Geweld Zuid-Afrika houdt aan Wooi „Met één telefoontje een lening afsluiten?" Pronk wandelt alleen door belegerd Kigali Zuid-Jemen zegt aanvallen Noorden af te slaan Verkiezingen Malawi einde oude leider Banda 'Wodca' wapen tegen weekenddoden België lostburg wil Gemeente Ooi Golf van terreur schokt nieuwe regering van Nelson Mandela DE STEM BUITENLAND PEUGEOT - TOMOS Hard-rock café geopend in Peking Georgië/Abchazië eens over vredesmaclil Partijen Bosnië negeren vredesplan Zweefvlieger in België beschoten Politie Magdeburg pakt leider neo-nazi's Gordijnen Oostendse prostituees moeten dicht Een thuisbankier belt dan even de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. POSTBANK lerinrichten ïarkeerterrein lolenwaler wor monument Lenen doe je gewoon bij de Postbank. Kigali - Demissionair minis ter Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) heeft gistermid dag zonder begeleiding een wandeling gemaakt door de belegerde hoofdstad van Ru anda, Kigali. Pronk vloog vanuit Tanzania naar Kigali. Hij liet zijn begelei ders in Tanzania achter om hen niet in gevaar te brengen. Ook journalisten moesten achterblij ven. Even voor half zes keerde Pronk ongedeerd in Tanzania terug. Rond het tijdstip van Pronks wandeling kwamen berichten uit Kigali over groepen dronken mi litairen die zwaaiend met hand granaten, vuurwapens en messen de belangrijkste straat in de hoofdstad onveilig maakten. Nadat hij was teruggekeerd in Tanzania, riep Pronk op tot het instellen van een luchtbrug met Ruanda om vluchtelingen van eten te voorzien. Hij deed zijn oproep in een gesprek met de NOS-radio. Pronk bevond zich rond het mid daguur in het hoofdkwartier van de VN-macht in Kigali. Van daaruit maakte hij zijn wande ling waarbij hij constateerde dat de frontlinie dwars door de stad loopt. „Talloze roadblocks, niet alleen van het leger, maar ook roadblocks bemand door mili tia," aldus de minister. Pronk sprak verder over een kerk met zo'n 9000 vluchtelin gen die in brand was gestoken. Niemand had de brand over leefd. De bewindsman vergeleek de situatie in Ruanda met de 'Killing Fields' van Cambodja. Hij sprak van zo'n 60.000 doden die met bulldozers en vrachtwa gens zijn vervoerd en daarna begraven. Veel slachtoffers zijn echter nog niet ter aarde besteld. Pronk zei dat de Verenigde Sta ten het voortouw zouden moeten nemen bij het opzetten van de luchtbrug. Verder deed hij een oproep om een VN-bescher- mingsmacht op te zetten om hulpkonvooien te begeleiden. De minister was in Kigali op een monment dat er, na vier dagen van betrekkelijke rust, opnieuw zware gevechten losbarstten en rebellen van het Ruandees Pa triottisch Front optrokken naar Gitarama, de zetel van de over gangsregering. De rebellen schoten'met mortie ren en artillerie op het vliegveld, het ministerie van Defensie en andere regeringsgebouwen. Di verse granaten kwamen neer rond het Milles Collines Hotel, waar zo'n 500 mensen, meren deels Tutsi's, beschermd worden door de VN. In het hotel raakte voor zover bekend niemand ge wond. Ook is zwaar gevochten bij Ru- hengeri, een stad op 70 km ten noordwesten van Kigali die in handen is van regeringstroepen. Een VN-vliegtuig met voedsel en medicijnen moest vanwege de strijd terugkeren naar de Ke- nyaanse hoofdstad Nairobi, maar een tweede vliegtuig kon tijdens een korte gevechtspauze in Kigali aan de grond worden gezet. Sana/Aden (rtr/dpa) Noordjemenitische troepen pogen langs twee fronten door te breken naar een stra tegisch gelegen militaire ba sis op de weg naar Aden, de vroegere hoofdstad van Zuid- Jemen. Volgens het Zuiden zijn alle aanvallen uit het Noorden afgeslagen. Volgens een woordvoerder van de Zuidjemenitische strijdkrach ten proberen de noorderlingen vanuit Dhalea, 1X0 kilometer ten noorden van Aden, en vanuit Kurush, 80 kilometer ten noord westen, door te breken naar de zuidelijke basis al-Anad. Als de ze basis valt, ligt de weg naar Aden, 60 kilometer verderop, open. De televisie van Noord-Jemen meldde gisteren dat de noorde lijke troepen nog maar 15 tot 20 kilometer van Aden verwijderd zijn, maar volgens verslaggevers ter plekke is al-Anad nog stevig in zuidelijke handen. In de twaalf dagen dat de burgeroor log tussen Noord en Zuid nu duurt, heeft het Noorden al her haaldelijk de inname van al- Anad gemeld. De bevolking van Aden ziet hoe gevechtsvliegtuigen regelmatig opstijgen en troepen naar het front trekken, maar maakt zich weinig zorgen over de oorlog. De straten zijn zoals altijd propvol door de ochtendspits en in de souk wordt nog steeds druk ge handeld. In de provincie Chabwa, 300 kilometer ten noordoosten, woe den hevige gevechten om de con trole van de stad Ataq. Volgens een noordelijke woordvoerder is een zuidelijke brigade 'geneutra liseerd'. De Zuidjemenitische Socialis tische Partij (YSP) heeft het Westen en de Arabische wereld opgeroepen alles te doen om een eind aan de burgeroorlog te ma ken. De noordelijke radio noem de deze boodschap een mislei ding van de internationale ge meenschap. Eerder verwierp het Noorden een vredesplan van de YSP voor een onmiddellijk staakt-het-vuren en de vorming van een regering voor nationale redding. Onderhandelaars van de Arabi sche Liga kregen zaterdag in de noordelijke hoofdstad Sana te horen dat hun bemiddelingspo ging welkom is, mits er een on derscheid wordt gemaakt tussen de wettige regering in het noor den en opstandelingen in het zuiden. De oorlog brak uit na acht maanden van ruzies tussen het conservatieve staatshoofd Ali Abdullah Saleh en de socia listische vice-president Ali Sa lem al-Beidh, de vroegere leiders van Noord- en Zuid-Jemen die in 1990 werden verenigd. Sana lijkt daarmee te kiezen Een vrouw is met haar kinderen eem dorp in Zuid-Jemen ontvlucht na beschietingen door de noordelijke troepen. foto epa voor een militaire beslissing van het conflict. Het in aantal ster kere noordelijke leger is op en kele plaatsen diep in het zuiden doorgedrongen, maar volgens Zuid-Jemen is het de troepen niet gelukt Aden aan het begin van de oorlog in te nemen. Vooral de bevoorrading van de troepen speelt het Noorden par ten, menen waarnemers. De re serves moeten langs moeilijk be gaanbare wegen van bases hon derden kilometers verderop ko men. Bovendien worden ze daar bij herhaaldelijk aangevallen door de sterkere zuidelijke luchtmacht. Het Internationale Rode Kruis (ICRC) heeft de Noordjemeniti sche autoriteiten gevraagd dui zenden Somalische vluchtelin gen uit het kamp al-Koud te evacueren. Het kamp ligt aan de Zuidjemenitische kust 50 kilo meter ten noordoosten van Aden, in een gebied dat echter door noordelijke troepen wordt beheerst. Op 4 mei, de eerste dag van de oorlog, werden honderden So- maliërs gedood en verwond toen hun kamp in het kruisvuur van het noordelijke en het zuidelijke leger kwam te liggen. De Soma- liërs spreken van 400 tot 450 doden en meer dan 600 gewon den. Westerse hulpverleners hoorden van 100 tot 473 slacht offers. In het kamp zaten meer dan 10.000 dakloze vluchtelingen, veelal uit Somalië, samenge perst. Blantyre (ap) - De oude, taaie president Kamuzu Banda van Malawi kan morgen eindelijk de macht over zijn land ver liezen als daar voor het eerst sinds de onafhankelijkheid in 1964' vrije verkiezingen wor den gehouden. Banda, een arts, werd kort na de onafhankelijkheid van Groot- Brittannie president en benoem de zichzelf in 1971 tot president voor het leven. Hij voerde een hard bewind, trok steeds meer macht naar zich toe, en werd door het westen getolereerd om dat hij temidden van linkse regi mes in buurlanden als Mozambi que en Zimbabwe als een be vriend bolwerk gold. Niemand weet precies de leeftijd van Ban da, maar hij moet een eind in de 90 zijn. Banda werd ondanks zijn fragie le gezondheid door zijn Malawi Congres Partij tot presidents kandidaat gekozen. Het bewind van Banda kenmerkt zich door een aaneenschakeling van bizarre anekdotes die teke nend zijn voor de autoritaire willekeur waarmee hij vaak re geerde. Hij verbood ooit het lied 'Cecilia' van Simon and Garfun- kel uit piëteit tegenover zijn of ficiële 'gastvrouwe' Cecilia Kad- zamira. Wie Cecilia omschreef als Banda's maitresse riskeerde overigens gevangenisstraf. Het oppositionele Verenigd De mocratisch Front, dat de strijd met Banda aanbindt, staat onder leiding van Bakili Muiuzi en maakt kans de grootste fractie te worden in het 177 leden tellende parlement, dat tot dinsdag alleen leden van de Malawi Congres Partij heeft. Er zijn zes andere oppositiepartijen, maar die doen niet in alle districten mee en maken minder kans op succes. Meer dan 300 buitenlandse waarnemers zijn inmiddels in Malawi aangekomen om toe te zien op het verloop van de ver kiezingen, waaraan ongeveer 4,7 miljoen kiesgerechtigden kunnen meedoen. Twee jaar geleden werd de weg naar democratische verkiezingen ingeslagen toen Banda voor het eerst wat greep op de macht begon te verliezen. Oppositielei- Banda FOTO EPA der Chakufwa Chihana waagde het om naar zijn land terug te keren en riep om democratise ring. Hij werd onmiddellijk ge arresteerd, Waarop rellen uitbra ken. Vervolgens bevroren de westerse donoren 70 miljoen dollar aan hulp en dwongen Banda tot het houden van een niet-bindend re ferendum over het al of niet invoeren van een meerpartijen- stelsel. De kiezers kozen er vorig jaar met grote meerderheid voor om verschillende partijen toe te laten. Het referendum leidde tevens tot veranderingen in de grondwet, waaronder de beruchte, uit 1973 daterende 'Fatsoenlijke Kleding Wet', die voorschreef dat vrou wen rokken tot over de knie droegen en lang haar voor man nen verbood. Inmiddels is het vasthouden van verdachten zon der proces uit de wet geschrapt. De paramilitaire organisatie van jeugdpioniers - 'Malawi Young Pioneers' - die Banda's ogen en oren waren, werd officieel ont bonden. Uit Mozambique komen echter berichten dat de pioniers een campagne van geweld en intimidatie zullen beginnen als de partij van Banda de verkie zingen verliest. Het leger zal proberen de jeugdbendes nog voor de verkiezingen te ontbin den. In december werden tien tallen mensen gedood bij ge vechten tussen de pioniers en het leger. Johannesburg (afp/dpa/rtr) - Bij geweld in zwarte woonoorden in Zuid-Afrika zijn afgelopen weekend ten minste achttien mensen om het leven gekomen. Twaalf mensen kwamen om bij een bloedbad in Tokoza, ten zuidoosten van Johannesburg. Bij onlusten in KwaZulu-Natal lieten zo'n vijf mensen het leven. De nieuwe regering van presi dent Nelson Mandela reageerde geschokt op het geweld dat volg de op een korte periode van betrekkelijke rust na de algeme ne verkiezingen van vorige maand. De minister voor Open bare Veiligheid, Mufamadi, om schreef het bloedbad in Tokoza als 'barbaars'. De regio Oostrand, waarin Toko za ligt, is jaren het toneel ge weest van botsingen tussen aan hangers van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC) en de Zulu-partij Inkatha. „Deze bar baarse moorden zijn des te schokkender in het licht van de geest van verzoening en vrede die tijdens en na de verkiezingen waarneembaar was," aldus Mu famadi in een verklaring. „Ze dienen als een ijzige herin nering dat we tegen geweld en de factoren die daartoe bijdra gen, zullen moeten strijden met alle middelen die de regering van nationale eenheid, de poli tieke organisaties en het volk van Zuid-Afrika ten dienste staan." Het bestrijden en uit schakelen van het geweld is de hoogste prioriteit van de nieuwe regering en politie, aldus de mi nister. Gisteren trokken eenheden van de nieuw gevormde Zuidafri- kaanse nationale verdedigings macht (SANDF) Tokoza binnen. Bij een poging het geweld tussen ANC- en Inkatha-aanhangers te onderdrukken kwam een militair om het leven. Volgens een woordvoerder van SANDF zijn inmiddels drie woonkazerne's, bewoond door Zulu-arbeiders, omsingeld. Vanuit deze pensions was op voorbijrijdende minibus sen geschoten.. Het bloedbad volgt op plei dooien van alle belangrijke poli tieke leiders voor vrede en ver zoening. Zuid-Afrika wordt al jaren geteisterd door geweld. Ze ker 2000 mensen kwamen in 1993 om bij politiek geweld in woonoorden in Oostrand, en meer dan 15.000 personen lieten het leven in de vier jaar dat is geprobeerd de apartheid af te schaffen. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Intensieve verkeerscontroles door de Belgische rijkswacht in de provincie Antwerpen blijken hun vruchten af te werpen. Onder de codenaam 'Wodca' is afgelopen vrijdag een actie ge start om het grote aantal week- einddoden terug te dringen. Tot gistermiddag was er in Antwer pen nog maar een ernstig onge val gebeurd, waarbij twee jonge ren zwaar gewond raakten. Wodca staat voor 'Weekeindon- gevallen door controles aanpak ken' en is een initiatief van de provincie Antwerpen, politie, rijkswacht en de Antwerpse chi rurg Luc Beaucourt, hoofd van de afdeling eerste hulp van het Universitair Ziekenhuis in de Scheldestad. Beaucourt voert al geruime tijd een kruistocht tegen de gevaren van het nachtleven. Antwerpen is de eerste Belgische provincie waar een gecoördi neerde actie is gestart om het uitgaansverkeer in het weekein de wat beter in de gaten te houden. Elke maandag staan de Bel gische kranten vol met foto's van autowrakken, veelal bestuurd door jongeren tussen de 20 en 25 jaar, die bij de meest gruwelijke ongevallen gewond raakten of gedood werden. Vorig weekeinde vielen er op de Belgische wegen zestien doden te betreuren. Dat is geen uitzondering. De acties in de provincie Ant werpen blijven beperkt tot vier achtereenvolgende weekeinds. Meer dan 300 rijkswachters en politiemensen worden daarbij ingezet. Zij controleren rond 23 zogenoemde zWarte punten met als doel de jongeren aan te zet ten tot een meer verantwoord rijgedrag. Bij die controles kunnen ook drugs en wapens boven water komen, zoals onlangs is gebleken uit een gezamenlijke actie van de Nederlandse rijkspolitie en de rijkswacht van Wuustwezel. Twaalf procent van de Neder landse jongeren die in België komen fuiven, bleken in het be zit te zijn van wapens, tien pro cent had drugs bij zich. Neder landers zijn fervente bezoekers van Belgische mega-dancings in de grensstreek. -00 [N 2e HANDS MAANDAG 16 MEI 1994 l fietsen 'jij-/j SiÉÜw t v#; Peking - Met een drie uur durend optreden van de blues-gitarist B.B. King is zaterdagavond het Hard-rock'cJ de diplomatieke wijk van Peking geopend. De tempel vooti popmuziek is de nieuwe aanwinst van een wereldwijde k? van soortgelijke oorden van vermaak. Het eerste Hard-roeka opende in 1971 in London. Uiterlijk verschilt het café weinig van de vestiging in Wa ton. Maar die overeenkomst is slechts schijn. In Peking vn iedere videoclip en elke band, die in de toekomst optreedt, té door de censor beoordeeld. En tussen de portretten van pops; ren figureert ook Mao. .paiiil - REPARATIE i,an onze verslaggever L tbUrg - Burgemeester en Wet- luders van Oostburg willen zeven- Huizend gulden uittrekken voor I t opzetten van een beheerplan loor de gemeentelijke gebouwen. L. zeventig mille is alleen bedoeld tnnr een inventarisatie van de gebou- Ln die in het bezit van de gemeente lijn- Tbilisi - Georgië en zijn afgescheiden deelstaat Abchaziëz;n het eens geworden over de stationering van een Russisci ueuwe woonw vredesmacht in het gebied. Ook spraken de twee partijen aft loofdplaatseweg in rSreskens. D ze hun troepen van de frontlinie zullen terugtrekken. n plan Ghistelkerke bijna op is Eind mei moeten 2500 tot 3000 Russische soldaten zich ineen! kilometer langebufferzone tussen de strijdende partijen vu ,eden van de commissie Plano gen, zo spraken Georgische en Abchazische onderhandel ogie roerden de kwestie drie zaterdagavond in Moskou af. Na de komst van de vredesmacl naanden geleden aan in een ver- waaraan ook andere lidstaten van het GOS kunnen deelnen zullen de naar schatting 100.000 vluchtelingen uit het geleidelijk kunnen terugkeren. Sarajevo - Het jongste vredesinitiatief van de internatioiaj gemeenschap voor Bosnië blijkt tot nu toe vruchteloos. Help', voorziet in een staakt-het-vuren, maar dit weekeinde verlet] den zowel de moslims als de Bosnische Serviërs de strijd. Direct nadat in Genève de Verenigde Staten, Rusland en« aantal landen van de Europese Unie hun vredesvoorstel hadö gepresenteerd, werd gemeld dat in het noorden van I gevechten waren opgelaaid. Vooral rond Tuzla, een stad die] Verenigde Naties hebben aangewezen als 'veilig gebied', zo»] strijd zijn geleverd. De moslims zouden daarbij grote i terrein hebben veroverd. Zowel moslims als Bosnische Serviërs hebben zich uilej negatief uitgelaten over het nieuwste vredesinitiatief van terse en Russische bemiddelaars, die de partijen tot 1 maanden durend bestand opriepen en die Bosnië ongeveer g wilde opdelen tussen Serviërs enerzijds en moslims en Krat] anderzijds. Woensdrecht - Een zweefvlieger is gisteren tot drie maal d beschoten door een terreinopzichter toen hij probeerde te lansj op het voormalige vliegveld van Beerse in België. De2 ger nam deel aan een wedstrijd van de zestigjarige West-En bantse Aëroclub uit Woensdrecht en probeerde samen meld andere zweefvlieger te landen wegens gebrek aan termiek. De terreinopzichter probeerde dat te verhinderen door mets voertuig zigzaggend over het landingsterrein te rijden. Meld jachtgeweer schoot hij op het tweede landende toestel, daarbij schade aan te richten. De beide vliegers zijn toch gek omdat ze geen andere mogelijkheid hadden. Ze hebben v gens aangifte gedaan bij d« Rijkswacht. Magdeburg - Na hevige kritiek op haar optreden heeft de Duü politie in Magdeburg gisteren een jongeman opgepal 19-jarige arrestant wordt ervan verdacht leiding te I gegeven aan een groep neo-nazi's die donderdag in de Oostdti] se stad een ware klopjacht hield op buitenlanders. Verscheidene politici hebben de plaatselijke politie bekrit» omdat die na de straatgevechten 47 van de 49 rechts-rad arrestanten op vrije voeten stelde. tan onze verslaggever Jostburg - De gemeente Oost (ADVERTENTIE) Brussel - Vijf bordeelhou ders in Oostende zijn dit weekeinde op de bon geslin gerd omdat hun dames de gordijnen niet goed hadden gesloten. Volgens het om streden gordijnenreglement mogen prostituées in de Bel gische kustplaats niet open en bloot achter een onge blindeerd raam zitten. Dat is tegen de goede zeden, vindt het gemeentebestuur. Het reglement heeft in het verleden al tot menige bot sing tussen de stadsbestuur ders en prostituées geleid. Zij vinden dat hun klanten mogen weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. gegevens in de compu ter in en belt u zo snel mogelijk terug omuK vertellen of u de lening kunt krijgen. Als dat zo is, krijg1 u de volgende contract thuisgestuurd- het Zodra dat w wordt het geld op u girorekening gestort. De Postbank Leen- lijn is door de week bereikbaar van 8.15 101 21.00 uur en op zaterdag Zo makkelijk gaat dat II vertelt dan uw giro- van 9.00 tot 12.00 uur. bij de Postbank. nummer, uw netto-inkomen Kortom: als u een lening Een thuisbankier belt en uw maandelijkse vaste af wilt sluiten, belt u nu c voor een lening gewoon even lasten en hoeveel u wilt lenen. Postbank Leenlijn. met de Postbank Leenlijn: (058) 95 23 45. Een medewerker van de Postbank Leenlijn voert uw ,adering. Ze informeerden toen laar de mogelijke uitbreidings- ichting van Breskens. laken en ogen t college presenteert die rich- ng nu, maar er zitten toch nog nkele haken en ogen aan de fealisatie van de nieuwe woon wijk in de Golepolder. Probleem |/an onze .verslaggever lostburg - Burgemeester en Wethouders van Oostburg willen i.OOO gulden beschikbaar stel den voor een gedeeltelijke herin- •ichting van het parkeerterrein bij het Molenwater in Breskens. Je Stichting Oorlogsmonument Breskens wil namelijk op het parkeerterrein een oorlogsmonu- nent oprichten. leze stichting heeft als doel het i ere houden van de herinnering ban met name het bombarde nent op 11 september 1944. laarom wil deze stichting vijftig na dato een monument op lichten. Iet oorlogsmonument wordt door de stichting betaald. Aan de gemeente wordt gevraagd de bosten voor de inrichting van het 'errein voor haar rekening te [temen. Het gaat onder andere de sloop van de omringende nuur en het aanbrengen van Sierbestrating. let voorstel wordt woensdag 25 nei besproken door de leden van raadscommissie openbare verken, bouwbeleid, milieu en verkeer. De vergadering wordt gehouden in het Oostburgse ge- Teentehuis, aansluitend aan de pommissievergadering planolo ge, die om 9.00 uur begint. van onze verslaggever liddelburg/Goes - De har- De Scheldegalm uit dansweert zette het Zeeuwse volkslied in en vele meters beneden NAP zong een keur van notabelen de provinciale Pymne mee. gens spraken ze mooie ivoorden en daarna haalde mi nster T. Westerterp van Verkeer Waterstaat een handle over. werd op een zonnige 25e juni '5 de 794 meter lange Vla etunnel onder het Kanaal door «ud-Beveland geopend. ,"Ue kilometerslange files op de luL ™,eg tussen Kapelle en uol tijdens goed-weer- nds 'n het toeristensei- verl a °ren voortaan tot het iCn' opening van deze bet einde van een fles- riteitenblij0 bet00gden de auto" hLde Zeeuwse gedeputeerde rioü, V00rsPelde dat de nieuwe ran aaa1stunnel als onderdeel wnra 'een concurrent zou on voor de Zeelandbrug'. hlnn mensen uit de Randstad voor? °P weg naar de kust de romn a geven aan de snelle Berao Zuid-Beveland via °orgen op Zoom." epon an de aanwezigen, een ver- Zeelana°u(Ilg?r van de provincie [bende h'vu ook een vooruit- wachten a bebben. „We ver van Ham bet strandbezoek zal tner?eSmensen vdt Brabant I Je0eaemen nu de laatste fles- 5 is doorgeprikt." is da dat 1 dus bouv Volgt gege besc cie bout hout Het is dr dere wort 'nulj het i Oosl haat telki kort sera nieu Ve« De ster het stel: korr Van polt ten dag dat prir beh stui taal de vesl Dat in v Het ver; fina hoe ops mot mat sta; De WOl OVI Hoi rin hui

de Stem | 1994 | | pagina 4