]M \eraties Opdracht bouwplan fietsroutes Hulst blijft zich Reynaertstad voelen gelegenheidlixel stopt bijna vier ton in aanpassing van computernetwerk I tiiri!!?onnummers en openings- I oDn Van overige afdelingen I pPagina A2. 19.5.94 PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER Oscar en Moniek Elisabeth. lis mevr. I. Goutziers. Gedeputeerde Staten willen acht trajecten besteksklaar laten maken Idestem hi4*it7!raati4,tei- Team Drijdijk wint KPJ-zeskamp in Koewacht Speel-o-theek Hulst gaat op ischarreltoer') ter- I hetrechf'ebef,0Udtz,ch Fietsvaardigheidsproef voor ouderen in Hulst IDESTEM ZEELAND C2 >r particulieren 50% KORTING Open dag op het veldstation van Rijkswaterstaat editie zeeland I Nactie I Rerl fax 01140-19698. I „acteur- Eugène Verstraeten |w editiechef). Druk Opdracht Te lezen Rallytocht Voorlichtingsmiddag ouderen 1EI 1994 WOENSDAG 25 MEI 1994 jkwens, bedankje, jubileum, leptie, huwelijk, verloving, vinning, prestatie, examen, Abraham, enz. nm per kolom 1.09 incl. BTW hrote regel verplicht. Foto of Biding, formaat 35 x 40 mm 1 incl. BTW. Overige tarieven op pvraag. Foto's worden niet geretourneerd. 176-236882 of geef uw tekst in vóór plaatsing af bij één van (antoren. Schriftelijke opgaven uitsluitend geaccepteerd indien i adres bekend zijn, ook indien f betaling bijgevoegd is. luden ons het recht voor teksten Ipgaaf van redenen te weigeren. |de uitgever klachten bereiken i opgegeven tekst behoudt de Izich het recht voor om de naam Ipdrachtgever bekend te maken. I jullie uit de grond van mijn hart. fen goede en gedegen start, lie nieuwe zaak in "Heksenwiel". Imaar werken "met hart en ziel". |ouw grootvader lag de kiem. had hij dit toch kunnen zien. w opvolger is reeds geboren, bhten, of ook hij gaat "scoren", ber een week is de zaak open. h waarachtig, dat ie gaat lopen, pe schouders er stevig onder, m nou allemaal dit "gedonder"?? pat ik vind: jou héél bijzonder. I Veel liefs van mij! |ou bovendien intens bewonder! Bezorger gefeliciteerd. pppelen in Roosendaal, Rinks Broere it\ Terheyden. pnze én oma en |v. Aert. 2 jaar. Opa, Jolanda. Bezorger feliciteert Ln onze verslaggever tyel - De gemeente Axel gaat een jleine vier ton stoppen in de aan lassing van het computernetwerk. I)(t huidige systeem werkt nog wel, laar is traag en de opslagcapaciteit is Het is raar maar waar Angelo wordt vandaag 2 jaar Papa, mama en een poe van Chilla, Getrouwd Marina van de Merbel Claus Suykerbuyk. Bergen op Zoom, 24-05- Getrouwd Kees de Brouwer en Lois de Reus. Bergen op Zoom 24-05-S beperkt. Daardoor kan het huidige computersysteem niet meer normaal worden gebruikt, schrijven B en W in een voorstel aan de raad. De tekortko mingen kwamen aan het licht toen het organisatiebureau IME-Consult uit Nij megen zich kort geleden verdiepte in de werkwijze op het Axelse stadhuis. In dat bedrag zit ook een ton voor een vijfjarig contract met het systeembe heer van IBM om de apparatuur te onderhouden. Een een bedrag van 16 mille om vervangende computercapaci teit te hebben in geval van calamiteiten. Gemeenten worden binnenkort name lijk verplicht maatregelen te treffen om in geval van een 'ongelukje' binnen twee keer 24 uur weer in de lucht te zijn. Het snel bij de hand hebben van gege vens is met name van belang voor mensen filet een uitkering. Die zijn afhankelijk van de bestanden op het gemeentehuis. De uitgave van 370.000 gulden is vol gens B en W nog maar een begin. Als de werkgroep automatisering, die bekijkt wat er op het stadhuis nog meer aan apparatuur nodig is, klaar is met haar werk volgen nieuwe voorstelletjes. Om welke bedragen het hierbij gaat is nog niet bekend. Het voorstel van burgemeester en wet houders komt donderdag in de maande lijkse vergadering van de gemeente raad. Deze begint om 19.00 uur. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten hebben gisteren opdracht gegeven om de acht nieuwe toeristische fiets routes in Zeeuws-Vlaanderen besteksklaar te maken, jen bestek is een uitvoerig bouwplan waar de aannemer mee aan de slag kan. de komst van de nieuwe üutes, wordt de bestaande jchansenroute van de ANWB opgeheven. Langs de nieuwe outes, onder meer de 'Uilen- spiegelroute' en de 'Reynaer- noute', komen wegwijzers van le Euregio-Scheldemond en de jutes worden uiterlijk 1996 in ANWB-fietsgids opgenomen, t maken van de bestekken tost 37 mille en ze moeten uiter lijk 1 juli klaar zijn. Hiermee wordt een aanvraag ta onze verslaggever Middelburg - Ter gelegenheid :an het vijfjarig bestaan is er «li open dag op het veldsta tion van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) van Rijkswaterstaat. Het RIKZ levert als onderdeel van Ver leer en Waterstaat adviezen gegevens gericht op het duurzaam gebruik van estua- kusten en zeeën en be scherming tegen overstro- ing door de zee. Voor onderzoek naar duurzaam gebruik is een veldstation opge richt. Het is gevestigd aan de oevers van de Oosterschelde en maakt gebruik van het schone zeewater voor onderzoek naar vissen, mosselen en andere zee dieren. Met het verse zeewater worden proeven gedaan onder zo natuurlijk mogelijke omstandig- heden, maar met de mogelijk- iieid tot ingrijpen. Er wordt on derzocht in hoeverre de toevoer meststoffen naar zee moet wor den teruggedrongen om een schoon en produktief systeem te nijgen. lissen worden gekweekt op zoet, kak en zout water om hun ge- voeligheid voor vervuiling te tes ta onder omstandigheden zoals in de Westerschelde. De kwali teit van de waterbodems wordt enderzocht met gevoelige dier soorten zoals oesters en kreeft- P' De gezondheid van de mos- isels wordt gemeten om effecten 'ai vervuiling op te sporen, het onderzoek is gericht op de praktijk van het (zoute) water kileer: wat is er nodig om de Jesterschelde schoon te krijgen, 'e effecten van baggeren en storten te beperken, de schorren slikken van de Oosterschelde W te beheren en de draag- bacht voor de schelpdiervisserij ®stand te houden? «jdens de open dag zijn er rond leidingen en demonstraties. Men B welkom op zaterdag 28 mei s® 10.00 tot 16.00 uur aan de jacobahaven op Noord-Beve- ®d. Die is per openbaar ver ier bereikbaar met de buslijnen «en 104, halte tunnel N-57. IWuzen: Zuidlandstraat 32, |s6550i150-18924' faX 011S0" l'edacteuren: Frank van Frank Deij, Rein van M Ton Koomen (sport), I terOggei (editiechef), Harold |de Puysseleijr. I,Stokstraat 1,tel.01100- IM fax 01100-21928. li» ,eur: Cees Maas (provin- I .^'aggever). ld! m S,eenstraat 14, tel. I fSrtent'everk<>op tel S2en: Zuidlandstraat 32, I yl» 0-17920. L.e9enwoordigers: Martin Huls1!'Hans Dimmers. fSOaiwoordigers: Verlvan ^en Brande, Marian Sleten. «oopleider: Harry Muur- "k tel. 076-236454. van het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen gehono reerd. Eerder dit jaar viste dat bureau achter het net, toen het ook om Eurosubsidie ging, maar ditmaal in het kader van Euros- teun aan het platteland. Het provinciaal bestuur weiger de Europees geld aan te vragen om Zeeuws-Vlaanderen van een duidige toeristische wegwijzers en informatie-panelen te voor zien. Middelburg heeft het project 'op de reservelijst' gezet. Die reser velijst gaat als bijlage naar Brussel bij een lijst van projec ten die volgens Middelburg wel honorering verdienen. Zoals ge meld krijgt Zeeuws-Vlaanderen in het zogeten 5B-Project (steun aan 'het platteland) Europese miljoenen verdelen en de provin cie heeft stad en land opgeroe pen projecten aan te kaarten. Maar dan moet het gaan om projecten waarbij de meebeta ling (de helft van de kosten moe ten de initiatiefnemers zelf ver werven) verzekerd is. Dat is (nog) niet het geval bij het pro ject van de wegwijzers. Het plan is om in de regio twaalf informatie-panelen te plaatsen langs de invalswegen, er moeten bijna duizend ANVTO-wegwij- zers worden geplaatst en er wor den zogenoemde rijwielhulpkis- ten langs fietsroutes geplaatst. In totaal kost het project bijna zeven ton. Ballonnen blazen tijdens het liertrekken op de KPJ-zeskamp in Koewacht. Van onze correspondente Koewacht - De KPJ in Koewacht hield op eerste pinksterdag alweer voor de elfde maal de jaarlijkse zeskamp. Het slechte weer vormde geen extra hinder nis voor de twaalf deelnemende ploegen uit het Nederlandse en Belgische Koewacht. Zij waagden zich beurtelings aan het rambollen, watertransport door slangen, liertrekken, watervergiet, de blinde stier en de zeephel- ling. Elke ploeg bestond uit vijf mannen en drie vrouwen. De publieke opkomst was wat minder massaal dan voorheen. Men kreeg een spectaculaire middag voorgeschoteld, met als hoogtepunt de zeephelling waar halsbrekende toeren werden uitgehaald. Ge lukkig hoefden de aanwezige EHBO'ers niet in actie te komen. De wisselbeker was uiteindelijk voor het team van garage Drijdijk, dat 70 punten in de wacht sleepte. Bouwbedrijf De Mey te kende voor een tweede plaats met 65 punten. Op de derde plaats eindigde café Benelux met 59 punten. De jokerprijs, voor het meest origineel uitge doste team, ging naar de ploeg Maenhout/ Van Damme. Met de groots opgezette, boeiende en van tal van zeldza me stukken voorziene tentoon stelling 'Reynaert de Vos (Rei- neke Fuchs) - Goethe 1794-1994' onderstreept Hulst nog eens dat het een Reynaert- stad is. Zegt dat iets? Sommige mensen niet. Zo vroeg een aan tal jaren terug, in de voorberei dingstijd van de Reynaert-Om- meganck, een Axelaar ons: 'Wa' d'is da' noe toch allemaol mee t'ien 'ond in 'Ulst?' Hem sprak het dus niet zo aan, anderen - en gelukkig een groot aantal mensen - gaan er wel prat op dat een van de oudste geschriften in de Nederlandse taal - een Vlaams dialect in dit geval - geschreven werd door iemand die in Hulst woonde of het op z'n minst kende. Kwam 'Willem', de schrijver, er mis schien vandaan en woonde hij in de abdij van Baudeloo bij Klein-Sinaai of in de kapel van Hulsterloo, het huidige Nieuw- Namen? Het is onbekend en al wordt Hulst in feite nergens genoemd, wel Hulsterloo en Absdale en wil je van het een naar het ander, dan kun je niet om Hulst heen. Dat Hulst zich een Reynaert- stad voelt en noemt, is niet van vandaag of gisteren. Hulste naars binnen en buiten de Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' - gesticht in 1928 - waren er in de eerste tien jaar van hun bestaan ook al druk mee bezig. Toen dan ook in 1937 door de NCB een landbouwtentoonstel ling in Hulst werd gehouden, wilde men daar niet alleen maar landbouwwerktuigen, zaaizaden en dergelijke presen teren, maar ook een afdeling 'historie en cultuur'. Secretaris R.W.P. de Vries van de OHK Het Reynaertmonument in Hulst. zegt in het Jaarboek 1938 daar dan ook over: „Inmiddels had de tentoonstellingscommissie onder voorzitterschap van Dr. J.J. Gielen voor de historische afdeeling van de Landbouwten toonstelling in eenige vergade ringen een werkplan gereed ge maakt dat begin September vlot tot uitvoering kwam. Dr. Gielen verdient veel erkente lijkheid voor de toewijding, be steed aan het bijbrengen en catalogiseeren der talloze waar devolle voorwerpen, die in de praktisch ingerichte tentoon stellingszaal een goede plaat sing konden krijgen: de boeren- keuken gaf een kleurige indruk van het gerief van vroeger jaren en wie belangstelling had voor het Reinaerd-epos vond een niet slecht voorziene boekenta fel, waarop zoo een en ander viel te bestudeeren." Maar daarmee was het niet af gelopen, want de tentoonstel ling had de gedachte doen post vatten dat Hulst eigenlijk wel een Reynaertmonument ver diende. Het idee werd met voortvarendheid uitgewerkt en al vrij spoedig kon aan de Ant werpse beeldhouwer A. Damen de opdracht verleend worden een monument te ontwerpen en te vervaardigen. Al op 12 september 1938 kon het monument, dat een plaatsje gekregen had op de Houtmarkt, onthuld worden. Alle geeste lijke en wereldlijke coryfeeën uit Stad en Land van Hulst en ver daarbuiten waren daarbij aanwezig, en als we wel zijn ingelicht, ook de bekende en onvolprezen Vlaamse schrijver Stijn Streuvels, Prof. dr. J.W. Muller, een befaamd Noord- Nederlands 'vossenjager' zou een inleiding uitspreken. Hij was verhinderd, maar zijn toe spraak is opgenomen in Jaar boek 1939/1940 vanb de OHK. Secretaris A. de Mul vat het allemaal nog eens bescheiden samen: „Ieder rechtgeaard bewoner der Vier Ambachten voelt zich van fierheid de borst zwellen, als hij bedenkt, dat de schrijver(s) van den Nederlandsen Reinaert, glorie der middeleeuwsche lite ratuur, zoo hij (zij) al geen bewoner(s) der Vier Ambachten geweest is (zijn), dan toch zich er uitstekend thuis voelde(n), zoo zelfs, dat het tooneel waar op de lotgevallen van Reinaert zich afspelen, voor een belang rijk deel op onzen historischen bodem hier in de Vier Ambach ten ligt." Voor wie nog niet wist waarop hij trots moest zijn, moet het nu ook duidelijk zijn. Dat is wel wat anders dan dien Axelaar met 't'ien 'ond'. In de loop der jaren is het monument ver plaatst naar net buiten de wal len bij de Gentsepoort. Hoe het allemaal gekomen is, staat te lezen op een plaat aan de rech terzijkant van het monument. Of te lezen... ons lukte het niet. De eigentijdse 'vossenjager' W. Gielen kreeg het samen met dochter Annemarie wel voor el kaar: - De Reynaert-viering tijdens de landbouwtentoonstelling van den NCB 1937 leidde tot oprichting van een comité voor een Reynaert-monument. Door de milde bijdragen van de ge meenste Hulst, de Nationale Levensverz. Bank N.V. te Rot terdam en van vele burgers in en buiten deze veste kon dit gedenkteken onthuld worden op 12 september 1938 door den beschermheer v.h. comité J.W. Quarles van Ufford Commisaris der Koningin in Zeeland. Spijtig dat het nauwelijks meer te lezen is. Een nieuwe plaat, desnoods in modern materiaal en dan aan de achterzijde aan gebracht, kan Hulst toch de kop niet kosten? Aanvullende infor matie staat op een paneeltje voor het beeld: - Reynaertmonument. Ontwor pen door de Antwerpse beeld houwer A. Damen. In 1938 op de Houtmarkt onthuld. Na de Tweede Wereldoorlog naar hier verplaatst. De bezoeker ziet de verbondenheid van de Reynae rtstad Hulst met het verhaal 'Van den Vos Reinaerde' uitge beeld. 'Van de Vos Reinaerde' is geschreven omstreeks 1250 in een Vlaams dialect door 'Wil lem'. De naam van de beeld houwer is op de foto niet te zien, op het monument staat die rechtsonder. Toen onze foto graaf deze prent maakte, was de staf incompleet, maar die is gelukkig ook weer hersteld. Van onze correspondente Hulst - De speel-o-theek Aap Noot Mies in Hulst moet het doen zonder subsidie. Toch moet er geld in het laatje komen en daarom gaan de medewerksters binnenkort langs de Hulster Middenstand om gratis prijzen in de wacht te slepen. „Wij houden elk jaar in het laatste weekend van augustus een braderie. Voor de diverse spelletjes en activiteiten heb ben we prijzen nodig. We zijn een niet gesubsidieerde stich ting en moeten toch nieuw speelgoed aanschaffen. De op brengst van de braderie komt ten goede aan de speelgoed collectie. We gaan de laatste jaren langs winkels, garages, banken en restaurants en vra gen dan een bijdrage in de vorm van prijzen. We willen niet onaangekondigd voor hun neus staan en hebben dit jaar een brief verstuurd. De mede werksters gaan in de eerste en tweede week van juni op pad," vertelt Ellen Aper van de acti viteitencommissie. De speel-o-theek houdt tij dens de braderie een loterij en de kinderen kunnen allerlei spelletjes spelen waarmee prijzen gewonnen kunnen worden. In de grabbelton waar men altijd prijs heeft komen stickers, pennen, zon- nekleppen, sleutelhangers en dergelijke te zitten. De speel-o-theek hoopt dat de Hulster middenstand een groot deel van deze prijzen zal schenken. Terhole ROMMELMARKT - Fanfare Excelcior houdt zaterdag van af 9.00 uur een rommelmarkt in en om het dorpshuis in Terhole. Om 14.00 uur is er. een grote gaaibolling en de hele dag draait het Rad van Avontuur. De opbrengst van de rommelmarkt gaat naar in strumenten voor de 14 nieuwe leden van de fanfare. KAARTINGEN Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. G. Styleman-A. van de Berghe, 2. R. Sturm-F. de Maayer, 3. A. Verhulst-G. de Maayer. Nieuw-Namen - Moed en Geduld: 1. J Vermeersen-I. Blemberg, 2. L. Timmermans-G. Joris, 3. J. de Loos-G. Ivens. Nieuw-Namen - ACW: 1 R. Sturm-J. van Campen, 2. F. de Block-E. Weyenberg, 3. A. Thiele- man-R. Boeckling. FOTO WIM KOOYMAN CLINGE - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, hobbymiddag. Hoewel al even geleden, kan ik het niet nalaten alsnog te reageren op de rallytocht waaraan burgemeester Kesser deelnam. Ik vind het niet van goede smaak getuigen dat een bur gemeester van een stadje als Hulst met zijn verkeerspro blematiek in de binnenstad deelneemt aan een dergelijk milieuverstorend evenement; er trachten al meer dan ge noeg automobilisten zich als heuse rallyrijders door de stad te wurmen. Als het om publiciteit voor Hulst (of de heer Kessen) gaat, dan zijn er toch zeker wel milieuvriendelijkere acti viteiten te organiseren. Onze burgemeester is geen groentje, toch verwachtte ik in te kort V°°r eGn brief k°rten en te J bewerken. Geer, brieven op riim "blicatie betekent niet f automatisch dat de SWlehe,m*tuw standpunt eens is. hem wel enigszins 'groen'; promootte hij immers voor heen niet Hontenisse als Tong van Zeeuws-Vlaanderen'? Hulst D. van der Meer Van onze correspondente Hulst - De Stichting Welzijn voor Ouderen Hulst oogstte veel succes met de herhalingslessen theorie en de rijvaardig- heidsproef voor oudere automobilisten. Met het project werd zelf een waarderingsprijs in de wacht gesleept. De stichting wil nu de aandacht vestigen op de oudere fietsers. Fietsers van 55 jaar en ouder kunnen een fietsvaardig heidsproef afleggen op woens dag 15 juni tussen 9.30 en 16.30 uur. De proef wordt afgenomen in en rond het dienstencentrum de Lieve in Hulst. De proef be staat uit twee delen, een fiets- programma en een doe-pro- gramma. 's Morgens rijden de deelnemers uit Hulst, Sint Jan steen en Heikant een toeristische fietsroute en volgen 's middags het doe-programma. De deelne mers uit Nieuw-Namen, Clinge en Graauw werken het program ma in omgekeerde volgorde af. In de Lieve wordt gezorgd voor soep, het is raadzaam een lunch pakket mee te brengen. Noodstop „Het is belangrijk voor ouderen dat zij zich een voelen met de fiets en dat zij een gezonde dosis zelfvertrouwen hebben. We wil len de deelnemers een behendig heidscircuit laten rijden. Op het eerste gezicht normale handelin gen zoals op- en afstappen, een noodstop maken en scherpe bochten rijden, maar in de prak tijk valt dat meestal tegen," ver telt Nellie Rijk van de Stichting Welzijn. Tijdens het doe-pro'gramma wordt van alles getest. Een goed gehoor en gezichtsvermogen is onontbeerlijk en dus wordt hier extra naar gekeken. Ook is het belangrijk dat de oudere fietser beschikt over een goede conditie en daarom worden oefeningen geleerd waarbij de spieren die bij het fietsen nodig zijn extra belicht worden. Deze les wordt gegeven door een ervaren MB- VO-leidster. Tandems Omdat een aangepaste fiets voor sommigen een uitkomst kan zijn, wordt die dag een aantal fietsen met aanpassingen getoond. Op de ouderenfietsdag zijn twee tandems, een driewieler een meerpersoonsfiets en een snor fiets beschikbaar. „Ik hoop dat veel ouderen die dag meedoen. Veiligheid op de weg is belangrijk en een opfris cursus is meestal gezellig en leerzaam," aldus Nellie Rijk. Van onze correspondente Hulst - De Stichting Welzijn voor ouderen in Hulst houdt voor alle ouderen van de gemeente vrijdag 10 juni een bijeenkomst in de Lieve, aanvang 14.00 uur. De middag is belegd omdat per 1 juli een wet in werking treedt die de ziektekosten drastisch kan veranderen. Mensen met een inkomen van 30.500 gulden of minder zijn dan verplicht verzekerd via het ziekenfonds, maar zij die meer inkomsten hebben en bij het ziekenfonds verzekerd zijn moeten zich dan particulier, en waar schijnlijk duurder, verzekeren. Tijdens de bijeenkomst zal M. de Kort van de zorgverzekeraars aanwezig zijn om uitleg te geven. Bovendien wil zij na afloop helpen bij de aanvraag voor deelname bij het ziekenfonds. Zij heeft hier wel de bruto-inkomstengegevens voor nodig van de aanvragers. De stichting hoopt dat velen gebruik zullen maken van de gelegen heid om alles over de wijzigingen in de ziektekostenverzekering voor ouderen te weten te komen.

de Stem | 1994 | | pagina 15