5 DE STEM Duizendpoot als atletiekvoorzitter aliteitleasen? sysler leasen Gevoelsmens met tennisbagage vol zelfvertrouwen naar Roland Garros ait Dorst Chrysler zaterdag 21 me11994 deelB Nieuwe KNAU-'baas' Theo Leenders wil niet op lauweren rusten -ihuislaan 156- Breda-Tel. 076-715511 Sport Evenwicht leutelwoord voor Schultz CasOverzier -stede - Het is een -e van belang in huize sltz. Familieleden en assen raken maar niet .praat over de presta- van Brenda. De blonde sster is een dag na r beresterk gespeelde, rverloren finale in Ber de nummer een dewereld, Steffi Graf, middelpunt van een nfeestje. Bij de familie ito kent gezelligheid grenzen. Of toch iter Brenda lijkt een «te mix van de aange- t dingen in het leven en itieve prestaties te heb- jevonden. Evenwicht is tiaar het sleutelwoord rsucces. ilijn prepareerde ze zich el- «d in een hard-rock café op stij van de volgende dag. werkte. Brenda Schultz is ijskonijn en zal dat nooit in ook. Hard werken, oké. top zijn tijd ontspannen en En geen gezeik met «es. Want daaraan heeft ze bloedhekel. Een coach moet nd zijn die vertrouwen in ft. Als persoon, maar ook •imisster. betweter die aan haar fore- t of aan haar opslag wil sleu- Die slaat ze gewoon oerend kan niet anders. Al ra ze een boomstam in mijn sten, ik zal de bal altijd zo mogelijk proberen te ra- "aldus Schultz, niet van haar ten. bespanning te gaan spelen. Bovendien ontbeerde Belser, vol gens Schultz, de nodige humor. Dat vond ze wel bij haar volgende station. De Spanjaard Juan Nu nez, die ook Arantxa Sanchez on der zijn hoede had. Die hield op zijn tijd van een lolletje. Maar aan de andere kant ook een spijker harde kerel bij wie discipline hoog in het vaandel staat. Een type Stan Franker. Onder Nunez deed Brenda voor het eerst aan krachttraining en viel ze een kilootje of tien af. Ze deelde Nunez met de Russische Natasja Zvereva, maar toen die met de voormalige tennisprof brak, was ook Schultz gedwon gen de relatie stop te zetten. Om 150.000 gulden aan salaris (ex clusief onkosten) alleen op te hoesten, bleek iets te veel van het goede. Na Nunez probeerde Brenda het met haar zus Sascha, die een half jaar lang mee op de Tour ging. Nadien een half jaar alleen reizen en tennissen. „Afschuwelijk was dat. Dat wil ik nooit meer mee maken!" En dus was de Tsjech Lada Travnicek aan de beurt. aste Schultz, die op de tennisbaan recentelijk inderdaad een opmer kelijke opleving maakte. Alsof ze een heel nieuw leven was gestart. Met een halve finale (Key Biscane) en een kwartfinaleplaats (Hilton Head) in de binnenzak, bereikte ze de halve eindstrijd in Toronto en vorige week zette ze de kroon op de samenwerking met een finale in het sterkbezette toernooi van Berlijn. Pech Daarin bracht ze zowaar 's we relds beste tennisspeelster aan het wankelen. Met de cijfers 7-6 en 6-4 voorkwam Steffi Graf haar tweede nederlaag van het jaar (eerder verloor ze van Sanchez). Voor Schultz een eervol verlies, maar ze is ervan overtuigd dat er misschien meer in had gezeten. „Op video heb ik de beelden nog eens bekeken en ik vind dat ik vooral in de tie-break vreselijke pech heb gehad. Ik stond met 3-0 voor. Die eerste set had ik kunnen pakken. Zou dat zijn gebeurd, dan had ik het nog wel eens willen zien. Dan had ik zeker kans gehad "fthet geprobeerd. Ze vielen -jsjes. In zes jaren tijd 'ver- ze liefst acht begeleiders. *h Cees Houweling (Po- Goldstar) metselde het fun- bondscoach Stan Fran- 'rfijade haar techniek. Toen Bill Belser als coach in Maar de Amerikaan moest ;tbet veld ruimen. Hij hekel- grip, vond dat ze te Mt topspin sloeg en advi- «ehaar met een ander soort Slechts een maand hield die sa menwerking stand. Schultz stelde hem aan als sparringpartner, maar Travnicek ging steeds meer de coach uithangen en dus liep ook dat mis. Uncoachablemeende ex-prof speelster Betty Stöve toen ze Schultz twee jaar terug op Wim bledon aan het werk zag. Woor den die Glenn Schaap niet over zijn lippen zal krijgen. Sinds drie weken is hij de vaste begeleider van het 1.88 meter lange service kanon uit Heemstede. „En het gaat waanzinnig goed. Ik heb het gevoel dat we al jarenlang samen werken," meent een dolenthousi- dat potje te winnen." Graf zelf was vol lof over haar te genstandster. Schultz, lachend: „Steffi zei tegen me dat ze het heel moeilijk vond om tegen me te spelen. Je bent gevaarlijk en on berekenbaar, vertelde ze. En dat meent ze ook. Daarvoor ken ik haar. Wat me ook zo opviel, was dat ze tijdens de partij ook veel lachte. Dat heb ik haar nog nooit zo zien doen." Het stemt Schultz tevreden dat ze zes partijen constant sterk pres teerde. „Ik heb nu getennist zoals ik dat het liefst doe. Het spel waarbij ik me het lekkerst voel. Ik heb ook heel veel baat gehad bij mijn spinservice. Alleen het 'in- percentage' kan wat hoger. In de halve finale tegen Anke Huber zat dat op zo'n tachtig procent en te gen Steffi ook zoiets. Dat kan be ter." Door het lint Glenn Schaap vervult inmiddels een belangrijke rol in het sociale- en tennisleven van Schultz. Am per een maand werken ze inten sief samen, al elf jaar geleden ten nisten en trainden ze met en bijel- kaar. Schultz: „Glenn en ik ken nen elkaar al sinds ons twaalfde jaar. We zaten op de Adidas-ten- nisschool. Ook Paultje Dogger en Richard Krajicek zaten in die groep." „Cees Houweling verzorgde de tennistechnische trainingen. Van Glenns vader, John, kregen we conditietraining. Dat vergeet ik niet gemakkelijk. Tjonge, dat ging er altijd keihard aan toe. We gingen door het lint. Ik stond vaak te janken. 'Ik kan niet meer, echt niet'. Glenny was altijd de eerste die me opbeurde. 'Kom op, joh! Je kunt het wel', sprak hij me dan moed in." Tot hun zestiende trokken Schultz en Schaap frequent met elkaar op. Daarna gingen ze hun eigen weg. Schaap testte zich als tennisprofessional, maar brak in ternationaal nooit echt door. De Amsterdammer stond bekend als een recalcitrant mannetje en flip te uiteindelijk vooral omdat hij moeite had van huis weg te zijn. „Maar dat was geen heimwee," weet Schultz zeker. „Het is net als Ze heeft de hardste opslag van het vrou wencircuit. Ze joeg de tennisbal al eens met een sneltreinvaart van 193 kilometer per uur over het net. Maar 'Boem Boem Brenda' kan méér dan louter meedogenloos uithalen met haar service. Tenminste als ze lekker in haar vel zit. Dan kan ze ook een explosieve fore hand meppen en haar opponenten bestoken met een slice- of top- spinbackhand. Zoals vorige week op het gravel van Ber lijn, waar ze zes par tijen uit één stuk speelde. In de finale, afgelopen zondag, be zorgde Brenda Schultz niemand minder dan Steffi Graf koude rillingen. „Het ging waanzinnig goed. De beste pres tatie uit mijn carriè re. Een opsteker voor Roland Garros. Daar ga ik nu vol zelfver trouwen naar toe," lacht het 23-jarige gevoelsmens uit Heemstede. Brenda Schultz over haar partij tegen Steffi Graf: „Steffi zei tegen me dat ze het heel moeilijk vond om tegen me te spelen. Je bent ge vaarlijk en onberekenbaar, vertelde ze. En dat meent ze ook. Daarvoor ken ik haar.foto henk koster bij mij. Dat alleen zijn. Daaraan heeft ook Glenny een verschrik kelijke hekel. Ook hij wil iemand naast zich hebben. Gezelligheid. En dat heeft hij in het circuit nooit echt gevonden." Een paar maanden terug infor meerde Schaap tijdens een eten tje hoe Brenda erover dacht als hij eens aan haar zijde de grote toernooien mee zou afstropen. Als sparringpartner en als coach. Schaap probeerde nog één keer zijn kunnen bij een satelliettoer- nooi, maar toen succes uitbleef werd hij inderdaad Brenda's coach. „Kijk, als ik de laatste ja ren even in Nederland was, zocht ik Glenny al op om met hem te trainen. Eigenlijk zijn we altijd echte vrienden geweest. Het klikt gewoon." Vertrouwen Onder de vleugels van Schaap krikte Schultz het zelfvertrouwen nog eens flink op. Schultz: „Hij neemt me zoals ik ben. Hij zegt ook: 'Brenda, die forehandgrip moet je niet veranderen. Dan denk ik: 'Zie je wel, andere coaches wilden dat altijd wel. Glenny heeft vertrouwen in me. Dat is zo verschrikkelijk belang rijk voor me." Met de bagage vol zelfvertrouwen is Schultz afgelopen donderdag dan ook afreisd naar Parijs, waar maandag het Grand Slam-toer- nooi begint. Ze vindt het moeilijk een prognose te maken, „Maar, als de loting een beetje meezit moet ik toch minstens de kwartfi nales kunnen halen. Ik ga er in ie der geval met een positieve instel ling naar toe," aldus Schultz, die een plaats bij de top-twintig in het vizier heeft. f Koninklijke Neder- !<idse Atletiek Unie fflAU) zocht en vond a topmanager, maar tevens een dui- ®dpoot. Theo Leenders Mht een activiteit voor Azijn vervroegde uit- ïding bij Mars en vond ®'wereldbaan'. Enkele «ken geleden is de 57- Vughtenaar be- fe®d tot voorzitter van f.KNAU. In augustus hij bij de Europese ®pioenschappen in s'nki zijn officiële ac- :vjteiten voor de atle- fekunie. Eerst wacht "Stiet WK-voetbal, 'fir Leenders voor het ,aatst "Is European pre- ent en general mana- -1 world wide events Bh Mars bij betrokken •hijn. ïlfrank van Geloven "Primo Nebiolo (voor- kj» de internationale atle- jOMeratie, IAAF) weet al dat W ter bi3 de KNAU ben "te Jr?' .•Althans, hij stuurde !«h' .hriefje. 'Welkom in de Jikli t erboveri-" De Ko- Nederlandse Atletiek C, AU) hjkt °p bestuurlijk it tril. ernat'0naal weer mee C ,nsinds de benoeming van v^itteernA?rS Uit TUght tot %ld J general manager Hort events van Mars be- hj tot de kennissenkring ^>°te v'er; Nebiolo, Juan uo Samaranch (IOC), Joao Havelange (Fifa) en Lennart Jo hansson (Uefa). En dat kan geen Nederlandse sportbestuurder hem nazeggen. De KNAU lijkt met Leenders op dat gebied dan ook een goud haantje te hebben binnenge haald. Maar ook door de gedre venheid van de 57-jarige Vugh tenaar zal een nieuwe uitstraling van de Nederlandse atletiek haast onvermijdelijk zijn. Leen ders heeft zich bijvoorbeeld als doel gesteld het leger trimmers in Nederland bij zijn bond bin nen te halen. „Atletiek heeft het in zich om één van de voornaam ste sporten in Nederland te wor den. Nu is de KNAU met 77.000 leden een nog relatief kleine bond. Maar waarom zouden we die 800.000 trimmers er niet bij kunnen krijgen? Met hen erbij zitten we de KNVB al op de hie len." EBBC Zijn functie bij de KNAU is de zoveelste in een indrukwekkend rijtje, waarin ook een vierjarige periode als gemeenteraadslid in Den Bosch, het voorzitterschap van carnavalsvereniging De Bambergers en het vice-voorzit- terschap van de Oeteldonksche Club in voorkomen. Theo Leenders is bovendien geen nieuw gezicht in de Nederlandse sportwereld. Eerder was hij al actief als voorzitter van het dis trict Zuid van de Nederlandse Basketbal Bond en als lid van het hoofdbestuur van die bond. Hij was in 1952 met Cees van Vossen, Toon van Stiphout en de broers Wim en Frans Brok ook één van de oprichters van de Eerste Bos sche Basketbal Club (Canoe Jeans/EBBC) en werd later zelfs coach en voorzitter van de in de jaren zeventig en tachtig tot de Europese top doorgedrongen basketbalvereniging. Als directeur van de Nederland se Mars-vestiging stond Leen ders begin jaren zeventig ook aan de wieg van de Mars/FIandria-wielerploeg met Joop Zoetemelk en was hij be trokken bij het in de top van de hoogste ijshockey-afdeling mee draaiende Mars Energie Stars (Den Bosch). Leenders: „Toen hadden we nog een andere policy met betrekking tot sportsponso ring bij Mars. Nu kiezen we voor evenementen als het WK atle tiek, WK voetbal en Olympische Spelen. Mensen van EBBC heb ben al wel honderd keer bij me °P de stoep gestaan. Of Mars een Theo Leenders: „Ik ben er de man niet naar om achter de geraniums te gaan zitten of keurig ach ter mijn vrouw door de supermarkt aan te hobbelen.foto felix janssens blijvende Europese topclub van EBBC wilde maken. Ik moest steeds nee zeggen, maar met pijn in het hart." Bewust gepland Nu is Theo Leenders een andere weg ingeslagen, die op 30 sep tember definitief wordt als hij bij Mars met de VUT gaat. Half april ging de Unieraadsvergade ring van de atletiekunie akkoord met de benoeming van Leenders tot voorzitter. Acht maanden eerder was hij tijdens de wereld kampioenschappen atletiek in Stuttgart benaderd door KNAU- vertegenwoordigers, die er lucht van hadden gekregen dat de top manager van Mars op 30 septem ber 1994 als 58-jarige met de vut zal gaan. Leenders: „Mijn tijdplan is heel bewust gekozen. Ik heb al zo vaak gezien dat mensen tot hun 65ste zijn doorgegaan en op hun 66ste al onder de groene zoden lagen. Maar ik had er ook geen zin in om in een gat te vallen na mijn vertrek bij Mars. Ik ben er de man niet naar om achter de geraniums te gaan zitten of keu rig achter mijn vrouw door de supermarkt aan te hobbelen." „Daarom heb ik her en der wat ballonnetjes opgelaten. Twee jaar geleden al wist een jobhun- ter van mijn vertrek bij Mars. Hij stond binnen de kortste keren op de stoep. Het Foster Parents zocht met onmiddellijk ingang een wereldwijde coördinator, maar dat was dus te vroeg. Even later kwam de KNVB met de job van Cees Wolzak (directeur be taald voetbal), maar dat was fulltime en dat zocht ik dus ook niet. Ik ben in de wachtkamer gebleven. Voorzitter van de KNAU. Dat voorstel, daar heb ik niet lang over na hoeven te den ken, maar ik wilde wel een ken nismakingsronde van een paar maanden. Daarna zou ik mijn definitieve beslissing bekend maken." De kennismakingsronde was na een paar maanden voltooid. Leenders ontdekte ondermeer dat de KNAU een financieel kerngezonde sportbond is. „Er staat een prima bondsbureau in Nieuwegein, zonder een cent hy potheek erop. En dat voor een toch relatief kleine bond. Daar mag je je petje voor afnemen. De penningmeester, Hans van Has- sel, heeft voortreffelijk werk ver richt. Hij wilde ermee kappen nu. Maar één van mijn eisen was wel dat Van Hassel nog mini maal drie jaar zou blijven. Daar heeft hij uiteindelijk mee inge stemd." Trimmers Maar er waren ook enkele, zij het minimale, bedenkingen. Leen ders: „Ik hoef niet als een beel denstormer de KNAU te veran deren. Veel is niet eens meer te verbeteren binnen die bond, maar het bevreemdt me wel dat de KNAU er nooit in geslaagd is een groot deel van al die trim mers in Nederland binnen te ha len. Iedere week gaan ongeveer 800.000 mensen in ons land op pad om te lopen. Zonder begelei ding vaak. Of met een schemaa tje, dat een of ander mannetje thuis achter zijn peeceetje in el kaar heeft gedraaid. Voor vijftig gulden. Dat is pure business aan het worden. Maar die know-how kunnen atletiekclubs ook leve ren. Nog beter ook. Mijn eerste doel is daar verandering in aan te brengen." „Het moet mogelijk zijn. Atle tiekclubs hebben trimmers veel te bieden. Daar hebben ze zelf soms geen enkele weet van. En als we al die trimmers in huis ha len, zitten we de KNVB qua le denaantal al op de hielen." EK atletiek Een tweede taak is het binnen halen van een groot atletiek-eve- nement als het Europees kam pioenschap. In 2001 bestaat de atletiekunie honderd jaar. Een jubileum dat het verdient om te worden opgeluisterd met een groot titeltoernooi. Met Leen ders en zijn internationale con tacten moet dat toch te realise ren zijn. „Ik wil best het pad ef fenen en het verkennende werk doen. Maar 2001 dat is al over ze ven jaar. Dan is het wel wat kort dag. Bovendien krijg je dat als KNAU alleen nooit meer voor el kaar. De overheid moet er ook achter staan. Want waar in Ne derland is nu een geschikte ac commodatie voor bijvoorbeeld een EK?" „We hebben als atletiekbond wat dat betreft de boot gemist in het nieuwe Ajax-stadion. In Hengelo wordt nu gewerkt aan plannen voor verbetering van het Fanny Blankers-Koen-stadion. Maar een EK-waardig stadion vraagt heel wat meer. Die eisen zijn hoog. Ik vrees dat we daar in Ne derland voorlopig toch niet aan kunnen voldoen."

de Stem | 1994 | | pagina 9