Volgende keer puntje scoren' ed! deuren! ïtbal bij iedei «■machine H lartina Navratilova complimenteert Miriam Oremans Tranen in plaats van vreugde Geld voor Nigeria MOTORVERHUUR ïgelique Seriese wint zesde Europese titel na Salomons-oordeel arbiters hxToer- en choppermodellen bij tigchelaar Breda Rendez-^/öI Jan Gaasbeek voor twee jaar naar NAC Becker haakt af met rugblessure Ooms heeft gemengde gevoelens te kampen na titel Van der Lee Op een nitutie fiets hom je als eerste aar?! f)et5 Zonderzorgen! 1994 r WK-voetbalfanaten. Gratis een etbal bij iedere Block Decker r de waardebon in bij je Black Boo lean de bal zo mee naar huis nemen als ie '"Ln van dit aanbad hebt voldaan. Vrc Tel.^-076-281 Sport iFlorijnstraot 10 te 4879 AH Etten-Leur. jy4 en zolang de voorraad strekt. vrouw Hoor ze gaan. |5c/m) Ir vrouwen: ren bel pepm) zoeken ns. Bel bor strenge T320.325.80 |S zoeken ntakt. Bel van hete (75cpm) Bel let vrouwen. 14300, man- f57 (75cpm) vrouwen em-Sexkon- |1 (75cpm) fekkere hete f-Wip-dating Ipart afspre- jte omgeving |cpm) |n met zo'n 3el dan nu: llOOcpm) VROUWEN van 35 u ouder willen Direkt Se' 06-9750 (75cpm) "DE-DIREKT-'t-bed-in-l Vast en Zeker sexcorii Bel: 06-350.266.59 (1qj Esc.serv. U weet wel Va 17.00 tel. 01620-34' Ljaan van Essen jusk - Het eerste waar Angelique Seriese na afloop jjhaar titelgevcht naar op zoek ging was een stoel, pot zat de kersverse Europees kampioene judo in het irgewicht. Vijf minuten sjorren en zeulen met de te Maksymov, een tegenstandster van 135 kilogram |jjn ook geen makkie. (kost vreselijk veel energie", jiSeriese uit, „Niet alleen de lijd zelf, maar ook de con- natie vóór het gevecht. De .dag liep ik maar te denken: oet haar hebben, ik moet jb, Op het WK verloor ik in jnale van haar, maar toen ik vooral van mezelf, TIPPELLIJN een2 had ik last van hm, -i tirnp V»r\4- ril a4- vrouwtjes zoeken gertje? 06-9530 (75cpn»Seriese niet geweldig draai- in de halve finale van ANONIEME Sexdating kontakt met eenzame t wen 06-9706 (100cpm) *SM-VOOR-2* snelle kontakten!! 06-320.32 (75cpm) HOMOKONTAKTEN je 'n hete jont 06-320*330*18 (75cpm) ANONIEME sexadrr van vrouwen. Bel 06-9737 (75cpm) EENZAME meisjes snel sexkontakt! Bel 06-9780 (75cpm) 100% Wild Live Sex 06-9891 Geen wachttijd 1gpm STOP met wachten!! sexgesprek met hete alleen voor jou: (75cpm) j ik een hamstringblessure pat zat me niet lekker." prettig voelde Seriese zich i!gaand aan de finaledag niet in Gdansk. „Ik heb mal gesproken spanning no- is een feit. Maar nu had illerlei kleine irritaties. Vrij pas ik gaan hardlopen, een 'uurtje maar. Toch had ik bij ie slap pijn aan mijn knie. lee, super was het niet.' nlag, tegen toch niet be id imponerende Italiaanse sata Burgata te merken. Se- was niet soepel, niet snel, i sen beetje afwezig. Welis- twon ze met een yuko en koka (straf voor Burgata), irtevreden was ze niet. „Nee, tapte de mat af en zei gelijk imijn coach Chris de Korte: was zelfs als training nog biecht. Niets ging goed, alles ik deed, deed ik eigenlijk |ii half." Je finale tegen Maksymov i gesteund werd door het saai opgekomen thuispu- dat een oorverdovend la- s produceerde- gebeurde er is niets meer half, maar hoe- aamd niets. Seriese: „Eigen- wist ik dat vantevoren wel. rker. ik wist zeker dat het wat er zou gebeuren zou dat we allebei een straf passiviteit kregen." rrden zelf twee dubbele dien voor het uitermate ini- iilloze judo dat de dames iceerden. Het duo verkeer- een patstelling. Niet zo want Maksymov is de zwaardere, terwijl Seriese Isel betere judoka is. De twee houden elkaar dus volstrekt in balans. „Toch weet ik gewoon dat ik haar kan gooien. Maar dan moet het moment zich voordoen, moet ik ook honderd procent goed eronder zitten en honderd pro cent doorgaan. Deze keer zat dat er niet in. Inderdaad, ik voelde me dan ook niet helemaal zoals tijdens het WK in Hamilton. Toen draaide ik super, had het idee dat ik zonder die blessure gewoon gewonnen had. Nu was dat gevoel minder." Na de vier minuten stond er in Gdansk niets anders op het sco rebord dan een yuko voor beide vrouwen vanwege de opgebouw de straffen. De drie arbiters dienden dus de beslissing te ne men. In het judo is het altijd gokken wie de beslissing meekrijgt, in de eerste finale van het EK in Gdansk was het helemaal een tombola. Weliswaar beweerde het Seriese-kamp na afloop dat de beslissing zeer terecht was, en repte men over enkele minimale balansverstoringen, anderen in het Nederlandse kamp hadden er minder vertrouwen in. Het duo was gewoon in even wicht en dan is het uitkijken geblazen wanneer er een besluit moet worden genomen over een eventuele titel voor een Poolse midden in een hal vol met Polen. Seriese was er dan ook niet gerust op toen zij stond te wach ten op het Salomons-oordeel. „Echt waar, ik had het idee dat ik moest winnen, Ik vond dat ik twee acties had gemaakt met enig resultaat en zij maar één. Toch weet je het gewoon nooit. Ik heb zoveel slechte ervaringen met beslissingen. Nu was het inderdaad ook nog eens afwach ten hoe de scheidsrechters zou den reageren op het Poolse pu bliek." Seriese wachtte gespannen het moment af dat de vlaggetjes de lucht ingingen. „Ik zag het ge lijk: alledrie blauw, ik dus", al dus de opgeluchte Zevenbergse. i v:*a Angelique Seriese (rechts, tijdens de finale tegen Beata Maksymov: 'Niets ging goed, alles wat ik deed, deed ik eigenlijk maar half...'. foto anp „Toch, de volgende keer moet ik Een kokaatje scoren of zo, want gelooflijk gewoon." toch maar iets forceren als ik dat wachten op een beslissing, UITSLAGEN EK JUDO ZIE weer tegen die Maksymov sta. daar heb ik zó'n hekel aan, on- PAGINA B4 Breda - Jan Gaasbeek (31), die transfervrij bij FC Twente mocht vertrekken, speelt de komende twee seizoenen voor NAC. Gaasbeek is op rechts op alle posities inzetbaar, maar acteert doorgaan op het middenveld. Gaasbeek startte zijn betaald- voetbalcarrière bij AZ. Daarna speelde hij een seizoen voor za terdageersteklasser DOVO. Ver volgens bond hij zich zes seizoe nen aan FC Twente. Gaasbeek betekent normaal ge sproken de laatste 'aankoop' van NAC, dat eerder Gesthuizen (PSV), Van Burik (Ajax), Van Wonderen (NEC) en Janssen (Fortuna Sittard aantrok." „Als Karelse en Van Hooijdonk blijven, bestaat de selectie uit negentien man. Daarmee zullen we het moeten doen," aldus NAC-voorzitter John Peek. Parijs - Boris Becker probeerde het gistermorgen nog wel, maar gooide de handdoek toch maar in de ring. Een rugblessure maakte spelen op Roland Garros onmogelijk. De Leimenaar, die in Parijs nooit verder reikte dan de halve finale (in '89 en '91), meldde zich af bij de organisatie. Op een bijbaan van het park kwam Becker er aan de zijde van zijn coach Nick Bolletieri al rap achter dat van een goede presta tie tijdens het Grand Slam-toer- nooi geen sprake kon zijn. Zijn forehand vormde geen probleem, maar het,slaan van een back hand verging de 26-jarige Duit ser al stukken minder. Serveren bleek nagenoeg onmogelijk. Becker kreeg in Rome, ruim een week geleden, al last van een opspelende spier in zijn rug. Hij bracht het nog wel tot de finale, maar kon daarin de nummer een van de wereld, Pete Sampras, geen enkel moment serieus be dreigen. Afgelopen week testte Becker zichzelf nog eens uit in twee demonstratiepartijtjes te gen Fabrice Santoro en Malivaj Washington. ijvende dokumentatie over: lifwandenO r""n Oremans in actie tijdens haar partij tegen Martina Navratilova. Door Cas Overzier Parijs - Martina Navratilo va's laatste klap op Roland Garros was toch een rake. Met een ferme achterzwaai sloeg de 37-jarige tennisko- ningin haar slagwapen aan diggelen op het belendende bankje van baan één. Verantwoordelijk voor die pri meur was Miriam Oremans. De 21-jarige Berlicumse boekte gis teren een van de mooiste succes sen uit haar loopbaan door de houdster van liefst achttien Grand Slam-titels en winnares van 166 toernooien een hak te zetten: 6-4, 6-4. Oremans voorzag met haar mooie zege de toch al fel Oranje gekleurde openingsdag van het Grand Slam-toernooi in Parijs van een extra tintje. Natuurlijk, ze was ontspannen de baan op gegaan. Niets te verliezen. Zon der druk op haar schouders. Maar toch. Navratilova mag dan inmiddels een (zeer gerenom meerde) veterane zijn, van haar winnen is nog altijd een hele opgave. Dat ondervond ook Oremans aan den lijve. Niet alleen op de ten nisbaan, maar ook later toen de internationale pers haar aan de tand voelde. Na een verkwikken de douche, de haren strak ach terover gekamd en de lippen keurig gestift mocht Miriam ver tellen waar ze eigenlijk vandaag kwam. Uit Berlicum dus. „Waar dat ligt? Vijf minuten van Rosmalen, waar het grastoernooi wordt gehouden", antwoordde ze kranig. „Berlicum is een plaats met 9000 inwoners en acht gravelbanen." Of ze de bes te speelster uit de historie van Berlicum was, wilde een Ameri kaanse journalist weten. „Jaze- foto anp ker". Miriam kon er om lachen. Ze vond het allemaal best zo. „Sinds Australië begin dit jaar speelde ik slecht. Het werd tijd dat ik weer eens een partijtje won. Dat dat juist tegen Martina gebeurt, geeft het natuurlijk extra cachet." Het grootste compliment voor de winnares kwam uit de mond van Navratilova zelf. „Ik hoorde dat ze een flinke duikeling op de ranglijst heeft gemaakt en dat ze dit jaar slechts een partij heeft gewonnen. Daar begrijp ik geen snars van. Vorig jaar heb ik nog tegen haar in Eastbourne ge speeld. Ik weet wat ze allemaal kan en hoe gevaarlijk ze is." Gras Maar die finale in Eastbourne, het toernooi voorafgaand aan Wimbledon, was op gras. Een baansoort die Navratilova aan merkelijk beter ligt dan het tra gere gravel in Parijs. Met haar agressieve service volley-spel won de geboren Praagse liefst negen titels op Wimbledon, waar ze twintig jaar lang onafgebro ken van de partij was. Hoe an ders stond ze en staat ze tegen over het Grand Slam-toernooi in de Franse hoofdstad. Zes jaar op rij liet Navratilova het toernooi in Parijs links lig gen. Het evenement dat ze in 1982 en 1984 winnend afsloot en waar ze het nadien nog eens tot vier finales schopte, heeft haar nooit echt kunnen prikkelen. De raad van Billy-Jean King sloeg Navratilova in de wind. Achteraf had ze het advies van haar coach, van een rentree in Parijs af te zien, beter kunnen opvol gen. Nu 'bezondigde' ze zich na de mislukking aan het stukslaan van een racket. „Dat was de eerste en hopelijk ook de laatste keer. Een slecht voorbeeld voor de jeugd", zei Navratilova bijna met tranen in haar ogen. En Oremans over dat incident. „Ik heb het niet gezien, maar wel gehoord. Tja, ergens kan ik me die reactie wel voorstellen. Als je na zes jaar hier terugkomt en er dan de eerste ronde uitvliegt. Maar, eerlijk gezegd, ik zit er niet mee." Vrije val Na een sterk seizoen, maakte Oremans in de nieuwe tennis- jaargang een vrije val op de wereldranglijst. Het jaar '93 sloot ze af met een fraaie 29ste plaats, inmiddels moet ze genoe gen nemen met de 54ste trede van de WITA-ladder. En dat is ver beneden haar 'stand', vindt niet alleen Navratilova maar ook de persoon, in kwestie zelf. Een verklaring? Nee, die had ze niet. Haar coaches, Hugo Ekker en Mike Martin, en haar ouders bleven haar tijdens de 'dip' (mentaal) steunen. „Daarom begrijp ik er echt geen snars van. Want tijdens de trai ningen sta ik ze goed en lekker te raken, maar bij wedstrijden wilde het er maar niet uitkomen. Als je er dan elke keer de eerste ronde uitvliegt, is dat ook funest voor het zelfvertrouwen. Daar om had ik deze zege zo broodno dig." Oremans kan zich in Parijs op maken voor een treffen met Sa bine Appelmans, de Belgische die sinds september ook in Am sterdam bij Ekker traint. „Ik schat die kansen fifty-fifty. Maar als ik zo speel als vandaag, heb ik een hele goede kans." De ouders van Miriam Oremans be groetten de fraaie overwinning van hun dochter als was het een Grand Slam-titel. „We pakken vanavond niet één borrel, maar een hele fles", gniffelden pa en ma Oremans. Door onze verslaggever Gdansk - Heel alleen zat hij op de tribune te mokken. Monique van der Lee werd aan de overkant van de zaal gehuldigd voor haar oppermachtig behaalde Europese titel, maar haar coach Peter Ooms stond het huilen nader dan het lachen. Toen hij eenmaal tekst en uitleg verschaf te aan de Nederlandse pers, blonken er ook inderdaad tranen in de ooghoeken van de emotionele coach. „Voor Monique ben ik echt verschrikkelijk blij, maar zelf.... nee. Ikzelf ben niet blij." Het lijkt er op dat het conflict met Cor van der Geest, de bondscoach, Peter Ooms te veel wordt. De finesses van het probleem zijn zo langza merhand niet meer duidelijk, want iedere partij heeft zo zijn eigen waarheid. Om maar een voorbeeld te noemen: volgens Ooms heeft de bondscoach Monique van der Lee uit de kernploeg gezet. Volgens Van der Geest is Monique van der Lee op advies van haar eigen trainer zelf uit de ploeg ge stapt. Het is slechts één voorbeeldje van de talrijke deelconflicten die er allemaal samen toe ge leid hebben dat Monique van der Lee zich niet bepaald meer happy voelt. Dat is dan ook tegelijk het enige feit waar de partijen het over eens zijn. Ook Monique van der Lee. Giebelen „Ik wil weer terug in de selec tie", meldt de steeds mondiger judoka. „Ik wel lekker giebe len met de rest van de ploeg, lekker kunnen ontspannen. Ik wil helemaal geen keuze ma ken tussen Cor van der Geest en Peter Ooms. Dat is geen keuze, want Peter is mijn trai ner. Die twee moeten toch kunnen samenwerken, net als vroeger." Van der Lee baalt van de slechte verhouding tussen Van der Geest en Ooms. „Het is allemaal zo vreselijk gespan nen. Als één van de twee met mij staat te praten, dan voel ik gewoon hoe de ander staat te kijken, dat is niet bepaald prettig." Volgens Ooms wil Van der Geest zijn pupil helemaal clai men, terwijl de Tilburgse coach vindt dat iedereen recht heeft op zijn eigen manier van werken. „Kijk nou wat hier gebeurt", zo wijst Ooms naar het erepodium. „We hebben drie Europese kampioenen -Gal, Seriese, en Van der Lee- met allemaal een eigen coach. Prima toch, blijkbaar werkt het wel. Dus wat moet ik met een bondscoach die de eind verantwoordelijkheid claimt?" Ooms zegt geen enkele idee te hebben waarom Monique van der Lee uit de selectie is gezet. Cor van der Geest beweert dat ze er niet is uitgezet, maar uit eigen beweging voor een apar te rol heeft gekozen. „Ik heb niemand uit de ploeg gezet, ze is er zelf uitgestapt. Ik sta voor een bepaalde job, ik vind dat die op een bepaalde ma nier moet worden gedaan", stelt de bondscoach. „Ik erger de me vroeger bijvoorbeeld aan dat al die vrouwen zich geen bal van de rest aantrok ken. Dat kan niet, dat hoort niet. Ze moeten elkaar steu nen. Wanneer Ooms vindt dat het anders moet is dat prima, dan gaan ze hun gang maar, wie ben ik om te zeggen dat zoiets niet goed is." Zelf betaald De woorden lijken Ooms op het lijf geschreven, maar hij vindt het toch niet helemaal kloppen. „Want het betekent blijkbaar wel gelijk dat Moni que alles zelf moet doen. Alle A-toernooien heeft ze op eigen gelegenheid moeten bezoeken. Ik heb dat allemaal zelf be taald. Dat geld maakt me he lemaal niets uit, maar voor dat meiske is het verschrikkelijk, ze heeft een hele moeilijke tijd achter de rug." Ooms vroeg Van der Lee ook diverse malen wat ze nou echt zelf wilde. „Twee weken gele den nog, heb ik haar de keuze voorgehouden. Echt, ik heb gezegd dat ze wat mij betreft iedere keuze kon maken. Nou, ze heeft voor mij gekozen, maar wanneer ze iets anders had beslist was het eerlijk waar ook goed geweest." Toch lijkt het de laatste tijd veel van weg dat Monique van der Lee zich een beetje los maakt van Peter Ooms. Een triviaal maar desondanks mis schien wel tekenend voorbeeld is de motor van de judoka. Van der Lee heeft sinds enkele weken een motor en geniet met volle teugen van het rij den op het gevaarte, een Hon da 750. Ooms vond het maar niks en ontplofte bijna toen Van der Lee zes weken gele den bijna werd aangereden en in een greppel belandde, wat enkele aardige kwetsuren op leverde. Ondanks de woedde van Ooms, bleef Van der Lee ge woon op de motor rijden. „Ja, ze wordt steeds zelfstandiger", meent Ooms, „maar dat is pri ma. Dat is toch de evolutie, ze wordt volwassen. Als ze over een jaar, of misschien wat la ter, een keer zegt mij niet meer nodig te hebben om prestaties te boeken, dan ben ik ergens blij. Dan heb ik het de afgelopen jaren goed ge daan met haar. Zo is het toch?" Monique van der Lee erkent de veranderende verhouding met haar coach ook. „Ik ben ouder, voeger bepaalde Peter alles, nu gaat het meer in overleg. Peter ziet ook wel in dat ik volwassen ben, en dus is er nu steeds meer sprake van samenwerken." De problemen tussen het Til burgse topduo en de bonds coach lijkt bijna onoplosbaar, omdat Ooms en Van der Geest veel meer een persoonlijke dan inhoudelijke strijd voeren. Monique van der lee zelf ziet echter nog wel een oplossing. „Volgende week zondag wordt er over de Topsportnota ge sproken. Ik heb zelf die nota gelezen en een brief naar de Judobond gestuurd met op merkingen. Ik geloof echt dat er nog een oplossing gevonden kan worden. Dat moet toch wel? d adresK Lagos - In Nigeria slaat de WK- koorts toe. Voetbalfans, onder nemers en de overheid hebben in een week tijd 1,2 miljoen gulden bij elkaar gebracht om de 'Super Eagles' van de Nederlandse coach Clemens Westerhof tot grootse daden in de Verenigde Staten te inspireren. De federale overheid in de hoofdstad Abuja vulde de WK-pot in april al met bijna twee miljoen gulden. „Als de Super Eagles het we reldkampioenschap winnen, maakt dat een einde aan de slechte reputatie van Nigeria in het buitenland", zegt kolonel Olagunsoye Oyinlola. de voor naamste militaire bestuurder in Lagos. „Het zal bovendien een enorme motivatie zijn voor de Junior Eagles, die volgend jaar deelnemen aan het jeugd-we- reldkampioenschap Sinds Nigeria vorige maand in Tunesie kampioen van Afrika werd, geldt het team met de spelers Rufai (inmiddels ontsla gen bij de Go Ahead Eagles omdat de doelman iets te lang doorfeestte na het behalen van de Africa Cup), Finidi en Kanu (beiden Ajax) als een gevaarlijke outsider voor de wereldtitel. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1994 | | pagina 13