y 'Sluit grens voor asielzoekers' t H i I bedtime PERIMT KORRELTAPIJT markstad 076-207933 brinkman legt zijn commissariaat bij Arscop neer V Alice in Wonderland op Scheveningse strand Politiek is verbaasd: twee rechercheteams Conflict dreigt tussen protestanten en joden I )ezelUd jdvies topambtenaren: Asielbeleid moet snel aangescherpt worden Enorme files ierrassen ie politie antwoorden 2e PINKSTERDAG OPEN VAN 13u.-18u. BINNENLAND A3 L Haag (anp) - Het kabinet moet het asielbeleid zo 0 1 7" VNO eist alle wao-boetes terug Chaos COMMENTAAR 1us met terugwerkende kracht helemaal van de baan, eisen zij. De Maritiem Instituut "De Ruyter" BINNENLAND KORT OPLEIDINGSINSTITUUT VOOR MAKELAARDIJ DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ZONDAG OPEN ESSEN ZATERDAG 21 MEI 1994 igSTEM ZATERDAG 21 MEI 1994 „onze Haagse redactie sa Haag - CDA-fractie- jnjitter Brinkman heeft j3 commissariaat bij de be- Jtsmaatschappij Arscop I waardoor hij in opspraak .geraakt, neergelegd. Brink- heeft dat al gedaan ms na de verkiezingen, die it CDA een reusachtig ver- (S van twintig zetels ople- (tden. In een persverklaring meldt Brinkman dat hij 'geruime tijd geleden' al met Arscop BV heeft afgesproken na de verkiezingen terug te treden om zijn handen volledig vrij te hebben voor de politiek. Volgens een woordvoer ster van Brinkman heeft hij dat al besloten voordat de Arscop- affaire via het KRO-tv-program- ma Reporter in de publiciteit kwam. Op een persconferentie over de affaire op 14 april benadrukte Brinkman nog dat er voor hem geen reden was het commissa riaat neer te leggen. Brinkman heeft zijn voornemen om het commissariaat op 4 mei op te geven toen ook niet gemeld, om dat het hem toen uitsluitend ging om het bewijzen van zijn onschuld aan de frauduleuze praktijken bij Hevatex (de doch termaatschappij van Arscop), zo wordt nu gezegd. Brinkman ver klaarde toen dat hij het commis sariaat alleen neer zou leggen als 'nieuwe ontwikkelingen dat zou den rechtvaardigen.' De woordvoerster van Brinkman ontkent ook dat het lopende jus titiële onderzoek tegen Arscop en Hevatex feiten naar voren heeft gebracht die het afstoten van het commissariaat recht vaardigen. Het CDA-partijbestuur raadde Brinkman op 11 april aan om zijn commissariaat met onmid dellijke ingang op te geven. Waarnemend CDA-partijvoor- zitter Lodders noemde het be sluit van Brinkman gisteren 'een persoonlijke beslissing.' Lodders is door Brinkman op 8 mei op de hoogte gesteld dat hij al langer van plan was het commissariaat na de verkiezingen neer te leg gen. Het omstreden commissariaat 'had hij aanvaard om de finan ciële belangen te behartigen van de kinderen van zijn gescheiden oom Arie V., directeur van Ars cop. Brinkman foto de stem/johan van gurp s Heen zo kan worden voorko ken dat de kosten voor de op- Bg van asielzoekers binnen ierjaar oplopen tot 7,4 miljard nlden. Dat stelt een ambtelijke (trkgroep onder leiding van se- jetaris-generaal L. Geelhoed ai Economische Zaken in een dries aan het kabinet en de aiormateurs. te optimistisch [ilgens de werkgroep is het ka- met de afgelopen jaren te opti sch geweest over de toestroom a asielzoekers. Daardoor zijn ie kosten enorm gestegen. De topambtenaren vinden dat het tabinet zich ook te gemakkelijk heeft neergelegd bij de hoge in- toomcijfers. b nnebril. fotoe I voor fewa- land- lOleg Ivrou- In. In ly na „Het |erbo- c ben Inedy len ik F'Ver- Ir niet Ihalve |tte ze 1 een Benten in de stad New York en met promotie van boeken. Maar ze had alles wat nodigt om de aandacht op zich te vei gen: haar rijkdom, die in werd geschat op meer dan miljoen dollar, haar schoonhi en haar sociale status. Ze verschuilde zich vaak ach een zonnebril en onder hoofddoek, zelfs als ze jogde Central Park. Maar haar terughoudendheic ze gaf 25 jaar lang geen eni Driebergen (anp) - De file- lorming gistermiddag op de üederlandse wegen heeft lelfs de door de wol geverfde federlandse verkeerspolitie toast. it zo vlak voor Pinksteren 00iuhiju viaa vvjvji x hiüdici vu interview en won een rechtsza iruk zou worden was voorspeld, die ze aanspande om zich c naar dat we uiteindelijk tegen wel heel opdringerige fotogri ie avond een piek zouden berei- van het lijf te houden - maal fenvan 43 files met een totale haar alleen maar intrigerendei tegte van ongeveer 235 kilome- ir was ook door ons niet inge- alculeerd," aldus een woord erder. waren 40 aanrijdingen die de aos verergerden. Daar waren ogeveer honderd auto's bij be tten. Het ging vooral om ma- riële schade. Twee gewonden sten naar een ziekenhuis. grootste problemen deden ivoor op de weg Utrecht-Den teh-Eindhoven en vice versa, t in totaal 40 kilometer heeft Pjestaan en tussen Utrecht en e grens, waar over een {te van 46 kilometer filevor- f®{ is geweest. „Er bestaat een neiging te berus ten en te gedogen," schrijven zij. De balans tussen ontmoediging en humanitaire gastvrijheid moet opnieuw worden vastge steld. Er moeten minder asiel zoekers worden toegelaten tot de procedure en degenen die wor den afgewezen moeten ook daadwerkelijk het land verlaten, bepleit de werkgroep. Van het totaal aantal asielzoe kers krijgt op dit moment 70 procent uiteindelijk een (tijde lijke) verblijfsvergunning. ,De ambtenaren vinden dat percen tage te hoog, zeker omdat een derde van de overige 30 procent vaak niet uitgezet kan worden omdat autoriteiten van het land van herkomst niet meewerken. Daarnaast is er een onbekend percentage afgewezen asielzoe kers dat ervoor kiest illegaal in Nederland te blijven. Om de toestroom in te perken stelt de werkgroep voor om de landsgrenzen voor asielzoekers te sluiten. Zij zullen volgens het voorstel alleen nog een asielver zoek kunnen indienen bij een Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in het buitenland of bij een grenspost aan de bui tengrens van het 'Schengen'-ge- bied. Om de kosten van opvang te beperken bepleit de werkgroep om de Onderzoeks- en Opvang centra (OC's) niet langer door WVC te laten beheren, maar door het ministerie van Justitie. Deze zou daarmee een tweede filter kunnen creëren, naast de intake-centra die op dit moment aan de oost- en zuidgrens van Nederland worden opgezet. Onuitvoerbaar Geelhoed gaat ervan uit dat het aantal asielzoekers, bij ongewij zigd beleid, dit jaar ten opzichte van 1993 zal verdubbelen tot 70.000. Het kabinet heeft gisteren niet op de voorstellen gereageerd. Dat deed wel de PvdA, die zei dat een prognose van 70.000 op niets is gebaseerd en dat de plannen onuitvoerbaar zijn; ook al doordat het Schengen-ak- koord niet bekrachtigd is en misschien nooit in werking treedt. De deelnemers aan de internationale zandsculpturen-wedstrijd op het Scheveningse strand waren gisteren hard aan het werk. Dit team werkt aan de creatie 'Alice in Wonderland'. Het bestaat uit een huisje met een theepot op het dak; Alice kijkt uit haar huisje naar buiten, maar dat is van deze kant niet goed te zien. De zandbeelden zijn tot en met tweede Pinksterdag te zien. En daarna vervalt alles weer tot stof. foto anp (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - Voor het oude IRT Noord-Holland/Utrecht komen voorlopig twee nieuwe interregionale rechercheteams in de plaats. Eén voor Amsterdam en de Gooi- en Vechtstraak en één voor Utrecht en Noord-Holland Noord/Zaanstreek/ Waterland en Kennemerland. oede antwoorden van examens van 7 D; 8 C; 9 C; 10 C; 11 A; 12 A; 13 B; 14A, 20 B. 21 A; 22 C; 23 C; 24 C; 25 C: 26 A: U 2 A; 33 C; 34 C; 35 B; 36 C; 37 B; 38 B; 390, 45 C; 46 A; 47 C; 48 C: 49 C; 50 B. 8 A; 9 10 E; 11 -; 12 -; 13 C; 14-; ljj-lJJ 22 D; 23 C; 24 25 A; 26 B; 27 C; 28 -. -» 35 36 B; 37 A; 38 B; 39 B; 40 -; 411" A; 8 C; 9 B; 10 -; 11 E; 12 -; 13 C; M-Ujj'i 21 D; 22 B; 23 C; 24 25 26 A; 27 A;2»": 34 A; 35 -; 36 C; 37 C; 38 -; 39 40 E; 8 B; 9 C; 10 A; 11 A; 12 B; 13 B; HD; Jjj 0 A; 21 B; 22 A; 23 -; 24 -; 25 26 27 34 35 7 E; 8 C; 9 B; 10 C; 11 A; 12 C; 13 B; 14 A; L 0 E; 21 B; 22 E; 23 24 -; 25 -; 26 27 -■ de cola d in de sto- xamen maar lit het annet- kt na- vo'ers; eilijke lemaal is het marmie enberg) a zeven tennen, Mww- reden srritsen doen, idige." izen en bleven de laatste Riet schuilen in de aula naa muziekinstal exa®e docent PietJ gymzaal. De hard genoeg voor een feest en met docent - Gorkom als oudste gast- ervan verstaan heb: „"o0 neum een redelijk exam®' voor havo moeilijker om zo eenzijdig is met veel s A over formules en graf1 ze die niet doorzien. in de problemen komen, was dus reeds gebeurd. René Jeveren uit Geer berg vat de kern van de subtiel samen: „Het 1 weekend en dat is het rijkste." Wat ga je doe „Uitslapen." Me ein« De Stem bezoekt in examenperiode school in het versp M 7e^6 bied. Dinsdag is dat rustcollege in Terneuzen- Den Haag (anp) - De werkgeversorganisatie VNO en NCW vinden dat alle boetes die werkgevers het afgelopen jaar hebben betaald in het kader van de malus-regeling in de wao, terugbetaald moeten worden. Na de recente uitspraak van de rechtbank in Assen waarin een aantal opgelegde boetes ongedaan werd gemaakt, moet de wao-ma- werkgevers vinden dat deze kwestie in de kabinetsformatie geregeld moet worden. Van staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken verwachten zij weinig meer. De werkgevers hebben vanaf het begin geageerd tegen de boetes die ze moeten betalen als werknemers arbeidsongeschikt worden. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft onlangs een initiatief-wets ontwerp ingediend om de wao-malus af te schaffen. De PvdA voelt daar niets voor. Voorstanders van de regeling zien in de uitspraak geen reden het systeem los te laten. De FNV zegt dat de rechter geen uitspraak heeft gedaan over het boete-systeem zelf. „De uitspraak wijst er alleen op dat de regeling misschien niet altijd goed wordt uitgevoerd," aldus een woordvoerder van de FNV. CHAOS is compleet in de IRT-affaire. Waar iedereen er van ':3!n9 dat de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt zich ■ou gaan bemoeien met de opzet van een nieuw IRT-team voor word-Holland, blijkt nu dat er straks twee Interregionale Recher- steams zullen bestaan. -toude IRT wordt opgesplitst in een Interregionaal Recherche- Amsterdam/Amstelland en Gooi-en Vechtstreek onder '™)9 van Nordholt en een IRT voor Noord-Holland-nr- vzaanstreek/Waterland/Kennemerland en Utrecht dat wordt n;, t'00r de korpschef regio Kennemerland. 'neuwe, verrassende hoofstuk rond de IRT-affaire geeft nog JaLan dat de verantwoordelijken in deze klucht de zaak lelijk „de hand hebben laten lopen. 8i m?'sters Hirsch Bailin van Justitie en Van Thijn van nenlandse Zaken hebben het zo ver laten komen. Ze hebben niet neergelegd bij de harde conclusies van de commissie «"9a die de IRT-affaire heeft onderzocht. Ze hebben de „j teringen van de commissie niet laten volgen door doeltref- ™a maatregelen. -n enkele hoofdrolspeler (noch van de politie, noch van het kolt wercl Gestraft. De Amsterdamse hoofdcommissaris Nord- werd zelfs min of meer beloond door de opdracht die hij De T°m een n'euw IRT te vormen. jfc^ede Kamer ontving na lang wachten anderhalf vel (ADVERTENTIE) Algemene Operationele Technologie - Haven-Transport ingenieur - Ingenieur Energietechnologie Nieuwe mogelijkheden? Kom dan naar de OPEN DAG op zaterdag 28 mei. Aanvang programma 11.00 uur. Hogeschool Hz'2 Zeeland Boulevard Bankert 156 4382 AC Vlissingen Tel. 01184-89400 De Haagse politiek heeft giste ren met verwondering van deze boodschap van minister Hirsch Bailin (Justitie) kennis genomen. Maar op termijn zal er weer één IRT voor Amsterdam en Utrecht moeten komen, aldus de minister in een reactie op uitlatingen van korpschef Straver van de regio Kennemerland. Niets Volgens Straver komt het Utrechtse team onder zijn lei ding en het team Amsterdam/ Gooi en Vechtsstreek onder lei ding van de Amsterdamse korps chef Nordholt. Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet we ten dat daarover afspraken zijn gemaakt tussen de procureur-ge neraal, de zes burgemeesters, de hoofdofficier van justitie en de korpschefs. In de veel besproken brief van Hirsch Bailin en colle ga Van Thijn van Binnenlandse Zaken, eerder deze week aan de Kamer verstuurd, stond hele maal niets over twee IRT's. Tijdelijk Hirsch Bailin bevestigt nu die opzet maar voegt eraan toe dat het een tijdelijke oplossing is. Door de verstoorde werkverhou dingen in het vroegere IRT kan immers met onmiddellijk op de oude voet verder gewerkt wor den, maar desondanks moesten er klussen worden afgemaakt. Hirsch Bailin stuurt nog een aanvullende brief naar de Twee de Kamer, na de eerdere brief van hem en Van Thijn, waarin zij rapporteerden over de func tioneringsgesprekken met de be trokken politiemensen en de le den van het Openbaar Ministe rie. Met zijn nieuwe brief wil de minister antwoord geven op de zware kritiek die in de Tweede Kamer is gerezen op de eerdere 'nietszeggende' brief. Gesprekken Hirsch Bailin zal in de aanvul lende brief verslag doen van de gesprekken die hij voerde met de Amsterdamse procureur-gene raal Van Randwijk en hoofdoffi cier van justitie Vrakking. Dat is volgens hem ook de reden dat minister Van Thijn deze brief niet mede ondertekent. De brief gaat over mensen die onder zijn verantwoording vallen. Daarnaast gaat de brief in op de opzet van twee teams. De brief wordt volgens-een woordvoerder van het ministerie van Justitie na Pinksteren naar de Tweede Kamer gestuurd. 'atie. Die handelwijze is door de volksvertegenwoordigers een belediging van het parlement opgevat, door"" onderlinge geruzie van politiekorpsen en justitie tn ü-spe®'de ook nog eens de persoonlijke vete tussen Van Thijn Bna a- ®a"'n- Tijdens de verkiezingscampagne zijn dingen WeV ^'e C'e deren elkaar niet hebben vergeven. Ze hebben teitrioT6* met e'kaar gesproken. Slechts de noodzakelijke brief verton- eede Kamer maakte een einde aan deze kinderachtige ieder n"®' ^et 9ebrek aan samenwerking tussen de twee was in aite|g2 aan schandalig beperkte inhoud van het schrijven de ls ever|eens de bijna-afwezigheid van premier Lubbers Sectie. De demissionair minister-president manifesteert op plaatsen (zoals in Bosnië) die hem van pas komen in Taro rguwcM \A-uaia III DUÖIIIC/ UIC IICIII van pu" Voor hl,naa^ det voorzitterschap van de Europese Commissie. i"stitip« ooienis met een zaak die het vertrouwen in politie en - steeds verder aantast, heeft hij blijkbaar geen tijd. Door onze redacteur Jan Bouwmans Leusden - De Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland in spé verknalt bij voorbaat haar relatie met de joodse gemeenschap, als ze haar kerkorde met betrekking tot de joden niet wijzigt. De 'Kerk en Israël-organen' van de hervormde, de gerefeormeer- de en de lutherse kerk doen daarom een dringend beroep op alle kerkeraden en classicale be sturen in den lande om de stuur lui van het fusieproces tot de orde te roepen. Het gaat om het artikel 1, lid 7 van de ontwerp-kerkorde waar over de gemeenten zich dit jaar moeten uitspreken. In dat artikel leggen de fusiepartners vast hoe ze als verenigde kerk de joodse gemeenschap tegemoet willen treden. Het venijn zit in de staart van het artikel, waar staat dat men met de joden wil praten over het belijden dat Jezus de Christus is. Daar is de joodse gemeenschap niet van gediend. De 'Kerk en Israël-organen' heb ben van hun joodse gespreks partners signalen gekregen dat zij een gesloten deur zullen vin den in de toekomst, wanneer het gewraakte artikel niet gewijzigd wordt. „En dat is toch het laat ste wat de kerk beoogt, als ze zegt het gesprek met Israël te zoeken," zeggen de drie organen in een uitvoerig schrijven aan de kerkelijke basis. De organen hebben zich ervan vergewist dat de alternatieve tekst die zij voorstellen, aan joodse zijde geen bezwaren ont moet. De kerkeraden en de clas sicale besturen hebben de macht om de voor joden aanvaardbare tekst in de kerkorde te doen opnemen. Volgens die tekst zoekt de verenigde kerk dan als 'Christus-belijdende geloofsge meenschap' het gesprek met Is raël inzake het verstaan van de Schriften. J/ V5 Kunnen er niet wat werklozen ingeschakeld worden om nou eens precies uit te rekenen hoe het met die werkloosheid zit? De ene keer komen er 18.000 werklozen per maand bij en de volgende maal zijn er plotsklaps ineens 10.000 meer aan een baan geholpen. Er is nu ook weer een baantje van commissaris vrij. Daar zullen wel geen werklozen voor in aanmerking komenmaar aantrekkelijk blijft het wel. Brinkman doet schimmig over zijn vertrek, maar naar verluidt stapt hij vooral op, omdat ze bij Hevatex de laatste tijd nog louter paarse lapjes stof produceerden. Misschien is die vacature iets voor de in zijn leiden schap bedreigde Janmaat. Hij heeft immers weinig problemen met Arie's wangedrag. (Voorgaande woordo speling wordt pas leuk, als je weet dat Brinkmans oom Arie heet en dat het bijvoeglijk naamwoord Arie's hetzelfde klinkt als Arisch Alhoewel, bij Arscop moet je als commissaris een vermogen beheren. Daarbij gaat het weliswaar om geld, maar je zult er toch ook verstandelijke vermoo gens voor nodig hebben. Om nog even terug te keren bij die werkloosheid: interpreteert die rechter de term banenpool niet ven keerd als hij Polen toestaat om asperges te oogsten? MERIJN 'Vliegende brigades' boeken al succes F.rr.sdetten - De vliegende brigades van de Koninklijke Mare chaussee, die sinds begin mei opereren langs de Belgische en Duitse grens om in Nederland ongewenste vreemdelingen tegen te houden, hebben al goede resultaten geboekt. Mr. H. Nawijn, directeur immigratie- en naturalisatiedienst van het ministerie van Justitie, verklaarde dat gisteren namens staatssecretaris Kosto. Hoeveel illegale vreemdelingen, buitenlandse criminelen en andere onwelkome vreemdelingen door de marechaussee zijn onderschept, wenste Nawijn niet te zeggen; het gaat wel om 'honderdtallen'. 83-jarige staat terecht voor ontucht Den Haag - De 83-jarige S. de M. uit Rijswijk hoorde gisteren voor de rechtbank in Den Haag drie jaar cel eisen wegens ontucht. De man zou zich tussen 1 augustus 1992 en 24 mei 1993 in totaal acht keer aan zijn toen 9-jarige buurjongen hebben vergrepen. Hij zou de jongen anaal hebben verkracht, terwijl het slachtoffer geblinddoekt en vastgebonden was. Om te zorgen dat de jongen niet schreeuwde, duwde hij hem een prop in zijn mond. De jongen krijgt nog steeds geestelijke hulp. De moeder heeft eerder in kort geding een verhuisverbod geëist. De man is inmiddels uit vrije wil verhuisd. Mbo-scholen dreigen niet leerlingenstop Den Haag - De scholen voor middelbaar beroepsonderwijs (mbo) dreigen met invoering van leerlingenstops wanneer minis ter Ritzen van Onderwijs vasthoudt aan zijn recente maatregel om het budget van sommige mbo-scholen te bevriezen. Dit blijkt uit een protestbrief van de organisatie van mbo-scho len aan Ritzen. De maatregel van de minister geldt voor de opleidingen voor verzorgende en verplegende beroepen. Die mogen niet meer uitgeven dan zij in het schooljaar 1992-'93 deden. De scholen vrezen dat deze 'regelrechte bezuiniging' straks ook voor andere sectoren gaat gelden. Zij zien zich genoodzaakt, desnoods leerlingen te weigeren, schrijven ze. Onderzoek naar smokkel vreemdelingen Den Haag - Staatssecretaris Kosto van Justitie heeft besloten een onderzoek te starten naar buitenlandse organisaties die vreemdelingen naar Nederland smokkelen. Er zullen onderzoek- sambtenaren op ambassades in Rusland, Syrië, Pakistan en drie andere landen worden geplaatst. Justitie heeft tot het onderzoek besloten omdat uit verhalen van vreemdelingen steeds vaker blijkt dat zij bij hun vlucht naar het westen, tegen betaling van grote bedragen, hulp krijgen van professionele organisaties. 'Buitenland klaagt over politie' Den Haag - Het ministerie van Justitie krijgt klachten uit het buitenland dat de Nederlandse politie onvoldoende actie onder neemt als de collega's in het buitenland daarom vragen. Dat duidt op gaten in het politionele netwerk. Een nationale politie-eenheid bovenop de regionale korpsen moet die leemte gaan opvullen. Dat zei minister Hirsch Bailin van Justitie gisteren. Dit kabinet zal een bovenregionaal politieteam nog in overweging moeten nemen, vindt hij. (ADVERTENTIES) IN ONROERENDE GOEDEREN Markstad biedt u een gedegen avond-opleiding (sept. '94 - april '95) in Hotel Mercure (bij het N.S.-station) te Breda en stoomt u klaar voor het SVM-examen Make laardij in onroerende goederen. Bel nu voor het gratis info-pakket (vrijblijvend): Buiten kantooruren kunt u uw naam en adres op het antwoordapparaat inspreken. Wij sturen u dan zo snel s mogelijk het informatiepakket toe. I zondag: 13u. - 18u. zaterdag: 10u. - 18u. week: 9.30u. - 18u. vrijdag gesloten SPIJKER 57 Tel.: 09-32-3-667 38 43 Weg Roosendaal-Essen- Antwerpen V

de Stem | 1994 | | pagina 3