ijkplaatsen voor vluchtelingen ook al niet meer veilig ;en treffen jiwan d en Japan INLAND KORT |f] STEM BINNENLAND A5 Absurd S met als gevol« ver- rZT?hd^ 'e' Grondrechten Misdrijf Circus en Boltini Aanklacht Opstand Onbehoorlijk Windmolens ÉNSDAG 25 MEI 1994 op Sana fijn maandagnacht gedood toe™ de Noordjemenitische hoofd mensen zijn gewond, deelden |sen van de Jemenitische reee lal twintig mensen, worden noa tij aan de aanval zijn ontkomen In liggen. Bij de aanval kwamen ^ekenhuis in Sana en het nabij ^ngeklaagd leeft gisteren de echtgenote vai I Frederick West aangeklaa» luw, wier lijk is gevonden in de Itpaar, het zogeheten House of (nee komt het aantal moordei kat van beschuldiging is gestel p2-jarige bouwvakker met eei angeklaagd wegens moord |s. WOENSDAG 25 MEI 1994 [jrColleen Barry (ap) .„York - Van de veilige overzijde van de rivier de Kanyaru |ien Agustine Semihari en andere vluchtelingen uit Burundi jaar hoe hun huizen werden platgebrand en hun Lderijen door anderen in bezit genomen in een golf van isch geweld. °p:, indaag hervat len over Bosnië worden waar- 1 hervat. Behalve de strijdende Itsland, Rusland, Frankrijk en Teken mee. Italië heeft te kennen laten, om 'aardrijkskundige en hn in Bosnië gaan ondertussen Ind viel het regeringsleger bij de ivische stellingen aan. Volgens posnisch-Servische tank vernie- |Jericho i de bezette Westelijke Jordaan- J Palestijnen een beperkte mate lesloten. De maatregel blijft 24 llsraëlische autoriteiten bedoeld litie in staat te stellen haar kr autoriteit te vestigen. Israël nnse politiemensen drie joodse PLO-leider Arafat nam gisteren blle wetgeving die Israël tijdens Imaakt, ongeldig te verklaren. B; premier Rabin dreigde giste- jedesproces. 10 jaar cel in Iderale rechter heeft gisteren de Jnmad Salamah, Nidal Ayyad en lid tot elk 240 jaar cel wegens Jag in New York op het World 1 1993. Bij het misdrijf kwamen I duizend personen gewond. De Ban een miljard gulden. Rechter fonnis uitdragen dat door de nensen met tientallen jaren is Luanda zoeken' jn Ruanda hebben tegen VN-ge- litieke oplossing willen voor het lat al aan circa een half miljoen Pt. De VN-commissie voor de Genève aan een tweedaagse Hoge Commissaris voor de zei in zijn openingstoespraak veede Wereldoorlog nog nooit Istorven zijn. Het is de bedoeling pen vier weken verslag doet van Italië voor rechter [le van Italië moet op 5 juli voor etrokkenheid bij corruptieaffai- loormalig prominente Italianen Ten zijn de oud-premiers Craxi pemocraat), de flamboyante ex- De Michelis en twee voormali- voedselketen Ferruzi. Umberto moet ook terecht staan. ihari kon zich tenminste nog lukkig prijzen dat hij, zijn aw en hun zes kinderen veilig buurland Ruanda hadden 0 te bereiken. 3 vluchtplaats bleek echter jug bescherming te bieden (j terreur. Op 6 april kwa- jn Ruanda dezelfde etnische hjangen tussen de Hutu- srderheid en Tutsi-minder- j tot uitbarsting die eerder jgOO Burundezen van huis en tjrti hadden verdreven en werd duchtelingenstroom met ge- jin omgekeerde richting ge jat juihari en zijn gezin moesten »euw vluchten. „De Ruande- ;tij de grens hielden ons niet b, Ze zeiden dat we naar 1 eigen mensen terug kon- zei de 40-jarige Semihari ige maand tegen verslagge- 6 in het vluchtelingenkamp jura, aan de Ruandese kant grens, „Maar we hebben jgeen huizen meer. De men de ons hebben verdreven cerken nu ons land. Ze wonen net, ze slapen in hun eigen Maar we durven er niet te gaan omdat zij ons zul- idoden." (verschijnsel dat vluchtelin- a in het land waar ze onder- a hebben gevonden opnieuw ■geweld op de vlucht wor- gedreven komt steeds vaker tr in een wereld die sinds de ng van de Koude Oor- j met" het ene conflict na het iere wordt geconfronteerd. Jemen zijn 6.000 Somaliërs ede stammenstrijd in hun land ontvlucht bekneld geraakt een burgeroorlog tussen noor- lijken zuidelijk Jemen. Tussen en 270 Somaliërs zijn om het leven gekomen toen hun kamp treffers te verwerken kreeg van een tankslag tussen de partijen. De overigen hebben zich over het Jemenitische plat teland verspreid. In zuidelijk Je men bevinden zich in totaal 13.000 Somalische vluchtelin gen. In Afghanistan hebben ongeveer 30.000 Tadzjieken een heenko men gezocht op hun vlucht voor een burgeroorlog in de voormali ge Sovjetrepubliek. Inmiddels is de toestand in Afghanistan door de islamitische factiestrijd daar gevaarlijker geworden dan in hun eigen land, waar inmiddels een zekere rust is weergekeerd. Volgens het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties zijn in januari ongeveer 15 Tadzjiekse vluchte lingen omgekomen toen een UN- HCR-kamp op 60 km van de grens onder artillerievuur kwam te liggen. In het kamp wonen naar schatting 15.000 Tadzjie ken. In een ander kamp van de UNHCR bij Mazar-e-Sharif wo nen nog eens 18.000 Tadzjieken. Zij worden geleidelijk aan door de VN gerepatrieerd. „Met zoveel interne strijd blijven er steeds minder plaatsen over waar je heen kunt vluchten," zegt UNHCR-woordvoerster Sylvana Foa. „Wij hebben het gevoel dat het allemaal eerst nog veel erger zal worden voor er,een verbetering optreedt." Het einde van de Koude Oorlog heeft geleid tot destabilisering van landen waar regeringen door een van de supermachten in het zadel werd gehouden. Maar ook vluchtelingen zijn door het ver dwijnen van de ideologieënstrijd Ruandese vluchtelingen in een kamp nabij de Tanzaniaanse grens. beroofd van hun politieke pres siemiddelen. „Gedurende de Koude Oorlog gold: 'De vijand van mijn vijand is mijn vriend' en wie zich als anti-communist presenteerde kon wapens te over krijgen," zegt Foa. „Als je over de Berlijn- se Muur sprong, of door een Tsjechisch mijnenvegt kwam kruipen, had je politiek kapi taal." De afwezigheid van politiek ka pitaal bedreigt de asieltraditie. Het Westen is steeds huiveriger om asielzoekers binnen te laten, zodat mensen die op de vlucht slaan voor een burgeroorlog in hun land, steeds vaker alleen maar terecht kunnen in een buurland dat met soortgelijke problemen kampt. Het aantal vluchtelingen vormt een probleem op zich. „Het is nu al zo ver dat hele landen op de loop gaan," weet Foa. Het aantal vluchtelingen is sinds 1970 tienvoudig toegenomen - van 2,5 miljoen tot 20 miljoen. Sinds het einde van de Koude Oorlog zijn nog eens 5,1 miljoen mensen op de loop gegaan voor oorlog, schendingen van men senrechten of vervolging. Daar zijn nog niet de 3 miljoen bij gerekend die binnen Bosnië ont heemd zijn geraakt door de bur geroorlog. Honderdduizenden van deze in terne vluchtelingen hebben, naarmate het conflict zich uit breidde, twee- tot driemaal op nieuw hun biezen moeten pak ken. Omdat de strijdende par tijen de grenzen gesloten houden is het deze mensen onmogelijk buiten het conflictgebied te ra- FOTO AP ken, zoals de 800.000 vluchtelin gen uit voormalig Joegoslavië die onderdak hebben gevonden in Europa. In Afrika is het nog moeilijker om een veilig heenkomen te vin den. De veiligheid van de 185.000 Burundezen die na het uitbreken van de vijandelijkhe den in Ruanda naar hun land zijn teruggekeerd en van de 67.000 Ruandezen die met hen mee zijn gegaan blijft twijfel achtig. „Hoewel het nu rustig is, kan dat elk moment verande ren," zegt UNHCR-woordvoer- der Fernando del Mundo. Zaïre, dat zelf kampt met interne con flicten, zit opgescheept met 10.000 Ruandezen, 10.000 Burundezen en 20.000 van zijn eigen burgers die de afgelopen jaren uit Ruanda zijn gevlucht. Naar schatting 80.000 Burunde zen zijn, net als Semihari en zijn gezin, in Ruanda gebleven, on danks het gevaar dat zij daar lopen. De meesten verblijven in het zuiden, waar het door Hutu's gedomineerde leger de dienst uitmaakt. De UNHCR voorzag dat het in Ruanda op geweld zou uit draaien toen bekend werd dat de presidenten van Ruanda en Burundi op 6 april waren omge komen bij een vliegtuigongeluk en zette kampen op in Burundi, Zaire en Tanzania. Wat de hulp verleners niet voorzagen was dat er op één dag 250.000 vluchte lingen Tanzania zouden binnen stromen. Er was op slechts 50.000 vluchtelingen gerekend en er moesten razendsnel extra hulpgoederen worden aange voerd. Geconfronteerd met de veran derde vluehtelingensituatie richt de UNHCR zich steeds meer op 'preventieve bescherming' - het identificeren van plaatsen waar onrust zou kunnen uitbreken en daar teams heen sturen die kun nen helpen om bijvoorbeeld wet geving op te stellen ter bescher ming van minderheden, gren stroepen op te leiden of econo mische problemen op te lossen, aldus Foa. Soms werkt zo'n sa menwerking met regeringen. De half miljoen Bosniërs die naar Kroatië waren gevlucht hadden reden om voor hun veiligheid te vrezen toen het bondgenoot schap tussen de Bosnische rege ring en Kroatië in april 1993 ineenstortte. Tot nu toe is hun vrees niet bewaarheid. „De Kroatische regering heeft de ga rantie gegeven dat deze mensen niet zouden worden gekrenkt en zij heeft woord gehouden," meldt UNHCR-woordvoerder Ron Redmond. Maar al te vaak laten de strij dende partijen echter hun eigen belangen prevaleren boven de veiligheid van vluchtelingen. De dubbele overwin ning van Silvio Berlusconi, 4-0 in Athene en 159-155 in de Se naat, heeft in Italië een nieuw soort schizofrenie geschapen, dat van progressieve politici die tevens 'milanisti' zijn. Verscheidene senatoren die eerder hun hartgrondige af keer uitspraken over premier Berlusconi en zijn kabinet, schudden nadat Milan Barce lona had verslagen geestdrif tig de handen van Milan- voorzitter Silvio. Het is een van de vele para doxen van het nieuwe Italië, waar de kranten van slechts één willekeurige dag goed zijn voor talrijke incidenten. Zo heeft Paolo Berlusconi, de jongere broer en zaakwaarne mer van de premier, zijn vier de forse steekpenning toege geven. Toch is dit nieuws niet meer waard dan een paar kolom metjes op een binnenpagina, omdat niemand meer ver wacht dat Berlusconi jr. nu nog in moeilijkheden zal ko men. Heeft Enrico La Loggia, de woordvoerder van Forza Italia tijdens het vertrouwens- debat in de Senaat, immers niet aangekondigd dat rech terlijke macht onder de nieu we regering zich danig zal moeten matigen'? De voormalige socialistische leider Bettino Craxi wiens paspoort de rechtbank van Milaan wil innemen om zijn vlucht naar het buitenland te voorkomen, laat per fax van uit het buitenland weten dat hij wegens ziekte niet in staat is om zijn paspoort af te ge ven. Craxi's verblijfplaats is geheim, maar volgens zijn vrouw Anna, die inmiddels haar domicilie heeft gekozen in de Tunesische badplaats Hammamet, wordt hij in een Tunesisch ziekenhuis behan deld aan de gevolgen van sui kerziekte. Vrijwel gelijktijdig omschrijft senator Gianfranco Miglio, voormalig ideoloog van de Lega Nord. tijdens een pers conferentie Lega-leider Um- Door Aart Heering berto Bossi als een 'boeren- punmmel' en een 'leugenach tige Arabier'. Naar aanleiding van de eerste aantijging raadt Francesco Speroni, de nieuwe minister van Constitutionele Hervorming, de senator aan om 'veel pruimen te eten' ten einde zijn gram te lozen. De tweede omschrijving roept een diplomatiek protest op van Nemer Hammad, de am bassadeur van de PLO in Ro me, die van Senaatsvoorzitter Scognamiglio excuses eist voor de 'zware belediging' het Arabische volk aangedaan. En dan is er ook nog het kleine nieuws. Antonio Guidi, die het nieuwe geschapen Mi nisterie voor het Gezin leidt, veroordeelt de wettig toege stane therapeutische abortus als een 'voorportaal van het nazisme'. Dat alles op de binnenlandpa gina's van zomaar een door deweekse dag, maakt een ding meer dan duidelijk: de dageraad van de Tweede Re publiek heeft zeker geen klaarheid gebracht in de Itali aanse politiek, die nog net zo chaotisch, vulgair en absurd is als altijd. Werk De verkiezingen zijn gestre- Een nieuw kabinet van welke klear dan ook zal hoge prioriteit moeten geven aan bestrijding van de werk en dus een actief werkgelegenheidsoffensief moeten uizetten. De commissie van oud-EG- commissaris Andriessen, aan- in De Stem van 11 met, komt eigenlijk niet ver ier dar. meer banen voor Japan, Taiwan en Mexico zijn t door een serie aardbevingen. zien hierin een opmaat voor et grote schok. Het eiland ligt oPj een breuklijn in de aardkorst en; wordt volgens de deskundiger ongeveer om de dertig jaar troffen door een krachtige aard beving. Zondagavond was er een beving] in Mexico-Stad (5.0). Midden ja-| ren '80 maakte een zware aard-' beving een deel van het centruni met de grond gelijk. Ditmaal bleef de schade beperkt. De serie aardbevingen is Puur toeval: er bestaat geen enkel ver band tussen de schokken die zich op drie verschillende conti-, nenten voordeden, zegt Seweryn, Duda van het Instituut voor. Geofysica van de Hamburgse Universiteit. Alleen tussen de vijf aardschok ken op Taiwan bestaat een on derlinge samenhang. Vier voor- schokken gingen vooraf aan a hoofdbeving. „Aardbevingen zijn in geen„va® die gebieden een verrassing, a dus Duda van de Duitse unive - siteit. „Mexico en Taiwan lig!?® allebei op de belangrijkste aar - bevingsgordel ter wereld. Aar bevingen en vuurbergen on- staan doordat grote landroas» bewegen en op de plek van.z® gordel tegen elkaar aanschun Deze regio heet ook wel vuurzone' wegens het grote aa tal vulkanen." Het eiland Kreta in de Rbd<a landse Zee ligt op de een belangrijkste breuklijn van wereld, de Trans-Aziatische g del. Deze regio strekt ziejL]ie van het westen van de Oceaan via de Himalaya, kije, Griekenland, Italië, de pen en Spanje tot aan de A tische Oceaan. Met de luidige werkloosheid scijfers en de naar verhou ding weinige vacatures niet effectief genoeg. De motor san de economie, de indus- irie, moet worden aange- zwengéld om een aanjaagef- Itct op het totale bedrijfsle ven te bewerkstelligen. Vooral ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf, want deze bedrijven zal de groei van de werkgelegenheid moe ien komen. Vermindering van ie collectieve lastendruk is daarvoor dringend noodzake lijk. Het traject tussen bruto en nettoloon is immers veel te groot geworden. Ook de las tenverzwaringen waaraan zo wel de rijks- als de lokale Bededen zich ruimschoots cezondigen, zullen moeten «orden verminderd, dis klein land zijn wij groten deels afhankelijk van export, "ze concurrentie-kracht Met worden versterkt. Onze kostprijs is bepalend voor on ze werkgelegenheid. Wereld- 'vjd is er geen overproduktie, Bar een onderconsumptie. [Het draagvlak van consu- Wnten moet derhalve wor- ■fli vergroot. "ij houden er bovendien nog v weinig rekening mee, dat ïe staan voor een wereldwij- f ec(®omische herordening, *®t vele landen dringen op economische krachten- Wd. De wereld is een groot II fP geworden. Er zijn geen fomden meer. dit beeld zal onze techni- inA voorsprong nog moeten .Wen vergroot. Dus meer sesteren in menselijk kapi- f teneinde nieuwe pro pten te ontwikkelen, nieu- markten te veroveren en 'S* ondernemingen tot «d te brengen. We zijn te doende met het herver- van bestaand werk in yan het creëren van touwwerk. wh' wei"kgelegenheidsof- zal de revisie van de J&wgingsstaat, geen '«stand f- - dale sen groot goed, spe- aandacht moeten krij- vab te denken aan gegeven, dat de bestaande tei™ n®' die een hoge een ff3®?' moet overSaan Ja flexibel pensioen. We i»„ ?n steeds ouder, maar baking tot het ar- ïer™ i steeds jonger oud iaDtaal Van V6el mensellik ""gewijzigd beleid komt Lezers °P °e Stem reageren Brieven het recht voore01"!!2'^ bewerk°eTen'e het met uw sta"cipunteens|s trouwens de aow in gevaar en deze verworvenheid moet be slist gehandhaafd blijven. Tenslotte deze eindconclusie. Naarmate de motor van de economie - de marktsector - draait, zal onze werkgelegen heid en de revisie van de verzorgingsstaat mee- of te genvallen. Breda H.J. Kemerink De bevrijdingsfestivals ston den dit jaar in het teken van de sociale grondrechten. Fundamentele rechten, die als gevolg van tegenvallende economische ontwikkelingen onder zware druk staan, waardoor het de vraag is, of zij wel zijn te handhaven. Een klemmend probleem, waarop de organisatoren van het bevrijdingsfestival in Zwolle op bekwame wijze hebben ingespeeld door een aantal prominenten uit de re gio uit te nodigen voor een talkshow over: 'Sociale rech ten, tenminste houdbaar tot Wat de aanvulling van die regel betreft sloeg de voorzit ter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken N.O., ir. S. Dingemans, de spijker op zijn kop met de constatering, dat sociale rechten houdbaar zijn tot het moment, dat ze onbetaalbaar worden. Zonneklaar maakte hij daar mee duidelijk, dat sociale grondrechten, hoe beschaafd of hoogstaand zij ook zijn, in een kapitalistische maat schappij geen rechten zijn in de ware betekenis van het woord. Rechten, die ons in het dagelijks leven houvast verlenen en waaraan wij zo doende onze bestaanszeker heid ontlenen. In economisch slechte tijden verworden zij immers automatisch van 'le vend recht' tot 'dode letter'. Papieren rechten, die geen enkele garantie bieden voor een menswaardig bestaan, waarvoor de overheid primair dient te zorgen. Voor het nakomen van die zorgplicht zal de op handen zijnde paarse coalitie er dan ook niet aan kunnen ontko men om het kapitalisme 'als leidend politiek fenomeen' op de helling te zetten. Jammer genoeg speelt dit kardinale punt bij de formatieonder handelingen geen enkele rol. Dat neemt echter niet weg, dat alleen daardoor de gene zing van ons (door bekrom pen partijbelangen) verziekt parlementarisme is te be werkstelligen, waardoor ein delijk een begin gemaakt kan worden met het 'Heal the world' van Michael Jackson, waarmee een kinderkoor het bevrijdingsfestival in Zwolle opende. Langenholte W. ter Heide Op koninginnedag kreeg in Vlissingen een 8-jarig meisje een tragisch, noodlottig onge val: ondanks haar prima weg gedrag werd ze van haar ver sierde fietsje geschept, met dodelijke afloop. Wederom een onschuldig slachtoffer van veel te hard rijden van een andere verkeersdeelne mer De premie voor mijn autover zekering is weer omhoog. Me de noodzakelijk door de toe nemende schadeclaims, voor het merendeel veroorzaakt door te hard rijden en/of ag- gressief weggedrag. Graag zou ik deze nieuwe verhoging betalen, zonodig nog meer, als dat geld ge bruikt zou worden voor een véél scherpere controle op het waanzinnige weggedrag waarmee we dagelijks gecon fronteerd worden. Met (te) hardrijden brengt men het leven van een ander bewust én nodeloos in gevaar: wanneer ontstaat nu eindelijk het collectief besef dat dit dus géén overtreding is, maar een misdrijf. Breda J. Willemsen 'Circusmensen zijn nooit moe' stond groot in de weekendbij lage van De Stem. Maar wat volgde zijn we eigelijk wel moe. Begrijp ons, circusvrienden, goed: we zijn blij met aan dacht voor 'circus', maar dan graag op de goede momenten. Een paar weken geleden stond een echt goed Neder lands circus in Breda, maar daarover lazen we in uw krant amper iets. Terwijl Bol tini volgend jaar -let wei een. buitenlands, circus hoopt te presenteren en daar staat nu al een hele pagina mee vol. Daarom willen we hier graag een lans breken voor Neder landse circussen -nog altijd 10 a 12 grotere en kleinere ondernemingen van ontzet tend hard werkende zelfstan dige ondernemers. Er is een grote toevloed aan buitenlandse zaken. Er wordt hevig gestreden om speelver- gunningen. De gemeente Bre da gaf een goede voorzet door vorig jaar het seizoen te laten openen met Herman Renz Jr. en dit jaar met Circus Royal van Joop Teuteberg. Volgen de maand krijgen we de lan delijke première van een nos talgische Italiaan, Darix Tog- ni: prima. Circus is niet aan grenzen en leeftijden gebonden. Door goed te selecteren kunnen we kennis maken met wat er in ternationaal aan 'circenslsche kunsten' geboden wordt. En dat is veel. De jonge generatie circusmensen en circusvrien den staat met beide benen in deze tijd. Het imago van hun circus hebben ze met zorg opgebouwd; zij zitten niet te wachten op maatschappij-vi sies, come-backs en publici teit uit een voorbije periode. Nu verdienen zij onze aan dacht heb ik velen horen zeg gen. Vandaar deze reactie. In de hoop dat het circus dat nü voorstellingen geeft ook uw kolommen haalt. Breda F. van Dixhoom De Berlijnse muur is gevallen1 en onlangs sloten de Pales tijnen een vredesverdrag met hun aartsvijanden. Het communisme is op ster ven na dood en dus ook de verschrikkingen van dat soort regimes. Nelson Mandela werd écht de eerste zwarte president van Zuid-Afrika en het CDA kreeg de grootste nederlaang uit zijn historie te verwerken. De wereld zit midden in een grote volksverhuizing en Tjernobyl was het eerste gro te ongeluk met een kerncen trale. Eerder in dit decennium ga ven Sadat en Begin elkaar een hand wat tot vrede leidde tussen het Arabische en het Joodse volk. 'Voormalig' Joegoslavië werd een feit door een bloedige burgeroorlog en de burger oorlog in Libanon kwam tot een einde. De CentrumDemocraten be haalden gelukkig minder winst dan was voorspeld en dankzij een televisieprogram ma zal die partij god-zij-dank verder versnipperen. Binnenkort herhaalt Jezus zelf de wonderbaarlijke broodvermenigvuldiging in de hongerlanden en zal God persoonlijk ingrijpen in Rua nda. Als die twee laatste dingen niet gebeuren is dit een aan klacht aan God zelf. Dongen P. Eelants In uw editie van 9 mei geeft u een verslag van de Acht Mei- Manifestatie te Zwolle. Ik lees in dat verslag over 'het andere gezicht van de kerk', terwijl andere rooms-katho- lieken met de bisschoppen, spreken over 'het gezicht van een andere kerk'. Maar ik lees tevens van een - met applaus onderstreepte - actie tegen kardinaal Simonis om hem zijn weigering van een benoeming van de vice- voorzitter van de Acht Mei Beweging, Trees Versteegen, tot pastoraal werkster, te doen intrekken. Van bezoekers van deze ma nifestatie hoorde ik dat een procedure tegen de kardinaal overwogen werd of zelfs reeds aangespannen zou zijn. Een vreemde procedure, zou ik zo zeggen en met mij vele rooms-katholieken. Immers: De Acht Mei Bewe ging is een duidelijk opstan dige organisatie, die zich af zet tegen de kerk van Rome. Zij is ontstaan tijdens het streven om van het pausbe zoek in 1985 een onwaardige vertoning te maken en zij heeft verder een koers ge zocht, die steeds duidelijk af week van de koers, die het gezag in de Rooms Katho lieke Kerk uvaststelde. De Acht Mei Beweging heeft zich ontwikkeld tot een stro ming, die voor Nederland een eigen katholieke kerk na streeft. Er is niets ergers denkbaar voor iedere organi satie dan een opstand van binnenuit, een opstand in ei gen gelederen. Het standpunt van Rome is bekend. Nog onlangs werd op een symposium in Rome, waaraan ook kardinaal Simo nis en bisschop Van Luyn deelnamen, de plaats van de leek en van de betaalde pas toraal werker in de kerk na der vastgesteld. Naast priesters, religieuzen en leken vormen de pastorale werkers geen vierde stand, de gewijde bevoegdheid van de priester kan niet aan pastora le werkers worden gedele geerd. Wanneer de Acht Mei Bewe ging met dit standpunt geen genoegen neemt en aan de functie van pastoraal werker een heel andere inhoud wil geven, is het niet logisch om dan toch van de kardinaal -lees Rome - een benoeming tot pastoraal werker af te dwingen. De beweging heeft zich ont wikkeld van beweging binnen de Rooms Katholieke Kerk tot tegenpartij van Rome en de Rome-getrouwe gezags dragers. De Acht Mei Bewe ging is niet rooms-katholiek meer, maar Nederlands katholiek. Het zou van meer moed ge tuigen, wanneer de Acht Mei Beweging en de vele aange sloten katholieke organisaties voor deze consequente stel- lingname zouden durven uit komen, in plaats van een pro cedure tegen de kardinaal aan te spannen. Mevrouw Wasser, de voorzit ter, spreekt van een gekwetst rechtsgevoel door de weige ring van de kardinaal; me vrouw Wasser moest kunnen begrijpen hoezeer het rechts gevoel gekwetst wordt van de Rome-getrouwe katholieken door de inconsequente actie van de Acht Mei Beweging. Een lichtpunt van de bijeen komst in Zwolle was onge twijfeld het kleurbekennen van minster-president Lub bers. Hij bekende openlijk dat hij jarenlang zijn sympa thie voor 'de verwarmende beweging' verzwegen had om de bisschoppen niet 'voor de voeten te lopen'. Maar nu, demissionair, kon hij toch verklaren altijd al aan de zij de van de opstand te hebben gestaan. Een halfslachtige houding, zoals wij die in vele belang rijke kwesties van hem heb ben ervaren, zoals bijonder- werpen als abortus, euthana sie en gelijke behandeling. Dat de man, die Brinkman als zijn opvolger aanwees, om dezelfde Brinkman daarna als een baksteen te laten vallen, nu duidelijk kleur heeft be kend, de kleur tegen Rome, is een winstpunt. Het is verhel derend en eerlijker te weten waar precies een ieder staat. Roosendaal J. Reijnders-de Wolf Ronduit onbehoorlijk van de NS dat reizigers op 18 mei uit de krant moeten vernemen dat met ingang van 29 mei 400 treinritten verdwijnen. Dertien jaar geleden heb ik mijn keuze voor woonplaats, Bergen op Zoom en werk plaats, Tilburg, gebaseerd op de mogelijkheden die het spoorboekje bood. Tot heden was er geen vuiltje aan de lucht. Maar vanaf 29 mei aanstaan de zal ik na het draaien van een late dienst niet meer thuis kunnen komen, want de NS schrappen de laatste trein naar Bergen op Zoom. Vanaf diezelfde dag zal ik op zaterdag geen vroege dienst meer kunnen draaien, want de NS schrappen de eerste twee vroege treinen vanaf Bergen op Zoom. Ik heb nog de hoop dat de gegevens fou tief in de krant zijn gekomen en dat het allemaal niet waar blijkt te zijn. Maar om zekerheid te hebben moet ik nog een aantal dagen wachten, want pas op zater dag 21 mei mag ik van de NS het nieuwe spoorboekje afha len. En dat is precies één week voordat de veranderin gen ingaan! Hier is dus echt sprake van een overval op de reizigers. Voorzagen de NS te veel pro testen tegen deze uitholling van de vervoersplicht? En hadden die protesten wel licht de uitvoering van de plannetjes kunnen dwarsbo men? Enkele dagen geleden heb ik 5.290.- overgemaakt voor een nieuw jaarabonnement. In vergelijking met luttele ja ren geleden betaal Ik nu bijna 40 procent méér voor mijn jaarkaart, terwijl tegelijker tijd de kwaliteit van het pro- dukt achteruit blijft hollen: overvolle treinen, minder doorgaande verbindingen dus meer overstappen, vertragin gen - zie consumentengids - enzovoort. Mochten er automobilisten zijn die overwegen de auto aan de kant te zetten, yvacht er nog even mee. In het jaar 2065 zal volgens de NS alles beter zijn. Dus nog even geduld mensen. Straks bent u die enige reizi ger in die enige trein die nog is overgebleven. Wat een luxe! Degenen die niet in de Onderonsje tussen de toenmalige Egyptische president Sadat en Israëlische premier Begin. FOTO ARCHIEF DE STEM prijzen zullen vallen kunnen zich troosten met de gedachte dat zij over een paar jaar met de TGV een kwartiertje eer der in Parijs kunnen zijn. Bergen op Zoom J.C. Kuys In De Stem van 26 april werd een artikel gepubliceerd on der de kop 'Bedrijf wil acht windmolens bouwen op in dustrieterrein Moerdijk'. In bedoeld artikel zegt ir. G. Schwencke van Windfarmers bv dat Duitse turbines tot 25 procent goedkoper zijn dan een soortgelijk Nederlands produkt. Wij willen er in de eerste plaats op wijzen dat er geen sprake kan zijn van 'soortge lijke' produkten, alleen al om die reden zijn suggestieve me dedelingen, die de indruk wekken dat de Nederlandse industrie structureel aanzien lijk duurder is dan de Duitse, buitengewoon misleidend. Windturbines zijn qua tech nisch concept nooit volledig identiek. Daarom is alleen een vergelijking van de kos ten/opbrengstverhouding re levant. Bij de kosten moeten niet alleen de kapitaallasten, maar ook de exploitatielasten meegerekend worden. Waar het om gaat is hoeveel kilo wattuur tegen welke kosten een windturbine gedurende zijn levensduur kan voort brengen. Omdat de Nederlandse indus trie geen turbines met een vermogen van 600 kW maakt, maar wel van 500 kW, zal een vergelijking van alleen rhaar de aanschafprijzen direct mank lopen. Gezien het kos tenniveau in Nederland en in Duitsland zijn de kostprijzen per kilowatt vermogen van vergelijkbare windturbines in Nederland zeker niet hoger dan in Duitsland. In de tweede plaats leert na vraag bij de in aanmerkingen komende Nederlandse wind turbinefabrikanten dat slechts één onderneming niet meer dan een 'voorlopige' prijsindicatie heeft afgege ven. Aan andere Nederlandse ondernemingen is voor het project Moerdijk nooit om een uitgewerkte Nederlandse offerte gevraagd. De meer dan suggestieve uitlating van ir. Schwencke over een zeer aanzienlijk prijsverschil is dus niet meer dan een slag in de lucht omdat hij niet over reëel vergelijkingsmateriaal beschikt. Gezien de al eerder genoemde kostprijsverhoudingen tussen de Nederlandse en de Duitse industrie is de gewraakte uit lating volstrekt in strijd met de werkelijkheid. Zoetermeer ir. J. Kursten, voorzitter FME-Groep Win denergie

de Stem | 1994 | | pagina 5