Komst Palestijnse politie vertraagd Wie gratis naar het WK wil, kan 't bij ons ver schoppen. De postbezorging rond Hemelvaartsdag. 1EK' 5/' Paula Jones nieuwe vedette schandaalpolitiek VS -Holland Casino's m rs levlucht voor de oorlog [wee Israëlische oorlogshelden overleden BUITENLAND A4 90 sraël en PLO wijzen beschuldigende vinger naar elkaar I Paula Jones, de vrouw die vori- I j? Week een juridische aan- I Wacht indiende tegen president j is gelopen weekeinde dankzij formidabele aandacht voor haar zaak van de Ameri kaanse media, tot de meest be sproken persoonlijkheid van net land geworden. BUITENLAND KORT Maffia-aanklager Italië weigert post in regering Wij zorgen ervoor. P[ In de Holland Casino's kom je ogen tekort. «STEM die houding maakt van hebben gewoon nèt iets in hun mars. U mag best 'ns aan denken, als ;ers is uw krant nergens. MAANDAG 9 MEI 1994 !x-communisten winnen eerste ronde van Hongaarse verkiezingen onze correspondent ;,0 Akkerman Japest - De Hongaarse socialis- hebben gisteren geprofiteerd de nostalgie in hun land naar 'relatieve welvaart onder het lash-communisme'. Hongaarse Socialistische Partij, n de voormalige communisten verzameld hebben, is gisteren de -SE Jl. 01641-84103 IT 2 90 i." i.M SHOARMA- of GYROSVLEES '/2 kilo kiiojl winnaar geworden van de eerste ronde van de parlementsverkiezingen in Hon garije. Volgens opiniepeilingen, gebaseerd op stemverklaringen bij de kiesbureaus, mogen de socialisten rekenen op 27 tot 31 procent van de stemmen. Hoewel het slechts gaat om peilingen en er bovendien op 29 mei nog een tweede, beslissende verkiezingsronde zal plaats vinden, lijkt de conclusie gerechtvaar digd, dat na Litouwen, Polen en Oek raïne ook Hongarije een come-back van communisten beleeft. De regeringspartij MDF, die Hongarije de afgelopen vier jaar heeft geregeerd, mag volgens de voorlopige cijfers reke nen op niet meer dan 10 procent van de stemmen. In 1990 was dat, na twee rondes, nog 42 procent. Zowel de winst voor de socialisten als het verlies van het MDF was voorzien door opiniepeilingen. De Vrije Demo craten daarentegen, een liberale opposi tiepartij, lijken het met 20 procent van de stemmen beter te hebben gedaan dan was voorspeld. De verwachting is dat zij samen met socialisten een coalitie zullen vormen. Dat zou de socialisten, anders dan in Polen, ertoe dwingen hun woord ge stand te doen en de economische her vormingen voort te zetten. Er heerst binnen de socialistische partij (HSZP) een richtingenstrijd tussen eco nomische experts als oud-minister van Financiën Bekesi (no 3 op de lijst) en vakbondsleider Nagy (no 2). De opkomst bedroeg 65 procent; voor Hongaarse begrippen niet al te laag. Het zal van de tweede ronde afhangen, of het resultaat van gisteren overeind blijft. De ervaring van vier jaar geleden heeft, mede vanwege de complexiteit van het kiessysteem, geleerd dat er tussen beide rondes het nodige kan veranderen. VAN DOOREnM ISOLATIE B.V. Showroom: Expeditieweg 10 4715 RM Rucphen Telefoon: 01654-3153 Fax: 01654-3510 fel Aviv (afp) - Twee Israëlische oor logshelden, de reservegeneraals Haïm far-Lev en Aharon Yariv zijn zaterdag, leiden na een lange ziekte, in Tel Aviv Iverleden. Par-Lev was 70 jaar oud, Yariv was 74. Ze paren belangrijke vertegenwoordigers van e generatie die Israël vanaf de onafhanke lijkheid in 1948 heeft geleid en alle twee pben zij een belangrijke rol gespeeld in de agse Oorlog van 1967 en de Jom-Kip- Joeroorlog van 1973. Bet leven van de generaals vertoont merk waardige parallellen. Ze zijn allebei op jeug- fe leeftijd vanuit Midden-Europa naar [Mei geëmigreerd. Daar werden ze lid van e Haganna, de Joodse verzetsorganisatie in pet voormalige Britse mandaatgebied. Bei den maakten daarna carrière in het Israëli sche leger. Bij het uitbreken van de oorlog in 1967 was Bar-Lev als adjudant-chef van de generale staf onder de huidige minister-president Ra bin één van de architecten van de Israëlische overwinning. Als opvolger van Rabin bouw de hij een reeks versterkingen langs het Suezkanaal en in de Sinaï, de zogenaamde Bar-Lev-linie die de Egyptische troepen in oktober 1973 niet kon tegenhouden. Yariv was vanaf 1964 hoofd van de militaire inlichtingendienst. In oktober 1973 voerde hij namens Israël de eerste vredesonderhan delingen met de Egyptische generaal Gha- masi. Beiden stapten vrijwel gelijktijdig uit het leger en, op aandringen van de toenmalige regeringsleider Golda Meir, in de politiek. Bar-Lev was achtereenvolgens minister van handel en industrie, secretaris-generaal van de Arbeiderspartij en minister van politie. Hij vroeg afgelopen week vanwege zijn slechte gezondheid van zijn laatste functie, ambassadeur in Moskou, te worden onthe ven. Yariv was bijzonder adviseur van Golda Meir voordat hem achtereenvolgens de por tefeuilles van transport en van voorlichting werden toevertrouwd. Al spoedig stapte hij over naar de universiteit als directeur van het instituut voor strategische studies aan de universiteit van Tel Aviv. Vlak voor de verkiezingen die de Arbeiders partij aan de macht brachten, voorspelde hij de huidige onderhandelingen tussen de rege- ring-Rabin en de PLO die, zei hij, zouden leiden tot de schepping van een 'Palestijnse entiteit die zonder twijfel uitloopt in een staat'. Ruandese vluchtelingen vullen hun jerrycans en dergelijke met water uit een vervuild meertje aan de Tanzaniaanse grens. In dit grensgebied verblijven trouwens honderdduizen den mensen, bijeengepakt in kampen onder erbarme lijke omstandigheden, die het oorlogsgeweld in Rua nda zijn ontvlucht. In de Ruandese hoofdstad Kigali was het gisteren iets rustiger. Gevreesd wordt echter dat het slechts een gevechtspauze is. Volgens anonieme bron nen in Ruandese hoofdstad is het leger burgers aan het bewapenen en wil het 50.000 mensen recruteren. FOTO EPA BARBECUETIJ levlees is er weer Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Amerika is ra zendsnel op weg een nieuwe I vedette te creëren in de mo- 1 aerne entertainment-indus- I trie van politiek en seks. Over Jones zelf is nog niet eens I takend, behalve dan dat ze 1 jaar is, uit Clintons thuis lat Arkansas komt, er daar vroeger een 'intens' leven op nahield, intussen is gehuwd met f® asPirant-filmacteur, in Ca- 10r[ta woont en de president de Verenigde Staten ervan eschuldigt haar onthutsende ongewenste seksuele voor- ellen te hebben gedaan, gedacht had dat publiek en I j Js 'n de VS dit soort 'schan- en inmidddels zat zijn, heeft v Ita aantrekkingskracht uit tonV jnsste h°ewel al uit «t.u daterende - veronder- de 'Bill-Paula-incident' is ?ra gro°t omdat het de Ame- «aanse organisaties voor ÏÏrnTa™Patie in een u i? dilemma heeft ge- en President Clinton op- oniu imet n'euwe ongewenste Politieke vrienden. <W J°ne^ was in 1991 in van de overheid van de eelstaat Arkansas, toen Clin- on daar nog gouverneur was. Clinton In de zomer van dat jaar werkte Jones enkele dagen aan de balie van een management-conferen- tie die door Clinton was geor ganiseerd in een hotel in Ar kansas' hoofdstad Little Rock. Jones beweert dat ze op een zeker moment door een politie agent die belast was met de bewaking van Clinton, was ver zocht naar een hotelkamer te gaan. Daar trof ze de gouver neur aan, die ze niet persoonlijk kende maar die al eerder die dagen naar haar had gelonkt. Clinton zou naast haar zijn gaan zitten en met zijn hand over haar been naar haar kruis zijn gegaan. Toen ze blijk gaf daarvan niet gediend te zijn, zou Clinton zijn opgestaan, zijn geslacht tevoorschijn hebben gehaald en haar hebben uitge nodigd 'daarmee een seksuele daad te verrichten'. Na haar weigering had Clinton haar la ten vertrekken, terwijl hij zei: 'Ik wil je niet iets laten doen wat je niet wilt. Je bent intelli gent. Laten we dit onder ons houden'. Het hele voorval zou tien minuten hebben geduurd. Paula Jones heeft er inderdaad nooit over gesproken, totdat ze afgelopen januari tijdens een persconferentie het incident onthulde. De Amerikaanse me dia besteedden er toen nauwe lijks aandacht aan, omdat ze het een onbetrouwbaar verhaal achtten. Nu Jones echter naar de rechter is gelopen en een schadevergoe ding eist voor de emotionele pijn die Clinton haar zou heb ben gedaan en voor de promo ties die haar later als ambte naar zouden zijn onthouden bij wijze van 'straf', kunnen ook de ernstige media de kwestie niet meer negeren. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat de president van de Verenigde Staten for meel wegens 'sexual haras sment' is aangeklaagd. Conservatieve en rechts-reli- gieuze groeperingen eisen dat Paula Jones nu door feministen en andere progressieve Demo cratische partijgenoten van Clinton net zo serieus wordt genomen als bij voorbeeld Ani ta Hill. Dat was de vrouw die in 1991 een speciale hoorzitting in de Senaat kreeg om daar voor het oog van de wereld de con servatieve (door Republikeins president Bush aangezochte) kandidaat-opperrechter Cla rence Thomas te kunnen be schuldigen van ongewenste sek suele toenaderingen tien jaar geleden. Amerika's meest prominente fe ministe, voorzitter Patricia Ire land van de National Organisa tion for Women, weet zich geen raad met de situatie. Ze is een politieke vriendin van de presi dent en wil zich niet scharen in het kamp van tv-dominees en andere fanatieke Clinton-haters die zich voor deze gelegenheid eventjes sterk maken voor de rechten van de vrouw. Zuinig heeft Ireland verklaard 'dat Paula Jones recht heeft op een onderzoek naar het waarheids gehalte van haar beweringen'. Ook Hillary Clinton wordt nu herinnerd aan eigen vroegere uitspraken waarin ze bepleitte dat elke vrouw ernstig moet worden genomen die een man ervan beticht haar seksueel las tig te vallen. Hoezeer mogelijk winstmotief de bewering van Paula Jones' ook verdacht maakt, president Clinton is toch duidelijk onge rust over de dimensies die de zaak aanneemt. De aantijging past in een serie geruchten over zijn privé-leven die hem al jarenlang plaagt en die uiteindelijk zijn doeltref fendheid als president kunnen uithollen. Alle hernieuwde aandacht Van de pers voor zijn buitenechtelij ke seksleven frustreert opnieuw zijn pogingen zichzelf en het land te concentreren op met name zijn binnenlands-politie ke programma. Problemen met die binnenlandse agenda (zoals de instelling van een nationale ziekteverzekering) en een als zwak ervaren buitenlands be leid zorgen er toch al voor dat zijn populariteit uiterst wankel blijft. Clinton doet er dan ook alles aan om te voorkomen dat het gerechtelijk onderzoek uit mondt in een heus proces. En die pogingen zijn opzichzelf weer schadelijk voor zijn ima go. Hij heeft een van 's lands meest vooraanstaande en dure advocaten ingehuurd, Robert Bennett (die de broer is van de ex-onderwijsminister en moge lijk toekomstige Republikeinse presidentskandidaat William Bennett). Bennett heeft het relaas van Paula Jones openlijk als 'schan daalpers-rotzooi' afgedaan. Maar achter de schermen heeft Clinton's advocaat met de ad vocaat van Paula Jones onder handeld - zonder resultaat - over een onderlinge genoegdoe ning, waardoor Jones zou af zien van haar aanklacht. En Clinton zou nog steeds over wegen om een beroep te doen op 'presidentiële onschendbaar heid', teneinde een proces te voorkomen. Of dat grondwette lijk mogelijk is, daarover twis ten de juristen nog. Maar het lijkt politiek riskant voor de president om te proberen zich op die manier aan de rechts gang te onttrekken in een land dat zich er als geen ander op voorstaat dat iedereen gelijk is voor de wet. Van onze redactie buitenland Tel Aviv - De Palestijnen in de autonome gebieden Jeri cho en de Strook van Gaza wachten vol ongeduld op de aankomst van hun eigen poli tie. Meer dan zeshonderd Palestijnse agenten stonden gisteren in Egypte en Jordanië klaar voor vertrek. Maar Israël zijn ze niet binnengekomen. Waarom dat nog niet is gelukt, is niet duidelijk. De Israëlische re gering wees Palestijnse beschul digingen van de hand dat zij de aankomst van manschappen te genhield. Volgens een woordvoerder van premier Rabin is de PLO zelf voor de vertraging verantwoor delijk en heeft de organisatie zich daar inmiddels ook voor verontschuldigd. De eerste legale lading Palestijn se wapens in 27 jaar kwam wel vanuit Egypte in de Gazastrook aan. Geüniformeerde politie mannen laadden de wapens over van een Egyptische vrachtwagen op een Israëlisch voertuig, maar de manschappen die ze moeten gebruiken bleven achter. Verscheidene zegslieden noem den allen een andere reden voor de vertraging, variërend van slechte voorbereiding door de Palestijnen, gebrek aan geldelij ke bijdragen door donorlanden en de oorlog in Jemen. Naar verluidt slaagden enkele honder den Palestijnse politiemannen er niet in hun kamp in Jemen te verlaten als gevolg van de opge laaide burgeroorlog. In de stad Hebron kwamen gis teren 117 internationale waarne mers aan. In deze stad ver moordde een Israëlische kolonist eind februari dertig biddende moslims in een moskee. Kort na de aankomst van in het wit ge klede waarnemers, maakten zij al meteen kennis met traangas. Buiten het kantoor van de bur gemeester, waar de waarnemers een beleefdheidsbezoek afleg den, kwam het tot een treffen tussen Palestijnen en Israëlische militairen. De belangrijkste taak van de waarnemers is het controleren van de veiligheid van de Pales tijnen in de stad. Het centrum, waar de moskee ligt, is sinds het bloedbad afgesloten. Daardoor is de stad effectief in tweeën ge deeld. In totaal zullen er 160 waarnemers in Hebron worden gestationeerd voor een periode van drie maanden. PLO-leider Arafat zelf zal er niet in slagen binnen een met Israël vastgestelde termijn een regering te vormen voor de Ga- za-strook en Jericho. Volgens het woensdag onderte kende akkoord over Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho is onder meer vastgelegd dat een autonomieraad het be stuur in de zones een week na de ondertekening van het akkoord van de Israëliërs moet overne men. Maar Arafat zegt dat hij de autonomieraad niet kon vormen wegens gekibbel over de samen stelling. Nakai minister van justitie in Japan Tokyo - Hiroshi Nakai is tot minister van Justitie van Japan benoemd als opvolger van Shigeto Nagano. Deze moest in de nacht van zaterdag op zondag aftreden nadat protest was gerezen tegen uitspraken van hem waarin hij tegensprak dat Japan in de Tweede Wereldoorlog een militaristische expansie politiek heeft bedreven. De nieuwe minister is lid van de Democratisch-Socialistische Partij, een van de vijf partijen die meedoen aan de regering-Hata die tien dagen geleden gevormd is. Nakai is lid van het Lagerhuis en is voorzitter geweest van kamercommissie voor industrie en handel. Twee Fransen in Algerije vermoord Algiers - Terwijl in Algiers duizenden mensen betoogden voor een einde aan het geweld en een dialoog tussen de regering en radicale islamitische fundamentalisten, zijn gisteren in de Casbah van de Algerijnse hoofdstad opnieuw twee Fransen vermoord. De daders wisten volgens de politie te ontkomen. De slachtoffers zijn de 64-jarige Henri Verges en de 67-jarige Paul Raymond, beiden bibliothecarissen. Hun dood brengt het aantal vermoorde buitenlanders sinds het begin van de fundamentalis tische opstand op 34. Het was de eerste moord op buitenlanders in Algerije sinds ruim een maand geleden een Russische chauffeur werd gedood. Diens moordenaars werden door Alge rijnse veiligheidstroepen achtervolgd en gedood. Vrouwelijke priesters gewijd Londen - De aartsbisschop van Canterbury, George Carey, heeft gisteren voor het eerst van zijn leven 22 vrouwelijke priesters gewijd. Hij erkende dat dit 'historische moment' ook een droevige bijsmaak had. „Niemand wil dat deze dienst de oorzaak van tweedracht en verdeeldheid is in het lichaam van Christus, maar voor sommigen is dat wel het geval," aldus Carey. Het feit dat de spirituele leider van zeventig miljoen anglicanen over de hele wereld vrouwen tot priester heeft gewijd, is van symbolische betekenis voor zijn kerk. Daarmee geeft hij aan hij dat de acceptatie van vrouwelijke priesters normaal is in plaats van een marginaal verschijnsel binnen de anglicaanse gemeenschap. Mandela bedankt kerken Johannesburg - De nieuwe president van Zuid-Afrika, Nelson Mandela, heeft gisteren tijdens een oecumenische kerkdienst in een stadion buiten Johannesburg de christelijke kerken en andere religies bedankt voor hun belangrijke rol in de strijd tegen apartheid. Bij deze bijeenkomst waren meer kerkelijke stromingen bijeen dan sinds de Tweede Wereldoorlog in Zuid- Afrika ooit het geval was. „Laat ons het verleden vergeten," aldus Mandela in zijn toespraak. „Laten wij eikaars handen vasthouden zoals we hier hebben gedaan. De tijd is gekomen om te zeggen: We zijn één land. We zijn één volk." Een kracht in het land heeft volgens hem enorme invloed gehad op het land in al die jaren van apartheid: Religie en met name de kerk. Van onze correspondent Aart Heering Rome - De weigering van Anto nio Di Pietro, de beroemde ma gistraat van het onderzoek Schone Handen, om minister van Binnenlandse Zaken te wor den, heeft de Italiaanse kabi netsformateur Berlusconi voor nieuwe problemen gesteld. Het probleem van dit departe ment, dat zowel door Berlusco ni's Forza Italia als door de Lega Nord van Umberto Bossi werd opgeëist, leek zaterdag opgelost. Beide partijen aanvaardden het voorstel van de derde coalitie partner, het Nationaal Verbond, om daarvoor de gezaghebbende buitenstaander Di Pietro aan te zoeken. Deze maakte echter in een ge sprek met Berlusconi duidelijk dat hij er niet over peinst om zijn huidige positie op te geven zolang de voornaamste corrup tieprocessen nog niet achter de rug zijn. De magistraat, die gisteren naar HongKong is vertrokken voor nader onderzoek naar geheime Italiaanse smeergeldrekeningen, vreest dat zijn vertrek de dood slag voor het onderzoek Schone Handen zou kunnen betekenen. De presentatie van Italië's 53e naoorlogse kabinet, die voor vandaag was gepland, wordt daardoor voor onbekende tijd uitgesteld. Dan zullen ook de namen van de 25 nieuwe minis ters, die het kabinet-Berlusconi zal tellen en waarover nu drifti ge speculaties gaande zijn, be kend worden gemaakt. (ADVERTENTIES) Op Hemelvaartsdag, donderdag 12 mei, zal er géén postbezorging en géén buslichting plaatsvinden. De dag waar op uw post bezorgd wordt kunt u terugvinden in onderstaand overzicht. Hebt u vragen over de postbezorging rond Hemel vaartsdag, belt u dan met PTT Post Klantenservice: 06-0417. 'Uit continu extern kwaliteitsonderzoek blijkt dat wij 95% van alle post die vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen bezorgen. U wilt dolgraag op de tri bune zitten tijdens het komende WK Voetbal in Amerika. Maar u bent te laat om een kaartje te bemachtigen. In dat geval het>- ben wij goed nieuws voor u. Want tot 31 mei as. maakt u kans om 't toch nog ver te schop pen in de Jackpotclub. En wei in die van de Holland Casino's in Amsterdam, Breda, Groningen, Rotterdam en Zandvoort Daar is een speciale WK Jackpot, die op elk moment, op verschillende automaten, kan vallen. En als dat u gebeurt, vliegt u met z'n tweeën naar de VS, slaapt u in een eersteklas hotel en heeft u recht op prima plaatsen voor één van de wed strijden. U moet wei 18 jaar of ouder zijn, correct gekleed aan de receptie verschijnen en 'n gel dig legitimatiebewijs meenemen.

de Stem | 1994 | | pagina 5