on voor wijkvoorzieningen ntmoetingscentrum voor allochtonen en Nederlanders POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws DUIVEN sport ollege van Terneuzen stelt bedrag jaarlijks beschikbaar Stadswacht verkent bomenbuurt op scooter Scheldekade in Terneuzen nieuwe ontsluiting centrum pui ZEELAND ïetsenkeuring Kloosterzande ulticulturele avond Terneuzen WOENSDAG 11 MEI 1994 Ongeval Kloosterzande - Bij een een zijdig ongeval verkeersongeval op de Hengstdijkseweg werd maandagavond de personen auto van een 41-jarige inwo ner uit de gemeente Hontenis- se zwaar beschadigd. Door on bekende oorzaak raakte hij met zijn voertuig van de rij weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Verdacht van het rijden onder invloed werd de man een ademanalysetest af genomen. Die gaf als uitslag 530 microgram alcohol aan per uitgeademde liter lucht. Aanhouding Terneuzen - Hij werd gezocht op verdenking van vernieling van een ruit in de voordeur van een woning aan de Wil- helmiastraat in Axel en dat had had voor een 30-jarige Terneuzenaar een staartje. Maandagavond werd hij op de Guido Gezellestraat in zijn woonplaats aangehouden. De politie rook alcohol en de man werd meegenomen naar het politiebureau. Een ademana lysetest gaf als uitslag 445 ug/1 aan (maximum 220 is toege staan). Verder vond de politie in zijn personenauto twee dolkmessen, die in beslag wer den genomen. Jas vernield Terneuzen - Een 28-jarige Terneuzenaar deed bij de poli tie in zijn woonplaats aangifte van vernieling van zijn leren jas. Dat gebeurde in een hore cabedrijf aan de Nieuwstraat in Terneuzen, waar hij het kledingstuk aan een kapstok had gehangen. Met een scherp voorwerp had men het rug pand bewerkt waardoor daar in een scheur werd aange bracht. Een schadepost voor de eigenaar van enkele hon derden guldens. Winkeldiefstal Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft maandagmid dag een 22-jarige inwoonster van Zwolle aangehouden na dat ze was betrapt op een winkeldiefstal. In een zelfbe dieningszaak aan de Arsenaal straat in Terneuzen nam ze voor ongeveer dertig gulden aan goederen mee zonder te betalen. TENTOONSTELLING - In het buurthuis De Drie Ge- hughten is zaterdag een ten toonstelling te bezichtigen van werk van leerlingen van de teken- en schildercursussen die al twaalf jaar in het buurt huis worden gegeven. De ex positie is gelijktijdig met de landelijke Fietsdag, die bij het Spuise buurthuis start en fi nish heeft. De tentoonstelling is geopend van 10.30 tot 17.00 uur. Provincie akkoord met hogere geluidbelasting Terneuzen/Middelburg - De Scheldekade in Terneuzen wordt de nieuwe ontsluitingsroute voor de binnenstad. Binnenkort wordt deze weg aangesloten op de Burg. Geillstraat en De Blokken. Tevens wordt de Burg. Geillstraat voor een deel verlegd. Het gaat om de ontsluiting van de binnenstad aan de oostzijde op de Scheldeboulevard. Gedeputeerde Staten gingen gis teren akkoord met een hogere geluidbelasting voor een aantal woningen aan de Scheldekade. De gemeente Terneuzen vroeg immers aan GS voor de wonin gen Scheldekade 1 tot en met 5 hogere grenswaarden in het ka der van de Wet Geluidhinder vast te stellen. De nieuwe ont sluiting zorgt immers voor meer verkeer. De nieuwe ontsluitingsroute is onderdeel van het stadsvernieu wingsproject Steenen Beer. Het plan bestaat onder andere uit de bouw van een nieuw stadskan toor en de bouw van winkels en appartementen aan de Ha venstraat. De Havenstraat wordt afgesloten voor het verkeer. De weg Burg. Geillstraat-Schelde- kade-Blokken wordt daarom de nieuwe ontsluitingsroute. Burgemeester en wethouders van Terneuzen schrijven in de brief aan GS dat het niet mogelijk is de weg op grotere afstand van de woningen te leggen, de verkeers druk te verlagen en de geluidbe lasting op het huidige niveau te handhaven. GS zijn het met de gemeente eens dat de weg niet verder van de woningen aangelegd kan wor den. Tevens wordt het wegdek uitgevoerd in asfaltbeton. Dat zorgt voor minder lawaai. De gemeente moet wel onderzoeken of de gevelisolatie van de betref fende woningen voldoende is om binnen niet teveel last te hebben van het verkeerslawaai. Even tuele geluidisolerende maatrege len aan de gevels moeten worden betaald door de wegaanlegger. GS wijzen wel op de bezwaren van de bewoners van bedoelde woningen die zijn binnengeko men. De gemeente moet erop toezien dat de bezwaren bij de behandeling van het plan aan de orde komen. De bezwaren zijn vooral gekant tegen geluidhinder van vracht verkeer en overig verkeer. Gede puteerde Staten zijn het met het Terneuzense college eens dat het met het vrachtverkeer meevalt. Tevens is de verkeersdruk op de Nieuwe Scheldekade lager dan op de huidige Havenstraat. De nieuwe struetuur van het wegen net zorgt immers voor minder verkeer. Ook de inspecteur van de volks gezondheid voor de hygiëne van het milieu voor Zeeland maakt geen bezwaar tegen het verlenen van de gevraagde hogere grens waarden. Wedvlucht vanuit Orleans Terneuzen - De kring Midden Zeeuws-Vlaanderen hield met een deelname van 306 duiven een wedvlucht vanuit Orléans, hoogste snelheid 1329,82 me ter per minuut: 1, 2, 3 en 6. H. van de Veeke, Westdorpe, 3, 7 en 8. M. Klaasen, Axel, 5. Th. van Zeele, 9. Combi natie Betue-Geernaert, 10. P. Koers, allen Sas van Gent. Samenspel Hulst/St.-Jansteeu, 359 duiven, 1332f60mpm: 1, 4, 7, 8 en 9. Adri Thijs, 2. E. de Kind, J. van Spaandonck, 5. E. van Deursen, 10. J. Looyer, allen St.- Jansteen. CC Walcheren, 752 duiven, 1340,74mpmp: 1, 4 en 6. C. de Poorter, 2. K. Wielemaker en zoon, beiden Souburg, 3. Combi natie Hietbrink-Ventevogel, Mid delburg, 5. C. Hoek, Souburg, 7. Combinatie Bakker, Middelburg, 8. H. de Ridder, Vlissingen, 9. P. Borremans, 10. J. van Peenen, beiden Souburg. CC Zuid-Beveland, 1475 duiven, 1340,60mpm: 1. S. op 't Hof, Hansweert, 2. J. de Witte, Goes, 3.M. van Iwaarden, Kruiningen, 4 en 8 C. Hermes, Lewedorp, 5 en 6. D. Hillebrand, Goes, 7. L. Goe- degebure, 's-Heer Arendskerke, 9. Combinatie Boudens-Raas, Kwa- dendamme, 10. J. Steenhard, Goes. De Postduif Heikant, 165 duiven, 1330,08mpm: 1 en 4. Ch. de Beule, 2 en 3 Lex Thijs, 5. J. Leenknegt. Herleving Kloosterzande, 214 duiven, 1318,73mpm: 1, 2 en 3. Combinatie Bisschop-De Waal, 4. R. Mahu, 5. L. de Waal. Nieuw Leven Koewacht, 69 dui ven, 1317,18mpm: 1. R. van de Bilt, 2. O. Bonne, 3 en 4. R. van Damme, 5. Joh de Block. VZV Hoofdplaat, 215 duiven, 1336,8lmpm: 1 Combinatie Den Hamer, 2 E. Cornelis, 3, 4 en 5. H. Calon. Nog Sneller Breskens, 199 dui ven, 1342,71mpm: 1. L. van de Wege, 2 en 4. J. van oostenbrugge, 3. J. de Poorter, 5. W. Fenijn. De Bonte Duif Aardenburg in samenspel met De Grensvliegers te Eede, 42 duiven, 129l,28mpm 1. O. van Qeukelberghe, 2. H. Cocquit, 3. C. de Cock, 4. R. Braet, 5. J. van Ommen. De Residuif Philippine, 149 dui ven, 1335,82mpm: 1. J. de Mul en zoon, 2 en 3. Combinatie Ramme- Ioo-Wiskerke, 4. J. Kornelis, 5. O. Haers Sluiskilse Reisduif, 61 duiven, 1311,39mpm: 1. J. en R. Dane, 2, 3 en 4. J. du Puy, 5. A. Zegers. Kring Midden Zeeuws-Vlaande ren (In provinciaal verband), 898 duiven, 1335,74mpm: 1. J. de Mul en zoon, Philippine, 2, 4 en 7 H. van de Veeke, Westdorpe, 3. Com binatie Rammeloo-Wiskerke, Phi lippine, 5. Combinatie Van Eijk- Den Exter, Terneuzen, 6. D. Dob belaar, Boschkapelle, 8. M. Klaassen, Axel, 9. Mevrouw Strooband, Stoppeldijk, 10. Th van Zeele, Sas van Gent. Pont Sint Maxence Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 442 duiven, 1263,71mpm: 1. J. Dhanis, Hulst, 2. E. van Deursen, St.-Jansteen, 3. Th. Casteels, 4. Ed. de Cock, beiden Hulst, 5. Ed. van Goethem, St.-Jansteen, 6. A. van Helsland, Hulst. 7. J. Verhey- den, St.-Jansteen, 8. J. van Den deren, 9. W Boddaert, beiden Hulst, 10. A. Rottier, St.-Jan steen.. Concourscombinatie West-Zuid- Beveland, 517 duiven, 1219.85mpm: 1, 2, 8 en 9. J. van Maldegem, 3. D. Rijk, beiden Heinkenszand, 4. A. van de Dries, 's-Heerenhoek, 5. J. van 't Wes teinde, Heinkenszand, 6. J. Com- piet, 7. Sj. de Vos, beiden 's-Hee renhoek, 10. H. Vermeulen, Hein kenszand. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 61 oude duiven, 1231.09mpm: 1 en 4. J. Hinderks. 2. J. Cappen- dijk. 3. D. Dobbelaar, 5. A. Wau- ters,92 jaarlingduiven, 1223,81mpm: 1 erï 3. J. Wauters, 2. J. Cappendojk, 4. J. Hinderks. 5. Th. Dobbelaar. De Snelle Duif Clinge, 38 oude duiven, 1225.09mpm: 1, 3 en 4. C. van Landeghem, 2. E. van Heese. 5. Combinatie De Smet-Van Kerkhoven, 57 jaarlingduiven. ,,ie verslaggever „izen - Burgemeester en Wethouders van Terneu- jjllen jaarlijks een ton uittrekken voor de realisatie l(en buurtvoorziening in Serlippenspolder en een ciening in de wijken Oudelandse Hoeve en Hof ijenrust/St. Annapolder. In totaal is een miljoen nodig om de buurthuizen van de grond te ijf' i uit het nader onder waar de behoefte aan wel- jjccomodaties in de Schelde- i De leden van de raadscom- e Welzijn hadden gistera- ugeen moeite met de buurt- niening in Serlippens maar •eerderheid van de commis- (J zich nog niet vastleggen jet bedrag van een ton per jet onderzoek blijkt immers j in juni de daadwerke- e'locatie van de buurtvoor- s[« jn de wijken Oudelandse •veen Hof Zeldenrust/St. An jer bekend is. Of in de 'tmalige Prins Willem landerschool of een nieuw ais op de plaats van het ige Rivierenhuis. „Waarom •ten we ons nu vastleggen op M per jaar?", vroeg E. Ker- aert (PvdA) zich af. „We we imets niet hoe de voorzie- I in Oudelandse Hoeve en Zeldenrust/St. Annapolder I komt te zien. Want de sseonderzoeken lopen nog." p.vanNieuwenhuijzen (D66) zich af wat er dan over jt voor de andere wijken. onze correspondent sterzande - In het kader .deactie 'Wij gaan weer naar jool' werden door de keur- sters van de Veilig Verkeer- elmg Kloosterzande op de ë-basisschool zestig fietsen leerlingen gecontroleerd. *s afdelingsvoorzitter Th. Wens was de kwaliteit over neen iets minder dan ïtieen. Zeer positief was wel tót dat ook een aantal twee- Iers het predikaat 'excellent' het keuringsrapport kreeg, uwens benadrukte nogmaals teen intensieve keuring nood- "elijk blijft, omdat anders het eet ervan verloren gaat. het najaar zullen keuringen jouden worden op de basis- ioIen te Hengstdijk, Vogel- arde en Terhole. „Een onverstandige zaak ons nu vast te leggen op een ton per jaar. Eerst de onderzoeken en de financiële kadernota afwach ten," voegde G. van den Berg- van Dijk eraan toe. Nieuwbouw Wethouder A. Stahl-Hemelsoet kon geen financiële onderbou wing geven maar legde uit dat vanwege de tijdsdruk het voor stel nu op tafel ligt. De buurt voorziening in Serlippens wordt namelijk betrokken bij de nieuwbouw van de Zuidland- school. Deze school werd begin dit jaar door brand grotendeels verwoest. De school moet in januari weer klaar voor gebruik zijn. De ar chitect moet volgens Stahl-He melsoet nu aan de slag om de tekening op tijd klaar te hebben. Daarom is het college gedwon gen vooruitlopend op de finan ciële kadernota van volgende maand nu al het taakstellende bedrag van een ton per jaar voor te stellen. Beide buurtvoorzie ningen worden niet los van el kaar gezien. Jammer De commissie heeft dus geen moeite met de bouw van een nieuwe buurtvoorziening in combinatie met de Zuidland- school in Serlippenspolder, maar met name D66 en GPV/RPF zijn bang voor precedentwerking naar andere wijken toe. Die buurtverenigingen kunnen in de ogen van beide fracties denken dat er voor hun ook een nieuw buurthuis in het vat zit. „Het geld kun je maar een keer uitge ven. Nieuwe bezuinigingen ko men op ons af. Moet je dan tegen de andere verenigingen zeggen: jammer, het geld is op," meende Van den Berg-van Dijk. Het college beseft de precedent werking. „Maar vanwege de tijdsdruk is het belangrijk nu een beslissing nemen voor Ser lippenspolder," drukte wethou der Stahl-Hemelsoet de commis sieleden nog eens op het hart. euzen - In welzijnscentrum De Triangel aan de Korte Kerk- ■at in Terneuzen wordt vrijdag een multiculturele avond gehou- De organisatie is in handen van School zonder Racisme, bedoeling van de avond is op een leuke manier vluchtelingen en ■«ïzenaars met elkaar in contact te brengen. Volgens School jider Racisme doen er veel vreemde verhalen en vooroordelen de over asielzoekers. Om vooroordelen en onbegrip te doorbreken ,dt de multiculturele avond gehouden. ^ns deze avond treedt een band op en er wordt voor de rest "ek van allerlei genres gedraaid. De entree is gratis en er worden "dage prijzen drank- en multiculturele hapjes verkocht, multiculturele avond begint om 20.00 uur en wordt ondersteund X de organisatie Kleurrijk Terneuzen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De stadswachten doorkruisen de buitenwijken van Terneuzen per scooter. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Op een knalgele scooter begon de stadswacht van Terneuzen gistermiddag met een eerste verken ningstocht door de bomenbuurt. Op zoek naar troep in de brandgangen achter woningen. De bomenbuurt mag trots zijn. „Het ziet er hier keurig uit," is de eerste reactie van stadswachter P. Zielstra. Met de actie willen de stadswacht, de woningbouwvereniging en het wijkteam van de bomenbuurt de wijk schoonhouden. Sociaal opzichter bij de woningbouwver eniging M. Joensen kwam tijdens een wijk vergadering in contact met een veiligheids functionaris van de politie. Samen met de andere leden van het wijkteam kwamen ze op het idee om de stadswacht door de wijk te laten toeren om rotzooimakers aan te spreken. „De woningbouwvereniging heeft eerder aan alle bewoners een brief gestuurd, waarin zij vraagt de brandgangen schoon te houden," vertelt praktijkbegeleider bij de Stadswacht en politiefunctionaris P. Smolders. „Sommige mensen weten niet wat ze met hun troep aanmoeten en depo neren het dan in de gangen of in hun tuin. Fietsen en brommers die kapot zijn bij voorbeeld, of oude deuren. En soms wor den zakken vol vuilnis in de gangen ge dumpt." Rotzooi De stadswacht moet daar een einde aan maken. Een week lang rijdt de gele scooter de wijk rond. Als de stadswachter rotzooi aantreft, belt hij aan om de bewoner over de troep aan te spreken. „Sommige mensen weten niet wat ze met hun troep aanmoe ten," zegt Smolders. „Ze weten niet wie ze in moeten schakelen om oude brommers, koelkasten, wasmachines en bedden kwijt te raken. De stadswacht kan haarfijn uit leggen welke instantie het vuil op kan halen. In de binnenstad hebben we daar goede ervaring mee," aldus Smolders. Maar het blijft niet bij praten alleen. Als bewoners zich niets van de waarschuwin gen aantrekken, komt de politie in actie. „Er bestaan gemeentelijke verordeningen die het verplichten om de brandgangen schoon te houden. Degene die toch afval dumpt, loopt in de toekomst het risico op een geldboete," waarschuwt Smolders. Netjes Zoals het er nu naar uitziet, zal het zo'n vaart niet lopen. Het lijkt erop dat de brieven van de woningbouwvereniging ef fect hebben gehad: de Rozenstraat, de Azaleastraat, de Iepenlaan, de Beuken straat en de Zeven Triniteitsstraat zien er netjes uit. Maar er is nog een week te gaan. „Als het plan succesvol is, gaan we het ook andere wijken uitvoeren," verklapt Smol ders. n onze verslaggeefster rneuzen - Na anderhalf ar van hard werken en zoe- heeft jongerenwerker Atmac het eindelijk r elkaar: zijn eigen ont- üngscentrum Anadolu r Turken, Marokkanen en jKlerlanders aan de Haar- "nweg. ;s jongerenwerker van het «tonen Jongerenproject i euzen' Sas van Gent en ei Met het project willen de ■«enten de groep allochtonen t 'School af gaat, terugkrij gt de schoolbanken en crimi- tegengaan door jongeren un vrije tijd bezig te houden. organiseert verschillende (i ele activiteiten en bege- I® zaalvoetbalclubs met Turk- Marokkaanse jongeren. |®naast zorgt hij voor huis- kunnen jonge- ttr ti, ers met hem praten wlichtim'en en geeft hii Wek °Ver Nederlandse setou' ontbrab hem aan een Emfc Tmte' "Toen ik in ir L' er ®2 a.is jongerenwer- gon. had ik een kamertje J®1 bureau," vertelt Halü. „Ik IQ. acriviteiten organiseren ncprJ 6 en Marokkaanse g», maar ik wist niets en rrkse me™and' Ik heb toen hzen t, ^arokaanse koffie- ioni,i|. aezocht en iedereen per- i k aangesproken. Zo heb ik ialvoetK°in?eren verzameld om tbalclubs op te richten." Alra subsidie <»Wu zaalvoetbal afgelo- er voor de jongeren geen ruimte om na te praten of om elkaar beter te leren kennen. Het organiseren van culturele activiteiten bleek erg moeilijk zonder vaste vestiging. Boven dien zag Halil nauwelijks kans om persoonlijk met de jongeren te praten. Daarom ging hij met zijn vrouw op zoek naar een geschikte ruimte. Omdat de ge meente Terneuzen geen extra subsidie beschikbaar wilde stel len, trommelde hij op eigen kracht een aantal sponsors op die het ontmoetingscentrum wil de financieren. Eind vorige maand opende Ana dolu de deuren. Het ontmoe tingscentrum was vanaf het be gin een groot succes. „In het weekeinde komen er elke dag zo'n 100 mensen en door de week ongeveer 60," vertelt Halil. „Na vier uur stroomt iedereen binnen, 's Avonds komen ook ouderen om samen koffie te drinken en te praten." „De Turkse en Maroltaanse ge meenschappen zijn erg geslo ten," vervolgt hij. „Ik probeer allochtone jongeren meer te be trekken bij de Nederlandse maatschappij door contacten te leggen met Nederlandse jonge ren en ze te stimuleren hun op leiding af te maken en ze te helpen met het vinden van werk." Muziek In het centrum worden dan ook de meest uiteenlopende activitei ten georganiseerd. „Jongeren kunnen biljarten, rummikub spelen en naar muziek luiste ren," legt Halil uit. „Er is een aparte ruimte waar ik jongeren kan helpen met problemen op school, op het werk, met militai re dienst of thuis. Maar er is ook Jongeren spelen een potje biljart in het nieuwe ontmoetingscentrum Anadolu. een televisiekamer waar naar het Nederlandse nieuws en Neder landse films wordt gekeken. Soms huur ik videomateriaal over Nederlandse politiek en ac tualiteiten," zegt Halil. Op die manier wil de jongeren werker de Nederlandse taal bij allochtone jongeren beter ont wikkelen. „Thuis staat meestal de Turkse zender op en wordt een Turkse of Marokkaanse krant gelezen. Dat belemmert de ontwikkeling van de Nederland se taal. Bovendien hebben de meeste jongeren geen eigen ka mer. Het is voor hen erg moeilijk om hun huiswerk goed te ma ken." Om ook dat probleem uit de wereld te helpen geeft de jonge renwerker huiswerkbegeleiding voor de exacte vakken. Voor on derwerpen waar hij zelf niet ge noeg kennis van heeft, verwijst hij de jongeren naar de Stichting Basiseducatie of naar de biblio theek. In samenwerking met het arbeidsbureau geeft hij cursus- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE sen over het schrijven van een sollicitatiebrief. Maar de begeleiding van Halil kent grenzen. „Uiteindelijk moe ten ze zelfstandig functioneren in de Nederlandse samenleving," zegt hij. „Ik help ze op weg. Ik leer ze hoe ze zelf hun weg kunnen vinden."

de Stem | 1994 | | pagina 19