DE STEM Meer geld voor milieu-educatie DDR' Hengstdijkenaren zien mogelijkheden om varkenshouderij te weren WV: 'Gemeente voortaan Oude waarden sterke punt van jazzfestival ongevraagd advies geven' Gedeputeerde Staten van Zeeland willen elk jaar 75.000 gulden beschikbaar stellen Jongelui zorgen voor oponthoud door op dak van bus te gaan zitten Thema week in centrum De Burght in Oostburg Geen exposities meer in voormalige raadhuisje Zand uit Oostkolk snel naar Nieuwe Otheense Polder TENLAND KORT NIEUWE CN 2e HANDS FIETSEN BROMMERS SCOOTERS Dnterprice nergens goedkoper A5 I Natuur- en milieu-educatie is I er.derdeel van het provinciale I milieuplan Kerend Tij II. Maar lie hogere bijdrage komt nog niet |in het milieu-plan voor. „We Schoten afgevuurd op twee woningen Veel bezoekers I in Wereldwinkel [Jongen uit Hoek [neergestoken Vier gewonden bij ongeval met brandweerauto MAANDAG 30 MEI 1994 A4 iernreactor N-Korea lijkt aan te sturen op een nieuwe Internationaal Atoomagentschap eend geen toestemming monsters te /an een kernreactor, die momenteel ing riskeert hiermee internationale ionarissen zeiden zich zorgen te n het IAEA dat Noord-Korea het aven in de reactor Yongbyon ver- e niet meer mogelijk is. ands VN-konvooi op een Nederlands VN-konvooi in gewapende mannen er met het )r gegaan. Volgens woordvoerder icht zijn de overvallers vermoedelijk oor de Serviërs hebben gewerkt. Bij iden. en verzet. Zij hadden volgens de van kans gehad als de overvallers „Met 80.000 liter brandstof bij je d Rodney overleden trompetist Red Rodney, die onder i de band van Charlie Parker, is op Hij stierf afgelopen vrijdag aan i Boynton Beach, in Florida. Red e jazzorkesten van Jimmy Dorsey, i en Benny Goodman. atie VW-topman López ter Hoffmann heeft de officier van igd een arrestatiebevel tegen VW-in- aez uit te vaardigen. Justitie zou vonden waarmee bewezen zou kun- eime Opel-gegevens heeft meegeno- vorig jaar maart verliet en bij ienst trad. het gevaar dat López voor de Duitse eft alle beschuldigingen afgewezen, n recent, onafhankelijk onderzoek López géén geheim-vertrouwelijke aan VW heeft geleverd. >e hartchirurgen 'ondsen vrezen dat ze de afgelopen jard mark door artsen zijn opgelicht. :n - in onderlinge afspraak, óók met voudig hogere prijzen voor hartklep- riaal. niet zo snel achter de wanpraktijken ie rekeningen van alle hartklinieken voor hartkleppen werden opgevoerd. Artsenkamer, Karsten Vilmar, heeft loniem ratjetoe van demagogische en en' genoemd. loor hittegolf India f die de Indiase deelstaat Rajasthan eeft al aan zeventig mensen het leven Pakistan zeker vijftig mensenlevens. iureau PTI steeg de temperatuur in leien van Rajasthan, dat grenst aan graden. De hittegolf is volgens ids 1905. Zij waarschuwden voor nog iken Tiananmen nden mensen zijn gisteren in Hong- m de bloedige onderdrukking van de d het Tiananmen-plein in Peking, vijf De betoging is de eerste in een reeks ze week is gepland door aanhangers che patriottische beweging, een door rustig verlopende mars hielden door de vrijlating van dissidenten in de ;en een beeld van de 'Godin van de /oorbeeld van het beeld dat studenten adden opgezet voordat hun beweging d onderdrukt door het Chinese leger. Saddam nu ook premier iident Saddam Hussein heeft zondag in Khodayir ontslagen en diens ndoraad (RCC) - de hoogste politieke n voorzitter is - besloot de premier te t in is geslaagd het 'onrechtvaardige' ;de Naties tegen Irak op te heffen, gelukt speciale economische program- levensstaandaard van de bevolking te akse persbureau INA. PEUGEOT - TOMOS INRUIL - REPARATIE Winkelc. SERLIPPENS TERNEUZEN 01150-15843 Zeeland MAANDAG 30 MEI 1994 Van onze verslaggever Kloosterzande - Bewoners van Hengstdijk zien mogelijkheden om je komst van een intensieve var kenshouderij aan de Zuidweg tegen te houden. De gemeente Hontenisse heeft namelijk bij de ontwerp-be- schikking wet Milieubeheer onvol doende rekening gehouden met de aanwezige stankhinder van de be staande veehouderij-bedrijven. I ij een bezwaarschrift van de direct omwonenden staat dat de gemeente hierin nalatig is geweest. Want uit een gesprek met een van de milieuambtena ren bleek volgens de bewoners dat de gemeente geen berekeningen heeft ge maakt in het kader van de Brochure Veehouderij en Hinderwet. Volgens de bezwaarmakers zijn de nor men uit de Brochure Veehouderij en Hinderwet nu al overschreden. „Er kan dus zelfs geen één varken meer bij," aldus J. Erpelinck namens de bezwaar makers. De normen worden volgens de bezwaar makers nu al op drie locaties overschre den. Zo mocht een bewoner zijn woning wegens overschrijding van de milieu normen van de bestaande veehouderijen niet verbouwen. „Het is onbegrijpelijk dat op zeshonderd meter van zijn wo ning nog 4608 mestvarkens en op 675 meter nog 2500 mestvarkens bijkomen." Tevens moest een andere inwoner zijn aantal mestvarkens terugbrengen van zeshonderd naar 160 stuks. Naast de al aanwezige stankhinder vre zen de bewoners ook voor schade aan kwetsbare natuurgebieden, het land schap en de waterkwaliteit. Zo zit de ammoniakuitstoot in Zeeuws-Vlaande- ren nu al aan het plafond volgens de daarvoor geldende streefwaarden van de rijksoverheid. Daarnaast is er vanuit milieuhygiënisch oogpunt 'in Zeeuws- Vlaanderen geen ruimte voor nog meer mest. Een groenlabelstal produceert volgens de bezwaarmakers minstens net zoveel mest als een traditionele stal. Ook wijzen de bezwaarmakers op de vergroting van het natuurgebied de Putting en de Vogel in kader van het Zeeuws Natuurbeleidsplan. Bij dit ge bied is de stal gepland en bovendien ligt in de directe nabijheid recreatiegebied De Vogel. Ook vervaagt de kenmerken de landschappelijke structuur van de Ser Pauluspolder door de plaatsing van de schuren. En daarnaast zal de leef baarheid en de kwaliteit van bodem, water en lucht bij vestiging van de intensieve varkenshouderij verslechte ren. Het bezwaarschrift is ook verstuurd aan de milieuinspecteur van de provin cie. Die komt vrijdag naar de gemeente om de situatie nog eens ter plekke te beoordelen. I /an onze verslaggever kamperland - Gedeputeerde Staten willen jaarlijks Istructureel 75.000 gulden uittrekken voor natuur- en jmlieu-educatie. Voor de komende vier jaar komt dat Ineer op 389.000 gulden. I Gedeputeerde A. Dek maakte liat zaterdag bekend tijdens de start van de actie 'Zeeland aan |sant' op camping De Schotsman li. Kamperland aan het Veerse llleer. I ian onze correspondent lleraeuzen - Onbekenden hebben [enkele schoten afgevuurd op [tweewoningen in de Terneuzen- se binnenstand. Niemand raakte gewond. Wel sneuvelde leen tweetal ruiten. getuigen zouden de I schoten zijn afgevuurd vanuit een rijdende auto, die omstreeks half vier door de binnenstad id. De getroffen woningen zijn I een pand aan de Dijkstraat en de Nieuwediepstraat. Oostburg - De Wereldwinkel in I Jostburg kreeg zaterdag veel I oezoekers tijdens de open dag lie ter gelegenheid van het vijf- I ]ang bestaan werd gehouden. De I sezoekers kregen gratis een kop aangeboden en maakten tevens van de gelegenheid ge- Ibruik een kijkje in de winkel te lemen. „We hebben zeker hon- d bezoekers gehad," aldus i woordvoerster van de We- reldwinkel. „Dit is natuurlijk geweest voor onze be- fgt en af- slan- lerin- >k als oost ver in het 1989 e jus- DDR rzoek ismis- an al n on- i vrij- TOUW, ;elisch daar- lal bij blijft ie be- oor. uld in :en de zijn 1991 vering md is geen Gor- DDR- staat, zijn. komt !n de- Chi- loskou vriend Pas |n ver zet op en reist - naar hij zegt onder druk gezet door de Russen - naar Berlijn. Met gebalde vuist. Farce Niet vanwege zijn schuld en verantwoordelij kheia moet hij terecht staan, m<*ar voor een aantal dodelijke scho ten aan de Muur. Het wordt ee slepend, pijnlijk proces. Een la ce. Ook president Richard vo Weizsacker heeft daarvoor ge waarschuwd. „Waarom ee doodzieke man, die vanwege zij anti-nazi houding jaren geya1 uit Rusland f I'm onze correspondent Philippine - Een 16-jarige jon- p uit Hoek is zaterdag kort na l-ddernacht door messteken ge rond geraakt. Hij liep verwon- pigen op onder de linkeroksel I® achter het linkeroor. Ito incident gebeurde op de ltoteelstraat in Philippine. I'inleiding daartoe was een een I lenigheid tussen enkele jonge- I -i uit Hoek en Terneuzen. De ptie heeft nog geen aanhou den verricht. willen meer mensen bij het mi lieubeleid betrekken. Daarom is educatie in mijn ogen heel be langrijk," onderstreepte Dek het belang van de extra bijdrage voor natuur- en milieu-educatie. „We willen daarom bewustwor ding voor milieu hoger inzetten." Het bedrag moet nog wel door de Staten worden goedgekeurd omdat de 389.000 gulden een structurele verhoging is van de begroting voor Kerend Tij II. Ook het milieuplan moet nog worden goedgekeurd door Pro vinciale Staten. Het extra bedrag van 75.000 gul den op jaarbasis wordt niet uit het Milieufonds gehaald. Tijdens een vergadering van de staten commissie Milieu werd de verde ling van de gelden uit dit fonds besproken. In dit fonds zit 500.000 gulden. De leden van de commissie gingen akkoord met het voorstel twee ton te bestem men voor natuur- en milieu-edu catie, drie ton voor de landbouw en een ton voor overigen. „Het bedrag van 75.000 gulden is na drukkelijk iets nieuws. Dat be drag wordt niet uit het Milieu fonds gehaald," aldus Dek. Bij het startsein van de actie Zeeland aan kant waren vooral veel kinderen aanwezig. Van daar dat Dek in zijn toespraak rekening hield met de kinderen. Hij sprak vooral over het belang van voorkomen van met name zwerfafval. „Als kinderen niet argeloos iets weggooien ontstaat er ook geen afval," sprak Dek. De actie is een vervolg op de campagne van vorig jaar. De actie wordt georganiseerd door de Stichting Nederland Schoon in samenwerking met de Stich ting Recreatiewerk Zeeland. Ze wordt financieel ondersteund door onder andere de provincie Zeeland. Tijdens de actie tijdens de zomermaanden staat vooral het voorkomen van zwerfafval centraal. Recreanten worden ge wezen op het zwerfafvalpro- bleem in recreatiegebieden en steden en dorpen in Zeeland. De stichting wil de recreanten con fronteren met de mogelijkheden die ze zelf hebben het zwerfafval te verminderen. Ook recreatie-ondernemers wor den net zoals vorig jaar actief worden betrokken bij de actie. Aan de actiefste ondernemer wordt de Zeeland Schoon Prijs uitgereikt. Duitse gen heeft gezeten, halen om hem in een gevangenis te laten sterven.' Zover komt het niet. Omdat hij volgens de artsen hooguit n 8 zes maanden te leven heeft, la de rechters in Berlijn begin 19 genade voor recht gelden, i wille van de óók voor Honec geldende 'mensenwaarde kankerzieke, voormalige Par .j en staatschef van de voorma g DDR, vliegt als vrij man naa Chili, waar zijn vrouw en o wonende dochter, hem opwa ten. Hij heeft er sindsdien eenzaam gewoond. Be door zijn vrouw, plichtsgetro bezocht door een handvol leense partijvrienden, hoP® een graf in Oostduitse g Wonze correspondent Perkpolder - Bijna hadden de passagiers van de ZWN-bus "Plijn 10 zaterdagavond de laatste afvaart op die dag van veerboot Perkpolder-Kruiningen gemist. Toen de bus ®et vertraging op het Veerplein arriveerde was de boot de al aan het uitvaren. De buspassagiers haalden °Pgelucht adem toen de veerboot terugkeerde naar de aanlegplaats. Ue aankomst van de bus op het Veerplein was door een v'®velend incident onderweg behoorlijk vertraagd. Vrijwel alle Passagiers in deze bus die nog aansluiting heeft op de bootver- mding Perkpolder-Kruiningen zijn jongelui die een avondje 'ebben gestapt in Öoosterzande. «terdagavond liep het wat uit de hand. Twee knapen van 17 en ls jaar vonden het kennelijk te warm in de bus of wilden alleen "«ar stoer doen. Hoe dan ook, op een gegeven moment klommen ja door het schuifdak (nooduitgang) aan de bovenzijde van de tUs naar het dak. Toen de chauffeur dit bemerkte bracht hij zijn 'aertuig ergens tussen Kloosterzande en Perkpolder tot stilstand Meldde het voorval aan de politie in Hulst. Die begaf zich "aar de locatie waar de bus stilstond. Het duurde echter jjaruime tijd voordat iemand van de passagiers de namen bekend J"Je maken van de twee 'daktoeristen', die weer op hun stoel m bus zaten. Pas nadat hun namen waren opgeschreven kon de euffeur zijn reis vervolgen. FOTO WIM KOOYMAN Het publiek luistert geduldig naar een bandje tijdens de streetparade in de Terneuzense binnenstad. Van onze correspondent Terneuzen - De 22e editie van het Schelde Jazz Festi val heeft bewezen dat de Schelde jazz het vooral van de oude jazz-stijlen moet hebben. De jeugd liet het zaterdagavond afweten. Het dak van de grote tent ging er dit jaar dan ook niet af. Wel waren er muzikale hoogstandjes. The mainstream en de swingjazz schepten een echt jazzy sfeertje. Vrijdagavond, een uur later dan gepland, trad de band van Loïs Lane op voor zo'n vijfhon derd bezoekers. Lead vocals Monique en Suzanne Klemann zongen de sterren van de he mel. In snel tempo werden fun ky pop afgewisseld met mooie ballads. Een perfecte show met mooie lichteffecten. Loïs Lane probeerde uit alle macht het publiek bij de act te betrekken door in te spelen op het publiek. Echter tevergeefs. Een enkele keer gingen de han den in de lucht, maar daar bleef het bij. Wel werd er een onderbroek op het podium ge worpen. „Er lopen in Terneu zen jongens zonder slip," rea geerde Suzanne Klemann ad rem. Wie zaterdagavond op de jazz- boot een plekje wist te bemach tigen voor The International Swing Company met onder meer violist Ian Cooper, pianist David Paquette en Joep Peeters sousafoon, was getuige van een swingend optreden met de no dig humor. Ook de Lillian Boutté Party -in Porgy Bess was van een gehalte dat het Schelde Jazz festival groot heeft gemaakt. Helaas was de ruimte beperkt, zodat de beta lende bezoekers als haring in een ton opeengepakt stonden. Grand lady of the jazz, Lillian Boutté, maakte er een echte wedding anniversary van met haar man die ze tien jaar gele den in Terneuzen leerde ken nen. Haar gospelconcert trok tegen de verwachtingen in een voilé tent. „Het festival is voor de organisatie perfect verlo pen," aldus Frank Wieland. Bij Ter Nose vierde een groepje enthousiastelingen echter hun eigen feestje. Hier werd wel een bijzonder optreden gegeven, geen jazz maar klassiek ballet. Twee mannen dansten met overtuiging het zwanenmeer. Na de sterfscène stierven ook hier de laatste noten in de vroe ge morgen weg. Van onze verslaggever Breskens - Bij een aanrijding tussen een brandweerauto van het korps uit Schoondij- ke en een personenauto afge lopen zaterdag op het kruis punt Roofack bij Breskens, zijn vier brandweerlieden ge wond geraakt. De bestuurster van de personenauto, haar echtgenoot en een baby kwa men met de schrik vrij. Het ongeval gebeurde rond 14.00 uur. De brandweerauto uit Schoondijke, bestuurd door de 34-jarige C. de F., reed met zwaailicht en sirene over de rijksweg N58 in de richting van de provinciale boot. De brand weerauto was op weg naar een ongeval in Breskens bij het Zan- dertje. Op de kruising N58 en de pro vinciale weg, het kruispunt Roofack, reed de brandweerauto met sirene en zwaailicht door het rode licht en botste tegen een Duitse personenauto, bestuurd door de 27-jarige vrouw H.H. uit het Duitse Kerpen. Zij reed door het groene licht en wilde vanuit De geheel vernielde brandweerauto ligt op zijn kop bij het kruispunt Roofack bij Breskens. Breskens de kruising oversteken. Als gevolg van de aanrijding reed de brandweerauto tegen een lichtmast en kwam op zijn dak in de berm terecht. Beide auto's werden geheel vernield en vier brandweerlieden, waaronder de chauffeur, werden met verwon dingen overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Oostburg. De chauffeur bleek een sleutel- been te hebben gebroken en een vijftigjarige brandweerman uit Schoondijke had een rib gebro ken. Beide andere inzittenden konden na onderzoek en behan deling van kneus- en snijwonden naar huis. Direct na de aanrijding ontstond onder de inzittenden van de brandweerauto even paniek om dat de motor een vreemd geluid maakte. Gevreesd werd dat de FOTO WIM KOOYMAN auto in brand zou vliegen. Maar die vrees bleek ongegrond. De brandweerauto is wel geheel vernield. Het korps beschikt in middels over een vervangende auto uit Arnemuiden. Het Schoondijkse brandweerkorps zal vermoedelijk geen nieuwe auto in huis krijgen omdat dit korps wordt opgeheven. De ravage van de aanrijding was omstreeks 17.00 uur opgeruimd. Van onze verslaggever Terneuzen - De WV-Terneuzen gaat het gemeentebestuur meer ongevraagde adviezen geven over het toeristisch-re- creatieve beleid. Tevens wordt op korte termijn onder zocht of de VW bepaalde taken en activiteiten van de gemeente Terneuzen kan overnemen, zoals bijvoorbeeld de verkoop van vergunningen. Dit voornemen van het be stuur staat in het werkplan 1994 tot en met 1996. Het bestuur baseert het vertrou wen in de eigen deskundigheid op het streven van bestuur en informatrices de kwaliteit en het niveau van de aanwezige kennis goed op peil te houden. „Regelmatig wordt door mid del van vakopleidingen en bij scholingscursussen zorg ge dragen voor verbetering van de genoemde kwaliteit. Uit het bovenstaande zal zeker de no dige 'kennis van zaken' voort vloeien, die noodzakelijke om het gemeentebestuur op een deskundige wijze te adviseren over zaken in het kader van het toeristisch-recreatieve be leid." De Terneuzense VW gaat met betrekking tot het stimuleren van toeristisch-recreatieve ontwikkelingen door op de in geslagen weg. Als voorbeelden worden genoemd de Haven feesten, het Portaal van Vlaanderen, de Open Monu mentendag en de jaarlijkse fiets- en molendag. Daarnaast is de VW bezig met het zelf ontwerpen, of daarbij behulp zaam zijn van allerlei wandel en fietsroutes. Om de vele vragen met betrek king tot wandel- en fietsroutes voldoende te kunnen beant woorden is binnen het VW- bestuur een speciale werk groep samengesteld. Deze werkgroep houdt zich bezig met het zelf ontwerpen van routes en het coördineren van de verzoeken van buitenaf. Hiervoor wordt regelmatig contact gezocht met het Toe ristisch Bureau Zeeuws- Vlaanderen en het provinciaal bestuur. Beiden zijn immers ook actief bezig met wandel en fietsroutes. Ook met de Vlaamse Dienst voor Toerisme zal over even tuele grensoverschrijdende routes worden overlegd. Aan de gemeente Terneuzen, de subsidiegever, wordt jaarlijks duidelijk gemaakt welke acti viteiten zijn ontplooid en met welk resultaat. Van onze verslaggever Oostburg - Het verzorgingscentrum De Burght in Oostburg houdt dinsdag, woensdag en donderdag een thema-midweek rondom het oude Zeeuwse boerenleven. Deze activiteit is onderdeel van de viering van het 25-jarig bestaan van De Burght. Verspreid over het hele jaar vin den activiteiten plaats. Zo wor den er vier thema-midweken ge houden. Het thema rondom het oude Zeeuwse boerenleven is de tweede in de rij. Bij de entree van het verzor gingshuis is een klein boeren huisje neergezet en aangekleed met verschillende attributen van het platteland. Het huisje staat voor een grote muurschildering gemaakt door Patrick de Sutter. Zowel door het huis als in de eonversatiezaal zijn honderden vlaggen aangebracht met het wapen van Zeeland. De inrich ting van onder andere de hal en de conversatiezaal wordt opge luisterd door oude gebruiksvoor werpen, zoals een dorsvlegel, bietentrekker, karnton en wafe lijzers. In de tuin is een schapen kot neergezet met schapen, lam meren en een aantal geitjes. De bewoners worden dinsdag ochtend na de officiële opening getrakteerd op een aantal dia's die gemaakt zijn in West- Zeeuws-Vlaanderen. Een imker, botermaker en klederdrachten maakster houden 's middags een demonstratie. De dans- en folkloregroep Wala- cra uit Walcheren treedt woens dag op. De achttien leden van deze groep demonstreren twaalf Zeeuwse dansen. Twaalf mede werkers van De Burght brengen donderdag een aantal volksdan sen ten tonele. Als besluit van deze feestweek wordt donderdag een boerenmaaltijd voorgezet. Van onze verslaggever Sint Anna ter Muiden - De expositiegroep Sint Anna ter Muiden houdt dit jaar geen tentoonstellingen meer in het voormalige raadhuisje. De leden van deze groep kunnen namelijk niet voldoen aan de nieuwe voorwaarden van het college van burgemeester en wethouders van Sluis. De gemeente Sluis heeft het con tract met de groep opgezegd en nieuwe voorwaarden gesteld voor het exposeren in het voor malige raadhuisje. Deze voor waarden houden in dat de ten toonstellingen dagelijkste be zichtigen moeten zijn en niet meer zoals gebruikelijk alleen op zaterdag en zondag. En daar kan de groep niet aan voldoen. „Twaalf jaar hebben wij, Liesbeth Huser, Ernest Joachim en Wim Krull, bij toer beurt in de weekenden de bezoe kers met genoegen ontvangen en te woord gestaan. De zomer- en wintertentoonstellingen werden altijd goed bezocht en er is ook een grote kring van vaste bezoe kers ontstaan die ons een warm hart toedragen. Jammer genoeg is het ons onmogelijk gebleken aan de nieuwe voorwaarden te voldoen," aldus de expositie- groep in een brief. Dat er dit jaar geen tentoonstel lingen worden gehouden bete kent niet het einde van de expo sitiegroep Sint Anna ter Muiden. Van onze verslaggever Terneuzen - In de week van 6 tot en met 10 juni wordt waarschijnhjk begonnen met het transport van een hoèveel- heid zand vanuit de Oostkolk naar de Nieuwe Otheense Polder in Terneuzen. In deze polder wordt de nieuwe woon wijk Othene gebouwd. Het zand is nodig voor de werk zaamheden ten behoeve van deze nieuwe wijk. Het zand komt vrij in verband met de bouw van een parkeergarage onder de Oost kolk. Dat werk wordt uitgevoerd door Aquavia uit Sas van Gent. Momenteel is het bedrijf nog bezig met het omleggen van de riolering. Hierdoor is De Blok ken tijdelijk gestremd. Deze stremming wordt in de loop van volgende week opgeheven. Aquavia begint vervolgens met sonderingen om te bekijken hoe de grondsamenstelling is. Aan de hand van dit onderzoek wordt bepaald welke fundering wordt gebruikt. Het Sasse bedrijf belegt een de zer weken een informatie-bij- eenkomst voor de omwonenden over de werkzaamheden. „De exacte datum weten we nog niet. We wachten eerst de uitkomst van de sonderingen af, want dan weten we welke trekpalen we moeten gebruiken en hoe diep ze geslagen moeten worden. We willen de bewoners nu eenmaal geen half verhaal vertellen," al dus woordvoerder Heyens van Aquavia.

de Stem | 1994 | | pagina 5