Crisis op de Krim verdiept zich Mandela kondigt economisch herstelplan aan Suriname wil 'oorlogsvloot' in Oostzee kwijt voor 1 Duitse mark Japan stelt eisen aan reservaat walvissen \Vijk])laal Aardbevingen treffen Mexico, Taiwan Griekenland en Japan Oekraïense president beschuldigt Russische collega van aanwakkeren conflict kijkcomfort niet langer uit... ...neem Essilor Variiux®! DE STEM BUITENLAND Geheimzinnige ziekte eist zesde slachtoffer BUITENLAND kort Werk WOENSDAG 25 MEI 1994 Door Rob Ruggenberg Antwerpen - Suriname heeft gisteren aan de Belgische wapenhandelaar P. Winckel vier oorlogsschepen te koop aangeboden voor 1 Duitse mark. Bovendien zou de handelaar voor zijn onkosten nog 450.000 extra krijgen. Winckel gaat niet op het aanbod in. „Wij willen die schepen niet heb ben." Suriname probeert hoe dan ook van de vier oorlogsbodems af te komen die de toenmalige minis ter van Defensie Siegfried Gilds in 1992 via Winckel aanschafte. Over de aankoopprijs wil Suri name geen mededelingen doen, maar het gaat naar schatting om enkele miljoenen. De 57 meter lange schepen be hoorden tot de voormalige Oostduitse marine. Ze zijn ge bouwd in 1969 en 1971. Sinds de aanschaf hebben de schepen nog geen meter gevaren. Ze lig gen weg te roesten voor een kade in de Oostzeehaven Wolf- gast, nabij de Poolse grens. Su riname heeft geen zeelieden, noch geld om de schepen te bemannen. „Twee jaar geleden waren de schepen nog in goede staat, maar toen ging Suriname niet in op onze voorstellen om ze weer te verkopen. Sindsdien hebben ze geen cent gespen deerd aan onderhoud. De schrootwaarde is nu nauwelijks honderdduizend gulden," zegt Winckel. Vandaag begint voor een Ant werpse rechter het proces dat de wapenhandelaar tegen de staat Suriname heeft aange spannen. Hij eist betaling van uitstaande rekeningen ten be drage van 2.433.808 Duitse marken: liggelden en de kosten van verzekering en bewaking. De Surinaamse advocaat zal waarschijnlijk de bevoegdheid van de Belgische rechter in de zen aanvechten. De wapenhandelaar ziet niets in het nieuwste aanbod van Suri name, omdat hij daarmee ver antwoordelijk wordt voor alle verdere kosten van de schepen, die inmiddels in zeer slechte staat zouden verkeren. Zolang er geen oplossing is, kosten de schepen iedereen geld. De liggelden bedragen maandelijks 45.000 tot 71.000 Duitse marken. Omdat Surina me niet betaalt stelt de Peene- werft, waar de schepen voor de kade liggen, de Belgische wa penhandelaar voor de liggelden verantwoordelijk. Vanwege het risico dat de schepen zinken wil de werf ook dat ze daar snel verdwijnen. Winckel liet gisteren doorsche meren dat hij genoegen wil ne men met één miljoen gulden onkosten, plus de garantie van Suriname dat het land de lig gelden de komende twaalf maanden zal betalen. „In die tijd kunnen wij proberen de schepen te verkopen." Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - „Kom we gaan aan het werk." Met deze woorden opende de Zuidafri- kaanse president Mandela gisteren het nieuwe parle ment. Hij kondigde een economisch herstelplan aan waarmee de ach terstand van de zwarte bevol king enigszins moet worden in gelopen. De verwachting is dat het vijfja renplan in totaal ongeveer 45 miljard gulden gaat kosten, maar dat mag volgens Mandela niet ten koste gaan van fiscale en monetaire discipline. In zijn eerste toespraak tot het multi-raciale parlement beloofde Mandela een 'mens-gerichte maatschappij' waarin kinderen tot zes jaar en zwangere vrou wen gratis gezondheidszorg krij gen. ,Ook kondigde hij voedsel- verstrekking aan voor scholen in arme gebieden. „Ik heb verder opdracht gegeven om kinderen vrij te laten uit gevangenissen en om ze elders geschikter onder dak te geven." Mandela hamerde op het belang van emancipatie en het uitban nen van racisme in het verdeelde Zuid-Afrika. Woorden als 'kaf fer' en 'baas' moeten volgens hem zo snel mogelijk worden uitgebannen. Honderden inwoners van Kaap stad stonden gisteren langs de route om wat te kunnen zien van hun nieuwe president Nelson Mandela. De voormalige gevan gene werd geëscorteerd door een aantal motoragenten, militairen stonden opgesteld langs de route en een erewacht salueerde bij aankomst van de zwarte limou sine. Zes straaljagers vlogen over en 21 geweerschoten klonken, terwijl Mandela aan de hand van Londen - In een ziekenhuis in Londen is gisteren een vrouw gestorven aan een mysterieuze infectieziekte. Zij is het zesde slachtoffer dit jaar van een bac terie die letterlijk mensenvlees opeet. Britse artsen hebben in eerste instantie met verbazing gerea geerd op de ziekte. In Gloucester in het westen van Engeland, waar de meeste slachtoffers zijn gevallen, is lichte paniek uitge broken. Van sommigen die de ziekte heb ben overleefd, moesten ledema ten worden geamputeerd om het proces te stoppen. Normaal ge sproken sterven jaarlijks tussen de twee en tien mensen aan deze infectieziekte. Volgens artsen gaat het waar schijnlijk om een gemuteerde vorm van de bacterie streptococ cus, een normaal goedaardig or ganisme dat zich in de keel van veel mensen bevindt. Maar het kan van vorm veranderen en ernstige ziektes veroorzaken waaraan ook in het verleden, tijdens epidemieën, al veel men sen zijn gestorven. In Nederland is de ziekte de afgelopen achttien maanden bij 132 mensen geconstateerd, waarvan 21 zijn overleden. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne is be zig met een onderzoek naar de infectie. Blank en zwart dansen samen door de straten van Kaapstad. zijn dochter de trappen opliep naar het parlement. Mandela sprak het voornemen uit tot het invoeren van minstens negen jaar verplicht onderwijs, maar bleef enigszins vaag over de financiering van al zijn plan nen. Hij stelde dat 'blijvende belastingverhoging' niet noodza kelijk is, omdat binnen de huidi ge regeringsbegroting voldoende middelen bestaan. Mandeia's Afrikaanse Nationaal Congres (ANC) meent dat veel geld kan worden bespaard door samen voeging van raciaal .gescheiden ministeries en door het verdwij nen van corrupte thuislandenbe- sturen. „Veel buitenlandse vrienden hebben toezeggingen gedaan dat ze ons financieel zullen helpen en ik verwacht ook dat het Zuid afrikaans bedrijfsleven substan tieel bijdraagt aan uitvoering van het economisch herstel plan," sprak Mandela. Daarbij zal het niet blijven, want de afgelopen dagen werd al duidelijk dat de accijnsen wor den verhoogd op alcohol en ta bak om zo hervormingen in de gezondheidssector te financie ren. Niemand twijfelt eraan dat meer belastingverhogingen zul len volgen ondanks Mandeia's beloften tot voorzichtig fiscaal beleid. Hij heeft weinig keus, want de uitdagingen voor de nieuwe re gering zijn enorm. Ruim de helft van de 40 miljoen Zuidafrika ners leeft beneden de armoede- FOTO AP grens en 45 procent van de eco nomisch actieven heeft geen werk. Door tientallen jaren apartheid zijn diepe scheidslij nen getrokken tussen blank en zwart. Blanken verdienen ge middeld tien keer zoveel, bezit ten 27 keer zoveel land en voor blank onderwijs wordt vijf keer meer uitgegeven als voor zwart. Nauwelijks eenderde van de zwarte bevolking heeft elektrici teit en zwarten bezetten slechts vier procent van de leidingge vende banen. Van onze redactie buitenland Puerto Vallarta - Japan gaat akkoord met de instelling van een beschermd gebied voor walvissen in Antartica, op voorwaarde dat de jacht op de minder met uitsterven bedreigde dwergvinvis in dit gebied niet wordt verboden. Japan jaagt nog steeds op deze soort, ook al gelden sinds 1986 vangstbeperkingen. Tokyo deed zijn voorstel op de maandag begonnen conferentie van de Internationale Commis sie voor de Walvisvaart in Puerto Vallarta in Mexico. Maar volgens insiders is het compromis onhaalbaar. Die bijeenkomst duurt vijf da gen. Hoofdonderwerp is een plan van Frankrijk en Neder land voor de instelling van een totaal verbod op walvisjacht in het Zuidpoolgebied. Vooral de dwergvinvis zou van het reservaat profiteren. In het gebied leven naar schatting 760.000 dwergvinvissen. Japan vangt daar voor wetenschappe lijke doeleinden jaarlijks zo'n 300 exemplaren van deze wal vissoort. De Japanse afgevaar digde zegt dat uit onderzoek blijkt dat jaarlijks zeker 2000 dwergvinvissen gevangen kun nen worden, zonder dat het voortbestaan van deze soort in gevaar komt. De milieuorganisatie Green peace heeft grote bezwaren te gen het compromis. „Wat is de zin van een reservaat als daarin gejaagd mag worden." Nog afgezien van de principiële afwijzing - Greenpeace is tegen elke vorm van walvisvangst - voorziet de woordvoerder grote moeilijkheden bij het controle ren van de naleving van de jachtbeperkingen als Japan zijn zin krijgt. Dat controle moeilijk is, blijkt volgens hem uit de huidige ille gale jacht op de dwergvinvis. Genetisch onderzoek van wal visvlees in Japanse winkels wijst uit dat dit vaak niet af komstig is van de dwergvinvis, maar van de met uitsterven bedreigde bultrugwalvis. Volgens waarnemers zijn zeker 21 leden van de commissie voor, en zes tegen het vangst- ft - r ,.t i v - V Greenpeace pleit voor de ingang van de congreszaal voor het instellen van een reservaat. foto epa verbod in het Zuidpoolgebied. Het voorstel voor het reservaat moet met drievierde van de stemmen worden aangenomen. De stemming is vrijdag. Intussen is op de conferentie beroering ontstaan door de be kendmaking van het technische comité van de walvisvaartcom missie dat de 'wetenschappe lijke rekenmethode' die Noor wegen hanteert om het aantal dwergvinvissen in het noorde lijk deel van de Atlantische Oceaan te tellen, niet deugt. De Noren gingen er van uit dat zij alle in een bepaald gebied waargenomen walvissen met drie konden vermenigvuldigen om een betrouwbare telling van het totaal te krijgen. Het tech nische comité heeft dat cijfer op grond van computerbereke ningen nu op twee gezet. Dat betekent dat er in de noor delijke oceaan geen 80.000 wal vissen rondzwemmen zoals de Noren steeds 'aantoonden', maar slechts 53.000. Dat bete kent ook dat de Noren volgens de nieuwe beheersmethode waarover de commissie bijna overeenstemming heeft bereikt, volgend jaar geen 300 walvis sen zal kunnen vangen in dat gebied, doch slechts 0,95 wal vis. Van onze redactie buitenland Kiev/Moskou - De Oek raïense president Kra- vtsjoek heeft gisteren fel uitgehaald naar zijn Russi sche collega Jeltsin. Kra- vtsjoek beschuldigt Jeltsin ervan dat hij de ruzie tus sen Oekraïne en de natio nalisten op de Krim aan wakkert. Jeltsin heeft Oekraïne in ronde woorden te verstaan gegeven dat geen geweld gebruikt mag wor den in het conflict op de Krim, tussen Russische seperatisten en de inwoners die Kiev zijn toege daan. Kravtsjoek vindt Jeltsins opmer kingen buitengewoon ongepast. Maar ook de Russische media zijn de Oekraïense leider een doorn in het oog. Zij verspreiden volgens hem ophitsende en on juiste informatie over de Krim. Russische diplomaten deugen volgens hem evenmin. Diverse Russische politici betichten de Oekraïnse president ervan dat hij de crisis op de Krim gebruikt om de voor 26 juni geplande presidentsverkiezingen in Oek raïne uit te stellen. De spanning op de Krim, een schiereiland dat voor 70 procent door etnische Russen wordt be woond, is toegenomen nadat het regionale parlement vorige week de grondwet van 1992 herstelde. Dat besluit kan worden uitge legd als een eerste stap op weg naar afscheiding van de Oekraï ne en aansluiting bij Rusland. Een delegatie van Krim-parle- mentariërs zou gisteren in Kiev hebben geprobeerd deze grond wet te rechtvaardigen. De grondwet voorziet onder meer in een eigen leger en in een eigen staatsburgerschap. Oekraïne heeft de Krim tot 31 mei de tijd gegeven om het be sluit terug te draaien. De militaire situatie op het schiereiland is onduidelijk. Oek raïne zou pantservoertuigen naar de Krim-hoofdstad Seva stopol hebben gestuurd. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken van de Krim zou automatische wapens hebben uitgedeeld aan zijn medewerkers. Russische ko zakken zijn naar eigen zeggen op de Krim gearriveerd om het par lement en regeringsgebouwen in Sevastopol te beschermen. Vooraanstaande Russische poli tici hebben ervoor gewaar schuwd dat het conflict op de Krim zou kunnen leiden tot een burgeroorlog zoals in Bosnië. Een woordvoerder van de Oek raïense president Kravtsjoek zei afgelopen weekeinde dat de Oekraïense belofte om alle kern wapens te ontmantelen afhanke lijk kan zijn van een oplossing van de Krim-crisis in het voor deel van Oekraïne. De Russische premier Tsjer- nomyrdin en zijn Oekraïense ambtgenoot Zvjagilsky voerden gisteren voor de tweede achter eenvolgende dag in Moskou overleg over de Krim. Of het wat heeft opgeleverd is niet bekend gemaakt. Naar verluidt hebben de twee vooral over de Zwarte-Zeevloot hebben gesproken, die Rusland en Oekraïne onderling willen verdelen. In de Oekraïense hoofdstad den ken regeringswoordvoerders dat een oplossing van het geschil over de vloot, die in de Krim-ha- ven Sevastopol is gestationeerd, de helft van de spanningen rond het schiereiland zou wegnemen. Aan besprekingen over de explo sieve politieke situatie zijn zij niet eens toegekomen. (ADVERTENTIE) Doden bij raketaanval op Sana Sana - Zeker vijftien mensen zijn maandagnacht gedood to een Scud-raket een woonwijk in de Noordjemenitische hoofdl stad Sana trof. Meer dan tachtig mensen zijn gewond, des reddingswerkers en functionarissen van de Jemenitische resJ ring mee. Drie gezinnen, in totaal twintig mensen, worden r™ vermist. Het is niet duidelijk of zij aan de aanval zijn ontkome of dat zij onder het puin begraven liggen. Bij de aanval kwamen, projectielen terecht voor het ziekenhuis in Sana en het n» gelegen KLM-kantoor. Vrouw moordenaar aangeklaagd Gloucester - De Britse politie heeft gisteren de echtgenote vat de vermeende seriemoordenaar Frederick West aangekl wegens moord op een jonge vrouw, wier lijk is gevonden in j tuin van het huis van het echtpaar, het zogeheten House s Horrors, in Gloucester. Daarmee komt het aantal moord» waarvoor Rosemary West in staat van beschuldiging is gest op acht. Frederick West, een 52-jarige bouwvakker met een eigen aannemersbedrijfje, is aangeklaagd wegens moord on dezelfde acht vrouwen en meisjes. Gesprekken Bosnië vandaag hervat Genève - De vredesbesprekingen over Bosnië worden waarJ schijnlijk vandaag in Genève hervat. Behalve de strijdende! partijen doen ook de VS, Duitsland, Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië aan de gesprekken mee. Italië heeft te kennen' gegeven ook mee te willen praten, om 'aardrijkskundige en militaire redenen'. De gevechten in Bosnië gaan ondertussen door. In het noorden van het land viel het regeringsleger bij de plaatsen Tesanj en Doboj Servische stellingen aan. Volgens Radio Sarajevo is daarbij één Bosnisch-Servische tank vernie-i tigd. Israël sluit grens met Jericho Jericho - Israël heeft gisteren op de bezette Westelijke Jordaan- i oever de enclave Jericho, waar Palestijnen een beperkte mate van zelfbestuur uitoefenen, afgesloten. De maatregel blijft uur van kracht en is volgens de Israëlische autoriteiten be om de nieuwe Palestijnse politie in staat te stellen organisatie op te zetten en haar autoriteit te vestigen, sloot de grenzen nadat Palestijnse politiemensen drie joodseI kolonisten hadden ontwapend. PLO-leider Arafat nam gisterei opnieuw krachtig stelling door alle wetgeving die Israël tijden, zijn bezettingsperiode heeft gemaakt, ongeldig te verklaren, Israël reageerde verontwaardigd; premier Rabin dreigde ren met het stopzetten van het vredesproces. Verdachten aanslag 240 jaar cel in New York - Een Amerikaanse federale rechter heeft gisteren de moslim-fundamentalisten Mohammad Salamah, Nidal Ayyade Mahmud Abouhalima veroordeeld tot elk 240 jaar cel weger, hun betrokkenheid bij de aanslag in New York op het World I Trade Center (WTC) in februari 1993. Bij het misdrijf kwamen zes mensen om en raakten zo'n duizend personen gewond. Dt materiële schade bedroeg meer dan een miljard gulden. Rechter Kevin Duffy wilde met het vonnis uitdragen dat door de bomaanslag het leven van zes mensen met tientallen jaren is bekort. 'Politieke oplossing Ruanda zoeken' Kigali - De strijdende partijen in Ruanda hebben tegen VN-ge-1 zant Riza gezegd dat ze een politieke oplossing, willen voor h bloedige conflict in hun land, dat al aan circa een half miljoen I mensen het leven heeft gekost. De VN-commissie voor de Rechten van de Mens begon in Genève aan een tw spoedzitting over Ruanda. De Hoge Commissaris voor de I Mensenrechten, José Ayala Lasso, zei in zijn openingstoespraak dat sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog nog nooit zoveel mensen in zo korte tijd gestorven zijn. Het is de bedoeling dat een speciale rapporteur binnen vier weken verslag doet van de situatie in Ruanda. Oude politieke garde Italië voor rechter Milaan - De oude politieke garde van Italië moet op 5 juli voor I de rechter verschijnen wegens betrokkenheid bij corruptieaffai res. Gisteren zijn tientallen voormalig prominente Italianen gedagvaard. Onder de verdachten zijn de oud-premiers Craxi (socialist) en Forlani (christen-democraat), de flamboyante e minister van Buitenlandse Zaken De Michelis en twee voormali-1 ge toplieden van de belangrijke voedselketen Ferruzi. Umberto Bossi, de leider van de Lega Nord, moet ook terecht staan. r colleen Barry (ap) v w York - Van de veilige overz gen Agustine Semihari en and' fL jaar hoe hun huizen boerderijen door anderen in be nisch geweld. uari kon zich tenminste nog plukkig prijzen dat hij, zijn uW en hun zes kinderen veilig t buurland Ruanda hadden [sten te bereiken. Ju„ yluchtplaats bleek echter ejnig bescherming te bieden terreur. Op 6 april kwa- Lënin Ruanda dezelfde etnische Inningen tussen de Hutu- imeerderheid en Tutsi-minder- Lj tot uitbarsting die eerder [Ïm ooO Burundezen van huis en L'rd hadden verdreven en werd I vluchtelingenstroom met ge- Ld in omgekeerde richting ge luwd. ienuhari en zijn gezin moesten «nieuw vluchten. „De Ruande- ien bij de grens hielden ons niet «en. Ze zeiden dat we naar je eigen mensen terug kon- lienzei de 40-jarige Semihari Ivorige maand tegen verslagge vers in het vluchtelingenkamp iRubura, aan de Ruandese kant de grens. „Maar we hebben Ijaar geen huizen meer. De men- (n die ons hebben verdreven ^verken nu ons land. Ze wonen niet, ze slapen in hun eigen sluizen. Maar we durven er niet Iheen te gaan omdat zij ons zul len doden." Wet verschijnsel dat vluchtelin gen in het land waar ze onder lak hebben gevonden opnieuw 'door geweld op de vlucht wor den gedreven komt steeds vaker i-oor in een wereld die sinds de ïeëindiging van de Koude Oor- ,og met het ene conflict na het indere wordt geconfronteerd. Jemen zijn 6.000 Somaliërs (die de stammenstrijd in hun land [zijn ontvlucht bekneld geraakt ineen burgeroorlog tussen noor delijk en zuidelijk Jemen. Tussen ide 100 en 270 Somaliërs zijn om Van onze redactie buitenland Athene/Tokyo - Griekenland, Japan, Taiwan en Mexico i de afgelopen dagen opgeschrikt door een serie aardbevingen i De bevolking raakte in paniek, maar de schade bleef beperkt. In Athene werden gistermorgen drie krachtige aardschokken ge registreerd in de Egéïsche Zee, ongeveer 340 kilometer ten noorden van de Griekse hoofd stad. De bevingen hadden een kracht van 6.1, 5.7 en 5 op de schaal van Richter. De schokken werden vooral ge voeld op de eilanden Chios en Lesbos, waar de bevolking ang stig de straat op vluchtte. Vol gens het seismografisch centrum in Athene moeten de aardschok ken ook merkbaar zijn geweest in de dorpen ten zuiden van de Turkse havenstad Izmir. Maandagmorgen werd Kreta al getroffen door een aardbeving met de kracht van 6.1 op de schaal van Richter. Deze richtte materiële schade aan. Ook in het gebied rond Japan en Taiwan deden zich maandag en gisteren verscheidene bevingen voor. De sterkte varieerde van 5.7 tot 6.8 op de schaal van Richter. In Taiwan werden de laatse da gen niet minder dan 200 kleine bevingen gevoeld. Seismologen scherp wil zien door één bril kiest voor de comfortabele Essilor Variiux'1' brilleglazen. U herkent de Essilor Vonïux® specialist o.a. aan de Variiuxsticker op de winkeldeur. BIJ UW VAKMAN-OPTICIEN GSSIIOR zien hierin een opmaat voor grote schok. Het eiland ligt een breuklijn in de aardkors wordt volgens de deskundigen ongeveer om de dertig jaar gH troffen door een krachtige aaro-j beving. Zondagavond was er een bevu in Mexico-Stad (5.0). 1 ren '80 maakte een zware a beving een deel van het centn met de grond gelijk. Ditnw bleef de schade beperkt. De serie aardbevingen is Pl toeval: er bestaat geen enkel verJ band tussen de schokken zich op drie verschillende cowj nenten voordeden, zegt Sewej Duda van het Instituut vw Geofysica van de Hambaf Universiteit. Alleen tussen de vijf aards# ken op Taiwan bestaat een derlinge samenhang. Vier voo 1 schokken gingen vooraf aan hoofdbeving. „Aardbevingen zijn in SeelP| die gebieden een verrassing I dus Duda van de Duitse uiuvj siteit. „Mexico en Taiwan h| allebei op de belangrijkste a bevingsgordel ter wereld. A bgvingen en vuurbergen staan doordat grote landma bewegen en op de plek van I gordel tegen elkaar aanschin Deze regio heet ook we vuurzone' wegens het f tal vulkanen." Het eiland Kreta in de W I landse Zee ligt op de e® belangrijkste breuklijn va wereld, de Trans-Aziatische» del. Deze regio strekt ZIC(I van het westen van de 1 Oceaan via de Himalaya. --. i lie. de A De verkiezingen zijn gestre den. Een nieuw kabinet van welke kleur dan ook zal hoge prioriteit moeten geven aan de bestrijding van de werk loosheid en dus een actief werkgelegenheidsof f ensief moeten inzetten. De commissie, ygn, oud-EG- commissaris Andriessen, aan gehaald in De Stem van 11 mei, komt eigenlijk niet ver der dar. meer banen voor laaggeschoolden. Met de huidige werkloosheid scijfers en de naar verhou ding weinige vacatures niet effectief genoeg. De motor van de economie, de indus trie, moet worden aange zwengeld om een aanjaagef- iect op het totale bedrijfsle ven te bewerkstelligen. Vooral ten aanzien van het midden- en kleinbedrijf, want deze bedrijven zal de groei van de werkgelegenheid moe ten komen. Vermindering van de collectieve lastendruk is daarvoor dringend noodzake lijk. Het traject tussen bruto en nettoloon is immers veel te groot geworden. Ook de las tenverzwaringen waaraan zo wel de rijks- als de lokale overheden zich ruimschoots bezondigen, zullen moeten worden verminderd. Als klein land zijn wij groten deels afhankelijk van export. Onze coneurrentie-kracht moet worden versterkt. Onze kostprijs is bepalend voor on ze werkgelegenheid. Wereld wijd is er geen overproduktie, maar een onderconsumptie. Het draagvlak van consu menten moet derhalve wor den vergroot. Wij houden er bovendien nog te weinig rekening mee, dat we staan voor een wereldwij de economische herordening, want vele landen dringen op ia het economische krachten veld. De wereld is een groot "tfp geworden. Er zijn geen afstanden meer. m dit beeld zal onze techni sche voorsprong nog moeten werden vergroot. Dus meer investeren in menselijk kapi taal, teneinde nieuwe pro moten te ontwikkelen, nieu we markten te veroveren en nieuwe ondernemingen tot 'and te brengen. We zijn te eel doende met het herver- een van bestaand werk in P«ats van het creëren van nieuw werk. n het werkgelegenheidsof- V<ES .za^ «visie van de «zorglngsstaat, geen mis- eiil een S™0* Soe<d' sPe~ nandacht moeten krij- 8 n. Ook valt te denken aan kije, Griekenland, Italië, pen en Spanje tot aan tische Oceaan. deAtiai'l het gegeven, dat de bestaande VUt-] Premie «geling, die een hoge vraagt, moet overgaan lTï Q Ö1 '"«Cl, OVL1 gcuuil vvoJj11 ^exrt>el pensioen. We nio- l stee(Is ouder, maar me. betrekking tot het ar- n„,5s'31roces steeds jonger oud nio-f raet a^s gevolg ver- taphaaf Van Ve8^ menseliik ®'i ongewijzigd beleid komt

de Stem | 1994 | | pagina 4