311 39, 29.- I DE STEM Ober, heeft u ook bier? istalzesel bl 1'. -V 2.99 3.99 's Lands grootste kruiden blijft op de kleintjes lette ff &A. Ida met riem, ^percentage: Lnperatuur: Idling: Tjelilterde dorstlesser van de kleine ie brouwerij, die onveranderd 'riant Oranje Boom is overgenomen. >andplooi- Srappe Quadrupel THM 02» liaclltig ambachtelijk produkt uit de l-Enschotse Trappistbrouwerij: Ijl vol en een tikje zoetig van smaak. 9 [M (White itaanse wit' van Pierre Celis, de Idtr van Hoegaarden, wordt nu ook mie in België gebrouwen... Consument DONDERDAG 19 MEI 1994 DEEL Ws Kriek Ié! if ^poog naar dames, maar JL voor een Puritein, die bier ziet mengsel van gerst, gist, hop en |jBL_ Bavaria Malt Malt Minder dan 0,1 5' Een moutige drank, die eigenlijk geen bier mag heten, maar die een goed alternatief vormt voor frisdrankhaters. Duvel Speciaalbier 8,5 6° Een van de eerste Belgische bieren, die - woest schuimend - furore maakte in ons land. Pas op de uitwerking van deze tripel-achtige. Koningshoeven Dubbel Trappist 6,5 12 a 16» Nederlands enige echte Trappist met na- gisting op fles, die vooral niet moet wor den verziekt met zoete grenadine. Moerenburg Witbier 5,5 8° Een Tilburgse huisbrouwer pikt ook zijn graantje mee van de hausse in witbieren met deze frisse, maar zware dorstlesser. De Koninck Ale 5% 7° Bolleke en fluitje zijn intussen opgevolgd door het beter stapelbare prinske; de in houd bleef onveranderlijk lekker. 4 vl vvV' J-ïA Het terrasseizoen komt langzaam maar zeker op gang. De afgelo pen weken lieten al een paar heel mooie dagen zien. De terrasstoe len zijn afgestoft, de parasols onder hun winterzeil vandaan gehaald. En nu maar wachten op de zomer. Wie weet komen er zon en warmte. De ingrediënten die nodig zijn om een terrasje te pikken. En 'n pilsje. Door Jan Keunen Ober, een biertje! Vroeger bracht de man in het zwart dan een gewoon pilsje, al of niet met twee wingers schuim. Nu vraagt een in kleurig hemd gestoken figuur wat voor bier meneer of mevrouw dan wel precies had gedacht. De keus is groter dan ooit en beperkt zich niet langer tot de produkten van onze zuider- en (in mindere mate) oosterburen. Ook de Nederlandse brouwers tuimelen over elkaar heen in een poging de steeds individualistischer wor dende bierconsument optimaal te bedie nen. Witbieren zijn helemaal in. Het aloude Hoegaarden heeft de weg geëffend voor Dentergems en Brugs witbier; Arcen heeft jaren geleden al een Nederlandse tegen hanger gelanceerd; De Raaf en De Ridder zijn de Limburgse brouwer van speciaal- bieren gevolgd. Ze slijten hun witbieren via Oranjeboom en Heineken: de grote concerns, waarvan zij intussen deel uitma ken en die sinds enkele jaren de broodno dige variatie in hun pakket brengen. Omdat elke zichzelf respecterende grote brouwerij een eigen collectie speciaalbie- ren - al dan niet aangevuld met buiten landse produkten - heeft, is het assorti ment van menig café tot bepaalde merken beperkt. De ware liefhebber, die met zo veel mogelijk uitingen van- biercultuur kennis wil maken, gaat dus op bedevaart langs de terassen. Wel een meerdaagse - desnoods een hele zomer durende - tocht, want bier'tikt aan in de zon. Te veel achter elkaar breekt op. Typisch Nederlands is de meibok. Het enkele jaren geleden door de Arcense brouwerij gelanceerde lentebier heeft na volging gevonden bij bijna alle kleine, en daarna ook bij de meeste grote, brouwe rijen. De frisse tegenhanger van de popu laire (winter)bok is een bestseller op de terrassen. Ale Ook de ales en ale-achtige bieren zijn gevraagd door gasten, die eens wat pitti gere willen dan een pilsje. Vooral in de zuidelijke contreien heeft het Amber van Grolsch geduchte tegenstand van het Bel gische Palm en dat heeft op zijn beurt het aloude 'Keuninkse' uit Antwerpen wat in het defensief gedrongen. Ook Heineken heeft zich in de strijd geworpen: met Kylian, een moeilijk te classificeren bier, dat hoge ogen gooit. De Trappist - zowel de dubbele als de tripel - staat onder druk. De vijf enige echte Belgische merken (met de Westmalle voorop) worden in ons land zwaar becon curreerd door de originele La Trappe van de Koningshoeven. Omdat dit ook een échte Trappist is, kunnen de Belgen daar nog wel mee leven, maar de opmars van Leffe, Grimbergen en Corsendonk is hen een doorn in het oog. Vooral omdat die in Nederland vaak worden aangeprezen als 'Trappist'; vaak zelfs met de toevoeging 'van 't vat'. Met het bier als zodanig is helemaal niets mis, maar Trappist mag nu eenmaal alleen maar worden gebrouwen in een Trappiste nabdij. En de 'namaak' wordt gerang schikt onder de kloosterbieren; ook al is er geen klooster aan te pas gekomen. Als groep zijn trappist- en andere kloosterbie ren - vooral in de zuidelijke Nederlanden - zeer gewild. Glazen Elk zichzelf respecterend biertje heeft zijn eigen glas. Maar daar zal menigeen op een terras vergeefs naar zoeken. Ze worden als collectors items bij het leven gestolen. Voor de meeste uitbaters reden om het bier maar in neutrale glazen te serveren. Maar. - verbeelding of niet - het bier komt pas in het 'eigen glas' ten volle tot zijn recht, mits het ook nog de juiste temperatuur heeft. Nederlanders willen het nogal eens te koud drinken. Bijgaand een bierkaart die een beetje de weg wijst in bierland. Wellicht leidt deze bescheiden en tamelijk willekeurige keuze tot een ontdekkingstocht naar enkele uit eindelijke liefdes. Mèt een s, want een ware bierliefhebber is polygaam...Ober! Rodenbach Oud bruin 5 8" Deze zoetig-zurige Belgische specialiteit is niet te vergelijken met het bijna uitgestor ven Nederlands (oud)bruin. Oranjeboom Royal (Super)pils 6% 7° Een volle pils voor bierliefhebbers, die prijs stellen op een extra-kick in de vorm van een wat hoger alcoholpercentage. Brugse Straffe Hendrik Ale 6 8° Een sterk gehopte ale van hoge gisting, gebrouwen met bleke caramelmout. Een stevig, fris bier, dat zijn naam eer aandoet. Palm Speciale Ale 5 7» Een lekker stevig glas bier, waar niet alleen Belgisch Brabant trots op is, maar dat ook ons eigen Brabant verovert. Grimbergen Dubbel Kloosterbier 6,5 14° Wordt evenals enkele andere kloosterbie ren vaak ten onrechte als Trappist aange prezen, maar is er daarom niet minder om. Kroon Meibok Lentebier 6,5 8° Een verfrissende lichtere variatie van de winterbok, door kleinere brouwerijen in enkele jaren populair gemaakt. f Mcfist Wieckse Witte Witbier 5 6 a 8° Hoegaarden brak de markt open voor het witbier, maar wordt nu via De Ridder naar de kroon gestoken door Heineken. ~wm Kylian Speciaalbier 6,5 8 a 10» Heineken's nieuwste wapen in de strijd tegen de ales; een moeilijk te definiëren, maar uiterst 'bekömmlich' bier. Grolsch Meibok Lentebier 6,5 8 5 10" Geïnspireerd door hët succes van de klein tjes, wierp Grolsch zich als eerste grote op deze pittige doordrinker. Brand Pils 5 7° Dit lekker hoppig pilsje bewijst, dat pils geen eenheidsworst is. In de zomer is er geen beter middel tegen de dorst. ft

de Stem | 1994 | | pagina 25