DE STEM Proef met testdijk in Het Zwin Olifantsgras is nog piepklein Napoleon 'terug' in Terneuzen en Cadzand Experiment volgens Rijkswaterstaat van groot belang vöor veiligheid zeeweringen legionaal oppasproject roor dementerenden, gehandicapten en zieken Unieke [collectie buizen I Pistolen f*Sa? Wethouder Marquinie is boegbeeld Sas van Gent 6Oesters bruikbaar tegen vervuiling van rivieren' lonflon Granturismo. in onze klanten Straatspeeldag valt in het water Projectleider Dow tevreden over experiment: Grote schade aan woning Sluis na uitslaande brand Weer brandstichting in moskee HET ADRES VOOR: dfank^/borreluurtje; I fem ch mffln een lunch of diner I ET W APEN VAN ZEELAND Z^SSSSSZ 1 ^ook voor ^uis); een rustpauze tijdens fiets- of autotocht Dorpsstraat 2 Hoofdplaat Tel. 01174-8380 Zeeland DONDERDAG 9 JUNI 1994 DEEL' va. fl. 56.950.- incl. BTW/B PM I. per jaar via Lancia Lease. l/anonze verslaggever Cees Maas IMiddelburg - Rijkswaterstaat Zeeland gaat samen met jde Technische Universiteit Delft een testdijk aanleggen L Het Zwin. De bedoeling is te onderzoeken hoe lang de lagere dijk het uithoudt tegen de Noordzee. jret Je blijft erin rijden ZEN, 01150-12612 dealer in Solden King Award L pr0ef kost vier ton en is (volgens Rijkswaterstaat van Lot belang voor de veiligheid Jan de zeeweringen en uniek in lijn soort in Nederland. Wens is namelijk voor veel 'eid een dijk gebouwd die ver- s ten prooi werd gegeven tan de golven. Het wachten is nog op een be langrijk besluit in België. De Everheid daar wil één ander- lalf miljoen gulden uittrekken Lor onderhoudswerk aan het lelgtsche deel van Het Zwin. |j;dens dat werk wordt veel land uitgegraven dat dan weer tëbruikt kan worden voor het Taken van het dijklichaam van je Nederlandse proef. Haalbaar JZonder het onderhoud van Bel lis, waarbij veel zand vrijkomt, In de proef niet haalbaar zijn, jan wordt het voor ons veel te Lr, Maar nu maken we werk Kt werk en is het financieel albaar," aldus woordvoerder |an Gorp van Rijkswaterstaat eeland. ie verwachting in Middelburg is bteind deze maand het fiat uit lelgië komt, de overheid daar is i principe al akkoord gegaan met de uitgavepost. Op 7 okto ber zou vervolgens de proef kun nen worden gehouden. De' bedoeling is dat er een dijk gemaakt wordt die veel lager is dan de Deltadijken van 10 tot 12 meter hoogte, maar hetzelfde van samenstelling. De testdijk zal drie meter hoog worden en bekleed zijn met verschillende soorten dijkmantel. Ook nieuwe materialen zullen hierbij worden gestest. Kleilagen De zee moet de dijk overspoelen en de onderzoekers zullen op film vastleggen hoe hij bezwijkt en vooral hoe de kruin zich ge draagt. Dat laatste is ook van belang in verband met het nieuws dat deze week is losgeko men.' dat er voor tientallen mil joen guldens aan reparaties aan de Westerscheldedijken moeten gebeuren omdat de kleilagen in de top van de dijken zijn uitge droogd waarna de betonnen glooiing inzakt. De proef met de testdijk is een onderdeel van een groter, alge meen onderzoek dat de Techni sche Universiteit uitvoert naar de veiligheid van de zeedijken in Nederland. in onze correspondente luist - Binnenkort gaat het oppasproject voor dementerende ejaarden, verstandelijk of lichamelijk gehandicapten en 'tngdurig zieken van start. Ie wordt een regionaal project ■aaraan de zes Zeeuws-Vlaamse lclitingen Welzijn voor ouderen |het Regionaal Overleg Zwak- (nnigenzorg (ROZ) deelnemen, bvendien is er de steun van het [ode Kruis en het coördinatie- lat Vrijwillige thuishulp, it project kreeg de titel OP pAP en heeft als doel de taak thuisverzorgenden van frengenoemde groepen te ver- Uiten. De zorg is erg zwaar en br een beroep te doen op de IjwiUigers van de oppascentra- is het mogelijk eens een dag fstap te gaan. De rol van de "®rgdenden wordt dan door I vrijwilligers overgenomen, ■fis niet de bedoeling dat er Inhoudelijke taken of medi- e of verpleegkundige hande len worden verricht. pjsviUigers W het project OP STAP zijn l'? IjwiUigers nodig. Tijdens P cursus van twee blokken T™ht op dementerenden en op Tstandelijk gehandicapten) Poen 2ij 0p hoogte ge- f>M van de moeilijkheden die F e zorg met Zjch meebrengt. P "e bedoeling dat er in de ff al, ®kele proeven van (7 w°rdet> gedaan en de offi- f start van het project is f len °P 27 oktober. De cursus voor de dertig vrijwil ligers in Axel en Sas van Gent is al gestart. In Hulst begint de cursus op 16 juni (in Klavertje Vier om 9.30 uur). Hier kunnen vrijwilligers nog terecht. Ook zijn er nog tekort in Terneuzen (start cursus 13 juni) en West- Zeeuws-Vlaanderen. Opgave en informatie via de Stichtingen Welzijn voor Ouderen in Hulst, Terneuzen, Axel, Sas van Gent, Hontenisse en Oostburg. „De vrijwilligenhulp wordt per gemeente georganiseerd, maar onderlinge samenwerking is aanwezig en dat kan leiden tot uitwisseling, daar waar hulp no dig is," vertelt Nellie Rijk van de stichting Welzijn voor Ouderen in Hulst. Zij ziet dit project in Hulst als een aangename aanvul ling van het project Klavertje Vier waar dementerenden wor den opgevangen. „Er zijn vaak incidentele situa ties waarbij de verzorgende een beroep kan doen op de centrale. Ik denk dan aan een avondje uit, reisje, kappersbezoek, familie feest of een begrafenis. Uit voor gaande projecten weten we dat er een grote behoefte is aan deze hulp en we willen alles nu goed aanpakken zodat er een ge stroomlijnde organisatie ont staat." ran onze correspondent fcr ^anuit de kinder- 1^] in Goes is inde r™ van dinsdag op tensdaS een deel van L, ™.or Zeeland unieke ™e muizen gestoten. oortm de meest bijzondere laal uLI?eegenomen' In to- P "orden 65 muizen ver- m ri6 collectie muizen doorzichtige bakken, Beru. geplun- Earen nn„ de loop der festond mt m Wde collectie kil n i7Ult Mongoolse Ger- >C n' wit en Lilac fcnT en stekelmui- Free Hasselman vanfiet ROZ benadrukt dat er steeds een be geleiding is van professionelen. Alle aanvragen worden door de projectgroep bekeken. Ook de thuissituatie wordt in kaart ge bracht zodat voor elk gezin een vaste vrijwilliger klaargestoomd wordt. „We werken steeds twee mensen in voor één situatie, zo dat ze voor elkaar kunnen inval len. De aanvraag voor hulp kost vijf gulden per dagdeel (ochtend, middag en avond) en de vrijwil liger krijgt alleen een vergoe ding. De kosten voor het project worden opgebracht door de be geleidende stichtingen." Verwacht wordt dat er een grote aanvraag komt. Vrijwilligers zijn dus hard nodig. „Ik verwacht dat de drempelvrees niet hoog is. Door de oppas is het mogelijk de bejaarden of gehandicapten weer een stukje langer thuis te houden. We maken gebruik van de ervaring die opgedaan is bij de Oppascentrale en Cross Roads die vanwege het dichtdraaien van de subsidiekraan opgeheven zijn. Door de regionale samen werking tussen de verschillende instanties heeft dit project een grotere kans van slagen." Van onze correspondent Terneuzen - In Terneuzen was gisteren op drie plaatsen de straat het speelterrein van de jeugd. De bewoners van de Fer- lemanstraat en de van Cantfor- straat grepen deze gelegenheid aan om B en W te attenderen op de verkeersonveiligheid in de wijk. Bij ligplaatschool de Groene Zwaan aan de van Cantfort- straat was het de gehele dag druk. 's Morgens namen er 45 kinderen van de school deel aan oud Hollandse spelen zoals kegelen,hoepelen, skippyrace en zaklopen. Er kon een button ge maakt worden met het embleem van de nationale straatspeel dag.'s Middags was de straat het speelterrein voor alle kinderen uit de buurt. Nellie van de Velde sprak van een geslaagde dag. „Wethouder A. Stahl-Hemelsoet heeft de brief waarin we vragen om aan dacht te schenken aan onze ver keersproblemen aangenomen en beloofde de brief te bespreken binnen het college. Ook de druk ke Axelsestraat is voor onze kin deren een moeilijk verkeerspunt én is ter sprake gebacht." In de Ferlemanstraat viel het feest letterlijk in het water. Wet houder Stahl zei voor volgend jaar de speelgelegenheid in St. Annapolder onder de loep te nemen. In de wijk Oude Vaart mocht de jeugd slalom rijden met de fiets tot ook hier de regen roet in het eten gooide. De straatspeeldag in Zand straat eindigde in een water festijn. Omdat de kleren te drogen hingen, moest er daar na in ondergoed naar de video worden gekeken. foto wim kooyman Van onze verslaggeefster Terneuzen - Cadzand en Terneuzen is gevraagd om mee te doen aan evene menten in 1996 van de stichting Le Retour de Napoleon uit Rotterdam rond een reis die keizer Napoleon in 1811 door Vlaanderen en Nederland maakte. In 1811 waren zij het die Napoleons inspecties moesten verduren. A. Philipsen uit Rotterdam heeft het alle maal in zijn hoofd zitten. Hij weet waar Napoleon geweest is, wat hij er deed, waar hij sliep en waarschijnlijk zelfs wat hij er at. Zijn fascinatie voor de reis wil hij in 1996 in Rotterdam uitbeelden met een nep-veldslag, een tentenkamp in stijl en veel vlagvertoon van kanonnen, vaandels en troepen in uni form. Zelfs een jurk van de echtgenote van de keizer komt voor de gelegenheid uit de mbttenballen. Philipsen klinkt reëel en heeft onder andere de medewerking van de stad Rotterdam, de plaatselijke musea, theaters en bioscopen. Maar hij wil meer. Daarom heeft hij al veertig eigenaren van paarden gecharterd. Hij zoekt er nog maar 160. Bovendien komen uit Canada, de Verenigde Staten, Engeland, Tsjechië, België en Frank rijk veel reacties binnen van groepen die als Napoleon-regiment regelmatig optreden. Ze komen in 1996 graag naar de waterstad. De Rotterdammer is verder bezig met de ont wikkeling van een postzegel en betaalmun- ten voor de festiviteiten. Cadzand en Terneuzen horen zich in zijn ogen ook meteen achter het initiatief te scharen. „Fort Oranje, bij Cadzand, kreeg op Van onze verslaggever Axel - Vier boeren in Zeeuws-Vlaanderen verbou wen momenteel op proef- veldjes miscanthus sinensis giganteus, oftewel olifants gras. Het voor de landbouw nieuwe produkt, dat onder meer verwerkt wordt in ve zelplaat voor de bouw, steekt nog niet echt de kop op in Zeeuws-Vlaanderen. Het plantje blijkt gevoelig te zijn voor kou. M. Vinke, kringvoorzitter van de landbouworganisatie ZMO in Axel, leidde gisteren een boerengezelschap uit heel Ne derland rond op zijn bedrijf. De bezoekers konden zien dat het proefveldje olifantsgras bij hem er nog treurig bij ligt. Slechts hier en daar komt een enkele grasspriet omhoog. Volgens directeur A. Drenth van het bedrijf Agromiscanthus uit Ter Apeï, die een markt probeert te vinden voor het olifantsgras, zijn deze tegensla gen te overwinnen. „We zijn nu met subsidies van de Europese Unie al zo'n twee jaar bezig met het gewas. Het blijkt dat de jonge plantjes niet goed bestand zijn 'tegen vorst. Daarom hebben we in labora toria olifantsgras ontwikkeld dat opgewassen is tegen kou." Drenth had gisteren voor Vinke nieuwe plantjes meegenomen die in Zeeuws-Vlaanderen wel tot wasdom moeten komen. Drenth gelooft nog heilig in zijn produkt. „We hebben ons zelf drie, vier jaar de tijd gege ven om een markt te vinden voor het gewas. We moeten nu wat tegenslagen verwerken, maar nu we een sterker plantje hebben ontwikkeld, kan het al leen maar beter gaan." In Nederland proberen in to taal zo'n dertig boeren het oli fantsgras uit. „Verder zoeken we naar afnemers voor het mi lieuvriendelijke produkt, dat in bijvoorbeeld vezelplaten een goede vervanger is van hout. Het is een milieuvriendelijk ge was dat onder meer weinig be mesting en onderhoud vraagt," aldus Drenth. Olifantsgras is niet alleen voor de bouw bestemd. Ook kunnen de stengels, die op bamboe lij ken, voor de oever- en taludbe scherming en geluidswering worden gebruikt. Het gewas is nu nog vooral bekend als siergewas en komt oorspronkelijk uit Japan en China. Olifantsgras dankt zijn naam aan zijn lengte. Het kan ruim drie meter hoog worden. De bezoekers konden zien dat het proefveldje olifantsgras er nog treurig bij ligt. foto wim kooyman Van onze verslaggever Sas van Gent - Wethouder L. Marquinie van Gemeentebe langen Groot Sas wordt Sas van Gents belangrijkste visitekaartje buiten de gemeentegrenzen. Marquinie vertegenwoordigt zijn gemeente in bijna alle gemeenschappelijke regelin gen, stichtingen en samenwer kingsverbanden. In vijf van de zes door B en W te benoemen afvaardigingen viel de keus op Marquinie. Van de dertien door de raad nog aan te wijzen vertegenwoordigers duikt in tien gevallen de naam van Marquinie op als eerste afge vaardigde of plaatsvervanger. Een en ander blijkt uit een voorstel aan de raad om verte genwoordigers te benoemen. Op de diensten en deskundig heid van wethouder J. Plat- schorre wordt vier keer een beroep gedaan, op die van wethouder R. de Mul vijf keer. Burgemeester J. van Rest is zes keer gevraagd. De gemeenteraad van Sas van Gent kómt dinsdag 14 juni bijeen om de vertegenwoordi gers voor de gemeente aan te wijzen. Dan ook worden de zes raadscommissies ingesteld. B en W stellen de raad tevens voor een nieuwe verordening vast te stellen die de werkwij ze en bevoegdheden van de raadscommissies regelt. Er treden enkele veranderin gen op. Geheime stukken die voorheen alleen door commis sieleden ingezien mochten worden, kunnen voortaan ook Wethouder Marquinie ...visi tekaartje... foto archief de stem door andere raadsleden beke ken worden. De voorstellen aan de commissie komen voor het publiek ter inzage te lig gen. De raadsvergadering be gint om 20.00 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - De oesters die sinds acht maanden de koelwa terkwaliteit van de Dowfabrieken in Terneuzen controleren, zijn prima bruikbaar om de vervuiling van rivieren als de Westerschelde, de Maas of de Rijn te lijf te gaan. 23 september 1811, het regende die dag, inspectie van Napoleon. Daarna ging hij naar Fort Imperial en per sloep langs de Boogplaat naar Vlissingen." Een paar dagen later deed de keizer Terneuzen aan en in specteerde hij de Nieuwe Haven. Philipsen: „Dat jaar, 1811, is niet alleen belangrijk geweest voor Napoleon. Hij gaf een enorme impuls aan de economie, via opdrachten voor vestingwerken en scheeps bouw bijvoorbeeld. En vergeet niet de Fran se invloed, hervormingen van de belasting." Philipsen is niet te stuiten als het over zijn initiatief gaat. Daarom heeft hij de andere gemeenten die Napoleon op bezoek hebben gehad allemaal aangeschreven. „Elke VW en elke gemeente langs de route zou zich moeten aansluiten. Dan wordt het prachtig," roept hij. Dat zegt Lambèr Paping van Dow Benelux. Hij is leider van de proef die de chemiereus in Terneuzen doet om de koelwa- terstroom van de 29 fabrieken in de peiling te houden met behulp van een zogenoemde biologische monitor. „Als je dit systeem plaatst in grote rivieren op die plaatsen waar zich een grote stad of in dustrie bevindt, kun je vervui ling beter controleren", zo luidt de bevinding van Paping. „Als je om de paar kilometer een derge lijk monitor-systeem plaatst, met telefoonkabels en een cen trale meetkamer, zijn ongerech tigheden veel sneller op te spo ren en de eventuele daders ge makkelijk te traceren." Snelheid Het unieke van het systeem is, dat het proces na signalen on middellijk bij te sturen is. „Als onderzoekers bij Lobith in het Rijnwater verontreiniging signa leren, weten ze niet waar die vandaan komt. Ze kunnen het probleem dan ook niet verhel pen. Wij daarentegen meten aan de bron en kunnen direct ingrij pen als het fout gaat. De essentie is snelheid. Je kunt onmiddellijk terugkoppelen." Zeewater De ontwikkeling van het systeem is eind jaren tachtig gestart in nauwe samenwerking tussen Dow, Kema Milieu Services en Delta Consult. Dow gebruikt zeewater uit de Westerschelde als koelwater. Daarin komt on der meer mosselbroed voor. Als dat zich in het koelsysteem vast zet en vervolgens gaat groeien, kunnen verstoppingen en zelfs lekkages ontstaan. Om dat te voorkomen, voegt Dow bleekwa- ter toe aan het koelwater. Dat houdt uiteraard een extra belasting van' het milieu in. Daarom ging het chemie-con- cern al meer dan tien jaar gele den op zoek naar alternatieve oplossingen. De oesters geven in formatie over de exacte (en lich tere) dosering bleekwater die no dig is om het mosselbroed snel uit het koelsysteem te verjagen. Tevreden Na acht maanden experimente ren blikt Paping met grote tevre denheid terug en constateert dat de oesters hun werk goed doen. De fabrieken verbruiken minder energie en chloor en worden ook beter gekoeld. Akzo Delfzijl heeft het idee van Dow inmid dels overgenomen. Ook elektrici teitsmaatschappijen hebben in teresse in het experiment ge toond. ■ZIE OOK ZEELAND - C3 Van onze correspondent Sluis - Een uitslaande brand heeft dinsdagnacht een wo ning aan de Nieuwstraat in Sluis zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. De bewoners, een man van 84 en een vrouw van 80 jaar konden zich tijdig in veiligheid brengen en werden elders ondergebracht. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Even voor elf uur dins dagavond werd de brand ont dekt en onmiddelijk werd alarm geslagen. ,De brandweer van Sluis rukte met groot materiaal uit en bestreed het vuur. De schade is aanzienlijk en met na me het dak had het door het vuur zwaar te verduren. De eige naar is tegen brand verzekerd. Van onze correspondent Terneuzen - Voor de tweede keer binnen twee dagen is getracht brand te stichten in de Islamitische Moskee aan het Molenzicht in Terneuzen. Ook deze keer bleef de schade beperkt De politie in Terneuzen neemt de zaak serieus. Er zal een uitgebreid onderzoek worden ingesteld en de politie gaat extra surveillances instellen.De tweede aangifte van brandstichting bereikte de politie gistermorgen. Had men bij de eerste poging een doek in de brievenbus gedaan en deze in brand gestoken, nu bij de tweede aanslag, vermoedelijk gepleegd in de nacht van dinsdag op woensdag of de vroege morgen, werd een ruit van het pand vernield en een brandend voorwerp naar binnen gegooid. Daardoor vatte een gordijntje vlam en werden een keukenblok en de vloer door het vuur aangetast.

de Stem | 1994 | | pagina 15