Jackie maakte John F. Kennedy onsterfelijk grinkmai 'Het is weekend, dat is het belangrijkste' -de stem- de stem Post r~ Advies topa Enorme files verrassen de politie De goede antwoorden m lig DE STEM BINNENLAND BUITENLAND nESTEM LJ Amerika reageert geschokt op dood Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis Chaos ZATERDAG 21 MEI 1994 Een postbode en een politie-agent, een douanebeambte en een verpleegster zagen we eertijds in gewone burgerkle ding rondlopen als ze geen dienst hadden. Hun uniform diende slechts om te laten zien wanneer ze hun beroep uitoefenden. Maar een kape laan, een pater, een non zagen we nooit anders dan in hun gewijde gewaden en we kon den ons als kind dan ook maar nauwelijks voorstellen dat ze die aflegden wanneer ze 's avonds naar bed gingen. Hoewel we al vrij vroeg ach ter de ware indentiteit van Sinterklaas kwamen en ont dekten dat die heilige bis schop van Mira een verklede onderwijzer, oom of buurtge noot was, droegen we die ge gronde twijfel aan zijn be weerde heiligheid geen ogen blik over op. de bisschop waarvan we de naam, van een kruisje voorzien, vooraan in de Grote Katechismus had den zien staan en die kort na onze Eerste Heilige Com- munnie de parochie zou be zoeken om ons het Heilig Vormsel toe te dienen. Bij die plechtige gebeurtenis zou de Heilige Geest, die op het Pinksterfeest in de ge daante van vurige tongen bo ven de hoofden van de apos telen was verschenen ook over onze hoofden neerdalen. Waren de apostelen daarna in staat in allerlei vreemde talen te spreken, ook aan ons, vor melingen, voltrok zich een klein talenwonder. Wij spra ken opeens een beetje Latijn. Want het Veni creator, door de klasseonderwijzer in zijn mooiste schoonschrift op het schoolbord voorgeschreven, moesten wij in ons cahier overnemen en daarna zingend leren uitspreken, waarbij ons alleen het woord 'spiritus' uit de eerste regel, zij het in een andere betekenis, vertrouwd in de oren klonk. Zoals de onleesbare hiërogliefen op een doktersrecept op zichzelf al een genezende werking uit oefenden, hief het onbegre pen Latijn ons boven de dage lijkse werkelijkheid uit, een mirakel dat nog geloofwaardi ger werd door de zalving met Heilige Olie en de lichte kaakslag waarmee de bis schop ons tot schildknapen van de heer zou maken. Daar kwam nog bij dat bij het Vormsel aan onze doopna men de naam van een heilige zou worden toegevoegd, in mijn geval die van de heilige Stefanus, die zich als eerste martelaar omwille van zijn ge loof had laten stenigen, en daarmee een weinig benij denswaardig voorbeeld had gegeven. Op de dag van het Vormsel zagen wij een oude man door het middenpad van de kerk naar het altaar gaan, met een sinterklaasstaf als stut en steun die hij bij het lopen ook hard nodig had. Even later waren wij er de verwonderde getuigen van hoe hij daar een echte mijter op zijn hoofd gezet kreeg en naar een met purperen pluche beklede zetel werd geleid om naar ons ge zang te luisteren. Veni creator spiritus. Wij zongen het met een warme blos op onze wan gen alsof ook boven onze Bisschop hoofden al pinkstervlamme tjes brandden. In twee lange rijen, links de meisjes, rechts de jongens, gingen we met nederig gebop- gen hoofd naar de open plaats tussen de communniebanken waar de bisschop beurtelings een meisje en een jongen op het voorhoofd zalfde en daar na met zijn vingertoppen op de wang aanraakte. Toen ik daarbij even durfde op te kij ken zag ik dat de bisschop eigenlijk een oude man was, die zeker niet op een wit paard over de daken zou kun nen rijden en die met de veel te ruime kanten mouwen waaruit zijn rimpelige handen staken zelfs een wat verklede indruk maakte. Het verwon derde mij dan ook niet dat ik na de plechtigheden en een kort verblijf in de pastorie in gewone zwarte priesterkleren in een auto zag wegrijden. Ik besefte toen nog niet dat het werkelijke geloofsmysterie geen theater nodig heeft. Omtccm ai 1 ftKi-: nuf I 'Mag ik voor 15.30 uur uw antwoord?' staat in het fax-bericht. Maar het gaat niet over iets dat dringend is. Vanwaar dan toch dat ongeduld? Alleen omdat de afzender gebruik maakt van het snelle communi catiemiddel dat telefax heet. Hel nodigt uit tot haasten en opjagen. Wat ook per envelop zou kunnen om keurig de volgende dag te worden bezorgd (belooft de PTT, mits voor zessen op de post), dwarrelt nu op het bureau, twee minuten nadat het elders is opgeschreven. De post niet langer eens per dag compleet, in het ritme van de postbesteller, maar als strooisel verspreid over de hele dag, de oprispingen van de verzenders volgend. En graag per omgaande de reactie. Niet aan toegeven, zolang er nog enveloppen en postzegels zijn. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoqfdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: (alleen voor edities Breda, Oosterhout en Etten-Leur; overige edities: zie rayonkantoor) Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, (alleen redactie) 01640-37253, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14,® 01620-54957, fax 01620-3^782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP, 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 5051, 4380 KB Vlissingen. Openingstijden: Oosterhout 8.30-17.00 uur; g overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Fotoservice 076-236573. j Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. Noteer als nieuwe abonnee:_ Naam: Adres: Postcode: Plaats- Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch maand automatisch ƒ29.05 bank/gironr. De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: 84.70 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Met een lichte schok heeft Amerika gerea geerd op het overlijden van Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis. Haar dood was nog maar een dag tevoren in het vooruitzicht gesteld als e'èn onvermijdelijk gevolg van haar lymfe-kanker, maar tevens als iets wat nog geruime tijd op zich zou kunnen laten wachten. Maar ineens leef de ze al niet meer. Het was alsof Jackie met haar onthutsend snelle vertrek uit het leven een subtiele verwijzing gaf naar die schrikbarende dagen in 1963 waarin haar beeltenis als- de plotsklapse weduwe van pre sident John F. Kennedy voor goed werd bevroren. In die dagen kreeg Jackie Ken nedy monumentale dimensies. In dat prille televisie-tijdperk won ze met de klasse die ze in die kritieke uren toonde de vereen zelviging van een ontredderde ■"wereldbevolking met haar trage die. En in die dagen liet ze die wereldbevolking zich optrekken aan de autoriteit van haar na tuurlijke adel, aan haar moed, aan haar ontferming over de o zo kleine kinderen, aan haar zwij gende suggestie dat het leven voort zou gaan. Ze kan in werkelijkheid nooit zo groot zijn geweest als de wereld haar toen maakte. Maar bij een ster is de kwaliteit van de per soonlijkheid die erin schuilgaat niet relevant. Jackie Kennedy is altijd een mysterie en een paradox ge weest. Ze was misschien wel de bekendste vrouw op aarde. Maar van weinig wereldbekenden was ter wereld zo weinig bekend. Veel mensen, zelfs haar kinde ren, die haar van nabij mee maakten hebben gezegd dat ze eigenlijk nooit wisten wanneer ze zichzelf was en wanneer zichzelf speelde. Ze was in elk geval in haar tijd als Amerika's first lady een sym bool van schoonheid en roman tiek. Van een soort vrouwelijk- John en Jacqueline Kennedy. FOTO epa heid die in de jaren zestig in de Westerse wereld verloren is ge gaan nadat die na-oorlogse we reld met de moord op haar echt genoot haar onschuld leek te hebben verloren. Het presidentschap van John F. ('Jack') Kennedy zal voor de ge neraties die het hebben onder gaan nooit sterven. En Jackie Bouvier, kind van New Yorks high society, heeft mede dat pre sidentschap onsterfelijk ge maakt. Ze was het magische middelpunt van het stralende gezin dat om haar heen dartelde in het Witte Huis, dat miljoenen mensen tomeloos intrigeerde en dat het zinnebeeld bij uitstek werd van een nieuwe tijd en een vernieuwd en energiek Amerika. Natuurlijk is later gebleken dat ook die werkelijkheid van het Kennedy-gezin niet zo glorievol was als ze leek. John F. was een onverbeterlijke vrouwenjager die ook binnen de muren van het Witte Huis zijn echtgenote talrijke malen on trouw was. Maar lang voordat dat achteraf tot de wereld zou doordringen, schokte Jackie de mensheid met haar onverhoedse huwelijk in 1968 met de meer dan dertig jaar oudere Griekse miljardair Aristoteles Onassis. Onbegrip was haar deel. Talloze mensen voelden Jackie's tweede huwelijk als verraad, als iets onsmakelijks, als een bewijs van geldzucht, als een verkrachting van hun dierbare nagedachtenis aan John F. Kennedy. Weinigen beseften dat Jackie behalve dat ze haar intieme motieven had, tevens simpelweg voor haar le ven vreesde nadat ook zwager Bobbie Kennedy was vermoord. Mede daarom ontvluchtte ze de Kennedy-clan, de armen van een machtig beschermer in. Hoe dan ook toonde Jackie met haar verbintenis met Onassis haar eigenzinnigheid en tempe rament, eigenschappen die maar weinigen tevoren in haar hadden willen zien. En met de smet die ze ermee op haar eigen imago legde, liep ze in zekere zin voor uit op de ontluistering die later ook het ware karakter van John F. ten deel zou vallen. Na de dood van Onassis wijdde Jackie Kennedy zich eerst alleen aan de opvoeding van haar kin deren Caroline en John F. jr. Later had ze nog verschillende liefdesrelaties. De laatste jaren was diamantair Maurice Tem pelsman haar levensgezel. Ze had een baan bij uitgeverij Dou- bleday in New York, maar bracht de meeste dagen door in schoonheidssalons en op het paard. De banden met de Kennedy-fa- milie waren weer goeddeels her steld. Senator Ted Kennedy zat enkele uren voor haar dood nog aan Jackie's bed. Maar toch is zelfs voor de Kennedy's met Jackie Bouvier iemand gestorven die voor iedereen altijd goed deels een vreemde is gebleven. Viel er weinig aan haar te ken nen omdat er ze weinig inhoud had? Wie het antwoord wil we ten is misschien niet groot ge noeg voor het geheim. Toevoeging internationale persbureaus: Jacqueline Lee Bouvier werd op 28 juli 1929 geboren in Sout hampton op Long Island. In 1951 studeerde ze aan de George Washington Universiteit af in de onze Haagse redactie m Haag - CDA-fractie voorzitter Brinkman heef 'jn commissariaat bij de be heersmaatschappij Arscoj BV waardoor hij in opspraal geraakt, neergelegd. Brink an heeft dat al gedaai iags na de verkiezingen, di het CDA een reusachtig ver hes van twintig zetels ople verden. De laatste jaren verschuilde Jackie zich vaak achter haar zonnebril. FOÏ Franse literatuur, na eerst aan Vassar en de Sorbonne te hebben gestudeerd. Nog datzelfde jaar won ze een verhalenwedstrijd van Vogue. Ze sloeg de prijs, een jaar werken voor het tijdschrift, echter af om als fotografe voor de Washington Times-Herald te gaan werken. Het was in die hoedanigheid dat ze Kennedy,, destijds senator, ontmoette. Belangstelling voor politiek had ze niet, maar toen het stel in ambieerde, zorgde ze er ook voor dat kleine ronde hoedjes, gewa tergolfde kapsels, witte hand schoenen em jurken van Oleg Cassini mode werden. Haar verschijning sprak vrou wen over de hele wereld aan. In 1961 zei president Kennedy na een bezoek aan Frankrijk: „Het lijkt me niet geheel en al overbo dig mezelf voor te stellen. Ik ben de man die Jacqueline Kennedy heeft vergezeld naar Parijs en ik heb ervan genoten." 1953 zijn verloving bekend-'rRRJacqübliUe Kennedy önassis'Ver- maakte noemde Jackie zichzelf 'het gelukkigste meisje ter we reld'. Hoewel ze zei dat een trendsetter te zijn wel het laatste was dat ze scheen de afgelopen 30 jaar niet vaak in het openbaar. Behalve haar werk als uitgeefster zette ze zich in voor het behoud van een aantal historische monumenten in de stad New York en «U promotie van boeken. Maar ze had alles om de aandacht op zich te gen: haar rijkdom, die in werd geschat op meer dat miljoen dollar, haar schooi) en haar sociale status. Ze verschuilde zich vaak ad een zonnebril en onder hoofddoek, zelfs als ze jog! Central Park. Maar haar terughoudend!# ze gaf 25 jaar lang g interview en won een r die ze aanspande om wel heel opdringerige van het lijf te houden haar alleen maar i Den Haag (anp) - Het kc snel mogelijk aanscherpe landse grens niet meer mo een zo kan worden voorko fflen dat de kosten voor de op van asielzoekers binne :vier'jaar oplopen tot 7,4 miljar ralden. Dat stelt een ambtelijk werkgroep onder leiding van se cretaris-generaal L. Geelhoe van Economische Zaken in ee advies aan het kabinet en informateurs. Te optimistisch [Volgens de werkgroep is het ki ibinet de afgelopen jaren te opt bisch geweest over de toestroo. van asielzoekers. Daardoor zi; de kosten enorm gestegen, topambtenaren vinden dat kabinet z'ich ook te gemakkeli; heeft neergelegd bij de hoge ii stroomcijfers. Driebergen (anp) - De file vorming gistermiddag op Nederlandse wegen heei zelfs de door de wol geverfd Nederlandse verkeerspoliti verrast. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. Raamsdonksveer - Riethil College - mavo, havo en vwo, 1200 leerlingen, onder wie 240 eindexamenkandida ten: mavo 100, havo 90, vwo 50. Het traditionele examenzon netje leek gisteren lange tijd de macht te grijpen. Totdat op het eind van de middag toch weer een dik.wolkendek met veel nat de overhand kreeg. Het was typerend voor de derde examendag: wat re gen en zonneschijn. Het waren niet zo tot de verbeel ding sprekende examenvakken die gisteren bijeen geperst wa ren: Duits, economie en wiskun de A. En Latijn natuurlijk, maar deze klassieke taal kan anno 1994 nog maar net twee procent van de kandidaten bekoren. Op het Riethil College in Raamsdonksveer doen ze daar helemaal niet aan. De scholieren van vbo en mavo waren gisteren het eerste klaar. Met Duits. Volgens de leerlingen was het examen 'moeilijk, veel en lastig'. Maar volgens docent L. Nobelen was het 'heel goed te maken', dus dat is een hele ge ruststelling. Etienne Franken (Raamsdonks veer): „Ik vond het wel o.k. Be halve die invuloefeningen, daar hebben we maar een paar lessen mee geoefend." Plaatsgenoot Werner Joore: „het was wel te doen, alleen die laatste tekst over de musical Cats was lastig. Ik heb dat nooit gezien." Sandra de Groot: „Ik snapte niks van die tekst. Ik kon de lijn niet vinden." Zoals gezegd, docent Nobelen was wel tevreden: „Er zat een goede afwisseling in de teksten en er waren weinig dubieuze vragen. De tekst over straatkun stenaars in Berlijn was leuk, die over de musical Cats was idio matisch de moeilijkste, het on derwerp blinden'en hun werk zal leerlingen minder zeggen. De in- vultekst met woorden was nieuw, maar ik had niet de in druk dat ze daar veel problemen mee hadden." Tot zover de talen. Zowel vbo/mavo als havo deden economie. De eerste categorie had geen klagen, maar de twee de had er een flinke kluif aan. Volgens Intomart vond zelfs tachtig, procent van de havo'ers het examen 'lastig tot te moei- ,Dat het zo vlak voor Pinkstere druk zou worden was voorspel) maar dat we uiteindelijk tege de avond een piek zouden bere ken van 43 files met een tota lengte van ongeveer 235 kilomi ter was ook door ons niet ingi lalculeerd," aldus een woon 'oerder. Ir waren 40 aanrijdingen die :haos verergerden. Daar wan Dngeveer honderd auto's bij trokken. Het ging vooral om feriële schade. Twee gewonde hoesten naar een ziekenhuis grootste problemen dedi voor op de weg Utrecht-De tosch-Eindhoven en vice vers jaar in totaal 40 kilometer hee ■e gestaan en tussen Utrecht e Duitse grens, waar over ei lengte van 46 kilometer filevo is geweest. Mavo'ers kaarten na op het Riethil College in Raamsdonksveer: 'Ik wil een 6 op mijn eindlijst maar ik weet niet of dat lukt'. foto's de stem/dick de boer lijk'. „Stervensmoeilijk", beaamt An- nemarie Sweep (Geertruiden- berg), „ik heb geleerd op som men, maar de nadruk lag op theorie." Anneloes Klis (Raamsdonksveer): „Ik heb wel een paar vragen goed ingevuld, maar het was moeilijker dan de oefenexamens. Ik moest echt af en toe achterover hangen om een paar minuten te denken." Ook volgens Jochen Hekker (Raamsdonksveer) was het moei lijker dan in '91 en '92. Docent Ernest Piethaan draait er niet omheen: „Ik vond het een moeilijk examen. De vraagstel ling was voor veel leerlingen ondoorzichtig. Ze moesten voge len om via een omweg bij het antwoord te komen. Op enkele punten werd een stukje inzicht gevraagd waarvan ik me afvraag of ze dat op dat gebied hebben." Eèn troost voor de havo'ers: in hun examen economie zijn twee vragen (31 en 32) geslopen die niet gesteld hadden mogen wor den. Omdat de onderwerpen niet goed afgesproken waren. Giste ren is meteen op hoog niveau besloten dat de leerlingen voor deze vragen twee punten scoren, ongeacht het antwoord. De cen trale examencommissie van het ministerie van Onderwijs heeft dat de scholen laten weten. Van de mavo'ers vond William van der Pluym (Hank) het exa men economie een kwestie van 'gewoon even denken en op schrijven'. Esther Blom (Raamsdonksveer) vond de open vragen moeilijker dan de meer keuzevragen en in elk geval te veel. In een clubje mavo'ers is een kakofonie van examenclichés te horen. De meest treffende, waar eigenlijk alles om draait: „Ik wil een 6 op mijn eindlijst maar ik weet niet of het lukt." Een ander clubje heeft een felle woordenwisseling over een vraag over leningen uit het examen. „Ik heb nog nooit zoveel Dextro Energy gegeten als dit jaar", verklaart Judith Franken (Raamsdonksveer). En dan voegt plaatsgenote Anita Kieboom zich bij het gezelschap: „Ik heb alles tienduizend keer over gelezen, maar ik was het laatste blad vergeten." In de al lerlaatste seconden heeft ze nog gauw wat kunnen invullen. Hun docent Jacques van Osch is een tevreden man. De vijftig vra gen zijn volgens hem goed ver deeld over de onderwerpen en hij is blij met het voortzetten van de tendens om meer onder werpen uit het dagelijks leven op te nemen als de wao, btw, Max Havelaarkoffie, privatisering van de NS en hyptheekvormen. „De leerling als consument krijgt steeds meer nadruk en dat zit ook in de basisvorming. Een hei-machine aan de andere kant van de weg doet vrolijk zijn werk. Geen last van? „Nee, dat Hieronder volgen de goede antwoorden van examens v) donderdag. Havo biologie: 1 D; 2 D; 3 B; 4 A; 5 C; 6 A; 7 D; 8 C; 9 C; 10 C; 11 A; 12 A; 13 B; 1/ 15 B; 16 C; 17 A; 18 A; 19 C; 20 B; 21 A; 22 C; 23 C; 24 C; 25 C; 26 A;- B; 28 C; 29 A; 30 C; 31 C; 32 A; 33 C; 34 C; 35 B; 36 C; 37 B; 38 B;3S»t 40 A; 41 A; 42 C; 43 A; 44 B; 45 C; 46 A; 47 C; 48 C; 49 C; 50 B. Vbo/mavo C geschiedenis: 1 2 3 A; 4 B; 5 6 7 C; 8 A; 9 10 E; 11 12 13 C; 14-; 15 C; 17 C; 18 B; 19 B; 20 21 22 D; 23 C; 24 25 A; 26 B; 27 C; 28-lj 30 31 B; 32 33 D; 34 35 36 B; 37 A; 38 B; 39 B; 40 41 B; 43 44 45 Vbo/mavo D geschiedenis: 1 -; 2 A; 3 -; 4 5 E; 6 7 A; 8 C; 9 B; 10 11 E; 12 13 C; H-ijj' 16 C; 17 B; 18 C; 19 20 -; 21 D; 22 B; 23 C; 24 25 -; 26 A; 27 A 29 C; 30 -; 31 B; 32 B; 33 34 A; 35 36 C; 37 C; 38 39 40-;41 42 A Vbo/mavo C wiskunde: 1 C; 2 F; 3 D; 4 C; 5 D; 6 C; 7 E; 8 B; 9 C; 10 A; 11 A; 12 B; 13B;14C:; C; 16 D; 17 C; 18 B; 19 D; 20 A; 21 B; 22 A; 23 -; 24 -; 25 26 27- - 29 30 31 32 33 -; 34 35 -. Vbo/mavo D wiskunde: 1 C; 2 A; 3 B; 4 E; 5 E; 6 C; 7 E; 8 C; 9 B; 10 C; 11 A; 12 C; 1JRH*; E; 16 D; 17 B; 18 B; 19 D; 20 E; 21 B; 22 E; 23 -; 24 -; 25 26 -1!"v 29 30 -; 3132 -. (Bron: CITO) hoor je niet binnen, maar de cola en sinas klokten nogal hard in de bekers en da's ontieglijk sto rend." Wiskunde A tot slot. Het examen voor vwo was wel te doen, maar dat voor havo was veruit het moeilijkste van de dag. Jeannet- te Klavers (havo) spreekt na mens haar groepje havo'ers: „Niet te doen, allemaal moeilijke formules. Maar wij zijn allemaal slecht in wiskunde en dan is het altijd moeilijk." Sumarmie Wessling (Geertruidenberg) maakt het nog bonter: „Na zeven jaar nog geen wiskunde kennen, da's toch wel triest." Mww- waaah. De vwo'ers hadden geen reden tot klagen. Desmond Gerritsen uit Oosterhout: „Wel te doen, zelfs voor een niet-wiskundige." En toen begon het te plenzen en bleven de laatste R'et schuilen in de aula - gymzaal. De muziekws hard genoeg voor een feest en met docent pe Gorkom als oudste gas'- ervan verstaan heb: neum een redelijk exa®®! voor havo moeilijker zo eenzijdig is met over formules en ze die niet doorzien, ki in de problemen kome»- was dus reeds gebeurd. René Jeveren uit berg vat de kern van de subtiel samen: „Het 1 weekend en dat is net rijkste." Wat ga je a°en' „Uitslapen." De Stem bezoekt jn examenperiode da9 school in het versje bied. Dinsdag is dat t rustcollege in Terneuze»- P.E CHAOS is compleet in d uitging dat de Amsterdams gaan bemoeien met de word-Holland, blijkt nu dat u .teams zullen bestaan, "et oude IRT wordt opgespl earn Amsterdam/Amstellar iding Van Nordholt en °™/Zaanstreek/Waterland/Ke seieid door de korpschef reg 1 nieuwe, verrassende ho s aan dat de verantwoor n oe hand hebben laten lop ministers Hirsch Ballir binnenlandse Zaken hebben Wi r "eergelegd bij de [vierenga die de IRT-affair fpna gen van de comrr; Rnde maatregelen. 0».,n er|kele hoofdrolspeler hn|t' Werd gestraft. De Am kriim 8r ze'fs m'n °f mee jjgt °m een nieuw IRT te v< infnrJ^de Kamer ontvin tererhlat!e' Die handelwijze Tuss!^ uen belediging v: donr et onderlinge g n H®Pe8lde °°k nog eens J gezeód'w- Ballin' T'idens d Weken dle de beren elkaa aan h niat met elkaar gesp Knn-Tweede Kamer maa ieder rI29'iHet 9ebrek aan s af te ie2^n aan de schanda inPVdaJland 'e eveneens de b' zich m estie- De demissie de raWal °P Plaatsen (zoals Voor h0,Haa- het voorzitter justitieJ£°Ü'enis met een steeds verder aantas

de Stem | 1994 | | pagina 2