusland van plan is met voor malige Sovjetstaten en zou er een situatie kunnen ontstaan waarbij Navo-ingrijpen (als vredesmacht of in het diploma tieke veld) in een confrontatie tussen Rusland en buurstaten nodig is, maar dat dé Navo daarin belemmerd wordt door een veto van Moskou als het daartoe binnen het Partner schap gerechtigd zou worden. Het risico is groot dat te "veel tegemoet komen aan Rusland ertoe leidt dat Moskou de spel regels bepaalt, waarmee de ge loofwaardigheid en de effectivi teit van een organisatie als de Navo worden ondermijnd. Tijdens de bijeenkomst van Na vo-ministers in Istanbul zal nog geen duidelijk antwoord gege ven kunnen worden, zo mag worden verondersteld. De zaak is daarvoor te gecompliceerd. Veel verder dan de aankondi ging dat een verdergaande dia loog met Rusland noodzakelijk is zullen de ministers niet dur ven gaan. De tijd voor het trek ken van grenzen is nog niet aangebroken.

de Stem | 1994 | | pagina 5