Zeeland krijgt Toeristisch Huis DE STEM IUMS Bejaarde fietsster omgekomen in Axel Idmaking KtfsPTS: Dring;end herstel haven Walsoorden nodig 17-jarige Jurgen Marteijn bijna 'miljonair' Verloren rechtszaak over baggerslib kost provincie tien mille maam luisvesting voor alle belangrijke organisaties die zich met toerisme bezighouden Veertienjarige Axelse is na twee maanden terecht Schelde Jazz Festival gokt op breder publiek Voor alle installaties op het gebied van c.v. en sanitair. |50.- voor 525.- >0% KORTING en zoet 4.- 166.-voor 125.» |79.- voor 49.. vanaf 10.50 :RP GEPRIJSD [3.50 voor 150.- |7.50voor 175.- ieide fcrr. de kooi" u onze Irschap )rie Ambachten holenaar krijgt 00 gulden boete foor vechtpartij Aanleg fietspaden vertraagd door grote prijsverschillen KuluHjl Met onder meer fusion, acid-jazz en funk Weg van Draaibrug naar Eede krijgt snel opknapbeurt Transportstraat 14 - Postbus 153 4530 AD Terneuzen - Tel. 01150-12520 Zeeland WOENSDAG 11 MEI 1994 DEEL 1 Kade staat op instorten met als mogelijk gevolg tonnen aan schadeclaims voor Hontenisse waterschap De Drie Ambach- op donderdag 26 mei 1994, het waterschapshuis, Korte suzen, een openbare vergade rden van de algemene verga- phap. por aanvang van de vergade- ghebbenden gelegenheid ge- n.b.t. op de agenda vermelde |n het dagelijks bestuur ken- Inder meer de volgende pgeling; akverordening; j/erordening; lingverordeningen; lent van orde algemene verga- diverse oommissies lover tarieven verontreini- ngen nr's 2, 3 en 5 begroting ept-begroting 1995 Centraal Iwse waterschappen; Vaterconservering Moerspui- v.m. uittreden secretaris; benoeming secretaris porende voorstellen ligt tijdens i ieder ter inzage in het water- Imene zaken, Korte Kerkstraat s dijkgraaf voornoemd, |.A. Gosselaar hn onze verslaggever Lntenisse - Burgemeester van de ha vendam in O CC Walsoorden versterken met L stalen damwand. kade, aangelegd met gesta lde Vilvoordse keien, staat op torten. Als dat gebeurt, en B W achten die kans niet denk- hangt de gemeente ton- iei aan schadeclaims boven het icold. B en W slaken die noodkreet in een voorstel aan de raad om 360.000 gulden op tafel te leggen voor de versterking van de kade. De haven van Walsoorden hangt al jaren als een molensteen om de nek van de gemeente Honte nisse. Vele jaren geleden is al eens becijferd dat wegwerken van het achterstallig onderhoud in de miljoenen guldens gaat lopen. Vanwege die enorme kosten heeft de gemeente het onder houd van de haven steeds voor zich uitgeschoven. Dit in de hoop de hele handel te kunnen overdoen aan een bedrijf. Verder dan gesprekken met gegadigden is het echter nooit gekomen. Ook de kandidaat-kopers schrokken terug voor de onderhoudskosten. De totale renovatie van de oude haven is nu begroot op 2,5 mil joen gulden. In het verzoek aan de raad ma ken B en W gewag van talloze pogingen om geld bijeen te sprokkelen voor het onderhoud van de tijhaven. „Tot nu toe is ons geen enkele subsidie toege zegd. De verwachting is dan ook dat in de nabije toekomst geen middelen van derden zullen wor den ontvangen", schetst het col lege de sombere uitgangspositie van de gemeente In de begeleidingsbrief van de begroting voor dit jaar beloof den B en W te bezien wat er nog dit jaar gedaan kan worden. Het dreigend gevaar van een instor tende kadewand laat het college echter weinig keus. De commissie Financiën bekijkt maandag 16 mei hoe de gemeen te deze tegenvaller kan opvan gen. (Kiesbureau DHV lemiddelt in onflict over WOV m onze verslaggever iddelburg - Het ingenieurs- en iviesbureau DHV gaat bemid- jen tussen het provinciaal be ar en de gemeente Borsele om conflicten rond de bouw van Scheldetunnel WOV van tafel krijgen. een tweede overleg tussen de wincie en Borsele is, volgens Borselse burgemeester Man- i de opdracht aan DHV ver bekt. Maar op het provincie- wilde men gisteren het be- dat het onderzoek gaat kos- ;n niet noemen, omdat 'Gede- uteerde Staten komende dins- formeel toestemming moe- ia verlenen'. oals gemeld heeft de gemeente 'e van de Raad van State dijk gekregen dat de provincie mi bestuursdwang mag toe assen om de tunnelmond bij llewoutsdijk onder water te lei en. De provincie moet het nu ens worden met de gemeente, nders gaat de hele tuinnel niet oor. DHV onderzoekt nu hoe de nelpunten kunnen worden op- elost. Op 7 juni worden de ïrste resultaten van het onder- oek besproken. Het is nog niet ekend of het DHV-rapport rpenbaar zal worden gemaakt. liddelburg - De politierechter r. Middelburg heeft gisteren de !3-jarige J.P. uit Tholen wegens iet uitdelen van een ferme dreun 'eroordeeld tot een boete van 00 gulden. )p een van de laatste dagen van di 1993 werden twee vriendin- ra van hem in café De Man in it Annaland door de dronken afébezoeker J.B. geslagen en eknepen. |oen P. aan hem vroeg waarom 4 nu nodig was, kreeg hij lechts dronkemanspraat naar iet hoofd geslingerd en de belof- e van een pak slaag als hij niet ipkraste. Na een korte woorden- wseling vond P. dat het genoeg ras geweest en daagde hij zijn taken tegenstander uit om het lan maar buiten uit te vechten. ■°t een echt gevecht kwam het net eens. Op het moment dat de loze B. een vechthouding Mnam, schoot de vuist van P. ut en belandde vol op de neus 'ar. B. De neus brak en in plaats lan een verder verpozen aan de belandde B, in het zieken- 1U1S. Jurgen Marteijn: Misschien dat ik later nog wel eens op de beurs ga spelen. Maar dan wel met kleine bedragen'. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Oostburgse scholier voert beurscompetitie aan Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - Jurgen Marteijn (17) zit in klas VWO-5 van scholengemeenschap Het Zwin in zijn woonplaats Oostburg en als het een beetje meezit is hij over een paar weken miljonair. Jammer genoeg voor Jurgen is het geen werkelijkheid. Want hij is namelijk de trotse aanvoerder van de ranglijst van 418 scholieren die deelnemen aan de Beurs competitie 1994. Hij is er in geslaagd het startkapitaal van driehonderdduizend gul den aan te laten groeien tot inmiddels 969.000 gulden. Jurgen ligt een straatleng te voor op zijn naaste belagers, die vermo gens van rond de zes ton hebben opge bouwd. Op papier is het zijn klas die mee doet aan die beleggingswedstrijd voor scholieren, studenten, bedrijven en particulieren. Maar volgens J. Messagie, docent economie aan de Oostburgse scholengemeenschap, doet Jurgen praktisch op z'n eentje mee aan de competitie. „Ik bemoei me er niet veel mee. Hij doet het voor een groot deel zelf en dat vind ik fantastisch", aldus Messagie. Gevaarlijk Het 'beursbrein' vindt het 'gewoon leuk' om (fictief) met geld te speculeren en is niet van plan er in een verdere studie iets mee te doen. „Absoluut niet", zegt Jurgen. „Ik wil bio-procestechnologie gaan stude ren na het VWO dus dat heeft absoluut niets met beleggen te maken. Misschien dat ik later nog wel eens op de beurs ga spelen. Maar dan wel met kleine bedragen. Want ik heb gemerkt dat het toch best wel gevaarlijk kan zijn. Zo heb ik op een dag eens 75.000 gulden gewonnen, maar die was ik de volgende dag weer kwijt." Na dat verlies ging het echter crescendo, vertelt de Oostburgse scholier verder. Hij volgt de beurskoersen op de voet, kijkt elke dag regelmatig op teletekst. Jurgen heeft geen speciale beleggingstactiek, zegt hij. „Gewoon steeds precies goed gegokt. In het begin gingen de koersen veel heen en weer, daarna bleven ze redelijk stabiel." Met als resultaat dus dat hij aan kop staat in de categorie scholieren. Eerst was hij nota bene verkeerd ingedeeld en speelde hij mee in dê categorie 'studenten', waar hij toch een eervolle vierde positie innam. „Toen ik erachter kwam dat er een aparte categorie scholieren was, heeft de conrec tor van de school ervoor gezorgd dat ik daar in terecht kwam." De algemene ranglijst van de beurscompe titie, met 'ruim 16.000 deelnemers, wordt aangevoerd door belegger G. Tans uit Almere met een kapitaal van 1.402.774 gulden. B. de Wit, een student uit Amster dam, zit hem op de hielen. Zijn kapitaal is slechts tweeduizend gulden minder. Jurgen neemt met zijn kapitaal van een klein miljoen op de algemene ranglijst de 22e plaats in. Een bijzondere prestatie, want beleggen in een dalende markt is niet eenvoudig. Dat blijkt ook wel uit de pres taties. De gemiddelde portefeuille heeft op dit moment een omvang van 306.900 gul den. Dat komt overeen met een rendement van zeventien procent op jaarbasis. Van onze verslaggever Middelburg - Zoals het er nu naar uitziet, krijgt Zee land een Toeristisch Huis waarin alle belangrijke or ganisaties die zich met toerisme bezighouden ge huisvest zijn. Verder komt er een Zeeland Promotie paviljoen en de ANWB- winkel. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten 235.000 gulden beschikbaar t.e stellen. De be doeling is het Toeristisch Huis in het zogeheten Polderhuis in Middelburg onder te brengen, op een steenworp afstand van de Abdij. Het is een oude wens van het provinciaal bestuur en van de ondernemersorganisatie Recron om alle toeristische diensten en voorzieningen te budelen in één gebouw in Zeelands hoofdstadje. Maar met het bedrag van de provincie is het huis er nog niet. De gemeente Middelburg wordt aangesproken voor 225.000 gul den, van het ministerie van Eco nomische Zaken wordt een an derhalve ton verwacht en van het bedrijfsleven ook anderhalve ton. Centraal punt Wat krijgt Zeeland voor al dat geld? Een centraal punt in een beeldbepalend gebouw waar alle toeristische diensten te vinden zijn. Het wordt de huisvesting van de Provinciale VW en van de VW Middelburg. Die laatste organisatie gaat samen met de ANWB een winkel opzetten. Er komt kantoorruimte voor de gid- sendienst, voor een congresbu reau, een facilitair bureau, onder meer ten behoeve van platte- landstoerisme, de Stichting Zee land Cultuurmaand, het recrea tieschap Veerse Meer en nog wat aanverwante organisaties. Aan de balies is allerhande in formatie over binnen- en buiten land te krijgen, maar er kan ook geld worden opgenomen of ge wisseld. In het winkelgedeelte wordt het Zeeland Promotiepa viljoen ingericht om de toerist lekker te maken voor alles wat Zeeland kan bieden. Na slui tingstijd is het mogelijk infor matie (onder andere over hotels) te verkijgen via een beeld scherm. Met het Toristisch Huis worden verschillende vliegen in één klap geslagen. De provincie wilde bundeling, de Provinciale WV en de Middelburgse WV zaten met huisvestingsproblmen en het Waterschap Walcheren moest van het pand af. Van onze verslaggever rfburg - De aanleg van fietspaden bij Oostburg, Cadzand- I vert en ^'^den-Zeeland is ten minste met een half jaar IC'°°r Pro')kmen met de aanbesteding. De provincie I laa«t een fkhtprijs uitgerekend voor het karwei, maar de Inos n lnsc'trDver bij de onderhandse aanbesteding zat daar |het karwe'eer ')0ven' Het §evolS' Provinc'e besteedt 11661 iamiuer," zei gedeputeerde Hennekeij (verkeer) I provin11' ,"want be wens van meer fietspaden is een wens van Iwhtop" staten en zoa^s bet nu gaat schiet het natuurlijk niet fcihad gisteren geen verklaring voor het toch opmerke- w'aarvniS j6rscbb tussen de raming van de provincie en de prijs ■.Wil mp6 §oebboopste aannemer het karwei wil doen. érvsn„a S natuurlijk niet zo maar een raming, we hebben gaan uit van goede besteksramingen en hebben len een maximumbedrag gekregen van provinciale staten n we niet mogen gaan," aldus Hennekeij. |veel te K VlnCie Zat £out met raming, of de aannemers hebben I ais f°®te Pbjzen berekend, dat zal pas volgend jaar uitkomen Itanbaar aden weer worben aanbesteed, maar dan in het blijken u0 als onberdeel van meerdere werken. Dan zal I was. 'Mia?^ir. ^eanekeij, hoe reeël de raming van de provincie I^O-OOO mii bacht het te kunnen betalen met maximaal gulden maar be laagste inschrijver vroeg 549.000 De 71-jarige C. H. Snap uit Axel is gistermiddag even na vier uur bij een verkeersonge val in haar woonplaats om het leven gekomen. De bejaarde vrouw reed op haar fiets over het rijwielpad gelegen langs de Rooseveltlaan de Buthdijk over in de richting van de Lageweg. Over de rij baan van de Zuidsingel nader de in de richting van de Buth dijk een landbouwtractor met schuin daarachter een perso nenauto bestuurd door P. D. uit Sluiskil. Het slachtoffer zag vermoedelijk de tractor van links naderen en wilde nog voor dit voertuig de de rijbaan in de richting van de Lageweg oversteken. Daarbij heeft ze wellicht de personenauto niet gezien. Het gevolg was dat ze op de kruising door de perso nenauto werd geschept met het fatale gevolg. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Miranda Blom zat bij 33-jarige vriend Van onze verslaggever Terneuzen - Ruim twee maanden na haar plotselinge verdwijning is de veertienjarige Miranda Blom uit Axel weer terecht. De politie trof haar aan bij een 33-jarige vriend in Terneuzen. Miranda verdween op vrijdag 4 maart in het niets. Ze werd die dag aan het eind van de middag voor het laatst gesignaleerd in de buurt van Albert Heijn aan de Arsenaalstraat in Terneuzen. Het meisje vertrok daar op haar fiets richting Axel; in verband met psychische problemen verbleef ze daar in een pleeggezin. De politie vreesde aanvankelijk voor een ongeluk. Maar na publikaties in nationale en internationale media kwamen er druppelsgewijs ruim tien tips binnen. De politie kon uit deze meldingen weliswaar opmaken dat Miranda in goede gezondheid verkeerde en zich in Terneuzen ophield. Maar de tips leidden niet direct tot haar verblijfplaats. Uiteindelijk vond de politie Miranda maandagavond in de woning van een vriend in Terneuzen. Het meisje bleek zich daar volgens een politiewoordvoerder al die tijd verborgen te hebben gehouden uit onvrede met haar situatie. Miranda is inmiddels opgenomen in een opvangtehhuis voor crisis-situaties. De woordvoerder van de politie zegt dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de redenen van haar verdwijning. Tegen de vriend van het meisje is proces-verbaal opgemaakt. Hem wordt het opzettelijk verbergen van een minderjarige ten laste gelegd. Op dit vergrijp staat een gevangenisstraf van maximaal zes jaar als de man het meisje heeft aangezet om onder te duiken. Heeft Miranda zelf deze beslissing genomen, dan riskeert de Terneuzenaar maximaal drie jaar cel. Van onze verslaggever Middelburg - De bij de Raad van State verloren rechtszaak over de stort van een half miljoen kuub vervuild baggerslib in de Oosterschelde kost de provincie tien mille aan proceskos ten. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten dat bedrag te betalen. De 'Zaak Rijkswaterstaat' zoals de kwestie in de ambtelijke stukken inmiddels heet, betekent een fikse nederlaag voor het pro vinciaal bestuur. Dat heeft Rijkswaterstaat vergunning ver leend om het slib, afkomstig uit havens en vaarwegen in de Oos terschelde, te dumpen in een diep put onder water. Maar het bedrijf VOF Marine- cultuur Zeeland diende een be zwaarschrift in en stapte later naar de Raad van State toen dat bezwaarschrift ongegrond werd verklaard. De leiding van het bedrijf, gespecialiseerd in mos- selteeit met behulp van de zoge heten hangcultuur, was bevreesd voor het teruglopen van de kwa- litiet van de mosselen en verlies aan omzet. Het bedrijf won op alle fronten. Rijkswaterstaat had een zogehe ten milieu-effectrapportage moeten maken en de provincie had zonder dat stuk nooit ver gunning mogen verlenen, oor deelde de Kroon. Het provincie bestuur moet nu de door VOF Marinecultuur Zeeland gemeek- te proceskosten betalen. Van onze verslaggever Terneuzen - Het Schelde Jazz Festival gokt dit jaar op een breder pubhek en richt zich speciaal op de jeugd. Jazz blijft het belangrijkste element, maar daarnaast is plaats gemaakt voor fusion, trendy acid-jazz, jazz-dance bands, rhythm blues en zelfs funky pop. In zijn geheel is gestreefd naar een betere indeling en een dras tische verjonging van het popu laire aanbod. Met namen als Lois Lane, The Hipbone Connec tion en Groove Mania wordt daarop ingespeeld. De nieuwste trends zijn vooral in de feesttent op de markt te horen, die groter wordt dan in voorgaande jaren en een groot podium, lichteffec ten en een uitgebreide horeca- voorziening krijgt. Naast deze tent en natuurlijk Porgy Bess, heeft het Festival voor het eerst een nieuwe locatie erbij: de jazztheaterboot. Het is een zogenaamde 'spits', die in Gent is omgebouwd tot theater boot en zal worden afgemeerd in de Oude Veerhaven. De capaci teit is zo'n 250 personen. Op de boot zijn er optredens van onder anderen The Young Generation, Joep Peeters Co en Jan Menu Friends. Gospelmuziek Het Festival vindt plaats van vrijdag 27 tot en met zondag 29 mei, met nog een 'uitloper' op zaterdag 5 juni. Lillian Boutté bijt met haar R B band het spits af in de tent. De twee volgende dagen treedt zij nog maals op, de ene keer om haar verjaardag te vieren en de ander keer brengt zij gospelmuziek. Andere grootheden die Terneu zen aandoen zijn Lew Tabackin The European All Stars, het Latin-Jazz Quartet Hilton Ruiz, violist Ian Cooper en diverse Nederlandse en Belgische topar tiesten. Met de keuze voor een bredere opzet, op drie grotere locaties, wordt zoals eerder gemeld de kroegentocht beperkt. Toch is er - gratis - muziek te horen in locaties als De Graanbeurs, Ter- nose en De Groote Slock, even als in verschillende restaurants. De streetparades blijven ge handhaafd op zaterdag en zon dag. De beste Bredase street- bands en de 'fine fleur' van de Terneuzense straatorkesten trek ken dan de stad in. Goede keus De stichting Jazzclub die het 22e festival op touw heeft gezet denkt met zijn koerswijziging een goede keus te hebben ge maakt. „We hopen dat de jeugd massaal reageert op de vernieu wingen. Tegelijkertijd blijft de jazz-liefhebber aan zijn trekken komen in Porgy Bess en op de Jazzboot," aldus de jazzclub. Van onze verslaggever Middelburg - De N251, de weg van Draaibrug naar Eede, komt het eerst aan de beurt in de ronde van reconstructies van provinciale wegen in Zeeland. Half mei al zal het werk begin nen. Met alle werken die op de lijst staan voor dit jaar is een totaal bedrag van 4,5 miljoen gulden gemoeid. Na de N251 komen achtereenvolgens de provinciale wegen tussen Krabbendijke en Rilland en tussen Oost-Souburg en Vlissingen aan de beurt. In juni beginnen werken aan de volgende Zeeuws-Vlaamse we gen; Axel-Westdorpe, Breskens- Boerenhol, Braakman-Terneu- zen, Hoofdplaat-Biervliet, Phi- lippine-Zandstraat. Sint-Jan- steen-Clinge en de aansluiting van de weg Terneuzen-Philippi- ne met de weg Terneuzen-Sas van Gent.

de Stem | 1994 | | pagina 15