IJS, O64 We hebben er alles aan gedaan' O99 DE STEM 4Het wordt een spannend avontuur' \s mmuNcnffi\ SIRE Minder alcoholisten, maar meer gokverslaafden [ontenisser burgemeester Steenkamp zegt varkens niet tegen te kunnen houden: |S vragen advies over fpnaardering Oostburg Burgemeester Knokke pleit voor 4electrocars' Prinses Juliana aanwezig bij uitreiking van de Four Freedoms Awards poor alle installaties op het gebied van c.v. en sanitair. ïldzoutje ïkmakers. gram g Tropical of :mon. vruchtensap. ?rotestoptocht Beeldhouwer Wies Strobbe restaureert graf Nederlandse schilder in Parijs: ttgdige vandalen aangehouden Goese 'meester' winnaar van Gouden Krijtje Goese zakenman langer in de cel ZMF mag over besteding steun gaan meepraten Dronken automobilist pas na wilde achtervolging gepakt IEI 1994 gs- Transportstraat 14 - Postbus 153 4530 ADTerneuzen-Tel. 01150-12520 prijs kopen, lie produkten van dit hebben, kunt u Iren tot één van de Imunt bijft de hele Dordeelplezier! Isteding van f 10,- MAASTRICHT, inkelplein Noorderbrug, nciscus Romanusweg 2. IWEGEIN, W.C. City-PIaza. WEGEN, W.C. Dukenburg. )EN, Mondriaanplein 27. RECHT, W.C. Overvecht. NSWAARD, Leenderweg 120. IHEL, Stationsstraat 11-13. IDHOVEN, City-centrum. TNRAY, W.C. De Bleek. DOEN Zeeland 0ie verslaggever Iburg - De afgelopen is het aantal alcoholis- j, Zeeland gedaald, het 1 druggebruikers gesta- iterd, maar het aantal Verslaafden daarentegen (toegenomen. 1 Zeeuws Consultatiebureau I Alcohol en Drugs (ZCAD) lerde vorig jaar een toename 1(3 procent in het aantal Verslaafden dat om hulp Kj). Het aantal klanten in Tsector steeg van 96 naar Zeeuws Consultatiebureau voor Aleohol en Drugs ziet toekomst, somber in 156. In totaal zijn in Zeeland ongeveer 1200 mensen verslaafd aan alcohol, drugs, gokken of medicijnen. Vorig jaar, aldus het gisteren uitgekomen jaarverslag, werd twaalf procent meer klanten in geschreven en het aantal alco holverslaafden groeide in dat jaar met negen procent. Maar een lijst over de laatste vijf jaar, laat de trends in verslaafd Zee land zien: geldt het jaar 1989 voor het cijfer 100, dan komt het totaal aantal ZCAD-klanten op 117, het aantal alcoholverslaaf den op 91, het aantal drugge bruikers op 124, de gokkers op maar liefst 325 en de 'overigen' op 242. Het bestuur van het ZCAD her haalt in het jaarverslag de op vatting dat gokkasten geïsoleerd dienen te worden in gokhallen en ze overal elders verboden moeten worden. Het argument dat ze niet verboden mogen wor den omdat anders het illegale gokken zo erg zou toenemen, vindt het ZCAD niet sterk. 'Bij drugs,' aldus het jaarverslag, 'waar het bestaan van een ruim illegaal circuit bekend is en met schrikbarend hoge kosten aan geld, mensenlevens en maat schappelijke schade gepaard gaat, heeft hetzelfde argument geen overtuigingskracht.' Niet alleen daarom ziet het ZCAD de toekomst somber in. Er moet meer gedaan worden met minder mensen en met min der geld, zo luidt de verwach ting. Een bezuiniging van der tien procent hangt in de lucht en het ZCAD meldt dat wanneer dit doorgaat (vorig jaar demon streerde men in Den Haag om een veel forsere korting van de baan te krijgen, daar is de der tien procent van overgebleven), de kwaliteit van de zorg wordt aangetast. Er zullen keuzes moeten worden gemaakt en nog meer mensen zullen buiten het schip vallen. De Zeeuwse gemeenten moeten die keus dan maar maken en zeggen welk soort verslavings zorg zij bovenaan willen stellen en welke afvalt, aldus het ZCAD. Bonze verslaggever Lterzande - „Wij hebben echt alle mogelijkheden (erzocht, vele deskundigen geraadpleegd, er maanden in gestopt, maar we kunnen die varkens niet Ishouden". Burgemeester Th. Steenkamp van Honte- ïe zei dat gisteren naar aanleiding van kritiek dat de leente Hontenisse te snel de handdoek in de ring zou |ben gesmeten. Steenkamp anders. „Als we ook die weigeren en ze gaan daartegen in beroep, dan verliezen we het. We hebben alle mogelijke deskundigen geraad pleegd. We hebben geen poot om op te staan. Bovendien lopen we bij weigering het risico dat we straks worden geconfronteerd met forse schadeclaims. Vandaar dat we met pijn in het hart hebben besloten die twee ver gunningen af te geven. We kun nen niet anders. Datzelfde geldt als straks wellicht ook de vier andere aanvragen worden omge zet in groen label-stallen. Ook die zullen we vergunning moeten geven". heleboel gemeenten in kis-Vlaanderen werden vo- Jaajaar geconfronteerd met ■stagen voor de vestiging van pnsmesterijen. Door het ij- nemen van zogenaamde tbereidingsbesluiten voor het (iramingsplan buitengebied pen de gemeenten de deur op (doen, maar toen was er al ■wat leed geschied. Zo liggen Ij Hontenisse maar liefst zes pragen voor de vestiging van la-mesterijen. Samen goed linieer dan 32.000 varkens. Iiaivragen zijn allemaal vol- E de regels, dus voor het peren van een bouwvergun- l is geen grond aanwezig, itenisse weigerde, evenals de bige gemeenten, wel een mi- Ivergunning af te geven. Nu Iechter twee aanvragen zijn Iw in zogenaamde groen lei-stallen ligt de zaak volgens Jïlooslerzande - Deelnemers |an de protestoptocht tegen ie komst van varkensmeste- |ijen worden om 20.00 uur wacht op het Marijke- JjieininKloosterzande. Kin- lieren krijgen daar roze bal- men uitgedeeld en er zijn |iis fakkels en stickers ver- r. Vervolgens gaat I dan via de Margriet- laat, Tulpstraat, Kenne- el, Groenendijk en teterstraat naa het Hof pZandeplein. Daar worden |de bezwaarschriften nog symbolisch overhan- i aan burgemeester Th. liteenkamp. Groengordel De andere vier krijgen wel een bouwvergunning, maar in navol ging van Hulst zijn daaraan de voorwaarden gesteld dat de eco nomische haalbaarheid moet worden aangetoond en de mestafzet gewaarborgd moet zijn. Dat klinkt goed, maar in feite werken die bepalingen niet echt belemmerend. In Hontenis se heeft men er nu ook nog aan toegevoegd dat er een groengor del om de bedrijven heen moet komen. Maar ook daar worden de aan vragers niet warm of koud van. In de vier gevallen gaat het om zogenaamde traditionele stallen. B en W van Hontenisse hebben daarvoor de milieuvergunning geweigerd, maar volgens Steen kamp loopt de gemeente zelfs daarmee een risico. „Als de aan vragers hogerop gaan en be zwaar aantekenen tegen onze weigering, dan moet ik nog zien of we dat winnen". fwze verslaggever Kleiburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland kunnen niet f het verzoek komen van B en W van Oostburg om hun peente op te waarderen. Zij vragen daarom aan een provinciale adviescommissie om raad. [Oostburgse college heeft be- F ~e: een brief gestuurd naar Paet de vraag de wethouders raadsleden op te waarderen 'de klasse van 18.001 tot i inwoners. Sinds 1991 zit 'teg daaronder, maar de - vindt dat de werkdruk (^gestrektheid van het ge- «n indeling in een hogere rechtvaardigt. De vraag p zich nu op, althans bij lf er eigenlijk wel sprake is DPTOardering. Zij denken j "et verschil tussen de ge- Kl klasse en die welke F'Wg op grond van het in- l ya' zou moeten hebben, al- een verhoging van de Beeldhouwer Luc Ingels bezig met het kappen van de nieuwe marmeren plaat. FOTO WIM KOOYMAN tijdsbestedingsnorm inhoudt. Als dat zo is, zou een advies van de interprovinciale commissie niet nodig zijn. GS zijn er echter niet helemaal zeker van of de commissie hoe dan ook nog ad- vies-bevoegdheden heeft, nu per 1 januari 1994 de nieuwe Ge meentewet in werking is. Ze gaan ervan uit dat de commissie blijft adviseren, maar constate ren tegelijkertijd dat binnen het Interprovinciaal overleg een dis cussie wordt gevoerd over de vraag of de commissie moet blij ven bestaan. Het antwoord op hun brief, normaliter binnen en kele weken te verwachten, moet GS helderheid verschaffen. ln'e Correspondent dizen - De politie in Terneuzen heeft gistermorgen rond ILm-0P Axelsestraat in die plaats twee minderjarigen t15 jaar) aangehouden. 'weetal de nacht niet slapend had doorgebracht, werd al Tien'ik- ^e bekenden enkele uren daarvoor op het terrein van L testation aan de Churchilllaan in Terneuzen een papier- L ln brand te hebben gestoken en verder nog een bloembak L c hebben. Totale schade zo'n 350 gulden. L„ rvoor bad het duo, zo bekenden ze eveneens, een vlag KcN?en b'J het tropisch golfslagbad Scheidorado- aan de I "Waan en deze in brand gestoken. Verder hadden ze ingebro- 1-,,een school aan de Rembrandtlaan in hun woonplaats en 'Keen aantal pennen en gummetjes als buit meegenomen. Ten aan het licht dat een van hen in het bezit was van een |Wjljr naar e'§en zeggen, voor vijftig gulden had gekocht, lJ wist dat het voertuig gestolen was. EEN GRAF ontdekken van een bekende Neder landse schilder in Parijs is bijzonder. Wies Strob be uit Kloosterzande kent de Franse hoofdstad als zijn broekzak en stuitte louter toevallig op de naam van Gerard van Spaendonck. Hij vond het 170 jaar oude graf op het kerkhof Père Lachai- se en nam contact op met de nabestaanden. De contacten mondden uit in een opdracht aan de beeldhouwer Luc Ingels uit Ossenisse die het graf volledig mag restaureren. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen WIES STROBBE is leraar Frans aan de Steelant-mavo in Terneu zen. Hij is zijn hele leven al Parijs-gek. en organiseert heel wat reizen naar de lichtstad. „Ik werk steeds met een thema, dat kan zijn het impressionisme, be kende schilders, musea enzo voorts. Ik lees alles wat er over Parijs verschijnt en in een boek van Michel Danzel over de histo rie van Parijs kwam ik in het gedeelte, waarin hij een wande ling over het kerkhof beschrijft, het volgende zinnetje tegen: 'Hier loop ik langs de Neder landse bloemschilder Gerard van Spaendonck'. Dat intrigeerde mij en dus ging ik snuffelen. In de Larousse-encyclopedie vond ik hem terug. Hij was een Neder landse schilder die geboren is in 1746 in Tilburg en die stierf in Parijs in 1822. Een man die bloemen schilderde tot in de per fectie en zeer geliefd was aan het hof van Lodewijk XVI. Een han dige jongen, want als hofkunste naar wist hij toch aan de guillo tine te ontkomen tijdens het ter reurbewind. Hij kreeg weer op drachten gedurende de Napo leontische periode," vertelt Strobbe. Bloemen Van Spaendonck was inderdaad beroemdtijdens zijn leven en laveerde tussen de verschillende regeringen door. Hij werd ge waardeerd omdat hij technisch knap werk afleverde. Vooral mi niaturen, portretten en bloem- schilderingen. Hij mocht op het dak van het Louvre een tuin aanleggen en bloemen kweken die hij voor zijn werk nodig had. Hij werd plantkundige aan de Jardin des Plantes en schopte het zelfs tot directeur. Hij bleef ongetrouwd en liet een omvang rijk oeuvre na. „Ik moest dat graf vinden hé, en dus keek ik alles na. Ik kreeg veel medewerking van de grote kerkhofkenner Vincent de Lang lade. Van Spaendonck lag in de elfde divisie op het kerkhof, niet ver van het graf van Chopin. Het graf was erg vervallen en de tekst was nauwelijks te lezen." Restaureren Via de gemeente-archivaris van Tilburg kreeg Strobbe het adres van de Stichting B. van Spaen donck: nazaten van Jan Anthony van Spaendonck, de eerste la kenfabrikant van Tilburg. Hij schreef een brief en kreeg per ommegaande een antwoord. De familie was op de hoogte van het bestaan van het graf en wilde het wel laten restaureren. Strob be mocht in Parijs een restaura teur zoeken. „Ik dacht toen meteen aan Luc Ingels, hij is beeldhouwer en gespecialiseerd in het restaure ren van graven. Ik vroeg of hij geïnteresseerd was en hij zei on middellijk ja. Toen was het een kwestie van regelen met de fami lie en de gemeente Parijs. Daar komt veel bij kijken, maar mede dankzij Langlade hebben we nu een papiertje waarop staat dat graf nr. 323 dat geplaatst is op 11 mei 1822 gerestaureerd mag worden." Dat de Zeeuws-Vlamingen dit papiertje kregen is geweldig, want het wordt slechts 'uitgege ven bij hoge uitzondering. Luc Ingels toont het document. „Zonder dit kan ik niets doen in Parijs. Ik vind het wel een uitda ging. Tot nu toe kwam ik niet verder dan Vlaanderen om een graf te restaureren. Père Lachai- se heeft een bijzondere aantrek kingskracht en ik was echt onder de indruk toen ik ging kijken." (Père Lachaise is geopend in 1804 en er liggen ongeveer 100.000 graven, JR) Roest Ingels ontroestte ter plekke het Het graf van Gerard van Spaendonck op het Parijse kerkhof Père Lachaise vóór de restauratie. WOENSDAG 25 MEI 1994 DEEL 1 Van onze correspondent Knokke (B) - Graaf Leopold Lippens, burgemeester van Knokke, denkt eraan zeventig elektrisch aangedreven voertuigen te kopen, die eerder werden gebruikt tijdens de Wereldtentoonstelling in Sevilla. De burgemeester wil deze mi lieuvriendelijke wagentjes verhuren aan automobilisten die hun eigen voertuig in een openbare ondergrondse par keergarage hebben gestald. „De electrocars zijn geruis loos, vervuilen niet en nemen weinig plaats in. Een ideaal vervoermiddel voor onze bad plaats, die overspoeld wordt met auto's", aldus Lippens. Bedoeling is dat voor deze voertuigen vlakbij kust en zeedijk speciale parkeerplaat sen komen. Daar kunnen de wagentjes eventueel 'bijtan ken' bij een stopcontact. Afgelopen pinksterweekeinde konden belangstellenden in Oostende al kennismaken met elektrisch voortgedreven auto- tjes. Een Knoks bedrijf intro duceerde daar twee modellen tijdens proefritten. Middelburg (anp) - Prinses Juliana is zaterdag 4 juni in de Nieuwe Kerk te Middelburg aanwezig bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Dat meldt de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). ijzeren hekwerk rond het graf en de Franse witsteen. De marme ren plaat werd eraf gehaald en deze kapt hij thuis in zijn atelier na. „Het is statuaria-marmer. De letters worden naderhand inge legd met bladgoud. Het was een heel werk om de tekst te ontcij feren, maar we zijn er uit geko men. Het moet identiek zijn." Als de plaat klaar is en ook het ijzeren kruis en de eikels, die de hoeken van het hekwerk sieren, reist Ingels op 8 juni naar Parijs. Daar werkt hij dan alles af. „Ik denk dat er veel mensen zullen kijken, want het komt niet vaak voor dat daar een graf gerestau reerd wordt. Ik kan er niet wer ken met een verlengsnoer, dus voor slijpsteen en andere machi nes moet ik werken met een aggregaat. Het stenen monument moet bijgekapt worden en schoongemaakt, het hekwerk krijgt een zwarte laklaag en de marmeren plaat wordt gemon teerd. Ik hoop in drie dagen de klus te klaren en anders werk ik de details later af." Degelijk Ingels vindt het graf degelijk, vrij klassiek en simpel van vorm. De restauratie is niet echt moei lijk, maar voor hem wel een flinke reclame. Hij past de res tauratie gewoon in in zijn andere werkzaamheden. „Ik geef cursussen en ontwerp beelden. Ik werk veel met steen, hout, ijzer en marmer. Met een vriend ben ik begonnen met het verwerken van Azaila albast. Dat is prachtig materiaal, zacht met een mooie tekening en sterk licht doorlatend. Het wordt in Spanje en Italië veel verwerkt in gebouwen en hier neemt de be langstelling voor albast weer toe." Hij bestudeert een plattegrond en maakt een lijstje van de ma terialen die hij mee moet nemen in zijn bus naar Parijs. „Het wordt een spannend avontuur, er is meer tijd ingekropen dan ik verwacht had, maar nogmaals het is een uitdaging." De onderscheidingen worden door het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute toegekend aan personen die zich bijzonder hebben ingezet voor vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van ar moede en vrijwaring van vrees. Dit zijn de vier vrijheden die president Franklin D. Roosevelt opsomde in een toespraak tot het Amerikaanse Congres op 6 ja nuari 1941. De Four Freedoms Awards wor den uitgereikt sinds de herden king van het honderdste geboor tejaar van de Amerikaanse pre sident F.D. Roosevelt in 1982. In even jaren gebeurt dit in de Zeeuwse hoofdstad en in oneven jaren in Hyde Park in de staat New York. De Franklin Delano Roosevelt Freedom Medal is zoals bekend toegekend aan de Dalai Lama. De onderscheiding wordt uitge reikt door dr. H.J. Witteveen, oud-minister en oud-directeur van het Internationaal Monetair Fonds en Christopher Roosevelt, kleinzoon van de president. De onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting is toegekend aan Marion Grafin Donhoff, uit geefster van het weekblad Die Zeit. De onderscheiding wordt uitgereikt door Richard Hol- brook, de Amerikaanse ambas sadeur te Bonn en Arthur M. Schlesinger, historicus en oud adviseur van president Kennedy. De onderscheiding voor vrijheid van godsdienst is toegekend aan Gerhart M. Riegner, vice-voor- zitter van het Joods Wereld Con gres. De onderscheiding wordt Hilversum - Peter van 't Sant uit Goes, 'meester' aan de bassischool Prins Mau- rits in Goes, is de beste meester van Nederland. Al thans, hij heeft zaterdag het Gouden Krijtje gewonnen in de televisie-uizending 'Alles Kits' van de AKN-omroe- pen (Avro, KRO en NCRV). Op de tweede plaats eindig de meester Jan ter Bork van basisschool 't Broekhoes uit Balinge, derde werd Rien Voets, onderwijzer op basis school De Borch in Rosma len. De eerste 'juf' in de uitslagenlijst was Ineke van Dam van de Oranje Nas- sauschool in Ede; zij eindig de op de negende plaats. uitgereikt door Stephane Hessel, ambassadeur van Frankrijk en Henry Morgenthau III, zoon van de minister van Financiën onder president Roosevelt. De onderscheiding voor vrijwa ring van armoede is toegekend aan mevrouw Sadako Ogata, Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. De onderscheiding wordt uitgereikt door prof. dr. Kooij- mans, minister van buitenlandse zaken en mevrouw Franklin D. Roosevelt Jr. De onderscheiding voor vrijwa ring van vrees is toegekend aan prof. Zdravko Grebo, oprichter van het radiostation ZID in Sa rajevo. De onderscheiding wordt uitgereikt door mevrouw Paula d'Hondt, minister van staat van België en prof. D. Eisenhower, kleinzoon van generaal en presi dent Eisenhower. Van onze correspondent Middelburg - De 42-jarige Goese zakenman Guido H. die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij een zwendel waarbij het En gelse Leger des Heils voor ette lijke miljoenen guldens werd ge tild blijft voorlopig nog voor zeker dertig dagen achter slot en grendel. De Middelburgse rechtbank heeft dat gisteren beslist. Guido H. zat sinds 20 april van dit jaar vast in een Engelse gevangenis en werd na een verzoek van het openbaar ministerie in Middel burg vorige week maandag uit geleverd. Over een maand beslist de rechtbank opnieuw of de ge vangenhouding van H. 'moet worden verlengd. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Mi lieufederatie (ZMF) mag be stuurlijk meebeslissen over de verdeling en besteding van de miljoenen guldens Europese steun die naar hetr Zeeuws- Vlaamse platteland vloeien. De ZMF vroeg bestuurlijke be trokkenheid aan bij het provin ciebestuur omdat een aantal in gediende projecten over natuur, landschap en milieu gaat. Gede puteerde Staten hebben het ver zoek gisteren gehonoreerd. De ZMF mag zitting nemen in de zogenoemde Klankbordgroep. Van onze correspondent IJzendijke - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft gis ternacht na een wilde achtervolging over een tiental kilometers een 39-jarige man uit Boekhoute kunnen aanhouden. Hij bleek onder invloed te verkeren. Na een wilde rit, deels over polderwegen, met snelheden van boven de 150 kilometer per uur, werd de man kort in de buurt van zijn woning tot stoppen gedwongen. Hij is overgedragen aan de Belgische rijkswacht. De man werd omstreeks twee uur gisternacht door een politiesurveillance gesignaleerd nabij de kruising Tivoli in IJzendijke. Bij het zien van de politie schoot hij als een raket ervan door. De politie zette een achtervolging in waarbij de kilometerteller soms een snelheid aangaf van 160. Ondertussen alle stoptekens van de politie negeerend racete de man verder via de Pyramide en de Barbarapolderweg richting Belgische grens waarna hij kort na het passeren hiervan in de kraag kon worden gegrepen. Een forse boete wegens de abominale snelheid (80 kilometer per uur was toegestaan) en het negeren van de stopttekens kan de man van het Openbaar Ministerie in. Middelburg tegemoet zien.

de Stem | 1994 | | pagina 13