WorldCupUSA94 Groepsgeest moet kwaliteit Oranje oppeppen nbieding juni een ëment IJPELINK Jarenlange band met internationals basis voor Dick Advocaat Bondscoach Advocaat is met een plaats in de halve finale tevreden OOR 1 5.' 1.595,- >RESSOIR EN BRUIN U3 7 JUNI 1994 116| JJESTEM afgewerkt gjj. rbaar. ilNRICHTING at 45-47 - AXEL - j)2 - Privé: 01154-1711 fraat 3 - Hoek I - Meubelen - Zonwering t-farttea •Axel-Tel. 01155-62201 Door Henk Mees II PICK ADVOCAAT (46), een voormalige middenvelder uit je subtop, is op het WK de baas van Oranje. Als speler bram hij in zeventien jaar betaald voetbal tot 451 eredi visiewedstrijden. Tot het Ne derlands elftal drong hij aooit door. Maar een handi cap in de samenwerking met gelouterde internationale lopvoetballers is dat aller minst, vindt Advocaat. Toen Dick Advocaat in de eerste jagen van mei zijn (eerste) WK- selectie formeerde, moest hij kie- Zen uit 23 speler-s. „Toen ging bet er alleen nog om of ik een verdediger dan wel een aanvaller ZOu laten vallen om tot 22 spe lers te komen. Dat was de moei lijkste keus, daarom heb ik er het langst mee gewacht," weet Advocaat. Advocaat offerde de aanvaller Bosman en prompt werd hij ver volgens andermaal afgeschilderd als een behoudend coach. Een coach die op zeker wilde spelen, i die zich niet aan experimenten 1 waagde. Herinnerd werd aan de tijd dat hij nog voetbalde, bij middenmoters, en als midden velder vrijwel steeds de breedte pass boven de dieptepass ver koos. D:e beeldvorming stoort Dick Advocaat. Als bondscoach geeft b; leiding aan een nationaal elftal dat de sterkste offensieve msiag van alle 24 WK-deelne- ners kent, met vleugelspelers die elders uitgestorven lijken en Stee centrumaanvallers. De rol van de bondscoach daarin blijft nogal eens onbelicht. Haarlem .Die naam dat ik mijn elftal .«ledigend laat spelen, komt uit de tijd dat ik Haarlem ir.de. Daarmee maakten wij j Ie meeste kans zoveel mogelijk ;en te pakken. Daar hadden te in die tijd een zeer jeugdig d dat vanuit een defensief :ept in de eredivisie 33 en 34 punten haalde. Meer mogelijkhe- i zaten er voor Haarlem niet a Dat ik daarna naar SW ben las, dat we kampioen van de siste divisie zijn geworden met aanvallend voetbal, met de seeste punten, de meeste goals en de topscorer van de eerste teie, wordt dan vergeten." Als trainer van amateurclub DS- ÏP in Pijnacker werd Advocaat ia 1984 door toenmalig tech nisch directeur Rinus Michels tot 'Bondscoach op grond van kwaliteit' Dick Advocaat: „Ik heb dan wel minder bereikt dan coaches als Michels en Cruijff, maar dat wil niet zeggen dat ik als coach ook minder ben.foto de stem/johan van gurp assistent-bondscoach benoemd, tot 1987. Na SW keerde hij drie jaar later terug in dezelfde func tie, met een uitgebreider en ver- antwoordelijker pakket werk zaamheden. Tamelijk vanzelf sprekend volgde na het EK van 1992 bevordering tot bonds coach, als opvolger van Michels. „Je denkt toch niet dat Michels mij zo van de cursus plukt, als assistent aanstelt, - terwijl ik toch clubgebonden was - wan neer hij geen vertrouwen in mij heeft. Het ligt mij niet om het zo te zeggen, maar Michels heeft mij gekozen op basis van mijn kwaliteiten. En van iemand als Michels mag je toch aannemen dat hij er kijk op heeft," zegt Advocaat. Reputatie De stem van Michels maakte ook indruk toen diens eigen opvol ging in 1992 aan de orde was. Advocaat: „Normaal is het zo dat een bondscoach op reputatie wordt aangesteld. Ga ze maar na, de coaches van die andere landen op het WK: de meesten hebben of een grote carrière als speler gehad of hebben met clubs titels en bekers gehaald. Ik liep er zo in, de trein kwam voorbij en dat was een kans die ik wel moest aanpakken. Maar denk nu niet dat ik ben benoemd omdat de spelers mij aardig vin den. Ik ben aangesteld als bondscoach op grond van de kwaliteiten die ik als assistent heb getoond en wat de spelers hebben aangegeven." De voetballers van Oranje rea geerden vrijwel eensgezind in stemmend toen Advocaat begin 1992 reeds werd aangesteld als eerste man vanaf 1 juli. Nadat de kandidatuur van Johan Cruijff voor de WK-eindronde Opzij was geschoven, riep de keuze voor Advocaat bij geen enkele WK-ganger verzet op. Voor een periode van vier jaar ligt nu vast dat Advocaat de baas van Oranje is, tot en met de WK-eindronde van 1998. -Een mooie loopbaan voor een vlijtige en pezige voetballer uit Den Haag; klein van stuk, met een groot hart. Ex-speler van ADO, FC Den Haag, Roda JC, VW, opnieuw FC Den Haag, Sparta, FC Utrecht, Chicago Sting en Berchem Sport. Nationale jeugdselecties en Jong Oranje haalde hij ook. Voor de sprong naar Oranje lag de lat net te hoog. „Vergeet niet dat ik heb gespeeld in een periode waarin spelers als Wim Jansen, Wim van Hanegem, Arie Haan, Johan Neeskens op het middenveld speelden", stipt Advocaat aan. Tegenwind Straks na het WK wordt hij 47 jaar. Zijn-eerste tropenjaren lig gen dan achter de rug. De weg naar Amerika werd ingezet met tegenwind: nederlagen tegen Ita lië en Noorwegen, een gelijk spel thuis tegen Polen. De fans vroe gen zich al af hoe het verder moest met Advocaat aan het stuur, maar de verhouding tus sen spelers en coach leed er niet onder. „Ach, de buitenwereld is toch het minst belangrijk. Voor een coach telt op de eerste plaats dat de spelers weten waar ze aan toe zijn. De groep moet weten wat de lijnen zijn, waar duidelijk heid ligt. Wanneer je als coach daarin gaat marchanderen, ver lies je autoriteit." Sentimenten Advocaat ging de conflicten niet uit de weg. Hij trotseerde de eerzucht van Ruud Gullit, maar aan de verzoening heeft hij na de hernieuwde scheiding een bittere smaak overgehouden. Advocaat schroomde evenmin Berry van Aerle naar huis te sturen toen hij kort voor de thuis-interland te gen Noorwegen, nu een jaar ge leden, zag dat het beroerd ge steld was met de PSV'er. Op zulke momenten tellen senti menten niet voor Advocaat, die na de kwalificatie voor het WK als een held werd bejubeld door de 20.000 Oranje-fans in Poz- nan. „Hoe pijnlijk ook voor John Bosman, maar toen ik hem schrapte voor het WK heb ik er echt niet bij stil mogen staan dat hij ook al voor het WK van 1990 op het laatste moment afviel. Ook de keuze voor Peter van Vossen heeft niets met sentimen ten te maken. Natuurlijk, hij 1994 D2 heeft ons er doorheen gesleept in een kritieke fase, maar ook wat tikken opgelopen. Daar kan ik als coach geen rekening mee houden. Voor mij telt alleen wat functioneel is voor de prestatie." Zelfvertrouwen Aan de prestatie moet alles on dergeschikt worden gemaakt, is de opvatting van Advocaat. Op de jarenlange band met de hui dige lichting van Oranje baseert hij zijn vertrouwen. Zijn zelfver trouwen, vindt hijzelf. Hij acht zich zeker geen bondscoach die zich ondergeschikt maakt aan de spelers van wie menigeen zoveel meer aanzien geniet in Europa. „Ik heb bij het Nederlands elftal te maken met mondige spelers, die allemaal op topniveau actief zijn. Daar moet je mee om kun nen gaan als bondscoach. Daarin past ook het overleg met spelers. Alleen trainers die overtuigend overkomen, betrekken hun spe lers in de plannen. Trainers die wantrouwend zijn overleggen niet." Tot wijzigingen van zijn plannen hebben de spelers hem nog niet weten te dwingen. „Als ik Wou ters en Koeman voorleg hoe ik wil gaan spelen, zijn we het meestal snel eens. Nee, ik heb nog geen enkele keer iets terug hoeven te draaien. Met Michels als bondscoach heb ik het een keer meegemaakt. Een jaar of vier geleden, voor de wedstrijd tegen Griekenland. Toen wilden we 4-4-2 spelen met Van Basten en Kieft voorin, maar toen zaten er zeven spelers van Ajax in de selectie die aandrongen op hun speelwijze met vleugelspelers. Kieft is daardoor uit de^ploeg gevallen en vanaf dat moment zijn we met vleugelspelers ver der gegaan. Aan dat systeem heb ik na het EK van 1992 vastge houden." Jeugd Rinus Michels blijft het grote voorbeeld voor Dick Advocaat, die behalve bondscoach ook coach is van de nationale jeugd- selectie tot 18 jaar. Aanplakbil jetten voor jeugdinterlands ver melden zeer prominent dat Ad vocaat als coach daarbij betrok ken is. Als wervende kracht. „Overal hoor ik hoeveel uitstra ling er vanuit gaat, naar de spe lers, naar het publiek, dat ik de coaching van die jeugdselectie doe. Ik vind het leuk om er bij te doen en voel me daar als bonds coach echt niet te min voor. Ik heb dan wel minder bereikt dan coaches als Michels en Cruijff, maar dat wil niet zeggen dat ik als coach ook minder ben." Door Henk Mees op zonder postzegel naar 0 12, 4880 VB Breda. HET instructiebord van Advocaat staat het met We letters geschreven: 'Uit- i^Sspunten ten behoeve van Inflexibiliteit concept Neder- N» elftal'. Achter het .[blad. vanzelfsprekend ®D]e, met die theoretische e®b hangen nog veel meer «Hen, Geen van alle ruiken 'Dooie woorden naar voet- I ni) I m*f\ o I u"e zuilen de plannen van I.wel kloppen. Bij de I iJ1* op de Amerikaanse -wernooivelden gelden an- en W.eften Oranje kan het we- I Europees kampioen Ia,? Nederland in 1990 naar I Mondiale in Italië. Met Gullit Ijiii,®«sten, met Koeman en tank a'k in He bloei Itf» carrière. Als coach kre- ,„„e neo Beenhakker opge- ®n> die door KNVB-be- d Rinus Michels was ver- j!v 'en Johan Cruijff. hiiiff n V,?or de sPelers g°ld afwijzing is als een tu ha boven Oranje blij- I Sicilia tiidens die weken op I Wijki>en dinië. Na drie dorre lEtou petjes tegen Egypte, lil jju en Ierland ging het mis |*eteij,an Hat de uiteindelijke lan^ araP.ioen, Duitsland, ver- INtsrk i v was voor He vroe- I lifts m van Oranje, kon I iM.1 wr wegnemen van de Het klimaat rondom Oranje lijkt ditmaal beter geschikt dan vier jaar geleden na een treurige trai ningsstage in Kroatië. Alom prij zen spelers en coach de hechte groepsgeest. De gretigheid in de oefeninterlands vormt de afspie geling daarvan. Hoezeer Johan Cruijff ook nu welkom zou zijn geweest bij de spelers, niemand heeft geklaagd over de aanstel ling van Dick Advocaat als bondscoach. Advocaat heeft ge kozen voor een groep waarin minder gevaren voor onderlinge wrevel en machtsstrijd schuilen dan in 1990; zeker na het vertrek van Ruud Gullit en de mislukte wanhoopspoging Marco van Basten in te huren. De kater van 1990 is voor Advo caat de drijfveer in 1994. „Als coach heb ik gebruik gemaakt van wat er in 1990 allemaal is misgegaan en speel ik daarop in. Als het even kan, wil ik wel proberen revanchegevoelens los te maken," heeft Advocaat al laten weten. Een open oor bij Michels, Been hakker en vooraanstaande spe lers heeft Advocaat inzicht gege ven in de mislukkingen van het vorige WK. „Voor zover ik het kan beoordelen, was er alle re den geweest destijds een of meerdere spelers naar huis te sturen," weet Advocaat en zijn oog lijkt dan naar Gullit te stu ren. Gullit is weg, Michels is behalve ex-coach nu ook voormalig be stuurslid, Van Basten mag zich van Milan niet roeren in het Oranjekamp en voor de grote mond van Van Tiggelen hoeven de KNVB-bobo's evenmin nog bang te zijn. Ervaring Voor het losmaken van revanchegevoelens zal Ad vocaat het gemoed van Koeman, Rijkaard en Wouters moeten ra ken. Alle drie misten in Italië de kracht om hun internationale re putatie te onderstrepen. Koeman en Wouters hebben al aangekon digd dat het WK in de Verenigde Staten hun laatste grote toernooi wordt. Rijkaard, bij wie de irri tatie over zijn positie in de ver dediging tegen de Duitsers zo groot was dat hij wegens spugen het toernooi moest verlaten, wil nog wel verder in de toekomst. Voor de meeste anderen in de eerste lijn wordt het de eerste keer dat ze bij een WK de ver antwoordelijkheid te dragen krijgen. Dennis Bergkamp wachtte vier jaar geleden nog op zijn interland-debuut, Bryan Roy mocht in Italië alleen mee klaverjassen, Aron Winter was toen al wisselspeler, Mare Over- mars was in die jaren nog niet eens door Willem II ontdekt, Gaston Taument had net zijn eerste volledige seizoen bij Feye- noord achter de rug, Stan Val- ckx dito bij PSV, Ulrich van Gobbel holde pas enkele maan den door de Kuip, Rob Witschge verpieterde in Saint Etienne, de broers De Boer ontwikkelden zich bij Ajax, Wim Jonk was nog geen vaste keus in Amsterdam, Peter van Vossen zwoegde in Beveren, terwijl Ed de Goey en John Bosman aan het verhuizen waren; naar respectievelijk Sparta en PSV. Ervaring op het hoogste interna tionale podium is dus dun ge zaaid. Voor het kwaliteitsgehalte kan Oranje de geloofsbrieven overleggen van Koeman, de libe ro van de Spaanse kampioen Barcelona, van Bergkamp en Jonk die met Inter de UEFA Cup wonnen, van Bosman die topsco rer werd van de Belgische kam pioen Anderlecht, en de romp van de vaderlandse landskam pioen Ajax en bekerwinnaar Feyenoord. Een mix van routine en talent, net als in '74. Maar of dat nu genoeg is? Vrijblijvendheid Een WK, zeker in het hete en benauwde Amerika, vergt meer dan alleen voetbalkunstjes. De psychologische druk weegt zwaar, zeker wanneer het toer nooi voor Oranje na een aanloop van vier weken nog eens vier weken gaat duren. De kern van de Nederlandse selectie is voor namelijk vertrouwd met eredivi sievoetbal waarin de vrijblij vendheid weinig aandacht vraagt voor de verdediging. De defensie van Oranje wordt aangemerkt als het zorgenkind je. De aanvallende kwaliteiten worden nogal eens overdreven geprezen. In de kwalificatieserie liep Oranje zich bijvoorbeeld stuk op Noorwegen en was het meer aan opportunisme dan ech te gave bij Van Vossen te danken dat Nederland niet snel uit de Marco van Basten in duel met de Welshman Kit Symons tijdens de vriendschappelijke interland Nederland-Wales op 31 mei 1992. De wanhoopspoging om de revaliderende Van Basten in te huren voor het komende WK mislukte vorige week. foto anp race lag. Verplichte kost Zodra in de Verenigde Staten de verplichte kost is verteerd (liefst 36 groepswedstrijden om acht van de 24 ploegen af te laten vallen), wachten voor Oranje te genstanders van zwaarder kali ber dan ploegen als Polen, Tur kije en San Marino. Dan pas zal blijken of Oranje de kwetsbaar heid achterin, met trage spelers als Koeman en De Boer, kan opvangen en of het aanvallend voldoende mans is. Met een sterker accent op de aanval dan andere ploegen pro beert Oranje druk op de defensie weg te nemen. Maar de vraag zal zijn of het gffect van vleugelspe lers voldoende zal zijn, temeer omdat voor de posities voorin, naast Bergkamp en Van Vossen, internationaal meestal machte loze aanvallers als Ronald de Boer en John Bosman ter be schikking staan. Geen van allen zijn de Neder landse aanvallers types als de Colombiaan Asprifia - groot, sterk, snel en acrobatisch - die internationaal de toekomst lij ken te hebben. Op zulke oppo nenten zullen de Nederlandse verdedigers bedacht moeten zijn. Het wordt een hele klus tijdens deze lange hete zomer waarin het afwachten is hoe de oudge dienden van Oranje in de voor Nederland nog onbekende weersomstandigheden gedijen. Systematisch Andere ploegen lijken daardoor in het voordeel. De Duitsers draaiden vorig jaar en tijdens de winterpauze al proef met syste matisch resultaatvoetbal in een laag maar kennelijk effectief tempo. De Italianen zijn van nature gewend zuinig aan te spe len en kunnen het geduld op brengen vier weken lang op het ene grote succes te wachten zon der zich te storen aan kritiek op defensief en onaantrekkelijk voetbal. Ook dat is een bijzonde re kwaliteit, die hoog geprezen ploegen als Brazilië en Colombia zullen missen. Tussen de 24 landenploegen zal Nederland de weg moeten vin den die de ogenschijnlijk over dreven optimische stemming bij het Oranje-legioen op peil houdt. Advocaat is met een plaats in de halve finale tevreden. „Maar wij beginnen met als inzet wereld kampioen te willen worden. Tij dens het WK zien we vanzelf dan wat we daarvan waar kunnen maken," kondigt de bondscoach aan. Als het spel van Oranje straks even flexibel is als die gedachte kan het nog lang leuk blijven voor de nu al zo goed geluimde fans. Ontwerp voorpagina: Matt Rijnders - Vormgeving: Ad van Hest en Luc Goderie - Eindredactie: Jacques Hendriks

de Stem | 1994 | | pagina 19