DE STEM 1 an archeologisch instituut [ollectie bodemvondsten Zeeuws Museum verkommert in gewelven Jansenius ih voor milieuproject K, NieuW Extreem zwaar op weg naar transportfestival Tulpen voor toeristen nieuwe actie van WV Grensoverschrijdende buslijnen nu een feit Standhouders tetburg geeft geen geld [oor reisje naar Nicaragua Minister Hirsch Ballin wil mogelijk extra geld voor meer politie op platteland div. kamers Te huur gevraacidL strandpaviljoen leldzaken )ij v.d. Veen '6-653770. Landb.Veeteelt Tomatenplanten Iderie/Markten [Markt Goirle Ikt |(Huis)Dieren Vermist/Gev. iek medewerker m/v t-team uitzendbureau Exhibitionist iTerneuzen AKATURES Bent u de ervaren programmeur die Directview B.V. zoekt? Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vakatures [oor net pp. I en lEB I uw uur, Iste |p- 447 T.h.a. in Breda Tel. 01611-1765. MIJN dochter (bijna 3) ik, zoeken op zeer kon, termijn woonr. in Breda omstr. 076-651257 CADZAND-BAD 01179-2180 Alle dagen geopend. Duinovergang Vlamingpolderweg - Wijk de Brabander Zeeland 2 studentes zkn. woonruimte in Breda," 800,-. Tel. 076-146014° bvens alle hyp. en verzekeringen jdelaar. Valkenierslaan 55, Breda. 1 Bn- lede paar. Galgestr. 2, Teteringen. 400 Pak stro en 200 pak hooi Tel. 01673-2740. L-.;e verslaggever Cees Maas kleiburg - Een werkgroep van de provincie heeft Len klaarliggen om in Zeeland een soort van theologisch instituut, eventueel met een museum of tankelijk archief voor bodemvondsten, op te richten. bands markt van 9.00-16.00 uur. Ihuur: 013-346766/01620-55776, ïschelstraat, Goirle. 1 iedere ■5 uur. J tel. gevr. t.g.v. opening "Breda Bazar", kraam part. gratis, handelaren: 25,-. Datum 11 en 12 juni. Tot. opp 6.000 m2. 076-229767. le Itten 1 Dorst. ■5. PRACHTIGE Mechelsi Herderpups t.k., ing. ei ontw. Tel. 076-651640 o 076-612488. 1 KOPPEL sierduiven zee mooi ras Lahore bi.Au 30,-, 01640-44969 Schotse Collie pup, get 16-3-'94, met gezondï verkl. zonder stamboom, Amer./Can. herderpups get. m. stamb., 01 654-2631 Ipups, 7 1 ontw., LAPJESPOES met 4 jonge lief en zindelijk ƒ1,- 01608-37554. (llie liefh. ips met L-vrij, 3 reecolor, GOED tehuis gezocht voc Dobermann, 7 mnd., rei kleur bruin. 01173-2158. 'd 15. VERLOREN te Breda q 14-5-'94 14 kr. gouden rip met inscr., dierbare heriri nering a. mijn vrouw, tege beloning terug te bezorger 076-146718, na 18.00 uur. N.R.P.S. 42m, L1 irinverm., st. 076- gehuisveste collectie, je vondsten wervend kun- Lorden getoond, een soort fc historisch huis, naast het |;ie toeristisch huis als het |t dat is het ideaal," zegt «iefnemer gedeputeerde De &uur). fca enkele weken al ver- hij uitsluitsel van de dienst voor Onderzoek naar aschatten (ROB) op zijn j om meer geld voor de e in Zeeland. (klein bel nieuwe 'historische huis' Irijf In Bavel. U bent verantwoordelijk .irraad-administratie, de transport-planning Ijn-inrichting. Naast een MBO-diploma atieve ervaring hebt u theoretische kennis TVerder kunt u goed overweg met Lotus, P én beheerst u de Duitse taal. Voor deze 1 en verantwoordelijke functie bent u lelfstandig en flexibel. Leeftijd tot 30 (aar. 076 - 22 25 Ié, Marika Vos |uwe Ginnekenstraat 38 Je lichaam is blijer met nieuwe 5io-Melk Drink van Coherco. Logisck! Jeze lekkere, halfvolle melkdrink hevat j Inamelijk voedingsvezels èn biocultures. Die zie je niet en die proef je niet. Maar je maag en darmen merken het wei Zo is Bio-Melk Drink onder an- j dere goed voor je spijsvertering. Een paar glazen Bio-Melk Drink helpen bo vendien om de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid voedingsvezels (30 gram) en calcium (800 mg.) tinnen te krijgen. Deze week krijg je op een literpak Bio-Melk Drink éénmalig het aankoop hedrag en de portokosten retour. Ga daarom snel naar de winkel en laat je lichaam, voordelig kennismaken met deze lekkere melkdrink. deputeerde de Kok: Jsieuu) historisch huis'... FOTO ARCHIEF DE STEM ftonze correspondent' Muzen - Enkele minderjari- b kwamen afgelopen woens- |i a Terneuzen oog in oog te ®met een exhibitionist. Het ind of het in beide fcfa dezelfde man betrof, f 5 bet tijdstip van half vier reed een 12-jarig |v Uit Philippine over de fipendijk. Op een gegeven l ze een man die haar b geslachtsdeel toonde. Het e geval deed zich woens- Md voor in een speeltuin- iegen langs de Tamarin- jtat, omstreeks kwart voor p in hun nabijheid stond ~"n een poosje de spelende 8 gade te slaan. ,Plots 1 zijn broek uit en kwam itbloot onderlijf in hun Pg Toen de kinderen weg- W vertrok ook de man. wordt de voor het provinciebe stuur onwenselijke situatie dat de'enorme en kostbare collectie van het te kleine Zeeuwse bo demvondstendepot in Middel burg eigenlijk niet toegankelijk is voor de burgers, opgeheven. Ook in het Zeeuws Museum staat een prachtige collectie bo demvondsten al jaren te verkom meren in de catacomben. Zee land heeft cultuur-historisch zo veel moois, maar niemand kan het zien. Bovendien wil de gemeente Mid delburg het pand van het huidi ge depot op de balans verkopen. „Dat maakt het urgent," aldus De Kok. De plannen zijn echter tijdelijk in de ijskast gelegd omdat er landelijk heel wat rommelt in de wereld van de archeologieen Middelburg af wil wachten wat de nieuwe kabinet gaat doen. Er liggen bijvoorbeeld plannen om de ROB te privatiseren. Onbevredigend „Mhar ongeacht de uitkomst van het nieuwe kabinetsbeleid, moe ten wij in Zeeland toch de vraag beanwoorden wat wij nu eigen lijk willen met de archeologie, want zo als het nu gaat is het niet bevredigend," aldus een provinciaal ambtenaar en lid van de werkgroep De Kok. De archeologie in Zeeland moet een structureler vorm krijgen, dat was de hoofdopdracht voor de werkgroep. Dat betekent au tomatisch dat er meer geld bij moet, en dat is een (politiek) knelpunt. Op dit moment staat op de provinciale begroting 1994 een bedrag van 162.500 gulden voor de acheologie in Zeeland. Hiervan wordt onder meer de helft het salaris van provinciaal archeloloog Van Heeringen be taald. Ideaal voor Zeeland is een archeoloog in full-timedienst. Ook de medewerkers van het deport worden gedeeltelijk door de provincie betaald. Nieuw kabinet De Kok: „Dat is eigenlijk de kern van de vertraging van onze plannen op dit moment. De ar cheologie is nu een beetje van het Rijk, van de ROB dus, en een beetje van de provincie, van nie mand eigenlijk dus. Wij zijn nu met de andere provincie in ge sprek met het Rijk om duidelijk heid te kirjgen wat de rol van de provincies nu wordt. En daarin is het regeerakkoord van het nieuwe kabinet belangrijk, want onze plannen kosten geld en als je geld wilt van het Rijk, moet je dat nu aankaarten." pze verslaggever i -BenW van Oostburg voelen er niets voor 1500 I "it de pot Mondiaal Beleid beschikbaar te stellen ter peering van een reisje van twee IJzendijkse scholieren Condega in Nicaragua (Zuid-Amerika). van de subsidie- f saü is dat men door middel r® reisje 'de omgeving' van longeren - met name de !;,wilde interesseren voor [Wiemen in Condega en [j 1« Nicaragua-comité te ffuwen Uj1®® altijd afwijzend 8L O det beschikbaar ïan middelen voor reizen ontwikkelingslanden, |ers, bestuurlijke uit- (S!en"jl en overhead- Motiveert het college ISlan?-Het voor Condega E®e bedrag wil het col- tse aanwenden. De El ,|e Welzijn wordt voor- LJan bet geld timmer- en Trassen in Condega op te k'etv, was onderdeel t®tedingsplan 1994 van •Poep Mondiaal beleid, f kan zich wel vinden s euning van de Wereld- 'J Breskens en Oost- Vergeet nooit je laarzen mee te nemen in Saeftinghe. Van onze verslaggever Hulst - Na een heleboel theo rie in het kader van een in ternationaal milieuproject kwam voor de leerlingen van de Jansenius scholengemeen schap in Hulst gisteren de tijd om 'het veld' in te gaan. Onder leiding van docent Ad Westrate ging het naar het uiterste puntje van Oost Zeeuws-Vlaanderen, precies op de grens tussen Nederland en België. Daar werden in en om de Wes- terschelde monsters genomen van het water, De plantengroei geïnventariseerd en gespeurd naar dode vogels. Ook werden er foto's en videobeelden geschoten voor een nog later te organiseren presentatie van het project. An dere groepjes verspreidden zich door de omgeving .om bewoners langs de Schelde te interviewen. Zes ministeries Het project Evironmental Edu cation Across the Border is op gezet door het Nederlands Insti tuut voor Internationale Betrek kingen Clingendael, op verzoek van de Nationale Unesco Com missie. Ook het consulentschap Natuur- en Milieu-educatie doet mee. Het -wordt gefinancierd door zes ministeries in het kader van het meerjarenplan Natuur- en Milieu-educatie. In het kader van dit project is door drie Zeeuwse scholen in samenwerking met scholen uit Zimbabwe, Hongarije en België een lessenmodule ontwikkeld rond het thema 'rivieren'. In de eerste drie delen komen theoreti sche achtergronden aan bod en het geheel wordt in deel vier besloten met een veldwerkmid dag langs de rivier uit het woon gebied. Donau Voor de Zeeuwse scholen Janse nius uit Hulst, de christelijke scholengemeenschap Walcheren uit Middelburg en het Willi- brordcollege uit Goes is dat de Schelde. Leerlingen van de drie scholen gingen er gisteren op uit. Ook de deelnemende Antwerpse school gaat de Schelde onder zoeken. De Hongaarse scholieren doen hetzelfde met de Donau en de studenten uit Zimbabwe ne- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE men ook een rivier in hun omge ving. Gisteren werden gegevens verza meld over de kwaliteit van het rivierwater en over de vervuiling langs de rivier. De scholen wis selen de gevens met elkaar uit. Behalve de bevordering van na tuur - en milieu-educatie heeft het project nog een tweede poot, namelijk communicatie. Het tot stand brengen van internationa le contacten. Daarom worden er ook brieven naar elkaar geschre ven om meer inzicht te krijgen in eikaars leefomstandigheden. De communicatie vindt grotendeels plaats via telefoonlijnen met be hulp van computers. De Zeeuwse scholen sluiten het project af met een expositie. De kosten daarvan worden betaald met een subsidie van Rijkswaterstaat. i'de cfL duisvestmgsproject bbng Rigoberta (Gu- atamalteekse vluchtelingen). Ook stelt het college voor 750 gulden uit te trekken voor een speeltuinproject ten behoeve van kinderen van asielzoekers in Schoondijke. Maar voor kwali teit, plaatsing en onderhoud wil de gemeente geen verantwoorde lijkheid dragen. Streeklandbouwmuseum Met ingang van 1 januari vol gend jaar acht Oostburg zich niet meer gebonden aan het Streeklandbouwmuseum. Vanaf die datum is het museum een activiteit van de gemeente Sluis, waarbinnen het vroeger in Heille gevestigde museum onderdak heeft gevonden. De stichting had Oostburg ge vraagd nog vijf jaar de tot nu toe geldende subsidie van 5.300 gul den te garanderen of eenmalig 25 mille over te schrijven. Omdat het straks geen particuliere stichting meer betreft, voelt het Oostburgse college er alles voor de 'verbintenis' maar te beëindi gen, De commissie Welzijnsza ken bespreekt en een ander op 27 mei, vanaf 9.00 uur in het gemeentehuis. Een extreem zwaar en bijzonder transport begon gisteren met horten en stoten vanuit Vlissingen-Oost door West-Brabant een tocht naar het transportfestival op de Mullerpeir in Rotterdam. In het Engelse konvooi, dat met de Sally Line Ferries in Vlissingen arriveerde, bevonden zich zeven zogeheten Scammels, Engelse zwaar-transportmastodonten die zware stoommachines vervoeren. Maar net aan land, moest het konvooi al stilhouden vanwege een klapband. In Middelburg werd vervolgens een nieuwe band opgehaald, maar een groot deel van het konvooi (tweehonderd meter lang) kon daar niet op wachten en vertrok eerder. Op eigen kracht reden verschillende antieke vrachtwa gens, waaronder een stoomvrachtwagen, mee. En het meest in het oog vallende was de kop van het konvooi, twee enorme ballast-box-trekkers die samen een dieplader van 20 meter lang trokken. Daarop stond een fraaie locomotief van de Northdown Stearn Railway. Dit deel van het transport mat alleen al 40 meter en woog bijna 100 ton. FOTO JAAP WOLTERBEEK VRIJDAG 20 MEI 1994 DEEL' Van onze verslaggever Middelburg - Pinkstertoeristen die vandaag Zeeland binnenkomen, krijgen bij wijze van ludiek welkomstge- baar door een team van de Provinciale VW een tulp uitgereikt. Er zijn vijfduizend tulpen ingekocht. Zeeland haakt hiermee in bij de landelijke actie Tulp 400 omdat het vierhonderd jaar geleden is dat de tulp in Ne derland zijn intrede deed. De actie wordt mede georgani seerd door het Nederlands Bu reau voor Toerisme. Het gaat gebeuren tussen 16.00 en 20.00 uur op het punt waar de A58 de te verwachten stroom toeristen (raming 300.000 voor heel Zeeland) Middelburg binnenleidt, bij de afslag naar de Schroeweg. Vorige jaren reikte de VW folders uit met de boodschap dat toeristen zich aan de ver- blijfsregels hadden te houden en niet wild mochten kampe ren. De tulp ziet men als een veel vriendelijker gebaar dat ook wel eens mag. Van onze verslaggeefster Tholen - Volgens minister E. Hirsch Ballin van Justitie is het droevig gesteld met de bereikbaarheid van de politie op het platteland. Als uit onderzoek blijkt dat de geringe beschikbaarheid tot een gevoelens van onveiligheid leidt, wil hij extra geld voor de politie in de kleine gemeenten uittrek ken. De bezetting mag dan ook niet verder dalen, zei hij gisteren tij dens de opening van het nieuwe politiebureau'van Tholen en Sint Philipsland. „In 1989 was het uitgangspunt van de reorganisa tie dat herverdeling van politie mensen niet mocht leiden tot aantasting van de basispolitie zorg", zei hij tegen zijn gehoor dat voornamelijk bestond uit po- litie-mensen uit de buurt. „Het platteland moest mensen leveren ten gunste van de korp sen in de grote steden. Aan de sterktedaling van de korpsen op het platteland werd toen een ondergrens gesteld. Ik vraag mij af of bij die ondergrens in de regio's de juiste maat niet uit het oog is verloren." Om de problemen in kaart te brengen is inmiddels een werk groep in het leven geroepen. Die moet nagaan in hoeverre de ge ringe bezetting leidt tot gevoe lens van onveiligheid. Hirsch Ballin verwacht dat uit die ana lyses naar voren komt dat de politiezorg in de kleine gemeen ten tekort schiet. „Als dat inder daad zo is zijn er nieuwe impul sen nodig. Het houden van spreekuren in gemeenten waar geen eigen bureau is en het in voeren van eenmanssurveillan- ces, bijvoorbeeld." Voor die impulsen is geld nodig, zei hij. „Bij de vorming van een nieuwe regering moeten uiter aard beslissingen genomen wor den over de verdeling van de budgetten". Van onze verslaggever Sluis - Eindelijk het eerste concrete Euregio Scheldemond- project! Zowel de Oostvlaamse gedeputeerde P. Wille in zijn toespraak, als zijn Zeeuwse college Jaap Hennekeij in de wandelgangen, waren blij met de totstandkoming van twee grensoverschrijdende buslijnen. Zondag 29 mei is het zover. Dankzij aansturing door de Eu regio en goede samenwerking tussen streekvervoerbedrijf ZWN en zijn Vlaamse evenknie De lijn kan de buspassagier uit Breskens met een uurdienst rechtstreeks naar Brugge. Of - door overstappen - zonder wachttijden richting Knokke of Gent doorreizen en weer terug. De Hulstenaar of Bredanaar die een dagje naar Antwerpen wil kan vanaf die datum de Breda- bus nemen en uitstappen in de Sinjorenstad. Tot nu toe kreeg hij een excursie door deze Schel- destad aangeboden maar met de busdeuren gesloten. Een jaren lang gekoesterde hartewens van ZWN ging hiermee in vervulling. Geld Wille wond er geen doekjes om. De eerste periode, waarin de Euregio Scheldemond van zich liet spreken, gebeurde dat voor namelijk van achter bureaus en in (gesloten) vergaderzalen. Geld om een en ander te financieren kwam 'onder meer uit het EG Intereg I-programma. Wil men met succes een beroep doen op de potten van Intereg II dan kan dit waarschijnlijk uitsluitend met concrete projecten. „Ons wacht een nog grotere uit daging. De tijd van studeren is voorbij. Nodig, dat wel, maar nu zijn er beleidsvisies die ingevuld moeten worden. Daarbij is het vooral van belang dat er meer respons komt van besturen en bevolking", zei Wille tot een welgevulde raadszaal in het his torische Sluise stadhuis. Samenwerking over de grenzen heen is gestalte geven aan een steeds hechter verbond tussen de volkeren van Europa. „Het vere nigd Europa bepaalt onze toe komst. Vooral op het terrein van verkeer en vervoer heeft de een wording heel wat gevolgen", zei hoofdingenieur-directeur Rijks waterstaat Zeeland H. Saeijs na mens zijn op Europese verkie- zingstoer zijnde minister. Proefproject Kabinetschef j. Vanderheyden zei namens de Belgische minister Sauwens dat De Lijn en ZWN met het proefproject van de twee grensoverschrijdende buslijnen getuigen van hun wil om de kwaliteit van het openbaar ver voer in deze Belgisch-Neder landse grensstreek te verbeteren. Het kan als voorbeeld dienen voor gelijksoortige projecten tussen België en Noord-Frank rijk, had directeur-generaal H. van Wesemael van De Lijn eer der gezegd. Voor burgemeesxter M. Everaars van Sluis was dit slechts een begin. Dit soort openbaar ver voer kan ook bijdragen aan de verkeersveiligheid. „Zeker in dit gebied, waar de bewoners - en waarom niet? - er graag een bourgondische levensstijl op na houden." Everaars pleitte voor het .instel len van grensoverschrijdend diseovervoer. „Openbaar vervoer op maat en op tijd kan heel wat menselijk leed voorkomen." Be drijfsleven, met name de horeca, en bestuur moeten hiervoor wel de handen ineen slaan. ZIE OOK ZEELAND-C4 (ADVERTENTIE)

de Stem | 1994 | | pagina 13