Klap voor omroep BRTN in iters DE STEM Micro Festival in Dordrecht brengt weer internationaal poppentheater Vlaams mediabestand slaat om in fikse ruzie na verlies voetbalcontract operavanBn»eninAntwerPen Spanning en emoties in sobere Billy Budd UIT GIDS "PM PACKARD Stevie Wonder treedt op in muzikale reeks Pse kwaliteit Piaf f3.890/ m !irque du ISoleil naar j Amsterdam Acteur George jPeppard [overleden debuut-prijs j^oor 'Moenie nie' fe l ed' gaat dit iaar naar F nk van Woerden voor zijn Organisatie in handen van immer actieve Damiët van Dalsum Beëdiging Mandela direct op tv *5 brden geleverd met de krijgt u er tot 1 juli beste tekstverwerker d gratis voor informatie en dealeradressen: 06-0995559 1 vandaag nog naar uw |t complete aanbieding adressen belt u gratis fchterbij dan u denkt. ïandthmerkaj tan Microsoft Corporation. -TELESALES EH UPPORT TEAM HEWLETT HP 4L 300 DPI 26 Fonts voor Windows 4 pagina's per minuut I Mb RAM Inkl. Toner J)e mens is het enige dier dat zich als een beest gedraagt" W. L. Brugsma, journalist Gids ZATERDAG 7 MEI 1994 DEEL Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - „Het enige waarin we VTM nog de baas waren, hebben we uit handen gegeven." Presentator Carl Huy- brechts van het BRTN-programma Sportweekeinde kon zondagavond zijn teleurstelling moeilijk verbergen. De komende vier jaar immers zal de commerciële Vlaamse zender VTM samenvattingen en wedstrijden uit de Belgische voetbalcompetitie gaan uitzenden, terwijl ook Rode Duivels met hun thuiswedstrijden verhuizen naar het commerciële net. De publieke omroep BRTN ver liest door het contract van VTM met de Belgische Voetbalbond in één klap haar ruggegraat, zoals een van de Vlaamse kranten gis teren schreef. Op alle andere terreinen, tv-journaals, spelle tjes, films, soap-series en show programma's wordt de BRTN immers al afgetroefd door de commerciële concurrent VTM betaalt voor de exclusieve uitzendrechten per jaar een klei ne 6 miljoen gulden. In het Fran stalige landsgedeelte heeft de publieke omroep RTBf eigenaar dig genoeg wel de buit binnenge- lAmsterdam (anp) - Cirque du ■Soleil, een Canadese produ- Icent van shows waarin drama len klassiek circus worden ge- Icombineerd, heeft zijn Euro- Ipese hoofdkwartier in Am- Isterdam gevestigd. Daar Iwordt ook de Europese pre- Imière gehouden van 'Saltim- Ibanco', een produktie die in I de Verenigde Staten en Cana- |da in het seizoen 1992/1993 Iruim 1,4 miljoen bezoekers I trok. Het Cirque du Soleil is in 1984 I door een aantal jonge artiesten I met hang naar het circus in het 1 Canadese Quebec opgericht. De (organisatie heeft nu 500 mede- I werkers op drie continenten. Het I Europese hoofdkwartier wordt t gevestigd in de Westergasfa- Ibriekbuurt in Amsterdam. Daar gaan in totaal zo'n vijftien voor- I namelijk Nederlandse medewer- I kers aan de slag. I |Saltimbanco' is een show waar- I in een groep van veertig arties- Iten theater, muziek, dans, zang I combineren met traditionele cir- I etsnummers als acrobatiek, ^jongleren, koorddansen en clownsoptredens, ondersteund [door live-muziek. De produktie [leeft 50 miljoen gulden gekost. He voorstelling wordt gegeven in M tent met 2500 plaatsen. hos Angeles (rtr/afp/upi) - De Amerikaanse acteur Ge- jOrge Peppard is in de nacht |van zondag op maandag in {•en ziekenhuis in de Califor- che stad Los Angeles aan longontsteking overleden. De l o-jarige film- en televisies- Ler was enkele dagen geleden jegens ademhalingsmoeilijk heden opgenomen. Peppard verwierf bekendheid P or zijn rol in de verfilming van Jj uman Capotes roman 'Break- lia- J'hfany's' waarin hij lefst Au®ey Hepburn speelde. P men met Gregory Peck trad W op m chop Hilr> gen in_?ver de Koreaanse oorlog. FP televisie was hij te zien in de Kn„ j A"team' en 'Matlock', Lu ,Was afkomstig uit De- j in Michigan. fcr^m (anp) - De Geertjan Emi, huizenprijs, de prozade- voor het Nederlandse fc 'M°enie kyk nie'- Het L ls vong jaar verschenen. E«?S,mdie is ingesteld door het Ilfi oonderfonds, wordt op fe'k>e'n°0r de tiende keer uitge- gebeurt door Marien BW 111 de Hienwe Kerk in ■""■sterdam. haald ten koste van concurrent RTL. Pax Media Sinds ongeveer een jaar bestond er een Pax Media tussen de BRTN en VTM, een mediabe stand dat nooit echte vrede in hield. De succesvolle start van VTM heeft de bureaucratische en politiek gekleurde publieke zen der BRTN nooit goed verwerkt. Tal van medewerkers werden door VTM bij de BRTN wegge kocht, de concurrenten maakten ruzie over beelden van wieler wedstrijden en andere sportma nifestaties. In een periode van relatieve rust en vrede werd de afgelopen maanden onderhandeld over een nieuw contract met de Belgische Voetbalbond. De BRTN ging er van uit dat met VTM een 'deal' zou kunnen worden gesloten over de uitwisseling van beeld materiaal. Maar vrijdag bleek ineens dat de Voetbalbond de uitzendrechten had toegewezen aan VTM en RTBf. De BRTN stond met lege handen. Vriendjespolitiek De Pax Media is nu een me- diaruzie geworden. De BRTN is woedend op de Voetbalbond, die van vriendjespolitiek en verraad wordt beschuldigd, en op VTM dat afspraken niet zou zijn nage komen. De Vlaamse commerciële zender zegt bereid te zijn voet balbeelden af te staan aan de BRTN, maar de onderhandelin gen hierover zullen moeizaam verlopen. Waarom VTM zo gretig is ge weest het Voetbalcontract in de wacht te slepen, daarover lopen de meningen uiteen. De commer ciële zender, waarvan het Neder landse uitgeversconcern VNU een van de grootste aandeelhou ders is, zou onder meer de peste rijen van de BRTN-sportredactie beu zijn. De BRTN heeft de exclusieve uitzendrechten van het WK- voetbal en vroeg voor overname van beelden aan concurrent VTM 100.000 frank per minuut. VTM stuurt nu een eigen ploeg naar de VS en heeft de bejaarde voetbaltrainer Raymond Goet- hals ingehuurd om commentaar te leveren. Wielrennen De beide Vlaamse omroepen zouden deze week ook gaan pra ten over de uitwisseling van wie- Ier- en atletiekbeelden. Volgens sommigen is het niet ondenk beeldig dat de BRTN ook wieler wedstrijden straks moet overla ten aan VTM, dat via reclame inkomsten immers over meer ka pitaal beschikt. VTM denkt zelfs al aan een tweede televisienet, een radio station en heeft ook concrete plannen om te starten met inter actieve teletekst en andere me dia- en audio-toepassingen. Op die wijze zou het commerciële station zich willen wapenen te gen de komst van buitenlandse concurrenten op de Vlaamse markt, zoals het Zweedse SBS dat vanuit Luxemburg wil gaan uitzenden. Het gezicht van Damiët van Dalsum blijft, in tegenstelling tot dat van haar zus Josine, meestal achter haar poppen verborgen. FOTO HENK VEENSTRA Van onze kunstredactie Poppenspeelster Damiët van Dalsum heeft opnieuw in haar woonplaats Dordrecht een poppentheaterfestival georganiseerd, het Internationaal Mi cro Festival. Een kleine vijftig voor stellingen worden van 29 juni tot en met 3 juli gehouden door internationa le groepen. Dat gebeurt weer op en om het sfeervolle, historische Buddingh- plein waar de poppenspeelster ook haar eigen theater heeft. Damiët van Dalsum, zus van Josine, heeft het festival weer voor een groot deel in haar eentje georganiseerd, want ze is een echte doener. Ze is er trots op dat haar festival een voortrekkersfunctie in de we reld vervult. Bij haar treden artiesten op die aan het begin staan van een internatio nale carrière. Zij kent de internationale, poppenspelerswereld persoonlijk, want ze reist zelf heel wat af, onder meer om voorstellingen te geven in het buitenland met haar eigen poppen. De in Breda geboren Damiët van Dalsum (50) volgde twee jaar de toneelschool in Maastricht en een gobelincursus aan de Bredase kunstacademie St. Joost. Dertig jaar geleden begon zij zomaar onvoorbe reid met poppenspelen op straat en dat bleek 'een magische zelfontdekking'. In tegenstelling tot dat van zus Josine bleef haar gezicht meestal ongezien, verscholen achter haar poppen. Anders heeft zij het ook nooit-gewild. „Als actrice word ik te dramatisch", zei ze twee jaar geleden tegen De Stem toen ze haar zilveren jubileum vierde. „Dan krijg ik last van mijn eigen uitstraling. Het is niet zo dat ik me bewust achter mijn poppen wil verschuilen, maar als ik alleen op het toneel sta, komt alles te heftig en te emotioneel over. Blijkbaar moet ik mijn spel uitvergroten. Ik houd er ook van om alles zelf in handen te houden; het poppen maken, het verhaal schrijven en de tech niek. Ik word niet graag door anderen op mijn vingers gekeken." Damiët van Dalsum doet zelf mee aan een Europees Project, 'The Day After', dat zij samen speelt met de Weense poppenspeler Christoph Bochdansky in haar eigen thea ter. Het is een creatie van twee Russen uit Minsk, regisseur Alexei Leliavski en pop- penmaker Alexander Vakrameev, over de Wandelende Jood wiens lot de onsterfelijk heid is. Vogelverschrikker Dit jaar komen meerdere groepen naar het Micro Festival die hun voorstellingen heb ben gebaseerd op het werk van beroemde schrijvers. Zoals 'Pigwort' door het Engel se Theatre Rotto, geïnspireerd op 'Animal Farm' van George Orwell, en 'De Vogelver schrikker' door het Marionette Theatre Kiev naar een novelle van Wodradzek. Theater Poging van Jan Goes heeft geko zen voor het kortste en beroemdste verhaal van James Thurber, 'The secret life of Walter Mitty'. De voorstelling, 'Over and Out' getiteld, geeft een karikaturale kijk op de man-vrouwverhoudingen en de ono verbrugbare kloof tussen de realist en de fantast. Droom en werkelijkheid wisselen eikaar af in deze voorstelling waarvoor zangeres Greetje Bijma de klankbijdrage verzorgde. Op 2 juli in Drukkerij Geuze om 22.00 uur. Sprookje 'Dwergenhart' door Stichting Maskerade uit Amsterdam is geïnspireerd door een sprookje van Oscar Wilde en een schilderij van Velasquez. Het gaat over de Spaanse Infante die op haar vijftiende keizerin van" Oostenrijk wordt en op haar 22e sterft na een vriendschap met de dwerg aan het Spaanse hof. 'De Bedelaarsopera' van John Gay wordt uitgevoerd door het Duitse Puppentheater Gugelhupf. Met zijn buikpoppentheater bespeelt Frieder Krauter vanuit een hou ten kist in zijn eentje een klein poppenge- zelschap. Tegelijkertijd is hij het eenper soonsorkest in deze satirische voorstelling. Uit Stockholm komt het Zweedse Pygme- teatern dat voor iedereen vanaf vijf jaar het sprookje 'Het meisje en de pad' zal spelen. 'De gelaarsde kat' is een voorstel ling van het Small Puppet Theatyre Mla- dost uit het Bulgaarse Sofia. Een prachtig visueel prentenboek met live muziek. Ondeugend Het Bulgaarse Staats Poppentheater Ple ven komt met 'Een elfensprookje' voor de hele familie. 'De leeuw die zijn staart verloor' is een ondeugend verhaal voor kinderen vanaf vijf jaar door het Teatro Muf uit Mexico City (Spaans gesproken). Theater Gnaffel uit Zwolle speelt het poë tische sprookje 'Durven in het donker' voor iedereen vanaf zes jaar. De opening op 29 juni om 14.00 uur wordt luister bijgezet door het Duitse Figuren- theater Gingganz met het programma 'Cir cus Circus', waarin poppen een circusvoor stelling geven in de festivaltent aan het Buddinghplein. Ook is er weer een 'Huis kamerroute' waarbij het publiek een wan delroute door Dordrecht kan maken en daarbij verschillende huiskamers en kun stenaarsateliers bezoekt waar poppenvoor- stellingen te zien zijn. Het traditionele 'Rondje Dordt' op 2 en 3 juli omvat voorstellingen op diverse terrassen in de oude binnenstad van Dordrecht. Informatie via tel. 078-140342. Het adres van het Internationaal Micro Festival is Buddingh plein 20, 3311 BV Dordrecht waar vanaf 15 juni tussen 10.00 en 17.00 (op werkdagen) kaartjes kunnen worden afgehaald. Van onze rtv-redactie Van een vlotte babbel moet hij het niet hebben. Erg is dat niet, want zijn muziek heeft zeggingskracht genoeg. De NOS zendt vanavond een portret uit van dit voormalige wonderkind; Stevie Wonder. Hij mag als eerste optreden in de 12-delige reeks 'Ameri can Summer', die draait om muziek. Stevie Wonder is een muzikale duizendpoot. Hij componeert, zingt en speelt mondharmonica en toetsen. Het portret geeft een overzicht van zijn carrière. Ste vie begint als kleine jongen op zijn mondharmonica en groeit uit tot een van de meest vernieu wende zwarte artiesten van zijn 'American Summer' op Nederland 3 tijd. Aan het woord komen onder anderen Motown-baas Berry Gordy en zijn ex-echtgenote Sy- reeta Wright. Stevie Wonder, die vrijdag 44 jaar wordt, komt uit Saginaw, Michigan. Eigenlijk heet hij Ste- veland Judkins naar zijn ver moedelijke vader. De vanaf zijn geboorte blinde Steveland be kwaamt zich in het harmoni caspel. Berry Gordy, de oprich ter van platenmaatschappij Mo town, ontdekt de twaalfjarige knaap. „Hij was een klein won der", verklaart Gordy de naams wijziging. Tussen gevestigde namen als Marvin Gaye, Supremes en Temptations manifesteert Little Stevie zich in de Motown-stal. Op zijn dertiende heeft hij zijn eerste grote hit; 'Fingertips'. Het is een opmerkelijk persoon, zo ervaart Gordy aan den lijve. Hij haalt aan hoe Stevie rap van zijn wonderkind-imago af wil. Als de artiest 21 jaar wordt, stuurt hij Gordy een telex, waarin hij plots zijn contract opzegt. Gordy schrikt zich een hoedje en komt erachter dat Wonder respect wil afdwingen èn een nieuw miljoe nencontract. De Motown-boss spreekt - ui teraard - lovend over zijn oog appel. Wiens geheim schuilt in: „Die unieke stem en de ziel die zijn stem voedt. Zijn melodische structuren zijn uniek." Stevie Wonder ontwikkelt, onder meer gedreven door een sterke ver nieuwingsdrang, een eigen muzi kale visie. Die staat wel eens haaks op wat commercieel ge wenst is. Gordy is niet zo ge charmeerd van experimenten. Sterker nog, hij wordt er een beetje bang van. Maar gelukkig voor hem blijft de kassa rinke len. De door Wonder gekoesterde artistieke vrijheid brengt hem soms in conflict. Antwerpen - De Vlaamse Opera met 'Billy Budd' van Benjamin Britten. Door Mi chael Kraus (Billy Budd), Ni- gel Robson (Kapitein Vere), Gidon Saks (John Claggart) e.a., o.l.v. Stefan Soltesz. Ge zien op zondag 8 mei. Nog te zien: Antwerpen 10, 12 (15.00 uur) en 14 mei, Gent 20, 22 (15.00 uur) en 27 mei. Aan vang 20.00 uur. Door Jeanette Vergouwen DE ZEE neemt in de opera's van Britten een belangrijke plaats in. 'Billy Budd' speelt zich af op een schip. Hierdoor wordt de reali teit van het normale dagelijkse leven buiten gesloten. In deze wereld van uitsluitend mannen laaien emoties en hartstochten op, wanneer Billy de 'Beauty Boy' aan boord wordt gebracht. De strijd tussen 'goed' en 'kwaad' ontbrandt dan in alle hevigneid en leidt tot het dood vonnis van Billy. Britten geeft aan zijn opera een symfonische structuur. Het werk wordt beheerst door een krachti ge militaire toon, met kleine mo tieven, doorweven van koorstuk ken en zeemansliederen. De par tituur kent geraffineerde inzet ten van kopers en brede en toch fijn getekende en genuanceerde golven van strijkers. Britten schildert met klanken, hij weet door soli van blazers een enorme muzikale spanning op te roepen. Bij de uitvoering in Antwerpen wordt dit spanningsveld ver sterkt door een sobere, zeer effi ciënte regie, belichting en cost- umering (Willy Decker en Wolf gang Gussmann). De spelers be wegen zich op een sterk hellend wit vlak, afgezoomd door een kale abstracte scheepsboeg die uitloopt in een grijze horizon. De kleuren zijn dof en vaal; van wit via grijs, blauw naar zwart. De enige kleurige stip is de rode halsdoek van Billy Budd. Wan den en schermen vernauwen en verhinderen het zicht in de verte. In deze benauwende wereld spe len drie mannen een centrale rol. Kapitein Vere, een zwijgzame wereldvreemde en aarzelende fi guur, John Claggart, die het kwaad symboliseert en gedreven wordt door begeerten en harts tochten en Billy Budd, de knap pe, aantrekkelijke, wat naïeve en onbeholpen jongen die gaat stot teren als hij te geëmotioneerd is. Britten schreef de rol van Vere op het lijf van Peter Pears. Het is een aartsmoeilijke rol die tech nisch het uiterste vergt. Nigel Robson zingt bijna vlekkeloos (iets nasaal) en heeft een goede dramatische overdracht. Nog sterker, zowel vocaal als drama tisch, is de bijdrage van Gidon Saks die een schitterende John Claggart neerzet. De rol van Bil ly Budd wordt goed vertolkt door Michael Kraus. Wel zijn de gebaren wat theatraal en is zijn dictie niet optimaal. De kleine rollen worden stuk voor stuk goed gezongen. Grote waardering roept de pres tatie van orkest en koor op. Het slotkoor, waarin het gestotter van Billy wordt gebruikt door de dreigende bemanning, is halluci nerend. De uitvoering kent vele sterke momenten en fascinerend is de epiloog waarin Vere, als een gebroken man, zingt: 'Ik had hem kunnen redden'. Actie, mu ziek en licht sterven uit: een hoorbare stilte ais slot van een boeiende opera. Het gescandeer de applaus was zeker op zijn plaats. Moment uit de opera 'Billy Budd' met Michael Kraus. FOTO ANNEMIE AUGUSTIJNS Van onze rtv-redactie De NOS zendt vandaag de beëdiging van Nelson Mandela tot president van Zuid-Afrika rechtstreeks uit op Nederland 2. De ceremonie in Pretoria duurt een kleine drie uur en wordt bijgewoond door een imponerend gezelschap staatshoofden en pro minenten. Vice-president Al Gore en presidentsvrouw Hillary Clin ton leiden de Amerikaanse delegatie. Europese koninklijke families worden vertegenwoordigd door onder anderen kroonprins Willem- Alexander en de Britse prins Philip. De beëdiging van Mandela is om 11.08 uur gepland, meteen na de installatie van zijn vice-presidenten F.W. de Klerk en Thabo Mbeki. Vandaag zal ook het nieuwe volkslied 'Nkosi Sikelel i Africa' te horen zijn. Nederland 2,10.00 uur In zijn eigen Wonderland Stu dio's blijft Stevie Wonder actief. Zoekend naar nieuwe wegen. We zien hem componeren op een speciaal braille-apparaat. In de steigers staan onder meer 'Cold Chill' en 'Rain your love down', waarvan Wonder flarden laat horen. Geïnspireerd door de in zijn ogen onvermijdbare rellen te Los Angeles van 1992 werkt de wereldster aan een nieuw album. Met een contract voor het leven heeft hij zijn zaakjes inmiddels perfect geregeld. De tv-reeks 'American Summer' bevat verder onder anderen uit eenlopende personen als Harry Coninck, Isaac Stern, Benny Goodman, Sly and the Family Stone, Robbie Robertson en Billy Joel. Nederland 3, 21.04 uur FILMS GOES -Grand Theater 20 u. On deadly ground. HULST - De Koning van Engeland 20 u. Naked gun 33 1/3. 20 u. Wayne's world 2. 20 u. The pelican brief. 20 u. Schindler's list. VLISSINGEN - Aihambra 1 20 u. Naked gun 33 1/3. - Aihambra 2 19.30 u. Schindler's list. - Aihambra 3 19.30 u. The pelican brief. - Aihambra 4 20 u. Wayne's world 2. ANTWERPEN - Metropolis Zaal 1 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Cool runnings. Zaal 2 - 14.30, 17, 20 u. Remains of the day. 22.30 u. True romance. Zaal 3 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Son in law. Zaal 4 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. On deadly ground. Zaal 5 - 14.30 en 20 u. Schind ler's list. Zaal 6 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Philadelphia. Zaal 7 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Intersection. Zaal 8 - 14.30 u. Free Willy. 17 en 21 u. Schindler's list. Zaal 9 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Carlito's way. Zaal 10 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. In the name of the father. Zaal 11 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Shadowlands. Zaal 12 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Fearless. Zaal 13 - 14.30 en 20 u. Short cuts. Zaal 14 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Under suspicion. Zaal 15 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Close. Zaal 16 - 14.30, 17, 20 u. Wayne's world. 22.30 u. The house of the spirits. Zaal 17 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ^si^tpr npf O Zaal 18 -"i4.30, 17, 20 en 22.30 u. The pelican brief. Zaal 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. Zaal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Gunmen. Zaal 21 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Return of the living dead 3. Zaal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Mrs. Doubtfire. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Shadow lands. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Son in law. 20 en 22.30 u. Close. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Intersec tion. 20 u. Short cuts. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. On deadly ground. 22.30 u. True romance, 20 u. Carlito's way. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Pelican brief. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Philadelp hia. 20 en 22.30 u. In the name of the father. 14.30 en 20 u. Schindler's list. 14.30 en 17 u. Free Willy. 14.30 en 17 u. Mrs. Doubtfire. KNOKKE - Beverly sereens 20 u. Intersection. 20 u. Blink. 20 u. Schindler's list. 20 u. The house of the spirits.

de Stem | 1994 | | pagina 21