'Hetgeen ik met bedrog heb ontvreemd...' Opt 'JSS Deetma andere A2 Fototoestel voor dominee en ander gesjoemel bij Zeeuwse Rusthuizen '4? 'Vertrek 1 stimuleer DE STEM Geen exci DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Jong (af)geleerd Dauw nie al te gouw FLODDERS DE STEM r r.. 'aE^r Statistieker MAANDAG 30 MEI 1994 Dikke vrienden zijn de jongetjes en ze zitten toevallig op dezelfde school. Nu zijn ze in de speeltuin. „Mogen we een ijsje?" Hun moeders op de bank hebben met een half oog gekeken hoe ze schommelden en van de glijbaan roetsjten. Het zijn strenge moeders: „Nee, jullie hebben al drop gehad en een lekkere koek, hier is appelsap." De schoolbekers van de 10-uurpauze zijn tot de rand gevuld. De jongetjes drinken gulzig. Ze schikken zich meestal nog gewillig naar ouders, die proberen de wel vaartswellust het hoofd te bie den. Zolang het kan. Op het pleintje in de buurt worden diezelfde jongetjes onder goede gaven bedolven - ongevraagd. Om de tien minuten komt wel een buur- moeder aanzetten om de aan wezige kinderschaar te voor zien van lollie, ijsje of veter drop. Dat bezorgt de princi piële moeders met de andere maatstaven een schuldgevoel. Niet ten opzichte van hun kinderen, o nee, wat dat be treft zijn ze glashard, die schatjes komen heus niks te kort. Maar die andere vrou wen, zouden die hen geen krentekakkers vinden, te gie rig om wat lekkers uit te de len? En zal dat niet verhaald worden op het eigen kroost, dat elk rondje gretig 'dank u wel, mevrouw' meesmikkelt en meelikt? „Wie vraag je op je feestje?" Want jongetje Een is gauw jarig. Hij somt op: „Victor en Bram en Desirée en Jonathan en Milene." Jongetje Twee knikt begrijpend: „En ik, hè?" "Ja, 'tuurlijk". De moeders trekken wenkbrauwen op, vragen elkaar: „Milene, heb jij daar ooit van gehoord?" Die zit in een heel ander groepje, wordt uitgelegd. Dat verheldert niets, integendeel. „Ik hoor je nooit over een Milene^ daar speel je vast niet mèe, vraag liever Appie, jullie voetballen altijd samen." Grote mensen hij klinkt kregelig: „Ik wil Appie best, maar ik mag er maar zes en iedereen vraagt altijd Mile ne." Jongetje Twee beaamt:,, Ja dat moet, omdat Milene mooi is." Weg rennen ze, naar het kabelbaantje. Verbijsterd, verpletterd zitten daar twee moeders, die dach ten dat hun kind nog een beetje knuffelige kleuter was. Nu blijkt het nestjong zich onder hun handen ontpopt te hebben tot een society-wezen. En zij stonden erbij en keken ernaar en hadden niets in de gaten. Zij die heil verwacht ten van ijsjes tegenhouden. Die een 'stomme' trui wisten om te toveren tot een 'stoer' kledingstuk door een kleurig randje aan te brengen of een schreeuwende badge op de rug te naaien. Zij beseffen opeens pijnlijk dat het gevaar voor hun kind niet alleen schuilt in luxe verwennerij of in onverantwoord dure merk- mode. Woede welt op - verontwaar- diging: wat is dat wel voor een wicht, dat de hele school er voor op de knieën in aanbid ding ligt. Ze' gaan samen in gedachten de klas en de speel plaats langs. Dat zwartje met die opgebonden vlechtjes? Nee, da's Petra. Misschien dat kleine dikkertje van de slager. Nou, een liefje, hoor, maar niet wat je noemt een stuk Ze worden er giechelig van, de moeders, praten over 'mijn zoon valt vast op een blondje' en 'de mijne valt op geld, of op de dochter van een kas teelheer of zoiets". Dolle pret die twee daar op die bank. Daar komen de Don Juans aangehold. Jongetje Een heeft flink z'n knie geschaafd, hij huilt met gierende uitha len, de ander ziet wit-ge- schrokken. Meteen is de lach over. Verbeten hijst ieder het eigen kind op schoot, stort er alle liefde van een bezorgd moederhart over uit, wiegt het al troostend eventjes te rug naar de babytijd. Een za ligheid die ze zouden willen vasthouden. Maar het leven gaat verder, de laatste snik gaat vergezeld van: "Heus, mam, Milene moet echt, ik heb d'r al gevraagd." Dan staan ook de twee moe ders weer met beide benen stevig op de grond. Ze rech ten de schouders, knikken el kaar toe met een blik, die strijd voorspelt. Want zij zul len zich niet zondér meer ge wonnen geven. „Goed, maar volgend jaar Appie en geen Milene, begrepen?" Hard moet je zijn als opvoeder, te gelijk mild: „Wie wil een ijs je?" In de Groene Amsterdammer van 26-01-'94 noemde René Zwaap politie-commissaris Blaauw een rouw-douwer. Ik keek er van op, niet van dat rouw gedouw, maar van de spelling van dat woord. Twee maal met ou? Moest dat niet één maal au zijn. Omdat het mij een onderwe reld leek raadpleegde ik Het Bargoens Woordenboek. Ge lijk kreeg ik. Het was een bargoens woord, het stond er in, maar over de spelling kreeg ik geen gelijk. Het woorden boek spelde René Zwaaps rouw-douwer'rau-dau'. Zo ver had ik niet willen gaan met mijn gelijk. Ik had de twee w's willen handhaven en alleen rouw willen veranderen in rauw. Nee, zei Het Bar goens Woordenboek 'rau-dau' en gaf als betekenis van dat woord: mannetjesputter. Het gaf ook nog een voorbeeld uit De Fabeltjeskrant van 1969 en sloot het dilemma met: Her komst? Wat nou Herkomst Vraagte ken. Dat woord kwam toch her uit het Engelse row-dow? Waar of niet, vroeg ik aan de Concise Oxford Dictionary. Nee,- zei de C.O.D. Row-dow ken ik niet, wel 'row-de-dow' uitgesproken: raaw die daaw. Het woord betekent herrie schopper, en vechtjas. Ik noem de uitspraak 'raaw' van dat 'row' er even bij, om dat het Engels ook nog een woord 'row' kent, uitgespro ken: roow. Met die uitspraak betekent het ofwel een rij of een tochtje in een roeiboot. Een rijtje roeiboot-tochtjes is dus een: a row of rows, spreek uit: roow ov roowz. Je kunt echter ruzie krijgen in Enge land tijdens een roeipartij en dan zit je met een raaw in a row. Terug nu naar de Nederlandse rouw en de spelling daarvan. Moet je nu bij het volgende Groot Speldiktee op TV rouw- Door John O'Mill douw spellen zoals René Zwaap doet of rau-dau zoals Het Bargoens woordenboek voorschrijft of wat ik dacht: rauw douw. Je duwt toch geen mens in de rouw? Wat zou De Dikke er van zeggen? Ik nam Van Dale van de plank en die zei dat een rouwdouw (als één woord aan elkaar gespeld) een ruwe kerel was, naar het En gelse row-dow, wat niet voor komt in mijn C.O.D.. How now brown cow? klinkt niet als: Houw nouw brown kou, maar veel meer als: Haaw naaw braaun kaaw en dat wijst op au en niet op ou. Bedenk dit de volgende keer, Heren, dat U de neiging in U voelt rijpen om een medemens in de keu (queu) voor U ruw weg opzij te duwen. Dat kan best een echte rouwdouw zijn en dan loopt U de kans dat die uw vrouw in de rouw douwt. P.S. Dit post scriptum heeft niets te maken met rouwdouwers, maar wel met het engelse woordje row, uitgesproken: roow. Dat zit namelijk verbor gen in de Latijnse zin: Obil iris ago, fortibus is in aro, dat wil zeggen in modern Neder lands: O jee, Willem, wat een toestand, veertig bussen op een rijtje! mits uitgesproken alsof het Engels was door een leerling Basisschool, eerste jaar: O Bill, 'ere is a go, forty buses in a row. De verzuchting van een Cockney in het Londens ver keer. Ö'THM Dominee Schreuder, voor een halfjaar geschorst. FOTO DE STEM Een nieuw dieptepunt in de Rusthuizenaffaire. Accountants hebben fraude aangetoond, justi tie is nu aan de beurt. Ex-voorzitter dominee Schreuder is gisteren ge schorst door zijn eigen kerkeraad, nog nooit ver toond in reformatorische kring. Maar komt be rouw na de zonde? Dan is er nog hoop voor de be trokkenen. Althans in ei gen kerkelijke kring. Met het accountantsrapport in de hand naar het naadje van de zwarte kous. -y O* 139, *°°0. '"W -1. °«o ■oo St2>S,'n trr, Bestuurslid Wisse van de rusthuizen-stichting (links) en de Zeeuwse gedeputeerde Dijkwel. FOTO JAAP WOLTERBEEK Delen uit het accountantsrapport. Door onze redacteur Cees Maas Het regent uit de bijbel vanochtend. „En ik zeg met de tollenaren: het geen ik met bedrog heb ontvreemd, zal ik viervoudig teruggeven." Fel klinkt het door de zaal. Vier ernstige koppen boven zwarte stropdassen, tegenover me aan tafel, ze knikken vroom bedachtzaam. Luister jij maar. Ja, onze Wisse kan het zo mooi zeggen. Nederig en zo gemeend. Luisteren jij. Het onkreukbare bestuurslid A. Wisse zelf, is klaar met zijn verhaal. Het was een korte emotionele uitbarsting, het moest eruit. Hij rept niet van fraude, niet van zakkenvullerij, hij zegt verge vingsgezind te zijn, maar in het alge meen wil hij er toch wat over kwijt. Waarna het bijbelcitaat volgt en er geen vragen meer resten over hoe de man werkelijk denkt. Hij slaagt er niet in de ondertoon van geweldige woede te mas keren. Verraden Wisse is verraden door zijn reformatori sche broeders. Daar komt het op neer. Door zijn medebestuursleden van des tijds. Op het spoor gezet door directrice Kaashoek van het bejaardentehuis Re- hoboth in Goes, ontdekt Wisse, alge meen bestuurslid, dat het dagelijks be stuur met geld sjoemelt bij het leven. De rusthuizenaffaire is geboren. Wie Wisse kent, weet dat zijn wereld beeld bestaat uit zijn eigen kerkelijke leven plus de beschermde gemeenschap daarin, naast de zondige, veelal duivel se buitenwereld. 'Duivels' is een woord dat hijzelf in het openbaar gebruikte voor een in zijn ogen fout artikel in NRC/Handel'sblad. Hij is brandschoon. In geen van de twee rapporten wordt ook maar een enkel 'dubieus' dubbeltje genoemd dat met zijn naam in verband wordt gebracht. Zijn ontdekking dus, dat leden van zijn kerkgenootschap, steunpilaren zelfs, met een dominee voorop, zichzelf ver rijkten, is bij Wisse aangekomen als een hamerslag. Hij kijkt me recht en niet onvriendelijk ,aan, en zegt: „Er werd met geld gesme ten. Ik dacht dat het me zou lukken het intern met onze broeders op te lossen, maar achteraf zeg ik, het had nooit gekund zonder de hulp van de provincie en de openbaarheid: Ergens ben ik daar blij om." De man is jaren ouder geworden de laatste maanden, maar nu is het vooral opluchting dat door zijn uitlegjes klinkt. Het is zaterdagochtend en we zitten in het provinciehuis in Middelburg, waar gedeputeerde Dijkwel en het nieuwe bestuur van de in opspraak geraakte Stichting Rusthuizen der Gereformeer de Gemeenten in Zeeland een perscon ferentie houden. Voor ons ligt het onderwerp van deze bijeenkomst en de voorlopige finale van de hele kwestie; het accountantsrapport van Moret, Ernst Young, plus het rapport van het boekhoudbureau Acca- di. Vijf centimeter papier dat zegt dat er gefraudeerd is, dat er valsheid in geschrifte is gepleegd, dat er in drie jaar tijd voor ruim acht ton aan geld onrechtmatig en onwettig is besteed en in verschillende broekzakken is gesto ken. Onrustig Het nieuwe bestuur heeft de Amster damse advocaat Burggraaf, ook van het kerkje natuurlijk, ingehuurd om slim het woord te voeren. Maar Wisse popelt om toevoegingen te maken bij zijn op merkingen, de andere bestuursleden schuiven onrustig op hun stoelen. De gezichten heilig stil, maar de ogen bang. „Ze hebben zichzelf en derden bevoor deeld, het cultuurtje deugde niet. De wet is overtreden en daarom zijn wij als alle andere burgers verplicht justitie daarvan in kennis te stellen," zegt Dijk wel vierkant. Van het begin af aan, heeft hij het bestuur onder druk gezet ('Ze waren als was in onze handen', herinneren ambte naren zich uit die periode) om de te veel betaalde subsidie aan de provincie te rug te betalen. Dat gaat nu ook gebeu ren. 3,5 Ton, plus nog twaalf mille aan onterecht betaalde vergoeding aan de dominee. De Stichting zal het weer verhalen op de sjoemelaars, inclusief de accountant Roza, die na deze affaire waarschijnlijk wel kan inpakken als register-accountant. „In onze optiek, luister goed, in onze optiek, is artikel 225 van het Wetboek van Strafrecht overtreden," zegt de ad- vokaat. De rechter is de rechter, maar daar naast is er de kerk, die ook een appeltje te schillen heeft met de sjoemelaars, vernemen we. Het kerkelijk recht komt aan de orde en hoe dat toegaat bij deze streng gereformeerden. Het nieuwe bestuurslid Mol wil enkele niet zo bijbelvaste journalisten wel uit leggen wat precies de gang van zaken is. Het naadje, als het ware, van de zwarte kous. Vermanen Mol recht de rug en neemt ferm het woord: „Een verborgen zonde dient bij ons verborgen te worden afgehandeld, maar een openbare zonde dient in het openbaar, tijdens de kerkdienst dus, te worden afgehandeld. Welnu, wanneer ik op de hoogte ben van een zonde van een broeder, dien ik hem onder vier ogen te vermanen. Getuigt hij geen spijt, dan moet er een derde persoon bij en doen we het met gebed. Volgt er nog geen boetvaardigheid, dan gaat het ach ter stille mimen naar de kerkeraad. Vervolgens, als er de broeder dan nog geen berouw toont, komt het voor de overkoepelende classis en pas daarna, maar dat is verschrikkelijk, kan de broeder door de ban worden afgesne den. Maar wannneer in een openbare zonde de zondaar een openbare schuld belijdenis doet in de kerk, dan is alles goed en mogen wij deze zonden zelfs nooit meer noemen. Er is dus nog hoop voor Schreuder en consorten indien ze maar schuld belij den in een volle kerk. Vooralsnog ziet het daar echter niet naar uit want alle ex-bestuursleden hebben inmiddels ad vocaten in de arm genomen en Blan- kenstijn ontkent naar verluidt alle schuld en weigert bij voorbaat al een cent terug te betalen. Waar de heren spijt over kunnen betui gen, is duidelijk. Dat staat in de twee rapporten. Veel van de feiten heeft al in de krant gestaan. Er resten wat pikante details, kleinigheden veelal. Ze schetsen echter een cultuur die, om in de woor den van Dijkwel te blijven, niet deugt. Meer dan acht ton is er in drie jaar versjoemeld, dat is wat ze nu weten. Waarvan een groot deel (ruim vier ton) voor rekening van Blankenstijn komt, die in een van de rapporten ironisch wordt omgeschreven als 'de bankier Blankenstijn'. Veel spijt tonen kan ook penningmees ter Geuze, die zo akelig schrok van het eerste artikel in De Stem dat hij de bewijsstukken van 91 mille aan foute declaraties pardoes vernietigde. En dan is er nog dominee Schreuder, sinds gisteren de eerst geschorste refor matorische predikant van Nederland. En eigenlijk al spijtoptant sinds hij de accountant beloofde geld terug te zullen betalen. Dubbele declaraties Zijn naam duikt in de rapporten op in verband met dubbele declaraties, onte rechte vergoedingen van twaalf mille, en het buitengewoon gul en ruimhartig uitdelen van gemeenschapsgeld in de vorm van fooien en cadeautjes aan derden. Zo profiteerden bijvoorbeeld de andere reformatorische predikanten Van Stuy- venberg, Harinck, Vreugdenhil en Rui tenberg in een bepaald jaar van door de stichting verstrekte 'kerstcadeau's' die samen 700 gulden kostten. Met de har telijke, maar indirecte kerstgroeten van Dijkwel. Waarom de eerste twee predikanten maar 100 gulden gratificatie kregen, en de laatstgenoemde twee 250 gulden, dat onthult boekhoudbureau Accadi niet. Leningen van Schreuder, zijn echtgeno te en zijn kinderen aan het steunfonds (dat de stichting financieel voedde) werden bij bestuursbesluit tussentijds en zonder legitieme argumenten van een hogere rente voorzien, ten voordele "van Schreuder. Het ging om leningen •van tienduizenden guldens. Zo staan de rapporten bol van de grote en kleine stekeligheden. Bestuursleden die het personeel een cadeautje van 150 gulden geven en datzelfde douceurtje!» de eigen zak steken. Daar was ook hel tot nu toe buiten schot gebleven be stuurslid De Muynck bij. Het moet doorgaans gezellig zijn ge weest in dat bestuur van de stichting destijds. Een vriendenclub ook. Voor zitter Schreuder kreeg bijvoorbeeld mei geld van de stichting een f voor zijn verjaardag in 1990. den kostte de camera, maar de andere bestuursleden hadden dat er over. Waarna in 1991 voor het eerst in lange en tot dan toe onbewogen schiedenis van de stichting, in de boe ken de prikkelende uitgavenpost 'ont wikkelen en afdrukken foto's' van W gulden voorkomt. Gereformeerde beerput Door de accountant als 'dubieuze pof ten' aangemerkte bedragen vormen drie jaar tijd een totaal van 55 mille. Provincieambtenaren schrijven dit voor het merendeel op de rekening 'aB Schreuder. Het gaat om drank, o® boodschappen bij de Makro, om meffl- sche artikelen en dubieuze begrafenis1 kosten. Zo openen deze rapporten hier op tafel van Dijkwel deze gereformeer® beerput weer een stukje verder. Maar e zal nog veel onwelriekens boven ko®e drijven, waarschuwt de bezorgde Wiss het gehoor deze ochtend. Het minister, van Vrom sluit een onderzoek af na» de stichtingskosten van de ruim _twfr honderd bejaar-denwoningen die stichting ook beheert en dat kan inhakken. „Het hoeft niet, maar dat kan tonnen gaan kosten, er komt noj veel meer boven water, geloof me, Wisse en de andere bestuursleden km ken weer wat en schuiven met papiem Eén geluk: de stichting gaat niet fai'W onder dit aanhoudende financiële 8 weid, omdat de waarde van al n onroerend goed zo hoog is gestegen, o elke bank de stichting met die j graag veel geld zal lenen om alles kunnen betalen. Maar voor de res het duidelijk: de Zeeuwse Rusthuiz affaire is nog lang niet ten einde. Pen Haag (anp) - Het Statistiek (CBS) zi voor herstel van de ec slagen om de arm vei geleidelijk aan een ein mische malaise in Nedi1 Uit het Conjunctuurberi steeds meer aanwijzing! kant op gaat met de Ned tijd hebben de statistie somber beeld te zien g hand tonen steeds meer i Van Mierlo: 'Duw Van onze Haagse redacti Rotterdam/Breda - Hc Thijn en Hirsch Bal vorming van een paars „Het laat zien dat CDA elkaar niets meer te hebben. Het is een duw vernieuwing van het bestuur," zei hij in R< bij de start van de D66- ne voor de Europese v gen. Krankzinnig proce Van Mierlo is 'voorzich mistisch' over de onderh gen over een coalitie zo: CDA. „Het gaat langza is een krankzinnig proi laat' zien dat het onrr kan," aldus Van Mierlo. „We hebben onze ident tijd gezocht in tegenst ten opzichte van elkaar, ken we naar overeenkc De 'geleidelijke desin van het derde kabinet-I 'gecompleteerd met het van twee demissionaire ters', kan daarbij allee helpen, zei Van Mierlo. De paarse coalitie is n gelopen race, benadrul „We lopen in ganzepas k afgrond op een smalle richel. Glijdt er eentje i gaan we alledrie, voorlop dus Van Mierlo. Op de algemene ledenv ring van de WD maakte Hilversum (anp) - De Deetman is niet meer topfunctie. Hij wil zijn termijn als voorzitter (in principe vi uitdienen. Deetman maakt daarm einde aan speculaties eventueel bereid is de besi de CDA-fractievoorzitter man op te volgen. Ook is van plan als minister toe den tot een nieuw kabii het CDA na een volgende de formatie in een coal recht zou komen. »Het Kamervoorzittersc geen parkeerplaats om i loop van tijd weer wat ai gaan doen," zei Deetmar dag voor de TROS-rac kamervoorzitter gaf vlak HET KOMT regelmatig Tweede Kamer de bank behoren te zitten, voor *an tot het misverstand met de pet naar gooi( aanwezig te zijn op mon ln een groot aantal ge woord. In commissies "99en de standpunten slechts laten vertegenw wukbezette kamerleden beden bezig houden.' br zijn echter zaken w< 9root is dat de aanwez sende stemmingen gei pemoederen de laatste [a.zo'n zaak. Niets meer en niets n Politie stond op het spel ertrouwen in twee bew ^missionaire minister: gappen. do ^e'den zich hiertoe '20 aanwezige kami Va t .T101'6 was dat c Jb. Thijn van Binnenla afblijven. f en aantal kamerleden Ba^r Werd beslist over allln- Sommigen war h 'Programma Sterrensl biskamer dat het allem Afn k°ffiskamer zitten i ?iini'en van de gevolg ib dat kamerleden den tPro blijven bij stem bov? dat kamervoorz w°ordingen heeft uitc

de Stem | 1994 | | pagina 2