g heb Optimisme over herstel economie 2P W 69 Deetman wil geen andere politieke baan Koningin tussen veteranen Bar: 'Ze hebben haat voor liefde gegeven' 'Vertrek van ministers stimuleert paarse coalitie' Gijzeling goed afgelopen mede door contacten Pronk Geen excuus BINNENLAND A3 Statistieken CBS geven daling van aantal faillissementen aan FORMATIE DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG UN0X SMAC PUNTBROODJES GOLDEN WONDER CHIPS NATUREL MAANDAG 30 MEI 1994 A^l DE STEM MAANDAG 30 MEI 1994 pen Haag (anp) - Het Centraal Bureau voor (je Statistiek (CBS) ziet steeds meer tekenen voor herstel van de economie. Met de nodige slagen om de arm verwacht het CBS dat er geleidelijk aan een einde komt aan de econo mische malaise in Nederland. Uit het Conjunctuurbericht van mei blijkt dat er steeds meer aanwijzingen zijn dat het de goede kant op gaat met de Nederlandse economie. Lange lijd hebben de statistieken van het bureau een somber beeld te zien gegeven, maar langzamer hand tonen steeds meer indicatoren een omslag ten O'S. Wc ïssl °0 So. 9a,o 'Oo. Oo oo oo ato'00 oo «gp. .cP of 8' I f S6o l*n "oor 5. goede: Dat is onder meer het geval met het vertrouwen dat consumenten zeggen te hebben in de ontwikke ling van de economie. Het consumentenvertrouwen stijgt al vanaf begin dit jaar, hetgeen overigens nog niet heeft geleid tot een veel grotere bereid heid om zaken aan te schaffen. Een andere indicator is de ontwikkeling van het aantal door uitzendkrachten gewerkte uren. De afgelopen drie jaar is dat steeds fors gedaald. Over 1993 bedroeg de daling zelfs meer dan 10 procent. Het meest recente kwartaalcijfer wijst er echter op dat het aantal uitzenduren zich, zij het op een relatief laag niveau, heeft gestabiliseerd. Het CBS ziet verder een positief signaal in de verbetering van de orderpositie van de industrie. Sinds november vorig jaar is de beoordeling daar van door ondernemers steeds verbeterd. Uit dat oordeel leidt het CBS de te verwachten industriële produktie af. Het percentage ondernemers dat zegt minder te produceren door een afnemende vraag loopt sterk terug. De maand april kende een lichte daling van het aantal faillissementen. Hoewel het CBS daaraan geen spijkerharde conclusies verbindt, kan die constatering eveneens een aanwijzing zijn voor een komend economisch herstel. Hoewel er in de eerste vier maanden van dit jaar nog 9 procent meer ondernemingen failliet gingen dan in dezelfde periode van 1993, is de stijging wel afgenomen. Tot slot concludeert het CBS uit de cijfers over februari tot en met april 1994 heel voorzichtig dat de werkloosheid minder snel groeit dan in de periode daarvoor. In de voorgaande periode kwa men er maandelijks 18.000 werklozen bij. Die groei lijkt zich nu te hebben beperkt tot minder dan 10.000 per maand. Het CBS stelt echter nadrukkelijk dat niet met zekerheid is te zeggen dat de groei werkelijk afvlakt. De meest recente gegevens van het bureau kennen immers een onnauwkeurigheidsmarge waar rekening mee gehouden dient te worden. 743 gulden geven en datzelfde douceurtje in de eigen zak steken. Daar was ook het tot nu toe buiten schot gebleven be stuurslid De Muynck bij. Het moet doorgaans gezellig zijn weest in dat bestuur van de stichting destijds. Een vriendenclub ook. Voor zitter Schreuder kreeg bijvoorbeeld met geld van de stichting een fototoestel voor zijn verjaardag in 1990. 860 Gul den kostte de camera, maar de andere bestuursleden hadden dat er graag voor over. Waarna in 1991 voor het eerst in de lange en tot dan toe onbewogen ge schiedenis van de stichting, in de boe ken de prikkelende uitgavenpost 'ont wikkelen en afdrukken foto's' van 273 gulden voorkomt. Gereformeerde beerput Door de accountant als 'dubieuze pos ten' aangemerkte bedragen vormen in drie jaar tijd een totaal van 55 mille- Provincieambtenaren schrijven dit voor het merendeel op de rekening van Schreuder. Het gaat om drank, om boodschappen bij de Makro, om medi sche artikelen en dubieuze begrafenis kosten. Zo openen deze rapporten hier op de tafel van Dijkwel deze gereformeerde beerput weer een stukje verder. Maar er zal nog veel onwelriekens boven komen drijven, waarschuwt de bezorgde Wisse het gehoor deze ochtend. Het ministerie van Vrom sluit een onderzoek af naar de stichtingskosten van de ruim twee- honderd bejaardenwoningen die de stichting ook beheert en dat kan er inhakken. „Het hoeft niet, maar dat kan ons tonnen gaan kosten, er komt nog veel en veel meer boven water, geloof me,' zeP Wisse en de andere bestuursleden knik ken weer wat en schuiven met papier®' Eén geluk: de stichting gaat niet failM onder dit aanhoudende financiële ge^ weid, omdat de waarde van al he onroerend goed zo hoog is gestegen, da elke bank de stichting met die borg graag veel geld zal lenen om alles kunnen betalen. Maar voor de rest het duidelijk: de Zeeuwse Rusthuizen affaire is nog lang niet ten einde. Van Mierlo: 'Duw richting vernieuwing' Van onze Haagse redactie Rotterdam/Breda - Het aftreden van de politie-ministers Van Thijn en Hirsch Ballin heeft een gunstige invloed op de vorming van een paarse coalitie, denkt D66-leider Van Mierlo. ,Het laat zien dat CDA en Pvda elkaar niets meer te vertellen hebben. Het is een duw richting vernieuwing van het politieke bestuur," zei hij in Rotterdam bij de start van de D66-campag- ne voor de Europese verkiezin- Krankzinnig proces Van Mierlo is 'voorzichtig opti mistisch' over de onderhandelin gen over een coalitie zonder het CDA. „Het gaat langzaam. Het is een krankzinnig proces. Het laat zien dat het onmogelijke kan," aldus Van Mierlo. „We hebben onze identiteit al tijd gezocht in tegenstellingen ten opzichte van elkaar. Nu zoe ken we naar overeenkomsten." De 'geleidelijke desintegratie' van het derde kabinet-Lubbers, 'gecompleteerd met het aftreden ran twee demissionaire minis ters', kan daarbij alleen maar helpen, zei Van Mierlo. De paarse coalitie is nog geen gelopen race, benadrukte hij. „We lopen in ganzepas langs een afgrond op een smalle gladde richel. Glijdt er eentje uit, dan gaan we alledrie, voorlopig," al dus Van Mierlo. Op de algemene ledenvergade ringvan de WD maakte fractie leider Bolkestein duidelijk dat de WD graag wil regeren. De WD-leider reageerde daarmee op geluiden dat de WD via een nieuwe periode in de oppositie de grootste partij van het land zou willen worden. Bolkestein voelt niets voor een nieuwe pe riode in de oppositie. „Een te lange oppositieperiode kan ertoe leiden dat een partij zich gaat wentelen in het eigen gelijk", aldus Bolkestein. Bolkestein ging uitvoerig in op de lopende formatie-besprekin gen met PvdA en D66. Hij ver raadde echter niet waar de on derhandelingen precies over gaan. Bolkestein verklaarde dat er extra complicaties zijn doordat gebleken is dat verschillende mi nisteries met ongedekte tekorten zitten. „Er zitten her en der lijken in de kast. Sommige lijken belopen honderden miljoenen guldens. Bovendien heeft dit ka binet vijf miljard oningevuld ge laten. Dat maakt de situatie ab soluut niet gemakkelijk." - Hilversum (anp) - De pas herkozen Tweede-Kamervoorzitter Deetman is niet meer beschikbaar voor een andere politieke topfunctie. Hij wil zijn termijn als Kamer voorzitter (in principe vier jaar) uitdienen. Deetman maakt daarmee een einde aan speculaties dat hij eventueel bereid is de beschadig- ie CDA-fractievoorzitter Brink man op te volgen. Ook is hij niet van plan als minister toe te tre- tot een nieuw kabinet, als let CDA na een volgende fase in ile formatie in een coalitie te recht zou komen. -Het Kamervoorzitterschap is parkeerplaats om na ver van tijd weer wat anders te doen," zei Deetman zater- voor de TROS-radio. De kamervoorzitter gaf vlak voor de verkiezingen zelf voedsel aan de speculaties dat hij in was voor een andere baan. In een inter view met Vrij Nederland zei hij wel premier te willen worden als zijn partij en 'het landsbelang' daarom zouden vragen. Deetman heeft fractievoorzitter Brinkman afgelopen week aan gesproken op het ontbreken van een groot aantal CDA-kamerle- den bij de stemming over de belangrijke IRT-motie die Hirsch Ballin en Van Thijn de kop heeft gekost. „Ik heb tegen Brinkman gezegd dat dit niet kan." Tijdens het cruciale debat ontbrak overigens ook een aan tal kamerleden van de PvdA. Koningin Beatrix woonde gistermiddag op het Nederlands-Amerikaans Militair Kerkhof in Margraten de herdenking bij van de Amerikanen die zijn gevallen tijdens de Tweede Wereldoorlog. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA Ook de twee gegijzelden wezen er op dat de gijzeling een interne Jemenitische politieke zaak be trof. „Wij zijn zelf ook niet op de hoogte gehouden van hun onder linge onderhandelingen, We wis ten alleen dat die lang duurden. Het was een geweldige onzeker heid. Tijdens onze gevangen schap werd met ons niet gespro ken over de eisen. We hoorden wel eens wat, maar wisten nooit wat dat waard was. Of voor ons geld betaald is, weten wij echt niet." Er werd herhaaldelijk gedreigd, de drie Nederlanders neer te schieten. „Al wisten wij niet of dat een tactische zet was of echt gemeend. Wij zijn er wel voor zichtig mee geweest en hebben het nooit direct op bluf ge gooid." De drie konden hun situatie re gelmatig per brief doorgeven aan de Nederlandse ambassade in Sana'a. Tot hun eigen verba zing kwamen die in totaal vijf tien brieven nog netjes aan ook. Zaterdagochtend arriveerden Van der Gun en Jeurissen bij de Nederlandse ambassade. Via Cairo vlogen zij na een korte rust naar Nederland. Beiden wa ren tijdens de gijzeling jarig ge weest. Of zij nog naar Jemen terug gaan om hun werk daar af te maken, hebben zij 'nog niet gepland', zeiden zij. Goede hoop Minister Pronk maakte op Schiphol duidelijk dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken altijd goede hoop op een voor spoedige afloop had gehouden. Omdat het vliegtuig uit Cairo gisterochtend veel eerder dan gepland was aangekomen, was Pronk te laat om de twee TNO'ers op de pier bij het vlieg tuig welkom te heten. Pronk, over die hoop: „Er zijn de afgelopen jaren in Jemen meer soortgelijke gijzelingen van bui-1 tenlanders geweest. Die zijn al tijd goed afgelopen. Dat er nu Nederlanders bij betrokken wa ren, was toeval." De minister suggereerde dat de goede, persoonlijke contacten van hem en zijn ministerie met de autoriteiten van Jemen sterk bijdroegen tot de goede afloop. Hij heeft zich persoonlijk met de gijzelingsaffaire bemoeid. „In 1974 heb ik immers Jemen geopend als eerste ontwikke lingsland met een Arabische structuur. Ik ken persoonlijk le den van de Jemenitische rege ring en sta met hen in contact. Nederland heeft er een zeer uit gebreid ontwikkelingsprogram ma." „Omdat in Jemen de oorlog uit brak, duurde de zaak langer dan wij gehoopt en verwacht hadden. Toch is het, ondanks die oorlog, relatief snel gegaan. Het is aan de goede relatie tussen onze en hun regering te danken dat in die oorlog zoveel aandacht aan de zaak en de contacten met Nederland is gegeven." Hij loof de de intensieve bemiddeling van ambassadeur Bos in Sana'a. Bisschop bijt op afscheid beetje van zich af: ijophmz. JET KOMT regelmatig voor dat tijdens stemmingen in de '"eede Kamer de banken waar de 150 volksvertegenwoordigers tehoren te zitten, voor het grootste deel onbezet zijn. Dat beeld «ntot het misverstand leiden dat de meeste parlementariërs er de pet naar gooien en niet eens de moeite nemen om Aanwezig te zijn op momenten dat er gewerkt moet worden. een groot aantal gevallen is die absentie volkomen verant woord. In commissies wordt veel voorwerk verricht en vaak 'Men de standpunten zo duidelijk dat de politieke partijen zich 'echts laten vertegenwoordigen door hun specialist. De overige "ukbezette kamerleden kunnen zich dan met andere werkzaam heden bezig houden. ■I zijn echter zaken waarvan het algemeen politiek belang zo »ot is dat de aanwezigheid van ieder kamerlid tijdens beslis te stemmingen geëist kan worden. De IRT-affaire die de »Srnoederen de laatste maanden constant heeft bezig gehouden 5.®'n zaak. *ts meer en niets minder dan de reputatie van justitie en Jol|tie stond op het spel. Naarmate het debat vorderde, bleek het 'trouwen in twee bewindslieden zodanig beschadigd dat beide ^missionaire ministers het unieke besluit namen om op te S» m'den z'c^ h'ertoe gedwongen na een motie die door 61 van 20 aanwezige kamerleden werd aangenomen. De strekking Va ri™ot'e was ^at c'e ministers Hirsch Ballin van Justitie en sfblijv 'R V3n binnenlandse Zaken van de IRT-affaire moesten aantal kamerleden was zonder geldige reden niet present 8air Werc* beslist over het politieke lot van Van Thijn en Hirsch C Sommigen waren aanwezig bij de opnamen van het Jr,°9ramrria Sterrenslag, anderen veronderstelden vanuit hun iod t er c'at ^et a"emaal zo'n vaart niet zou lopen en één bleef Afof 'earner zitten omdat hij de stemming wilde ontlopen, öinrt" van 9evo'9en van d'e misrekening, kan het niet zo 'Ka t karTler|eden denken het zich te te kunnen veroorloven om 'ererht ^'''ven dij stemmingen over belangrijke moties. Het is dat kamervoorzitter Deetman zich hierover in scherpe °ordingen heeft uitgelaten. Bisschop Bar tijdens de afscheidsplechtigheid in Rotterdam. FOTO ANP Van onze verslaggever Jan Bouwmans Rotterdam - Voor het eerst hoorde iedereen het uit zijn eigen mond. „Ik ben bij u weggegaan," zei bisschop Philip Bar gistermid dag tot de bomvolle kathedrale kerk van Rotterdam, „omdat ik noch lichamelijk noch geestelijk bisschop kon zijn onder dat boze gerucht. Vanuit een hinderlaag hebben ze pijlen op mij afge vuurd, waartegen ik mij niet heb kunnen verweren. Ook nu nog niet. Daarom laat ik het erbij. Maar met de psalmist waag ik het te zeggen: Als weerwoord op mijn genegenheid hebben ze be schuldigingen tegen mij geuit, ze hebben haat voor liefde gegeven. Maar het is voorbij, het is ge weest." Toen mgr. Bar even later zei: 'Ik blijf met mijn hart bij u over alle grenzen heen' werd dat met een donderend applaus begroet. De afscheid nemende bisschop raakte er zichtbaar geëmotio neerd door. De afscheidsbijeen komst is hem gisteren zeker niet makkelijk gevallen. Zijn eerste stemgeluid klonk wat iel. De intredezang was toen al verloren gegaan in een daverend welkom- stapplaus. Maar Bar hernam zich als voor ganger van de plechtige eucha ristieviering snel. Aan het begin van zijn preek maakte hij de aanwezigen deelgenoot van zijn emotie: „Voor u te staan bij een gelegenheid als deze is niet mak kelijk... daarom lees ik voor van papier wat ik zorgvuldig heb voorbereid." Onder zijn gehoor bevonden zich ook premier Lubbers en ex-mi- nister Hirsch Ballin met hun echtgenotes. Aan het altaar werd mgr. Bar terzijde gestaan door zijn opvolger in Rotterdam, mgr. A. van Luyn, hulpbisschop dr. J. Niënhaus van Utrecht en de bei de vicarissen Zuidgeest en Van Paassen. Toen de kathedrale kerk aan de Mathenersserlaan gistermiddag een uur voor aanvang van de afscheidsdienst open ging, stond al een rij mensen tot op straat geduldig te te wachten. De kerk stroomde daarna in snel tempo vol. Een vrouw wijst haar buurman op de muur tegenover haar. 'Za lig die vervolging lijden; zalig de vreedzamen' staat er in grote letters. „Mooi hè, in deze situa tie," zegt ze met een zeer moe derlijk gebaar. Vlak voor de dienst glippen beide (ex)be- windslieden via een zijdeur bin nen. Nogal wat tekstgedeelten van de liturgie en de liederen zijn te verstaan als toespelingen op wat Bar is overkomen. Maar ze zijn ook niet mis te verstaan als boodschap van wat de scheiden de bisschop al die jaren bezield heeft. In zijn preek zegt hij nog eens duidelijk, dat hij altijd heeft ge handeld in waarachtige verbon denheid met de paus, met de wereldkerk en met de collega bisschoppen van Nederland. Door alle mensen van zijn bis dom heeft hij zich al die jaren enorm geholpen gevoeld, niet het minst door hun kritiek. „Kritiek kan niemand ontberen. Zij is noodzakelijk om te ontdekken of de koers echt tot heil strekt." Hij neemt aan het slot van zijn preek afscheid met de woorden: „Gaat samen verder op dezelfde onver schrokken manier als u met mij gedaan hebt." Het applaus spreekt voor zich. Schilder Theo Swagemakers overleden Laren - In het Rosa Spier Huis in Laren is vrijdagmiddag de kunstschilder Theo Swagemakers overleden Hij was vooral bekend om zijn portretten van leden van het Koninklijk Huis. Theo Swagemakers werd op 25 december 1898 in Tilburg geboren als telg uit een bekend geslacht van plaatselijke industriëlen. Swagemakers was een van de meest geprezen portretschilders van deze eeuw. Werken van zijn hand zijn in bezit van onder andere het Rijksmuseum Kröller-Müller te Otterlo en het Stedelijk Museum te Amsterdam. Zaak Epe: Gerechtshof hoort getuigen Arnhem - Het Arnhemse gerechtshof gaat tijdens de behande ling van het hoger beroep in de Epe-zaak zestien getuigen horen. Onder hen bevinden zich slachtoffer Yolanda en haar zus Evelien, psychologen en politiemensen. Het proces begint mor gen en zal de rest van de week voortduren. De Zutphense rechtbank heeft in februari de ouders van Yolanda en haar ex-man veroordeeld voor het met geweld afbreken van zwangerschappen. Drie andere verdachten werden veroordeeld voor verkrachting van Yolanda en ontucht met haar kinderen. De zes verdachten, die voor de rechtbank alles ontkenden, zijn bij het hof in hoger beroep gegaan. Dode bij brand in ziekenhuis Zeist - Een brand in het Lorentz Ziekenhuis in Zeist heeft een 66-jarige patiënt van de afdeling chirurgie het leven gekost. De brand woedde in de nacht van vrijdag op zaterdag. Een verpleegkundige liep lichte brandwonden en een lichte rookver giftiging op. De brand brak rond 1.00 uur uit op de kamer van de patiënt. De 27 patiënten van de chirurgische afdeling moesten elders in het ziekenhuis worden ondergebracht. Het vuur werd snel ontdekt en geblust. De schade bedraagt volgens de ziekenhuisdirectie meer dan een ton. De politie vermoedt dat het slachtoffer de brand zelf heeft aangestoken. Hij had psychische problemen. Terlouw: Werklozen verplicht aan de slag Den Haag - De Gelderse commissaris van de koningin Terlouw (D66) vindt dat werklozen die langer dan drie maanden werkloos zijn verplicht moeten worden aan de slag te gaan in bijvoorbeeld de groenvoorziening, de zorgsector of de bewaking. Volgens Terlouw leidt het vragen van een tegenprestatie voor een uitkering ertoe dat werklozen weer zelfrespect krijgen. De D66-politicus zei dat zaterdag voor de VARA-radio. Akkoord over cao ziekenhuiswezen Den Haag - De werkgeversorganisatie NZF en de vakbonden zijn er zaterdagochtend in geslaagd overeenstemming te berei ken over een nieuwe cao voor het ziekenhuiswezen. De 287.000 werknemers van de algemene en psychiatrische ziekenhuizen, de verpleeghuizen en de zwakzinnigeninrichtingen gaan er gedu rende de tweejarige looptijd van het contract niet structureel in inkomen op vooruit. Daar staat tegenover dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, deelde onderhandelaar E. de Bruin van de vakbond CFO mee. In tegenstelling tot voorgaande jaren zijn de onderhande lingen in pais en vree verlopen. De afgelopen vijf jaar kwam het steeds tot acties in de sector. Heldere meteoriet boven Noordzee gezien IJmuiden - Boven de Noordzee is gisterochtend omstreeks 11.20 uur een extreem heldere meteoriet gezien. Het Kustwachtcen trum in IJmuiden en het KNMI in De Bilt ontvingen vele tientallen meldingen. In Zuid-Engeland belden zo'n vijfhonderd mensen het alarmnummer om de kustwacht te waarschuwen. De vuurbol heeft enkele honderden kilometers door de atmo sfeer gevlogen. De meteoriet is langs de hele kust van Noord- en Zuid-Holland en Zeeland en in Friesland en de Flevopolder zichtbaar geweest. Talrijke ooggetuigen hebben de extreem heldere 'vallende ster' gemeld, evenals piloten van militaire en civiele vliegtuigen boven de Noordzee. Pinochet in en uit Amstelhotel Amsterdam - Het voormalige Chileense staatshoofd generaal Pinochet heeft de nacht van donderdag op vrijdag gelogeerd in het Amstelhotel in Amsterdam. Hij heeft zich onder een valse naam in het hotel laten registreren en werd vrijdagochtend door personeel herkend. De directie van het hotel is daarop met Pinochet en zijn gevolg gaan praten. Pinochet werd verteld dat zijn veiligheid en die van anderen in het hotel niet gegarandeerd kon worden. Daarop besloten Pinochet en zijn gevolg te vertrekken. De ex-dictator maakt deze week een rondreis door Europa. Hij leidt een handelsdelegatie van de afdeling aankopen van het landleger. Grote hasjvangst in Rotterdam Rotterdam - Naar gisteren pas bekend is geworden, is dinsdag in Rotterdam een partij van 5000 kilogram hasj en marihuana in beslag genomen. De partij vertegenwoordigt een straatwaarde van 15 miljoen gulden. De Rotterdamse douanerecherche deed een inval in een loods en trof de verdovende middelen gan in- dozen diepgevroren kipnuggets. In verband met de vondst zijn drie personen aangehouden, twee uit Hoek van Holland en een' uit Hattemerbroek. Na proces-verbaal is het trio heengezonden. Zij zullen later voor de rechter moeten verschijnen. Uit onderzoek is gebleken dat de drugs via Hoek van Holland in Rotterdam waren aangekomen om later uitgevoerd te worden naar Schotland. De drugs zijn inmiddels vernietigd door de Afvalverwerking Rijnmond AVR. (ADVERTENTIE) Geldig van ma. 30 mei l/m wo.1 juni 1994 blik 340 gram van 339 zak 10 stuks van 219 zak 150 gram van 89 Jac.Hermans, NIET VOOR HANDELAREN! Voor de dichtstbijzijnde Jac Hermans bel 02154-83333 JacHetmans

de Stem | 1994 | | pagina 3