rooR 5. DE STEM Weer ruzie rond filmfestival Fixia |r! egels. RTINC. 1 Achtdelige serie over wat jongeren bezielt UIT GIDS Kinderen strijden om voorleeskampioenschap Inlevering van één lolly wood zou "Cannes' bewust tegenwerken en boycotten luminiumfolie. 4, i ff! |u bij Torro bood le ontvangt u een nt. Tegen inlevering I l ijgt u een echt top- de halve prijs, liven de hele aktie >er 1994) geldig, isteding van f 10,-. fhe Paladins 1 fimi Hendrix E Vervhenen cd van Jimi Hole Clemenza di Tito Vroege Debussy en. Ouders hebben het nare trekje om te vergelijken" Frans Plooij en Hetty van de Rijt, pedagogen Gids ui ia— kjj) ■i Na EjrJos Kessels nnes - Zoals de laatste •en gebruikelijk gaat het i filmfestival van Can- morgen op Hemel- lartsdag niet vrij en blij h start. Het festival lan tert zichzelf weer met nwegen en ruzies. t jaar hebben de Amerikanen i onder meer weer gedaan, ioraf werd gesuggereerd dat iUywood het festival bewust Lot. Hollywood zou zich irgerd hebben aan de Franse ■Stelling bij de GATT-onder- jidelingen. De Franse cinema lilaagt zich al jaren over het ieiende marktaandeel van de lerikaanse films in de Franse kopen, dat het eigen produkt leen dinosaurus zou verplette- i boycot zou zich uiten in f niet beschikbaar stellen van !te Hollywood-films voor het ival. Die klacht is niet van eren. Vorig jaar wilde Can- s graag afsluiten met 'Jurassic rk', maar kreeg te horen dat film nog niet klaar was. t argument wordt ook dit jaar iruikt bij 'Wolf' van Mike Ni- ils, met Jack Nicholson, en lokly' van Spike Lee. Ik weet It hoe het met Nichols staat, lar Spike Lee zal echt niet |êr staan te trappelen om naar franse badplaats af te reizen, lat hij diverse malen verwik- il was in de strijd om de lden Palm, maar telkens ach- het net viste. leb niet het idee dat Hol tod het filmfestival van Can- bewust wil dwarszitten, het peer dat de grote filmmaat- lappijen steeds minder waar- hechten aan het festival. De jenkanen zullen gereedzijnde jus niet weigeren te vertonen, |ar ze werken ook geen dag der om een film speciaal voor t festival klaar te hebben. Ut De jury staat dit jaar onder leiding van Clint Eastwood. FOTO STUDIOPRESS Een van de juryleden is de Franse actrice Catherine Deneuve. FOTO AFP Dat brengt de reeds jaren duren de discussie terug het festival van mei te verplaatsen naar au gustus of september, omdat het festival dan rijkelijk zou kunnen putten uit het Amerikaanse zo- meraanbod. Festival-directeur Gilles Jacob heeft onlangs op nieuw met klem gezegd dat het festival niet verschoven wordt. Jacob wijst erop dat de Ameri kaanse inbreng dit jaar bepaald niet gering is. Dat bewijst het programma. Het festival wordt geopend met 'The Hudsucker Pr oxy' van Joel en Ethan Coen, met Tim Robbins en Paul New man. De gebroeders Coen zijn trouwens vaste gasten in Cannes. 'Raising Arizona' beleefde de wereldpremière in de Franse badplaats en de jonge Amerika nen wonnen in 1991 de Gouden Palm met 'Barton Fink'. I Nog. twee Verder zitten in het hoofdpro gramma nog twee Amerikaanse films: 'Mrs. Parker and the Vi cious Circle' van de trendgevoe lige Alan Rudolph en 'Pulp fic tion' van Quintin Tarantino, een film waar vanwege zijn opmer kelijke debuut 'Reservoir Dogs' met veel belangstelling naar uit gezien wordt. Ook de slotfilm is Amerikaans, namelijk de kome die 'Serial Mom' van de eigen zinnige John Waters, met Ka thleen Turner als vrouwelijk se rial-killer. Het valt dus allemaal wel mee met die vermeende Hollywood- boycot. Kieslowski Er zijn dit jaar wel opvallend veel Franse en Italiaanse films opgenomen in het hoofdpro gramma, de films die meedingen naar de Gouden Palm. Het thuis land heeft de hand in maar liefst zeven produkties, waaronder 'Trois Couleurs: Rouge', de derde film van de trilogie van Kies lowski naar de kleuren van de Franse vlag. Het hoeft geen be toog dat dit een van de films is waar reikhalzend naar uitgezien wordt. Italië is vertegenwoordigd met vier films, waaronder 'Una pura formalita' van Giuseppe Torna- tore, de maker van 'Cinema Pa- OEDE MUZIEK is simpel, (eem The Paladins. Dat trio Jaagt er telkens weer in om met pn minimum aan middelen tang, gitaar, bas, drums) een laximum aan muziek te creë- Jn. lie muziek van de Paladins was lp de eerste twee langspelers jince yesterday en Let's buzz log te kenmerken als een zeer Temetbare mengeling van blues p rockabilly, De nieuwe plaat Jtóet home laat een veel bre- ler geluid horen, zonder dat pier aan directheid en zeg- Pgskracht is ingeleverd, pcftet home staat bomvol met ttende rock die intens en «windend is. Soms doet het j® Creedence of ZZ Top den- p. op andere momenten zitten niet zo gek ver van grunge Waan, dan weer is er opge porde rockabilly en in het ti- flnummer spelen zelfs Beatles- motieven mee. de elf composities op de zeven van I Idrie van de zwaar onder- .^■onatte Jack Tempchin en een jan Dave Alvin, ooit voorman jsn The Blasters. In alle geval- p worden die nummers zo perrompelend neergezet dat er igenlijk geen ontkomen aan is. joter kan deze soort muziek ptper vertolkt worden en veel pre composities kom je in dit Pnre amper tegen. Paladins lieten op hun vori- ■o platen al blijken dat ze ei- T li* heel, heel erg goed wa- f?' Ne Ticket home zet het l,; definitief neer als een van ipaUerbeste bands van dit mo- F®» (Sector II Records, Mu- WhReeords) wim van leest bon. an deze bon ontvangt tES de htel van een on- EL een shcker op de L**" die wijst op eerder Knu®e^ra°ht materiaal. Die T er klopt wel, maar hij is |L fn beetje verneukeratief. Li,. nummers verscheen F waar niet eerder in deze Kiem» '°P plaat' maar de gy e uitvoeringen voegen 0 gek veel toe aan de lande versies. mer de moeite waard zijn «westische versie van Hear leo» m com^n' die voorheen °P video te horen was en Jelly 292, een nummer dat nooit eerder verscheen. Voor het overige is Blues een aardige verzamelaar met bluesy werk van Jimi Hendrix. Het boekje bij de cd geeft een aardig beeld van hoe Jimi muzikaal gevormd werd. Daarbij moet je al lezend en luisterend wel be denken dat de muziek op deze plaat voor Hendrix' doen tame lijk conventioneel is. Juist wat hij op basis van de blues heeft gedaan, heeft hem tot zo'n uit zonderlijke gitarist gemaakt. (Polydor) wvl ER ZIJN platen die je niet on bevangen meer kunt beluiste ren. Live through this van Hole is zo'n plaat. Bandleidster is immers Courtney Love, de vrouw van Kurt Cobain en als je Live through this in handen krijgt, nadat Kurt wijlen is, ga je er toch anders naar luisteren. Als je de plaat probeert te ont doen van die extra dimensie dan hou je eerlijk gezegd een behoorlijk goede plaat over, waarop punky en poppy num mers prima samengaan. De eer ste uit 1991 daterende langspe- ler Pretty on the inside liet Hole vooral horen als een heftig bandje. Op deze nieuwe plaat is er meer afgewogenheid en dat komt het geluid en de impact ten goede. Met de komst van Kirsten Pfaff op bas en Patty Schemel op drums is Hole hechter gewor den. Zowel Courtney als gitarist Eric Erlandson hebben daar door meer basis om op terug te vallen. Live through this zou, als er niets gebeurd zou zijn, mis schien wel te vaak zijn afge daan als de plaat van de vrouw The Paladins van. Nu je er door de omstan digheden gedwongen heel zorg vuldig naar luistert, hoor je dat Hole wel degelijk een heel leuk bandje is. Nu het allemaal zo gelopen is, krijgt de plaat in eens veel meer aandacht. Een geluk bij een ongeluk zullen we maar denken. (City Slang, Play It Again Sam) WVL De opera La Clemenza di Tito is het verhaal van Mozarts laatste, koortsachtige maanden. Zijn hele leven was koortsachtig, maar 1791 sloeg alles. Op 15 juli kreeg Mozart in We nen de opdracht voor een opera seria, die op 6 september in Praag in première moest gaan, bij de kroning van de Oosten rijkse keizer Joseph II tot ko ning van Bohemen. Mozart was die zomer volop bezig met Die Zauberflöte, en ook reeds met zijn Requiem (eveneens een op dracht). Al dat werk legde hij opzij. Razendsnel schiep hij de opera La Clemenza di Tito - een opdracht die hij niet kon weige ren, om het geld niet, en om de eer niet. Ruim een maand na het krijgen van de opdracht vertrok Mozart met zijn nieuwe opera onder de arm naar Praag, waar hij nog twee weken had om het stuk te voltooien en in te studeren. Tot overmaat van ramp werd hij in Praag ziek. De recitatieven wer den daarom geschreven door zijn leerling Süssmayer. Na de première in Praag van La Clemenza di Tito in september, vond in oktober de première van Die Zauberflöte in Wenen plaats. Tussen neus en lippen schiep Mozart nog zijn Klari netconcert, in november werd hij ziek en op 6 december over leed hij, bijna 36 jaar oud. Tito is de minst uitgevoerde opera van Mozart. Hij is nogal statig, de recitatieven zijn saai (niet van Mozart) en het geheel getuigt niet van het theaterin- stict dat Mozart blijkens zijn komische opera's volop in huis had. Maar het is natuurlijk wel Mozart, en dat hoor je bijvoor beeld in Non piü di fiori, een schitterend virtuoos duet voor sopraan en klarinet. Er is een uitvoering verschenen onder artistieke supervisie van Nikolaus Harnoncourt, dus af. Heel karakteristiek voor diens 'empfindliche' wijze van musi ceren is het snuivende inade men, het inhaleren voor iedere inzet. Hij schept als het ware collectief adem namens de tien tallen instrumentalisten en vo calisten die het kwarwei voor hem moeten klaren. De dirigent weet ze er hoorbaar mee te enthousiasmeren. De hoofdrollen worden gezon gen door Philip Langridge, Lu cia Popp, Ruth Ziesak en Ann Murray, koor en orkest zijn van de Opera van Zurich. (Teldec 4509-90857-2) hans rooseboom Claude Debussy bewerkte in de FOTO ARCHIEF DE STEM jaren '80 een aantal stukken voor piano vierhandig en voor twee piano's. Niets ongebruike lijks in de 19e eeuw, want qua- tre-mains was in die pre-elek- trische tijd de enige manier om behoorlijk van orkestwerken kennis te kunnen nemen. Het Franse pianoduo Heisser/Plu- dermacher heeft ze op cd gezet. Eerst Debussy's eigen orkest werk Prélude a laprès-midi d'un Fauneeen fraaie transfor matie. Verrassend mooi zijn Schumanns Zes stukken in de vorm van een canon, oorspron kelijk voor één piano, en zelden gespeeld. Lichtere kost als Saint-Saëns' Introduction et Rondo Capriccioso en delen uit het Zwanenmeer van Tchaiko- vski leiden tot de apothese: de ouverture Der fliegende Hollander. Wagner bewerkt door Debussy. Het resultaat is ongehoord: je kunt er niet bij stil blijven zitten. (Erato 4509-93209-2) HR WOENSDAG 11 MEI 1994 DEEL radiso'. Engeland daarentegen moet het dóén met slechts één film, 'The Browning Version' van Mike Figgis. Het betreft hier een driehoeksverhouding met Albert Finney als een oudere gedesillu sioneerde leraar, die zijn ver waarloosde echtgenote Greta Scacchi kwijtraakt aan een Amerikaanse gastdocent, een rol van Matthew Modine. Chinees Over de bijdrage van de Chinese regisseur Zhang Yimou, 'Life times', is vooraf al het nodige te doen geweest. De regisseur heeft te verstaan gekregen dat zijn film in eigen land niet gedraaid gaat worden. Sinds het jongste filmfestival van Rotterdam pak ken de Chinese autoriteiten hun filmers hard aan en hebben ze een aantal cineasten een werk verbod opgelegd. Zhang Yimou is vanuit Parijs teruggekeerd naar Peking om over de situatie te praten en de kans is groot dat hij niet bij de première van zijn film in Cannes aanwezig is. De enige Nederlandse film die dit jaar Cannes gehaald heeft is 'Wildgroei' van Frouke Fokke- ma, geproduceerd door Matthijs van Heijningen. De film is gese lecteerd voor een van de drie bijprogramma's. Jury De jury die beslist over de Gou den Palm wordt dit jaar geleid door Clint Eastwood, een leuke keuze. Jaren geleden konden de Amerikanen maar niet wennen aan het idee dat 'Dirty Harry' zich als burgemeester van Car- mel druk zou moeten maken om de hoogte van een tuinhekje. Nu dient de vriend van Smith and Wesson samen met onder andere Catherine Deneuve een keuze te maken uit een hele serie cultuur-films. Grappig voor een man die ooit met ontzag om schreven werd met 'Harry hates everybody'. Utrecht (anp) - Twaalf kinderen, uit elke provincie één, zullen op 26 mei strijden om de titel Voorleeskampioen van Nederland. De wedstrijd voor de leerlingen uit de twee hoogste groepen van de basisschool is een initiatief van de Stichting Lezen, in samenwerking met het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum en de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. Het concours, dat ieder jaar zal worden gehouden, vindt plaats in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Met de Nationale Voorleesdag wil de Stichting Lezen de J belangstelling voor het lezen stimuleren. De gedachte daarbij is dat goed voorlezen uit een welgekozen boek doet lezen. Ook wil de Stichting aandacht besteden aan het sociale aspect van het lezen; het delen van verhalen met anderen. De afgelopen maanden organiseerden de openbare bibliotheken lokale en regionale voorrondes. Eind april was bekend welke kinderen zich provinciaal voorleeskampioen konden noemen en dus worden afgevaardigd naar de landelijke finale. De deelnemers mogen maximaal zes minuten voorlezen uit een kinder- of jeugdboek dat zij zelf hebben uitgekozen. Ook het fragment dat ze voordragen, bepalen ze zelf. Opvallend is de populariteit van de in 1990 overleden schrijver Roald Dahl. Ruim 20 procent van de leerlingen koos een titel van hem. Een jury van Midas Dekkers (voorzitter), Burny Bos, Gerda Havertong en Bianca Stigter bepaalt wie zich de Nationale Voorleeskampioen van Nederland mag noemen. Jan Terlouw, voorzitter van de Stichting Lezen, reikt de prijzen uit. Van onze rtv-redactie Reclame, kranten, week- en maandbladen en televisie. Alle maal menen ze te weten hoe jongeren zijn en wat hen bezielt. Geen wonder dat de jeugd binnen de eigen groep waarin iedereen elkaar blindelings begrijpt steeds meer de toevlucht neemt tot een eigen taal en gedragscode. Vanavond begint de Ikon-televi- sie met een achtdelige reeks geti teld 'Fast Forward'. Een team jonge journalisten brengt de jon- gerenwereld in beeld. Zo wordt het wereldnieuws bekeken en onderzocht wat de rol is die jongeren daarin spelen. Hoe beïnvloeden de media het leven van een nieuwe generatie? Ook verkent 'Fast Forward' sub culturen en doet het verslag van acties waarbij jongeren de macht naar zich toe trekken, in opstand komen en daarbij zelf gebruik maken van de media. De eerste aflevering van de nieu we Ikon-serie gaat in op de in vloed van roddelbladen. Antonie Kamerling, die bekendheid ver wierf als Peter Kelder in de WOENSDAG FILMS GOES -Grand Theater 14 u. Free Willy. 20 u. Wayne's world 2. HULST - De Koning van Engeland 20 u. Naked gun 33 1/3. 20 u. Philadelphia. 20 u. Wayne's world. 20 u. The pelican brief. 20 u. Schindler's list. MIDDELBURG - Cinema 20 u. Naked. VLISSINGEN - Alhambra 1 14 en 20 u. Naked gun 33 1/3. - Alhambra 2 14 u. Bambi. 19.30 u. Schindler's list. - Alhambra 3 14 u. Hanekam de rocker. 19.30 u. The pelican brief. - Alhambra 4 14 en 20 u. In the name of the father. ANTWERPEN - Metropolis Zaal 1 - 14.30, 17 u. Cool run nings. 20 en 22.30 u. Close. Zaal 2 - 14.30, 17 u. Kuifje en de zonnetempel. 20 u. Remains of the day. 22.30 u. True romance. Zaal 3 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Born Yesterday. Zaal 4 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Shadowlands. Zaal 5 - 14.30 en 20 u. Schind ler's list. Zaal 6 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Naked gun 3. Zaal 7 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Intersection. Zaal 8 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. Zaal 9 - 14.30 u. Free Willy. 17 en 21 u. Schindler's list. Zaal 10 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Gunmen. Zaal 11 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. On deadly ground. Zaal 12 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Fearless. Zaal 13 - 14.30 en 20 u. Short cuts. Zaal 15 - 14.30, 17 u. Son in law. 20 en 22.30 u. Under Suspicion. Zaal 16 - 14.30, 17, 20 u. Wayne's world 2. 22.30 u. The house of the spirits. Zaal 17 - 14.30, 17, 20 u. Sister act 2. 22.30 u. Return of the living dead 3. Zaal 18 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The pelican brief. Zaal 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Philadelphia. Zaal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. In the name of the father. Zaal 21 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Carlito's way. Zaal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Mrs. Doubtfire. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Shadow- RTL4-soap 'Goede Tijden Slechte Tijden', vertelt over d( journalisten en fotografen var Story, Privé of Weekend, di( hem steeds weer staan op t( wachten. Verder worden per smuskieten van sensatie-blader getoond bij de première van eer Nederlandse speelfilm. Beginnende rappers komen aar het woord over het hoe en waar om van hun subcultuur in eer, reportage over hiphop en rap een wereld die de media door gaans afschilderen als macho en gewelddadig. Tot slot het ver haal van een 12-jarige jongen uit Overijssel wiens actie tegen ra cistische bekladdingen een on verwacht groot succes is gewor den. Nederland 1,19.00 uur lands. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Son in law. 20 en 22.30 u. Close. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Intersec tion. 20 u. Short cuts. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. On deadly ground. 22.30 u. True romance, 20 u. Carlito's way. 14.30, 17, 20 en 22.80 u. The Pelican brief. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Philadelp hia. 20 en 22.30 u. In the name of the father. 14.30 en 20 u. Schindler's list. 14.30 en 17 u. Free Willy. 14.30 en 17 u. Mrs. Doubtfire. KNOKKE - Beverly sereens 15, 20 en 22.30 u. Intersection. 15, 20 en 22.30 u. Blink. 15 en 20 u. Schindler's list. 15, 20 en 22.30 u. The house of the spirits. DONDERDAG FILMS GOES -Grand Theater 20 u. Wayne's world 2. HULST - De Koning van Engeland 14.30 en 20 u. Naked gun 33 1/3. 20 u. Philadelphia. 14.30 en 20 u. Wayne's world. 20 u. The pelican brief. 20 u. Schindler's list. MIDDELBURG - Cinema 20 u. Naked. OOSTBURG - Ledeltheater 20 u. On deadly ground. VLISSINGEN - Alhambra 1 20 u. Naked gun 33 1/3. - Alhambra 2 19.30 u. Schindler's list. - Alhambra 3 19.30 u. The pelican brief. - Alhambra 4 20 u. In the name of the father. ANTWERPEN - Metropolis Zie woensdag. BRUGGE - Kennedy Complex 14.30 en 20 u. Schindler's list. 14.30, 17.15, 20 en 22.30 u. In the name of the father. 17.15, 20 en 22.30 u. Mr. Jones. 14.30, 17.15 en 20 u. Blink. 14.30 u. Sister act 2. 22.30 u. On deadly ground. KNOKKE - Beverly sereens 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Carlito's way. 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Intersec tion. 20 u. Blink. 15 en 20 u. Schindler's list. 15, 17.30, 20 en 22.30 u. The house of the spirits.

de Stem | 1994 | | pagina 23