KE toerden Irak onderling slaags Alweer 50% Korting Op Alle Monturen. 95 :es Peaule RANT. Pendeldiensten halen buitenlanders uit Jemen lijandelijkheden eisen duizenden mensenlevens Nieuwe president Panama tèlooft werk en onderwijs Mandela president, bekroning van een sprookje Belg vervoert illegaal mest (Als U Binnen Eenjaar Terugkomt) BUITENLAND A4 Jrika heeft geinig baat bij economie [opleven BUITENLAND KORT pgSTEM DINSDAG 10 MEI 1994 KLAAR gratis de In en lof 5 tdel. niets [Ping- It een rraad ings- ristelt otale itrek- el bij illllr'*''il* ■eind4}| AUTOBEDRIJF VAN KAAM BV., STRAAT 20, TEL.: 076-659® 3BIELBEDRIJF DE JONG JAN». :RS EN ZN„ ST. JANSTRAAT 140-12878. LAGE ZWALUW, 5EN BOSSE, INDUSTRIEWEG 8328/59656. ROOSENDAAL 5ASTIANS B.V., FRANSEWEG1'. 1115042035. ZEVENBERG6"' Ljbouti - Franse oorlogsbo- s en Duitse, Italiaanse en Lfjkaanse vliegtuigen □elden ook gisteren op Je- om buitenlanders het ud uit te brengen. units vele aanvragen om op {"hoofdstad Sana te vliegen, slechts vijf vliegtuigen Jlandingsvergunning. L een Duits en een Italiaans „jtel arriveerden tot gistera- L 53 Nederlanders uit Sana in Djibouti, zei de Nederlandse consul in dit Oostafrikaanse land, Michel Mak. Inmiddels is een KLM-vliegtuig onderweg naar Djibouti om uit Jemen geë vacueerde Nederlanders op te halen. Ze worden vanmiddag op Schiphol verwacht. Bloedige gevechten tussen mili taire eenheden van Noord- en Zuid-Jemen gingen gisteren door, ondanks internationale op roepen tot beëindiging van het conflict. Partijen gaven elkaar tegensprekende berichten over eigen successen en verliezen van de tegenstander, die niet door onafhankelijke bronnen konden worden bevestigd. De strijd in het Arabische land leek zich gisteren in het zuiden te concentreren. De (noordelijke) president, Ali Abdullah Saleh, heeft gezworen zijn militaire campagne tegen zijn zuidelijke rivaal, vice-president Ali Salem al Beidh, voort te zetten om diens bolwerk Aden te verove ren. In Sana, de hoofdstad van het verenigde Jemen, is een te kort aan brandstof en voedsel. Vorige week ontaardden politie ke spanningen in een burgeroor log. Met name het dunner be volkte Zuid-Jemen is ontevreden over de invulling van een drie Jaar geleden formeel tot stand gekomen eenwording. Het noordelijke leger is met on geveer 40.000 manschappen ruwweg tweemaal zo groot als dat van het zuiden. Het kan nog eens 40.000 reservisten oproepen en ongeveer 100.000 man van stammen. Het zuiden heeft 45.000 reservisten die zaterdag werden gemobiliseerd om de ha venstad Aden te helpen verdedi gen. Het beschikt ook nog over duizenden militieleden. Die wer den opgeleid door de vroegere communistische partij. Het zui den kan verder nog ongeveer 20.000 man putten uit zuidelijke stammen. Lonze redactie buitenland Eepen Iraakse Koerden zijn de afgelopen dagen dui- Rusland herdenkt zege Tweede Wereldoorlog Wen doden gevallen. Iraanse persbureau ERNA ..«de gisteren een hoge func- Ejnaris van de Democratische lartij van Koerdistan, die meld- it bij de vijandelijkheden (rtr) - De economi se groei in Afrika zal dit laar aantrekken onder in- |ioed van het herstel van de lijvigheid in de industrie- inden. Haar doordat de bevolking nog erker toeneemt, raakt het con- jinent qua levensstandaard ver- achterop bij andere delen lande Derde Wereld, ika zal daarom ook de ko- ende jaren sterk afhankelijk taven van ontwikkelingshulp. Dit zegt de Afrikaanse Ontwik kelingsbank in haar gisteren ge publiceerde jaarverslag. Ontwikkelingsbank verwacht t de groei van het bruto bin- nlands produkt in de 51 lid- taten zal toenemen van gemid deld 1,4 procent in 1993 tot 2,5 int dit jaar. pe bevolking neemt echter met bie procent toe en dat betekent n totaal achteruitgang. De bank stelt vast dat Afrika zauwelijks profiteert van de ^terke groei van de particuliere (apitaalstroom naar de Derde Wereld als geheel. pat betekent dat het continent lelt voor geld moet zorgen via lei mobiliseren van spaargelden )or investeringen. par dat is geen eenvoudige L ik, aldus de bank. De regerin gen zouden hun greep op het financiële stelsel moeten versoe pelen en de rente moeten laten bepalen door de marktkrachten, laar de voorwaarden om van »'n liberalisering een succes te 'ken zijn volgens de Afrikaan- Ontwikkelingsbank nog niet 'olledig aanwezig. zeker 2800 mensen zijn gedood. Volgens Iraanse bronnen en in Iran woonachtige Koerden zijn de Democratische Partij van Koerdistan (KDP) van Massoud Barzani en de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK) van Jalal Talabani met elkaar slaags ge raakt in enkele grensgebieden met Iran. Zware gevechten tussen beide groeperingen op zaterdag en zondag volgden op verscheidene schermutselingen in de afgelo pen twee weken. Het conflict zou vooral over land gaan in Sulaimaniyah, waar het hoofdkwartier van de Iraakse Koerden is gevestigd. Een ande re Koerdische beweging, de pro- Iraanse Islamitische Liga van Koerden, en Hezbollah-strijders steunen de partij van Barzani. Onder de 2800 doden zouden zeker 800 burgers zijn, onder wie veel vrouwen en kinderen. Door de gevechten is grote materiële ontstaan. Een groot aantal open bare gebouwen is verwoest. Volgens Koerdische bronnen in Iraans Koerdistan hebben de Koerden in het noordoosten van Iraaks-Koerdistan noodhulp no dig als de gevechten voortduren. In verscheidene dorpen en ste den kan de bevolking al dagen lang niet meer de straat op. Markten zijn gesloten, wegen zijn onbegaanbaar of uiterst ge vaarlijk. Turkse troepen hebben gisteren in het zuidoosten van Turkije zeker 18 guerrillastrijders van de Turkse Arbeiders Partij (PKK) gedood. Sinds de PKK in 1984 haar gewelddadige strijd voor een onafhankelijk Koerdistan begon, zijn in Turkije zo'n 11.000 mensen door politiek ge weld omgekomen. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Kinkel wil dat de Conferentie voor Europese Sa menwerking en Veiligheid (CVSE) zich met de Koerden kwestie in Turkije gaat be moeien. Kinkel wil ook dat er CVSE- waarnemers naar de Koerdische grensprovincies worden ge stuurd. 'en Haag (anp) - De 47-jarige Ernesto Perez Balladares heeft fondag bij de presidentsverkiezingen van Panama de zege lehaald op alsa-zanger en filmacteur Ruben Blades. Hadares, vanwege zijn corpu- uiterlijk wel El Toro - de ë'er - genoemd, staat voor een 'euijke taak: hij moet de over- ln8 van dictatuur naar demo- we begeleiden, maar grijpt aarbij paradoxaal genoeg terug n het dictatoriale erfgoed van ®ama. bankier Balladares, die een ntenkaanse opleiding genoot, I! - voerman van de Revolutio- tmi ,Democrabsche Partij j, "et politieke instrument de verlichte generaal Omar Lr' il°S en de voormalige dicta- (ji„,anuel Noriega. Met Tor- r JS use in 1968 door een staats- Iffi aan de macht kwam, iden- ce6rt Balladares zich graag, Noriega moet hij niets we- SVegermS wordt bepaald Ivan ri Sismo'" ze8t de leider tdvir6 die ood financieel eur en persoonlijk vriend generaal Torrijos was. j en, banen en onderwijs." KitJk bespoot Omar Tor- fc „!fv®de zi)n land een ze- fci kt en sociale stabili se! delnf m 19J7 een verdra§ faal n over het Panamaka de inS overeenkomst, die voor- ee^ een overdracht nog deze [de ica„ansoevereiniteit over Panama °ne van de VS aan «ntitPi'tVersterlrte de nationale pKen '7en trots van de Pana- fon nraJ,ln. Poblieke werken, ksLgv,?atlS?he Unkse en po 's en ztin politleke standpun- F6 bevnlL Wanne c°ntacten met I'S eigen la l maakten ;eiief(j en ook baarbuiten herdaadBfladares ziin beleid F raaad laat bepalen door Twee cadetten begeleiden een vrouwelijke veteraan. Moskou - Onder leiding van de Russi sche president Jeltsin hebben duizenden veteranen gisteren in het Victoriepark in Moskou de overwinning op nazi-Duits- land gevierd. Ook in andere delen van Rusland vonden dergelijke vieringen plaats. In het centrum van Moskou was ook een bijeenkomst van communisten. „Victorie of dood," riepen de communisten. Veel mensen droegen rode vlaggen en portretten van Stalin bij zich. Onder de demonstraten was de voormalige vice-president Roetskoj. In zijn toespraak kondigde hij binnen een jaar een 'ware zege van het volk' aan over 'de politiestaat' van Boris Jeltsin. FOTO EPA President Jeltsin heeft gisteren tijdens de herdenkingsplechtigheid aangekondigd dat de voor juli op het programma staande gemeenschappelijke manoeuvres van Russi sche en Amerikaanse troepen toch doorgaan. Na protesten van het parlement had hij aanvankelijk gezegd dat hij er nog eens over na zou denken. 'Torrijismo', is dat een unicum in Latijns-Amerika waar het neo- liberalisme, althans in econo misch opzicht, hoogtij viert. Te rugtredende overheden, bezuini gingen, privatiseringen en min der ambtenaren zijn meer in zwang dan de door Balladares beloofde overheidsinvesteringen en het uitvoeren van openbare werken. Wie .moet dat allemaal betalen?, roepen zijn critici in koor. 'De stier' erft een land met ko lossale problemen: een stijgende criminaliteit, massale werkloos heid, geïnstitutionaliseerde cor ruptie, de grote rol van drugs en drugsgelden in de samenleving en de overdracht van de Kanaal zone van de VS aan Panama nog voor het eind van deze eeuw. De 47-jarige Balladares ergert zich vooral aan Panama's be roerde reputatie als gangster- staat waar drugsbaronnen hun narcotica-gelden witwassen. „De Amerikaanse beschuldigingen doen pijn, maar ze zijn correct." Als hij president wordt, zal hij een stringentere anti-drugswet geving afkondigen. De massale toevoer van drugs en drugsgelden naar het Middena- merikaanse land is volgens Pa namese begrippen nu ook welis waar illegaal, maar het valt sterk te betwijfelen of Ballada res zijn plannen kan verwezen lijken. De nationale economie is zeer sterk afhankelijk van de drugsgelden en van de dubieuze inkomsten uit de vrijhandelszo ne rond Colón, Panama's tweede stad. En een armoedig land met een werkloosheid van 14 procent kan geen tienduizenden nieuwe werklozen gebruiken. Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Johannesburg - Glunderend verdringen tientallen zwarten zich voor een etalage in een duur winkelcomplex van Jo hannesburg. „Viva Mandela," roept een ka lende man als hij ziet dat op het scherm een rode loper wordt uitgerold en een omvangrijk koor de kelen schraapt voor het nieuwe volkslied 'Nkosi Sikelel i Africa'. Het is de laatste repeti tie voordat Nelson Mandela wordt beëdigd als president van het nieuwe democratische Zuid- Afrika. Kosten noch moeiten worden ge spaard om Mandeia's inaugura tie, vandaag, tot een historische evenement te maken in het bij zijn van de omvangrijkste verza meling staatshoofden en be roemdheden in de moderne ge schiedenis. Vice-president Al Gore en presi dentsvrouw Hillary Clinton lei den de Amerikaanse delegatie, terwijl Europese koninklijke fa milies worden vertegenwoordigd door onder andere kroonprins Willem-Alexander en de Britse prins Philip. Meer dan duizend zangers, musi ci en koorleden zullen optreden voor dit selecte gezelschap. Om 11.08 uur zal Nelson Mandela worden beëdigd, onmiddellijk na installatie van zijn vice-presi- denten F.W. de Klerk en Thabo Mbeki. Na het formele gedeelte zullen 5000 gasten zich tegoed doen aan het buffet met 60 gerechten, variërend van gerookte krokodil en struisvogelbiefstuk tot lokale gerechten als 'waterblommetjie', 'bredie' en 'bobotie'. Het is een extravagante gebeur tenis waarvan de kosten worden geschat om minstens 10 miljoen gulden, maar vrijwel niemand twijfelt aan het belang ervan. „Ik denk dat Mandela wel een feestje verdiend heeft, vind je niet?", is de retorische vraag van een verantwoordelijke ambte naar. Het is de bekroning van een sprookje dat werkelijkheid wordt voor de man die in vier jaar tijds verhuist van gevange niscel naar presidentieel paleis. Mandela legt de eed af als parlementariër. FOTO EPA Geen sprookje zonder bijsmaak, want 27 jaar gevangenisschap hebben sporen achtergelaten bij Mandela. Zijn huwelijk met Winnie liep spaak en op misschien wel de belangrijkste dag van zijn leven heeft hij wel twee dochters bij zich, maar zijn ex-echtgenote wordt op zijn verzoek op afstand gehouden. „Als de mensen van dit land mij wensen als hun hoeder, dan zal ik dat zijn," sprak Mandela vo rig jaar in een interview met deze krant. De verkiezingsuitslag spreekt boekdelen, bijna tweederde van de bevolking koos voor de lijst trekker van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC). Op zijn 75e begint hij aan misschien wel de zwaarste taak van zijn leven: de wederopbouw van Zuid-Afrika en het helen van een diepe racia le kloof. Vice-president Thabo Mbeki staat klaar om Mandela op te volgen als diens leeftijd een ob stakel wordt, maar voorlopig is de oude man onmisbaar. Hij is voor zwart en blank een symbool geworden van moed, wilskracht en tolerantie. Na 27 jaar opslui ting ging hij onderhandelen met zijn onderdrukkers en hij is nu, zonder een spoor van haat, be reid met ze samen te werken in een regering van nationale een heid. In Afrika bestaat veel eerbied voor ouderdom, maar er is ook veel zorg over de eisen die nog op deze hoge leeftijd aan Man dela worden gesteld. Hij heeft een zwaar leven gehad en heeft net als ieder andere 75-jarige bejaarde, recht op een rustige oude dag, om wat rond te schui felen op warme pantoffels en wat te stoeien met zijn kleinkin deren. Maar Zuid-Afrika mag zich ge lukkig prijzen dat Mandela ver slaafd lijkt aan zijn werk. Hij staat 's ochtends om vier uur op om nog volgens het strakke ge vangenisregime zijn gymnastie koefeningen te doen. De werk dag begint formeel om zeven uur en meestal is hij om tien uur 's avonds nog in touw. Hoewel zijn conditie beter is dan die van vele jongere staatshoofden, is zijn ge zondheid niet vlekkeloos. Hij heeft een operatie ondergaan aan de prostaat, behandelingen gekregen voor tuberculoses en af en toe kampt hij met verschijn selen van oververmoeidheid. Maar Mandeia's ijzeren wil om zijn volk te dienen verbant ge dachten over een rustige oude dag. Mandela is een vriendelijke man die altijd tijd vindt om tijdens een officieel banket de keuken in te gaan om het personeel de handen te schudden. Maar Man dela is ook een autoritair leider, die geen tegenspraak duldt. En dat wordt geaccepteerd binnen het ANC, maar kan straks tot conflicten leiden in zijn kabin'et. Hij moet in staat zijn om steeds weer compromissen aan te gaan. Ook zou hij liever met de vuist op tafel slaan en een veto uit spreken. Of hij slaagt in die rol, moet nog blijken, maar zijn eer ste dagen als staatshoofd in spe waren veelbelovend. Hij heeft een competente rege ring gevormd, die ook accepta bel is voor argwanende binnen- en buitenlandse investeerders. Zo heeft Mandela een duidelijk signaal gegeven door Direk Keys, minister van Financiën en Christ Stals, gouverneur van de Centrale Bank, op hun posten te laten. Beiden zijn voorstanders van een vrije-markt-economie. Nelson Mandela onderhoudt goede contakten met communis ten, maar is allang overtuigd van- het belang van kapitalisme. In 1985 was het de internationale bankwereld, met voorop de Cha se Manhattan Bank, die de apartheidsdictatuur op de knie- en kreeg door het bevriezen van kredieten. Buitenlandse inves teerders verloren daardoor ver trouwen in de Zuidafrikaanse economie, de nationale munt stortte in en er kwam een nieuwe golf van internationale acties voor de vrijlating van Mandela. Simpele kreten over nationalisa ties lijken nu verleden tijd. De afgelopen jaren hebben ANC en bedrijfsleven honderden uren vergaderd over manieren om de economie op te peppen en de bestedingskracht van de zwarte bevolking te vergroten. Te haas tig voldoen aan eisen van de zwarten zal de economie ont wrichten, maar vooral Nelson Mandela lijkt zich bewust van die risico's. Referendum over legalisering drugs Bogota - De Colombiaanse president Gavira is van plan een referendum uit te schrijven over de vraag of het bezit van kleine hoeveelheden drugs toegestaan moet worden. Het referendum, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zou worden gehouden in reactie op het recente besluit van het hooggerechtshof, om het bezit van kleine hoeveelheden hasj, marihuana, cocaïne en andere drugs voor eigen gebruik te gedogen. Gavira is boos om dat besluit. Maar, zegt hij, de regering zal de beslissing in elk geval tot na het beoogde referendum respecteren. Volgens een opiniepeiling is 69 procent van de Colombianen tegen de legalisering van kleine hoeveelheden drugs. Chinese politie pakt activisten op Shanghai - De politie in China heeft vier prominente leden van de Vereniging voor Mensenrechten in Shanghai gearresteerd. Eén van stond op het punt naar de Verenigde Staten te reizen waar hij was toegelaten voor een universitaire studie. Dat heeft de vooraanstaande Chinese dissident Yang Zhou gisteren mee gedeeld. De arrestaties houden volgens hem verband met een protestbijeenkomst in december van het vorig jaar in een park in Shanghai waarbij alle vier de activisten aanwezig waren. Italië wil uitlevering oorlogsmisdadiger Rome - Een Italiaanse militaire rechter heeft gisteren een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen de in Argentinië woonachti ge voormalige SS-kapitein Erich Priebke. Daardoor kan het ministerie van Justitie de Argentijnse autoriteiten uitlevering van de 81-jarige Priebke vragen. De voormalige SS'er is één van de uitvoerders van wat de ergste oorlogsmisdaad in Italië wordt genoemd. Ter vergelding van een bomaanslag in Rome, waarbij 33 Duitsers omkwamen, executeerden de bezetters tien Italiaan se 'terroristen' voor elke gedode Duitser. Maar de Duiters vertelden zich en schoten uiteindelijk 335 mensen in een grot buiten Rome dood. Afgelopen weekeinde strooide Priebke nog eens zout in de wonden-van de joodse gemeenschap in Italië door te verklaren geen spijt te hebben van zijn oorlogsdaden: „Ik slaap uitstekend, je komt alles te boven." Beatlesongs in filin Nederlandse regisseur Den Haag - De in Los Angeles gevestigde, Nederlandse regisseur René Daaider heeft voor meer dan een miljoen dollar het recht verworven in zijn volgende film veertig door John Lennon en Paul McCarthy geschreven songs te gebruiken. Daalder heeft plannen voor een science-fictionfilm over een Beatle-fan die een 'virtual reality-spel' ontwerpt. In dat computerspel worden de deelnemers uitgenodigd op zoek te gaan naar de magische plek Strawberry Fields. Daalder en zijn compagnon hebben de muziekrechten relatief goedkoop verworven door de overname van een contract dat producent ITC sloot met Lennon en McCartney's uitgeverij Northern Songs. Dat contract stamt nog uit de tijd'voordat Northern Songs de rechten van de Beatle songs aan de Amerikaanse zanger Michael Jackson verkocht. Jackson heeft die rechten inmiddels verkocht aan de platen maatschappij EMI voor 370 miljoen gulden. Navo krijgt neutrale partners Brussel - Ook al hechten Finland en Zweden zeer aan hun neutraliteit, toch zijn ze gisteren in Brussel het Partnerschap voor Vrede met de Navo aangegaan. De ministers van Buiten landse Zaken van de twee Scandinavische landen, die hun handtekening zetten onder het verdrag, verklaarden zo te willen bijdragen aan de veiligheid en de stabiliteit in Europa. Voorlo pig concentreren Zweden en Finland zich op oefeningen en samenwerking in vredesoperaties. Beide landen hebben een lange traditie en ervaring in deelname aan vredesmachten en humanitaire operaties. WEU zet deur open voor Oost-Europa Luxemburg - De Westeuropese Unie gaat frequenter overleg voeren met de landen van Centraal- en Oost-Europa. Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Bulgarije, Roemenië en de drie Baltische staten gaan deel uitmaken van de associatie-raad en zullen om de week in Brussel met de WEU om de tafel zitten. Ook nemen zij deel aan militaire oefeningen. De negen associa tie-partners krijgen geen vetorecht binnnen de WEU-raad en hebben ook niet de garantie dat de WEU militair tussenbeide komt als een van hen wordt bedreigd of aangevallen. Wel gaan zij deel uitmaken van de militaire planningcel van de WEU. Besprekingen over federatie verdaagd Sarajevo - De moslims en Kroaten zijn het gisteren in Wenen niet eens geworden over de uitwerking van de overeenkomst voor een federatie in Bosnië-Herzegowina. Beide partijen schortten de onderhandelingen op. Vanochtend worden de besprekingen voortgezet. Sinds zaterdag proberen delegaties van moslims en Kroaten een akkoord te bereiken over de grenzen van hun kantons in een toekomstige federatie. De toekomstige status van de hoofdstad Mostar van Herzegowina blijft een geschilpunt, omdat beide bevolkingsgroepen er aan spraak op maken. Ook is er nog geen akkoord over wie de belangrijkste bestuursfuncties in de federatie zal uitoefenen. Van onze correspondente Antwerpen - De Algemene Inspectie Dienst en de politie van Brasschaat hebben een mestkoerier uit Wuustwezel opgepakt. De man vervoerde twee jaar lang illegaal mest van voornamelijk Nederlandse boeren naar België. Daar strooide hij die uit op de akkers van boeren in de Noorderkempen en dat is in strijd met het Vlaamse mestdecreet. De koerier had geen vergunning om de mest te transporteren. Ook strooide hij mest op plekken waar dat niet mocht. De boeren die toestemming gaven de 'illegale mest' op hun akkers uit te strooien riskeren op zijn minst een boete van enkele duizenden guldens. (ADVERTENTIE) Op vertoon van de Klantenpas krijgt u bij een vervolg- aankoop van een nieuwe complete bril binnen één jaar na ontvangst van deze pas opnieuw 50% korting op het montuur OPTICIENS Voor Pearle-Adiessen Zie De Gouden Gids. Pearle Is Kijkplezier.

de Stem | 1994 | | pagina 5