'ttig 1 World Cup USA 94 ,V, Een eigen Holland-België &ZN. Weinig hoop voor de 'Leeuwen van de Atlas' 6We Hebben een enorme sprong gemaakt' het terras. 'Rode duivel' Mare Degryse hoopt toch op steun van Nederlandse vriendin Marokko en Saudi-Arabië (nieuw' voor I Nederland Argentijns familie-bedrijf runt debutant Saudi-Arabië hg STEM voor het hele kleuren van Flexa waaronder ren speciaal door Jan des ^hang uit )or een Ike prijs. >ken 1994 met dessins, fes van de IIKEN GEDEUREN NDA'S ■N - DEUREN UIEN ■CIAALZAAK IBEDRIJF )p zondag. s, IIUM [SCHERMEN fcJW Benin (5-° i-0). P.zi(l:J,iJ)enegal (1-° )AG 7 JUNI 1994 118 TAVEERNE HOLST larm 65/110 ISSCHERMEN P/o KORTING ld ;nde beveiliging lempend oudsvrij ndens rme werking addeuren in ierd ;che bediening at gemaakt glas 20 mm wandig 16 mm lium met thermische ireking >p losse onderdelen, iten, profielen enz.! scherpe prijzen -niniurn en kunststof iaar in diverse kleurer il glas ardiging op maat II Ijlfarc Degryse en zijn Hollandse vriendin Nicole. foto vnu Door Bert Willemsen WAT het resultaat van het WK-duel Nederland - België ook wordt, de rust in huize Degryse in de Brusselse voor stad Dilbeek zal er niet door verstoord worden. „Ik denk wel dat Nicole mij in die wedstrijd steunt maar ze blijft toch Oranje gezind," lacht Mark Degryse. Geen wonder, Amsterdamse Ni cole komt uit een echt voetbal- gezin. Vader Hassie van Wijk was jarenlang jeugdtrainer van Ajax, totdat hij ernstig gewond raakte door het ineenstorten van een dug-out. Broer Dennis voet balde een tijdje bij Club Brugge, waar Degryse zes jaar lang speelde. Degryse." „Zodoende hebben Nicole en ik elkaar ont moet. De voetbalvoorkeur zal geen wig drijven tussen de twee. Diep in zijn hart geeft Degryse zijn vriendin zelfs groot gelijk. „Als pure liefhebber ben ik ook een beetje supporter van Nederland. Ik hou van aanvallend voetbal, dus van de Nederlandse manier van spelen. Als ik Ajax bezig zie, zit ik te genieten. Hetzelfde met Barcelona, want dat is toch een beetje het verlengde van Neder land." In gedachten ziet de 28-jarige aanvoerder van Anderlecht zich daar al tussen lopen. „Ik denk dat ik in zo'n systeem goed zou kunnen functioneren. Ik kom het best tot mijn recht in een ploeg, die het grootste gedeelte van de wedstrijd domineert. Met Ander lecht lukt dat aardig. De club moet niet alleen winnen, maar dat ook nog op een mooie manier doen. Met flair, net als Ajax. In België is dat niet gemakkelijk. Voor de tegenstander telt alleen het resultaat. Hij trekt voor zijn doel een muur op." „Het moet knap frustrerend zijn om zo te voetballen. Neem nou eens een mandekker, die alleen oog voor mij heeft. Met de bal mag hij niets leuks doen. Zo'n jongen kan toch geen plezier aan het voetbal beleven. In Neder land is het anders. Daar probeert iedere ploeg zelf iets te onderne men. Het lijkt me best leuk dat mee te maken. Maar ja, er zijn in Nederland weinig clubs waar ik me kan verbeteren. Ajax, mis schien PSV als het op z'n best is. Dan heb je het wel gehad." „Ik hoef niet zo nodig naar een andere club. Dan wil ik er echt op vooruitgaan en die mogelijk heden zijn schaars. Sportief ver beteren kan bijna niet. Ander lecht speelt bijna elk jaar in de Champions League. Ik moet rea list zijn en constateren dat er weinig mogelijkheden overblij ven. Alleen de echte topploegen en ik denk niet dat die zitten te wachten op Mare Degryse." De nationale ploeg van België speelt veel voorzichtiger en de fensiever dan Anderlecht, Ajax of Oranje. Degryse: „Oranje moet vooral angst hebben voor de kracht van het Belgische col lectief. Daar steunt de ploeg op. Echt aanvallend spelen we nooit. Wij hebben geen Gullit, geen Bergkamp, geen Koeman. Onze middelen zijn beperkt en daarom kiest de bondscoach voor een voorzichtige aanpak. Dat is al 15, 20 jaar zo. België speelt af wachtend. Ik denk dat de Neder landers dat niet zo leuk vinden." „We zijn een typische toernooi- ploeg. Een WK-eindronde ligt ons wel. De goede resultaten van de laatste jaren hebben veel zelf vertrouwen gegeven. België is gaan geloven in de eigen moge lijkheden. De WK-kwalificatie begonnen we met zes overwin ningen op rij. Dat moet je toch maar even presteren. Daarna is het bergafwaarts gegaan, waar door er hier en daar kritiek op borrelde. De sfeer werd minder en er ontstond irritatie. In de voorbereiding op de eindronde heeft Van Himst de spelers een analyse van de laatste twee jaar voorgelegd. Zijn conclusie: we moeten terug naar de basis, de kracht van het collectief. Ons gezamenlijk richten op één doel." „Als dat lukt, heeft België een ploeg die van iedereen kan win nen. We zijn niet kansloos tegen de favorieten voor de wereldti tel. Tegen Nederland, tegen Ita lië, noem maar op. Maar we moeten niet vergeten dat we het ook heel moeilijk kunnen krijgen tegen Marokko of Saoedi-Ara- bië. We zijn tot alles in staat." Afgelopen winter bekroop De gryse de angst of hij wel mee zou kunnen naar het WK. Een lang durig revalidatieproces na een zware blessure bracht hem aan het twijfelen. Op een zwarte vrijdag in september bleef hij twee minuten voor het einde van de thuiswedstrijd tegen KV Me- chelen met de noppen in het gras haken. Het gevolg.' een grote scheur in een kuitspier. Degryse: „Zeven centimeter lang en een half centimeter breed. Vrij serieus dus. Toen de blessu re genezen was, ontstonden er complicaties aan de voet. Ik had me een andere manier van lopen aangewend en dat ging niet goed. Mijn voet wilde niet. Ik hield pijn en er zat geen enkele verbetering in. Ik kon niets doen. Als ik ging lopen, moest ik al na 100 meter stoppen. Ik blokkeer de gewoon. Ik ben geen twijfe laar, maar in december dacht ik: 'Shit, het gaat de verkeerde kant op'. Niemand kon me helpen." „Totdat ik bij een podoloog te recht kwam. Dat is iemand die controleert hoe je de voeten neerzet. Hij ontdekte dat mijn voeten verkeerd stonden. Door een kleine aanpassing met zool tjes in de schoenen verdwenen alle problemen. Die zooltjes heb ben me gered. Ik was net op tijd fit. Niet alleen om te laten zien dat ik helemaal gereed was voor het WK, maar ook voor de zware maanden maart en april. Toen heeft Anderlecht veel wedstrij den gespeeld: competitie, Cham pions League, Belgische beker. Ik ben daar goed doorheen geko men, maar het heeft veel kracht gekost. Daarom was ik blij dat ik voor het begin van het trai ningskamp met de Belgische ploeg een paar dagen rust kreeg. Kon ik de batterijen opladen voor het WK. Want in Amerika moet het gaan gebeuren." I. 01140-13200 lende types lleuren F treft het Nederlands n zeer goede bekende en |/ee volstrekt 'nieuwe' oppo- afc De derby der Lage Lan- p in Orlando tussen België en fanje wordt alweer de 117e in ie. Marokko en Saudi- labië stonden daarentegen nog boit tegen het Nederlands elftal liet veld. SAUDI-ARABIE 1153.168 km2, 14,5 miljoen in- joiers. [toetste successen: twee keer tiatisch kampioen (1984, 1988). tntal gespeelde WK's: debu- Bwlificatie ten koste van: Ma in (8-0 6-0), Maleisië (3-0 1-1), wweit (2-0 0-0), Noord-Korea |1), Iran (4-3), Irak (1-1), Ja in (0-0). topscorer tijdens kwalificatie: pairan(7). Mndscoach: Jorge Solari. Belangrijkste spelers: Majed Ab- Owairan, Mohamed Ab- üjawad, ooit tegen Nederland. I belgie f518 km2, 10 miljoen inwo- Jtste successen: vice-Euro- kampioen (1980), vierde op (1986). .'"tal gespeelde WK's: 8. Wlificatie ten koste van: De Êfw J3"0 CyP^ (1-0 Wales (2-0 0-2), Tsjechië- iowakije (0-0 2-1). ppscorer in kwalificatie: Wil lis (5). londscoach: Paul van Himst. p angrijkste sdgIcts* W'homme, Scifo, Albert, Ni- keer tegen Nederland. 25 Li f®st België, 53 keer winst Rrland. ïvni ?ntmoeting: 9 september «'Nederland-België 0-0. MAROKKO I km2, 24 miljoen inwo- fcinfte ,successen: Afrikaans Pipioen (1976). rj!'gespeelde WK's: 2. m <Tnatle ten koste1 van: Ethi- pouch (5)idens "kwalificatic: feach;AbdeUah Blinda. T" tegen Nederland. Bondscoach Abdellah Blinda (midden) in gesprek met twee van zijn spelers, links aanvoerder Rachid Daoudi en rechts de bij Waregem spelende Nacer Abdellah. foto anp Van onze verslaggever MAROKKO was in 1986 het eerste Afrikaanse land dat de eerste ronde van het eind- toernooi van een wereldkam pioenschap overleefde. De te genstander van Oranje werd groepswinnaar in een zware poule met Engeland, Polen en Portugal. Marokko behaalde een sensatio- nale 3-1-zege op de Portugezen in een van de fraaiste wedstrij den van het toernooi. Met een laat doelpunt van Lothar Mat- thaus uit een vrije trap versper de Duitsland Marokko de weg naar de kwartfinales. Van het glorieuze team dat Ma rokko toen op de been bracht, is weinig meer overgebleven. Slechts middenvelder Mustapha el Hadaoui maakte de hausse van het Noordafrikaanse voet balland mee. Hij wordt omringd door spelers die hun brood ver dienen bij modale clubs in Bel gië, Frankrijk en Duitsland. Het Marokkaanse nationale team kent geen vedetten. In de voorronde op weg naar Amerika vormde dat nog geen beletsel. Marokko nam met ge mak de hindernissen Ethiopië en het door politieke onlusten ge plaagde Bedin. Twee gelijke spe len tegen Tunesië waren vol doende om met Senegal en Zam bia de strijd aan te gaan om één plaats in de WK-eindronde. Op 10 oktober 1993 moest Marokko thuis in het Mohammed V sta dion in Casablanca zijn laatste wedstrijd winnen. Met de hulp van een Gabonese scheidsrechter bleef het land dankzij een treffer van Mustapha Hadji Zambia met 1-0 de baas. Het was het interland-debuut van de speler van AS Nancy en pas de tweede wedstrijd die Ma rokko onder bondscoach Abdel lah Ajri Blinda afwerkte. De besnorde voormalige voet- en handbal-international volgde in 1993 Abdelkhalek Louzani op. De schoolmeester werd aanvan kelijk op handen gedragen. De invitatie aan het adres van Hadji beschouwde de Marokkaanse pers als een meesterzet. Mustapha Hadji (22) was juist door Raymond Domenech opge nomen in de Franse selectie voor spelers tot 21 jaar. In het EK- kwalificatieduel tegen Israel zou hij debuteren. Op hetzelfde mo ment verdiepte Blindha zich in Casablanca in de Franse voet balbladen. In de tweede divisie kwam hij Hadji tegen bij het lijstje van topschutters en hij vermoedde meteen Marokkaans bloed. Hadji kreeg een uitnodi ging voor de Marokkaanse ploeg en koos voor het land dat hij als peuter had verlaten en waar hij weinig binding meer mee had. Blindha verspeelde het door die geslaagde zet opgebouwde kre diet als snel. Op 23 februari van dit jaar oefende het nationale team in Casablanca tegen Fin land. Het duel midden in de vastentijd, de ramadan, eindigde in een teleurstellende 0-0. De 25.000 toeschouwers keerden zich tegen de ploeg en vooral ook tegen de bondscoach. De namen van Arie Haan (eerder) en Raymond Goethals (recentelijk) zweven sindsdien als een zwaard van Damocles boven zijn hoofd. Maar Blindha zwichtte Blindha niet. Hij weet zich bovendien in eigen land gesteund door een aantal topfunctionarissen. De minister van sport schoof Blind ha als bondscoach naar voren. Koning Hassan II heeft er blind vertrouwen in dat de school meester 'de leeuwen van de At las', zo genoemd naar het ge bergte in het noorden van het land, naar succes zal voeren. Voor de beslissende wedstrijd tegen Zambia maakte Blindha een vorstelijk gebaar. Hij con sulteerde de koning om hem zo als eerste in kennis te stellen van de opstelling. In Amerika kan Blindha die vor stelijke steun goed gebruiken. De perspectieven voor de derde WK-eindronde waaraan het land meedoet zijn ongunstig. De hitte in Orlando is eigenlijk de voor naamste bondgenoot van het land, dat kwalitatief tegen Ne derland en België normaal ge sproken te kort schiet en door winst op Saudi-Arabië als een van de vier beste nummers drie toch de tweede ronde hoopt te halen. Door Wilber Hack BIJ DE eindronde van het wereldkampioenschap voet bal in 1990 in Italië koppelde het lot het Nederlands elftal aan Egypte, dat het met de hulp van Allah tot een 1-1-gelijkspel schopte. In Washington staat Oranje straks opnieuw tegenover Allah, dit keer verpersoonlijkt door de voetballers van Saudi-Arabië. „Allah gaf ons de kracht ons te kwalificeren. Nu moeten we be wijzen dat het Arabische voetbal de laatste jaren een enorme sprong heeft gemaakt," zegt Ma jed Abdullah Mohammed. De 35-jarige aanvaller wordt in het rijtje sterke spelers door Leo Beenhakker steevast vergeten. Dat is op zich niet zo verwon derlijk. Terwijl Beenhakker de Saudi's de Europese voetbalbe schaving probeerde bij te bren gen, werkte de aanvoerder een zaam aan zijn herstel. Bij de eerste wedstrijd van de Aziati sche finale voor één WK-ticket in Qatar raakte hij zwaar gebles seerd. De voetballer, die de bij naam 'Desert Pele' draagt, is echter op tijd weer hersteld om in Amerika zijn imposante inter land-loopbaan voort te zetten. Majed Abdullah Mohammed, uitkomend voor Al Nasr, droeg 165 keer het wit en groen van Saudi-Arabië. Hij maakte in die periode 118 doelpunten. Van na bij beleefde hij ook de enorme ontwikkeling die het voetbal in zijn land het laatste decenium doormaakte. Een opmars die begon toen prins Fayfal Bin Fahd Bin Abdulaziz, broer van koning Fahd, zich als minister van sport en president van de voetbalbond over het voetbal ontfermde. De opmars kreeg in oktober 1993 zijn bekroning. Saudi-Ara bië kwalificeerde zich in Qatar met twee overwinningen en drie gelijke spelen voor het eerst in de historie voor de eindronde. De laatste wedstrijd tegen Iran (4-3-zege) bracht de beslissing. De spelers kregen als beloning 100.000 dollar, twee maanden vakantie, een stuk land en een Mercedes. Saeed Owairan, een van de vedettes, verdiende een speciale prijs van de FIFA. Hij produceerde achttien van de 28 goals van Saudi-Arabië in de voorronden en was daarmee de topscorer uit de kwalificatie. In Qatar kwam het ook tot een botsing tussen bondscoach José Candido en het koninklijk ge volg van Saudi-Arabië. Vanuit de Royal Box kreeg de Brazili aan telefonisch de opdracht in de rust de keeper te wisselen. Hij weigerde echter en kreeg tijdens een middernachtelijke vlucht uit Doha te horen dat hij ontslagen was. Koning Fahd bin Abdul Aziz al Saud had Mario Zagalo op het oog als opvolger, maar omdat die vast zat aan Sao Pau lo, werd Leo Beenhakker als al ternatief binnengehaald. Maar ook 'Don Leo' kreeg met de lange arm van het koninklijk gezelschap te maken. Na amper drie maanden oordeelde men dat de 'trainingsmethoden van Been hakker niet toepasbaar zijn op de voetballers van Saudi-Ara bië'. De Nederlander werd aan de kant geschoven. De Arabische koning vroeg de Argentijnse pre sident Carlos Menem om het land te hulp schieten. Die wees op Jorge Raul Solari (52), voor malig trainer van het Newell's Saudi-Arabië oefende onlangs ter voorbereiding op het WK tegen gastland de Verenigde Staten (0-0). Op de foto is Saudi Hamzah Saeed Falatah (rechts) in fel duel gewikkeld met de Amerikaan Marcelo Balboa. foto ap Old Boys van Diego Maradona. Solari speelde met Argentinië de WK-eindronde van 1966 in En geland. Sinds hij in februari Beenhakker opvolgde, groeide Saudi-Arabië uit tot een familie bedrijf. Solari nam zijn broer Eduardo Miguel Solari mee als assistent, terwijl zijn zoon Jorge Solari jr. als conditietrainer aan de begeleidingsstaf is toege voegd. „Dat is eigenlijk de belangrijkste man," zegt een journalist uit Saudi-Arabië, die om begrijpe lijke redenen anoniem wenst te blijven. „Solari moet er voor zorgen dat de spelers conditio neel in orde zijn en hij moet ze wat algemene voetbalwijsheid bijbrengen. Al het andere, van selectie tot tactiek, komt uit de koker van de prins." „Saudi-Arabië heeft voldoende goede spelers," vindt Leo Been hakker. „Saeed Owairan is tech nisch en heeft een sterk linker been. Deayea en Sadig zijn goe de keepers. Gilewi en Jamil vorm een sterk verdedigings- blok. Musaad is een technisch zeer begaafde linkermiddenvel der en Gushayan een spectacu laire aanvaller. Het grootste pro bleem is die individuele kracht te bundelen tot een sterk collec tief. Tactisch zijn de voetballers niet zo onderlegd. Saudi-Arabië kan dan ook alleen voor een verrassing zorgen als God het wil. Of, zoals ze daar zeggen, Inch' Allah,"

de Stem | 1994 | | pagina 21