u rOKi Politie en Fiod rollen grote drugbende op Lóóóóóng weekend MEDEDELING Horeca toch eens met NOS over betalen tv-rechten Ontvoerde Helleense helletocht voor Cruijff en Barcelona TNO'er in Jemen vrijgelaten <0, I mmmm 06-0226116 Cok verdenkt Fiod van lek naar pers Staatsloten bij VW's, krasloten mogelijk ook bij benzinestations EN Is. Versterker 2 x |FM stereo, hi cassette- hUr'rJ BORDER PHILIPS PRODUKT r,tijderen slib kapitalen ierikanen' ormateurs in te verder if WEER Ook invallen in Zeeland aatregelen waagd tegen useparty's femie jonge 'tomobilisten rs omhoog' Voetballer die rode kaart krijgt slaat scheidsrechter dood (P* DE STEM GRATIS BEREIKBAAR Overvloed aan bier Meevaller fiscus voor eigenaren premiewoningen Etsers blieven ederlandse Wlaat niet meer Rechter vernietigt wao-boetes In verband met Pinksteren zijn onze kantoren maandag 23 mei a.s. de gehele dag gesloten. Gelieve advertenties voor onze uitgave van dinsdag 24 mei uiterlijk vrijdag 20 mei om 9.00 uur aan te leveren. 394 I I hi iMenLW. FM leek met auto stop, load Zuigregelaar met ■rwissel-bare stofzak mg Vrijwel alle grote apparaten grat/s thuisbezorgd* U koopt bij Mikro-Elect'O gegarandeerd altijd voor de laagste prijs Iv Altijd volop parkeer de \^J gelegenheid Stom-lozers on -lezerossen kijken week in week uit in de Kleintjes"-rut>rieken. Dat zijn elke dag vele tionduizondon mensen. Het moet dan wel tieel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. DE STEM jftARGANG po» - Het schoonmaken "vervuilde waterbodems in id gaat kapitalen kosten. lopen op tot 65 mil iaria 2010. De Zeeuw- Se» zelf een groot deel van betalen via de water- „D. Onder water ligt jljjue vijf miljoen kubieke ivervuilde bagger. ■ZEELAND - Cl mur heeft i aan dié Leur - Wim Schuur, di- ur van het bedrijf Willser in [.Leur, dat door de Ameri- ie autoriteiten wordt ver- van illegale leveranties jbië, laat zich door de akanen niet bang maken: er lak aan". Hij gaat week gewoon naar de Toewei hij daar gezocht ten hij blijft ook aan Libië in BUITENLAND - A3 laag - De drie informa- kebben de fractieleiders VdA, WD en D66 dringend vanaf vandaag geen idëlingen meer te doen over iderhandelingen die ze met loeren over een paarse eoa- BINNENLAND - A3 V wil Nibs Boschker koven - PSV en Anderlecht een transfer van de Bel- e international Luc Nilis l. Diens komst is afhankelijk van de bespre- a tussen de speler en PSV. heeft verder FC Twente- nan een aanbieding voor jaar gedaan. SPORT- B1 F ECONOMIE Schiphol (anp) - De NOS en Horeca Nederland zijn het eens geworden over het betalen van tv-rechten. Ze menen dat er een goede basis is voor samenwerking. De NOS wil geld van horecabazen die tijdens het WK- voetbal de televisie aanzetten. De bedrijfstak Horeca heeft verzekerd de wet na te leven. Iit: it Beide partijen zijn bereid te komen tot een meerjarige algemene regeling, die vergelijkbaar is met de al lang bestaande regeling terzake van het auteursrecht. Het gaat dan niet alleen om voetbal, maar ook om andere sportevenementen. Op grond van de wet naburige rechten kan de NOS geld vragen voor de uitzen ding buiten de huiselijke kring van pro gramma's, waarop de omroepstichting exclusieve rechten heeft. De recente aankondiging dat de NOS per onderneming een bedrag van ten minste 240 gulden wil heffen, zorgde in de horeca voor veel beroering en verzet. In een gezamenlijke verklaring laten NOS en Horeca Nederland weten dat de rege ling waaraan wordt gewerkt met terug werkende kracht op 1 januari 1994 in gaat. De onderhandelingen over de hoog te van het tarief zullen op korte termijn worden gestart. Het betekent dat de cafés tijdens de WK-wedstrijden in de Verenigde Staten geen controleurs hoeven te verwachten. De omroepstichting had het bedrijf Vide- ma in de hand genomen om de WK-hef- fing te incasseren. Den Haag/Sana (anp) - Een van de drie in Noord-Jemen ontvoerde Nederlanders, TNO-medewerker W. Elder- horst, is gisteravond laat vrij gelaten. Hij bevindt zich in de residentie van de Nederlandse ambassa deur Bos in Sana en maakt het naar omstandigheden redelijk goed. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag hoopt dat ook de twee andere Nederlan ders, G. Jeurissen en J. van der Gun, zo spoedig mogelijk op vrije voeten komen. Daartoe worden door de ambassadeur vérdere contacten onderhouden met de Jeminitische autoriteiten. De 'zeer vermoeide' Elderhorst komt in de ambassade op ver1 haal. Naar verwachting zal hij in de loop van de komende dagen naar Nederland terugkeren. Voorzover bekend is aan de vrij gelaten Nederlander geen bood schap meegegeven. Waarom al leen Elderhorst is vrijgelaten is ook niet bekend. Details over het 'lot van de andere twee TNO'ers ontbreken ook nog. De drie TNO'ers werkten voor him ontvoering aan een water project voor de Jemenitische re gering. Met dit project wil de regering de watervoorraden voor de drinkwatervoorziening in Sa na voor de komende tientallen jaren zo goed mogelijk exploite- 710311 "000218 I I I I I DONDERDAG 19 MEI 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Rotterdam (anp) - Dé regiopolitie Rotterdam-Rijnmond en de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (Fiod) hebben een grote criminele bende opgerold die vele tientallen miljoenen guldens winst maakte. (ADVERTENTIE) «i verandering lene lagedrukgebied trekt jen een ander komt er 'in de plaats. Daarom iper verandering. Vandaag en toe zon en overwegend log. Wind vrij krachtig. Haag - De fracties van SGP GPV in de Tweede Kamer s Hal het kabinet maatrege- leemt tegen houseparty's. De Ns zijn geschrokken van de vorige week, van een bezoeker van een hou- in Enschede. Hoe de re- ®8 moet optreden laten de ®s in het midden. - Interpolis overweegt P'emie van autoverzekerin- IWor jonge automobilisten •e verhogen. Ook de ande- ®es gaan omhoog. Inter- 'er4er de fraude in de uf 'ngen harder gaan A5 Algiers (ap) - Een Algerijnse scheidsrechter is tijdens een amateurwedstrijd gedood door een speler, die het niet kon ver kroppen dat hij een rode kaart kreeg. De scheidrechter trok de kaart in de 75e minuut van de wed strijd tussen Ain Boudinar en Stidia, westelijk van Algiers, te gen een speler van Ain Boudinar, die wraak nam door hem een klap op de slaap te geven. De scheidsrechter overleed ter plaatse. De wedstrijd werd afge last. Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. - Bezorgklachten Vragen over uw abonnement - Wat te doen mot vakantie VANDAAG IN DEZE KRANT Vroeger kreeg je, als je op een terrasje om bier vroeg, gewoon een pils je. Tegenwoordig somt de dienstdoende ober een complete waslijst met speciaalbieren op. Het wordt steeds moeilij ker om te kiezen. ZIE CONSUMENT - DEEL D De lelijke heks AC Milan heeft de prachtige fee Barcelona een Helleense helletocht bezorgd. Het vooraf om zijn negatieve spelopvatting gekraakte Milan vernederde het zo geprezen Barcelona van trainer Cruijff in de belangrijkste Europese finale. In Athene was 4-0 verre van geflatteerd. Niet Romario, Koeman of Stoitsjkov, bij wie de champagne na het zondag behaalde kampioenschap blijkbaar verkeerd was gevallen, maar Dejan Savicevic was de fonkelende ster in de Olympische arena van de eerste Olympische stad. De Spaanse pers noemde Cruijff de laatste dagen, na de gelukkig behaalde landstitel, het broertje van God. Als dat zo zs, was Savicevic de grote broer. Op de foto scoort Massaro zijn eerste doelpunt. ZIE SPORT - B1 INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland - A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Den Haag (anp) - Een groot aantal belastingplichtigen heeft recht op belasting-teruggave omdat zij in het verleden te hoog zijn aangeslagen voor de premie op hun koopwoning. Dat staat vast nu de Belasting kamer van de Hoge Raad heeft geoordeeld dat die premie, die in de praktijk uiteenloopt van 3500 tot 4500 gulden per jaar, niet uitsluitend mag worden belast bij de aanvrager van de premie. Eigenaren van een premiekoop woning, waarvan een van beide partners geen inkomen heeft, dan wel in een lager tarief valt dan de aanvrager van de premie - de echtgenote met een deeltijd baan - kunnen per jaar honder den guldens terugvragen. De teruggaaf heeft betrekking op de jaren vanaf 1992. Om welke bedragen het gaat, is niet bekend. (ADVERTENTIE) ™,De Nederlandse tomaat i Ti»itsers niet meer in vt,„l®P0T van de waterrij- j Ht kelderde vorig jaar LP^ent °f 42.000 ton Elke tweede 2-literfles Coca-Cola of Coke light voor de helft van de prijs. Nu bij: fThrój t van""" 'on' totale ex- Sroente en fruit van 'rlanrf cu u uu van |S naar Duitsland daal- l 3 niet 3 procent. Gelukkig hoefde Blankenstein niet naar Algiers Den Haag/Sluis (anp) - Za kenman en financier G. Cok uit Sluis eist dat de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (Fiod) een onderzoek instelt naar een vermeend lek bij de dienst. Hij deed dat in een kort geding tegen de Staat dat gisteren dien de voor de Haagse rechtbank. Bij een huiszoeking bij de zaken man in april 1991 werd diens administratie in beslag genomen op verdenking van het witwas sen van geld en het deelnemen aan een criminele organisatie. Op 23 september van dat jaar werd het vooronderzoek gesloten en meegedeeld dat er geen ver dere vervolging zou komen. Na een proces kreeg de financier ook zijn administratieve be scheiden terug. Groot was zijn verbazing toen hij vorig jaar mei, tijdens een gesprek met twee Elsevier-jour- nalisten, kopieën van stukken onder ogen kreeg die uit zijn administratie afkomstig waren. Op de afschriften stond een stempel van de Fiod. Coks raadsman, mr. R. de Ra- nitz, eiste vernietiging van deze kopieën. Ook zou de behande lende belastinginspecteur in be sloten kring gedane uitlatingen moeten terugnemen, als: 'Cok is de grootste witwasser van Zeeuws-Vlaanderen'. Alle zakenrelaties van Cok zou den door de Fiod onder de loep zijn genomen, betoogde De Ra- nitz. Tegen een van die relaties hadden ambtenaren van de Fiod gezegd dat Cok zou meedraaien in een drugorganisatie en dat ze bezig waren hem af te branden. Landsadvocaat mr. P. Reeskamp ontkende dat er door de Fiod kopieën naar buiten zouden zijn gebracht. De tipgevers van Else vier zouden uit zakelijke kringen rond Cok komen. De Ranitz eiste op straffe van een dwangsom van 100.000 gul den per dag, dat er een onder zoek naar het vermeende lek bij de Fiod wordt gedaan. De president doet 1 juni uit spraak. Dat betekent dat kaartjes voor bijvoorbeeld popconcerten voortaan ook bij het postkantoor en de sigarenboer verkocht wor den. De Staatsloterij beschikt over 4500 verkooppunten. De concurrent, de Stichting Na tionale Sporttotalisator, is in middels bezig te onderzoeken of het mogelijk is krasloten en lot toformulieren via benzinesta tions te verkopen. De introductie van het kraslot heeft een kleine aardverschui ving teweeggebracht in de omzet van kleine lottowinkeliers. Sommigen verkopen duizenden krasloten op een dag, zoals de Bredase tabakshandel De In- sulinde aan de Grote Markt. De eigenaar meldt vorige week een topdag met 4000 loten te hebben gehad. Vorige week zijn in heel het land al zes miljoen krasloten ver kocht. De hoofdprijs van 75.000 gulden is twee keer uitgekeerd. Omdat de overheid een maxi mum heeft gesteld aan het aan- Bij invallen op 28 plaatsen in de Rotterdamse en Zeeuwse regio nam de politie veel goederen in beslag. In totaal zijn zeven men sen in Den Haag, Rotterdam, Oss en Poortvliet gearresteerd. De politie weigert mee te delen of met het oprollen van de bende de eerste klap is uitgedeeld aan het Surinaamse drugkartel, of dat het om een aparte zaak gaat. Na de bliksemactie met 400 man en een kolonne vrachtwagens voor het ophalen van duizenden kilo's mogelijk bewijsmateriaal, hult de politie zich in stilzwij gen. Als het om een apart zaakje gaat, dan heeft de politie wel met olifantspoten een mug wil len dooddrukken. Want de oogst tot nu toe staat niet in verhou ding tot de inzet. In 28 woningen en bedrijven te gelijk in de Rotterdamse en Zeeuwse regio deed het opspo ringsteam afgelopen maandag invallen. Ook banken in binnen- en buitenland werden bezocht. Het team vorderde alle beschei den die verband houden met witwasoperaties van de bende. De volgeladen vrachtwagens keerden maandagmiddag laat terug naar hun geheime vertrek punt in Rotterdam. Het resul taat: zeven arrestanten, 100.000 gulden aan contant geld en 1,6 miljoen gulden aan goederen (enkele boten en grote campers met daarin geparkeerde Por sches). Maar évenals bij de actie Bahco die op maandag 9 mei werd gehouden en die erop is gericht het Surinaamse drugkartel vol ledig te ontmantelen, moet de 'Rotterdamse' actie het niet heb ben van kilo's cocaïne en arres tanten, maar meer van het bloot leggen van geldstromen. De vrachtwagens vol papieren zullen de opsporingsdiensten nog maanden spitwerk bezorgen. De link met de internationale politie-actie Bahco ligt voor de hand. Immers, ook de regiopoli tie Rotterdam-Rijnmond heeft ai heel wat cocaïne uit Suriname onderschept in de Rotterdamse haven. In 1991 verijdelde de politie de invoer van 357 kilo cocaïne aan boord van het Deense vracht schip 'Elizabeth Boye'. Vier Su- rinamers en een Nederlander werden toen gearresteerd. Enkele personen die nu zijn ge arresteerd, worden verdacht van betrokkenheid bij dat cocaine- transport, drie jaar geleden. Het gebrek aan een concrete vangst afgelopen maandag is ook al een punt van overeen komst met de actie Bahco. Het gaat de opsporingsdiensten in eerste instantie om het verzame len van informatie, met name over witwasoperaties, niet om massale arrestaties. Toch past de Rotterdamse actie niet helemaal in de wereldwijde Bahco-actie, die vanuit Den Haag wordt geleid, omdat de leider van die actie, de Haagse officier van justitie mr. C. van der Voort, herhaaldelijk heeft verklaard dat er 'voorlopig' geen arrestaties zullen volgen. Het Bahco-team heeft momenteel de handen vol aan het uitpluizen van de containers vol papieren. Van onze verslaggever Robert van Willigenburg Breda - De Nederlandse VW's gaan staatsloten verkopen. Gisteren is een contract gesloten tussen de Staatsloterij en de 150 VW's. In ruil belooft de Staatsloterij haar netwerk ter beschikking te stellen voor de verkoop van kaartjes voor evenementen gn concerten. Assen (anp) - De rechtbank in Assen heeft elf van de eerste twaalf wao-boetes die door werkgevers zijn aangevochten, vernietigd. In één geval verklaarde de rechter zich niet bevoegd om uitspraak te doen. De werkgevers hebben enkele duizenden rechtzaken aangespannen om onder de wao-boete uit te komen. Die moeten ze betalen als een werknemer volledig in de wao terecht komt. Het aantal wao'ers blijft afnemen. Het Gemeenschappelijk Admini stratiekantoor (GAK), dat de uitkeringen voor de bedrijfsverenigin gen verzorgt, meldt over maart een daling van het aantal arbeidson geschikten met 658 tot 523.252. In het eerste kwartaal komt de daling neer op in totaal 1382 personen. (ADVERTENTIES) DESTEM tal loten per jaar (84 miljoen) bestaat de kans dat de verkoop in november tijdelijk stopt. Het is nog niet duidelijk in hoe verre het kraslot de verkoop, voor de Staatsloterij beïnvloedt. De volgende trekking is pas over een maand. Woordvoerster Hoppenbrouwer van de Staatsloterij: „Voor alsnog lijkt de krasloterij niet erg bedreigend voor ons. De in troductie was inderdaad een succes, maar we hebben totaal geen idee of dat onze verkoop beïnvloedt". De Staatsloterij overweegt in het najaar met een Jackpot (super hoofdprijs) te komen. Staatsse cretaris Kosto dreigt echter roet in het eten te gooien. Hij wil de hoofdprijs van loterijen aan een maximum van waarschijnlijk 1 miljoen gulden binden. Hoppenbrouwer: „Dat is overi gens vrij gemakkelijk te omzei len. Dan kunnen we net zo goed tien hoofdprijzen van een mil joen beschikbaar stellen". ■■HKH LOTER IJ Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord (en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: l)Jaam: Adres: Postcode:.Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: (prijzen v.a. 1 januari 1994) kwartaal acceptgiro 87.20 kwartaal automatisch84.70 maand automatisch 29.05 bank/gironr De Parker pen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT IECI L--I

de Stem | 1994 | | pagina 1