WorÊdCup USA 94 [inder vlaggen, eerder rood -NOVA 575,. 30% korlinji Rachid Yekini: 'Als je geen groot hart heht speel je niet voor Nigeria herwinning levert in de eerste WK-ronde drie punten op DESTEM Iff EXCLUSIEVE KINDERWAGENS GBED .AGE PRIJZEN - achter de kerk ïl. 01140-12381 erste verdieping ster tuinvijver oopt, krijgt 1 vissen cadeau' NTRUM SDAG 7 JUNI 1994 Geheel compleet van 850.- voor Vele kinderwagens met honderden 1/AnTHi, guldens IVUKI ING Alle merken KINDERKAMERS! tot abykamers zijn duur. Dit topinterieurtje be- commode en hoge opzet. Kleur alpinN i, campingbedjes enz. 1%/r r JL jjjGERIA is de nieuwe parel jan het Afrikaanse voetbal. pe kampioen van Afrika ffl0et tijdens de WK-eindron- de voortrekkersrol van Kameroen - vier jaar geleden Italië kwartfinalist - over- I nemen. Jlet Nigeria kan Rachid Ye- jani de sensatie worden van j WK. De spits schiet har der dan Ronald Koeman, is sterk in de lucht en ondanks z;jn imposante postuur ra zendsnel. Een blinde muur is de beste vriend van de speler, „j zegt dertig jaar te zijn. poor schade en schande wijs en vertrouwt hij nie- I mand meer. Een wurgcon- tract ketende hem vier jaar aan het bescheiden Vitoria Setubal in Portugal. „Ze heb ben geprobeerd mijn voetbal capaciteiten te vermoorden. Dat is mislukt. Ik ben nu transfervrij. Het WK is de laatste gelegenheid interna tionale erkenning af te dwin gen," zegt Yekini, die elke vraag beantwoordt met 'Now, ffl tell you the truth'. Alsof de Afrikaanse voetballer van het jaar er maar mee wil zeggen dat hij zijn ziel en zaligheid nog nooit zo heeft blootgelegd. Door Wilber Hack RACHID Yekini schuift onrustig heen en weer in het vale pluche au het Diplomat-hotel in Tunis, zijn ooghoek heeft hij een Ivoetbalmakelaar ontwaard. De man vraagt vijf minuten spreek- maar na het interview schiet Yekini als een speer weg. [Opzijn hotelkamer blijft hij on- aar voor het besnorde ap, dat zich voorstelt als Lucidio Ribeiro, de 'zaakwaar- nemer van Yekini'. Dat laatste klinkt wat onwaar schijnlijk. De Afrikaanse voet- 'Ier van het jaar heeft juist |met de hand op het hart gezegd hij niets meer met die 'sla- ndrijvefs' te maken wil heb- n. „Ik geloof dat soort mensen it, Ze doen allerlei mooie be iten, maar handelen alleen uit eigenbelang. Als een club iets [met Yekini wil, dan moet die me maar bellen. Dan gaan we samen praten. Daar komt geen makelaar meer aan te pas. k gebruik geen drugs, rook niet en drink geen alcohol. Ik ben zuinig op mijn lichaam," beveelt hij zichzelf aan. baringen met makelaars heb ben Yekini bitter gemaakt. Na ajn debuut op negentienjarige 1 in het Nigeriaanse elftal [vertrok hij naar Afrika Sport, van de twee topclubs in ivoorkust. Hij wilde carrière ma- |ken in Europa en zag die club als 1» ideale springplank. Dat Ihieek ook wel. „In Ivoorkust jbvam er een Portugese make- j® naar me toe die zei dat hij te naar Europa wilde brengen. de president van Afrika fport, waarmee ik inmiddels be send was geraakt, spande zich barvoor in. Ik zei: 'Als hij niet ®gt, mag jij het doen'. En ik pende een contract." Blinde muur beste vriend Rachid Yekini: „Een ster zijn in Nigeria is niet makkelijk. Iedereen wil van je profiteren. Twee maanden hoorde Yekini niets meer van de Portugese ma kelaar. Zijn clubpresident bracht hem in contact met Vito ria Setubal. „Dat leek me een aardige club om in Europa te beginnen. Ik kon er aftasten of ik op het Europese continent zou slagen. Samen met de president van Afrika Sport vloog ik naar Portugal. Ik heb die makelaar nog gebeld of hij bij de bespre kingen aanwezig wilde zijn, maar die kwam niet opdagen. Uiteindelijk kwam ik zelf tot overeenstemming met Vitoria Setubal over een verbintenis voor twee seizoenen." Al in de eerste maanden rezen er problemen. Yekini ontving geen salaris. Daar had de makelaar beslag op laten leggen. De Afri kaan tekende bij zijn club pro test aan. „Een dag later stond die makelaar weer voor me. Hij zei: 'je hebt een contract gete kend. Daarin staat dat je je verdiensten aan mij af moet staan'. Ik zei: 'oké, het is waar dat ik getekend heb. Maar ik heb je gevraagd te bemiddelen en je bent niet gekomen. En nu wil je geld van mij? Dat krijg je niet, want je hebt niet voor mij1 ge werkt'. Die makelaar liep kwaad weg. Hij stak de banden van de auto, die de club mij ter beschik king stelde, lek. Ik hoorde niets meer van hem tot ik een paar maanden geleden een dagvaar ding kreeg om voor de rechter te verschijnen. Die zaak loopt nog steeds." Na twee seizoenen wilde Yekini weg bij Vitoria Setubal. On danks de doelpunten van Yekini, <lie vrije trappen van een meter of veertig als specialiteit heeft, degradeerde de club uit de hoog ste Portugese divisie. Spaanse en Franse clubs toonden belangstel ling voor de spits. „De club deed me een verbeterde aanbieding en schroefde zo de transferprijs op. Bovendien kwam die makelaar weer op de proppen. Hij scherm de met hét contract en zou bij een transfer veertig procent, van de opbrengst incasseren. Ik werd daardoor onbetaalbaar. „Ik zei: als jullie me hier houden, ver moorden jullie mijn talent. Ik ben geen Maradona, maar moet nog meer opbrengen." Nieuw contract Vitoria hield vast aan de prijs en ook de makelaar wilde geen wa ter bij de wijn doen. Yekini kon niets anders doen dan met tegen zin een nieuw, tweejarig con tract tekenen. Maar wel onder de voorwaarde dat hij na die perio de transfervrij zou zijn en dat de verplichtingen aan de makelaar door Vitoria Setubal zouden worden afgekocht. Vorig seizoen promoveerde de club weer naar de hoogste divisie. Dit jaar is Yekini zelfs topscorer. Met zijn doelpunten voor Nigeria en Set ubal dwong hij een onderschei ding af waarvan hij alleen maar durfde te dromen. Yekini werd tot zijn eigen verbazing uitge roepen tot Afrikaans voetballer van het jaar. De jury bekroonde daarmee een self-made voetballer. Yekini werd als zoon van een glasblazer geboren in Kaduna, een middel grote stad in het noorden van Nigeria. Geld voor een bal was er in het gezin van negen kinde ren niet. „Wij voetbalden met een sinaasappel tussen de gepar keerde auto's op straat. Dat ging er fanatiek aan toe. We renden blind achter die 'bal' aan. Een keer leek het erop dat een auto ons speeltje zou verpletteren. Ik stak mijn been uit en redde de sinaasappel van de ondergang. Maar die auto reed over mijn voet heen. Dat vertelden mij vrienden me later. Ik was zo bezeten van het voetballen dat ik er niets van merkte." Reddingsboei Na de vroege dood van zijn va der was voor Yekini, net als voor zoveel anderen in Nigeria, het voetbal de reddingsboei om aan de armoede te ontsnappen. „Ik zou glasblazer worden. Maar na de dood van mijn vader was er niemand meer om me het vak te leren. Ik wist op dat moment nog niet dat ik talent had, een ster zou kunnen worden. Op mijn vijftiende was ik nog een lange slungel. De power kwam pas later. Twee coaches uit Ghana, die in Kaduna werkten, over tuigden me ervan dat ik zou kunnen slagen in het voetbal. Zo is het begonnen." Van zijn laatste centen kocht Yekini een bal. Daarmee ging hij oefenen tegen een muur. Steeds maar schoppen en koppen om zich te verbeteren. „Die mum- werd mijn beste vriend. Samen trainen is alleen goed voor de teambuilding. Maar om echt iets te bereiken, moet je in jezelf investeren. Ik kon in mijn slaap een wedstrijd helemaal naspelen. Ik zag elke vergissing, elke fout. Daar sprak ik met die trainers over en vroeg hoe ik me kon verbeteren. En dan ging ik weer terug naar die mum. Daar oefe nend voelde ik me intens geluk kig en tevreden." Topvoetbal is voor Yekini op de eerste plaats een kwestie van keihard werken. Dan komt de beloning vanzelf. Een filosofie die Yekini ook in zijn verdere leven uitdraagt. Na zijn moeiza me debuut voor Nigeria - 'ze speelden me bewust verkeerd aan, maar ik wist dat er betere tijden zouden komen' - groeide hij uit tot een vaste waarde. Driemaal achtereen werd hij topscorer bij het toernooi om de Afrika Cup, het Afrikaanse lan- denkampioenschap. In die perio de ontpopte Yekini zich ook als een speler die conflicten niet uit de weg gaat. In staking In het voorjaar ging de Nigeri aanse selectie in staking omdat betaling van de bonus voor de WK-kwalificatie was uitgeble ven. Door tijdelijk geldgebrek bleek de voetbalbond niet bij machte de premie - zoals te doen gebruikelijk - meteen na de wedstrijd in enveloppe aan de spelers uit te keren. Yekini had begrip voor de situatie, maar zijn ploeggenoten grepen een oe fenwedstrijd tegen Ghana aan voor een fel protest. „In plaats van te trainen, ging iedereen op het veld zitten. Ik zweer bij God: ik wist van niets. Het was een shock voor mij dat ik voetballers erover hoorde pra ten dat ze niet voor hun land wilden spelen. Ik adviseerde: 'staak niet. We kunnen op een andere manier wel tot elkaar komen'. Maar de training werd afgeblazen en op het strand ging de discussie verder. Ik heb alleen maar geluisterd. De andere spe lers wilden weten wat ik van him plannen vond, of ik wel een FOTO VNU eigen mening had. Natumlijk heb ik een hart, een mening. Maar ik heb wel geleerd dat het in Nigeria vaak beter is die niet hardop uit te spreken." „Als je geen groot hart hebt, speel je niet voor Nigeria," ver zucht Yekini. „Rondom het na tionale team lopen allerlei figu-' ren die proberen je te ontmoedi gen. Dat zijn in Amerika ook onze belangrijkste tegenstan ders. Ik hou me kalm, kijk niet op of om. Om te kunnen preste ren in het nationale team moet je met iedereen kunnen leven. Daarom is het beter rondom het nationale team niemand te ken- Kolonel Yekini doelt op de 'kolonel' die Nigeria tijdens het toernooi om de Afrika Cup begeleidde en voor de regering een oogje in het zeil hield. Toen de spelers na het bereiken van de kwartfinales een avondje gingen stappen en laat terugkeerden van het bezoek aan een discotheek nam hij discipli naire maatregelen. De spelers moesten strafrondjes lopen, de kolonel zelf voorop. Yekini doelt ook op de Nigeriaanse journalis ten, waarvan er een aantal be taald wordt door de minister van sport om bondscoach Clemens Westerhof uit het zadel te wer ken. En hij doelt op de zaak waarnemers die rond de Neder lander samen klieken om hun spelers naar voren te schuiven. In Tunesië 'vergat' Yekini zijn eigen erecode en stond deelname aan de WK-eindronde even op de tocht. Hij liet zich er door zijn voormalig clubpresident toe ver leiden een basisplaats te beplei ten voor Thompson Oliha. De verdediger van Afrika Sport moest ten koste van Stephan Keshi in de etalage voor Europa. De missie mislukte. In de pers reageerde Yekini zijn woede af. Hij beschuldigde Westerhof er van dat hij zou verdienen aan het verkopen van spelers naar Europese topclubs. 'Met Nigeria Afrikaans kampioen worden is niet moeilijk. Dat worden we zelfs zonder trainer op de bank. Westerhof begrijpt niets van het voetballen, is geen trainer, maar een zakenman', riep de spits uit. In een man-tegen-man gespek bekende Yekini bedremmeld zijn 'vergissing' en bleek er toch vol doende wederzijds respect te be staan om samen verder te gaan. Toch staat de positie van Wes terhof, ondanks de goede resul taten, vrijwel dagelijks ter dis cussie in Nigeria. Yekini kan dat wel verklaren. „In Afrika heeft iedereen een eigen kijk op het voetbal." Hoe de spelersgroep ten opzichte van Westerhof staat kan en wil Yekini niet zeggen. „Als speler zou ik graag mijn mening tegen je zeggen. Maar ik bepaal niet wie er coach is. Ik laat Westerhof niet tekenen. Als de voetbalbond van Nigeria van daag zegt: 'we kunnen niet met Westerhof verder' dan kan ik daar niks aan doen.' Het moment zou hoogst ongelukkig zijn. Maar, I'm just a man in the country. De regering moet doen wat zij denkt dat goed is. Ik laat de beslissing aan hen en ben als Nigeriaan bereid mijn best te doen." Op je hoede De voorzichtigheid van Yekini is wel begrijpelijk. Het voorval in Tunis heeft hem nog eens geleerd hoezeer je op je hoede moet zijn. „Een ster zijn in Nigeria is niet makkelijk. Iedereen wil van je profiteren. De pers is steeds op zoek naar smakelijke uitspraken. Je moet nadenken bij iedere stap die je doet en elk woord dat je zegt. You have to know the way you walk, the way you talk. Alleen dan kun je overeind blij ven." Bij de WK-eindronde weet Yeki ni - in Tunesië nog bekritiseerd door Westerhof omdat hij zoveel kansen liet liggen en zelfs een keer gewisseld - de concurrentie van een handvol steraanvallers in de rug. Met Babangida, Fini- di, Amokachi, Ekoku en Okocha moet hij strijden om de twee of drie beschikbare plaatsen in de aanval. Dat Victor Ipkeba (Mon aco) niet eens is uitgenodigd geeft wel aan hoe dik Nigeria in de kwaliteits-aanvallers zit. Yekini, die door interland- én club verplichtingen al twee jaar aan een stuk door voetbalt, zegt niet bang te zijn voor de concur rentie. „Deze zomer is voor mij heel belangrijk. Het WK is de kans op een beter contract en om na vier verloren jaren in Portu gal nog iets van mijn leven en carrière te maken. Dus ga ik hard trainen, me concentreren en mijn best doen. I'll tell you the truth:Yekini zal de sensatie zijn van het wereldkampioen schap in de Verenigde Staten." TJ o-enie'l ven van een tuinvijveic o net flora en fauna. igen oranjeteam van ons mee te nemen, u kunt kit'2'11 94 inwisselbaar is. de 10%-waardebon en de 70-HULST-TEL. 0114° L13738 PEXSRECHTERS mogen Wens de eindronde van het feteldkampioenschap bij P*Welgevallen niet langer aggen voor buitenspel. Die L te opdracht krijgen ze P» van de wereldvoetbal bond, de FIFA. km 'S de gewoonte dat de trechters geen enkel risico gom,verklaart Sepp Blatter, C «mans-generaal van de FI- LÏÏtw*el gaat meteen de omhoog. Vaak terécht, maar ook wel eens ten onrechte. i me af of de regel nog Wm i toegePast dat er van Spel geen sprake is als een ►temLa?h10p gelijke hoogte flatto ®er bevindt.:' dever een discussie Relnunt 0V6ir een 8°ut die een iasfe 1op vert dan een dis- dartü J! aeen £out die een Pidm r, oelpunt heeft °nt- oordepiaanvaller moet het Fn niet a 3n 1 wijf el krijgen Ro'den.hot vardediger. Anders Ecties onth" Pj lek teveel mooie C^U,den'''vindtBlatter. gen hpt streng optreden ^onofw a£hteren neerha- ^tander Soppen naar een Ben ninpt a' gaas de richt- Ofgrijp ri„„ j ader van zo'n "ttekrikf' een fode 5 hebberscbeidsrech- '0-HULbl - I tu u i neoben sppr, m - Tuinwinkel - BoomkweW» fcegeteng® met die de°Fn?imaar betreuren het WA niet duidelijk uit kan wat nu wel en wat niet geoorloofd is. Voor het eerst in de geschiedenis van het WK wordt in de Vere nigde Staten gebruik gemaakt van tv-beelden om scheidsrech terlijke beslissingen te toetsen. De beelden zullen slechts achter af gebruikt worden en alleen om te kijken of een arbiter een be paalde overtreding op de juiste wijze heeft bestraft. Ten onrechte gegeven gele of rode kaarten kunnen alsnog worden geschrapt. Maar er kun nen ook straffen worden uitge deeld voor overtredingen die de scheidsrechter niet heeft waar genomen. Beslissingen over eventuele bui tenspel-doelpunten of ten on rechte niet toegekende treffers worden niet teruggedraaid, ook al zou uit de beelden het tegen deel blijken. Drie winstpunten De FIFA wil aanvallend voetbal tijdens het WK extra belonen. Tijdens de 36 wedstrijden in de eerste ronde zijn er met een overwinning drie punten te ver dienen. Een gelijk spel levert één punt op. Met deze maatregelen wil de FIFA voorkomen dat landen in de eerste ronde op gelijke spelen speculeren. Drie gelijke spelen leveren nu een punt minder op dan eenmaal winst, een gelijk spel en een nederlaag (3 tegen 4). Vooral voor de landen die in hun groep op een derde plaats eindi gen, is dit een belangrijk gegeT ven. Naast de eerste twee landen uit de zes groepen plaatsen de vier beste nummers drie van de zes poules zich voor de achtste finale. Vanaf de achtste finale worden wedstrijden die gelijk eindigen, tweemaal vijftien minuten ver lengd. Is er dan nog geen beslis sing dan moeten penalties de beslissing brengen. De FIFA durfde het op het laatste mo ment nog niet aan de 'sudden- death' aan het knock-out sys teem toe te voegen. In dat geval zou het land dat in de verlenging als eerste een doelpunt maakt, tot de volgende ronde zijn door gedrongen. Bondscoaches zitten tijdens het WK ruimer in hun wisselmoge lijkheden. Behalve twee veldspe- lers mag te allen tijde de doel man vervangen worden. De eni ge restrictie is dat dit door een andere keeper moet gebeuren volgens de aan de FIFA opgege ven spelerslijst. Indien een coach tijdens de wed strijd een speler wil of moet vervangen, kan hij een keus ma ken uit alle wisselspelers. Elk team mag maximaal elf reserves hebben. Het is de eerste maal dat op een groot toernooi alle wisselspelers inzetbaar zijn. Gebruikelijk was tot nu toe dat slechts vijf wissel spelers waren toegestaan. De rest van de groep moest op de tribune zitten. Op die spelers kon tijdens de wedstrijd geen beroep worden gedaan. De spelers, die tijdens de eerste ronde een gele kaart oplopen, beginnen met een schone lei aan de achtste finales. De FIFA heeft tot deze maatregel besloten na het onbevredigende verloop van het WK van 1990 in Italië. Voor de finale tegen Duitsland in Rome waren vier basisspelers van Argentinië wegens een fou- tenlast van twee gele kaarten niet inzetbaar. Zeker nu de richtlijnen voor ar biters zijn aangescherpt, lijkt de maatregel geen overbodige luxe. De spelers moeten er rekening mee houden dat zelfs bij relatief geringe vergrijpen onmiddellijk de gele of zelfs de rode kaart wordt getrokken. Rode kaarten blijven wel doortellen en leveren automatisch een wedstrijd Secretaris-generaal van de FIFA Sepp Blatter (links), poserend met ondermeer Alan Rothenberg van het WK'94: „De aanvaller moet het voordeel van de twijfel krijgen en niet de verdediger. schorsing op. Ook tijdrekken - en dan vooral het simuleren van blessures - wordt stevig aangepakt. Een speler die daadwerkelijk gebles seerd raakt, moet buiten de lij nen behandeld worden. Blijft hij liggen, dan zal de speler met een brancard - of in sommige geval len zelfs met behulp van een electronisch 'golfwagentje' - van het veld gedragen of gereden worden. Een uitzondering wordt gemaakt voor spelers die aan het hoofd gewond raken of bloeden. Het is coaches niet toegestaan tijdens zo'n blessure-behande ling het veld te betreden. Een speler die opstaat zodra hij een brancard ziet en zegt 'dat er niets aan de hand is' of meteen het veld weer in wil als hij er juist met een brancard is afge dragen, krijgt onmiddellijk 'geel' wegens het simuleren van een blessure. Nieuwe prijzen De FIFA introduceert bij de ein dronde twee nieuwe prijzen. Het land dat in de ogen van de kenners het meest attractieve, onderhoudende voetbal speelt, komt in het bezit van een beker. Nieuw is ook de prijs voor de (derde van links), de grote baas FOTO EPA beste doelman van het toernooi. Hij ontvangt de Lev Yashin Cup, genoemd naar de legendarische keeper, die tijdens de eindron den van het WK in 1958, 1962 en 1966 het Russische doel verde digde. Naast deze twee onderscheidin gen blijft ook de Fair Play Cup bestaan. Voor de sportiefste ploeg liet de wereldvoetbalbond een nieuwe bokaal ontwerpen.

de Stem | 1994 | | pagina 27