Trainers roemen NAC, Ajacied Litmanen en scheidsrechter Mario van der Ende andbouwunr O Lf SPORT Louis van Gaal (Ajax) Willem van Hanegem (Feyenoord) Henk ten Cate Fritz Korbach Wini Koevermans Foppe de Haan Sef Vergoossen (MW) Ron Spelbos (NAC) Aad de Mos (PSV) Bert Jacobs (RKC) Huub Stevens (Roda JC) Han Berger (Sparta) Rob Baan (FC Twente) Leo van Veen Herbert Neumann (Vitesse) Wim Rijsbergen (Volendam) Frans Körver (VVV) DE STEM DINSDAG 17 ME! 1994 Het optreden van NAC wordt door de trainers in de eredivisie als de grootste verrassing be schouwd van het afgeslo ten seizoen in de hoogste afdeling van het betaald voetbal. Ajax wordt als de beste ploeg gekwalificeerd, Mario van der Ende wordt gezien als de beste scheidsrechter. Ajax- spits Jari Litmanen komt uit de enquête als de bes te speler tevoorschijn. De Vitesse-spelers Philip Cocu en Willem Korsten, de Ajacieden Edwin van der Sar, Mare Overmars, Tarik Oulida en Nwanda Kanu worden beschouwd als de meest veelbeloven de spelers. De trainers gaan in hun antwoord op de zes vra gen die hen werden voor gelegd, ook in op het waarom. Tevens worden enkele interessante pun ten aangesneden, zoals het recordaantal gele kaarten (het aantal rode blijft iets onder het vori ge record), de 'competi tievervalsing' en de te leurstellingen, die nogal verschillend zijn. De ant woorden zijn in alfabeti sche volgorde van de clubs: Van onze sportredactie Verrassing van het seizoen: NAC. Die ploeg debuteerde het afgelopen seizoen, maar durfde dat te doen met aanvallend en aantrekkelijk voetbal. Grootste tegenvaller: PSV. Over de oorzaken kan ik niet oordelen, ik kan tenslotte niet in de keuken kijken. Een feit is echter wel dat ze al heel vroeg in het seizoen uitgescha keld waren in de race om de titel. Beste speler: Voor mij is dat toch Danny Blind. Litmanen was natuurlijk ook heel goed, maar staat al zo op de voorgrond. Meestbelovende speler: Eigenlijk zou ik dat uitgebreid in de papieren moeten nazoeken. Probleem is dat je zo'n speler eigenlijk over het hele seizoen moet beoordelen. Bovendien moet het een speler zijn die op hoog niveau heeft gespeeld. Als ik Nwanko Kanu neem, heeft hij inderdaad een paar keer heel goed gespeeld, maar het zijn mo menten. Clarence Seedorf is wat beter te beoordelen, hij heeft meer wedstrijden gespeeld. Mis schien moet ik - hoewel het alweer een Ajax-speler is - Fini- di George nemen. Ook nog jong en z'n eerste jaar in de eredivi sie. Bovendien is hij tussendoor ook nog vaak weggeweest met het nationale team. Beste ploeg: Daar geef ik maar geen ant woord op, dat lijkt mij nogal overbodig. Beste scheidsrechter: Jaap Uilenberg. Die blijft altijd aan zijn eerste volle seizoen be zig. Beste ploeg: Ajax, zonder discussie. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende. De meest constante. Verrassing van het seizoen: NAC. Als je de statistieken erop naleest, zie je dat er ieder sei zoen wel een gepromoveerde club is die het voor een jaar goed doet. Het jaar daarna is meestal moeilijker. Vitesse vormt daarop een uitzondering. Grootste tegenvaller: Het is me tegengevallen dat we zelf heel moeizaam scoorden. Dat was dit seizoen het euvel bij Feyenoord. Beste speler: Ed de Goeij heeft het goed ge daan, maar dat geldt ieder jaar voor hem. Alleen heeft hij zich dit keer in een paar wedstrijden nog meer kunnen onderscheiden. En Litmanen, dat was ook een openbaring. Meest veelbelovende speler: Tarik Oulida van Ajax. Hij heeft dit seizoen veel blessures gehad en daardoor niet veel kunnen spelen, maar dat is een hele goede voetballer. Beste ploeg: Wij niet, hahaha. Al zou ik dat eigenlijk wel moeten zeggen, na tuurlijk. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende. Die komt van alle scheidsrechters het rus tigste over. (Go Ahead Eagles) Verrassing van het seizoen: Het feit dat PSV zó slecht ge presteerd heeft. Ik had dat abso luut niet verwacht, ik dacht echt dat Aad de Mos de trein snel op de rails zou krijgen. Grootste tegengevaller: De hoeveelheid rode en gele kaarten vond ik een absoluut dieptepunt. Met Go Ahead heb ben we maar liefst 43 gele en 5 rode kaarten gehad, en echt, we hebben toch best een lieve ploeg. De hoeveelheid kaarten is over de hele linie enorm groot. En er is niemand die kan beweren dat de Nederlandse competitie ex treem hard is of zo. Beste speler: Edwin van der Sar. Ik had het niet van hem verwacht, maar deels dank zij zijn inbreng is' Ajax kampioen geworden. Hij heeft echt veel punten gepakt. Meest veelbelovende speler: Dan kom ik weer op Edwin van der Sar. Feitelijk was hij eerste jaars. Hij heeft zich volledig waargemaakt en bovendien de selectie van het Nederlands elf tal gehaald. Beste ploeg: Ajax natuurlijk. Uitleg lijkt me overbodig. Beste scheidsrechter: Jaap Uilenberg. Die man is ui terst rustig en marchandeert nooit. Op de een of andere ma nier wordt hij ondergewaar deerd. Ik snap dat niet. Een Mario van der Ende (met zijn WK-lcleding), die door de trainers het meest werd gewaardeerd. foto anp zichzelf. Natuurlijk, ook hij maakt fouten, maar dat doen we allemaal. Uilenberg blijft na een foutje echter consequent fluiten. (SC Cambuur) Verrassing van het seizoen: De uitslag van Ajax-Groningen. Die kan alleen maar positieve effecten hebben voor de plan ning van het competitieverloop in de toekomst. Grootste tegenvaller: De degradatie van Cambuur. Valt me zwaar tegen. Beste speler: Ed de Goey. Misschien een cliché om een keeper te kiezen, maar De Goey heeft een constant goed seizoen gehad. Meest veelbelovende speler: Jari Litmanen. Lijkt een geves tigde speler, maar is toch pas goede scheidsrechter valt niet op en bij Uilenberg heb ik meestal het gevoel dat hij niet eens aan wezig is. Dat is dus heel knap. (FC Groningen) Verrassing van het seizoen: De prestatie van NAC is de grootste verrassing van dit sei zoen. Die ploeg heeft als debu tant het hele jaar op een con stant niveau in de subtop meege draaid. Grootste tegenvaller: In mijn situatie past het niet naar andere clubs te kijken. Groningen heeft een seizoen achter de rug dat niet bij de club past. Beste speler: Jari Litmanen. Vanaf het begin van het seizoen heeft hij belang rijke goals gemaakt voor Ajax. In de periode dat hij niet speel de, won Ajax bijna geen wed strijd. Daaruit blijkt wel hoe belangrijk hij is voor de club. Litmanen valt verder op door zijn gedrevenheid. Meest veelbelovende speler: Boudewijn Pahlplatz is een zeer veelbelovende speler. Hij heeft een sterke individuele actie en een fantastische voorzet. Hij is scherp voor de goal en heeft zich uitstekend ontwikkeld. Bij een topclub moet hij een heel eind kunnen komen. Beste ploeg: Ajax is de terechte kampioen. De club speelt het beste en het mooiste voetbal. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende in alles. Hij reageert niet overdreven, voelt het beste de spelers aan. Tegen hem kun je in je emotie nog wel eens wat zeggen. Hij reageert dan niet met een kaart, maar met een kwinkslag. (SC Heerenveen) Verrassing van het seizoen: Dat is voor mij NAC. Die club heeft als promovendus een op merkelijk goed seizoen gedraaid. Grootste tegenvaller: De slechte prestaties van FC Groningen. Had ik nooit ge dacht. Beste speler: Jari Litmanen. Hij heeft niet alleen een groot scorend vermo gen, maar is daarnaast een pri ma teamspeler. Hij laat ook an deren beter voetballen. Meest veelbelovende speler: Phillip Cocu. Gaf Vitesse in het eerste deel van de competitie een extra impuls. Hij is nu nog te jong om dat vol te houden, maar hij heeft geweldige kwaliteiten. Beste ploeg: Ajax. De Amsterdamse manier van voetbal spreekt me enorm aan. Ze zijn trendsettend en dat is goed voor het Nederlands voetbal. Het commerciële belang in het betaalde voetbal is zo groot geworden, dat het wel eens ten koste gaat van het spel. Ajax heeft dat probleem goed onder controle. Beste scheidsrechter: Herman van Dijk. Waarom? Die woont bijna naast ons. Verrassing van het seizoen: Het meest .verrassende in de hele competitie was voor mij de enor me en langdurige terugval van ploegen als Vitesse, FC Twente, Roda JC en ook Willem II. Zij pakten in een aantal wedstrijden achter elkaar maar een of twee punten. Grootste tegenvaller: Onze smadelijke nederlaag in de bekerwedstrijd tegen Den Haag. Ondanks het feit dat Den Haag op dat moment niet goed speel de, verloren we kansloos met 5-1. Beste speler: Jari Litmanen van Ajax. Ieder een weet hoe Ajax speelt en welke rol Litmanen daarin speelt. En toch scoort hij onder alle omstandigheden en vrijwel in elke wedstrijd. Meest veelbelovende speler: Willem Korsten van Vitesse. Een erg complete voetballer, fysiek sterk en met een scorend vermo gen. Hij kan in mijn ogen erg ver komen. Beste ploeg: Zonder meer Ajax, kort gevolgd door ons. Beste scheidsrechter: Laat ik eerst zeggen dat we dit jaar de arbitrage niet zo echt mee hebben gehad Normaal weegt een en ander over een heel seizoen genomen tegen elkaar op, maar dit seizoen viel het me toch tegen. Goed vond ik niette min Blankestein, Uilenberg, Van Vliet en Houben. En dan de jongere arbiters Temming, El- burg en Van Dijk. Verrassing van het seizoen: Ik kan dicht bij huis blijven, dat zijn wijzelf. Een ploeg die pro moveert, en dan ook nog eens zonder kampioen van de eerste divisie te zijn geweest, moet nor maal vechten tegen degradatie, of zit daar net boven. Bij ons is er geen moment paniek geweest; we hebben steeds bovenin mee gedaan. Verder vind ik onze ma nier van voetballen en de entou rage rond NAC een verademing. Grootste tegenvaller: Alle nederlagen van onszelf wa ren tegenvallers/Daarbuiten wa ren er een paar clubs die bene den verwachting presteerden. FC Groningen en FC Utrecht vielen me tegen, puur wat de resultaten betreft. Beste speler: Jari Litmanen (Ajax) is dit sei zoen de beste. Hij heeft een dusdanige ontwikkeling gekend, dat hij zich moeiteloos kon aan passen aan Ajax, aan het niveau. Hij heeft uit de tweede lijn, natuurlijk mede dank zij zijn NAC-spelers vieren een feestje. Een veel voorkomend verschijnsel in het afgelopen seizoen. Volgens de meeste eredivisie-trainer was NAC de verrassing van de afggelopen competitie. foto de stem/johan van gurp ploeggenoten, ontzettend veel gescoord. En wat ik ook heel erg belangrijk vind: hij is zichzelf gebleven. Vaak zie je mensen in zo'n geval veranderen. Hij niet en dat waardeer ik erg. Meest veelbelovende speler: Hij loopt al een paar jaar mee nu, maar toch noem ik Mare Overmars, ook van Ajax. Met name tegen ons, maar ook in veel andere wedstrijden heeft hij het goed gedaan. Het is een karaktervolle, standvastige spe ler. Beste ploeg: Zonder enige concurrentie Ajax. Beste scheidsrechter: Dat vind ik moeilijk te beoorde len. Je krijgt iedere scheidsrech ter een paar keer per jaar, maar in de andere wedstrijden zie je hem niet. Ik denk dat ervaring belangrijk is voor een scheids rechter. Verrassing van het seizoen: De zes nederlagen op rij van Vitesse hebben mij het meest verrast. Dat had ik nooit ge dacht. Ze speelden daarvoor zo goed. Onbegrijpelijk. Grootste tegenvaller: De uitschakeling van PSV door Karlsruher SC in het UEFA- Cup-toernooi. Beste speler: Jari Litmanen. In het Ajax-sys- teem heeft hij de moeilijkste po sitie. Desondanks haalt hij een heel hoog rendement. Meest veelbelovende speler: Peter Hoekstra. Heeft dit seizoen de twee kanten van de medaille gezien. Is sterk begonnen, kreeg een aantal tegenslagen te ver werken en kwam tenslotte weer op de goede lijn. Hij kan alleen nog maar beter worden. Beste ploeg: Ajax natuurlijk. Kampioen ge worden én de meeste goals ge maakt. Beste scheidsrechter: John Blankenstein. Staat het langst aan de top, zonder proble men te ondervinden. Is ten on rechte afgewezen voor het WK in Italië. Verrassing van het seizoen: NAC. Pas gepromoveerd en tot het einde toe kandidaatvoor Eu ropees voetbal. Verdienste van trainer Spelbos, die de speelwij ze heeft geënt op de kwaliteit van de spelers. Met de steun van het publiek heeft NAC het uit stekend gedaan. Grootste tegenvaller: De afgang van FC Groningen, dat jarenlang in de subtop heeft gespeeld. Daar is duidelijk iets niet goed gegaan. Beste speler: Jari Litmanen. De verleiding is groot dat je bij een speler van Ajax terecht komt. Litmanen is me goed bevallen in de rol van schaduwspits in die specifiek moeilijke speelstijl van Ajax. Ik heb vroeger Theo de Jong achter Nanninga in die rol gehad bij Roda JC. Zo'n speler als Litma nen moet overzicht hebben, sco rend vermogen en spelinzicht. Meest veelbelovende speler: Giovanni van Bronckhorst. Ik mag toch wel een beetje chauvi nistisch zijn. Giovanni van Bronckhorst heeft in tien wed strijden bij RKC echt iets neer gezet. Ik heb hem bij Jong Oran je kunnen vergelijken met Kor sten van Vitesse. In zijn hande lingen is Van Bronckhorst net iets mooier. Ik denk dat hij ver der komt. Beste ploeg: Ajax. Zondermeer de terechte kampioen. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende. Onopval lend goed, met Blankenstein als goede tweede. Verrassing van het seizoen: De grootste verrassing in het seizoen was voor mij de uitscha keling van Ajax in de beker door eerste-divisieclub NEC. En dan vooral de manier waarop NEC de Amsterdammers versloeg en dat dat gebeurde in De Meer. Grootste tegenvaller: Natuurlijk is niet prettig dat wij in de laatste weken een goede uitgangspositie voor Europees voetbal verspeeld hebben Maar de grootste tegenvaller in dit seizoen is voor mij toch de uit schakeling voor de beker door Helmond Sport. Een ploeg die op dat moment in een dal zat, maar ons toch kansloos liet. Beste speler: Er is een aantal spelers dat er bovenuit springt, maar ik vind Jari Litmanen toch wel de beste. Vooral door de gemakkelijke manier waarop hij scoort. Meest veelbelovende speler: Babangida bij Roda en Kanu bij Ajax. Babangida omdat hij zich als debutant in de eredivisie zo gemakkelijk heeft kunnen hand haven en zelfs beslissingen heeft afgedwongen. Kanu omdat hij als zeventienjarige nieuwkomer toch een paar keer een basis plaats heeft afgedwongen en nog goed gepresteerd heeft ook. Beste ploeg: Zonder meer Ajax. Als enige ploeg in Nederland heeft Ajax de minst slechtse serie neergezet en die was ook nog maar van korte duur. Beste scheidsrechter: Ik hoor heel goede berichten over scheidsrechter Temming. Omdat wij hem als scheidsrech ter niet hebben gehad, kan ik niet oordelen of die berichten juist zijn. Voor het overige zou ik niet kunnen zeggen wie de beste of de slechtste was. Verrassing van het seizoen: NAC. Als promovendus hebben ze de halve finale van het beker toernooi gehaald en hebben ze tot de laatste wedstrijd meege daan in de race om Europees voetbal. Ik had dat niet ver wacht. Bovendien hanteerde NAC een aanvallende speelstijl. Dat is een compliment waard. Grootste tegenvaller: PSV. Beste speler: Een heel moeilijke vraag. Diver se spelers hebben zich buitenge woon goed ontwikkeld. Ik kijk dan het liefste naar onszelf, naar spelers als Bogarde, Van der Laan, De Bruin, en Dennis de Nooijer. Daar heb ikzelf als trai ner van Sparta het dichtst bijge staan en er ook veel plezier aan beleefd. Op het presteren van spelers van andere clubs heb ik minder zicht. Meest veelbelovende speler: Zie het antwoord op de vorige vraag. Daarom zeg ik Winston Bogarde. Die heeft kwaliteiten genoeg om zich nog verder te ontwikkelen. Als ik iemand van buiten Sparta moet noemen, dan zeg ik Boudewijn Pahlplatz van FC Twente. Beste ploeg: De kampioen is de beste, dat gaat altijd hand in hand. Vorig seizoen was daar wat discussie over, omdat Feyenoord niet het beste voetbal gespeeld zou heb ben. Maar als je kampioen wordt, ben je gewoon de beste en sterkste gebleken. Dit seizoen zal daar minder discussie over zijn. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende en nog een paar anderen. Van der Ende is een van de scheidsrechters, die zichzelf is. Een van mijn grootste bezwaren is dat veel scheids rechters en grensrechters over- geprogrammeerd zijn en daar door niet meer kunnen fluiten zoals het zou moeten, namelijk in de aard van de wedstrijd. Grootste verrassing: Ajacied Jari Litmanen. Ajax was op zoek naar een vervanger voor de naar Inter verkochte Dennis Bergkamp. Die werd niet gevon den, maar tot verrassing van iedereen, óók van Louis van Gaal, ontpopte Jari Litmanen zich als de grootste ontdekking van het seizoen. Grootste tegenvaller: Het niveau van het scheidsrech- terskorps in de eredivisie. Beste speler: Jari Litmanen, duidelijk. Meest veelbelovende speler: Ajacied Mare Overmars. Beste ploeg: Daarover hoef ik geen moment te twijfelen: Ajax. Beste scheidsrechter: Herman van Dijk. De man blijft zichzelf, straalt persoonlijkheid uit en fluit in de geest van de wedstrijd. (FC Utrecht) Verrassing van het seizoen: NAC. Zo uit de eers:e divisie, en dan nadrukkelijk meegedaan hebben voor Europees voetbal. Grootste tegenvaller: Ik had niet gedacht dat FC Utrecht nog in zo'n moeilijke situatie verzeild zou raken. Beste speler: Voor de wedstrijd Ajax-Gronin gen had ik niet hoeven te aarze len. Die wedstrijd buiten be schouwing gelaten, kom ik bij Jari Litmanen terecht. Zo uit het tweede van Ajax gekomen. Hij scoort niet alleen, maar is ook heel belangrijk in de opbouw. Meest veelbelovende speler: Philip Cocu van Vitesse. Heeft een duidelijke ontwikkeling aan getoond, nadat hij na het vertrek van John van den Brom in een andere positie is komen te spe len. Beste ploeg: Ajax, maar wel een zware te leurstelling dat het zich tegen Groningen zo slecht van de pro fessionele kant heeft laten zien. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende. Hij kan vooral goed de sfeer in het veld aanvoelen en in zijn beslissingen mee laten wegen. Verrassing van dit seizoen: Het seizoen heeft voor mij twee positieve verrassingen opgele verd. In de eerste plaats Roda JC. Niemand had verwacht dat het tot het einde ;oe mee zou doen voor een UEFA-Cup- plaats. En in de tweede plaats de ontwikkeling van Willem Kor sten, die twaalf maanden gele den nog in de jeugd van NEC speelde. Grootste tegenvaller: Dat wij een periode van zeven wedstrijden hebben gekend, waarin we maar één punt haal den. En als tweede dat Glenn Helder en Philip Cocu geen en kele kans hebben gekregen om in het Nederlandse elftal te spelen. Beste speler: Een beste speler heb ik niet. Mijn voorkeur gaat uit naar het type speler dat invloed op de resultaten van de ploeg heeft gehad. Zowel qua persoonlijk heid, prestatie en continuïteit als qua mentaliteit en kwaliteit. Ty pes als Blind en Rijkaard. Meest veelbelovende speler: Edgar Davids heeft een enorme stap voorwaarts gemaakt. Maar ook Willem Korsten, Babangida en Oulida. Voor Oulida is het ondanks zijn blessures een heel belangrijk jaar geweest. Beste ploeg: De beste ploeg is Ajax, maar als je beoordeelt naar de kwaliteiten van een ploeg, dan vind ik dat Roda en NAC met meer beper kingen een hele goede prestatie hebben geleverd. Beste scheidsrechter: Ik let heel weinig op scheids rechters. Als ik moet kiezen, kom ik toch uit op Mario van der Ende. Hij is rustig, evenwichtig en laat zich niet beïnvloeden. Verrassing van dit seizoen: Volendam zelf, omdat we toch nog zoveel punten hebben ge pakt. En Ajax, niet zozeer omdat het kampioen is geworden, maar vooral de manier waarop: veel punten, veel doelpunten. Het heeft met de gedurfde speelstijl maar weinig steekjes laten val len. Grootste tegenvaller: Een aantal zaken om het voetbal heen. In het betaalde voetbal bestaan nog maar weinig princi pes. - Scheidsrechters die een foute beoordeling niet durven toege ven, maar dan ineens heel spas- veel een momentopnai». Glenn Helder, die zichbji se zo goed heeft ontwikb Winston Bogarde vanSp; Beste ploeg: Ajax dus. Beste scheidsrechter: Daar heb ik me niet bezig gehouden, maat J volgens mij voldoende jtt van der Ende naar hetüj Verrassing van het seizoen; Het sterke seizoen van NA ik naar VW kijk: de van de jonge speler Nicot Meer. Grootste tegenvaller: De tweede competitieheli WV. Zoiets hoop ik mee te maken. Beste speler: Tijjani Babangida. alles. Hij laat zien waaro» bal zo aantrekkelijk kam- Meest veelbelovende spek Babangida. Hij heeft zeer jonge leeftijd bij scheiden club als VVV kijker gespeeld. Vervolgt overgestapt naar Roda Jl hij dit seizoen heeft rijp te zijn voor een club. Beste ploeg: Geen discussie. Ajax «j de beste. Beste scheidsrechter: Deze vraag kan ik niet woorden. Elke week kom een andere scheidsrechte in een andere wedstrij scheidsrechter is niet op de voorgrond wil Mario van der Ende uitstekend in de wedstrijt Cambuur en VW. dien geen enkele vond ik klasse. onze verslaggever u]st Burgemeester en ■thouders van Hulst hebben niet de minste behoefte dat er rondom het ha- .nkruis in de basiliektoren 'prestigestrijd' ontbrandt. college schrijft dat in een 'iel aan de bejaarde oud—Hui- naar J. Borghstijn, die eerst t nazi-symbool met verf be- adde en nu de gemeenteraad in 1 schakelen om het hakenkruis onze verslaggever iddelburg - De macht de boeren in de tuwse gemeenteraden [j'ft dalen, in plaats daar- onstaat een nieuwe, !l bureaucratischer, be- turlijke elite van onder en administra- *Jari Litmanen, eredivisie. tisch gaan doen om zich eruit te praten. - De kritiek op onze defensieve speelwijze. Toen wij punten gin gen pakken, moest iedere trainer ineens zijn zegje gaan doen over ons voetbal. Dat ze zich met hun eigen elftal bezighouden, daar hebben ze het volgens mij druk genoeg mee. - De matennaaierij, je tegenstan der een gele kaart proberen aan te smeren. Erecodes bestaan niet meer. Beste speler: Jari Litamen. Hij heeft laten zien dat hij niet alleen kan sco ren, maar meer betekent voor Ajax, het zogenaamde 'meevoet- ballen'. Meest veelbelovende speler: Ik kan eigenlijk alleen maar oor delen over spelers die ik zelf heb meegemaakt. Wat van andere spelers is blijven hangen, is te aflezen flitste rend vermogen en zijn Behalve dat hij regel®1 punten maakt, verzet M bergen werk. Meest veelbelovende sf Kanu van Ajax. Hij enkele duels gespeeld' een speler van zevetj1 heeft hij al zoveel ti creativiteit laten óf daaraan kunt aflezen J grootste belofte is op landse velden. Beste ploeg: Ajax. Verdere uitlf overbodig. Beste scheidsrechter: Mario van der Ende. ook wel eens een sief J sing, maar hij accept eigen fouten en komt® uit. Van de Ende zal f marchanderen in het een eigen fout ten k°s andere partij rechtte" r^nd (8 procent). n van de boeren kun- ig in ruD*"', ,stille revolutie 11 Munt komen te zitten, ste Zpp! Immers. in de ^ten hokkse Piattelandsge- e Kben de boeren het lik en LV\n de g™d in °f mill binderwetkwes- :PlanzIvUVergurminSen en ieren lknf'ks,taan er voor „Het j belangen op het aldus Mirntar0m begrijpe- ische vlUnte,rs' -dat men in badiuonpf verlies van 'CuSle bestuurlijke Posities met iede 0^en iden dertig jaar geleden de mrders van de gemeenten 75 procent een agrari- achtergrond, bij de jongste .ezingen begin maart daalde percentage tot 15 procent, nog ruim tweemaal te veel is ien de samenstelling van de lepsbevolking in Zeeland. Ie revolutie stille revolutie, want zo it de wetenschapper dit pro- is in kaart gebracht door Munters, van de Land- universiteit Wageningen, bevindingen van zijn on- ;k publiceert in het jongste .er van Zeeuws Tijdschrift, enige Zeeuwse plattelands- ente is het nog niet zo gek geleden dat meer dan ze- of tachtig procent van de leden en wethouders een "isch beroep uitoefende. In iekerke zelfs, bestond de in 1976 voor korte tijd :dig uit boeren, dat was toen ichijnlijk de enige gemeen- Nederland met zo'n eenzij- lamengestelde raad. lens Munters trekent zich na een verschuiving af in de itsverhoudingen. Van de raadsleden waren er toen 64 boeren en 23 waren ande- 'ariërs. Het kwam neer op aandeel van 29 procent, be- "~d minder dan in de jaren toen bijna 60 procent van iestuurders uit boeren be- iettemin was ook de 29 van 1974 aan de heel kant, want het was bijna keer zo hoog als het aandeel de beroepsbevolking dat in in Zeeland in de agrarische <r werkzaam was. •"vertegenwoordigd trekt hieruit de volgen- fclusie: ondanks de voort- ue verzwakking van hun waren de boeren en an- agrariërs dus nog altijd bui- woon sterk in de gemeente- oververtegenwoordigd, oververtegenwoordiging is maar nog steeds aanwe- ans werkt minder dan zes •M van de Zeeuwen in de jische sector (CBS-cijfer) J net aandeel van de boe- •n aanverwanten in de ge- raiuen nog 15 Precent be- Munters hierover: „De lfl6n dus net als twintig 6 eden in zekere zin nog boven hun stand." fouwen-Duivenland alJaren is in geen enkele !e van §emeenteraad nog siri m !eu aSrarische meer- men uJgste Percentage op Snv, gens Munters nog :ent) Ïffwen-Duiveland (30 - land (8 p-.aagste °P Z"id" 'slangen door deze De Door ZOE1 de wel prach de lei door Na de I jaren f wordei het Zi domin West-3 ren, ofl Zeeuu Van ol Middfl overb lijk zj Ier zJ gunni Dat bl zicht 1 doogtó ten hq Het heid activij mee wordd mome| zijn. er niel aan." 'ERDer s om het hart begint ZEELAND-C2 Twcl Van Sint vana mak< dan 1 langi dag 'Lan In d< en ti

de Stem | 1994 | | pagina 10