SM blijft genoteerd op beurs Wij verrassen moeder morgen met'n ruikertje. -Holland (asïnö's MET DAGBLAD DE STEM GRATIS HAAR ersoneel met sluiting bedreigd Pelikan trekt naar Hannover 'Telewerken is oplossing als wao dreigt' Winkel-tv QVC ook op kabel in Nederland Directie Nusse Brink verbannen van beurs ANVR wil actie EU tegen overboekingen ho-kerk id KORT J ESTEM ECONOMIE A5 ucces voor concern in strijd met Damrak over beschermingsconstructies landeelhouders I ontevreden over od Berghuizer In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Bestuur geeft drietal 'levenslang' Win een 4-daagse vliegreis tickets voor Nederland - Saoedi-Arabië Dit moet je doen: en Elke week prijs: gratis WK-reis 06-3S0.220.69 ECONOMIE KORT 7 MEI 1994 eisen een belang Itegen de superieure Irnationale Unie van jongste nummer van de secretaris van de Itte, ter voorbereid®, |uzen die in oktober u, die samen 950.000 lefgemeenschappen i ulieren komt duidelijk 1 geld, meer bestuurlij, fcwelijk aandeel in het Jij niet in concurrentie Is en dat hun eisen niet 1 feminisme. Maar we1 len onderzoeken om te Ide gewijde vrouwen in bij de uitoefening van [zij bij de kerkelijk, 'meer gewaardeerd Itekenis in het leven en Irden: zij worden meer linië' die tijdens de Tweede [Italië joden op de trein Ibben gezet en de hand 135 Italiaanse burgers, piesenthal Centrum in ptrum heeft Duitsland fieropenen. Priebke was lekken Angola rechtse verzet zijn het burgeroorlog en nieuwe Irleg in de Zambiaanse |erder van de verzetsbe- i van de verkiezingen is I stand na maandenlange Ie Verenigde Naties. De ■den op de verkiezingen. lancties op I gisteren met unanieme digd tegen de militaire Inmiddellijk in werking/ Een de junta worden pas Jehele isolering van het lad het herstel van de Iren verjoegen eind sep- president Jean-Bertrand |rk verboden peft een massale bijeen- op Sumatra verboden, hten was gedood. Bij de [de afgelopen weken vier kderden gewond geraakt, ember 1992 dr. Sorita loen leden tellende kerk. "'koos' de synode twee ngan Simanjuntak tot Ikerk in Zuid-Oost-Azië. J komende weekeinde bij len, waarbij 30.000 meti lt Ali Hanifia heeft deze ponstratie toch door zal en april waren telkens aanwezig. aanpakken Justitie, Wathelet, wil nedia harder aanpakken, nunicatie lanceerde de persmisdrijven voortaan Indelen in plaats van doot pe doorslag geeft.Wathelet dreven door commerciële pker tot onverantwoorde Hat dat in zijn land kan pe tabloids van de boule- bben voor de privacy van [dsbekleders. De bewinds- i en bestuurders strafbaar ZATERDAG 7 MEI 1994 onze verslaggever jvenstein - Ongeveer 170 werknemers van Pelikan-vestiging in Ravenstein reizen ;jag af naar Hannover om opheldering te èen over de voorgenomen sluiting van hun [drijf- metsen willen bij het Europese hoofdkantoor petitie aanbieden aan de nieuwe topman van het Zwitsers bedrijf, directeur Neumeyer. De hoofdirectie heeft, volgens de Industriebond FNV, tot nu toe geen enkele medewerking verleend aan een redding van het bedrijf in kantoorprodukten. De vakbond wil eindelijk eens in gesprek komen met de top, die besloten heeft de produktie naar de lage Ionen-landen en een fabriek in Duitsland te verhuizen. „Zonder bepaalde toezeggingen van de Zwitserse directie kunnen we niet serieus met kandidaten voor een mogelijke overname praten," legt J. Berghuis van de bond uit. „Die medewer king is tot nu toe uit gebleven. Een paar aardige faxen, dat is alles. We hopen dat de directie nu eindelijk eens verstandig wordt, anders gaan we desnoods naar Zürich." De werknemers en de bond hopen door een over name de vestiging open te houden. Volgens W. Ruijken, voorzitter van de ondernemingsraad, zijn er nog steeds informatieve gesprekken gaande met kandidaten. Er is, volgens hem, belangstelling, maar nog niets concreet. „Het is aangetoond dat dit bedrijf winstgevend kan zijn," vertelt J. Berg huis van de Industriebond. „En nog geen jaar geleden hebben we afspraken gemaakt met Pelikan over twee reorganisaties in Zevenaar en Nieuw- kuijk. Die waren gebaseerd op het openblijven van de vestiging in Ravenstein." „sterdam (anp) - Het voedingsmiddelenconcern CSM ijft ook na 1 juni op de Amsterdamse effectenbeurs. Ijl heeft van het beursbestuur deze toezegging gekre- n zo heeft bestuurssecretaris J. van der Klaauw stèren bevestigd. mdhaving van de notering is eerste succes voor CSM in conflict met de Amsterdamse over de beschermingscon- ucties. Van der Klaauw: „Dit sonze inzet en we hebben wat betreft wel gewonnen." Vol- woordvoerder van de s is er nog geen beslissing nomen, maar hij verkondigt „Wij willen vooral bedrij- jji de notering hóuden en teruitgooien." van het conflict is de muur beschermingsmaatregelen CSM. Volgens het nieuwe [dsenreglement mogen geno de bedrijven maximaal twee ïhermingsconstructies heb- Bovendien zijn niet-royeer- re certificaten van aandelen :'s) helemaal verboden. CSM t deze als enige beursfonds g wél uitstaan. ids het nieuwe reglement le- het beursbestuur en de di- tie van het voedingsmid- lenconcern min of meer in on- met elkaar. Midden vorig ir kondigde de beurs aan de teringsovereenkomst per 1 li 1994 op te zeggen. Daardoor a CSM op die datum verwij- rd kunnen worden van de iirsvloer. Prompt spande de edingsmiddelengigant een bo- mprocedure aan bij de rechter. i de bestuurssecretaris ui CSM heeft de beurs geen ien opgegeven voor haar cou- ste houding. Van der Klaauw rmoedt dat het beursbestuur t verwijderen van een goedlo- nd bedrijf een te zware sanctie idt. Ook speelt volgens hem rol dat de vrijwillige af spra- [ffi over beschermingsmaatrege- volgend jaar april aflopen, lama moeten er tussen het ursbestuur, beursfondsen en erheid opnieuw afspraken irden gemaakt over het wel of et beperken van de bescher- ngsconstructies. i gesprekken tussen het Dam rak en het toekomstig beurs fonds Koninklijke PTT Neder land (KPN) over onder meer be schermingsmaatregelen worden door de top van de suiker- en Brinta-leverancier goed in de gaten gehouden. „Natuurlijk volgen we dat. We zien wel wat er uit komt," aldus Van der Klaauw. Volgens de Vereniging van Ef fectenbezitters (VEB) is KPN dichtgetimmerd met een drie dubbele bescherming. Dat strookt niet met het huidige fondsenreglement. Eind volgen de week wordt er over de KPN een beslissing genomen. Het KPN-dossier ligt zeer gevoe lig bij de beurs. De beursgang van KPN is de grootste in' de geschiedenis van Beursplein 5. Volgens de VEB mag de post- en telecommunicatiegigant niet naar de beurs met drie bescher mingsmaatregelen. De staat en KPN echter willen de bescher mingsmuren handhaven. (ADVERTENTIE) ronzalez ugsbestrijdingscampagne, ontslag ingediend. Het Uwe slag voor de regering bpen weken door diverse Garzon, een zeer voor- Irtrek geen reden op. Zijn liter een duidelijk verband fciële schandalen. Manjon |t Garzon er bij Gonzalez op te treden tegen de Justitie en Binnenlandse Ikend een speciale eenheid Ie strijd tegen de corruptie msterdam (anp) - Aandeel- luders van Berghuizer Pa- erfabriek zijn ontevreden het bod dat de Finse ootaandeelhouder Enso- utzeit wil uitbréngen op de ig met in zijn bezit zijnde ndelen. Zij gaan niet ak- •ord met 50 gulden per aan- sl. verzet wordt gecoördineerd »r de Amerikaanse beleg- agsadviseur Tweedy Browne j- zegt over een belang te be- •hikken van iets meer dan 5 ocent. Browne beschuldigt En- -Gutzeit van 'struikroverij'. Finse grootaandeelhouder 1 zijn bod ten minste moeten mogen tot de intrinsieke larde van ruim 80 gulden per Meel bedraagt, aldus Browne, s Finse papierreus Enso-Gut- m het bezit van 57,6 pro nt van de aandelen, maakte op aPril bekend dat het Berghui- Papierfabriek van de beurs halen door middel van een 'enbaar bod op de resterende delen Direct na de aankon- ©Jg steeg de koers van het Meel tot 54. "aedy Browne, die de belangen verschillende aandeelhou- heeft gebundeld, probeert ementeel andere grootaandeel- 1 te. mobiliseren om een Sere prijs af te dwingen. De te na Gutzeit is de investe- ngsmaatschappij Alpinvest, ■«een belang van 12,7 procent. 'Pmvest laat zich ihter vooralsnog HetmbodUi-°Ver - h°0gte P nadere we ons „Wij wachten eerst voorwaarden af, voor- Idiic standpunt bepalen." P as een woordvoerder, wankelijk zou het biedings van Enso gisteren ter itnm ®en. Inmiddels is die verschoven naar woens- PrtLmel Volgens Berghuizer- lamit '"F G' Sohwandt mag lerri a w°Men geconclu- d nv„j ^.nso met een hoger d over de brug zal komen. De Nederlandse moeders worden morgen weer massaal in de watten gelegd. Zeker wanneer ze mee uit worden genomen naar één van de 9 Holland Casino's. Om 'n kansje te wagen in de speelzaal, bijvoorbeeld. Of om lekker te gaan eten in één van onze restaurants. Waarna moeder bij de uitgang - zolang de voorraad strekt - wordt getrak teerd op een cadeautje waar een luchtje aan zit Overigens maakt u tot en met moederdag kans op een Fiat Punto in de Jackpotclub. Kom dus morgen gezellig even langs. U moet wel 18 jaar of ouder zijn (niet samen, maar ieder apart natuurlijk), 'n geldig legitimatiebewijs meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. GRONINGEN^ NUMEGEN -^ROnERDwS^ SCHEVENINGEN Thuis werken op de computer is volgens de MHP een manier om uit de wao te blijven. Den Haag (anp) - Werkne mers die in de wao dreigen te komen, kunnen vaak nog goed functioneren via het zogeheten telewerken. Dat is thuiswerken met een com puter en andere technische middelen, waarmee contact kan worden gehouden met het bedrijf waarvoor men werkt. Dit heeft voorzitter G. van Da len van de vakcentrale MHP gisteren in Den Haag gezegd. „Door in voorkomende gevallen een telewerkplek aan te bieden, kunnen werkgevers de wao- boete ontlopen als werknemers arbeidsongeschikt dreigen te raken. Vaak is immers de reis van en naar het werk, een re gelmatige medische behande ling of noodzakelijke rust voor arbeidsongeschikten een bar rière om aan het werk te blij ven," aldus Van Dalen. Moderne telecommunicatie- middelen als telefoon, fax en computer zorgen er volgens hem voor dat het contact met collega's kan blijven plaatsvin den, zodat binnen de arbeidsor ganisatie het onderscheid tus sen in principe arbeidsonge schikte en volledig gezonde FOTO VAN DE MEULENHOF werknemers kan komen te ver vallen. Van Dalen erkent dat in vrijwel elk beroep ook persoonlijke contacten nodig zijn. Daarom moet dit soort telewerkers met een zekere regelmaat vervoer krijgen naar de werkplek. „Zo kan worden voorkomen dat de gehandicapt geraakte werkne mer zich geïsoleerd gaat voelen van zijn arbeidsorganisatie." Klant kan thuis via 'televisiesupermarkt' boodschappen doen Van onze redactie economie Londen - De Amerikaanse commerciële televisiezender QVC zal waarschijnlijk bin nen afzienbare tijd in Neder land een telewinkel-pro- gramma op kabeltelevisienet ten brengen. Voor doorgifte van het 'home shopping channel' heeft QVC een mo delovereenkomst getekend met de Nederlandse vereni ging van kabeltelevisie-ex ploitanten Vecai. De modelovereenkomst zal wor den gebruikt voor contracten tussen QVC en de onderscheiden kabelexploitanten. Met elke ka belmaatschappij afzonderlijk zal QVC overeenkomsten voor de doorgifte van het signaal moeten sluiten. Het programma van QVC be helst informatie over produkten - een soort televisiesupermarkt - die de Nederlandse kijker telefo nisch kan bestellen. De pro gramma's -in blokken van een uur, ingedeeld naar produktca- tegorie en elke categorie steeds op een vast tijdstip- zijn de zelfde die ook in Engeland via de kabel worden doorgegeven. Engelstalig dus en onvertaald. Maar dat lijkt QVC geen pro bleem omdat het bedrijf ervan overtuigd is dat veel Nederlan ders het Engels voldoende be heersen, aldus een woordvoer ster van QVC in Londen. Bij de besteldiensten kunnen de klan ten wel met Nederlands terecht. QVC strekt zijn tentakels mo menteel over heel Europa uit. In de Verenigde Staten is QVC in acht jaar tijd gegroeid tot een onderneming met een omzet van 1,2 miljard dollar 2,2 miljard). Oktober vorig jaar ging het 'home shopping channel' in het Verenigd Koninkrijk van start. Daar schat QVC nu dat het 4,5 procent van de tv-kijkers be reikt, wat meer is dan in de VS. Maar ook in Mexico zit QVC met deze tv-supermarkt op de kabel. Volgende maand gaat Noorwe gen van start, gevolgd door De nemarken, Zweden en België. In Frankrijk, Duitsland en Italië gaat QVC de markt op via joint ventures met andere maatschap pijen. In die landen denkt QVC volgend jaar te kunnen begin nen. Amsterdam (anp) - De drie directeuren van het failliete effectenkantoor Nusse Brink zijn levenslang uitgesloten van het lidmaatschap van de Amsterdamse effectenbeurs. Nusse Brink kwam vorig jaar in het nieuws door betrokken heid bij criminele transacties, onder meer het witwassen van druggelden. Het is de zwaarste straf die de Vereniging voor de Effectenhandel ooit tegen le den heeft uitgesproken. De drie directeuren (R. Nusse, E. Brink en H. Misdorp) heb ben zich volgens de tuchtrech ter van de beurs, de Commis sie van Orde, onder meer schuldig gemaakt aan verduis tering, het verstrekken van onvolledige en onjuiste infor matie en het schaden van be langen van klanten. Over het witwassen heeft de commissie geen uitspraak ge daan omdat zij ervan uitgaat dat iustitie zich daarmee be zighoudt. Tegen het effecten huis loopt een strafrechtelijk onderzoek naar verduistering, bedrieglijke bankbreuk en he ling. Failliet De Commissie van Orde geeft de Commissie van Gedelegeer den, het orgaan dat over het lidmaatschap van de beurs be slist, ernstig in overweging de drie voor het leven uit te slui ten van het lidmaatschap van de vereniging. De drie direc teuren waren overigens hun lidmaatschap al kwijt doordat Nusse Brink vorig jaar failliet werd verklaard. De facto bete kent het advies dat de drie, als zij ooit nog zouden vragen als lid van de, beurs te worden toegelaten, voor altijd worden geweigerd. (ADVERTENTIE) Meedoen is simpel- Bel 06-350.220.69 beantwoord vijf WK- vragen! De kaartjes ■ggen al klaar... Teleworld Postbus 59154 - 3008 PD Rotterdam Dit 06-intormatienummer kost 1 gulden pet minuut De2e aktte loopt tot 8 |uni 1994 H. Pietersma directeur van Ericsson Rijen - Haijo Pietersma wordt op 1 juli 1994 de nieuwe algemeen directeur van Ericsson Telecommunicatie te Rijen. Pietersma volgt Ragnar Back op, die benoemd is tot president van Ericsson Business Networks te Stockholm. Haijo Pietersma is in 1953 geboren te Franeker en trad in 1978 in dienst bij Ericsson. Sinds 1988 was hij divisiemanager van de Openbare Telecommunicatie. Daarna werd hij uitgezonden naar Zweden waar hij de laatste jaren manager was binnen Ericsson Telecom AB. Volgens Back is Pietersma vooral benoemd vanwege zijn internationale managementervaring, gecombineerd met zijn kennis van de Nederlandse markt. Werkloosheid EU stabiliseert Brussel - De werkloosheid binnen de Europese Unie lijkt zich te stabiliseren, ondanks een lichte groei in maart, constateert het Europees bureau voor de statistiek Eurostat. Volgens de jongste cijfers is de werkloosheid met 0,l.procent toegenomen tot 10,9 procent van de beroepsbevolking, ofwel 17,6 miljoen werklozen. Een jaar geleden lag het werkloosheidscijfer nog op 10,3 procent. In de daarop volgende maanden tot oktober steeg het percentage tot 10,8, waarna het tot maart stabiel was. Nederland incasseerde over het afgelopen jaar (maart '93 tot maart '94) de grootste groei, van 8,4 tot 10,7 procent. Alleen Groot-Brittannië en Ierland gaven in deze periode een vermin dering te zien van Se werkloosheid. Introductiekoers Ballast Nedam 75 Amsterdam - De introductiekoers van het aannemers- en baggerconcern Ballast Nedam wordt 75. Het syndicaat onder leiding van de ING Bank heeft dat gisteren vastgesteld op grond van de getoonde belangstelling van de institutionele beleggers voor de 3,7 miljoen te herplaatsen aandelen. De institutionele beleggers konden tot vrijdag inschrijven op de aandelen op een prijs tussen de 70 en 75. Particulieren kunnen zich nog tot woensdag 11 mei 15.00 uur melden. Toewijzing zal geschieden op 13 mei, waarna op 16 mei de eerste notering op de Amsterdamse effectenbeurs zal plaatshebben. Ahold wint Koning Willem I-prijs 1994 Den Haag - De Koning Willem I-prijs 1994 is toegekend aan Koninklijke Ahold NV in Zaandam. De prijs wordt 31 mei door Prins Claus, ere-voorzitter van de stichting Koning Willem I, in de Ridderzaal in Den Haag uitgereikt. De Koning Willem I-prijs is een onderscheiding voor Nederlands ondernemerschap. De prijs wordt elke twee jaar uitgereikt aan een onderneming die door haar omvang een belangrijk onder deel van het bedrijfsleven in ons land vertegenwoordigt. Selec- tiecreteria zijn onder meer het beleid en de prestaties van een bedrijf. 'Geurgarantie' op bloemen Aalsmeer - Bloemenveiling Aalsmeer start dit jaar met de verkoop van bloemen die gegarandeerd lekker ruiken. Voorals nog betreft het een binnenlandse proef die een gaat jaar zal duren. Volgens de veiling geeft geur extra waarde aan een bloem. Momenteel wordt geïnventariseerd welke bloemensoor- ten in aanmerking kunnen komen voor de geurgarantie. Ge- dacht wordt aan fresia's, rozen, lelies, seringen en tulpen. Het is de bedoeling de bloemen vanaf 1 oktober in de exclusieve bloemenwinkels aan de man te brengen. In de 'industriële' sierteelt is jaren lang alleen belang gehecht aan het uiterlijk van bloemen. Het ontbreken van de 'ouderwetse geur' wordt door een deel van de consumenten als gemis ervaren. Daardoor krijgt geur nu weer meer aandacht. BCCl-directie komt voor de rechter Amsterdam - De curatoren van de Bank of Credit and Commer ce International (BCCI) klagen de voormalige directie van de bank aan op grónd van het verzaken van haar plichten. De bank is in 1991 gesloten op verdenking van grootscheepse fraude. De dagvaarding is neergelegd in Luxemburg, waar het officiële hoofdkantoor van de bank stond. De fraude bleek zo grootschalig dat de bank al snel na het oprollen werd omgedoopt tot Bank of Crooks and Criminals (bank van schurken en criminelen). In een enorme operatie in juli 1991 werden alle kantoren, waaronder dat in Amsterdam, gesloten. De curatoren zijn in de slag met de voormalige toezichthouders, waaronder de Britse centrale bank, om nog wat geld terug te krijgen voor de gedupeerde spaarders. Beter eerste-kwartaalresultaat KNP BT Amsterdam - KNP BT (papier, verpakkingen, grafische en informatiesystemen en kantoorprodukten) heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefe ning geboekt van ongeveer 50 miljoen tegen een negatief resultaat van 13 miljoen in de overeenkomstige periode vorig jaar. Alle sectoren van het concern realiseerden 'aanzienlijk betere resultaten,' zo heeft de onderneming gisteren bekend gemaakt tijdens de jaarvergadering. De raad van bestuur houdt vast aan de eerder uitgesproken verwachting dat het nettoresultaat dit jaar belangrijk zal verbeteren. Het is volgens het concern echter nog te vroeg om de verwachte resultaatverbetering te kwantificeren. 'Europa moet fiscaal vriendelijker' Brussel - Topman Zygmunt Tyszkiewicz van de Europese werkgeversorganisatie UNICE vindt dat invoering van belas tingmaatregelen die de Europese concurrentiekracht versterken absolute voorrang moeten krijgen tijens het Duitse voorzitter schap van de Europese Unie. UNICE maakt gisteren in een memorandum aan de Duitse minister van Financiën Waigel de prioriteiten van het bedrijfsleven bekend. De topman van UNICE wees er op dat het bruto binnenlands produkt in Europa voor meer dan 40 procent uit belastingen en premies bestaat, tegen 30 procent in de VS en Japan. Hierdoor wordt de Europese concurrentiekracht en de aantrekkings kracht om te investeren in Europa al veel te lang aangetast. Tyszkiewicz vraagt de Duitse regering zich in te zetten voor minder grote verschillen in belasting tussen lidstaten onderling. Den Haag (anp) - De vereniging van reisorganisatoren ANVR wil dat de Europese Unie zich sterk maakt voor nationale wetgeving die hotelhouders aansprakelijk stelt voor overboekingen. Verder moet de Europese Commissie er voor zorgen dat hoteliers door middel van een verkorte rechtsprocedure aan hun contracten kunnen wor den gehouden. In de meeste landen ontbreekt het kort ge ding als doeltreffend instru ment om op korte termijn na leving van contracten na te komen. Aanleiding voor de actie van de ANVR vormt een interna tionaal dreigende overboe kingssituatie op Mallorca. De vraag naar vliegvakanties naar zonnige oorden voor de zomer is sterk toegenomen, dus het probleem kan zich ook elders gaan voordoen. Eerder deze week bezocht een delega tie van de ANVR Mallorca. Ze voerde er gesprekken met de toeristische autoriteiten en met vertegenwoordigers van de toeristenindustrie. Volgens de ANVR doen de Spaanse overheid, de vereni ging van hoteliers en de lokale reisagenten er nu wel alles aan om passende maatregelen te nemen om de overboekingen turug te dringen. Zo is er een arbitrage-commissie ingesteld onder leiding van het Consu laat voor Toerisme, dat hoge boetes kan opleggen.

de Stem | 1994 | | pagina 5