DE STEM motorverhuur Volleyballers deklasseren Cubanen Vitesse Europa in Senna inspecteerde onheilsplek Imola tC Utrecht verpest afscheidsfeestje maar speelt zich wel veilig Joer- en choppermodellen bij tigchelaar I Breda B JÖPSCQRERS ^eredivisie JERSTE DIVISIE n Questie van Specialisme Van elk automerk en type monteren wij elk ItbT* jaar meer uitlaten dan de betreffende dealer. We Is dus de ultlaatspeclallsf voor uw auto? Verhoor alle Formule-I-coureurs Scoor met Marco van Basten en win eenWK-reis! 1994 Tel. JU76-281481 Sport MAANDAG 9 MEM994 DEEL |n dat is kker als- len zich pndig is er krant I krante- Éagblad. Ie boek ten. En fbelang- thema- landacht de tijd En dat |iogelijk- Uebuco, pm, dag. C blijft in eigen land )jnze verslaggever Jacques idriks (da - Het mirakel bleef stermiddag uit in de Bre- Beatrixstraat. NAC lam in de slotwedstrijd het seizoen tegen FC jtcht niet verder dan ii gelijk spel (2-2) en latste zich daarom niet Europees voetbal. De rêiienstelijke zevende jats in het eindklasse- V betekent dat de pro- ovendus volgend seizoen in eigen land blijft. een prachtig eerste seizoen divisie sinds de jaargang .'85 hoopte NAC op een mooi heidsfeestje tegen FC lecht. Omdat de voormalige topper nog een puntje nodig om zich veilig te spelen, ie de ploeg van trainer Leo Veen daar echter weinig >r en gebruikte zij 'professio- e middelen om het 'heilige' te bereiken. „Het ging van- niet om het mooie, maar het functionele," gaf Van in na afloop toe. „Ik ben heel acht dat we het gered heb- „aaar zeker niet trots dat we in de laatste wedstrijd nog esten bewerkstelligen. iC-trainer Ron Spelbos keek l de teleurstellende wedstrijd .Over het hele seizoen ben .eer tevreden. Nu is het zaak deze positie te handhaven in mkomst." pinnend t die toekomst betreft, wor de komende weken span- fcd voor NAC. Spelbos wil frzijds zijn selectie uitbreiden nog drie, vier eredivisie- 'z.-e spelers, maar moet an- Jc. "o vrezen voor het vertrek twee belangrijke pionnen, taan John Karelse en spits rre van Hooijdonk, die tegen [Utrecht zijn 25e competitie- pei' binnentikte. Beiden wor- in verband gebracht met t, terwijl Van Hooijdonks Pi ook al bij de twee andere ploegen in Nederland, Feye- fed en Ajax, circuleert. „Toch j ik zelf nog altijd niets ge lid, net zo min als mijn zaak- nemer Peter Gerards," zei refzekere 'man van drie mil- P.die een moeilijk middagje [tegen voorstopper Johan de li NAC - met Sas voor de lesseerde Van Burik in de lis - had het trouwens moei- I tegen Utrecht, dat de wed- |d keihard begon en verder Tiinuten lang zoveel mogelijk [tempo drukte met tijdrek- Jr ondermeer doordat de spe- zolang en zoveel mogelijk op fcrond gingen liggen met al I met ingebeelde blessures, pasten hadden bovendien het r1 dat ze vroeg op voor lag kwamen. In de dertiende tut draaide Pieter Bijl knap E van Ruud Brood en tikte in, I De Utrechtse pret duurde P twee minuten. Wilnis F Lokhoff op links de l^urDe vooral voor rust Jtmanen (Ajax) 26, ■an Hooijdonk (NAC) 25, ■fflhaus (Vitesse) 22, lmors(NAC)l9, «W>. Hofstede (Roda JC) 16, "°'"c IVoiendam) 13. """s lAjaxl. Van der Laan (Sparta) ïfi11 Noo'ler (Sparta). Cocu (Vi- Mrts (SMna°1i<A,aX)' B°°9ers IRKCI' Piraptey ipsvi, Babangida (Roda), Vu- twenle). Tammer IHeerenveen) 10. bdtveld (Dordrecht'90) 27 (®rL™IAD0DenHaag)25, "(man (Heracles) 23 literacies) 21. Ilï,Sls,ar|20- p (NEC) 19 aers(RBC) 17. Jnnn'"S"1' Va" Hoon 1AZI15. ilDen Bosch)eu.' Wei'ers |Haarlem>' IHaa'g) (|wo"e' en Van Eykeren IAD0 John Lammers (midden) laat Utrecht-doelman Jan-Willem van Ede kansloos met een kop bal ((1-1). Pierre van Hooij donk veert al op. foto's de stem/dick de boer enige uitblinker aan Bredase zij de gaf met buitenkantje rechts een voorzet op maat, waaruit Lammers inkopte, 1-1. Duikkopbal Tot de blessuretijd van de eerste helft gebeurde er verder niets. NAC kwam tegen het vroeg sto rende Utrecht totaal niet in zijn ritme en kreeg het publiek pas weer op de banken, toen John Lammers enkele seconden voor het rustsignaal met een duikkop bal a la Ruud Geels in zijn beste dagen de lat boven doelman Van Ede bijna doormidden brak. In de tweede helft, met Gerritsen voor de niet fitte Remie, kwam Utrecht alweer vroeg op voor sprong. De sluwe Smolarek pro fiteerde van een misverstand tussen Lokhoff en Van Hooij donk en stuurde De Jong weg, die De Kruijff een niet te missen kans bood, 1-2. Aangezien FC Twente op dat moment al ruim voorstond tegen Cambuur, was NAC definitief kansloos voor de vijfde plaats. Het werd daardoor ongebruike lijk stil in het volle stadion. Een kwartier voor tijd klonk voor het eerst dit seizoen zelfs afkeurend gejoel van de NAC-aanhang, die op wat meer bezieling bij zijn favorieten had gerekend. Met name Van Hooijdonk trok zich dat blijkbaar aan. Eerst kopte hij de bal na een hoekschop van de voor Brusselers ingevallen Van Bremen net niet zuiver ge noeg in, negen minuten later verlengde hij met een slim hak- balletje een afstandsschot van Brood dusdanig, dat Van Ede op het verkeerde been stond, 2-2, en de 2000e treffer van NAC in betaald voetbalverband. Enige smet Het was meteen de eindstand, zodat de Utrecht-spelers feest konden vieren. De NAC-spelers vluchtten de kleedkamer in, om dat enkele van hun supporters op jacht naar attributen het veld opkwamen. „Dat was de enige smet," vond aanvoerder Ton Lokhoff. „Nu konden we geen ereronde maken. Dat hadden we graag gedaan om het publiek te bedanken voor de geweldige steun dit seizoen." NAC - FC UTRECHT 2-2 (1-1). 13 Bijl 0-1, 14. Lammers 1-1, 52. De Kruijff 1-2, 80. Van Hooijdonk 2-2. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 10.486 Gele kaart: Plugboer, Van der Ark (Utrecht). NAC: Karelse; Koumans, Brood, Sas en Wilnis; Remie (46. Gerritsen), Gesthuizen, Lokhoff en Brusselers (69. Van Bremen), Van Hooijdonk en Lammers. UTRECHT: Van Ede; Wijnands (89. Roest), Van der Net, Dc Koek, Vier- klau en Van Kessel; De Jong, Bijl en Plugboer; Smolarek (77. Van der Ark) en De Kruijff. (ADVERTENTIE) Ir, verband met verhuizing, tijdelijk alleen i WMWWHW 139. TEL 877510 WmSr^«"H0UTABDIS V' I"0™5"?- 70. TEL 57590 0WdhoM^Mh:JèccusOLIE verversen APK Havana (anp) - Een week geleden keek volleybal- bondscoach Joop Alberda wat benauwd vooruit naar de eerste confrontatie in de World League met Cuba. Hij deed gezien de de gebrekki ge voorbereiding hardop ge wag van de noodzaak van een 'mentaal hoogstandje'. Maar hij zei langs de neus weg en heel zachtjes ook te durven hopen op dat on grijpbare, maar juist in de sport zo bekende psycholo gische wondertje. Dat kwam. Het resulteerde in twee eclatante, historische overwinningen op de Cuba nen, met twee maal 3-0. Een deklassering. En het was ei genlijk niet eens zo'n won der. De bescheiden toespeling die Alberda, geplaagd door de late beschikbaarheid van een aantal hoekstenen van het basisbol- werk en het vermoeiende geza nik over het ook al zo lang ontbrekende geld, in Woerden maakte, getuigde van inzicht in zijn selectie. Die gaf hij verant woordelijkheid, die durfde hij met een nieuw concept - vier lange middenmannen in plaats van drie en de bijna verplichte sprongservice - het veld in te sturen en die gaf hij de kansen. Ze werden gretig, met beide handen aangegrepen. Havana kreeg het befaamde 'Deense model' te zien en con stateerde met afschuw dat het soms werkt. Zoals de voetbal lers van Denemarken vanaf de camping naar de Europese titel dartelden, zo sloegen de Neder landse volleyballers met de kracht van de ontspanning en van het verantwoordelijkheids besef de Cubanen in het eigen Centro Deportivo om de oren. Zonder Blangé, Zwerver, Zoodsma, Posthuma en Held te kort te doen, kwam Bas van der Goor daarbij de meeste eer toe. De minst ervaren international onderscheidde zich het meest. Hij was op beslissende momen ten 'de valk tussen de mussen', prees de onafhankelijke waar nemer Björgen de uitblinker. Naast Van der Goor, die twee weken geleden van Alberda de opdracht kreeg de sprongop- slag te gaan oefenen en er di rect een gevaarlijk wapen van maakte, waren er meer winnen de aspecten in het Nederlandse spel. Het belangrijkste was de verrassende tactiek met de vier lange middenmensen. In de eer ste en volgens velen cruciale set zorgde het Oranje-blok voor elf punten. „Cubanen voelen het als een vernedering om in het blok te slaan," zei spelverdeleer Blangé. „Dan rammen ze de bal nog liever de tribune in." Het voordeel werd in de vijf sets die nog volgden niet meer uit handen gegeven. De nieuwe Cubaanse coach Marino Juan Diaz zocht vergeefs naar ant woorden. De eens zo stralende ster, aanvoerder Joël Despaig- ne, verbleekte tot een uitge bluste dwerg. De radeloze Diaz haalde hem in de derde set van het tweede duel zelfs naar de kant. Meer dan een nadelige marge van slechts twee punten (14-16), net als in de eerste set (13-15), viel er echter niet te redden. „Onder Selinger trainde je vier maanden om tegen Cuba te spelen," stelde Zwerver vol be wondering vast. „Nu doe je het zomaar. Alberda geeft de spe lers eigen verantwoordelijk heid. Hij hamerde op ons pro fessionalisme. 'Laat dat dan maar zien.' Het team was niet temin erg relaxt, pas toen we de kleedkamer uitkwamen, ver scheen er enige spanning op de gezichten." Het bleek slechts de druk die nodig is om te presteren, posi tieve faalangst, die een ver woestende uitwerking had op het zo sterk geachte Cuba, met Nederland veruit favoriet in groep C, met verder Zuid-Ko- rea en Duitsland. Naast het surplus aan lengte van de 'mid- denvier' (Van der Goor, Zoods ma, Held en PoSthuma) zorgde ook de lef voor de gesprongen Bas van der Goor, de uitblinker van Nederland, in actie tijdens de tweede wedstrijd tegen Cuba. foto epa opslag (Van der Goor, Zwerver, Held en Zoodsma) vaak voor onoverkomelijke problemen aan Cubaanse zijde. De pass kwam zelden lekker bij spelverdeler Diago, die daar door te weinig variatie kon aanbrengen. In de eerste wed strijd waren daar 6000 suppor ters getuige van, een dag later nog niet de helft. En dat in een accommodatie die 12.000 men sen kan herbergen. Vlak voor vertrek naar Havana, toen eindelijk ook Zwerver, Held en Grabert present waren, had Alberda toch al wat meer fiducie in een goed resultaat gekregen. „Er was meteen een blik van herkenning. Er was weliswaar moeite met het tem po, maar toch hadden we bin nen 24 uur de lijn van het EK in Finland weer te pakken," verklaarde de Groninger, die dank zij sponsor SNS ('Kraslo terij') vanaf maandag officieel de betaalde assistentie kan krijgen van Peter Murphy. De beslissing een nieuwe weg in te slaan, is Alberda ingege ven door het gevoel dat inter nationaal volleybal op een kruispunt is aangeland. Er moet veranderd worden, omdat door al het geanalyseer van tegenwoordig en de relatieve beperktheid van de top ('een stuk of zes landen, al zijn er wel een paar op weg aanslui ting te krijgen, waaronder Duitsland') de mogelijkheden 'op' dreigen te raken. World League. Mannen, 12 miljoen gulden. Eerste en tweede speelron de. Groep A: Italië - China 3-1 (16-14 15-3 12-15 15-11). Italië - China 3-0 (17-15 15-8 15-9), Japan - Rusland 0-3 (12-15 6-15 7-15), Ja pan - Rusland 3-1 (14-16 16-14 15-7 15-8). Stand: 1. Italië 2-4 (6-1), 2. Rus land 2-2 (4-3), 3. Japan 2-2 (3-4), 4. China 2-0 (1-6). Groep B: Bulgarije - Brazilië 1-3 (15-11 11-15 15-17 6-15), Bulgarije - Brazilië 0-3 (5-15 13-15 11-15), Verenigde Staten - Griekenland 1-3 (16-14 15-17 9-15 12-15). Stand: 1. Brazilië 2-4 (6-1), 2. Griekenland 1-2 (3-1), 3. Verenig de Staten 1-0 (1-3), 4. Bulgarije 2-0 (1-6). Groep C: Cuba - Nederland 0-3 (13-15 5-15 10-15), Cuba - Neder land 0-3 (11-15 6-15 14-16), Zuid- Korea - Duitsland 3-0 (15-11 15-11 15-4), Zuid-Korea - Duitsland 2-3 (12-15 5-15 15-7 15-13 12-15). Stand: 1. Nederland 2-4 (6-0), 2. Zuid-Korea 2-2 (5-3), 3. Duitsland 2-2 (3-5), 4. Cuba 2-0 (0-6). Den Haag (anp) - Vitesse heeft zich zondag tijdens de laatste speelronde van de eredivisie gekwalificeerd voor Europees voetbal. De Arnhemse club eindigde na de remise bij FC Groningen (0-0) op de vierde plaats in de eredivisie, goed voor een startbewijs in het toernooi om de UEFA Cup. Feyenoord en PSV plaatsten zich al eerder voor dat toernooi Ajax gaat als landskampioen de Champions League in. Indien Feyenoord donderdag tegen NEC het KNVB-bekertoernooi wint, nemen de Rotterdammers deel aan het Europa-Cuptoer nooi voor bekerwinnaars. In dat geval neemt FC Twente, dat op de vijfde plaats eindigde, in het toernooi om de UEFA Cup de plaats van Feyenoord in. RKC en VW, de nummers zestien en zeventien, moeten via de na-competitie de positie op het hoogste niveau veilig stellen. Heerenveen, Groningen en FC Utrecht ontsnapten tijdens de laatste speelronde aan de loterij. Namens de eerste divisie nemen ADO Den Haag, NEC, Heracles, Telstar, De Graafschap en AZ aan het toetje van het seizoen deel. Indeling naeoinpetitie Poule A: AZ, RKC, Telstar, ADO Den Haag. Poule B: NEC, VW, Heracles, De Graafschap. Programma nacompetitie Dinsdag 17 mei (19.30 uur): poule A: AZ - ADO Den Haag, RKC - Telstar; poule B: NEC - De Graafschap, VW - Heracles. Vrijdag 20 mei (19.30 uur): poule A: Telstar - AZ, ADO Den Haag - RKC; poule B: Heracles - NEC, De Graafschap - WV. Maandag 23 mei (18.00 uur): poule A: RKC - AZ, Telstar - ADO Den Haag; poule B: WV - NEC, Heracles - De Graafschap. Donderdag 26 mei (19.30 uur): poule A: AZ - RKC. ADO Den Haag - Telstar; poule B: NEC - WV, De Graafschap - Heracles. Zondag 29 mei (18.00 uur): poule A: AZ - Telstar, RKC - ADO Den Haag; poule B: NEC - Heracles, VW - De Graafschap. Donderdag 2 juni (19.30 uur): poule A: ADO Den Haag - AZ, Telstar - RKC; poule B: De Graafschap - NEC, Heracles - WV. De geweldige ambiance bij de thuiswedstrijden van NAC in het afgelopen seizoen, die voor de Bredase ploeg een gro te stimulans betekende, werd zaterdag bij de slotwedstrijd nog eens onderstreept door de selectie. Een groep jeugdige NAC-leden gaf met een span doek blijk van de erkentelijk heid van de spelers van het eerste. Aan een ereronde na afloop van de wedstrijd kwa men de heldenzelf niet toe, doordat er supporters het veld opkwamen. Bologna (afp/sid) - Ayrton Senna heeft begin maart het 'Dino e Enzo Ferrari-circuit' in Imola bezocht. Hij inspecteerde in gezelschap van circuit-directeur Giorgio Poggi en manager Federico Bendinelli de Tamburello-bocht, de onheilsplek waar hij vorige week zondag om het leven kwam. De inspectie van de Braziliaan op 9 maart is op video vastge legd door een amateurfilmer. De man, Alberto Castioni, heeft de beelden aan de Italiaanse televi sie beschikbaar gesteld. Vrijdag avond zond die het bezoek van de verongelukte formule-I-cou- reur uit. Discussie Senna is op de beelden in heftige discussie verwikkeld met de di rectie. Wat er precies gezegd wordt, is moeilijk te verstaan. Volgens Castioni wees Senna op de oneffenheden in het asfalt. Hij verkende de racebaan in een Mercedes tussen de testtrainin gen door die op de bewuste dag door een aantal raceteams wer den gehouden. Volgens Castioni reed Senna tijdens de proefritten in de Tamburello-bocht opmer kelijk rustig. Justitie in Bologna heeft inmid dels de zogenaamde 'black box' met gesprekken tussen de cou reur en de monteurs, opgeëist bij het Williams-team. Het open baar ministerie is ook van plan alle Formule-I-coureurs die deelnamen aan de Grand Prix van San Marino, te verhoren. Volgens Frank Williams, chef van het Williams-Renault-team, is een mechanisch defect hoogst waarschijnlijk de oorzaak van het tragische ongeluk. De voor zijn leven in een rolstoel gekluis terde Brit zou dat volgens Brazi liaanse kranten donderdag voor de begrafenis aan Senna's jonge re broer Leonardo hebben mede gedeeld. „Williams vertelde dat hij op videobeelden had geconstateerd dat de wagen stuiterde. Meer dan normaal. Hij zei me echter ook dat een mechanisch defect een voorlopige conclusie was. Hij vertelde dat een definitieve uitslag pas mogelijk is, nadat de technici het wrak aan een nauw keurig onderzoek hebben onder worpen," liet Leonardo Senna in de Braziliaanse pers weten. De broer van Ayrton Senna rea geerde met hevige verontwaardi ging op de bewering van een Braziliaans fotomodel dat zij een kind van Ayrton heeft. De man nequin, Marcella Prado, zei deze week dat haar dochtertje Victo ria is geboren uit een korte rela tie die zij vorig jaar met de drievoudige wereldkampioen had. Zij eist ongeveer zestig mil joen gulden, de helft van het kapitaal dat Senna achterlaat. „Waarom heeft dat mens tijdens het leven nooit iets van zich laten horen," zei Leonardo Sen na. „Ik geloof niets van haar verhaal." Stilte Zondag voor de start van de Grote Prijs van Spanje voor mo toren in Jerez werd één minuut stilte in acht genomen ter nage dachtenis aan de overleden cou reur. Tevens werd bekend ge maakt dat bocht nummer elf naar de Braziliaan wordt ge noemd. De directie van het Esto- ril-circuit in Portugal liet in het weekeinde weten ook een bocht naar de Zuidamerkikaan te zul len noemen. Senna won zijn eer ste Grand Prix in 1986 in Esto- ril. (ADVERTENTIE) Doe mee met de sportiefste spaaractie van het jaar en win, want dit is altijd prijs. Met de actiedop- pen van Bavaria Malt vormt u woorden die recht geven op exclusieve Marco van Basten prijzen. Bovendien: elke maand kans op een vliegreis voor 2 personen naar .Amerika, inclusief kaartjes voor het WK 1 Ruil de doppen met vrienden ot buren, kijk in het Bavaria actiekrat voor een deelnameformulier of bel: 04992-1515

de Stem | 1994 | | pagina 13