1 it Het flitsende voetenwerk van Marcel en Monique Veel scholieren met vakantiewerk vergeten hun belastingvoordeeltje De Vierkante Decimeter Weer GGD Vrije-Vogelposter O >RDER bestemmingsplannen INI 1994 ■gen.... 1710 ZATERDAG 4 JUNI 1994 DEEL Door Angela Copier 0e tijd dat rock 'n' roll synoniem stond met petti coats en vetkuiven ligt al jaren achter ons. Maar de dans lie voor een kleine revolutie :orgde in de stijve jaren vijftig be- taat nog steeds. Tegenwoordig ;aat het veel meer om akrobatielc iii flitsend voetenwerk. Dat be- vijzen Marcel de Bruin (16) en donique Pasman (14) uit Don- ;en. Samen dansen ze al zes jaar le concurrentie van de vloer. ;en paar jaar geleden werden ze tl Nederlands kampioen rock 'n' oll-dansen en ze hebben twee keer meegedaan aan het wereld- kampioenschap. Maar het Neder lands Kampioenschap dat afgelo pen zondag gehouden werd, viel dit jaar tegen. Een blessure gooide roet in het iten. Monique bleek een ontste- ang in haar enkel te hebben en iet paar gaf daarom vlak voor de inale de strijd op. Gelukkig ma len ze nog steeds kans om afge- aardigd te worden naar het wk lat volgend jaar in Frankrijk ge- houden wordt. „Zes jaar geleden las mijn moe der een advertentie voor een cur sus rock 'n' rolldansen. Ik had er nog nooit van gehoord en uit nieuwsgierigheid heb ik me opge geven. Toen heb ik ook Monique leren kennen. We zijn direct als paar gaan dansen," vertelt Marcel terwijl hij nog zit na te puffen van een training in de Dongense dans school Versteeg. Ook Monique moet nog bijkomen van de training. „We krijgen twee keer in de week les. Een keer met een groep en een keer privéles. Vlak voor een belangrijke wedstrijd trainen we nog vaker. Maar je moet wel een goede conditie hebben." Even daarvoor is duidelijk gewor den wat Monique bedoelt. Trai ner Jan Versteeg laat Marcel en Monique 'een rondje dansen'. Uithoudingsvermogen en lenig heid blijken de sleutelwoorden te zijn. Een belangrijk onderdeel van de dans is de acrobatiek. Op een nummer van Prince wordt snel voetenwerk afgewisseld met acrobatische hoogstandjes. Moni que wordt keer op keer door Marcel de lucht in gegooid. Mar cel: „Maar ik ben niet de enige die het zware werk moet doen. Als Monique niet meewerkt, lukt het niet." Tijdens de training gaat het dan ook een paar keer mis. Trainer Jan laat ze de oefening dan nog een keer doen. Ondertussen geeft hij aanwijzingen. „Als het fout gaat, moet je een oefening direct weer doen. Anders durf je het niet meer," zegt Monique terwijl ze toekijkt hoe twee kinderen van een jaar of acht de dansvloer overnemen. „Zo zijn wij ook begonnen," lacht ze. Marcel vertelt dat hij in het begin alleen maar voor de lol rock 'n' roll danste. Na een jaar les de den hij en Monique voor het eerst mee aan een wedstrijd. „Dat ging heel goed. Toen de eer ste prijzen binnenkwamen, werd het steeds serieuzer. Nu gaan we om zo ver mogelijk te komen." In de afgelopen jaren hebben de twee dan ook al heel wat prijzen in de wacht gesleept. Een paar jaar geleden werden ze zelfs Ne derlands Kampioen. Ze hebben twee keer meegedaan aan de WK. De eerste keer eindigden ze op de 54e plaats (van de zestig deelne mers): Een jaar later ging het be ter: Monique en Marcel werden 35e. Alleen de beste drie paren van Nederland mogen meedoen met de WK. Het hele jaar worden daarvoor al wedstrijden gehou den. Marcel denkt dat hij en Mo nique dit jaar als vierde of vijfde eindigen, maar verwacht toch een plaats voor de wk. „Wij dansen nu in de Al-junio ren. In het jaar dat je achttien wordt, moet je naar de senioren. Monique en Marcel aan het werk: Toen de eerste prijzen binnenkwa men, werd het steeds serieuzer. Nu gaan we om zo ver mogelijk te ko men. FOTO'S DE STEMJOHAN VAN GURP Van de beste juniorenparen, zijn er een paar die voor april volgend jaar achttien worden en dus niet meer naar de WK mogen," legt hij uit. Hoewel iedereen natuurlijk gaat voor een plaatsje bij het WK, is de sfeer bij wedstrijden goed. „De concurrentie is natuurlijk groot, maar alleen op de dans vloer," vertelt Monique. „Daarbuiten is het heel gezellig. Er is nooit ruzie." De twee vertellen dat ze veel naar andere paren kijken. Monique: „We bekijken bijvoor beeld videobanden, daar kun je veel van leren. Leuke stukjes kun je misschien voor je eigen pro gramma gebruiken. Maar sommi ge paren zijn zo goed, daar valt je mond van open. Zo ver zijn wij niet." Na een korte pauze voegt ze er zachtjes aan toe: „Nog niet..." 1 RELATIE; De mensen hier,de mensen daar. En de relatie tot elkaar. Hier is men rijk,daar is men arm. Daar eet men niets,wij eten warm. Wij hebben alles,zij hebben niets. Zij gaan tevoet,wij met de fiets. Wij hebben geld,zij het geweld. Zij hebben Lepra,wij hebben roos. Wij ikonen duur,zij in een doos. Een relatie tussen hier en tussen daar? Die is er niet,niet hier niet daar! ramon van qils Terneuzen De burgemeester van Terneuzetj maakt bekend, dat de raad van deze I gemeente in zijn vergadering van mei 1994 heeft besloten: I. te verklaren, dat (partiële herzie ning van) bestemmingsplannen worden voorbereid, zulks waarin (een) terrein(en) is c.q. zijn gelegen met een industrie- c.q. bedrijfsbe- stemming. Met toepassing var dit besluit wordt namelijk voorkomen, dat rondom genoemd(e) terrein!®» een zgn. "zone van rechtswege"!11 het kader van de Wet Geluidhinde' ontstaat; II. te verklaren, dat een partiële her ziening van het bestemmingsplan "Zuidpolder" wordt voorbereid. H® besluit voorziet in de mogelijkheid tot de bouw van 10 woningen van het type twee-onder-een-kap °P de percelen Mozarthof 17 t/m 35 (oneven nummers) te Terneuzen; lil. te verklaren, dat een partiële her ziening van de herziening van hej "bestemmingsplan "Serlippenspor der" wordt voorbereid. Het besluit 1 voorziet in de mogelijkheid tot de bouw van drie appartementencoiP plexen in het gebied Stuvesande' j Terneuzen. De hierboven vermelde besluiten bijbehorende tekeningen liggen ingang van de datum van inwerkiraj treding, in casu 6 juni 1994, in het bouw van de Sector Stadsontwik**' f ling en -beheer (afdeling ruimt# ordening), Schuttershofweg 1, 3e w' dieping, voor een ieder ter inzage- Terneuzen, 4 juni 1994. De burgemeester voornoemd, drs. R.C.E. Barbé. De V ierkante Decimeter is de ze week gevuld door Ramon van Gils uit Oosterhout. Ramon krijgt zo spoedig mo gelijk een cd thuisgestuurd. Ook jij kunt een cd verdienen tnet een originele bijdrage aan De Vierkante Decimeter. Al wat je hebt te doen is het op pervlak van een vierkante de cimeter invullen. Dat mag met tekeningen, gedichten, bood schappen, foto's of wat je maar kunt bedenken. Stuur je bijdrage naar Redactie De Stem t.a.v. ragAzzi, postbus 3229,4800 MB Breda. Nereen die nu eindexamen gedaan, kreeg deze week en brief van de GGD. Er zit een landige poster in. Op de voor- pni daarvan zie je een jongen en jen meisje in vakantie-outfit, Ha- pn-hemd en bikini. Draai je de foster om, dan vind je op de ach- Prkant een enquête. Bij de vra- Ber staan steeds vier antwoorden ^gedrukt, waaruitje moet kie- rn. :r zitten ook vragen bij die 'eaoeld zijn om jezelf beter te le- kennen: Na een sportieve dag is met vrienden naar de kroeg, fcr l. n stev'g omdat je di, n!i u u of omdat je het 'ver heit Wat d°e ie a's je zin H °m te vrijen, maar je hebt geen condooms bij je, is een an dere vraag. De meeste Neder landse jongeren blijken trouwens nog steeds onveilig te vrijen. Wie de poster heeft gekregen, heeft daarvoor geen excuus meer. Er zit namelijk ook een kaart in de envelop waarmee je gratis een vrij veilig-condoom kunt aanvra gen. Vorig jaar hield de GGD de Vrije-Vogelactie voor het eerst. Er werden toen zoveel condooms aangevraagd dat de voorraad al snel moest worden aangevuld. Niemand durfde trouwens alleen een condoom aan te vragen, als verpakking werden altijd tegelijk diverse informatiefolders aange vraagd. Dat kan ook nu weer. Door John van Oppen cholieren en stu denten die vakan tiewerk doen en in enkele weken tijds een bedrag van hooguit 1481 gul den verdienen, kunnen het salaris dat ze bruto verdienen meteen netto in handen krijgen. Ze hoe ven geen loonbelasting te betalen. Jammer genoeg laten de meeste vakantiewerkers dit voordeeltje aan hun neus voorbij gaan. Ze blijken niet op de hoogte van de nieuwe studenten- en scholieren regeling. Dat bevestigt woordvoerder Dia na Dijkstra van de FNV-Jonge- ren, de organisatie die de belan gen behartigt van werkende jon geren. De studenten- en scholierenrege ling is in september 1993 aan vaard door het parlement en op 1 januari 1994 van kracht gewor den. De regeling is vooral be doeld om vakantiewerkers, die in een korte tijd relatief veel geld verdienen, op dezelfde manier te behandelen als scholieren met een 'vast' bijbaantje. Leerlingen met een vaste bijver dienste tot 500 gulden bruto per maand, hoeven immers ook geen loonbelasting te betalen. Ze ko men de belastingvrije voet (ruim 5900 gulden op jaarbasis) niet te boven. Datzelfde geldt echter ook voor vakantiewerkers. Daarom is de nieuwe regeling voor tijdelijk werk ingevoerd. Na het eerste kwartaal van dit jaar blijkt echter, dat tal van stu denten en scholieren er geen ge bruik van weten te maken. „Dat is zonde. Zeker nu het schooljaar bijna achter de rug is en het sei zoen voor vakantiewerk aan breekt, moeten leerlingen en stu denten de voordelen ervan ken nen," aldus de spreekbuis van de FNV-Jongeren. De speciale regeling houdt in dat met medeweten van de Belasting dienst op het vakantiewerk géén loonbelasting wordt ingehouden en de scholier of student het bru toloon meteen netto in handen krijgt. Het mag echter alleen, als het vakantiewerk in één kwartaal tijds niet meer oplevert dan 1481 gulden bruto. Dat is dus het maxi male bedrag dat iemand belas tingvrij mag verdienen. Als de werkgever of het uitzend bureau het vakantiewerk tóch volgens de normale manier bere kent en gewoon de loonheffing toepast (de loonbelasting en de premie volksverzekeringen), dan wordt er in feite onnodig veel in gehouden op het salaris van de jongere. Die kan het te veel betaalde later wel weer bij de Belastingdienst terugvragen via een T-biljet, maar dat kan pas na afloop van het jaar. En dan nog alleen als het te veel ingehouden bedrag hoger ligt dan 150 gulden. Kleinere bedra gen geeft de Belastingdienst niet terug. Wie dus na de jaarwisseling ver geet om het T-biljet in te vullen. De speciale regeling houdt In dat met medeweten van de Belastingdienst op het vakantiewerk géén loonbelasting wordt ingehouden en de scholier of student het brutoloon meteen netto in handen krijgt. foto anp heeft domweg pech. Datzelfde geldt voor al degenen die er wel aan denken maar zo weinig ver dienen dat ze de drempel van te ruggaaf niet halen. Scholieren en studenten met een tijdelijk bijbaantje kunnen daar om beter meteen een beroep moeten doen op de studenten- en scholierenregeling, vinden de FNV-Jongeren. Ze moeten dan, op het moment dat ze bij een werkgever of een uitzendbureau een aanstelling krijgen, een loonbelastingverkla ring invullen. Zo gaan ze ermee akkoord dat de werkgever de loonheffing op een andere manier berekent dan in zijn bedrijf ge bruikelijk is: de werkgever han teert dan niet de maandtabel, maar de kwartaaltabel van de Be lastingdienst. Dat houdt in, dat de werkgever pas loonheffing toepast vanaf het moment dat de scholier of student het bedrag overschrijdt van 1481 gulden dat-ie per kwartaal belas tingvrij mag verdienen. De werkgever of het uitzendbu reau moet overigens vooraf toe stemming vragen aan de Belas tingdienst om de kwartaaltabel toe te mogen passen. Zowel de werkgever als de scho lier/student kunnen bovendien niet verplicht worden om van de regeling gebruik te maken. Beide partijen moeten het willen. De regeling is bijzonder interes sant voor vakantiewerkers die een baantje hebben dat precies over twee kwartalen heenvalt. Een scholier die bijvoorbeeld in juni 1481 verdient en in juli ook, kan beide bruto maandsalarissen meteen netto in handen krijgen. De regeling is alleen van toepas sing op scholieren en studenten. Iemand is 'scholier' als de ouder of verzorger op de eerste dag van het kalenderkwartaal voor dit kind recht heeft op Kinderbijslag. 'Student' is iemand die op de eer ste dag van het kwartaal recht heeft op studiefinanciering. O O 0 0 O 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 O 2) The most beautiful girl - Symbol (13) The real thing - 2 Unlimi ted 1) I like to move it - Reel 2 Re al 3) One - Metallica 4) Mmm mmm mmm mmm - Crash Test Dummies 7) Doelpunt (de officiële voet bal pizza) - André van Duin 5) Without you - Mariah Carey 6) Strani amori - Laura Pausi- ni 8) Liefde in de nacht - Nico Landers (11) Where is the love - Timeless (17) Give me all your love - Ma gic Affair (16) Streetbeats - Hans Duller 9) Waterfall - Atlantic Ocean (10) Doe effen normaal - Nor maal (12) Jessie - Joshua Kadi son (22) 100% pure love - Crystal Waters (21) Saturday night - Whigfield (30) The rhythm of the night - Corona Sweets for my sweet - C.J. Lewis (28) Ik heb u lief mijn Neder land - André Hazes (19) Doo wop sh'bob - T.O.C. fe at. Rocca (15) Don't turn around - Ace of Base (20) Don't give up - Sonic Sur fers (27) Inside your dreams - U96 As Dick me hullep nodig heb - Johan de Groothandel (14) Streets of Philadelphia - Bruce Springsteen (18) Omen III - Magic Affair (31) Celebration generation - Westbam (39) Girls boys - Blur Bombtrack - Rage Against the Machine (35) Door jou ga ik leven - Dries Roelvink (38) Demagogue - Urban Dance Squad (37) I'll stand by you - Preten ders (26) Whatta man! - Salt 'n Pep- pa Crash! boom! bang! - Roxette (24) Doop - Doop (25) Vrij met mij - Ruth Jacott (33) We gaan met z'n alien - Hans Versnel (45) Ole in the usa/go west - C'est Tout (48) High on a happy vibe - Ur ban Cookie Collective (23) Everything changes - Take That If you go - Jon Secada The real thing - Tony di- Bart Hold on - C.b. Milton (49) Run baby run - Sheryl Crow Crazy - Aerosmith (47) You gotta be - Des'ree Prayer for the dying - Seal (29) Laat ze maar praten - Koos Alberts (43) Another sad love song - To ni Braxton Stichting Mega Top 50 SCHRIFTELIJKE REACTIES: REDACTIE DE STEM T.A.V. RAGAZZI, POSTBUS 3229, 4800 MB BREDA. TELEFONISCH: 076-236361

de Stem | 1994 | | pagina 25