Robeco bankiert in Luxemburg 28.000 Verzekeraarscombinatie stort zich op markt ziekteverzuim Financiële experts houden vol: rente gaat dalen afdrukken gratis*... 'Volwassen' Neways ziet oprichter vertrekken Curator biedt failliete erf aan Schelde aan Mobil speurt niet meer naar gas op Noordzee A Nieuwe service lijkt aantrekkelijk voor particulieren met zwart geld Tuinders worden dupe van afschaffen premieregeling A J DE STEM ECONOMIE A5 "ENLAND KORT Postbank en ING verhog en hypotheekrente Specialisten van banken baseren hun optimisme op gunstige ontwikkeling inflatie ECONOMIE KORT fl° /§- ra \IDERDAG 2 JUNI 1994 DONDERDAG 2 JUNI 1994 ig naar Italië utrecht - Verzekeraar AMEV Nederland, |zorgverzekeraar VGZ en DAG Holding (ar beidsomstandigheden in de zorgsector) gaan Ivia een gezamenlijke dochter arbodiensten, I ziektekostenverzekeringen en verzekeringen 4gen inkomstenderving aanbieden. ipe dochter (Avios Holding) biedt een samenhan- Ijend pakket van financiële en zorgdiensten aan. jpefiprichtingsovereenkomst is gisteren in Utrecht ondertekend. De achterliggende oorzaak voor deze samenwer kingsovereenkomst is de nieuwe regelgeving op het gebied van de sociale zekerheid. Dit betreft in de eerste plaats de regels ten aanzien van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid (eerste 2 of 6 weken ziekteverzuim voor rekening van de werk gever, de malus-regeling in de wao). Ook moeten werkgevers voldoen aan nieuwe eisen op het gebied van de arbeidsomstandigheden (arbo) zoals het registreren, controleren en inven tariseren van het ziekteverzuim. In beide gevallen krijgen werkgevers met hogere kosten en admini stratieve lasten te maken. Hierdoor is er een steeds grotere vraag naar diensten op het gebied van risicobeperking en premiekosten-reductie. Op zich zouden deze diensten door los van elkaar staande tussenpersonen kunnen worden aangebo den. Door het bundelen van de aanwezige kennis en deskundigheid denkt de nieuwe combinatie echter belangrijke winsten te kunnen behalen op effectiviteit en op flexibeler inspelen op nieuwe ontwikkelingen in de sociale wetgeving. De afnemers (werkgevers en werknemers) kunnen hiervan profiteren in de vorm van een daling van het ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid, min der inkomstenderving en (mogelijk) lagere ziekte kostenpremies. Bovendien kunnen bedrijven bij één loket terecht voor alle zaken op het gebied van veiligheid, gezondheid en welzijn op de werkplek, en voor het afdekken van de daarmee samenhan gende financiële risico's. linnen. Zij worden aangeklaagd we- jan politieke partijen. In de beklaag- ^si zitten, de leider van de regerings- bestand in Jemen Iïd heeft de strijdende partijen in Je- roepen onmiddellijk een staakt-het- t onderhandelingen te beginnen. De :etting van de wapenleveranties aan i vroegen tevens aan VN-secretaris- ali om een groep medewerkers te la- sprekingen op gang gebracht kunnen :h uit voor de resolutie ondanks ver- :jke regering inmenging van de VNin Zuid-Jemen brak op 4 mei uit. In het ■as de spanning langzaam opgelopen dent Ali Abdullah Saleh en de sterke deel, Ali Salem al-Baidh. Terwijl de op de VN hebben gevestigd, onder- et noorden de eenheid van Jemen en e hand die kan leiden tot een erken- Madrid vermoord gadegeneraal is woensdagmorgen in geschoten. De autoriteiten gaan ervan s van de Baskische afscheidingsbewe- Ïe liepen een jonge man en een vrouw andez Rovira af, toen die zijn woning an zeer dichtbij neer. Het 58-jarige |ren door vier kogels getroffen in het auto die zij enkele straten verderop Iaakte niemand gewond. Zij wilden zo hoort getuigen kampen van Tokio heeft twee bestuursleden Ireschulden opgeroepen om 18 juli deel Jig. Voorzitter S. Lapré en juridisch ad- len mondeling getuigen over de ver- levangenkampen ('42-'45) in het voor- In in januari van dit jaar in Tokio met Jiten de aanzet gegeven tot een rechts- lering. De Stichting Japanse Ereschul- pg, eist namens meer dan 77.000 kamp enden een schadevergoeding. In totaal [>er persoon voor aangedaan leed en in- in Spanje gearresteerd gheids-chef van Hitiers hoofdkwartier, dalaga in het zuiden van Spanje gear- zijn uitlevering gevraagd. De 81-jari- Juitsland veroordeeld tot 22 maandei I:-.zetten tot haat, geweld en racisme', had beweerd dat de vervolging van de j loorlog een verzinsel is, 'om de Duitsers luchtte Duitsland twee maanden st beginnen met het uitzitten van zijn »esloten van verkiezingen -rechtse Republikaner mogen 26 juni dezingen in de oostelijke Duitse deel- jus de verkiezingscommissie in de deei- irg. De Republikaner zijn uitgesloten tijdens een geheime en daarom onde- hebben gekozen. Het is de eerste keer partij in 1983 dat de Republikaner uit-1 verkiezing. ^atsvoorzitter van de partij stelde tever- geheim was omdat de partijleiders bang i linkse extremisten, iets dat vaak voor- 1de Duitse Bondsdagcommissie voor jus- dat er een nieuw onderzoek komt naar] ht in strijd met de grondwet handelt. in moordzaak Cools verkers van de voormalige Belgische mi- jisteren aangehouden op verdenking van politicus Cools. Eerder deze week werd Waalse juwelier De Benedictis gearres- Jwerd dne jaar geleden vermoord. De da- at gevonden. derwereldfiguur zijn met contacten inde en grootschalige zwendel met gestolen ir van Van der Biest en diens ex-privése- de zwendelaffaire en de moordzaak. De se socialist Cools lucht had gekregen va» p-eigd hebben de zaak openbaar te maken en gekost. Europese werken Joermg van de tien meest urgente gro" )nder de aanleg van de Betuwelijn, zal ei .ljard gulden op tafel moeten komen. Au- gedwongen projecten te schrappen of °P immissaris Christophersen, die woensdag wil daarom aanvullende financiering jgat te dichten. ;en worden gedicht door particuliere ii>' stophersen, maar deze hebben wel aan- de tegenvallers bij de aanleg van de Ka- zins kopschuw geworden voor grootscha- (■ticuliere investeerders te winnen voor dj onder meer garanties te bieden, en kre* geweld op de Krim parlement in Kiev heeft woensdagavond re dwang afgekeurd in het conflict met o t'nde autonome republiek de Krim. Mohe- li de noodtoestand en voor het sturen va Jt in meerderheid door Russen bewoond pt Oekraïense parlement af. het president Kravtsjoek de opdracht >o 'i inventariseren welke mogelijkheden .-erheid biedt om de Krim-crisis op te Ws' pmmissie die een lijst moet maken van kraïense grondwet door de Krim. Luxemburg (anp) - De Rotterdamse Robeco Groep mag vanaf 1 juni gaan bankieren in Luxemburg. Vier jaar Meden startte de groep, met een beheerd vermogen van [ƒ70 miljard, in Luxemburg haar informatiekantoor, Ivanwaaruit nog geen bankdiensten mochten worden jaangeboden. is er een vergunning voor ren heel palet aan bankdien sten,' zegt S. Richter, een van de Itweè directeuren van de nieuwe ■Robeco Bank Luxembourg. «Robeco richt zich met zijn bank- diensten in Luxemburg vooral |op vermogende particulieren. Ze [kunnen beleggen in fondsen van ■Robeco, in deposito's in de be- llangrijkste valuta's en gebruik ■maken van 'Robeco Discretio- Inair Vermogensbeheer'. Hierbij Ikunnen beleggers hun vermogen 'gespreid beleggen in Robeco- J fondsen en het beheer daarvan laan de bank overlaten. [Ondergrens |„We zijn niet gericht op de ge- Jwone spaarder, maar op de in ternationale belegger," zegt Richter. De ondergrens voor het |in te leggen bedrag is 60.000. r Richter verwacht een groot laantal beleggers binnen te halen, die gemiddeld zo'n twee ton in te hebben. De deposito's jzijn volgens de bankdirecteur meer 'wachtbeleggingen'. De an dere beleggingsvormen zijn 'lu- [cratiever'. Robeco Bank adverteert op grote [schaal in bladen als het Brits iconomisch weekblad The Eco nomist en het Amerikaanse Newsweek. De bank zegt haar slanten in vier talen te woord te men staan, in het Duits, En igels. Frans en Nederlands. „We hebben veel niet-ingezetenen die [over de hele wereld werkzaam izijn en die een centrale, stabiele en internationale plaats voor hun vermogen zoeken," zegt Richter. Nederland, de thuis markt voor Robeco, voorziet in dat opzicht 'minder in hun be hoeften'. „De politieke en fiscale stabili teit van Luxemburg is groter dan die van Duitsland of Neder land", meent hij. In Nederland en ook in Duitsland bijvoorbeeld wordt nogal eens aan het fiscaal regime gesleuteld, waardoor die landen de gewenste fiscale stabi liteit missen. Zwart geld Voor de Nederlander die zijn zwart geld in dat fiscaal stabiele Luxemburg voor langere tijd wil beleggen, lijkt Robeco Bank Luxembourg een aantrekkelijke mogelijkheid. Richter haast zich echter te zeggen dat er niet aan actieve marketing in Nederland wordt gedaan. „Iedere klant heeft zo zijn eigen redenen om naar ons toe te komen. Soms is het het bankgeheim, soms is het de stabiliteit voor lange-termijn- beleggers. We vragen onze klant zeker niet of hij het geld bij de Nederlandse fiscus heeft opgege ven." Crimineel verworven geld heeft naar zijn zeggen weinig kans bij Robeco Bank Luxem bourg: „Wanneer het ingebrach te kapitaal in geen verhouding staat tot de geschatte verdien sten van de klant, dan gaat bij ons een lichtje branden." Richter moet toegeven dat dat systeem niet helemaal waterdicht is. G. Meulensteen: 'Stabielere leiding nodig.' FOTO ANP |Van onze correspondente Ellen Frugte 'Antwerpen - Nu Damen Shipyards Group uit Gorinchem paandag heeft afgezien van overname van het scheepsrepara- jtiebedrijf Antwerp Shiprepair, is de Koninklijke Maatschap pij De Schelde uit Vlissingen de enige overgebleven kandi daat. De curator, Eddy Van Camp, zal De Schelde vragen om een gesprek aan te gaan. Door Chris Paulussen Nuenen - Oprichter G. Meu lensteen (52) heeft gisteren zijn aftreden aangekondigd als algemeen directeur van high-tech onderneming Ne ways Electronics Internatio nal in Nuenen. „Na 25 jaar is Neways een vol wassen onderneming geworden. Daarmee is een fase aangebro ken waarin een ander type leider nodig is", aldus Meulensteen, voor 51 procent eigenaar van Neways. Per 1 december wordt hij opgevolgd door ir. P. Iding (54), die nu ook al deel uitmaakt van de directie. Meulensteen maakte zijn besluit gisteren bekend tijdens de alge mene aandeelhoudersvergade ring in het WTC in Eindhoven. Daar stelde hij bovendien de winstverwachting voor 1994 in positieve zin bij. Bij het opstel len van het jaarverslag over 1993 ging de Neways-directie nog uit van een 'duidelijke winstverbe tering', wat in het jargon neer komt op een stijging van rond 10 procent. Op grond van de sterk gegroeide orderportefeuille sprak Meulensteen gisteren van een 'belangrijke tot sterke' stij ging van omzet en nettowinst (is 20 tot 30 procent). Op grond van de goede resulta ten in 1993 - de nettowinst ver viervoudigde tot 2,3 miljoen bij een omzet van 103,9 mil joen- stelde Meulensteen de aandeelhouders een jubileum-di vidend van 25 cent in het voor uitzicht. Het is voor het eerst sinds de introductie op de paral- lelmarkt in 1986 dat Neways dividend uitkeert. Meulensteen karakteriseert zich zelf als een ongeduldige entre preneur. Neways heeft in zijn ogen een omvang bereikt, die het nodig maakt om op 'een stabiele manier leiding te geven'. Meulensteen stapte in 1969 op bij Philips om per 1 december van dat jaar Electrotechnisch Bureau Meulensteen op te rich ten. Het eenmansbedrijf groeide in 25 jaar uit tot een beursgeno teerde onderneming met 600 me dewerkers, een omzet die dit jaar naar verwachting rond de 125 miljoen uitkomt en vestigingen in Nuenen, Helmond, Heerlen, Leeuwarden, Landgraaf, Uden en het Belgische Houthalen. Neways begon als assemblagebe- drijf voor professionele elektro nica, maar is inmiddels uitge groeid tot een toeleveringsbe drijf met eigen onderzoek en ontwikkeling, produktie en han del voor de industriële markt. Neways is een van de 'nieuwe industriële tijgers van Neder land', zoals Meulensteen het zelf omschrijft. Hij blijft aan zijn geesteskind verbonden als com missaris. (ADVERTENTIE) tntwerp Shiprepair ging failliet >P 11 augustus 1993. Pas 19 mei vees de Antwerpse handelsrech- er het bedrijf toe aan Damen, lat met 100 miljoen frank meer >ood voor de droogdokken dan le Schelde. let trage verloop van de overna- ne-besprekingen tussen de cura- or, de vakbonden, de Vlaamse ïnancieringsmaatschappij Gim- andus, de overheid en de over- tëme-kandidaten heeft te ma len met een apart 'poolsysteem'; ™ere ochtend gingen de repara- purs naar de werf, opdat ■hiprepair het aantal werkne mers kon recruteren dat het voor pie dag nodig had. De overigen Tegen van Antwerp Shiprepair ®n uitkering die hoger ligt dan F fiere beroepssectoren. Ruim tjfhonderd werknemers draai en mee in het poolsysteem. amen wilde het poolsysteem chaffen en honderden mensen p straat zetten, tot groot onge- °®8en van de reparateurs en de fakbonden. Daar bovenop moes- de vast in dienst te treden werknemers minstens een vijfde van hun loon inleveren. Uiteindelijk was er sprake van een patstelling: Damen wilde al leen Antwerp Shiprepair overne men als Gimvindus voor 49 pro cent aandeelhouder zou worden. Gimvindus wilde wel participe ren, op voorwaarde dat er een bedrijfs-cao gesloten zou wor den. De vakbonden wilden pas een sociaal akkoord tekenen als minister Smet van Tewerkstel ling een concreet sociaal begelei dingsplan voor de werkloze re parateurs had opgesteld. Maar Smet wilde dat pas doen zodra het overname-contract was gete kend, zodat zij het aantal werk nemers wist. Eergisteren was de deadline voor de curator, maar iedereen wachtte nog op ieder een. Toen was het welletjes voor Da- men-directeur De Groot: „Uit stel heeft te veel negatieve con sequenties. Je moet een keer de knoop doorhakken." Den Haag (anp) - Mobil Producing Netherlands Inc., onder deel van oliemaatschappij Mobil, staakt het opsporen van olie- en gasvoorraden op het Nederlands continentaal plat. De oliemaatschappij zal wel betrokken blijven bij produktie-acti- viteiten. Uitvinder van het spacewagonconcept Mitsubishi presenteert de Space Wagon Vista. Een bijzondere combinatie van kleur en ruimte die slechts in een aantal van 400 exemplaren naar Nederland komt. De 7~persoons Vista wordt geleverd in 3 exclusieve two-tone combina ties. Voor reserveringen neemt u contact op met de Mitsubishi dealer. M13UMH MOKMB Mitsubishi Space Wagon Vista. Tijdelijk f 51.845,-. Prijs is incl BP Ml BTW. excl. kosten rijklaar maken, afSassenheim Wijzigingen voorbehouden. Elke Mitsubishi personenauto wordt geleverd met 3 jaar Multigarantie,'/nier-Euro Service. Imp. Hart Nibbrig Greeve B V., Sassenheim. tel.: 02522-66111Mitsubishi Dealer Lease, tel.: 02522-20660 Dealeradressen staan vermeld in de Gouden Gids. Volgens een woordvoerster wordt de exploratie gestaakt, omdat alleen nog maar margina le gasvelden zullen worden aan getroffen. De kosten van het speurwerk wegen daarbij niet op de te verwachten opbrengsten. Het staken van deze activiteiten is het gevolg van een wereldwij de afweging. Het Nederlandse deel van de Noordzee heeft het daarbij moeten afleggen tegen mogelijke winplaatsen elders in de wereld. Ook het Nederlandse fiscale klimaat speelt een rol. Het is nog niet duidelijk wat MPNI met de beschikbare op sporingsvergunningen doet. Wel licht worden deze rechten ver kocht. Ook is het mogelijk dat Mobil in enigerlei vorm samen werkingsverbanden aangaat met andere bedrijven. Het besluit leidt ertoe dat 15 tot 20 banen op het Mobil-kantoor in Den Haag worden geschrapt. Jtefa - ING Bank, Post- °amt en Nationale Neder- anden, alle drie onderdeel »an de Internationale Ne erlanden Groep, verhogen ln§ang van 2 juni hun nypotheekrentetarieven. De verhogingen lopen al naar gelang de looptijd van «mingen uiteen van 0,2 INr V Procent Zo komt "VUr Bank voor een éénjari- I hypotheeklening op 6 3 W0nCl?\!n V°0r de lo°Ptiid n r, ifar °P 8>° procent. De Postbank komt voor de Ifweeja Procen :larige looptijd op 6 4 procent; NN rekent voor de kSt.Levenhypotheek Van onze redactie economie ONDANKS alle onzekerheid in de markt en de verder oplopende lange rente (nu al zo'n 7 procent) blijven de financiële deskundigen gelo ven in een verdere daling van. de tarieven. Het lijkt eigen wijs gezien de recente ont wikkelingen. Dinsdag opende het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds de zo veelste ronde van stijgingen dit jaar met een renteverhoging voor vijfjarige hypotheken met 0,4 procent. Toch voorziet B. Vliegenthart, directeur van Ro- rento (het obligatiefonds uit de Robeco-stal) dat de lange rente eind 1994 richting 6 procent Binnen twee jaar staat de lange rente volgens hem onder de 5,5 procent. N. Kiene van ABN Amro verwacht voor de lange rente eind 1994 een per centage van 6,25. Daarvan gaat ook K. Hoekerd van ING Bank uit. De economen van het Ameri kaanse effectenkantoor Salomon Brothers schrijven: „De signalen van pessimisme over de rente in Europa zijn overtrokken. In Duitsland ligt een verdere verla ging van het disconto begin 1995 in het verschiet." Het rente-optimisme van de eco nomen stoelt op hun gunstige inflatieverwachting. In 1995 ligt de gemiddelde geldontwaarding in Europa op het laagste niveau sinds dertig jaar. De inflatie in met name Duitsland (nu krap drie procent) zal volgens ABN Amro-onderzoeker Kiene in 1995 een fractie meer dan twee procent bedragen. Daardoor is er ruimte voor versoepeling van het monetaire beleid en voor een verdere rentedaling. De financiële experts zijn het erover eens dat de economische groei in Europa vooral wordt aangezwengeld door de stijging van de produktiviteit, zoals in de VS vanaf het midden van 1991 al het geval is. De gesignaleerde produktiviteitsstijging - de be drijven produceren na tal van saneringsrondes meer met min der mensen - levert de onderne mingen meer winst op. „Daaruit vloeit zeer gematigde economische groei voort en een voorzichtige toeneming van de werkgelegenheid, terwijl de con sumenten nog zeer behoedzaam zijn wegens de toegenomen kans op werkloosheid," zegt Vliegent hart. „Een dergelijke daling van de loonkosten per eenheid pro- dukt werkt drukkend op infla tie-ontwikkeling," vult Kiene aan. In Nederland zitten we nog maar aan het begin van de op gaande lijn. „Traditioneel dient zich een structurele stijging van de kapitaalmarkttarieven veel later in de economische cyclus aan, pas op een moment dat de economieën licht oververhit dreigen te raken," meent Vlie genthart. De stijging van de rentetarieven in de afgelopen vijf maanden van dit jaar zet niet door en valt volgens de economen toe te schrijven aan inflatie-angst. Want iedereen ging er vanuit dat de economie in Europa en in Japan in 1994 zou gaan groeien. Dan zijn investeerders geneigd ervan uit te gaan dat ook de inflatie spoedig zal aantrekken. Vliegenthart beschouwt een ren tehobbel zoals die zich nu aan dient als vrij normaal voor eco nomieën die uit een recessie ko men. „De markt wordt dan vol strekt gedomineerd door de psy chologie. Uit ervaring weten we dat naderhand, als de inflatie vrees ongegrond blijkt te zijn, de rentetarieven verder gaan da len." Ook laten de financiële markten in Europa zich momen teel van de wijs brengen door de rentestijgingen in de VS. „Het is niet zo eenvoudig voor Europa een eigen rentegezicht te laten zien", aldus Kiene. Koninklijke Mosa slankt af Maastricht - Koninklijke Mosa (porselein/tegels) wil de komen de anderhalf jaar 86 van de 850 arbeidsplaatsen schrappen. Het aantal gedwongen ontslagen wordt zoveel mogelijk beperkt. Dat heeft de directie van het bedrijf woensdag bekendgemaakt. Volgens directeur C. van der Wiel is er vooral in de tegelbranche sprake van crisis. De prijzen staan onder enorme druk als consequentie van grote overcapaciteit, de devaluatie van de munten van de belangrijke produktielanden Spanje en Italië en toenemende import uit Oost-Europa. Als gevolg van deze ontwikkeling moet, zo zegt Van der Wiel, de concurrentiepositie van het eigen bedrijf worden versterkt. 67 banen weg bij Philips Roermond Roermond - Bij de Roermondse vestiging van Philips verdwijnen de komende anderhalf jaar 67 van de 1.000 arbeidsplaatsen. De onderneming verwacht dat de reorganisatie kan worden gereali seerd zonder gedwongen ontslagen. Het is de bedoeling dat alle medewerkers van 55 jaar en ouder gebruik maken van een speciale vertrekregeling. In Roermond worden onder meer ■weerstanden gemaakt. Philips wil die produktie overplaatsen naar Brazilië. Dat is nodig om de winstgevendheid in deze sector op lange termijn te waarborgen, aldus het concern. Industriebond FNV tekent Heineken-eao Zoetermeer - De Industriebond FNV zal de cao bij Heineken, waartegen de bond een week heeft gestaakt, toch tekenen. Dat is de conclusie van de ledenvergaderingen. Het belangrijkste argument om toch te tekenen is dat de bond niet buiten spel wil staan bij komend overleg met de directie van Heineken. De produktie van Heineken-bier in Zoetermeer en Den Bosch heeft eind april stil gelegen, omdat de Industriebond zich verzette tegen een cao-akkoord dat andere bonden met de directie van de bier-gigant waren overeengekomen. De staking verliep toen de rechter bepaalde dat de poortblokkades moesten verdwijnen. Banken verstrekken meer kredieten Den Haag - Banken hebben in het eerste kwartaal van 1994 aanmerkelijk meer kredieten voor consumptiegoederen (auto's, video-apparatuur en dergelijke) verstrekt dan over hetzelfde kwartaal van vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De stijging van het consumptief krediet van banken bedroeg 22,9 procent. Bij financieringsmaatschappijen nam de krediet verlening wat af. In totaal kwam er in het eerste kwartaal voor 3,2 miljard gulden aan nieuwe leningen bij. Over de hele linie betekent dat een stijging met 7,7 procent ten opzichte van de eerste drie maanden van 1993. Saudische prins stapt in Euro Disney Parijs - Het lijkt erop dat een Saudische prins het noodlijdende pretpark Euro Disney bij Parijs er bovenop gaat helpen. Prins al-Waleed Bin Talal Bin Abdulaziz, president van de bank United Saudi Commercial, is het met Euro Disney en de Amerikaanse moedermaatschappij Walt Disney eens geworden over de aankoop van een belang van tussen de 13 en 24 procent.. Prins al-Waleed is een grote belegger met belangen over de hele wereld. Zo heeft hij 10 procent in handen van Citicorp, Amerikals grootste bank. De prins verwerft zijn belang in Euro Disney door een deel van een voorgenomen aandelenuitgifte van 2 miljard voor zijn rekening te nemen. Rechter verlengt hechtenis Schneider Brussel - De Brusselse raadkamer heeft gisteren op verzoek van de onderzoeksrechter Van Espen de aanhouding van de topman van de Franse industriegroep Schneider, Didier Pineau-Valen- cienne, verlengd. Ook de Italiaanse bankier Valentino Foti blijft vastzitten. Het twëetal wordt ervan verdacht betrokken te zijn bij valsheid in geschrifte, oplichting en misbruik van vertrouwen bij enkele Belgische financiële holdings, waarin Schneider een meerder heidsbelang heeft. Bij de overname van die holdings zou druggeld van de maffia witgewassen zijn. De arrestatie afgelopen vrijdag van de in Frankrijk alom gerespecteerde Valencienne, heeft daar tot heftige reacties geleid. Gisteren verklaarde de Franse minister van Justitie Méhaignerie dat hij wil dat de Belgische justitie gaat samenwer ken met de Franse 'om zo snel mogelijk de waarheid aan het licht te brengen'. Solliciteren per video Utrecht - Bezoekers van de vakbeurs Personeelsmanagement, die wordt gehouden in de Utrechtse Jaarbeurs, keken gisteren naar een video-scherm waarop een werkzoekende een open sollicitatie presenteert. Het solliciteren door middel van een opgestuurde video-band is een nieuwe manier om op de krappe arbeidsmarkt de aandacht te trekken van personeelsmanagers. Den Haag (anp) - De circa 200.000 scholieren en studenten die deze zomer als gelegenheidswerker in de tuinbouw werken, verliezen hun speciale vrijstelling van premie. Zij zullen daar echter niet veel van merken. Het zijn vooral de werkgevers die de financiële pijn voelen. Die beloopt al gauw ruim 10 procent van de loonkosten, wat in de tuinbouwsector heel gevoelig zal aankomen. De Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad vindt dat de afwijkendse regeling in de tuinbouw niet langer door de beugel kan, en legt die voor vernietiging voor aan het ministerie van Sociale Zaken. Vandaag valt daar de formele beslissing. De omstreden regeling heeft niets uit te staan met de algemene regeling voor studenten en scholieren die in de zomer een centje bijverdienen. In de tuinbouwsector gaat om vrijstelling van premies voor werknemersverzekeringen, de ziekenfondswet, de ziektewet, de wao en de ww. De scholier kan het bedrag dat door de afschaffing zal worden inhouden, gemakkelijk terugkrijgen via bijvoorbeeld het T-biljet. Voor het premie-aandeel van de werkgever in de tuinbouw geldt dit echter niet. (ADVERTENTIE) ...bij aanschaf van een Kyocera FS-1500 ECOstar laserprinter, Bel LCI, 073-455250 of uw dealer! 74, zolang de voorraad sirel

de Stem | 1994 | | pagina 5