Rebellen Ruanda willen praten MCDONALDS SPONSORT U! Ruzie tussen Mitterrand en Berlusconi Tapie in steeds grotere moeilijkheden s Vredesoverleg Bosnië blijft zonder resultaat 'Expositie' van werk vervalser in Orleans i buitenland Instem Maandag beginnen onderhandelingen over een staakt-het-vuren Maffia-baas spreekt tijdens proces doodvonnissen uit herhaalde en TWEE HAMBURGERS VOOR TWEE BIC MAC* VOOR KNIP UIT. DEZE BONNEN ZIJN GELD WAARD. Beoordeling DE STEM Suriname houdt Nederlandse journalist aan Arafat bezoekt autonoom gebied buitenland KOri Andriessen wacht met nevenfunctie MINISTERIE eenmalige uitker langdurige m i Indien u als gewezen dienstplichtige aanmerking denkt te komen voor dez< heeft ingediend, dient u zo spoedinc 1994 onderstaande antwoordcoupon Moskou hamert op rol CVSE VRIJDAG 27 MEI 1994 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Franse president Francois Mitterrand heeft zich de woede van de nieuwe Italiaanse regering op de hals gehaald door in een gisteren gepubliceerd interview kri tiek te leveren op premier Silvio Berlusconi. Tegenover correspondenten van verschillende kranten kwalifi- ceerde Mitterrand de manier waaróp de tv-magnaat aan de macht is gekomen als 'vreeswek kend'. „Wanneer iemand de voornaamste media tot zijn be schikking heeft, kan hij tenmin ste tijdelijk de publieke opinie beïnvloeden en daarmee winnen onder verdachte omstandighe den," zei de Franse president. De informatiemiddelen moeten 'gelijkelijk en rechtvaardig' ver deeld zijn, aldus Mitterrand die vreest dat het Italiaanse model ook naar elders kan overslaan. „Het risico bestaat dat de demo cratie ernstige schade wordt toe gebracht. Het moment is aange broken om te zeggen: Pas op, gevaar! Berlusconi reageerde met een scherp communiqué waarin hij Mitterrand beschuldigde van in menging in de binnenlandse aangelegenheden van Italië. „In Italië is niets schrikbarends ge beurd. De regering die de Italia nen hebben gekozen vertegen woordigt niets duisters. Bij ons zou niemand er over peinzen om een oordeel "te vellen over de wijze waarop binnen een gealli eerde democratie het openbaar bestuur wordt uitgeoefend. Maar het respect voor de ander dient wel wederzijds te zijn", luidde de nijdige repliek. Terwijl Berlusconi in het buiten land nog steeds argwanend wordt bekeken, heeft zijn bond genoot Gianfranco Fini een suc cesje geboekt op weg naar de internationale aanvaarding van zijn 'postfascistisch' Nationaal Verbond. Fini gaat binnenkort naar New York om zelf aan de Amerikanen uit te leggen waar om zijn partij niet met het oude fascisme op één lijn kan worden gesteld. De voorzitter van Joodse Amerikaanse Congres, Lester Pollock, verklaarde gisteren dat hij Fini zal ontvangen. Van onze redactie buitenland Byumba/Nairobi - De Ruandese rebellen die in bloedige gevechten verwikkeld zijn met regeringstroepen, hebben ingestemd met onderhandelingen over een staakt-het- vuren. De speciale VN-gezant voor het Centraalafri- kaanse land, Iqbal Riza, zei dit gisteren na overleg met de militaire leider van het opstandige Patriottisch Front, Paul Kagame. „We zijn overeengekomen dat de twee militaire leiders maandag bijeen moeten komen in Kigali om daar een staakt-het-vuren nader uit te werken," aldus Riza. Hij sprak Kagame in Byama ten noorden van de Ruandese hoofd stad Kigali nadat hij twee dagen had onderhandeld met de rege ring en het leger, beide gedomi neerd door leden van de Hutu- stam. De Hutu's gaven al hun onder steuning aan de VN-plannen een einde te maken aan het bloed vergieten en de massaslachtin gen onder de bevolking. Voor handhaving van een akkoord willen de VN, naast de in Ruan da al aanwezige vierhonderd blauwhelmen, nog eens 5500 VN-soldaten inzetten. Verscheidene functionarissen van de VN twijfelen aan de op rechtheid van het Patriottisch Paramaribo (anp) - Ludwig van Muiier, redacteur van het in Nijmegen verschijnende blad De Ware Surinaamse Tijd, is door de politie in Paramaribo in bewaring ge steld. Hij wordt verdacht van belediging, smaad, het aan zetten tot rassenhaat en orde verstoring. Van Muiier verspreidde, op va kantie in Paramaribo, exempla ren van zijn krantje, waarin hooggeplaatste figuren als vice- president Jules Ajodhia worden beschuldigd van betrokkenheid bij drughandel. Ook zou de top van het openbaar ministerie con tacten onderhouden met de drugmafia. De advocaten van Van Muiier vinden dat er sprake is van schending van het recht op vrije meningsuiting. „Het kan niet zo zijn, dat een Nederlander de jus titiële top en vooraanstaande politici bekladt zonder dat de kwestie wordt onderzocht," zegt de Surinaamse politie. Tel Aviv (ap/rtr) - De Pales tijnse leider Yasser Arafat brengt vanaf 12 juni een drie daags bezoek aan de Ga- zastrook en Jericho, twee ge bieden waar de Palestijnen sinds kort autonoom zijn. Het gaat om het eerste bezoek van Arafat aan de gebieden die lange tijd bezet waren door Is raël. Volgens de Israëlische radio zal Arafat in Jericho een ontmoeting hebben met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Christopher. Een bezoek aan Jeruzalem zit er in ieder geval niet in, verklaarde de Israëlische regering. De PLO ziet het door Israël bezette oos telijke gedeelte als hoofdstad van een Palestijnse staat. Wan neer de PLO-leider zich defini tief in Jericho vestigt, is nog onduidelijk. Arafat komt aan het hoofd van de Raad voor Zelfbe stuur van Jericho en Gaza. De fundamentalistische Pales tijnse Hamas-beweging heeft een aanbod van PLO-leider Yasser Arafat om zitting te nemen in de autonomie-raad gisteren afge wezen. Volgens Harnas heeft Arafats Fatah-factie onderno men om de Harnas ertoe te be wegen de bestuursmacht gelijke lijk met de PLO te delen. De PLO-leider heeft contact ge had met Hamas-leiders in de Gaza-strook, die niet altijd de zelfde opvattingen hebben als de Hamas-kopstukken in Jordanië of op de Westoever. De Gaza-tak is groter dan die welke op de Westoever opereert. Deze tak werkt nauw samen met funda mentalisten in Jordanië. Front gezien de onophoudelijke aanvallen van de rebellen op de hoofdstad. Ook Riza zelf zei eer der niet veel te verwachten van zijn bemiddeling. Het Front zou volgens hem pas instemmen met vrede als het heeft gewonnen wat er te winnen valt. Na ruim zeven weken vechten lijken de opstandelingen, leden van de Tutsi-stam, aan de win nende hand in de burgeroorlog. Zij hebben inmiddels een voor stad van Kigali bij het vliegveld ingenomen en zijn bezig met de verovering van een ander be langrijk deel van de stad. Wraakacties Tienduizenden Hutu's, onder wie veel soldaten, ontvluchten de be legerde stad uit angst voor wraakacties van de Tutsi's. Het Hutu-leger zou de afgelopen we ken 200.000 tot 500.000 Tutsi's en oppositionele Hutu-stamge- noten hebben afgeslacht. In Kigali is inmiddels nog maar één dokter aanwezig. En hoewel de bevolking van de hoofdstad is teruggelopen van driehonderd duizend naar zeventigduizend, is deze ene Ghanese arts machte loos. „Zondag zag ik hem drie honderd mensen opereren," ver telt Roger Carter van Unicef. „Sommigen waren zwaar ge wond door kogelwonden. Er wa ren kinderen met gebroken rib ben bij en vrouwen zonder be nen." Het kinderfonds van de Verenig de Naties (Unicef) is nog steeds actief in Kigali, ondanks het grote gevaar dat andere hulpor ganisaties al uit de Rwandese hoofdstad heeft verjaagd. Vol gens Carter hebben de rege ringstroepen de waterleidingen in de stad afgesloten zodat er nu epidemieën dreigen uit te bre ken. Een andere zorg is onder voeding. Lijken De autoriteiten van het buurland Uganda hebben inmiddels nieu we maatregelen getroffen tegen de vervuiling van het Victoria- meer door tienduizenden lijken uit Ruanda. De meestal opge zwollen, rottende, vaak ver minkte lichamen komen in het meer via de rivier Kagera die door Ruanda stroomt. Een cho- lera-epidemie dreigt. De Ugan- dese autoriteiten lieten een net voor de riviermonding spannen om zo de lijkenstroom te stop pen. Volgens schattingen drijven ongeveer 40.000 lijken in het Victoriameer, het grootste zoet waterreservoir van Afrika. Soms zijn drie of vier kinderen aan eengeregen op een stok, melden geschokte Ugandezen die aan het meer wonen. President Nelson Mandela van Zuid-Afrika verliet gisteren even zijn kantoor in Kaapstad om enkele blanke kinderen te begroeten, die zich voor het hek van het park rond het gebouw verdrongen om een glimp van de nieuwe president op te vangen. Mandela heeft gisteren intussen het Gemenebest gevraagd, het lidmaatschap van Zuid-Afrika van die organisatie van voormali ge Britse koloniën te herstellen. Het verzoek betekent dat Zuid-Afrika aan het eind van de maand weer wordt toegelaten. Zuid-Afrika werd 33 jaar geleden vanwege de apartheid ge schorst. Het Gemenebest besloot vorig jaar al, een democratisch en non-raciaal Zuid-Afrika zo snel mogelijk na de verkiezingen weer op te nemen. foto afp Sarajevo (ap) - Amerikaanse, Russische en Europese onder handelaars die probeerden de Bosnische vredesbesprekingen weer op gang te krijgen, hebben hun twee dagen durende besprekingen met de Bosnische Serviërs, Kroaten en moslims in de Alpenplaats Talloires gisteren beëindigd zonder dat direct resultaat is geboekt. De bemiddelaars probeerden de Serviërs ertoe te bewegen een derde van het gebied dat ze in handen hebben op te geven. De onderhandelingen worden moge lijk dinsdag hervat, zeiden be trokkenen. Servische strijders hebben giste ren hun aanvallen opgevoerd op posities van Bosnische rege ringstroepen. Ook hielden ze in verschillende delen van Bosnie- Herzegowina hulpconvooien te gen. De Serviërs bestookten de verdedigers van Bihac in het westen. De aanval lijkt een po ging om de druk van een offen sief van de door moslims geleide regeringstroepen tegen de Servi sche posities in Midden- en Noord-Bosnie te verlichten. De jongste gevechten kunnen uitmonden in een slag om de noordelijke plaats Brcko, waar de Servische bevoorradingscor ridor op zijn smalst is. Als de route bij Brcko wordt afgesloten, raken stukken door Serviëers beheerst gebied in West-Bosnie en Kroatië geisoleerd. In dat geval, wordt gevreesd, is het mo gelijk dat het leger van Klein- Joegoslavië het strijdtoneel be treedt. In Gorazde, op 55 kilometer ten zuidoosten van Sarajevo, verhin derden Servische strijders dat VN-waarnemers een zone van 20 kilometer rond de stad inspec teerden waarbinnen zich volgens het Navo-ultimatum geen Servi sche zware wapens mogen be vinden. Rome (afp/rtr) - In Italië is grote opschudding ontstaan over een geïmproviseerde persconferentie die Totö Riina, de baas van Cosa Nostra, woensdag heeft kunnen geven in de marge van zijn proces in Reggio di Calabria. De kans is groot dat maffiosi de uitspraken van hun baas opvatten als oproep om met naam genoemde spijtoptanten, rechters en politici te vermoorden. De 63-jarige Riina deed zijn uitspraken tegen de pers vanuit zijn kooi in de rechtszaal tijdens een schorsing. President Scalfaro zei 'ten diepste van streek gebracht' te zijn door de uitzending van Riina's uitspraken op de tv. De Hoge Raad van de Magistratuur besprak gisteren in een spoedzitting veiligheidsmaatre gelen voor de bedreigde personen. Dat zijn in de eerste plaats de procureur-generaal van Palermo Caselli, het parlementslid Violante (oud-voorzitter van de anti-ma- fiacommissie) en de auteur Van boeken over de maffia Pino Arlacchi; Riina bedreigde hen met een 'doodvonnis'. Bij verschillende grote razzia's in Zuid-Italië en Rome zijn gisteren meer dan zeventig personen gearresteerd die verdacht worden van drughandel en banden met de maffia. Van onze correspondent Wilko Voordouw Orléans - Echte kunstkenners zijn ze niet, daar op het politiebureau van Orléans. Onder de ongeveer tien werken van Karei Appel staat dat ze het produkt zijn van Karen Appel, Lucebert is vervormd tot Crucebert en de naam van Joseph Beuys is vervormd tot Bruys. Diplomatiek VS-kantoor in Vietnam Hanoi - De Verenigde Staten en Vietnam zijn het eens gewoii over de vestiging van diplomatieke kantoren in eikaars hooi steden. Het Vietnamese ministerie van Buitenlandse zsi sprak gisteren van 'een belangrijke stap' naar normalisering de betrekkingen. Het bureau in Hanoi wordt de eerste oily diplomatieke aanwezigheid van Washington in Vietnam! veertig jaar tijd. Nieuw voorstel Krim-crisis Simferopol - De voorzitter van het parlement van de Sergej Tsekov, heeft gisteren voorgesteld concessies te doe de centrale regering van Oekraïne om een eind te maken a crisis rond de status van het schiereiland. Tsekov "ep; medeparlementariërs op te streven naar grotere autonomie vol de Krim binnen Oekraïne, in plaats van naar volledige onaft kelijkheid of aansluiting bij Rusland. Het parlement van j Krim nam vorige week een grondwet aan die het schiereilan een vrijwel zelfstandige status geeft. Opgravingen gestaakt in Gloucester Gloucester - De politie van de Engelse stad Gloucester keelt j opgravingen bij een voormalige woning van het vermeen; seriemoordenaars-echtpaar Rosemary en Frederick West woed dag beëindigd. Er is ruim vier weken gezocht naar lijken. Wj is beschuldigd van moord op elf mensen, waaronder zijn 8-ja: dochtertje Charmaine, die vanaf 1972 werd vermist. Zijnvrol is beschuldigd van moord op acht vrouwen, wier lijken zij opgegraven in de buurt van hun voormalige woning, inmiddels beter bekend als het House of Horrors. Russische schoolbus gekaapt Moskou - Vier met geweren en een granaat gewapende mannel hebben gisteren in de buurt van de stad Mineralnye Vodyinh, Kaukasus-gebergte een schoolbus gekaapt en acht kinderen t veertien volwassenen, die op schoolreisje waren, in g genomen. Na gedreigd te hebben de kinderen te doden, de kapers, na urenlange onderhandelingen met de poli uiteindelijk de kinderen vrijgelaten. In ruil daarvoor kregen z wapens en morfine. Aangenomen wordt dat zij nu nog dertiel volwassenen, onder wie negen vrouwen, vasthouden om 1 eisen voor een helikopter en tien miljoen dollar kracht bi] t zetten. Weer raketaanval op Aden Aden - Noord-Jemen heeft gisteren opnieuw een raket-aanJ uitgevoerd op de zuidelijke hoofdstad Aden, voor zover hekel zonder slachtoffers of schade te veroorzaken. Intussen kom uit Caïro berichten over contacten van beide partijen metïj Saudi-Arabië, Egypte, Syrië en andere mogelijke bemiddelai voor een bestand. Het noordelijk offensief is voornaiwlif gericht op inneming van de olierijke oostelijke provincie Hadn maut en niet zozeer op inneming van Aden. De vorige week in Noord-Jemen vrijgelaten TNO-medewerkl ir. W. Elderhorst komt vanmorgen terug in Nederland. Zij collega's Jeurissen en Van der Gun worden nog steeds vastgéj houden. Elderhorst is verzwakt door een infectieziekte. Minder asielzoekers in Europese Unie Brussel - Het aantal asielzoekers in de Europese Unie is vor jaar sterk afgenomen. Het Europees bureau voor de statistic (Eurostat), meldde gisteren een opvallende daling in ve lidstaten, met name in Duitsland. Dat land verscherpte vorig jaar zijn toelatingseisen. In Nederland stijgt het aantal aanvra gen echter nog altijd. Tot en met april 1994 bedroeg het asielverzoeken 19.048, in de vergelijkbare periode in 1993 warei er 8.902. fla kritiek vanuit Twe y3n onze Haagse redactie pen Haag - Demissionair minister Andriessen (Eco nomische Zaken) wacht met het uitoefenen van een betaalde nevenfunctie zo lang hij nog minister is. Andriessen is op 10 mei benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Administratiekantoor van preferente aandelen Ko ninklijke KNP BT. 'Om ieder misverstand uit te sluiten', laat de minister schriftelijk vastleggen dat hij pas tot het bestuur toetreedt na beëindiging van zijn minis terschap. pat antwoordde Andriessen sisteravond op schriftelijke vragen van Groen Links. Ook P66, CDA en WD reageerden eerder geïrriteerd op het be richt van Andriessens benoe ming als bestuurslid. Voor het aanvaarden van ne venfuncties door ministers gelden afspraken die in 1978 in het toenmalige kabinet-Van Agt zijn gemaakt. Volgens die regeling aanvaardt een minis ter geen nevenfunctie. Ge beurt dat wel dan legt hij het I De "Uitkeringswet financiële compens 115 juli 1994 af. Ex-dienstplichtige mill paalde voorwaarden aanspraak op et I kering van ƒ7.500,—. Men moet in d< hl december 1962 in totaal tenminste j lijke dienst zijn geweest. Die tijd van De aanspraak vervalt als men over d heids)pensioen ontvangt of gaat ontvt Indien de ex-militair is overleden, kar spraak maken op (een deel van) deze KNIL hebben gediend, komen voor de MINISTERIE DIENST ZORG POSTAK BURE/ POST!; 6401 C2 VS ontkoppelen handel en mensenrechten Washington - De Verenigde Staten hebben besloten de statui Aanvraag eenmalige uitkering I van meest begunstigde handelspartner voor China te verlengen: en niet langer te koppelen aan de wijze waarop dat land met delm mensenrechten omgaat. f Voorletters: De zogenoemde MFN-status, die inhoudt dat China zijnprodé* aanvraagt, meisje ten tegen weinig of geen invoerrechten m de VS kan invoeren! was tot nu toe gekoppeld aan de wijze waarop China de 'j I Adres: mensenrechten respecteert. Vorig jaar liet Clinton nog wetenda postcode/woonplaats: er dit jaar alleen een verlenging van de bijzonder handelsstatoB in zou zitten als China ernst maakt met het naleven van delGeboortedatum militair: mensenrechten. I Geboorteplaats militair: DeverlengingvanChmashandelsstatusiseenjaarhjkstenirt.il kerende aangelegenheid. Korgeleden werd duidelijk dat PekiigB Registratie- of marinenummer (ine aan twee van de voorwaarden die Washington had gesteld, hadl i L voldaan. Zo is er een einde gekomen aan de uitvoer van produkten die in gevangenissen zijn gemaakt en mag familie]] van enkele dissidenten het land uit. Commissaris Jean-Claude Colin is op het commissariaat van de Middenfranse stad gids van een bijzondere expositie. Want alle werken zijn vals. In een somber kamertje van het Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Het net sluit zich rond Bernard Tapie. De za kenman en voetbalvoorzitter, die lijsttrekker is bij de Euro pese verkiezingen, moet bin nen een week 150 miljoen gulden betalen aan Crédit Lyonnais. Doet hij dit niet, dan wordt beslag gelegd op de meubels in zijn herenhuis aan de Parijse rue des Saints-Pères. Deze vertegen woordigen een waarde van om streeks 130 miljoen gulden, vol gens een onlangs opgemaakte in ventaris. Ook dreigt Tapie zijn kapitale Parijse woning kwijt te raken. Tapie heeft een schuldenlast bij Crédit Lyonnais van ruim 400 miljoen gulden. Over de afbeta ling hiervan was in maart een regeling getroffen. Maar volgens de bank is Tapie een deel van zijn verplichtingen niet nageko men. De oud-minister in het kabinet van Pierre Bérégovoy, nu lijst- Bernard Tapie foto ap trekker van de MRG (een links- liberale splinterpartij) bezweert dat tegen hem een politiek com plot is gesmeed. Maar de bank heeft een simpele verklaring voor zijn grote haast: er liggen andere schuldeisers op de loer, zoals de belastingdienst. En die heeft voorrang bij het binnen haslen van schulden. Crédit Lyonnais is er dus als de kippen bij om de veren te plukken van (bijna) kale kikker Tapie. In Frankrijk kent iedere dag zijn nieuwe affaire rond Bernard Ta pie. Zo diende woensdag rech- ter-commissaris Eva Joly bij het presidium van de Franse Tweede Kamer een aanvraag in om zijn parlementaire onschendbaarheid op te heffen. Dat is nodig om haar onderzoek naar een van de omstreeks tien affaires die de zakenman achtervolgen, te ver gemakkelijken. Zij kan dan Ta pie in staat van beschuldiging stellen voor fraude met zijn ka pitale viermaster Phocéa. Vol gens de rechter heeft Tapie geld van zijn bedrijven overgeheveld naar de beheersmaatschappij van zijn schip. Niet dat Joly veel kans van sla gen heeft. Want als lijsttrekker van de MRG haalt Tapie de kiesdrempel gemakkelijk en ze telt dan in het parlement in Straatsburg. En de 'Europese' onschendbaarheid is nog moei lijker op te heffen dan de Franse. Verkozen worden betekent dus voor Tapie dat zaken als het voetbal-omkoopschandaal van vorig jaar en de vermeende frau des bij zijn filialen hem minder kunnen deren. Wat hem echter wel dwars kan blijven zitten, is de afbetaling van zijn schulden. Net voordat de waarde van zijn huis en meu bels vorige week zou worden geïnventariseerd, liet Tapie vori ge week midden in de nacht voor 35 miljoen aan kostbaarheden uit zijn huis verdwijnen. Maar Crédit Lyonnais had een privé detective ingehuurd om de gan gen van Tapie te volgen. En daarmee was weer een schandaal geboren. Bernard Tapie laat weten dat hij alleen nog maar over Europa wil praten. Daartoe heeft hij een boekje geschreven, dat maandag in de winkels ligt. Tapie heeft haast. Hij wil Europarlementa riër worden. Het is een van de laatste reddingsboeien voor de man, die door president Mitter rand nog altijd wordt geprezen om zijn 'fantastische dynamiek' en die ondanks alles door veel Fransen wordt gezien als een mogelijke president. 'commissariat central' wordt het werk getoond van de perfecte vervalser. Naast een honderdtal schilderijen - niet van echt te onderscheiden - naar onder meer Botero, Appel, Magritte, Matisse, Klimt, Lucebert, Dufy, Picasso, Cocteau, Miro en Beuys zijn er etsplaten en typemachines uit verschillende perioden en van diverse merken voor het verval sen van de certificaten van echt heid. Allemaal gevonden in een kas teeltje in Linazay, dat tot 6 mei werd bewoond door het Neder landse kunstenaarspaar Van den Bergen, in justitiekringen beter bekend als Ellen van B. en Geert-Jan J. Ze zitten sinds die dag achter slot en grendel op verdenking van vervalsing en oplichting. De politie trof in het kasteel omstreeks 1500 verval singen aan. „Het is de grootste zaak in Frankrijk sinds 20 jaar", aldus 'gids' Jean-Claude Colin. Het gerechtelijk onderzoek naar de handel en wandel van de Nederlandse kunstvervalsers is nog in een pril stadium. De poli tie denkt dat vele tientallen, wellicht honderden vervalsingen zijn verkocht, voor prijzen die liggen tussen de 1500 en 40.000 Duitse marken. „We gaan via Interpol contact opnemen met alle galeries in Europa, om na te gaan of het paar zich daar heeft gemeld," aldus Colin voor zijn bijzondere tentoonstelling. Het Nederlandse paar riskeert tot vijf jaar gevan genisstraf. Parijs (anp) - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Ari Kozyrev heeft gisteren de conferentie over stabiliteit in EuropaJ Parijs aangegrepen om weer te hameren op het belang van de C als het belangrijkste orgaan voor vrede en veiligheid in Europa. De Conferentie voor Vrede en Samenwerking in Europa (CVS)1 voor de bewindsman het 'exclusieve raamwerk voor discussies o" grenzen en nationale minderheden'. Een dag eerder in Brussel vormde de CVSE al de spil in voorstel van de Russische minister van Defensie Pavel Gravtsjov om sa» met de Navo tot een nieuwe veiligheidsstructuur voor Europa] komen. J De doorslaggevende rol die Rusland steeds duidelijker voor de CV] opeist, blijkt ook uit de aankondiging van Kozyrev dat Ruslal binnenkort gedetailleerde voorstellen op tafel zal leggen om effectiviteit van de CVSE te vergroten. De instelling moet uitg tot 'de voornaamste politieke organisatie op het continent'. (ADVERTENTIE) Deze aanbieding is geldig t/m 5 juni. Niet geldig in combinatie met an dere aanbiedingen van McDonald's. Ook bij deze aanbiedingen ontvangt u voor maar f 1,25 een WK Oranjepakket. Deze aanbieding is geldig th" L Niet geldig in combinatie met dere aanbiedingen v I Door Lianne Sleutjes en Pieter-Jan Dekkers Af en toe klinkt er een ver 1 zuchting of maakt hij eei kanttekening 'Er zijn hie mensen die het er niet me eens zijn. Ik ook niet' - maa grote woorden neemt hij nie f in de mond. Met zijn computer in de aansla, legt staf arbeidsdeskundige Le Diepstraten van GAK/GMD i Breda de verschillen uit tusse ket oude wao-regime en de nieu we regels. De wet tba beschik' hoe de arbeidsdeskundige oo wikt. We nemen het fictieve geval va he pijpfitter met rugklachten. E man heeft lts, streekschool e heeft een paar jaar gewerkt, dn het oude syteem keek je nai het opleidingsniveau en het a heidspatroon van de man. A hie altijd van 8 tot 6 had gi werkt, kon je hem geen avont werk laten doen." Functies wisseldiensten sloeg de compi 'er automatisch over. 'Je voerde de lijst met de med sene beperkingen in die de m; had. De computer zocht verve gens beroepen uit die de mi n°g kon vervullen. Eventue met restricties als 'hij moet ev Kunnen wandelen want hij hee Breda - Arbeidsdeskun Roode van GAK/GMD in de herbeoordeling van ze de aaw zitten, straks een Een zelfstandige die mind arbeidsongeschikt is, is niet at regeltje is hetzelfde gebl '.Maar nu zullen er meer wroeger onder de 25 proc fstandige merkt het ne loontrekkenden." r wordt niet alleen gekeker

de Stem | 1994 | | pagina 4