'Run' op bouwgrond in Hulst ^genheid Vernieuwde Wilhelminastraat Sint-Jansteen deze maand opgeleverd POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER 325ZZZEI f vader" Papa Van de 150 percelen grond nog slechts een tiental niet verkocht of zonder optie Vissers touwtrekken om het hardst in Breskens Herman Goossens krijgt de gouden FNV-speld KSyt' Den Dullaert speelt komend seizoen op veilig Drukke weken voor de Zeeuwse Muziekschool ZEELAND ticulieren ag bij jou Snoek Jansen Willem 20 mm 15.- Vakantielectuur voor een prikje Nooit reden tot paniek EXAMENS >dank|e, jubileum, elijk, verloving, estatie, examen, im, enz. lefeliciteerd en, Lla de Wijs Honcoop m i irco Noot in Breda. kop"uw ;ief BTW. i ontbijt komt eraan hiervan is mogelijk. Wat moet u doen ities). .af te schrijven. ;j een rekening it in ons bezit te zijn: DE STEM, - i'rcn iel „il manirctt'l I Van onze verslaggever sint-Jansteen - De vernieuwde Wil helminastraat in Sint-Jansteen wordt nog deze maand volledig op- Lieverd. Dat is toch nog twee Landen eerder dan eerst werd aangenomen. Aanvankelijk zou de straat deze maand weliswaar voor het verkeer worden op gesteld, maar in augustus weer worden afgesloten. Dan zou er namelijk nog een asfalt toplaag op het weg dek moeten worden aangebracht. De aannemer ziet echter mogelijkheden het gehele karwei toch eind deze maand af te ronden. Of dat lukt hangt overigens wel af van het weer. Dat zelfde weer is de afgelopen maan den herhaaldelijk spelbreker geweest. Het natte najaar en de natte eerste maanden van 1994 zorgden voor een flinke vertraging van de werkzaamhe den. Voor de bewoners van de Wilhel minastraat is het leed nu echter snel geleden. Zij hebben straks een prachti ge straat. Veiliger dan vroeger en met heel wat minder geluids- en trillingso- verlast. Ook voor de bewoners van de Heerstraat en Warandestraat keert de rust weer terug. De voorbije maanden moest alle verkeer via die straten wor den omgeleid. Meteen met de recon structie is ook een andere al lang leven de wens in vervulling gegaan. Sint-Jan steen krijgt nu een mooi ingericht dorp spleintje. Tevens is al een deel van het fietspad van Sint-Jansteen naar Heikant aange legd. In deze eerste fase komt het fiets pad tot aan de Warandestraat. In een later stadium moet dan nog de rest van het traject worden aangelegd. Wanneer dat kan gebeuren hangt af van de beschikbare financiële middelen. Niks stiekem, 't is waa/1 12 1/2 jaar een paar. H.G. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst is verrast door het hoge tempo waarin de beschikbare bouwgrond in de plannen Liniedijk en Oversprong van de hand gaat. Van de in totaal 150 percelen grond zijn er in elk plan nog amper tien kavels waar geen optie op zit of die niet verkocht zijn. Dat betekent dat de gemeente moet proberen de ontwikkeling I van het nieuwe uitbreidingsplan Grote Kreek in een hogere ver snelling te zetten. Volgens wet- houder G. van de Voorde zal daar echter niet voor eind vol gend jaar gebouwd kunnen wor- I den. „De verkoop van bouwgrond loopt ontzettend hard", zegt Van I de Voorde. „Op zich een gran- ;e ontwikkeling, maar wel sl buiten verwachting. We i uit van gemiddeld zo'n I vijftig nieuwe woningen per jaar. Dus we dachten dat we met [beide plannen zeker drie jaar Van onze verslaggever Axel - Wie voor een prikje een stapeltje vakantielitera tuur wil bemachtigen moet morgen in de bibliotheek in Axel zijn. Daar wordt om 13.30 uur een stuntverkoop gehouden van boeken. Het aanbod bestaat voorname lijk uit reisgidsen, romans en jeugdboeken. De lectuur gaat de deur uit voor prij zen vanaf één gulden. vooruit konden". Als de grond- verkoop in het huidige tempo door gaat zal het binnenkort echter steeds moeilijker worden nog bouwgrond te bemachti gen". De wethouder verwacht dat de, druk wel iets van de ketel zal gaan als straks wordt gestart met de bouw van woningen op het voormalige ziekenhuisterrein in Hulst. Projectontwikkelaar Kindt Biesbroeck wil daar een nieuw woonwijkje realiseren. „Dus dat zal wel van enige in vloed zijn op de huidige vraag naar bouwgrond", verwacht Van de Voorde. Niettemin wil de gemeente de ontwikkeling van het nieuwe uitbreidingsplan Grote Kreek tussen Hulst en Clinge in een hogere versnelling zetten. Dat plan verkeert nog in de beginfa se. De gehele bestemmingsplan procedure moet nog worden doorlopen. De gemeente heeft al tien hectare grond gekocht, maar die ligt midden in het ge bied. Om te kunnen bouwen moet er in ieder geval ook nog tien hectare grond worden aan gekocht langs de Clingeweg. „Voordat alles in kannen en kruiken is", schetst Van de Voorde de situatie, „dan zitten we toch tegen eind 1995". I Van onze correspondent Breskens - Breskens vormt op zaterdag 18 juni het decor voor Nederlands Kampioenschp Touwtrekken voor Vissers. Aan dit [evenement doen elf touwtrekteams mee. "1 I Tevens wordt gestreden om de I strekste visserman van Neder land en is er voor de dames een ■grote nachtmarkt. Het geheel ■speelt zich .af rond de vismijn. I De wedstrijden starten om 14.3Ü ■uur. I De organisatie van deze wed- I strijd is in handen van het Comi- I te Touwtrekken Breskens. Daar- I w zitten onder anderen Lucien Ivan de Broecke, Robert Vinke en Bram Kareis. [De touwtrekwedstrijden staan [onder leiding vande Nederlandse [Touwtrekbond. Uit Breskens zelf [komen twee ploegen aan de [start. Het eerste team wordt ge- I coacht door Jan Jacobs en het tweede team door Jack Vader. [De andere ploegen komen uit I lexel; Wieringen, Den Helder, I Katwijk, Urk, Stellendam, Oud- [dorp, Yerseke en Vlissingen. I Ook kan die dag gestreden wor- [aen om de sterkste visserman [van Nederland. De inschrijving [Kan per pioeg piaats vinden of individueel. Het betreft hier het met gestrekte armen hooghou den van een stokanker met een gewicht van 15 kilogram. Niet touwtrekkende vissers kunnen hier ook aan meedoen. Deze wedstrijd start 's avonds om 19.30 uur Het comité heeft tevens veel aandacht geschonken aan ran- dactiviteiten. Ze willen er een feest van maken op de manier zoals de Bressiaanders dat ge wend zijn met de Visserijfeesten. Dat houdt in dat er voor de dames van 17.00 tot 1.00 uur een nachtmarkt is, en voor de kinde ren enkele kermisattracties zoals minicars, minidraaimolen. Het geheel wordt aangekleed met de nodige terrasjes, een bra derie en een dweilorkest. Voor de hongerigen staat er een bar becue. 's Avonds wordt vanaf 20.00 uur een groot bal gehou den met medewerking van het Scheldekwartet dat tot 2.00 uur zal duren. Het geheel wordt door bedrijven uit Breskens gespon sord. - Herman Goossens uit IJzendijke is gisteravond bond FNV V°0r Z^n lidmaatschap van de voedings- Welingsvoorzitter Fien Him- ^as sarnen met secretaris I onL i kij de jubilaris I »-^oek- Bunschoot speldde de J nge jubilaris een gouden 1 °P en hij overhandigde tot i„v j00ssens een envelop ijzend namens de afdeling ?neilTrknemers maken weer lehhJ, h'den mee en daarom odwZ?j een ,vakhond hard istJL fUS Fien Himschoot ga nog iedere W lpH vliiden van de acht- ecn«eïVanonze afdeling om «tart Hierdoor houd ik -,d i ?-et •0I1ze leden en dat len belangrijk. Nieuwe iral 'li ni§en is moeilijk, PetveelmenLer °nS gebied "in in rioT jfn meer werkzaam ouw °i zuivel." rerhenori tZei Slsteravond zeer CeB„tVljn.dat Herman fan de vakhn ag lid ls 8ebleven Ifrjn (je bond; «Zulke mensen ïjn we tr i trouw en daar de Herman Goossens werkte sinds zijn veertiende jaar in de land bouw en moest in de oorlogsja ren naar Duitsland toe. Ook daar werkte hij op het land. „We zijn op 18 mei 1945 uit Duitsland vertrokken en we kwamen op 1 juni weer terug in Ijzendijke. We werden vervoerd in Franse lege rauto's," weet de jubilaris zich nog te herinneren. Goossens werkte daarna opnieuw in de landbouw, waarvan 23 jaar bij boer van Hoeve. „Dat was een makkelijke baas. Anderen kre gen voor werken op zondag niet betaald, ik wel," zegt Her- man.Hij reed daar eerst met de paarden en later met de tractor. „Lid worden van een vakbond was toentertijd een gewoonte. Ik verdiende toen 25 gulden per week. Een brood kostte toen 28 cent en een biertje 30 cent. Ge lukkig heb ik nooit problemen met een werkgever gehad. Ik ben ook na mijn pensioen lid geble ven, dat hoorde er bij." aldus Herman. De Crèche Band. FOTO ALEXVANHEE Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - Het theaterprogram ma 1994-1995 van Den Dul laert in Hulst bevat geen spectaculaire nieuwe zaken. Er wordt voortgegaan op de ingeslagen weg die in ieder geval zorgt voor een goede zaalbezetting. Daarnaast pakt Den Dullaert uit met een goede reeks uitvoerin gen voor kinderen en enkele evenementen waarbij de sa menwerking met scholen belangrijk is. „Wij blijven zitten met het pro bleem dat er met weinig geld veel en vooral kwalitatief ver antwoorde zaken gepresenteerd moeten worden. Met de combi natie van licht verteerbare kost, die een volle zaal garan deert, en een paar speciale uit voeringen, waarvoor we een publiek hebben aangekweekt, hebben we de goede lijn gevon den," vertelt directeur Guido de Croock. Hij is erg tevreden over de samenwerking met het Zuid- landtheater. Dit jaar is Den Dullaert voor het eerst opgeno men in de abonnementenreeks. De cultuurliefhebbers in Zeeuws-Vlaanderen kunnen dus een abonnement samenstel len met uitvoeringen in Terneu- zen en Hulst. De uitvoeringen in Den Dullaert staan ook ver meld in de Zuidlandbrochure. Publiek De Croock. is zich terdege be wust dat een theater een pu bliek moet kweken. „Vorig jaar hebben we voor het toneelstuk van Marquez (Kroniek van een aangekondigde dood) via de middelbare scholen geprobeerd de jeugd te interesseren. Dat is geweldig gelukt. En ook dit jaar hebben we daarom een Sophokles drama op het pro gramma durven zetten. Het wordt meteen de opening van het nieuwe seizoen. Het Thea ter van Ivonne Lex speelt dan Antigone van Arnouilh. Naast een publiek voor serieus toneel hebben we nu ook een publiek voor dans. Dit jaar is weer de Comapagnie Aimé de Lignière present, maar nu met klassiek ballet, het charmante verhaal van de pop Coppellia op mu ziek van Delibes." Ook de aanvragen vanuit het publiek zijn gehonoreerd. Zo komt 28 oktober de populaire Antwerpse groep de Strangers. Als toppers van het programma noemt de Croock het gloed nieuwe avondvullende pro gramma 'De minister van Ruimtelijke ordening' van Ray mond van het Groenewoud, de performance van de slagwer- Raymond van het Groenewoud. hebben de afgelopen jaren een band gekregen met verschillen de kwalitatieve gezelschappen die graag terugkomen. Het sa menstellen van deze reeks is gewoon een fijne job," zegt de Croock. Theater Opgepast, van eigen Zeeuws-Vlaamse bodem, start de serie 19 oktober met het figurenspel 'de Zeespiegel'. Joop van der Putten en zijn poppen maken een spannende reis op de bodem van de zee. Het Jeugdtheater 't Appeltje komt met het spel over de tweeling Olleke en Bolleke en de popgroep voor kinderen de Creche Band (voormalige Ste- kelbeesleden) en actrice Ann Staelens brengen het Mu ziektheater 'Een kind om te stelen' (21 januari). Een clown die gewoon ouder wets grappen maakt en leuk inspeelt op het publiek is Clown Kepper. Hij staat 4 fe bruari op het podium. Voor de allerkleinsten verzorgt Theater Pepijn op 4 maart 'het Wemel- woud', een wonderlijk verhaal over een boomspook. De reeks wordt besloten op 8 april met de musical 'Laat ze maar pra ten' van Gratama en Sellis op muziek van Joop Stokkermans door de Jeugdkomedie Amster dam. De jeugdvoorstellingen beginnen allemaal om 14.00 FOTO'S ARCHIEF DE STEM UUT. kersgroep Slagerij van Kampen en de monoloog van Koen Ven ken 'Barcelona' over het leven en de gedachtenwereld van een duivenmelker. Het podium in de grote zaal of de Noordhal wordt ook betrok ken door het Kliekske met Am- bras en BZN, het Echt Ant- waarps Theater met een kol derstuk van Ruud de Ridder en Tine Ruyssaert en Jo Decaluwé die 'Liefdesbrieven' van Gur- ney spelen.' Lenette van Dongen sluit het seizoen op 28 april 1995 af met het cabaret 'Mag het wat zach ter', een voordracht waarin een vrouw van 35 zich probeert staande te houden in een we reld waar ondertussen de ver pakking belangrijker is gewor den dan het cadeautje. De voorstellingen voor volwasse nen beginnen allen om 20.15 uur. Elk jaar opnieuw komt Den Dullaert met een uitgekiende reeks voorstellingen voor de jeugd. „Succes is verzekerd, we hebben steeds volle zalen. We Theater Opgepast. Amateurs Als specials zijn er nog enkele losse evenementen en de reeks kamermuziekconcerten in de Baudeloozaal. Operette zange res Marjan de Boer komt in oktober. In december staan de vertelavond, met als spraakwa tervallen Regie Buysrogge, Jan Zwemer en Piet Scheerders, en het kerstconcert met streekta- lenten op de lijst. In januari komt Van bij Ons en de buut- reedners zijn in februari weer paraat. In het amateurcircuit zijn ook reeds een aantal gezelschappen bekend. De Transfiguratie, ODI, de Sterre en Sint. Jan ten Steene brengen blijspelen. De Stedelijke Harmonie en the Young Ones verzorgen een kof fieconcert en op 4 november is er een bevrijdingsconcert in de Noordhal door de Johan Wil lem Friso Kapel. Het Hulster Gemengd Koor treedt twee maal op onder leiding van Jo Ivens: 3 december met Die Jah- reszeiten van Haydn en in april een uitwisselingsconcert met een Limburgs koor. Den Dullaert blijft de succes formule trouw: veel afwisse ling, wat publiekstrekkers en enkele meer diep gravende kwaliteitsprodukten. Voor meer informatie kan men te recht bij Den Dullaert. Het is een vriend die u de waarheid zegt. Dat hebben de leden van Provinciale Sta ten misschien gedacht, toen hun collega-statenlid Leen van Dijke (RPF) dezer dagen zijn zwanezang in de staten- zasl zong. Van Dijke wordt Kamerlid, opvolger van de bekende Meindert Leerling, ook een mannenbroeder van stavast. Van Dijke dan hield in zijn afscheidstoespraak de staten een spiegel voor. „De provin ciale politici," zei hij, „zijn in meerderheid hoofs en maar hoogst zelden erkennen ze door hen gemaakte fouten. Van excuses aan de kiezer, die doorgaans het gelag van hun fouten moet betalen, is al helemaal nooit sprake." Met het in onbruik geraakte woord 'hoofs' bedoelde Van Dijke het meer gangbare 'een plaat voor de kop', waarmee zijn gehele boutade de lezer duidelijk zal zijn. Van Dijke heeft, ondanks zijn wakkere taal, iets naïefs in zich. Im mers: het verdoezelen van fouten en het opschonen van de eigen politieke straatber men is eerder regel van uit zondering. Niet alleen bij po litici. Radio, tv en de krant kunnen er ook wat van. Art sen hebben eveneens een naam op dit gebied. Ook sommige burgemeesters lusten er wel pap van. Ik was eens deelnemer aan een com municatie-oefening. Het ging er daarbij om dat een burge meester een ernstig ongeluk met een geavanceerde fabriek aan de bevolking moest mee delen. De organisatoren van de oefening hadden een na- maak-persconferentie als pre sentatievorm voor het on- heilsnieuw bedacht. Aan mij was de rol van 'woordvoerder van de fabriek' toegevallen. Het hield in dat ik allerlei technische geheimtaal uit de monden van eveneens aanwe zige ingenieurs moest opteke nen om ze (vertaald in ge woon Nederlands) aan de burgemeester over te bren gen. Deze, op zijn beurt, zou er dan een vorm aan geven die publieke consumptie mo gelijk maakte. De feiten die ik overbracht, logen er niet om. De fabriek was (zogenaamd) dicht bij een explosie van de ketels, zowat het ergste dat dit type fabriek overkomen kan. Óp het laatste oordeel na dan, aldus de ingenieurs. Maar de burgemeester deelde op de 'persconferentie' mee dat er geen enkele reden voor pa niek bestond. Men had de zaak prima in de hand, riep hij de gelegenheidsjournalis ten toe. Als de burgers nu maar braaf naar zjin bemoedi gende woorden via de radio bleven luisteren dan kwam al les best in orde. De ingenieurs van de fabriek wisten niet wat ze hoorden en ijlings stuurden ze een aanvul lende ramptijding via mij, de onheilsbode, naar de bruge- meester. „Ik krijg zojuist be richt," zei de burgervader in dit leerzame rollenspel, „dat er een gifwolk onze richting uitkomt drijven. Men is aan het onderzoeken wat daar de oorzaak van is, maar er is geen- reden tot overhaaste vlucht!" In de evaluatie van dit com- municatiespel bleek dat de burgemeester volkomen*" te goeder trouw had gesproken. Hij wist niet beter dan dat het zijn roeping was om tijdens rampen het hoofd koel te houden en de burgers tot kalmte te manen, ook al kon den ze hun eigen skeletten in de spiegel zien. Dat dit op verdoezeling van aangevoer de feiten leidde, was hem niet zozeer opgevallen. Hij hield vol dat zijn voorlichtingsbe leid het enig juiste was ge weest. Het bedenkelijke van dit alles was dat de burgemeesters en de ingenieurs de enigen wa ren die géén rol speelden, doch zichzelfAnders had je er best om kunnen lachen. Drugbezit Terneuzen - Het drugbestrij- dingsteam Double Shot van de politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft dinsdagavond op de Tractaatweg in Terneuzen twee jonge Fransen (21 en 17 jaar) uit Vieux-Conde aange houden. Ze waren in het bezit van 320 gram hasj en 58 gram weed. Het tweetal is voor een nader onderzoek in bewaring gesteld. Winkeldiefstal Terneuzen - De politie heeft dinsdagmiddag twee vrouwen uit Terneuzen (22 en 23 jaar) aangehouden na het plegen van een winkeldiefstal. De vrouwen wilden een winkel aan de Zeldenrustlaan in Ter neuzen verlaten zonder ge kochte goederen te betalen. Ze waren in het bezit van een bermudabroek en twee T- shirts. CLINGE - Zaal Malpertuus, 13.30 uur, KBO, ouderengym en biljarten. - Zaal Malpertuus, ANBO, 13 uur, dansen. KLOOSTERZANDE - Café De Kastanje, 19.30 uur, kaarting. LAMSWAARDE - Café De Vier Jaargetijden, 13.30 Breda - Hoge School West Brabant, wijkverpleegkundige- Marleen Kerckhaert, Axel. Bromfiets weg Terneuzen - Een 17-jarige jongen uit Axel deed dinsdag avond bij de politie in Terneu zen aangifte van diefstal van zijn bromfiets, een blauw-wit- te Honda MB. Het voertuig had die dag geparkeerd ge staan in een fietsenstalling aan de Zeldenrustlaan in Ter- Aanhoudingen na vechtpartij Hulst - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft gis teren twee mannen uit Hulst aangehouden. Het duo (26 en 27 jaar oud) was betrokken bij de massale vechtpartij te Hulst in de nacht van afgelo pen. vrijdag op zaterdag. Ze worden verdacht van open lijke geweldpleging en zijn voor een nader onderzoek in verzekering gesteld. uur, schieting voor bejaarden. HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14 uur, prijskaarting. HEIKANT - 't Heike, KBO, 13.30 uur, schieting. AXEL - Gregoriuscentrum, 14 uur, kaarting. Hulst - Het zijn drukke weken voor de Zeeuwse Muziek school, afdeling Zeeuws-Vlaanderen. In de diverse vestigingen vinden de verplichte examens voor instrumentale en vocale opleidingen plaats. Leerlingen die leren een instrument te bespelen moeten om toegela ten te worden in een volgende fase verplicht examen doen voor een commissie bestaande uit de eigen docent, een vakgenoot en een voorzitter (meestal de directeur). Voor het examen moet een aantal muziekstukken worden ingestu deerd, zowel studie- als voordrachtstukken. Daarnaast moet een theoretische proef worden afgelegd. De regio Zeeuws-Vlaanderen telt 1200 leerlingen, waarvan er 150 zijn opgeroepen voor het examen, inclusief de groep van 43 leerlingen-leden van muziekverenigingen die een HaFa-getuigschrift willen behalen. Het aantal examenkandidaten is gestegen de afgelopen jaren en dat komt vooral omdat bijna alle muziekverenigingen gebruik maken van de opleidingsmogelijkheden van de muziekschool. De geslaagde kandidaten krijgen op het eind van het schooljaar hun getuigschrift.

de Stem | 1994 | | pagina 17