Den Bakker bekroont ploegspel 6Dit meemaken is onbetaalbaar' RIJSVRAGEN (ïoudt kansen rdagtitel Internationale Ronde van Midden-Zeeland voortaan mogelijk op andere datum SPORT B3 Berzin domineert in Giro Nederlaag voor judocoaches Hoekstra boos op uniebestuur Drukke verkeer steeds groter obstakel voor Olympia's Tour )RTNIEUWS KORT Vader Vogels geniet van triomf zoon Henk in Olympia's Tour Danny Nelissen niet aan de start in Goes Arntz pakt titel ATB PORTNIEUWS KORT MAANDAG 30 MEI 1994 Bj gTEM O heeft de kans op het kampioen- tateurs behouden door thuis met 7. De club uit Assen is daarmee MAANDAG 30 MEI 1994 VERVOLG VAN SPORT BI In de Giro d'Italia is het na een dikke week zeer de vraag of Indurain de roze trui nog eens kan bemachtigen. De slechts 1,70 meter lange en 64 kilogram zware Berzin domi neert in het klassement en deklasseerde op het vlakke parkoers tussen Grosseto en Follonica in Toscane de totale concurrentie. Zijn gemiddelde snelheid bedroeg 52 kilometer per uur. De winnaar van Luik-Bastenaken-Luik nam door zijn zege een voorsprong van 2 minuten en 36 seconden op De las Cuevas, niet bepaald een geweldige klimmer. Hetzelfde parkoers werd 41 jaar geleden eveneens ge bruikt voor een tijdrit. Des tijds won de Zwitser Hugo Koblet met 40 kilometer per uur, voor de legendarische Ita liaan Fausto Coppi. De 23-jarige Berzin is amper twee jaar beroepsrenner. In 1990 behaalde hij twee we reldtitels op de baan: één in de ploeg- en één in de individuele achtervolging. Hij werd gebo ren in Vyberg, dicht bij de Finse grens. Hij boekte in Fol lonica reeds zijn tweede etap pezege. Zijn eerste was in de vierde rit, met aankomst berg op in Campitello Matese. Daar werd hij de eerste Russische wielrenner in de roze trui. Ge lijk groeide hij uit tot een nieuwe Italiaanse volksheld, zeker toen hij verklaarde graag de Italiaanse nationali teit aan te nemen. „Ik ben er nog niet," zei hij zondag na de tijdrit. „Misschien is Indurain uitgeschakeld, maar Bugno blijft een gevaarlijke concur rent." De zevende etappe, een crite rium in Fiuggi, werd zaterdag gewonnen door de Spaanse klimmer Laudelino Cubino in de sprint van een kopgroep van zes. De groep was 25 kilo meter voor het einde ontsnapt. De 31-jarige Cubino heeft nu in de drie grote ronden (Spanje, Italië, Frankrijk) een etappezege op zijn naam ge bracht. Ronde van Italië Zevende etappe, criterium in Fiuggi: 1. Cubino (Spa) 119 km. in 2.56.12, 2. Coppolillo (Ita) 0.01, 3. Jeker (Zwi), 4. Bordonali (Ita), 5. Pellicioli (Ita), 6 Chiurato (Ita), 7. Bartoli (Ita) 0.10, 8. Ferrigato (Ita), 9. Di Basco (Ita), 10 Bugno (Ita), 11 De las Cuevas (Fra), 12. Zanini (Ita), 13. Berzin (Rus). 14. Spruch (Pol), 15. Konisjev (Rus), 99. Nijboer (Ned) 14.24 Achtste etappe, Grosseto-Folloni- ca, tijdrit: 1. Berzin 44 km. in 50.45 (52,003 km/u), 2. De las Cuevas 1.16, 3. Bugno 1.41, 4. Indurain (Spa) 2.34, 5. Lelli (Ita) 2.39, 6. Oegroemov (Let) 2.48, 7. Giovannetti (Ita) 2 49, 8 Casa- grande (Ita) 2.55, 9. Podenzana (Ita) 3.11, 10. Argentin (Ita) 3.19. 11. Chiurato (Ita) 3.27, 12. Van- zella (Ita) 3.38, 13 Poelnikov (Oek) 3.49, 14. Forconi (Ita) 3.50, 15. Belli (Ita) 3.58, 73. Nijboer 6.32. Algemeen klassement: 1 Berzin 31.32.11, 2. De las Cuevas 2.16, 3. Bugno 2.38, 4. Indurain 3.39, 5. Giovannetti 4.20, 6. Casagrande 5.02, 7. Belli (Ita) 5.24, 8. Tonkov (Rus) 6.09, 9. Delia Santa (Ita) 6.19, 10. Podenzana 6.25, 11. Ar gentin 6.42, 12. Oegroemov 7.16, 13. Hampsten (VSt) 7.27, 14. Pan- tani (Ita) 7.30. 15. Rebellin (Ita) 8.38, 126. Nijboer 52.15 Hofbrau Cup Vierde etappe, rond Ludwigs- burg: 1. Martinelli (Ita) 162 km. in 4.00.21, 2. Museeuw (Bel), 3. Kappes (Dui), 4. Serpellini (Ita), 5. Van Peteghem (Bel), 6. Simoni (Ita), 9. Van Steen (Ned). Vijfde etappe, rond Stuttgart: 1. Blijlevens (Ned) 110 km. in 2.40.52, 2. Gontsjenko (Oek), 3. Peeters (Bel), 4. Jolidon (Zwi), 5. Kappes, 6. Fleischer (Dui). Eindklassement: 1. Aldag (Dui) 16.16.57, 2. Peron (Ita) 1.05, 3. Serpellini 1.30, 4. Boscardin (Ita) 2.04, 5. Gianetti (Zwi) 2.12, 6. Hamburger (Den) 2.15, 11. Van Aert 3.13 Ronde van Belgisch Limburg: 1. Wauters (Bel) 205 km in 5.18 00, 2. Hennebert (Bel) 0.06, 3. Cor- vers (Bel) 1.25, 4. Liboton (Bel), 5. Sherwin (Aus), 6. Omloop (Bel) 1.55, 10. Cornelisse 2.00, 12. Ak kermans, 19. Hopmans, 23. De Koning 2.10. Bunnik - De poging van een aantal clubcoaches het topsport beleidsplan van de Judobond Nederland (JBN) af te wijzen, is zondag mislukt. De trainers Ooms, De Korte, Van de Lubbe, Henneveld en Snijders zijn het niet eens met de inhoud van het plan. Ze worden in hun mening, bijgestaan door diverse judoka's, onder wie de medaillewinnaars van het EK, Van der Lee, Hui- zinga en Seriese. Het grootste bezwaar van het vijftal, dat optrad namens de twaalf trainers van het coach- platform, is de positie van de bondscoach. De tegenstanders willen op die plek een bondscoördinator, terwijl het bestuur van de JBN en de daar aan gerelateerde topsportcom missie vast blijven houden aan een bondscoach. Veel kans van slagen had de oppositie zondag niet. De coaches zitten immers niet in het bondsbestuur, het enige orgaan dat wijzigingen had kunnen aan brengen. Iedereen mocht vragen stellen, die vooraf schriftelijk waren ingediend. „Maar het kan niet zo zijn dat coaches door een hand op te steken, denken dat ze een plan kunnen wijzigen," zegt Fokko Possel, voorzitter van de topsportcommissie. „Ze kunnen alleen de democratische weg be wandelen. Door 26 van de 50 leden van de bondsraad van hun gelijk te overtuigen, kunnen ze het bestuur naar huis sturen. En daarmee de plannen wijzigen." Van onze verslaggever Amsterdam - Achteraf bezien deed de nationale selectie van Piet Hoekstra het nog niet zo slecht in Olympia's Tour. Aart Vierhouten en Fausto de Marreiros eindigden in de top van het klassement. „En daarmee doen wij het een stuk beter dan een hoop ploegen, waarvan de ploegleiders vooraf de nodige kritiek hadden op dit zestal. Ik zal ze daar op aanspreken ook." Hoekstra reageerde de afgelopen getergd op de aanmerkingen die hij kreeg over de equipe, waarmee hij naar Amsterdam afreisde. Alleen Aart Vierhouten kwam als selectielid aan de start, de rest vulde Hoekstra aan met regionale renners. „Het bestuur van de Linie moet zich niet met mijn sporttechnische zaken bemoeien. Ze hebben me het mes op de keel gezet door te eisen, dat ik hier met een ploeg moest rijden. Nou, dan doe ik dat toch. Maar ik heb ze tevoren gezegd dat het geen superfor matie zou zijn." Hoekstra bewaarde zijn sterkste zestal (Van der Meer, Van de Meulenhof, De Poel, Moerenhout, Kuipers en Van Heeswijk) voor de Ronde van Oostenrijk. „Ik voelde er niets voor om voor Olympia's Tour de zevende man van Koga Miyata, Europolis of één van die andere sponsorploegen te vragen. Die gaan toch maar rijden voor hun eigen cluppie. Dat zie je wel aan de militaire selectie. Met Luppes en Boven erbij heeft Europolis acht renners in koers. Dat vind ik pas een complete aanfluiting. Dan rijd ik nog liever met deze jongens." Van onze verslaggever Amsterdam - Het steeds drukker wordende Nederlandse verkeer en de als paddestoelen uit de grond rijzende verkeerspleinen en -drempels vormen een steeds groter obstakel voor Olympia's Tour. „Ik denk dat we zo langzamerhand toe moeten naar een ander etappe-systeem. We kunnen over zes jaar niet meer kris-kras door het verkeersdrukke Nederland rijden," merkte organisatie voorzitter Henk Westerveld gisteren tijdens een persconferentie op. Ook volgens adjudant Ad de Kraker van het begeleidende politiekorps zijn de grenzen van de mogelijkheden bijna bereikt. „Misschien moeten we daarom op termijn wel naar het Ameri kaanse systeem van etappewedstrijden toe," filosofeerde Wes terveld. „Korte verbindingsritten tussen twee steden en meer plaatselijke omlopen." Een bijkomend probleem zijn de late finishtijden op de mid- weekse werkdagen, waardoor vaak in de avondspits gereden moet worden. Plaatselijke comité's, die veel geld moeten betalen voor een aankomst, zien de renners uit commercieel oogpunt het liefst in de vooravond finishen. „Ik denk dat we in de toekomst wat minder snel hun wensen zullen honoreren en als keiharde eis stellen, dat iedere etappe voor vier uur moet finishen." De organiserende stichting heeft al met zes etappeplaatsen een meerjarige overeenkomst afgesloten: Amsterdam-Noord, Schijn- del, Zaltbommel, Varsseveld, Ossendrecht en Amsterdam-Slo- tervaart. De plaats van de tijdrit is nog niet aangewezen. Mogelijk dat een sponsor die claimt voor een plaats in het oosten van het land. ram ten, kste 'ijk, :1de. CV- >eti- uni, trijd toe- de tien was ndat rge- dan, het ïste- urig utse was van door De ig de :am- t het iofd- De gasten uit Geesteren wonnen in Limburg met 1-2. Mensen en Elferink zetten STEVO nog voor de pauze op een comfor tabele voorsprong. Na rust verkleinde Smeets vanaf elf meter de achterstand tot 1-2, maar verder lieten de gasten het niet komen. Donderdag komt de kampioen van de hoofdklasse A, Tonegi- do, voor het eerst in actie, uit bij STEVO. ZATERDAGAMATEL'RS DOVO - ACV 2-0 (1-0). 28. Ristic 1-0, 48. De Vries 2-0. Scheids- rechter: Karremans. Toeschou wers: 2000. Rode kaart: 68. Moor mans (DOVO). Stand: Katwijk 2-2-0-0-4 (8-5) DOVO 3-2-0-1-4 (7-5), ACV 3-0-0-3-0 (4-9). Volgende wedstrijd (4 juni): ACV - Katwijk. ZONDAGAMATEURS MEERSSEN - STEVO 1-2 (0-2). 22 Mensen 0-1, 26. Elferink 0-2, 60. Smeets 1-2 (strafschop)! Scheidsrechter: Van der Pas. Toe schouwers; 350. Gele kaarten: Daelmans (Meerssen), Masselink, Mensen (STTEVO). Stand: Stevo- 1-1-0-0-2 (2-1), To- negido 0-0-0-0-0 (0-0), Meerssen 1-0-0-1-0 (1-2). Volgende wedstrijd (2 juni): STE VO - Tonegido. iaar Borussia Dortmund Andreas Möller en de Braziliaan Julio ir Borussia Dortmund is volgens de zetta dello Sport een feit. Volgens het bs een akkoord bereikt. De Duitse uventus voor het koppel ruim twaalf terug in Serie A ijn teruggekeerd op het hoogste niveau al. Beide teams promoveerden zondag maakte Fiorentina de stap. De vierde ilgende weekeinde bekend. eldkorfbal ;-zege op Rohda werd NIC zaterdag Idkorfbal. Maandag wonnen de Gronin- de serie van maximaal drie reeds met unsterdammers, die de laatste vijf jaar en driemaal landskampioen, hoofdklasser, is het de eerste titel. Kon zijn van onderschatting, zaterdag was lleen in de beginfase maakte Rohda de roningen te kunnen uitwissen, misploeg in deze periode te over, maar irden ze benut. Tien minuten voor rust iver, toen na de gelijkmaker Van Dijk, orf doorboorde: 4-6. Een doorbraak van Vlietstra op het gravel, was Rohda's 1st. in de tweede helft kwamen de Amster- tot scoren. Het trage en fantasieloze fel jagende en uiterst geconcentrerde genlijk geen moment in de problemen, /ergrootten Klompmakers en Schreurs -8. Lauf, ingezet voor Valk, trok Rohda 'eer op gang. De routinier scoorde 6-8 en ook 8-9. Een treffer te weinig echter om dwingen. NIC was kampioen. Van onze verslaggever Jacques Eestermans Goes - Veel tevreden gezichten zaterdagmiddag op de Bergweg in Goes, het traditionele eindpunt van de Internationale Ronde van Midden-Zeeland. Winnaar Maarten den Bakker „as uiteraard een blij mens, naar dat gold evenzeer voor de nummers twee (Jelle Nijdam, vo rige week tweemaal tweede, één geer eerste en dus weer in vorm) en drie (Johan Capiot, die de „eg naar de overwinning vrij had gemaakt voor ploegmaat pen Bakker). TVM/Bison-ploeg- leider Cees Priem straalde ook, ai de wetenschap dat twee van rijn renners op het erepodium stonden, evenals de co-sponsor tan diens ploeg, tevens belang rijk geldschieter van de Ronde tan Midden-Zeeland. Zelfs orga nisatie-voorzitter Piet Louwerse loonde zich een gelukkig man, ondanks het feit dat hij pas in een heel laat stadium groen licht kon geven aan de 35e uitgave van 'zijn' wedstrijd en het wei- ot de verbeelding sprekende deelnemersveld. Het wordt voor Louwerse en zijn comité een steeds zwaardere klus om de benodigde gelden bij bet bedrijfsleven los te krijgen voor het op poten zetten van de profkoers, terwijl ook de datum de internationale kalender aald niet gelukkig kan wor den genoemd. Zaterdag werd er wereldwijd op liefst zeven fron ten strijd geleverd door de be roepsrenners. Op een totaal van zo n zeshonderd coureurs wordt de spoeling dan wel erg dun. Het lg was dan ook dat in Goes slechts een handvol aanspreken- namen op de startlij st ston den. .Maar gelukkig hebben die zich stuk voor stuk met het koersver loop bemoeid," merkte Louwerse opgelucht op. „Toen ik naar het erepodium keek, kreeg ik een goed gevoel. Want eerlijk gezegd was ik vooraf niet in zo'n beste stemming. Het idee om er de brui aan te geven, overheerste. Maar dat is verdwenen, temeer omdat de vaste kern van zes of zeven sponsors haar steun heeft toegezegd voor de volgende ja ren." Het is aannemelijk dat de Inter nationale Ronde van Midden- Zeeland vanaf volgend seizoen niet meer eind mei op de kalen der prijkt, maar enkele weken naar voren wordt geschoven. Daarmee zou de mogelijkheid worden geschapen om in samen werking met de Amstel Gold Race en Veenendaal-Veenendaal tot een soort van klassement te komen. De voordelen zijn legio (goede renners in het land, kos tenbesparing, meer uitstraling), maar er kleven ook nadelen aan, vooral qua programmering. Een andere optie is om de Ronde van Midden-Zeeland te laten verrij den op een doordeweekse dag, ook gunstig voor de publiciteit via de televisie. „We nemen alle alternatieven serieus in overwe ging, want er moet iets gebeuren om ons evenement voor de toe komst veilig te stellen," oordeel de Louwerse. De 35e Internationale Ronde van Midden-Zeeland kende zaterdag meer gezichten dan voorheen meestal het geval was. Louter en alleen een sprintersfestival was het dit keer eens niet. Het begon al met een lange vlucht van Jos Elen jr. Zijn maximale voor sprong bedroeg 10.30 minuten. Bij de eerste doorkomst op de Bergweg, er waren toen nog een grote (35 kilometer) en drie klei ne lussen van tien kilometer te rijden, reed er een zes renners sterke groep (Verhoeven, Skibby, Moncassin, Akkermans, Van den Akker en Pieters) met drie minu ten voorsprong voor het peloton uit. Bij de tweede doorkomst was het gedaan met die vlucht en trok er een vri] omvangrijk peloton aan het publiek voorbij. Op twintig kilometer voor het einde had een drietal (Verhoe ven, Cornelisse en Mulders) een marge van veertig tellen opge bouwd, maar ook dat initiatief bleek niet van beslissende bete kenis. De definitieve schifting werd op ruim tien kilometer van de finish doorgevoerd door Wilfried Ne- lissen, Jo Planckaert (de twee sprinters uit de Histor-ploeg van Post), het TVM-drietal Maarten den Bakker, Johan Capiot, Bart Voskamp, het WordPerfect-duo Leon van Bon, Jelle Nijdam en de snelle Wiebren Veenstra uit het Collstrop-kamp. In de laatste omloop, waarin de kansen van Nelissen vervlogen door een lekke band, speelden de mannen van Priem hun kaarten bekwaam uit. Capiot opende de aanval en dwong daarmee de anderen (behalve uiteraard zijn twee ploegmaten) tot een reactie. Die bleef niet achterwege, waar na het de beurt was aan Den Bakker. Hij werd weliswaar flink op de hielen gezeten, maar zijn sprong naar de overwinning Maarten den Bakker is blij met zijn overwinning in de Internationale Ronde van Midden-Zee land. FOTO JAAP WOLTERBEEK liep geen serieus gevaar meer. „Ik heb vandaag heel veel te danken aan Capiot," compli menteerde de winnaar zijn Vlaamse teamgenoot. „Hij heeft de hele dag voorin gereden, zo dat ik me tot in de finale gedeisd kon houden." „Och," verklaarde Capiot zijn opofferingsgezind heid, „de tijd dat ik me met de snelste mannen kan meten, ligt achter me. Daarom is de tactiek ook aangepast." Ploegleider Priem was in z'n nopjes met het succes van zijn pupil. „Maarten is het type van de ideale prof. Je hebt er geen omkijken naar. Hij leeft hele maal voor zijn sport. Dit was zijn eerste koers na de Ronde van Spanje. Dat wil dus zeggen dat hij de afgelopen twee weken thuis uitstekend getraind heeft. Hij is sowieso bezig met een sterk seizoen. Voor mij is hij dan ook een vaste waarde voor mijn Tour-ploeg," aldus de Zeeuw, die overigens nog geen uitnodi ging heeft ontvangen van de di rectie van de Ronde van Frank rijk. „Maar die komt wel, daar twijfel ik geen moment aan." Uitslag: 1 Den Bakker (Ned) 210 km in 5.08.16, 2. Nijdam (Ned) op 0.04, 3. Capiot (Bel), 4 Planckaert (Bel), 5. Veenstra (Ned), 6 Van Bon (Ned), 7. Voskamp (Ned) 0.17, 8. Nelissen (Bel) 0.24. 9 Moncassin (Fra), 10. Cornelis se (Ned), 11. Hoffman (Ned), 12. Je- mison (VSt), 13. Pieters (Ned), 14. Hopmans (Ned), 15. Van der Poel (Ned), 16. De Koning (Ned), 17. Ak kermans (Ned), 18. Steels (Bel), 19 De Baets (Bel), 20. Daelman (Bel), 21. Van den Akker (Ned), 22 Nulens (Bel), 23. Moreels (Bel). 24 Sergeant (Bel), 25 Verhoeven (Ned), 26 Mul ders (Ned), 27 Schurer (Ned), 28 De Wael (Bel), 29. Assez (Bel), 30. Boul- ton (Bel) allen z.t. als Nelissen. Goes - Danny Nelissen stond zaterdag wel op de lijst, maar is niet van start gegaan in de Inter nationale Ronde van Midden- Zeeland. De Limburgse beroeps renner, in herkeuring fit voor wedstrijdsport bevonden, werd door zijn ploegleider Cees Priem alsnog afgevoerd, omdat hij de papieren van de artsen in Maas tricht nog niet had ontvangen. Nelissen werd aan het begin van het seizoen afgekeurd wegens hartritmestoornissen. Hij vroeg een tweede en derde onderzoek aan en werd goedgekeurd. De artsen adviseerden hem enkele wedstrijden als test te gebrui ken. Vorige week maakte Nelis sen zijn rentree in het Belgische Helchteren met de zestiende plaats. Gulpen - Gulpen schreef giste ren als organisatie van het NK geschiedenis in ons land. 7000 Toeschouwers woonden de wed strijden bij, een record. Zij zagen een spectaculaire wedstrijd, waarin de Nederlandse top Mar cel Artnz, Bart Brentjens, Adrie van der Poel, Marcel Gerritsen en Harm-Jan Weevers volop strijd leverde. Een enorm ver schil met de wedstrijd van vorig jaar, die op een vuilnisbelt in Enschede werd gehouden en waar veel toeschouwers voortij dig vertrokken. Regerend kampioen Marcel Arntz uit Lobith leek in een kansloze positie te zitten, toen hij al na drie ronden in het gezelschap fietste van de drie ploegmaats van American Eagle: Van der Poel, Brentjens en Ger ritsen. De 28-jarige Gelderlander bleef echter uitermate kalm, toen Van der Poel als eerste aanviel. De snel veroverde voorsprong van 35 seconden slonk echter snel, omdat hij het hoge tempo niet kon handhaven. Zonder te ver snellen liepen Arntz en Brentjens hem in en lieten hem terstond achter. Op de trappen sloeg Marcel Arntz na ruim 140 minuten ploeteren door weilan den en bossen zijn slag en pro longeerde zo zijn titel. ario Andretti .ndretti heeft zondag afscheid genomen jarige coureur reed zijn 29e 500 mijl van de 29e ronde uit met problemen in de wereldkampioen in de Formule I. In 1964 ir loopbaan. Hij won 52 races in die aaide hij zijn enige overwinning op de. het einde van het seizoen trekt hij zich naar van de US Open Juliu Boros overleden. Diens zoon Gu neemt op dit moment deel het 2,5 miljoen gulden gedoteer de Colonial-toernooi. Guy Boro wil ondanks de dood van zijn vader het toernooi tot het eind uitspelen. heeft •lsruhe. verbin- ng, was aen ac- euw de in de ompeti- Angeles .joen op dubbele van de Patrick de vijf- Classic impioen .lometer tellen daleolm Bauer. Andreu ssement in Fort Ige win- Tennis DE Rus Evgeny Kafelnikov hee een geldstraf van bijna 4000 gri den opgelegd gekregen, omda Supergetal: 6. Spiel 77, 33 - 39. 2590860. Belgische lotto. 2 - 9 - 11 - 23 - 37 - Reservegetal: 15. 16 - 49. Joker: 5191530. (onder voorbehoud) hij op Roland Garros na aflo° van zijn verloren partij Berasategui niet op de persc0 ferentie was verschenen. Amerikaan Murphy Jensen we beboet met 3000 gulden wege het maken van obscene gebaren. Basketbal BASKETBALCLUB EBBC Bosch heeft Virgil Ormskerl Dino Bergens als vervang aangetrokken van de vertr°ctil) spelverdelers Ardon en Van S V hout. De 23-jarige internation Ormskerk, 1,93 meter lan& afkomstig uit Rotterdam- gens, 1,88 m en 24 jaar, SP?. bij Donar uit Groningen, die tijd basketbalde hij a Den Bosch. De Brabants: gaat nog op zoek naar Amerikaanse spelers. Van onze verslaggever Ad Pertijs - Aan het einde de Australische zomer t Henk Vogels zijn lood- peterszaak in Perth en vloog met vrouw Mary en twee zo nen, Henk jr. en Leon, naar Europa, waar op dat moment tet wielerseizoen op het punt van beginnen stond. ■Ru ik nog gezond ben, wil ik ®veel mogelijk van die jongens Neten," zei de 51-jarige oud- jjaarlemmer, die lijdt aan de Woedziekte lupus, bij zijn af- Öeid in 'down under'. Gisteren -®1 hij zijn geluk dan ook niet ®P. toen 20-jarige Henk jr. in ™sterdam werd gehuldigd als ®e man, die de complete Neder- "ndse wielertop het nakijken ^gegeven in Olympia's Tour. ■Die jongen gaat een hele grote 'orden. Ik geloof dat hij in ons «d eindelijk de opvolger van "ui Anderson gaat worden," voorspelt de trotse, oude Vogels. ®i zou het graag van nabij ■«maken. „Zonder medicijnen ik volgens de doktoren niet J«r dan een paar jaar te leven. 'k ze wel slik, word ik niet ;er, maar kan ik nog wel een 'ie mee. Daarom heb ik beslo- '°m met het gezin naar Euro- k komen. De helft van onze Warcentjes gaat eraan, maar heb ik er voor over om mijn te steunen in hun wie- tcarrière. Om dit mee te ma- dat is toch onbetaalbaar." Jens de tiendaagse etappe- li 'rijd door Nederland zat sr. aan het stuur van de - -dderswagen. „Dat was viopig maar voor één keer," Zuidelijkt hij. „Bondscoach So Salzwedel heeft vakantie hij vroeg me vobr hem in te en. Prima toch. Kon ik Henk "°'°P de voet volgen," zegt dhikke baasje. Hij ontkent dat hij zijn zoon ooit het wieler- pad opgejaagd heeft. „Juist niet. Ik heb altijd gezegd: ik breek hun benen als ze wielrenner worden. Ik zag liever dat ze geld verdienden met golf of voetbal. Tot zijn zestiende heeft Henk dan ook gevoetbald." Pa had zijn zoons echter teveel wielerbloed meegegeven om de koersfiets links te laten staan. Michail (24 nu), Henk (20) en Leon (18) werden wielrenner en pa vond het prachtig. „Vanaf zijn zestiende ben ik met Henk gaan bouwen," zegt hij met een lichte Australische tongval. Henk is de sterkste van het trio, maar Leon komt eraan. In de vier jaar dat vader en zoon sa men met de Oostduitser Salzwe del aan het werk zijn, ontwik kelde Henk jr. zich tot een beres terke atleet. „Typisch een jongen voor de klassiekers," meent Henk sr. Als zeventienjarige won hij in Nederland al de juniorend- riedaagse van Axel. „De Neder landers hadden dus kunnen we ten met wie ze deze week te maken hadden," grijnst pa Vo- gels. Want één ding is zeker; de Ne derlanders hebben zich in de eerste helft van de tiendaagse enorm verkeken op de kracht van de pas 20-jarige Australiër. Al in de tweede etappe, van Amsterdam naar Tilburg, lieten ze hem meesluipen in een groep je, dat een grote voorsprong nam. Voor Tilburg kwam alles nog samen, enkele dagen later in Reuver niet meer. Toen pakte Vogels aan de zijde van Basti- aanse drie minuten en een dag later was hij andermaal van de partij in de ontsnapping, die Bastiaanse zijn paarse trui kost te. Vogels nam die van hem over. Die Vogels komt ook nog wel aan de beurt," dachten de Ne derlanders. Helaas voor hen. „Ze hebben hun huiswerk gewoon niet goed gedaan," meent Vogels sr. „Ze hadden moeten weten hoe sterk hij is en dat hij ook een prima tijdrit kan rijden." Na die rit tegen het uurwerk in Ossendrecht (waar Vogels alleen de Italiaan Colombo voor moest laten gaan) leek de vogel dan ook gevlogen. Helemaal toen de niet helemaal fitte Australiër za terdag in de etappe naar Ridder kerk gewoon weer van de partij was in de kopgroep. Angstige momenten zouden echter nog volgen voor vader en zoon. Op de Philipsdam liep de tube van Vogels voorband leeg en de con currentie gaf direct gas. Een waanzinnig snelle en bloedstol lende achtervolging van tachtig kilometer volgde tot op de streep. Aanvankelijk stak in het peloton alleen zijn vriend John den Braber een handje toe. Later reden ook de Litouwers mee. De koplopers namen desondanks meer dan twee minuten voor sprong en de troon van Vogels (die ruim drie minuten voor stond in het klassement) wankel de. In de slotronde persten Vo gels en Den Braber er nog even alles uit en zo werd de schade beperkt gehouden tot 1 minuut en 40 seconden. De schrik was vader en zoon dusdanig om het hart geslagen, dat ze in de nacht voor de laatste etappe naar Amsterdam zowat geen oog dichtdeden. „We zijn erg gespannen. Was het maar vast voorbij," zei het duo. De angst bleek ongegrond. De con currentie hield zich koest en leg de zich daarmee bij voorbaat neer bij Vogels zege. „Die jongen is gewoon de beste van ons alle maal," sprak nummer twee Go- dert de Leeuw vol bewondering. ..Alleen dankzij die lekke band kregen we zaterdag een kans. Maar ook toen hield hij stand." Ncgende etappe. Ossendrecht-Rid- derkerk: 1. Kemper (Dex) 143 km. in 3.0914 2 Theus (Eur). 3. G. de Leeuw (Gia). 4. Colombo (Ita), 5. Winnaar Henk Vogels wordt kort na de finish in Amsterdam door zijn vader/coach opgevangen en gefeliciteerd. foto anp Boven (Mil), 6. Vierhouten (NatS), 7. Kroes (Vre), 8. Salvato (Ita), 9. Pij pers (Arc/DJR), 10. De Jongh (Koga), 11. Konings (Koga), 12. Go- sink (Low), 13. Van der Helm (Eur), 14 Zuijderwijk (WWV), 15. Jacob- sen (Den), 24. Van Elzakker (WWV) allen z.t., 37. Van Cadsand (Mil) op 1.40, 45. Bastiaanse (Arc/DJR), 59. Touz (Gol), 62. Van der Velden (Mil), 72. Hoondert (Cas) allen z.t., 95. De Crom (WWV) op 25.24. Tiende etappe. Ridderkerk-Amster dam: 1. Thebes (Koga) 161 km. in 3.44.11, 2. Gutte (Pie), 3. Jacobsen (Den), 4. Van der Helm (Eur), 5. De Leeuw (Gia) op 0.07, 6 Kemper, 7 Theus, 8. Vierhouten, 9. Boven (Mil), 10. Van der Wolff (Eur), 11 Vogels (Aus), 12. Van de Werff (Gia), 13. Van Kessel (Cas), 14 Lentmg (Are/ DJR), 15. Compas (Pie), 24. Hoon dert, 27. Konings, 49. Van Cadsand, 53. Van der Velden, 56. Touz, 67. Van Elzakker allen z.t80. De Crom op 1.14, 85. Bastiaanse op 4.12. Eindklassement: 1. Vogels 1590 km. in 37.09.55, 2. De Leeuw op 1.29, 3. Contri 1.33, 4. De Jongh 1.34, 5. Colombo (Ita) 1.58, 6. Vierhouten 3 16, 7. Theus 3.58, 8. Jacobsen 4.03, 9. Appeldoorn 4.09, 10. Compas (Pie) 4.11, 11. Engels (Gia) 4 18, 12. Duyn (Dex) 4.22, 13. Zuijderwijk (WWV) 4.22, 14. Touz 4.30, 15. Van der Helm en Luppes (Mil) 4.33, 22. Van Elzakker 6.22, 31. Pijpers 14.46, 32. Konings 15.32, 34. Van Cadsand 16.58, 54. Hoondert 31.36, 55. Basti aanse 34.31, 69. De Crom 51.06, 79. Van der Velden 1.11.08.

de Stem | 1994 | | pagina 13