Militaire ontknoping in Jemen Onze Top 5 van deze week. 0 Kristalaanbiedingen. Bou Of 25% Korting Op Aft Monturen. Neonazi's in Magdeburg in staat van beschuldiging gesteld De eerste Nieuw geweld Zuid-Afrika is vooral crimineel 4VN moeten tanden eens laten zien in Haïti' Ctt voor Britse bobbies Noordelijke president blijft bemiddeling van Arabische Liga weigeren 'Kabinet moet (AlsUTussen De 1 En2JaarTe DE STEM BUITENLAND J pESTEM Wederopbouw Mostar stap dichterbij O Uit de diepvries: Ctt Patates frite: ©Ctt Knakworst, blik 10 stuks, 200 gram CM Patates frites, zak 1000 g Am 99 *Am 1.49 Am 1.59 Croky chips, div. smaken, zak 200 gram Ctt Aardappel- i3r3r9T of Huzarensalade grof &59I, bak 600 gram Schouderkarbonade, kilo U39 7.99 500 gram L99 A49" 4.49 Extra kristalzegel bij: Galia meloen, per stuk Kleenex toiletpapier, met vlindermotief, pak 8 rollen 's Landsgrootste kruidenier blijft op dekleintjes letten. 2.99 Am 3.99 I Van onze verslaggever Amsterdam - De Nederlandse ren het nog te vormen kabinet 1 in handen te nemen bij het 1 bouwlocaties. I De produktie van nieuwbouw- 1 woningen dreigt al dit jaar te stagneren, omdat op regionaal niveau provincies en gemeenten tr niet in slagen voldoende ge schikte bouwgrond vrij te ma ten. BUITENLAND KOR] lzLSUden. er 2000 r"'"1 DINSDAG 17 MEI 1994 Magdeburg/Den Haag (dpa/ afp/anp) - Het openbaar mi nisterie in Magdeburg heeft gisteren voor het eerst drie mannen in staat van beschul diging gesteld wegens hun aandeel in de racistische rel len in die stad. Op grond van verklaringen van getuigen zijn de drie aange klaagd wegens 'zware verstoring van de openbare orde'. Op He melvaartsdag openden tientallen neonazi's in de Oostduitse stad een klopjacht op buitenlanders. Eén van de drie gedetineerden was afgelopen jaar al tot twee jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij de moord op een punker. Een twee de man was al veroordeeld tot 18 maanden voorwaardelijk wegens een ander geweldmisdrijf. De politie had afgelopen donder dag tientallen neonazi's opge pakt die 'bij gebrek aan bewijs' nog dezelfde dag weer werden vrijgelaten. Dat leidde tot een storm van verontwaardiging. Bondspresident Von Weizsacker liet de bij zijn rol van staats hoofd horende terughoudend heid varen en noemde zondag op tv de handelwijze van politie en justitie 'moeilijk te begrijpen'. De president van de regionale geheime dienst voor de binnen landse verkenning in Sachsen- Anhalt, Wolfgang Heidelberg, zei tegen een Duitse actualitei tenrubriek dat de geheime dienst de politie één dag voor de racis tische geweldsuitbarstingen mondeling en schriftelijk had gewaarschuwd. De geheime dienst was door een infiltrant op de hoogte gesteld van het voornemen van 25 rechts-extremisten om op He melvaartsdag knokpartijen uit te lokken. De politie had kritiek op haar late ingrijpen van de hand gewezen met het argument dat de gebeurtenissen 'niet voorspel baar' waren geweest. De ombudsman voor buitenlan ders van Sachsen-Anhalt klaag de er over dat de politie tijdens de extreem-rechtse onlusten geen video-opnames had ge maakt. Bij linkse demonstraties is dat in Duitsland gebruikelijk. Justitie nam beelden van de re gionale televisie in beslag om alsnog aan bewijsmateriaal te komen. Volgens de procureur-generaal van Magdeburg, Rudolf Jaspers, zijn door getuigen nog een twin tigtal andere personen geïdenti ficeerd die de komende dagen mogelijk ook in staat van be schuldiging wórden gesteld. Hij sluit niet uit dat ook buitenlan ders worden vervolgd die Duit sers hebben verwond. Vooral Turken waren met mes sen te hulp gesneld toen een groep zwarte Afrikanen door de racistische menigte werd be dreigd. Het was de eerste keer dat bedreigde buitenlanders in Duitsland zich met hevig geweld verdedigden. De rellen van afgelopen donder dag hebben voor een sfeer van angst gezorgd onder de zwarte asielzoekers in Magdeburg. „Niemand heeft ons geholpen. De politie niet, en de burgers van Magdeburg ook niet. Ik ben bang. Wij zijn allemaal bang", zegt een jonge Nigeriaan. En zijn Sierraleoonse vriend voegt eraan toe: „De politie heeft toegekeken hoe 50 60 hooligans ons door de stad dreven." Hij is één van de vijf Afrikanen die hun toe vlucht zochten in het Turkse café dat bij de rellen compleet is vernield. De asielzoekers zeggen dat de politie ze niet alleen in de steek liet. Agenten zouden ook scheld woorden hebben gebruikt jegens de buitenlanders en hen met ob scene gebaren hebben geprovo ceerd. De politie heeft de beschuldigin gen van de hand gewezen. Zij zegt vanaf het begin van de rellen snel en vastberaden te zijn opgetreden. Sana/Aden/Cairo (rtr/dpa) - De machtsstrijd in Jemen lijkt uit te monden in een militaire ontknoping. Noordje- menitische troepen rukten gisteren op naar de voormali ge Zuidjemenitische hoofdstad Aden. President Ali Abdullah Saleh, leider van het noordelijke kamp, was ook gisteren niet bereid een delegatie te ontvangen die de Arabische Liga naar Sana heeft Van onze correspondent Brussel - De Europese Unie heeft gisteren een nieuwe stap gezet naar de wederop bouw van Mostar. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Twaalf werden het in Brussel eens over financiering van het voorlopige bestuur in de hoofdstad van Herzegovina. De ÈU levert de burgemeester en een staf. De Unie is gevraagd 200 politiemensen te sturen. In Mostar is lange tijd strijd geleverd tussen Kroaten en mos lims. De stad is verscheurd en grotendeels vernield. Op dit mo ment heerst er relatieve vrede, nadat Kroaten en moslims zich opnieuw verzoend hebben. De Europese Unie heeft Mostar al in een eerder stadium 'geadopteerd' en zelfs al een tijdelijke burge meester aangewezen, de 65-jarige Duitser Hans Kosch- nick. Koschnick is een vooraanstaand lid van de SPD en was ooit burgemeester van Bremen. Te genover journalisten in Brussel verklaarde hij gisteren medio juni te willen beginnen in Mostar voor een periode van twee jaar. De EU beschouwt haar aanbod voor Mostar als een onderdeel van een concreet vre desplan voor Bosnië-Hercegovi- na. Voor het eerste half jaar is 32 miljoen ecu beschikbaar. gestuurd. De gevechten in Jemen braken twee weken geleden uit over de verdeling van de macht tussen het feodale noorden en het voor malig marxistische zuiden, die in 1990 herenigd werden. Minister van Buitenlandse Za ken, Salim Basindwah, wees gis teren een bestand met de 'rebel len en dissidenten' in het zuiden af. Het zuiden kondigde hevig verzet aan tegen een mogelijke bezetting van zijn bolwerk Aden. Basindwah verklaarde dat het noorden Aden niet wil verove ren. De noordelingen willen het zuidelijke bastion volgens hem alleen belegeren. „De verwijdering van de bende van de Jemenitische Socialis tische Partij (YSP) is dan een taak van het volk en van de elementen binnen de YSP die trouw zijn aan de unie," aldus de minister. Vliegtuigen van het zuiden voer den gisteren herhaaldelijk lucht aanvallen uit op de noordelijke troepen die de 350.000 inwoners tellende stad op drie fronten na deren. Het bewind van de zui derlingen deelt nu ook wapens uit aan de bevolking; die moet helpen de bergpassen te verdedi gen, die toegang tot de stad geven. Het noorden meldde gisteren, de 13e dag van de gevechten, ook successen bij de gevechten bij de zuidelijke luchtmachtbasis El Anad, meer dan 40 kilometer ten zuiden van Aden. Ook bij de olievelden van Shabwah vlakbij de grens met Saoedi-Arabië zou den de noorderlingen oprukken. De olieproduktie gaat nog zon der problemen door. In weerwil van een eerder ge maakte afspraak, weigerde pre sident Saleh gisteren een delega tie van hooggeplaatste vertegen woordigers van de Arabische Li ga te ontvangen. De bemidde lingsmissie zal in elk geval van daag naar Cairo terugkeren. De delegatie probeert al sinds vrij dag vergeefs door te dringen tot Saleh. Een Zuidafrikaanse politieman bewaakt het huis in Tokoza, waar afgelopen weekeinde twaalf mensen werden vermoord. foto ap Johannesburg (rtr) - Het politieke ge weld in Zuid-Afrika van afgelopen weekeinde heeft volgens eerste verkla ringen meer een crimineel dan een poli tiek karakter. Bij onlusten in het zwarte woonoord Tokoza, ten zuidoosten van Johannesburg, en in KwaZulu-Natal kwamen zeker 25 mensen om het leven. Inwoners van Johannesburg verklaarden dat het grootste incident - twaalf doden bij een bloedbad in Tokoza - vermoedelijk het werk was van een bende criminelen. Volgens hen vermoordde een aan het ANC-gelieerde ben de twaalf leden van onafhankelijke 'gangs'. Kaptein Wikus Weber, politiewoordvoerder in de regio Oostrand, waar Tokoza ligt, legde ook een verband met crimineel geweld. Kolonel Dave Bruce, politiewoordvoerder voor de regio Johannesburg, zei dat het politieke geweld de afgelopen weken sterk was afgenomen, maar hij verwachtte een sterke toename aan gewone misdaden. „Er is een actieve animositeit tussen verschillende groepen, 'zelfverdedigingsgroepen' die nog steeds rondlopen met AK-47-geweren." Om hun eigen belangen te verdedigen vormden verscheidene politieke groeperingen in de zwarte woonoorden van Johannesburg voor de verkiezingen hun eigen zelfverdedigings groepen. Politiewoordvoerder Bruce zei dat de politie, leger en leiders van diverse gemeenschappen in de Oostrand binnenkort met elkaar om de tafel gaan zitten om de problemen in Tokoza te bespreken. In de regio Oostrand was het gisteren overigens rustig, maar bewoners toonden zich verontrust over een mogelijke herleving van de gevechten tussen ANC- en Inkatha-aanhangers. Zaterdag loopt het ulti matum af dat de VN heb ben gesteld aan het mili taire regime van Haïti. Als de junta niet vóór die dag aftreedt, worden de sancties tegen het be wind in Port-au-Prince aangescherpt, voor de zo veelste keer. „Maar er is pas kans van slagen, als de VN en de VS het niet alleen bij woorden la ten," zegt minister in ballingschap, professor Claudette Werleigh. Door Rob Cobben NEE, DE verdreven Haïtiaanse regering heeft vorige week geen toost uitgebracht toen de VN- Veiligheidsraad een resolutie te gen de militaire junta van Haïti aannam. In die verklaring wordt het militaire bewind zware sanc ties in het vooruitzicht gesteld als het niet vóór 21 mei plaats heeft gemaakt voor de in 1991 afgezette president Aristide. „Het is de zoveelste stap in een lange rij", licht Claudette Wer leigh, minister van Buitenlandse Zaken in ballingschap, toe. „Alle eerdere pogingen om de enige legitieme regering van Haïti te rug in het zadel te helpen, zijn op niets uitgelopen. Dus waarom zou het dan nu wel lukken Cynisch voegt ze eraan toe: „Er is alleen kans van slagen als de politieke wil bij de VN en de VS er is om het militaire regime aan te pakken. En tot op heden is Sancties treffen armen van Haïti eerst... FOTO DE STEM/BEN STEFFEN daar weinig van gebleken. Veel woorden, maar weinig daden..." Professor Werleigh (47) was de afgelopen dagen te gast op een congres van Pax Christi Interna tional in het Belgische Namen. Werleigh maakt sinds september '93 deel uit van de regering in ballingschap. De benoeming van de voormalige secretaris-gene raal van Caritas Haïti tot be windsvrouw was een uitvloeisel van de akkoorden van Gover nor's Island, vorig jaar onderte kend door zowel de militaire leider van Haïti, Cédras, als de verdreven president. Het verdrag voorzag onder meer in de aanstelling van een nieuw kabinet, de terugkeer van Aris tide als president en het aftreden van de legerleider. Maar afge zien van de vorming van een nieuwe regering, is er van de akkoorden niets terechtgeko men. Aristide zit nog steeds in Washington en Cédras lijkt zich met de dag dieper in te graven in de hoofdstad Port-au-Prince. Pas benoemde hij zelfs een nieu we president: de bejaarde opper rechter Emile Jonassaint. „Een regelrechte provocatie", noemt Werleigh die stap. „Niet alleen aan het adres van Aris tide, maar van de hele interna tionale gemeenschap." Voor haar is het duidelijk dat Cédras, die in 1991 middels een staats greep aan de macht kwamen, nooit uit vrije wil zal wijken voor de man die de hoop vertolkt van de straatarme massa's in Haïti. „De junta speelt een spel letje met als doel zoveel mogelijk tijd te rekken. Aristide's ambts termijn loopt volgend jaar at en volgens onze grondwet mag een president niet langer dan vijf jaar in functie zijn." De nieuwe sancties, die de VN in het vooruitzicht hebben gesteld, hebben alleen effect als er ook een goede controle op de nale ving ervan is, zegt Werleigh. Het olie- en wapenembargo bij voor beeld, dat eerder al werd afge kondigd, heeft nauwelijks effect gehad. „Er is geen enkele con trole op de naleving ervan." Volgens de bewindsvrouw wordt het embargo door de heersende klasse juist gebruikt tegen de arme bevolking. „Hoewel het embargo geen betrekking heeft op de primaire levensbehoeften, zijn de prijzen van voedsel en medicijnen schrikbarend ver hoogd. Sommige levensmiddelen zijn nu tien keer zo duur als twee jaar geleden." Het is dus niet de heersende klasse, maar de arme bevolking die getroffen wordt door de internationale maatregelen. Toch verkiezen zo wel Werleigh alsook president Aristide nog steeds aanscherping van de sancties boven een mili taire ingrijpen van Amerika. Meer heil verwacht de regering- in-ballingschap van de reisbe perkingen, die de VN hebben aangekondigd en de bevriezing van geldtegoeden in het buiten land. „Als de elite niet meer naar het buitenland op vakantie kan, haar kinderen niet meer in het buitenland kan laten studeren en ook geen geld meer over de grens kan sluizen, zal ze zo plaatsne men aan de onderhandelingsta fel. Maar ook hier geldt: daden in plaats van woorden." o Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 mei a.s.. ül Scheveningen (anp) - De ver hop van Hollandse Nieuwe moet vanaf 1995 bijna een week later starten dan dit jaar- Door pas vanaf 30 mei Je nieuwe maatjesharing aan de man te brengen, kan een betere kwaliteit worden ge garandeerd. pat stelt de Nederlandse vis- jroothandel aan de vooravond van het nieuwe haringseizoen gjt op 25 mei officieel begint. Volgens L. Ouwehand, voorzitter van de Stichting Nationaal Vis- bureau, is een latere start abso- Een politieman demonstreert de revolver, die een aantj bobbies voortaan op de heup mag dragen. fotojpI Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Een deel van het Londense politiekorps zal vo het eerst openlijk revolvers op de heup dragen. Hoofd commissaris van politie, Paul Condon, heeft dit gistere aangekondigd in een serie maatregelen opdat de 'bobbiei zich beter teweer kunnen stellen tegen gewelddadig criminelen. juut wenselijk. De Nederlandse Speciaal opgeleide agenten van de zogeheten 'Gewapende Respons Patrouilles' kunnen de door het korps gebruikte Smith Wesson 10-revolver voortaan openlijk dragen. Dertig agenten zijn met on middellijke ingang permanent bewapend. Ook zei Condon dat meer agenten kogelvrije vesten krij gen. De nieuwe en langere wapenstok van hard plastic wordt definitief ingevoerd. Geëxperimenteerd wordt nog met een Amerikaanse 'peper spray' die tegenstanders in de ogen wordt gespoten. De Londense hoofdcommissa ris betreurde de maatregelen, maar zei dat hij geen keuze had na de dood van twee agenten, eerder dit jaar. Agent Patrick Dunne werd neerge schoten in Zuid-Londen en collega Derek Robertson neer gestoken. Beiden wai. slachtoffer van drughandels] ren. De laatste tien jaar zijn Londen 20 agenten gesneiij veld. Slechts eentiende het 28.000 agenten korps is speciaal opgeleid vo gewapende interventies, sinds 1975 beschikt de dense politie over met en geweren uitgeruste inter] ventieteams die bestaan scherpschutters. Als een van de weinige k( sen ter wereld blijft het van de Londense age vooralsnog ongewapend, al dat volgens velen niet lai meer duren. Het tradition) beeld van de stoïcijnse Brit bobby behoort volgens commissaris Condon nog nii tot het verleden. „Maar oi politiewerk kan niet meer lo worden gezien van de realit op straat." „Iedereen staat te trappelen om aan de slag te gaan. De bouwwe- Ireld heeft voldoende capaciteit, [de rentestand is aangenaam laag |en de behoefte aan nieuwe wo ngen, vooral voor de lagere linkomensgroepen, is groot. Het [probleem zit 'm in de beschik baarheid en betaalbaarheid van |nieuwe bouwlocaties nabij de lstedelijke centra. De verant woordelijkheid daarvoor rust nu [bij allerlei gemeenten en bij nog 'nauwelijks daadkrachtige regio nale bestuursorganen. Die slagen er niet in deze grond tijdig be schikbaar te krijgen," aldus de voordvoerder van de Nationale Voningraad (NWR), een van de lititiefnemers tot de oproep. Woningtekort Nederlander vraagt gratie voor doodstraf Den Haag - De ter dood veroordeelde Nederlander Johani van Damme (58) heeft de president van Singapore gevraagd!» niet op te hangen maar gratie te verlenen. Het verzoek w«j ^ingediend vlak voor het verlopen van de 'deadline'. Van Da® werd november vorig jaar door het hooggerechtshof in Singap re na langdurige processen tot de strop veroordeeld wegel smokkel van ruim vier kilo heroïne. Van Damme heeft tot nul] nog steeds alles ontkend. Mandela ontkent eerder te zullen aftredeij Johannesburg - De Zuidafrikaanse president Nelson Mandei heeft berichten tegengesproken dat hij na ongeveer twee ja zijn functie zou neerleggen. De Britse Sunday Times mel(j zondag dat de 75-jarige Mandela na het aannemen van 4 definitieve grondwet voor Zuid-Afrika, over ongeveer twee ja] zou willen af treden. Mandela reageerde ontstemd op de berichtgeving. Het j volgens hem om 'een leugen, geschreven met de bedoeling klimaat van onzekerheid te scheppen rond de eerste demi» tisch gekozen regering van Zuid-Afrika'. Kolonisten beschieten Palestijnen Helm Hebron - Israëlische kolonisten hebben gisteren bij 1 de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever Palesïjj beschoten. Ten minste achttien Palestijnen liepen verwon®?! op. De ernstige botsingen braken uit toen jeugdige Palestijj stenen gooiden naar een groep van rond dertig gewap® joodse kolonisten van wie zij dachten dat ze naar een most optrokken. De kolonisten, die twee oude manhen die in de'j liepen in elkaar sloegen, openden daarop het vuur. Israël soldaten schoten met rubberkogels. Amnesty vraagt om ingrijpen in Ruanda Amsterdam - Zevenentwintig organisaties doen via i brief aan de Nederlandse regering een beroep op de interna1! nale gemeenschap, om zo snel mogelijk maatregelen te W' die het geweld in het Centraalafrikaanse land Ruanda I1" dringen en voorkomen dat het ook in Burundi misgaat. Het initiatief tot de brief is genomen door de mensenrectóöj ganisatie Amnesty International, die vanaf vandaag een vm wijde actieweek houdt die tot doel heeft om de internat» gemeenschap in beweging te krijgen. Volgens Amnesty had het mensenrechtendrama in voorkomen kunnen worden als er tijdig en krachtig opgetreden. )e oproep aan het nieuwe kabi- let wordt verder ondersteund loor de koepel van christelijke roningcorporaties NCIV, de laad voor Onroerende Zaken en le bouwers verenigd in het Alge- ïeen Verbond Bouwbedrijf, •e bouw van nieuwe woningen ilijft al een aantal jaren achter )ij de groei van het aantal huis- loudens, waardoor het woning- ekort al geruimte tijd hoger is lan de twee procent die het 'orige Kabinet acceptabel vond. hvee jaar geleden erkende taatssecretaris Heerma dat de lationale bouwproduktie flink 'mhoog zou moeten om een lauwe na-oorlogse woningnood 1 voorkomen. Tot het jaar 2000 luden er 144.000 huizen extra loeten komen, de zogenaamde rend-woningen. Maar ook al >u deze inhaalslag lukken, dan liu.UOO woningen te weinig zijn aan de vraag te voldoen. jet kabinet wilde echter niet heen méér woningen; het had iuitgesproken ideeën over de (laats waar ze moesten komen, pet zogenaamde Vinex-beleid c1 e n°ta ruimtelijke orde- lng-extra) dirigeerde de wo- ugbouwproduktiB- terug naar Ie stedelijke gebieden. praagvlak ImTf regering berei- L °e toekomstige bewo- L meer v®n het openbaar ver- ehn,?1 minc'er van de auto L zouden maken en dat economisch draagvlak van (ADVERTENTIES) Wilt u eerst nog een jaartje wachten? Ook goed. Wie tussen de één en twee jaar na ontvangst van de Klantenpas mèt deze pas terugkomt, krijgt bij de aanschaf van een nieuwe complete bril nog altijd 25% korting op het montuur Voor Pearie-Adressen Zie De Gouden Gids. PnnPeerd? Bruin: 'De doorbraak

de Stem | 1994 | | pagina 4